Suske en Wiske in Zeeuws Museum Expositie over slavenhandel en kaapvaart Folkloristische dagen op het Molenwater Museum wil van zijn stoffige imago af Vakantie in de Paraplu Recital in de Lutherse kerk SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 JULI 1989 Betrokkenheid Schanulleke Jaap Kroonenburg geeft orgelconcert in Nieuwe Kerk Tip van de week Zeeuws klassement voor liefhebbers film: 313 MIDDELBURG - Vanaf 15 juli tot en met 27 augustus is in het Zeeuws Museum de tentoonstel ling „Welkom in de wereld van Willy Vandersteen" te zien. Deze succesvolle Belgische striptekenaar is al meer dan veertig jaar de geestelijke vader van de twee striphelden Suske en Wiske. Gedurende deze periode tekende hij ongeveer zo'n honderd vijftig albums die verschenen zijn in een totale op lage die boven de honderd miljoen ligt. Vandersteen heeft niet alleen bekendheid gekre gen door de albums van Suske en Wiske maar ook andere stripfiguren bracht hij tot leven zoals de Rode Ridder, Robert en Bertrand, De Geuzen, Bessy en Jerom. Omdat deze produktieve en crea tieve tekenaar onlangs zijn 75e verjaardag vierde, organiseerde de Standaard Uitgeverij in januari en februari van dit jaar een groots opgezette tentoon stelling over het leven en werk van deze nog steeds actieve kunstenaar. Deze overzichtstentoonstelling werd gehouden in de Handelsbeurs in Antwerpen en trok in vier weken tijd zo'n slordige vijfenze ventigduizend bewonderaars. Het Zeeuws Museum in Middelburg heeft in overleg met de Standaard Uitgeverij een keuze gemaakt uit het in de Handelsbeurs getoonde werk van Vandersteen en naar Middelburg gehaald. Volgens Dorine Zelders, educatief medewerker van het Zeeuws Museum is het idee om strips in het museum te plaatsen afkomstig van Jan Hoftijzert, docent handvaar digheid aan de Klarenbeek LTS. „Hij kwam ongeveer twee jaar geleden naar ons om voor leerlingen van zijn school, door middel van popu laire stripfiguren, activiteiten te organiseren in het museum. De opdrachten waren bestemd voor nieuwe leerlingen tijdens de introductieweek. Wij von den het een uitstekend idee want de hedendaagse stripfi guren zijn bekende personages en zeer populair bij jong en oud. Een museum heeft altijd voor velen iets onbekends, men vindt het saai en stoffig. Plaats je nu deze moderne striphelden in het museum dan worden oude dingen op eens herkenbare voorwerpen," vertelt Dorine Zelders. En thousiast vervolgt ze: „Een aantal strips beginnen ook in het museum, historisch klopt het niet altijd want het blijft uiteindelijk de fantasie van de tekenaar. Toch horen strips ook thuis in een museum en niet altijd in een bibliotheek. Kijk maar naar het Rijksmu seum van oudheden, daar was ook een grote tentoonstelling over strips. Op de universiteit in Gror ningen zijn er colleges over strips en menig middelbare scholier heeft een stripboek op zijn boekenlijst gezet. Je kunt strips in twee groe pen indelen namelijk strips die puur getekend zijn om lek ker ontspanned te lezen en strips die tot de literatuur ge rekend mogen worden. Van dersteen zegt over zichzelf dat hij absoluut geen intellectuele of elitaire albums wil tekenen. Toch zijn ze sterk gericht op de maatschappij, dit komt om dat Suske en Wiske van oor sprong een strip is voor de Standaard, Het Nieuwsblad en de Gentenaar. Elke dag moet voor deze drie kranten een halve pagina worden gepro duceerd, jaar in jaar uit. Ac tualiteit is dus een belangrijk gegeven. Met het idee van Jan Hoft- ijzer zijn we naar de Stan daard Uitgeverij gegaan en zij waren zeer geïnteresseerd. Het was voor hen ook de eerste keer dat zij in contact kwamen met mensen uit de museum wereld. Het is verder een uit daging om juist in oude histo rische gebouwen en interieurs een stukje cultuur overdrach telijk te maken door stripfigu ren, want juist deze stripfigu ren passen in de belevingswe reld van kinderen. Uiteinde lijk is een medewerker van Willy Vandersteen naar Mid delburg gekomen en heeft in het museum diverse schetsen gemaakt." Het resultaat is een viertal bladzijden waarbij Suske en Wiske in het Zeeuws Museum te maken krijgen met de raad selachtige verdwijning van Schanulleke. De bezoeker zal aan de hand van deze strip een zwerftocht maken door het museum en uiteindelijk het raadsel oplossen. De tentoon stelling „De Wereld van Willy Vandersteen" geeft een over zicht vanaf het prille begin in 1945, toen Suske nog als Rikkie door het leven ging, tot aan de nieuwste albums. Goed te zien is de geleidelijke gedaantewis seling van de beide hoofdfigu ren en de bekende coryfeeën zoals Lambik, Sidonia en Je rom. Dorine Zelders: „Ook voor mij is het een uitdaging om juist in de vakantieperiode een tentoonstelling te organi seren. Er wordt wel eens ge zegd dat een museum een slecht weer voorziening is. Ik denk dat door het uniek ka rakter van deze tentoonstel ling veel mensen naar het mu seum komen om deze over- In de tapijtenzaal van het Zeeuws Museum wordt Schanulleke ontvoerd. zichtstentoonstelling te bekij ken. Alle tekeningen en docu menten worden gepresenteerd tegen een kasteelachtig decor. Daardoor zal iedere bezoeker zich dan ook lijfelijk aanwezig wanen in de wereld van Van dersteen. Men is dus onderdeel van de strip geworden. Al deze attributen zijn gemaakt door onze technische man Sjaak Willemse. Natuurlijk kunnen jong en oud ook gewoon al bums van Suske en Wiske le zen of naar een videopresenta tie kijken." De tentoonstelling wordt op vrijdag 14 juli aanstaande om 15.00 uur in het bijzijn van Suske en Wiske geopend door de algemeen directeur van de Standaard Uitgeverij de heer M. van Treeck. VLISSINGEN - De mede werkers van buurthuis de Pa raplu zijn druk doende met de organisatie van allelei activi teiten voor jongeren vanaf 12 jaar. Een aantal activiteiten wordt georganiseerd in sa menwerking met jongeren van de Hindoestaanse vereni ging. Op woensdag 12 juli vinden er diverse toernooitjes plaats zoals tafelvoetbal en tafelten nis. Tevens worden er diverse films vertoont. De entree be draagt een gulden en de acti viteiten duren van 14.00 tot 17.00 uur. Voor vrijdag 14 juli staat er een sjoel- en damtoernooi op het programma. Het middag programma begint om 14.00 uur. 's Avonds is er een disco en muziekavond. DJ Boyke laat verschillende muziekstij len horen zoals salsa, soca, bigo pogoe en soul. De Mo luks/Nederlandse formatie All Wave brengt swingende mu ziek ten gehore van salsa tot funk. Om 22.30 uur is het afge lopen. MIDDELBURG - Het 3e concert uit de zomeravondse rie die door de Stichting Or gelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georani- seerd, vindt plaats op dinsdag 11 juli en wordt gegeven door Jaap Kroonenburg, organist van de Grote Kerk te Maas- sluit. Aanvang 20.00 uur. Deze, in 1948 geboren musi cus, kreeg reeds op zéér jeug dige leeftijd pianolessen. Daarna volgde zijn orgeloplei ding bij Bram Bruin in Alk maar. In zijn studententijd waren Piet van Amstel en Jan v.d. Berg zijn orgelleraren. Bovendien ontving hij al vanaf 1968 interpretatielessen van Feike Asma. In 1981 be haalde hij het Solistendiploma aan het Rotterdams Conserva torium. Na een aantal jaren als 2e organist te hebben gefun geerd, volgde hij in 1984 Feike Asma op en is thans eerste or ganist van het beroemde „Garrels-orgel" in voor noemde kerk. Het programma dat zal worden uitgevoerd vermeldt: Hymne Ps. 75, Jan Zwart; Pre ludium en fuga in a, Johann Seb. Bach; Sonate Pontificale, Jaak N. Lemmens; Suite for organ, Frantisek Fuma; Alle gro cantabile en Toccata uit symph. no. 5, Charles M. Wi- dor. Besloten wordt met een bewerking van Géz. 171 van Feike Asma. VLISSINGEN - In het Ste delijk Museum aan het Bella- mypark wordt op het moment de laatste hand gelegd aan een tentoonstelling over „Vlissin- gen en de Wet". Deze expositie is voor het publiek toeganke lijk van 7 juli tot en met 20 augustus. De laatste jaren wordt vrij veel aandacht besteed aan de VOC en daarmee de handel met in Azie gelegen gebieden in de zeventiende en acht tiende eeuw. Daarnaast is er ook uitgebreide handel ge weest in het Atlantische Ge bied, met name met Zuid Amerika en het Caribische Gebied. Om de reizen naar Amerika mogelijk te maken werd naast de Verenigde Oost Indische Compagnie, de West Indische Compagnie (WIC) op gericht. De VOC hield zich voornamelijk bezig met han del. Er ontstonden hooguit vestigingen, waaruit men handel dreef de zgn. factorij en. De WIC was echter ook op gericht om zelf produkten te verbouwen of plantages. De invoering van plantages was met name een Zeeuwse handelaren hadden in het ge bied wat nu Brazilië heet Por tugese plantages overvallen. Daar werd onder andere sui kerriet gekweekt. Het kweken op plantages was in die tijd vrij uniek. Het waren deze Zeeuwen, die deze techniek meenamen en introduceerden in het Caribisch gebied met name langs de rivieren, Suri name, Essquibo en Demerary. Hierdoor ontstonden plantage en vestigden er zich Nederlan ders en werd het in ween ge koloniseerd. Om de plantages draaiende te houden was veel arbeid no dig. In het tropisch klimaat bleken de Europeanen niet echt geschikt en in Amerika Kaperschepen op de rede van Vlissingen. Een schilderij van Cornelis Louw 1725. was er relatief weinig arbeids potentieel. Daar werden door de VOC forten op onder an dere de Portugezen veroverd, zoals fort „Elmina". Vanuit deze forten werden gevangen genomen Afrikaners met name door de Zeeuwse sche pen als slaven naar Amerika verscheept. Naast deze slavenhandel hield met name de Zeeuwse kamer van de WIC zich bezig met kaperij. Een kaper had toestemming om een schip of vestiging van een land waar mee de Nederlanden in oorlog was, aan te vallen. Een deel van de buit mocht de kaper houden. Een voorbeeld van een dergelijke actie is de over winning van de Zilvervloot door Piet Hein. Het waren met name Vlis- singse en Middelburgse reders, die zich bezig hielden met de kaapvaart en de slavenhandel. Toen aan het eind van de achttiende eeuw de WIC op hield te bestaan, verdween de slavenhandel en kaapvaart. De verwerking van de pro dukten gekweekt op de plan tages in het Caribisch gebied vond plaats in Amsterdam. Het museum is dagelijks ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. In het weekend van 13.00 tot 17.00 uur. Het derde en laatste deel wat betreft de orgen van onze huis dieren. Lenstroebeling, we zien een blauw-grijze weerschijn in het oog, iets wat regelmatig voorkomt bij oude honden maar iets wat eveneens een symptoon van suikerziekte kan zijn. De lens kan van zijn plaats schuiven (door een ongeluk of als aangebo ren afwijking) waardoor u een oog ziet met een afwijkende pu pil. Aandoeningen van het netvlies, zoals bijvoorbeeld de erfe lijke ziekte PRA die bij bijvoorbeeld Retrievers en Drentse Pa trijshonden wel voorkomt, zijn bij huisdieren over het algemeen niet te genezen. Daardoor kan nachtblindheid of volledige blindheid ontstaan. Kijken naar ogen betekent dus: letten op het knijpen van de oogleden, in de gaten houden van overvloedige tran envloed 0f pus in de ooghoeken, dat het wit van de oogbol echt wit is en niet rood, dat de slijmvliezen van de oogleden roze zijn, dat het hoornvlies zonder onderbreking helder is en glimt en dat de pupil donker is en kleiner wordt in het licht van een lamp of felle zon. Attent zijn hierop kan veel narigheid voorko men. Wie geïnteresseerd is in Sascha, Deffy of Zorba, of een van de andere asieldieren moet beslist eens een ritje naar het asiel Middelburg maken of even bellen, telefoon 01180-13579. GOES - Corné Rombouts, die al eerder lijstaanvoerder was in het Zeeuws YVie- lerklassement voor liefheb bers/veteranen heeft zich na de wedstrijd in Kruiningen op 30 juni opnieuw van de leiding verzekerd. Rombouts liep acht punten uit op zijn naaste concurrent Rinus Verboom, die in Krui ningen wegens ziekte verstek moest laten gaan. Na twaalf wedstrijden ziet de top-tien van het klassement er als volgt uit: 1. Corné Rom bouts 68 punten, 2. Rinus Ver boom 60, 3. Hans Harinck 50, 4. Gerard van Antwerpen 39, 5. Paul Sager 39, 6. Wim Oosse 28,7. Hans Linthout 26,8. Chris van de Bergh 22, 9. Ron Wil- lems 21,10. Arnold Boyenk 19. PAARD - Op 24 juni tijdens de dag van het Zeeuwse trek paard, kon het publiek raden naar het gewicht van een Zeeuws trekpaard. Het juiste gewicht was 830 kilo. Dit werd door C. de Visser uit Domburg exact geraden. De opbrengst van de prijsvraag (1700,-) ging naar de Stichting Het Wer kend Trekpaard. PRESTATIELOOP - Atletiek vereniging Dynamo houdt in samenwerking met de VVV een prestatieloop te Oostka- pelle op 12 juli om 19.30 uur. De start is bij de Halve Maan en de lopers kunnen kiezen uit drie afstanden: 4,5 - 9 en 13,5 kilometer. SPREEUWENPOT - Iedere middag (behalve 's zondags) van 12.00 tot 18.00 is de potten bakker aan het werk en mag men gratis toekijken. In de Spreeuwenpot aan de Oom straat 1 te Veere. BLOKFLUIT - Zaterdag avond 8 juli wordt er in de Hervormde Dorpskerk te Grijpskerek een zomeravond concert gegeven door Bram de Wolf, orgel, en Marja Smet op blokfluit. Er worden werken van Frescobaldi, Handel en Bach uitgevoerd. Aanvang 20.00 uur. ANIMISME - Kees van Leeu wen exposeert zijn werk over Animisme op het binnenplein van het stadhuis te Vlissingen van 3 juli tot en met 2 oktober tijdens de openingsuren van het Stadhuis. AMATEURS - De Amateur Beeldende Kunstenaars pre senteren hun werk in de bi bliotheek van Vlissingen van 17 juli tot en met 30 augustus, tijdens de openingsuren. GEVONDEN - Bij de Gemeen tepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 21 tot 28 juni de volgende voorwerpen aange geven: zonnebril, leesbril, ap paraat voor electrische deken, handschoen, paar herensan dalen, armbandje met inscrip tie, diverse sleutels en een rugzak met zwemspullen. TOOROP - In het Zeeuws do cumentatiecentrum in de Mid delburgse Bibliotheek is van 17 juli tot en met 16 september een foto-tentoonstel ling van Eva Besnyo te zien. Onder het motto 'Westkapelle eind jaren 30" laat de Amsterdamse foto grafe haar werk zien. Zij maakte deel uit van de kring rond Charlie Toorop. De Westkappelaars die vaak voor Charlie Toorop hebben gepo seerd zijn door Eva gefotogra feerd in hun gewone doen. SINT JACOBSKERK - Vrij dag 7 juli, tussen 12.00 en 12.30 uur vertolkt Jaco Simons uit Vlissingen werken van Bruhns, Buxtehude, Vierne en Demessieux, op het orgel van de Sint Jacobskerk. De dwergschnautzer Sascha vond het heel leuk om op de foto te gaan. - foto: harry de lange MIDDELBURG - De eerste vakantie-effecten zijn weer merk baar in het Middelburgse asiel. Toch al niet al te groot zit het asiel behoorlijk vol met naast een flink kattenvolkje een zes tiental honden. Daaronder is ook Deffy van twee weken geleden waarvoor geen baas gevonden werd. Nicky echter kreeg een nieuw thuis. Van de zestien honden is de jongste 6 maanden oud en de oudste 9 jaar. Deze negenjarige is de bastaard-bouvier Zorba die al enkele malen in deze rubriek werd vermeld en nog steeds geen baas gezien heeft. Diep verdrietig voor zo'n gewel dige hond die een prima karakter heeft. De benjamin van 6 maanden heet Lila. Zij is een allerliefst klein, nog onschuldig foxje dat al vroeg in haar leventje kennis maakt met het asiel- hok. Troef van de week is Sascha die als ware uitverkorene op de foto mocht. Sascha is een gesteriliseerd teefje van vier jaar oud en zo"n 35 centimeter hoog. Niet al te groot maar ze is ten slotte een dwergschnautzer. Haar vacht is grijs van kleur. Lila is probleemloos, luister redelijk en staat voor het ware proto type van knuffelhond. Een kans bij uitstek dus om een heerlijk huisdier te krijgen. Voor we de tip van de week geven, een kleine opmerking voor wie wel de rubriek leest maar niet in het asiel gaat kijken. Wan neer u een paar weken later leest dat een bepaalde hond nog steeds niet geplaatst is betekent dit niet dat er iets aan de hond mankeert. De verzorgsters van de asielen gaan echter heel zorg vuldig om met de beslissingen over deze pechvogels. Zomaar de eerste die op een hier genoemde hond afkomt is niet direct de nieuwe eigenaar. Voor iedere hond wordt steeds gezocht naar de baas die er bij hoort om teleurstellingen voor zowel baas als hond te voorkomen. In Alhambra 1 een hele week James Bond met LICENCE TO KILL. Donderdag, vrijdag, za terdag, zondag, maandag, dins dag en woensdag 19.00 en 21.45 uurbovendien zaterdag-, zon dag- en woensdagmiddag 14.00 uur en een extra late voorstel ling (of extra vroeg, net hoe je 't bekijkt) in de nacht van zater dag op zondag om 00.15 uur. In Alhambra 2 de hele week POLICE ACADEMY 6, aan vangstijden identiek aan Al hambra 1. Elektro heeft voor de laatste week MY STEPMOTHER IS AN ALIEN op het programma. Donderdag, vrijdag en zater dag 19.00 uur; zondag 14.00 en 19.00 uur. Voor de vierde week alweer RAIN MAN, donderdag, vrij dag, zaterdag en zondag 21.30 uur; maandag, dinsdag en woensdag 20.30 uur. In het Bibliotheektheater draait A CRY IN THE DARK, donderdag, vrijdag, zaterdag, dinsdag en woensdag 20.30 uur. Maandag 20.30 uur AMA- DEUS, in het kader van het filmzomerfestival. Het grootste deel van het film- zomerfestival wordt afgewerkt in het Schuttershoftheater. Tij dens het festival draait er iedere dag een andere film te gen gereduceerd tarief. Don derdag 20.30 uur MONA LISA, een film van Neil Jordan met in de hoofdrol Bob Hoskins als chauffeur van een dure call- girl. Een nachtmerrie-achtige speurtocht door het prostitu- tiecicuit dat zich kenmerkt door sadisme. Vrijdag en zaterdag 20.00 uur OCI GIORNI, van Nikita Mik- halkov. Een komedie. Vrijdag en zaterdag 22.30 uur FATAL ATTRACTION, een monument van huwelijks trouw, een luchtig slippertje mondt uit in een tergende nachtmerrie. Zondag 20.30 uur AMADEUS, voor wie nog een keer wil ge nieten van deze prachtige film over het muzikale wonderkind 'Wolfie' Amadeus Mozart. Maandag 20.30 uur, THE MIS SION, een film met Robert de Niro over een missionaris en een bekeerde slavenhandelaar die zich tot het uiterste inzet ten voor hun missiepost in een grensgebied rond de Amazone. Muziek: Ennio Morricone! Dinsdag 20.30 uur draait MAURICE, het verhaal van de groeiende vriendschap van twee jongens van gegoede hui ze. Een vriendschap die dieper gaat dan ze zelf dachten. Het sluitstuk voor deze week is THE FLY, een horror waarin een wetenschapper verandert in een manshoge vlieg. Zijn romance met een journaliste gaat daarmee over in een tra gische verhouding, ivaarin de vrouw machteloos staat tegen over de naderende dood van haar minnaar. MIDDELBURG - Dit jaar worden voor de 33e keer de folkloristische dagen gehou den. Op donderdag 13 juli en donderdag 10 augustus is er weer van alles te beleven. De evenementen vinden plaats op het Molenwater te Middelburg, dat voor deze da gen door de gemeente Middel burg ter beschikking is gesteld aan de folkloristische commis sie. De commissie bestaat uit de heren W. Papendorp, H. Jeb- bink en J. van Werkum na mens de VVV-Middelburg en P.J. Reynierse, J.J. Provoost en L. Kodde namens de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging, die de evenementen or ganiseert. MIDDELBURG - Jos Ver poorten verzorgt op 7 juli, om 20.15 uur een orgelconcert in de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel. Op het pro gramma staan werken van Byrd, Bach, Bohm en Fresco baldi. Jos Verpoorten studeerde orgel, clavecimbel en kerkmu ziek aan het Rotterdams Con servatorium. Hij was jaren lang organist van de Lutherse Kerk en concerteerde in Zwe den, Engeland en Belgie. Hij maakt deel uit van het ensem ble 'Scaramouche'. Dit concert is mogelijk dank zij een subsidie van de ge meente en de Rabobank. Donderdag 13 juli staat in het teken van de Walcherse klederdracht. Alle deelnemers zijn verplicht zich in deze dracht te kleden. Voor het best geklede paar zijn enkele prij zen beschikbaar. De wedstrij den op deze dag bestaan uit een Ringrijderij met versierde sjezen en een Ringrijderij te paard. De belangstelling voor het aangespannen paard is overduidelijk aanwezig. Niet minder dan 41 sjezen met even zovéél paren in Walcherse kostuum zullen in de baan verschijnen. Voor het ringrij- den te paard zijn 27 deelne mers ingeschreven, uit de di verse afdelingen op Walche ren van de Z.R.V. Om de perfectie van de kos tuums en de versieringen, maar ook om het behalen van zoveel mogelijk te steken rin gen te stimuleren worden voor de verschillende onderdelen prijzen uitgeloofd. Het ringrijden te paard vindt plaats achter de muziek tent. De sjezen rijden op het parkoers Molenwater-Bran derij -Molengang-Noordbol- werk-Molenwater een lang parkoers zodat het publiek ruimschoots de gelegenheid heeft om de combinaties te be kijken. De wedstrijden begin- nen om 9.30 uur en eindigen omstreeks 17.00 uur. De mid dagpauze is van 12.00-13.00 uur. De eerste prijs Folkloristi sche dag wordt besloten met een prijsuitreiking in de stadsschouwburg te Middel burg om 21.00 uur gevolgd door een gezellige feestavond.

Scheldebode | 1989 | | pagina 13