Nationaal produkt geniet grote populariteit BMSJt BiZOCHT Russische bands in de Piek Seizoensluiting Piek met Harry (Cuby) Muskee Bizar optreden in Cosmo SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 JUNI 1989 Buitenland Historie Traditie Culinair Oude haring 313 Haring, het „zilver van de zee" VLISSINGEN - Als de deuren van het kantoor in de Torenstraat wijd open staan (en dat gebeurt nogal eens met dat warme weer van de laatste tijd) dan komt er zo'n lekkere zilte vislucht naar binnen drijven. Die is afkomstig van de kraam van Frans de Muijnck, onze buurman. Met enige regelmaat laten wij, om inspiratie op te doen, een harinkje in het keelgat zakken. Onze correspondente Tosca Houtstra schreef naar aanleiding hiervan het vol gende verhaal. Haring is zo verweven met de Nederlandse cul tuur dat haring gerust een nationaal produkt ge noemd kan worden. De ware haringliefhebber ge niet momenteel weer van haring op z'n best. Nieuwe haring brengt die typische zomersfeer met zich mee en of het nu op een grote party is met mi nisters en andere hooggeplaatste personen, óf zo heerlijk zomaar ergens onderweg aan de haring- kar, het gezonde gebaar „tussen duim en wijsvin ger" zie je iedereen maken. Dit „zilver van de zee" blijft een lekkernij en is dat al zo'n vijf eeuwen. De haring die veelal rauw gegeten wordt maar zich door de jaren heen ook steeds beter leent voor een culinair avontuur. Een enke ling zal de rauwe vis niet aan raken en kijkt evenals de bui tenlander fronsend toe hoe iemand zo'n rauwe vis zo sma kelijk naar binnen kan laten glij den. Haring moet niet te koud geserveerd worden, dan smaakt ze het lekkerst. In de laatste week van mei komen steevast de eerste nieuwe ha ringen binnen en vangt het seizoen aan. Deze eerste ha ringen moeten er helder glan zend uitzien, lichtgrijs van kleur. In de eerste vangst maanden is ze lekker vet en van deze haring wordt de Hol landse Nieuwe bereid. Ook wel maatjes haring, zoute ha ring of groene haring ge noemd. Een belangrijk deel van de vangst bestaat uit 3-ja- rige haring die zowel qua grootte als qua vetgehalte ge schikt is voor de maatjes ha ring. Haring is nog steeds een vis boordevol eiwitten, mineralen en vitaminen, een onmisbaar element in een gezond voe dingspatroon. Vis, algemeen gezien, zou sowieso minstens eenmaal per week op het menu moeten staan. Het werkt cholesterolverlagend en redu ceert de kans op een hartin farct met 50%. Zo komen er bijna geen hartinfarcten voor bij de Eskimo's in Groenland en de bevolking van Japan. In Japan is er volop veelzijdig heid wat het eten van rauwe vis betreft. Het hoofdelijk vis- gebruik ligt rond de tachtig kilo per jaar per inwoner. In Nederland is dit zo'n veertien kilo. De Vlamingen, in feite de eersten die jacht op deze vis maakten, zijn vertrouwd met de culinaire veelzijdigheid van de haring. In West-duitsland zin de maatjes uit Holland in juni een primeur waar steeds meer naar uitgekeken wordt en ook in Frankrijk wordt de haring steeds populairder. Wat de geschiedenis van de haring betreft zijn er genoeg verhalen. Een aantal eeuwen terug vond de scheepschirur gijn moutwijn (voorloper je never) en gekaakte haring het beste medicijn tegen veel ziek tes. Het aloude spreekwoord „a herring a day keeps the doctor away" komt daar van daan. Anton de Muijnck geeft een demonstratie haring eten. Het ontdekken van de Hol landse Nieuwe wordt toege schreven aan het toeval. Eeu wen terug werd bij het vissen op kabeljauw, heilbot en schelvis gebruik gemaakt van aas, voornamelijk haringen, die met behulp van een staand net (de zogenaamde vleet) werden gevangen. Koelkasten en droog ijs waren er niet. Om de haring goed te houden werd deze aan boord besprenkeld met zout en op ijs bewaard, ijs dat 's winters uit sloten en ka nalen werd gehakt en in ijs kelders werd opgeslagen. Vanzelfsprekend kwam ok deze haring vaak op het scheepsmenu voor en doordat bakken en koken vaak onmo gelijk was werd de haring rauw (gezouten) gegeten. Het waren de Rotterdamse vissers die de topmaanden van de ha ring ontdekten. Zij maakten deze haring tot doel van de visvangst in plaats van het als aas te gebruiken. De hoge prij zen op de markten voor deze topharing zijn altijd gebleven. Uit Biervliet komt het be kende verhaal van Willem Beukelszoon. haringhande laar, die rond het midden van de veertiende eeuw ontdekte dat wanneer de haring „ge kaakt" werd de smaak lekker der werd. Dit kaken hield in dat het grootste deel van de inwendige organen van de ha ring verwijderd werd. De sap pen van de alvleesklier (die niet verwijderd wordt) kun nen dan beter naar buiten ko men als de haringen - licht ge zouten - in tonnen zitten. Het enzymatisch proces dat dan volgt maakt de Hollandse Nieuwe zo mals en geeft aan de haring de zo specifieke, iet wat zilte smaak. Het vakman schap van de haringkaker is dus belangrijk. Vlaggetjesdag is traditio neel de dag waarop de vissers hun geheel opgeknapte en uit bundig versierde boten aan familie, vrienden en belang stellenden tonen. De daarop volgende maandag start de haringrace. Het schip dat het snelst met z'n vangst terug keert is de winnaar. Het aller eerste vaatje wordt vervolgens geveild en de hoogste bieder, veelal een exclusief restau rant, krijgt dit vaatje en be paalt het goede doel waarnaar de opbrengst gaat. Zo'n bedrag ligt meestal al gauw rond de 40.000 gulden. De nieuwe ha ring wordt steeds nadat hij aan wal is gebracht gekeurd door keurmeesters. Zij bepa len ook halverwege de maand juni, als de haring zijn top be reikt, welk vaatje Hollandse Nieuwe aan de koningin wordt gepresenteerd. Dit moment is „het moment" voor de ware haringliefhebber. De ene haring is de andere niet en menig haringliefheb ber heeft beslist zijn eigen stek waar hij de haring koopt. De lekkerste haring is haring van drie jaar oud, die nog nooit kuit heeft geschoten maar daar wel rijp voor is. Deze ha ring wordt gevangen in juni als de zee vol plankton is. Het vetgehalte bedraagt dan 20- 30% en het gewicht is 80-100 gram. Het „vlees" is mals en blank, iets transparant en Vanwege allergie moest de vorige baas afstand doen van Deffy. MIDDELBURG - Vorige week stond enigszins ver dwaald tussen de regels dat Deffy in Middelburg op een nieuwe baas wacht. Deze week een foto van Deffy en wat gegevens. Deffy is een teef van zes jaar oud en zo'n zestig centimeter hoog. Zij is een bastaard herder. Haar vorige baas heeft afstand gedaan vanwege allergie in huis. Deffy komt uit een gezin met kinderen en kan prima met kinderen overweg. Wanneer Deffy goed gecorrigeerd wordt luistert ze perfect. Een nieuwe baas dus gezocht voor Deffy. Tip van de week De komende weken wat meer over de ogen van onze huisdieren en de problemen die zich daarbij voor kunnen doen. De oogbol van uw huisdier ligt veilig diep in de oog kas en het grootste deel hiervan kunnen we niet zien. Aan de voorzijde bieden de oogleden bescherming tegen be schadigingen. Onze huisdieren hebben drie oogleden, het onder- en bovenooglid en het 'derde' ooglid ook wel knip- vlies genoemd. Bij het oog horen ook de traanklieren die traanvocht produceren waardoor het hoornvlies vochtig blijft en kleine stofdeeltjes worden weggespoeld. De slijmvliezen aan de binnenkant van de oogleden worden snel geïrriteerd door vuiltjes. De oogleden raken dan rood ontstoken en gaan te veel tranen. Het beste kunt u dan met boorwater of uitgekookt (lauw) water het oog schoonmaken. Vaak zitten er puspropjes in de binne- nooghoek. Deze zijn ook op dezelfde wijze weg te spoelen. Herhaal dit schoonmaken een paar keer per dag. Wordt de aandoening niet snel minder dan moet de ontsteking met oogzalf of druppels behandeld worden. Daarvoor moet eerst goed nagekeken worden of het hoornvlies niet beschadigd is anders zijn de gevolgen vervelend. Veel (ras)honden hebben helaas door onzorgvuldig fokken erg ruime oogleden waardoor er gemakkelijk slijmvliesont stekingen optreden. Let bij deze honden er extra goed op, bijvoorbeeld wanneer u naar het strand bent geweest, dat er geen zand achter de oogleden blijft zitten. Zo ja, spoel dit dan weg met boorwater of gekookt (lauw) water. Bij poezen zijn vieze ogen vaak een symptoom van een nies- infectieziekte. Volgende week meer. Wie geïnteresseerd is in Deffy kan contact opnemen met de verzorgers van asiel Middelburg, telefoon 01180-132579. heeft een fijne, milde, zilte smaak. Of de haring juist ste vig of zacht moet zijn is meer een persoonlijke smaak. Haring biedt een zee van culinaire mogelijkheden. Zo veel keuze, dat zelfs een anti haring-mens deze lekkernij wanneer hij goed verwerkt is weet te waarderen zonder het besef daadwerkelijk haring te eten. Zo zijn er haringrolletjes met kerriesaus of de wat meer zomerse haring met frambo zensaus of wat ook goed moge lijk is, een haring-taugeh sa lade bij de barbecue. Voor wijnkenners en bierdrinkers is het aan te raden de haring eens met een lekker glaasje (eveneens niet ijskoud) oude jenever te drinken, een eeuwenoude, verfijnde combi natie. Anton de Muijnck weet pre cies wat het verschil is tussen oude en nieuwe haring. „De nieuwe haring wordt gevan gen en aangevoerd in mei, juni en juli. Als de haring eenmaal hom en kuit gaat vormen is deze niet meer zo geschikt om rauw te eten. Deze grotere ha ringen worden meestal gebak ken en gerookt. Alle haring wordt trouwens onmiddellijk na de vangst of na de aanvoer aan wal inge vroren bij een temperatuur van 76 graden onder nul, bij een windsnelheid van zeven meter per seconde. Daarna blijft de haring gedurende 36 uur in de vriezer. Dit houdt verband met de mogelijke aanwezigheid van de haring worm. Door het invriezen krijgt deze geen kans meer. Het is mogelijk om nieuwe haring een jaar lang te bewa ren in de diepvries. Dan kan je dus oude haring voor nieuwe verkopen. Het verschil is voor de leek nauwelijks te zien. De „overjarige" is meer bruinig van kleur. Maar een respectabele vis handelaar verkoopt natuurlijk alleen „echte" nieuwe haring. EXPOSITIE - In het Zeeuws Biologisch Museum wordt een expositie gehouden van schilderwerk van Bob Phaf. Inlichtingen tel. 01188-2620 NEGATIEVEN - Bij de Ge meentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 7 tot 14 juni de volgende voorwer pen aangegeven: herenbril, gekleurde bril, opsteekspeld, fotolens, negatieven, foto toestel, dameshorloge, he renhorloge, kleine porte monnee met inhoud, dame sportemonnee met inhoud, een kinderschoen, broche, ketting met 2 plaatjes, arm bandje met inscriptie, di verse sleutels, een zwart tasje met inhoud en een fietstas met een regenpak. Bij het dierenasyl te Vlissin gen zijn in die periode een Perzische kater en een lap jeskat aangegeven. ROMMELMARKT - De Dorpsvereniging Koude- kerke houdt op zaterdag 24 juni haar jaarlijkse grote rommelmarkt. Deze vindt plaats op het Dorpsplein en duurt van 9.00 tot 15.00 uur CONCERT - Het tweede zomeravondconcert in de Herv. Catharina kerk in Zoutelande vindt plaats op 5 juli. Op het programma staan werken van Italiaan se, Duitse en Nederlandse componisten, gezongen door Mevr. A van den Dries- Menheere, begeleid door Mevr. E. Hupkens-Verhoe- ven. Verder verleent het blazers ensemble van de muziekvereniging Caecillia uit Vlissingen medewerking. Aanvang 20.00 uur. Toegang 2,50. KUNST - Tot 2 augustus is in het gebouw van de NMB-Bank, Markt 43 in Middelburg een overzichts expositie van Mare de Regt edelsmid, te bezichtigen: „Het werk en de ontwikke ling van 20 jaar edelsmeed kunst". CREATIEF - De Stichting Welzijn voor Ouderen houdt op donderdag 29 juni van 9.30 tot 15.30 uur handwerk- verkoop in het dienstencen trum Bachten Reede in de Vredehoflaan in Vlissingen. LIVE - De Zeeuwse rock and roll formatie JOHNNY AND THE STARSHOOT- ERS is vrijdag 14 juli tussen 17.00 en 20.00 uur via radio 2 te beluisteren in het AVRO radioprogramma „Hobbyvi- taminen".Dit programma wordt live vanuit Vlissingen uitgezonden. „Hobbyvitami nen" is uitsluitend bedoeld voor amateurmusici. EXCURSIE - Op de Kade muren in de gemeente Mid delburg groeien meer dan 100 verschillende plante- soorten, waaronder zeer bij zondere. De Werkgroep Na tuur- en Milieueducatie van de Natuurvereniging Wal cheren (K.N.N.V.) maakt woensdag 21 juni een excur sie langs de muurvegetatie. Belangstellenden kunnen zich verzamelen bij het standbeeld van Koningin Emma op de Dam om 19.30 uur. FESTIVAL - Het Resi dentie Orkest geeft vrijdag 30 juni in de Oostkerk in Middelburg een wereldpre mière. Kaarten verkrijgbaar bij VVV Middelburg en Centrum Nieuwe Muziek, Kloveniersdoelen, Middel burg. EXPOSITIE - De Cultu rele Raad Domburg- Oost- kapelle houdt een expositie „Kunst en Ambacht" op 28,29 en 30 juni van 19.00 tot 21.00 uur in het Schutters hof, Kanonweistraat 30 in Domburg. Harry Muskee sluit het seizoen van de Piek op passende wijze af. VLISSINGEN - Zaterdag 24 feestje, dat om 22.00 uur be- den. juni sluit de Piek het seizoen gint, komen de Juke Joints en Harry Muskee, alom beti- af met een knalfuif. Op het Harry Muskee en Band optre- teld als de aartsvader van de Nederlandse blues, zit dit jaar j 25 jaar professioneel in het vak. En dat is een mijlpaal. Door de jaren heen werkte hij met o.m. Van Morrison, Alexis Korner (t), John Mayall en Eddie Boyd. In 1988 is veel aandacht be steed aan de organisatie van de band Muskee, aan promotie en publiciteit. Ter gelegenheid van het zilveren jubileumjaar komt er een boek uit over de carrière van Harry Muskee en wordt er gewerkt aan een nieuwe elpee/cd met veel eigen werk. Ook worden er voorbereidingen getroffen voor enkele eenmalige activi teiten, die de kroon op het ju bileumjaar moeten zetten. Muskee timmert weer aan de weg, het tij is goed, de ver wachtingen hoog gespannen! Muskee is 't afgelopen jaar uitgegroeid tot een moderne Rootsband. Bezetting: Han Langkamp - slagwerk (ex-Fox the Fox); Gino Jansen - Rik- kers bass (ex-Fox the Fox); Roy Kuschel - keyboards/fluit (ex-Fox the Fox); Erwin Java - gitaren (ex-White Honey en Brood); Harry Muskee - zang, harmonica. VLISSINGEN - In het ka der van het culturele festival 'From Russia with love' spelen er donderdag en vrijdag drie verschillende bands in jonge rencentrum De Piek in de Hel lebaardierstraat. De spits wordt donderdag afgebeten door de Russische formatie Nikolaj Kopernik. Zij spelen om 23.00 uur. Vrijdag is er vanaf 14.00 uur een Super Sessie. Zeeuwse muzikanten uit onder andere Stormbringer, I.D. en Car Trouble, spelen dan samen met hun Russische collega's. Vrijdagavond staan er twee bands op het programma. Vanaf 22.00 treden achtereen volgens op: Bix uit Littouwen en de bekende Leningrader formatie Televisor. Deze formatie bestaat al ruim negen jaar. Nog voordat het woord glasnost hier be kendheid kreeg stelden de le den van Televizor in hun mu ziek de meest urgente kwesties aan de orde. Vanwege hun scherpe teksten kreeg de groep herhaalde malen een verbod om op te treden aan de broek. De muziek van Televisor wordt in de Sovjet Unie om schreven als 'Telewave'. Het meest opvallende aan de band is het ontbreken van een bas sist. Dit verhindert niet dat de band life een heel sterke uit straling heeft en een boeiend optreden weet neer te zetten. Televisor uit Leningrad in de Piek, 'Zeeland meets Russia'. De teksten van Tel visor zijn in het Engels. Het is maar een weet, want life schijnt de tekst niet altijd te verstaan te zijn. De Russische muziekanten kunnen naar Vlissingen ko men dankzij een donatie van het Anjerfonds en de Provin cie Zeeland. Voor beide dagen is een pas se-partout verkrijgbaar. Voor vijftien gulden zijn de liefheb bers van een stevig stuk mu ziek twee dagen onder pannen. landse film. Alleen deze week: vrijdag en zaterdag 20.00 uur. Een dramatisch verhaal dat zich afspeelt rond de eeuwwis seling, toen arme Zweedse emigranten uitkeken naar De nemarken vmor werk en hoop. RAIN MAN draait in Elektro op donderdag 19.30 uur; vrij dag en zaterdag 22.00 uur; zon dag 21.00 uur en maandag, dinsdag en woensdag 20.30 uur; in het bibliotheektheater vrij dag en zaterdag 20.00 uur. Voor TWINS gaat het doek op om 20.00 uur, op vrijdag en za terdag in Elektro. In Alhambra 2 draait de hele week GORILLA'S IN THE MIST, donderdag 20.00 uur; vrijdag, zaterdag en zondag 19.00 en 21.45 uur; zondag 14.00 uur; maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. Alhambra 1 is in de ban van James Bond. De nieuwste rol prent heet LICENCE TO KILL. Wat begint als een vro lijk bruiloftsfeest van zijn oude vriend Felix Leiter wordt tot een nachtmerrie waarin Ja mes de strijd aanbindt met de schatrijke drugshandelaar Franz Sanchez. Tegen het uit drukkelijke bevel van de Britse geheime dienst in, be sluit 007 zijn vrienden te wre ken. Ook als hem hierdoor zijn vergunning te doden wordt ontnomen. Gesteund door de beeldschone Pam, een voorma lige pilote van Air America en zijn vriend Q weet Bond bin nen te dringen in Sanchez' bol werk. Donderdag 20.00 uur; vrijdag, zaterdag en zondag 19.00 en 21.45 uur; zondag 14.00 uur; maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. VLISSINGEN - Vrijdag 23 juni staat deze nieuwe Neder landse meidengroep op het podium van discotheek Cosmo. Ja- queline, Karin en Ginny vormen samen „Bizar". Het optreden begint om 23.30 uur. FILMNIEUWS In het Schuttershoftheater deze week twee recente Chinese films die beiden gerekend mo gen worden tot de filmische hoogtepunten van de laatste tijd THE ROMANCE OF BOOK AND SWORD is voor de tweede week te zien. Machtsstrijd en liefde tegen de achtergrond van het Chinese keizerrijk gedurende de Ching Dynasty. Prachtige natuurop namen en kolossale gevechts partijen die doen denken aan de films van Kurosawa. Lief hebbers van Kung Fu, karate en andere gevechtsporten uit China komen volledig aan hun trekken. Zondag en maandag 20.30 uur. HET RODE KORENVELD was al eerder te zien in Middel burg, maar op veler verzoek vindt een aantal hervertonin gen plaats. Deze film is uitge roepen tot de beste film van het festival van Rotterdam dit jaar. Een pijnlijk verslag van Jajxinse oorlogsterreur tegen de Chinese boerenbevolking. Donderdag 20.30 uur; vrijdag en zaterdag 22.30 uur; dinsdag en woensdag 20.30 uur. Voor de kinderen is er zaterdag 14.00 uur DE NIEUWE AVON TUREN VAN PIPPI LANG KOUS. Nieuw deze week in het Schut- terhof theater is de Winnaar van de gouden palm op het Filmfestival in Cannes ('88) PELLE DE VEROVERAAR van de Deense regisseur Bille August. Deze film ontving ook de Oscar voor de beste buiten-

Scheldebode | 1989 | | pagina 13