Middelburgs draaiorgel en de orgelman in miniatuur Kopen met 't Koppie Snookerbiljart voor bewo ners van Westerhof Miles Browning Band speelt thuiswedstrijd Gelukkige 60-plussers weekje naar Slagharen Kijkje in de Jeugdherberg Ensemble Mathilde Santing komt met nieuw programma PvdA vergadert Tekenwedstrijd Bernhardfonds SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 10 ME11989 309 GOES - Mien in den Bosch (41) uit Goes is heel erg creatief. Je ziet het meteen zodra je haar woon kamer binnenstapt: overal staan zelfgemaakte poppen. Maar ze houdt zich niet bezig met het ma ken van poppen alleen. Regelmatig werkt ze voor de afwisseling aan een 'groot project', zoals ze dat zelf noemt. Op 15 mei is haar laatste project te be wonderen op de poppenbeurs in Middelburg. Het gaat om een mini-draaiorgel met orgelman. Het is het draaiorgel de 'Hollandia' van de heer Gouwe loos uit Middelburg, nagemaakt op een schaal van één op zeven. Lofwerk Alles vooruitbetaald, niks gekregen Een boek je vol tips voor consumenten Poppenbeurs Prijsvraag Hot Legs Boogie Band in American I Mien bouwt mini-pierement MIDDELBURG - Vrijdag 12 mei wordt in Bar American ruimte gemaakt voor de Hot Legs Boogie Band. De eerste tonen klinken om 21.00 uur. Deze band bestaat uit een vijftal prettig gestoorde roc kers uit West-Brabant. De muziek die men maakt is een stevige rock met een knipoog naar de blues. Het repertoir bestaat voornamelijk uit covers die geheel of gedeelte lijk bewerkt zijn. Deze covers zijn nummers van ZZ Top, Flavium, Dr. Feelgood, Joe Cocker tot aan de babysitter- song van de Alpenkreuners toe. De Hot Legs Boogie Band bestaat ongeveer 2 jaar. In okt. '88 is de band aangevuld met een echte bassist en gitarist, Hoe komt iemand op het idee een mini-draaiorgel te maken? Mien vertelt: „Ik ben ontzettend graag bezig. Ik heb al heel veel poppen gemaakt. Maar op een gegeven moment kun je ze niet meer kwijt. Daarom ben ik op zoek gegaan naar iets anders om te maken. Iets waar ik lekker lang mee bezig kon zijn. In eerste in stantie heb ik eraan gedacht om de Grote Kerk in Goes na te bouwen van lucifers. Maar dat zou te groot worden. Dus toen heb ik dat plan maar uit m'n hoofd gezet. Een bezoek aan het Natio naal Museum van Speelklok tot Pierement in Utrecht bracht Mien op een ander idee. Ze zag daar een draaiorgel, nagemaakt op schaal. Het leek Mien ontzettend leuk om zelf ook eens ook zo'n mini-draai orgel te maken. Ze had de mo gelijkheid om precies zo'n te maken als datgene wat in het museum stond. Het museum verkocht kant- en klare bouwpakketten. „Maar dat vond ik niet zo origineel," ver telt Mien. „Ik wilde èlles zelf doen. Ook het namaken van de onderdelen van een draaiorgel op schaal." In Zeeland is ze op zoek ge gaan naar een draaiorgel dat in aanmerking kon komen om te worden nagebouwd. Via via kwam ze in contact met de heer M. Gouweloos die toen nog in Terneuzen woonde. De heer Gouweloos en zijn vrouw waren meteen enthousiast. Ze vonden het heel erg leuk om mee te werken aan het project. Samen met de heer en me vrouw Gouweloos besloot Mien het draaiorgel 'Hollan dia' na te maken. Dat is het draaiorgel waar de heer Gou weloos nog regelmatig de straat mee op gaat. In Middel burg maar ook andere plaat sen tijdens braderieën en der gelijke. In september 1986 is Mien, met haar man Koos, begonnen aan de voorbereidingen van het project. Samen met een enthousiaste Koos heeft ze fo to's gemaakt van het draaior gel en de maten genomen. Elk onderdeel van het draaiorgel is gefotografeerd en opgeme ten. Daarna is bepaald hoe groot alles moest worden met een schaal van één op zeven. Toen dat eenmaal gebeurd was kon Mien met het 'echte werk' beginnen. Het voorfront werd gezaagd en beschilderd en daarna versierd met het zo genaamde lofwerk. Dit lof- Mien in den Bosch met het draaiorgel dat zij bouwde op schaal één op zeven. werk, de sierlijke krullen, werd van klei gebakken, be schilderd en op het front ge plakt. Daarna werd het voor front verder versierd met een klein mannetje van klei en en kele schilderijtjes op karton. Ook deze miniscule tafe reeltjes heeft Mien zelf nage- VLISSINGEN - De familie G. te H. eet met minder smaak dan een paar maanden gele den. Toen stapte het kooklus- tige echtpaar welgemoed bij een keukenleverancier binnen. Met genoeg in de beurs om zich te verzekeren van een mooie kookhoek. Het toeval wil dat ze vrijwel direct tegen een droom van een keuken aanlopen. Voor een prijs waar ze beslist niet van wakker lig gen. „Inderdaad, geen geld", be aamt de verkoper, maar hij moet ze wel vragen om vooruit te betalen. „Oké", zegt vader G., „we hebben het geld toch bij ons". „Ja, en anders geven we het misschien weer ergens anders aan uit", vult moeder G. olijk aan. Ze maken de af spraak om een paar dagen la ter te laten leveren „om in die tijd de ouwe zooi eruit te slo pen". Week later. Vader hangt aan de tele foon. Het nummer van de keu kenspeciaalzaak blijkt afge sloten. Een paar snelheids overtredingen later staat hij er voor de deur. Dat wil zeg gen, voor de plaats waar de deur zou moeten zitten. Een aantal snelgespijkerde plan ken en een bord met failliet benemen hem het zicht. En de hoop op het terugkrijgen van z'n geld. Natuurlijk is het niet altijd onredelijk dat een leverancier een vooruitbetaling vraagt. Dat geeft immers de zekerheid dat een klant serieuze koop plannen heeft. Maar die klant is in negen van de tien geval len z'n geld kwijt als die leve- rancier failliet gaat. Daarom is het onverstandig teveel vooruit te betalen. Bij een aantal bedrijven is het nooit een risico om zo'n 30% vooruit te betalen. Dat geldt bijvoorbeeld voor keu- maakt de kans groter dat zij met iets thuis komen" waarmee ze niet helemaal tevreden zijn. Vaak is dat te voorkomen. In het boekje „Kopen met 't Kop- pie" van het ministerie van Economische Zaken staan al- kenleveranciers die zijn aan gesloten bij de Nederlandse Vereniging van Keukenspe cialisten. En voor de reisbu reaus die zijn aangesloten bij het Garantiefonds Reisgelden. Soms gaan mensen bij het kopen meer af op hun gevoel dan op hun verstand. Dat lerlei tips over verstandig ko pen. Maar er staan ook de adressen in van de belangrijk ste consumentenorganisaties die kunnen helpen als een con sument er zelf niet meer uit komt. Het gratis boekje staat in de postbus 51-rekken bij postkantoor en bibliotheek. De bewoners van het gezinsvervangend tehuis 'Westerhof in West-Souburg met hun nieuwe snookerbiljart. Zij ontvingen dit van de gezamenlijke Vlissingse voetbalvereniging. Op het jaar lijkse kersttoernooi van de voetballers worden geen vaantjes uitgereikt. Het uitgespaarde bedrag wordt besteed aan een cadeau voor een instelling in de regio. - foto harry de lange schilderd. „Ik heb nooit gewe ten dat ik ook kon schilderen," vertelt ze. Haar man Koos heeft voor de houten achterkant van het draaiorgel gezorgd. En toen dat klaar was kon Mien met het binnenwerk beginnen. Ze heeft 162 orgelpijpjes op schaal gemaakt. „Dat was een heel karwei." Verder heeft de kleine 'Hollandia' twee trom mels, een bekken en een wood- blok met twee stokken. On derin het draaiorgel is ruimte gemaakt voor een walkman met twee luidsprekertjes. Zo is het mogelijk om de originele muziek van de 'Hollandia' uit het draaiorgel te laten klin ken. Tot slot werd voor een onderstel voor het draaiorgel gezorgd. En Mien zou natuur lijk Mien niet zijn, als ze er geen pop bijgemaakt had. Naast het mini-draaiorgel staat de heer Gouweloos, ook op schaal gemaakt. Gedurende twee en een halfjaar heeft Mien in den Bosch aan het draaiorgel ge werkt. Ze is er heel wat zonda gen zoet mee geweest. Het leuke is dat heel het gezin en thousiast heeft meegewerkt aan het draaiorgel. Naast haar man Koos hebben ook haar zoon Harold (18) en haar doch ter Eline (13) hun steentje bij gedragen. Sommige materia len die Mien voor haar draai orgel gebruikte heeft ze ge woon thuis gevonden. Zo zijn er onder andere strips van een hordeur, elastiekjes, dopjes die - foto tannie de jonge je onder een stoelpoot kunt be vestigen, spelden en lege sar dienblikjes in het draaiorgel verwerkt. Inmiddels staat het draaior gel ook in de woonkamer, tus sen de poppen. Binnenkort verhuist het naar de poppen beurs in de Middelburgse schouwburg. De beurs wordt gehouden op 15 mei van 10.30 tot 16.30 uur. De toegangsprijs is ƒ3,50 voor volwassene en 1.- voor kinderen tot twaalf jaar. En voor iedereen die graag eens wil leren hoe je zelf pop pen kunt maken: Mien in den Bosch geeft op dinsdag- en woensdagavond les in het zelf- maken van poppen. In septem ber 1989 start ze weer met een nieuwe cursus en er zijn nog plaatsen vrij. ZEELAND - Prins Bern- hard Fonds en Anjerfonds vie ren hun jubileum in 1990. Eindexamenkandidaten „Te kenen" in de regio van het An jerfonds Zeeland kunnen deel nemen aan de nationale affi chewedstrijd. In 1990 viert het grootste cultuurfonds van Nederland, het Prins Bemhard Fonds, zijn 50-jarig jubileum vieren. Te zamen met de 15 grootste delijke en provinciale Anjer fondsen subsidieert het Prins Bernhard Fonds jaarlijks voor circa 18 miljoen culturele acti viteiten in Nederland. Hieron der vallen activiteiten op het gebied van de podiumkunsten, beeldende kunst, culturele vorming en jeugdwerk, we tenschap, natuurbehoud en monumentenzorg. Als één van de jubileumpro jecten wordt door het Prins Bemhard Fonds en de Anjer fondsen een landelijke affi chewedstrijd voor eindexa menkandidaten tekenen uit- VLISSINGEN - Op woens dag 10 mei a.s. houdt de Partij van de Arbeid, afdeling Vlis- singen een extra ledenverga dering. De openbare vergade ring wordt gehouden in Bach- ten Komme, Badhuisstraat 104. Aanvang 20.00 uur. Voor zitter Jack Dooms: „In de kranten kunnen we regelma tig lezen over de criminaliteit in de gemeente Vlissingen. Het afdelingsbestuur meent dat we politieke aandacht moeten schenken aan dit probleem. Aan een wat grotere kap stok willen wij extra aandacht besteden aan de relatie dief stallen en drugsgebruik, het HKPD project, geweldpleging en jeugdwerkloosheid, de on veiligheidsbeleving en ruimte lijke ordening, het probleem concentratiegebied Paauwen- burg Zuid-Oost en de afname van de sociale controle. We hopen dat vele Vlissin- gers naar deze vergadering willen komen zodat we een nog beter beeld van de situatie kunnen krijgen. De PvdA heeft verder een aantal inlei ders uitgenodigd die ieder vanuit zijn of haar specialisme een inleiding zullen verzorgen. Aanwezig zijn commissaris van de Vlissingse politie, de heer Schuller; Wethouder W. Wisse van volkshuisvesting en openbare orde; Mevr. Roos van de Vrouwen Advies Com missie; (zij zal tevens illustra ties van het rapport (on)veilig Vlissingen exposeren) en Dhr. L. de Koning van de Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Walcheren, Gilbert v. Goethem zal deze avond als gespreksleider fungeren". geschreven. Jongeren die MA VO/HAVO of VWO-onder- wijs volgen én tekenen als eindexamenvak in hun pakket hebben kunnen meedoen. De wedstrijd wordt per Anjer fondsregio uitgeschreven zo dat een zo goed mogelijke sp-eiding van inzendingen wordt bereikt. Het Anjerfonds Zeeland heeft in zijn regio 23 scholen die worden aange schreven. Eind april ontvan gen de tekendocenten van de betreffende scholen een infor matiepakket van het fonds. In dit pakket wordt achtergrond informatie gegeven over het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen en wordt de wedstrijd toegelicht. De opzet van de wedstrijd is het ont werpen van hét Anjerfondsaf fiche als onderdeel van het schoolonderzoek te integreren. Individuele inzendingen zijn echter ook mogelijk. Het be stuur van het Prins Bemhard Fonds en de Anjerfondsen hoopt dat ook in de regio van het Anjerfonds Zeeland veel leerlingen de uitdaging zullen aannemen. In januari 1990 wordt de uitslag van de affi chewedstrijd bekend gemaakt. Er worden 50 prijswinnaars gehuldigd. De winnende 50 af fiches worden in 1990 tentoon gesteld. Voor nadere informa tie kunt u terecht bij: Prins Bernhard Fonds, Postbus 19750, 1000 GT Amsterdam. Contactpersoon is: Bernadette Leeuwenberg, tel. 020-230951. OOSTKAPELLE - Dit jaar viert de Stichting Nederlandse Jeugdherberg Centrale NJHC haar zestigste verjaardag. De NJHC biedt dan al zestig jaar een voordelig en betrouwbaar onderdak aan jongeren, on derwijs, groepen en families. Eén van de activiteiten is een open dag, die op zaterdag 13 mei aanstaande plaats vindt. v In alle NJHC-herbergen staat een kopje koffie klaar. Bezoekers kunnen op hun ge mak rondkijken en wat fol ders meenemen. Er is op ge zette tijden een rondleiding. beiden ex-leden van de groep Be Carefull. Ook op het po dium staat de band zijn man netje gezien de combinatie van beukende drums een toren hoge basmuur, flitsende gi taarsolo's en daaroverheen een scheurende zangpartij. Dat de optredens succesvol zijn getuigen de smekende verzoeken van café/zaaleige naren en publiek om op korte termijn terug te komen. De Hot Legs Boodie Band bestaat uit: Raymond Dekkers vocals, Jan Steen gitaar, Jeroen Smalleberg gitaar, Williams Wulnians bass, Peter Sagarias drums. VLISSINGEN - In de maand mei speelt Miles Brow ning Band - funkrock, eigen werk. „De enige cover die we spelen zijn de koffers die we dragen" - twee thuiswedstrij den. De eerste op maandag 15 mei, tweede pinksterdag, in Café Evert op Boulevard Evertsen 8 te Vlissingen. Aan vang: 16.00 uur. Toegang gra tis. Speciaal voor diegenen die helaas één of twee nummers hebben moeten missen, is drie dagen later een herkansing op donderdag 18 mei in De Pub, Voltaweg 3/5 in Vlissingen. Ook hier is de toegang vrij. Aanvang: 22.30 uur. Om men sen er niet van te weerhouden om toch vooral beide optre dens te bezoeken, zal de band niet alleen een verschillend repertoire ten gehore brengen, maar ook in een andere bezet ting aantreden. De bezettings keuze zal gemaakt worden uit: Frank Beerens, drums; Harr- rie van der Aa, percussie; Alex Léon, basgitaar (A B)/zang; Paul Hessing, toetsen (C D) /gemompel; Emile Brunings, gitaar/zang; John Willems, altsax. MIDDELBURG - Het Ma thilde Santing Ensemble ver zorgt op woensdag 10 mei (vanavond) een optreden in de Schouwburg. Aanvang 20.30 uur. Mathilde brengt een nieuw programma dat afkom stig is van haar laatste LP 'Breast and Brow'. Voor haar laatste LP ging Mathilde een samenwerkings verband aan met de Japanse toetseniste Mimi Izumi Ko- bayashi. Santing kent Ko- bayashi al verschillende jaren en trad regelmatig met haar op. Mathilde zegt zelf over Mi mi: „Zij kan net zo goed piano spelen als ik kan zingen. Wij hebben samen leren ademen, de laatste drie jaar". Om gezondheidsredenen kan Mimi niet aan de theater tour van Mathilde deelnemen. Het Ensemble maakt dat ge mis ruimschoots goed. Zij spe len nummers van 'Breast and Brow' in nieuwe arrangemen ten en een aantal succesnum mers uit het verleden. Tijdens de open dag op 13 mei kunnen alle stellen die elkaar in een NJHC-herberg ontmoet hebben een foto inle veren en zo meedingen naar een verzorgd weekendje uit. Voorwaarde is wel dat men thans nog samen is en dat men beiden op de foto staat in of bij een NJHC-herberg. Uit aUe ingeleverde foto's trekt NJHC-directeur Jaap Funne- kotter het NJHC-stel. Zij krij gen een verzorgd weekend voor twee in een van de NJHC-herbergen. Mathilde Santing; „Ik sla telkens nieuive wegen in, misschien maak ik nog wel eens een kinderplaat". - foto: louise striekwold SLAGHAREN - In samen werking met de directie van Ponypark Slagharen kon dit weekblad een aantal zestig plussers uit ons verspreidings gebied een korte vakantie aanbieden in de vakantiehuis jes van dit centrum van ver maak. Die mini-vakantie is van maandag 5 tot en met vrijdag 9 juni aanstaande. Door loting zijn de gelukki gen aangewezen. De admini stratie van Ponypark Slagha ren verzorgt de verdere af wikkeling en zal de prijswin naars verdere informatie stu ren. We wensen de toekom stige vakantiegenieters profi ciat en een prettig verblijf in Ponypark Slagharen. De winnaars uit onze regio zijn: DE SCHELDEBODE H. Nuy, De Meesterstraat 77, 4384 HH, Vlissingen met J. Nuy-Heykoop, W. de Witte en M. de Witte-Cornelisse. I, Kruik, Hunzestraat 45, 4388 SM Oost-Souburg met mevr. H. Kruik-van Helden, B. Ver- hage en J. Verhage-van Hel den. D. Manuhutu, Meanderhof 203, 4337 GT Middelburg met H. Manuhutu-Mehakena, S. Sa- pulete en A. Sapulete-Sinay. W.J. Crusio, Zuilenburg 60, 4385 GW Vlissingen met mevr. Crusio, C. Schrier en mevr. K. Schrier. J. de Nooijer, Zaagmolendijk 4, 4339 NG Nieuw- en Sint Joosland met J. de Nooijer- Knuyt, M. Knuyt en A. Knuyt- de Nooijer. G. van 't Loo, Oostmede 35, 4337 AW Middelburg met D. van 't Loo-Gerritsen, A. Thijs- sen en C. Thijssen-de Later. J. Mathijssen, St.-Janstraat 16, 4331 KC Middelburg met J. Mathijssen-de Voogd, L. van Moolenbroek en M. van Mool- enbroek-Mathij ssen. G. van Berkum, Schuitvaart- gracht 345, 4382 KR Vlissingen met T. van Berkum-Klotz, J. Brasser en L. Brasser-van Eysden. H. Vos, Van Dishoeckstraat 153, 4381 VA Vlissingen met M. Vos-Suurmond, P. Rijkse en L. Rijkse-Vos. Adriaan Oreel, Oranjeplein 8, 4374 AH Zoutelande met Adriana Oreel-den Toonder, Adriaan Dommisse en Pieter- nella Dommisse-Kodde. J. Boogaard, Middelburgse- weg 36, Grijpskerke met A. i Boogaard-Boyenk, W. Lau- werse en P. Lauwerse-Lau- werse. J. Maljers, Noordhoutstraat 58, 4353 BM Serooskerke met C. Maljers-Kole, M. Caljé en J. Caljé-Vos. S. Maljaars, Zuidweg 2, 4363 SG Aagtekerke met J. Mal- jaars-Geschiere, P. de Visser en J. de Visser-Mathijsse. A. de Looze, Smaragd 39, 4337 MC Middelburg met C. de Looze-van Vossen, J. van de Ouden en N. van Ouden-Quist. D. Bijl, Berkenlaan 5, Oostka- pelle met E. van de Bijl-van de Bos, A. van de Nieuwe Giessen en E. van de Nieuwe Giessen.

Scheldebode | 1989 | | pagina 9