Innovatiecentrum is gat in de markt Dorine van der Klei Quodlibet geeft concert Vraagbaak voor het Zeeuwse bedrijfsleven Kwaliteit zwemwater in Zeeland verbeterd Verrnandere in Vestzak Volksdansers op bezoek in Zeeland Vliegerfestijn Vrouwenpolder Kledinginzameling Gedicht over Mei-herdenking SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 ME11989 309 Scheldegouwen houdt puzzelrit Dodenherdenking in Vlissingen ging. Macro economisch zijn er geweldige uitgangspunten voor Zeeland om te ontwikke len. Jammer genoeg wordt vaak gereageerd in de trant van, óf we ontwikkelen het in dustriële gebied óf we ontwik kelen het woon- en recreatie gebied. Maar hier zou eens wat meer gesproken moeten worden van en/en in plaats van of/of. Er zijn echt volop mogelij kheden". De vijf adviseurs van het I.C. zijn afkomstig uit het be drijfsleven en vertrouwd met de regio. Via het netwerk moet de innovatie leiden tot het ver krijgen van een beter produkt, een beter produktieproces en een sterkere marktpositie. Kan het nog vrij kleine team van het I.C. Zeeland de vraag vanuit het bedrijfsleven aan? Maljaars: „We moeten nog sterker worden, dat is ze ker, maar om in de sfeer te blijven, ik denk dat we zeker voor vijftig procent intern in noverend fc«zig zijn. Naast onze eigen medewerkers be trekken we ook wel eens des kundigen bij een probleem stelling zoals de gepensio neerde pionier die als echte ontwikkelaar heel wat know how mee brengt. Verder staan we open voor elk initiatief van starters en overheden, ook daar valt heel wat uit te halen. We staan tenslotte nog maar net aan het begin en elke posi tieve bijdrage versterkt onze uitgangspositie. Zowel regio naal als landelijk sterk wor den, is de kracht achter de for mule die geleid heeft tot het opzetten van dit netwerk". De achttien Innovatiecentra in Nederland ontvangen van de overheid per jaar 35 mil joen gulden. Hierdoor kan het I.C. twee dagen kosteloos voor een bedrijf werken. Vanaf de derde dag betalen gebruikers een uurloon voor de diensten van het I.C. MARIEKERKE - De Commissie Welzijn Ouderen in Meliskerke houdt op dinsdag 9 mei een middag voor ouderen. De wethouder van Ma- riekerke, P. van der Meu- len spreekt over 'het ouderenwerk in de ge meente Mariekerke. De bijeenkomst wordt ge houden in 'Ons Huis', Adelaarstraat 26 in Me liskerke en begint om 14.00 uur. RPCU - Op donderdag 18 mei houdt de RPCU te Vlissingen haar leden vergadering in de Mar- nixkerk te West-Sou burg. De aanvang is 19.30 uur. CJ van der Weele spreekt over 'Vlissingen in de branding van de verandering'. PRESTATIELOOP - Tij dens de Vrouwenpolderse dagen op zaterdag 6 mei houdt Terre des Hommes in samenwerking met Dynamo een prestatie loop over vijf, tien en veertien kilometer. De start is om 14.30 uur bij Duinoord, de kosten be dragen drie gulden vijf tig. EXPOSITIE - In het Zeeuws Kunstenaarscen trum in de Middelburgse Bibliotheek is van 10 mei tot 2 juni het werk van Marcel Lucien Robbe te- zichtigen. NEON - In 'de Kaasboer' in Biggekerke vindt za terdag 6 mei een optreden plaats van de formatie Neon. Het begint om 22.30 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Neon speelt New Beat. ANTILOPE - Zaterdag 6 mei is er een rolstoel bas- ketbaltoemooi in de sportzaal van SSGM aan de Gerrit van de Veen- straat in Middelburg. De aanvang is 11.00 uur; de prijsuitreiking om 16.00 uur. Deelnemers zijn: de organiserende vereniging uit Middelburg, RBVM; Antilope uit Utrecht; DAS uit Delft; Arrows uit Rotterdam en Door braak uit Breda. WIJZIGING - De ope ningsdagen van de ge meentelijke kunstuitleen Vlissingen worden vanaf 2 mei: iedere dinsdag en woensdag van 10.00 - 16.00 uur en van 18.00 - 20.00 uur. MEIDENCAFE - Jonge- rencafe Poortershove in Middelburg-Zuid zet op woensdag 3 mei de deu ren open voor de meiden. Van 19.30 tot 21.30 uur kan er o.a. gebiljart wor den. SEXUEEL GEWELD - De FNV houdt samen met de Rooie Vrouwen op 11 mei een thema-middag in 't Pand aan de Kerk steeg te Middelburg. Het onderwerp voor deze middag, die om 14.00 uur begint, is 'hoe verder na sexueel geweld?' KLEDING MAKEN - In jongerengebouw Poor tershove, Poortershove 1 in Middelburg is iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur gele genheid tot het zelf ma ken van kleding. Onder leiding van een docente. SLEUTELEN - Onder leiding van een vakman kan iedere vrijdagmid dag van 14.00 tot 16.00 uur aan fietsen en brommers gesleuteld worden. Ook in jongerencentrum Poortershoove, Poorters hove 1 in Middelburg. NACHTEGALEN - Het gezang van de nachtega len is alom beroemd. Om van dit fraaie geluid te kunnen genieten zonder dat het overstemd wordt, houdt de werkgroep na- tuur- en milieu educatie Walcheren een speciale excursie: op vrijdag 12 mei, van 22.00 tot 24.00 uur in het Berkenbos te Oostkapelle. Opgeven bij P. Kas, telefoon 01184- 17400. SNUFFELMARKT - De Delta Band uit Vlissin gen houdt op zaterdag 6 mei om 9.30 uur een grote snuffelmarkt in de jeugdherberg aan de Breewaterstraat te Vlis singen. SWINGAVOND - Op vrijdag 5 mei is er in jon gerencentrum Midgard in de Kuiperspoort in Middelburg weer een swingavond. Vanaf 20.00 uur mag iedereen gratis komen swingen op reg- gea muziek. GEVONDEN - Bij de Ge meentepolitie te Vlissin gen is in de periode vqn 19 tot 26 april het vol gende aangegeven: jonge zwarte hond, kanarie, vuilnisbakkenhond, plas tic tasje met inhoud, ver lengsnoer, goudkleurig horloge, twee lege porte monnees, twee paar da messchoenen, diverse sleutels en een lapjes poes. APPELDIENST - In de Sint Jacobskerk in Vlis singen wordt op zondag 7 mei een appeldienst ge houden om 10.00 uur. Het thema van de dienst is Alpha en Omega. Mede werking wordt verleend door een jongerenkoor, een mimegroep en Bram Beekman. Voorganger is C. Kleij. door:Tosca Houtstra MIDDELBURG - Begin maart opende het Innova tiecentrum Zeeland (I.C.) in Middelburg zijn deu ren voor het bedrijfsleven. Dit Innovatiecentrum is het vierde van de achttien centra die in Nederland voor het einde van dit jaar gereed moeten zijn. Sa men worden deze achttien Innovatiecentra op een computernetwerk aangesloten dat toegang heeft tot alle databestanden, op het gebied van weten schap en techniek. Daarnaast komt een toeleve ringsbedrijf voor octrooi voorlichting waar alle centra's gebruik van kunnen maken. De concurrentiepositie van een bedrijf wordt steeds meer be paald door de mate waarin een bedrijf werkt aan de ontwikke ling of verbetering van produkten en de verbreding van de markt. Directeur Maljaars: „De doelstelling van het Innovatiecen trum is om de bedrijven te helpen bij nieuwe (innoverende) ont wikkelingen waar veel kennis van zaken voor nodig is. Ik denk aan technische ontwikkelingen, bedrijfs- en regionaal economi sche ontwikkelingen' De voornaamste kennispro ducenten in de regio waarmee het I.C. nauw zal gaan samen werken zijn: Hogeschool Zee land, Technische Bibliotheek Zeeland, Informatie Technolo gie Centrum Zeeland, het Mid delbaar Technisch Onderwijs en overig relevant onderwijs, de advies- en ingenieursbu reaus en de grote bedrijven. Maljaars: „Daarnaast gaan we het bedrijfsleven actief bena deren en zorgen we ervoor dat ook snel van de belangrijkste kennisinstituten buiten de re gio gebruik gemaakt kan wor den zoals van het TNO, de Technische Universiteiten en de landelijke onderzoeksin stellingen". Na anderhalve maand is de respons vanuit het bedrijfsle ven al boven verwachting, met name de richting van de pro blematiek rond de afvalver werking en het hergebruik van afvalstoffen. Maljaars: „Zo'n dertigtal bedrijven heb ben tot nu al gereageerd en het blijkt dat de vraag naar een innovatiecentrum in deze re gio beslist aanwezig was". „De mogelijkheden door in novatie zijn talrijk en kunnen van grote betekenis zijn voor een bedrijf. In de praktijk ko men we maar al te vaak tegen dat de bedenkers van oplos singen niet commercieel inge steld zijn en juist dan is onder steuning heel belangrijk. Een ander belangrijk aspect is dat het Zeeuwse bedrijfsleven best nog wat meer geactiveerd mag worden om te werken aan ontwikkeling en groei. Het groeipercentage in deze pro vincie is zo'n twee-en-eenhalf procent per jaar. Wanneer we dit afzetten tegen de randstad met acht procent is dat toch wel aan de matige kant. Vaak wordt er geroepen dat het goed gaat met Zeeland, zelfs de minister was die mening toegedaan tijdens onze ope ning, maar ik vind dat toch wat te rooskleurig in tegen stelling tot de realiteit. De mensen zijn gauw geneigd wanneer ze horen dat het goed gaat, het daar dan ook maar bij te laten en een enigszins gezapige houding aan te ne men". „Zowel landelijk als regio naal moeten er constant nieuwe ontwikkelingen zijn. Nederland heeft in de wereld een vooraanstaande positie op het gebied van export en ook taalkundig gezien staan we ons mannetje. Zeeland apart bezien heeft een unieke uit gangspositie gezien zijn lig- KOUDEKERK - Hemel vaartsdag 4 mei a.s. houdt MAC 'Scheldegouwen' haar traditionele puzzelrit. De start is vanuit Koudekerke en de route gaat over de Walcherse binnenwegen. Aan de puzzel- rit kan door iedereen worden meegedaan, ook al heeft u geen enkele ervaring. Inschrijven is mogelijk van 12.45 uur in Hotel Walcheren te Koudekerke. Er is een vrije start van 13.00 uur tot 14.00 uur en de prijsuitreiking is na bin nenkomst van de laatste deel nemer. In afwachting hiervan worden nog enkele ronden bingo gespeeld. Voor meer in formatie kunt u bellen 01180- 34371. VROUWENPOLDER - Op zaterdag 6 mei en zondag 7 mei vindt op het badstrand van Vrouwenpolder het 3e Neder lands-Belgisch-Duitse Vlie gerfestijn plaats. Beide dagen zullen tussen 11.00 en 17.00 uur razendsnelle stuntvliegers en schitterende ruimtelijke bouwsels het luchtruim kie zen. Iedereen kan die dagen van zelfsprekend ook de eigen vlieger oplaten. Voor de meest originele, de mooiste en de al lerkleinste vlieger zijn prijzen beschikbaar. Verder zijn er Japanse sanjo-vliegers te be wonderen en zullen vliege raars laten zien hoe met een camera aan de vliegerlij n luchtopnamen worden ge maakt. Andere programma-onder delen vormen een demonstra tie van het Nederlandse be- renspringteam en de primeur van de meest revolutionaire stuntvlieger van dit moment. Deze Amerikaanse vlieger maakt vliegbewegingen die kenners tot voor kort voor on mogelijk hielden! De jeugd krijgt de kans een kennis te maken met het besturen van een vlieger aan twee lijnen. Als klap op de vuurpijl krijgt het publiek in de loop van de middag een spectacu lair optreden van het blauw/ gele vliegtuig van 'Wings over Holland' voorgeschoteld. VLISSINGEN - De natio nale herdenking van de geval lenen op donderdag 4 mei wordt in Vlissinge gehouden op de Noorderbegraafplaats. Belangstellenden moeten uiterlijk 19.50 uur aanwezig zijn in of bij de aula aan de President Rooseveltlaan. Nadat Brassband Onda en kele toepasselijke werken ten gehore heeft gebracht wordt om 20.00 uur met een trompet signaal twee minuten stilte aangekondigd. Daarna wordt de vlag gehe sen en het Wilhelmus ge speeld. Vervolgens worden er bij het monument kransen en bloemen gelegd. Eerst doen burgemeester en wethouders dat namens het gemeentebe stuur, daarna is daartoe gele genheid voor andere instan ties, organisaties en particu lieren. Na de kranslegging bij het monument maken burgemees ter en wethouders een rond gang over de begraafplaats. Daar zullen graftakken gelegd worden bij het monument van de geallieerden en het gedenk teken van omgekomen bur gers. Voorts zal de burgemees ter bloemen leggen bij graven van inwoners van Vlissingen die tijdens de Tweede Wereld oorlog en de bevrijding in het verzet tegen de vijand zijn omgekomen. Het is voor iedereen moge lijk deze rondgang te volgen. Ongeschikt zwemwater vol doet niet aan de normen en wordt met een rode kleur aan gegeven. De kwalificatie komt in de brochure niet voor. Wel wordt voor de Pas van Ter- neuzen aangeraden niet te zwemmen, hoewel de kwaliteit van het water aanvaardbaar is. Door de scheepsbewegingen aldaar is het niet verantwoord er te zwemmen. Voor het oostelijke deel van de Wester- schelde, het havenschapgebied Vlissingen-Oost, het water tussen de Grevelingendam en Sint Philipsland en de kanalen in de provincie zijn geen me tingen verricht, omdat de ge bieden niet als badzonen wor den aangemerkt. Zij zijn in geel op de zwemwaterkaart ingekleurd. Provinciale en rijkswater staat en de Zeeuwse water schappen hebben de metingen verricht in het afgelopen jaar. Verder is bij de typering reke ning gehouden met de kennis over plaatselijke situaties. In de waterrecreatiekrant wor den verder tips en wenken ge geven voor surfers, sportvis sers, recreatievaarders en dui kers. Ook wordt gewezen op de speciale regels, die gelden rond de stormvloedkering in de Oosterschelde. VALKENISSE - De Stich ting K.I.C.I., (Kleding Inzame ling Charitatieve Instellingen) komt binnenkort weer kleding inzamelen in de gemeenten Valkenisse: Biggekerke, Kou dekerke, Zoutelande. Dit ge beurt op dinsdag 9 mei. Uit de pobrengst worden de Stichting 'Hul£> aan Landge noten in Indonesië' en de Stichting 'Nederland-Lesotho' gesteund. In Indonesië worden 1370 gezinnen (4000 personen) met een maandelijkse gift ge holpen. Het zijn families, die tussen wal en schip zijn ge raakt en geen Nederlands pas poort meer bezitten. De Stichting 'Nederland- Lesotho' houdt zich bezig met kleinschalige ontwikkelings projecten in dit Afrikaanse koninkrijk. Projecten ter be vordering van landbouw en veeteelt, van onderwijs en volksgezondheid. Er zullen in de gemeente huis aan huis plastic zakken worden verspreid, die enkele dagen later, hopelijk goed ge vuld met nog draagbare kle ding, textiel en schoenen wor den opgehaald. De bewoners wordt verzocht de zak met kleding vóór 9 uur buiten te zetten. VLISSINGEN - In het Vest zaktheater is Willem Verrnan dere zaterdag 6 mei te zien en te horen. Tijdens dit optreden, dat om 20.00 uur begint staat hij niet alleen. Hij wordt ver gezeld door drie muzikanten: Freddy Possenier, contrabas; Freddy Desmedt, klarinet; sax en fluit en Pol I>epoorter, gi taar en mandolien. Willem speelt zelf gitaar, klarinet en saxofoon; en hij neemt de zang voor zijn rekening. Wilem Verrnandere heeft een mooie'gebarsten'stem en Uw^LlllUl vlw UUllOvl zijn teksten zijn humoristisch en gevat. Hij houdt zijn toeho orders een spiegel van deze tijd voor. Af en toe creeert hij een Jac ques Brel-achtige sfeer. Belgie heeft sedert de dood van Brei nooit meer een chansonnier van dat kaliber voortgebracht, maar Verrnandere, zingend in sappig en goed verstaanbaar Vlaams is van hetzelfde hoge artistieke niveau. HEINKENSZAND - De volksdansgroep Folklorite uit Heinkenszand heeft de groep 'Bagad Men Glaz' (Frankrijk) uitgenodigd voor een drietal optredens in Zeeland. De groep uit Bretagne, die ondergebracht wordt bij leden van 'Folklorite' krijgt een druk programma af te wer ken. Op vrijdag 5 mei is er al lereerst een optreden in het centrum van Middelburg, sa- VLISSINGEN - Nel van Oorschot uit Vlissingen schreef het volgende gedicht over de Mei-herdenking. MEI-HERDENKING Ik wil nu niet meer zien wat is geschied voorheen niet meer geconfronteerd wor den men met 'Folklorite', tijdens de middaguren, 's Avonds om 18.30 uur is er een lampionop tocht in Heinkenszand, met begeleiding van de doedelzak spelers. Op zaterdag 6 mei is 'Bagad Men Glaz' in De Roompot te Kamperland en 's avonds pre senteert men zich in 'De Sten- ge' te Heinkenszand. Tijdens dit volksdansspektakel in 'De Stenge' komen ook in actie de volkskunstgroep Drieske Nij- pers uit St. Gillis Waes, de groep De Grutmoole uit Sas van Gent en de Zeeuwse trou- badoer Engel Reinhoudt. Het programma in 'De Stenge' be gint om 20.00 uur. met xvat vel over been de duizenden doden staren door de leegte van de voorbijgaande jaren maar terug kwam niet een Tijd en ruimte spelen geen rol grenzen zijn er niet meer noch trekken wij nieuwe gren zen voor een volgende keer nu weerzien andere ogen in de naaste toekomst concentratiekampen wachten op de volgende keer. Dorine van der Klei houdt het publiek wakker met 'ga maar lekker slapen. MIDDELBURG - Dorine van der Klei brengt op zater dag 6 mei de avondvullende theater-documentaire 'Ga maar rustig slapen' op de planken. Een dokumentaire die in woord en muziek een beeld geeft van de periode kort voor, tijdens en vlak na de tweede wereloorlog in Neder land. Voor deze voorstelling, die om 20.00 uur in de Schouw burg begint, zijn nog kaarten verkrijgbaar. De voorstelling bevat mate riaal van Radio Oranje, ver zetspoëzie, straat liedjes, mu ziek van 'The Ramblers' en politieke grapjes. De titel is ontleend aan een uitspraak van onze voor-oor- logse minister-president Co- lijn, die het voor oorlog be vreesde volk met een radio boodschap in slaap suste. In deze documentaire komt de geallieerde kant ruimschoots aan bod, maar ook het nazi gespuis krijgt af en toe gele genheid zijn vuige zegje te zeggen. Dit ter meerder begrip van de situatie in die jaren. Dorine van der Klei heeft het vermogen verschillende stem mingen in haar vertolking tot uiting te brengen en tot de kern van een tekst door te dringen. De oprichters van het Innovatie Centrum v.l.n.r. Annemarie uan de Ketterij, J. van Wieren, ing. G.F. Bogaard, ir. A.J. Maljaars, Ella Jansen, ing. W. Treumiet.FOTO: RONALD VONK MIDDELBURG - Het vocaal ensemble Quodlibet geeft zater dag 20 mei om 20.00 uur een concert in de Koorkerk. Het Vocaal Ensemble Quodlibet werd in 1986 opgericht door de huidige dirigente, Tettie Wiechers. Het koor bestaat uit 20 vrouwen en legt zich toe op het specifieke vrouwenkoorrepertoi re, zowel uit vorige eeuwen als het hedendaagse (Nederlandse) repertoire. Vorig jaar gaf het koor concerten in Middelburg en Hilversum en werkte mee aan diverse activiteiten. Op het Ne derlands Koorfestival 1988 in De Doelen te Rotterdam behaalde het koor in oktober de eerste plaats in de categorie vrouwenkoor C. Op het programma staan werken van o.a. Badings, De Braai, Laporte, Brahms (gezongen met begeleiding van harp en hoorn) en Mendelsshohn. Als solisten zullen optreden: Bram Beekman (orgel), Sonja Bollen (harp), Tone Stang Valand en Harry Hoe- gee (hoorn). Kaarten kosten ƒ10.- en ƒ5.- voor CJP-houders en kinderen. MIDDELBURG - De kwali teit van het Zeeuwse zwem water is verbeterd in de Kre ken bij Ouwerkerk, de Witte Bergen bij Hulst en ter hoogte van Vrouwenpolder en Kam perland. Het water heeft de kwalificatie geschikt gekregen tegen aanvaardbaar vorig jaar. Het water in het Spuika- naal Bath ging van geschikt naar aanvaardbaar. Andere wijzigingen hebben zich niet voorgedaan in de waterkwali teit. Dat blijkt uit de waterre creatiekrant 1989, die het pro vinciaal bestuur van Zeeland heeft uitgegeven. Op de wa- terkwaliteitskaart in de krant wordt onderscheid gemaakt in geschikt, aanvaardbaar en niet aanvaardbaar zwemwa ter. Het water wordt onder zocht op bacteriologische kwa liteit en helderheid. Geschikt zwemwater wordt met een blauwe kleur in de brochure aangeduid en houdt in, dat de kwaliteit van het water zon der meer goed is. Aanvaard baar zwemwater heeft de kleur groen gekregen. Het wa ter voldoet aan de bacteriolo gische eisen, maar de helder heid of de zuurgraad voldoen niet aan de norm. De brochure wordt verspreid onder de recreatiebedrijven in de provincie, de gemeenten, banken en dergelijke.

Scheldebode | 1989 | | pagina 9