Subsidieregeling woningaanpassing helpt gehandicapten bij het zelfstandig wonen Folder van Zeeuwse Sportraad voor gehandicapte sporters Maud van der Heide wint de eerste prijs Werkgroep is op zoek naar enthousiaste vrijwilligers k.\m BAASJi EUOCHT De Snor sponsort Parbo Concert de Ruytersingersen Mandoline-orkest Met korting naar werktuigenda- gen in Liempde De Zeeuwse Ruiter kampioen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 APRIL 1989 313 VLISSINGEN - Wie kent niet de t.v.-beelden van minister Nijpels, die samen met de Dolly Dots als telefoon vrij williger fungeerde voor het Foster Pa rents Plan. Het resultaat was indrukwekkend. In een tijdsbestek van vierentwintig uur noteerde men 30.000 nieuwe pleegouders. Ondanks deze forse stijging van financiële pleegouders blijven de hulp- aanvragen uit de ontwikkelingslanden binnenstro men. Nog steeds zijn mensen het slachtoffer van hongersnood, staatsgrepen, droogte en ziekte. Kin deren zijn natuurlijk het meest kwetsbaar. Daarom zet Foster Parents het werk onverminderd voort. Door middel van regionale werkgroepen probeert men nieuwe pleegouders te vinden. Maaltijd Corresponderen VLISSINGEN - Wie in onze samenleving licha melijk gehandicapt is of wordt, komt voor aller lei problemen te staan. Een van die problemen is het wonen. Afhanke lijk van de persoonlijke omstandigheden kan dat wonen kleine of grote moeilijkheden op leveren. Vooral als het huis niet is ingericht op iemand met een handi cap - en dat is in de praktijk vaak het geval. Voorzieningen Informatie MIDDELBURG - „Dit had ik echt niet ver wacht", is haar eerste reactie. „Het zijn zulke ge wone ingrediënten die gebruikt zijn, bovendien ook nog goedkoop". Uitleencentrum Tip van de week Foster Parents geeft voorlichting Mevr. M. de Muynck, lid van werkgroep Walche ren: „Foster Parents Plan is een humanitaire, in ternationale ontwikkelingsorganisatie zonder poli tieke of godsdienstige doelstellingen." „Al in 1937 begon men met hulpverlening aan kansarme kinderen door middel van fi nanciële adopties. Momenteel worden in 23 ontwikkelings landen, naast de individuele ondersteuning en begeleiding van de families, vooral ge meenschapsprojecten uitge voerd om zo de levensomstan digheden van met name kin deren te verbeteren". „Je hebt dan wel mensen nodig die financieel adoptie ouder willen worden. De taak van de werkgroep is dan ook in eerste instantie om de naamsbekendheid te vergro ten en mensen te interesseren. De werkgroep Walcheren van Foster Parents bestaat nog maar anderhalf jaar. We organiseren lezingen, bene fietconcerten, sponsorlopen en geven voorlichting op scholen. We benaderen bedrijven, jubi larissen en bedrijfsverenigin gen. Onze werkgroep bestaat uit negen mensen en dat is eigenlijk te weinig, we zoeken daarom enthousiaste mensen die actief willen meedraaien in de werkgroep. Iedereen is welkom. We weten uit ervaring dat diverse mensen een hekel heb ben aan vergaderingen, daarom hebben we een doe- groep. De activiteiten worden besproken in een voorberei dingsgroep". „Zo stonden we bijvoorbeeld voor de paasdagen in de kas sen van kwekerij Moesbosch. Onlangs gaven we voorlich ting op de Streekschool. We hebben veel plannen, maar vrijwilligers te kort om alles te organiseren". „We proberen niet alleen fi nanciële pleegouders te vin den, maar we ondersteunen ook een onderwijsproject in Mali. Een arm Afrikaans land waar veel kinderen niet op school zitten omdat ze moeten werken. Wij sturen lesmate rialen, betalen onderwijs krachten en wat zeer belang rijk is, we geven deze kinderen ook een maaltijd. Veel ouders sturen hun kinderen naar school omdat ze een maaltijd krijgen. Maar men beseft men wel degelijk dat scholing be langrijk is want: kennis is macht. Mensen die een kind finan cieel adopteren kunnen cor- VLISSINGEN - Al hebben we in Nederland op een rela tief klein gebied veel steden en (snel)wegen, toch heeft ons land gelukkig nog heel wat groen. Een deel daarvan zijn onze natuurgebieden, maar het overgrote gedeelte van ons land bestaat nog steeds uit weiden en akkers. Hoe gaat de boer van nu om met zijn land en zijn dieren? Welke productiemethoden en nieuwe vormen van mechani satie hanteert hij? Hoe be heert hij zijn eigen stukje mi lieu? Wie daarin geïnteres seerd is, kan er van heel dicht bij mee kennismaken op een manifestatie die nu al voor de 33e keer gehouden wordt in het Brabantse Liempde: de Werktuigendagen op het mooie landgoed Velder. De reis erheen kunt u op een ontspannen (en tegelijk mi lieuvriendelijke) manier ma ken: met de trein. Want ook dit jaar hebben de Neder landse Spoorwegen een spe ciale halte opengesteld op het terrein van het landgoed aan de lijn van Den Bosch naar Eindhoven. Dat is dus wel heel gemakkelijk, en is het ook nog voordelig: met de speciale Trein Toegangbiljetten van NS. Daarmee hebt u een trein- retour naar Liempde en toe gang tot de Werktuigendagen in één kaartje, dat vooral op de wat langere afstanden niet veel meer kost dan een ge woon retourtje. De T+T Bil jetten zijn verkrijgbaar op na genoeg alle NS-stations, waar u ook een speciale folder over dit evenement kunt verkrij gen. De Werktuigendagen in Liempde zijn geopend op 8, 9 en 10 mei van 8.30 tot 17.00 uur. responderen met 'hun' pleeg kind of pleeggezin. Velen stu ren kaarten, foto's en tekenin gen. Iemand heeft zelfs een brief in de vorm van een strip verhaal gestuurd. Het ging over het dagelijkse leven in Nederland. Iedereen, van jong tot oud, kan zo'n brief lezen te rugschrijven. De werkgroep heeft in de afgelopen ander halfjaar al zo'n veertig ouders enthousiast gemaakt voor een financiële adoptie. Natuurlijk kan het geld een probleem zijn, want niet iedereen kan 45.00 per maand missen. „We proberen dan ook al ternatieve oplossingen te zoe- Een deel van de werkgroep Foster Parents op de bres voor kans arme kinderen. V.l.n.r. Mariëtte de Muynck, Nel Geloof, Wil Nogge en Jettie Vermunt. ken. Zo is er een aantal mid- die elke maand wat opzij leg- om zodoende een kind te kun- Wie meer wil weten over denstandszaken in Goes die gen. En zelfs een aantal kroeg- nen adopteren", aldus een en- Foster Parents kan contact op- iets gezamenlijks onderne- makkers die voor elk pilsje thousiaste mevrouw De nemen via telefoonnummer: men, personeelsverenigingen een dubbeltje extra betalen Muynck. 01189-2194 of 01184-68011. Wèl is er een subsidierege ling van het ministerie van volkshuisvesting. Die regeling is bedoeld om woningen aan te passen aan de persoonlijke omstandigehden van een ge handicapte. Of om een verhui zing naar een beter geschikt huis mogelijk te maken. Daardoor kan de betrok kene thuis zoveel mogelijk zelfstandig functioneren. Zo doende hoeft hij of zij veel minder een beroep te doen op hulpverleners of is opname in een tehuis niet nodig. Wie van deze subsidieregeling gebruik wil maken moet altijd bij de gemeente zijn. Woonruimte betekent een zelfstandige woning, met in elk geval een eigen voordeur, een eigen keuken, toilet, bad- doucheruimte; een woon wagen op een legale stand plaats; een woonschip op een legale ligplaats. Het maakt voor woningen niet uit of het een huurwoning of eigen wo ning is. Maar de subsidierege ling geldt niet voor vakantie huisjes, tweede woningen, be jaardenoorden en apart ver huurde kamers. In de loop van de jaren is steeds vaker een beroep gedaan op de subsidie regeling. Er zijn in totaal on geveer 1 miljoen in meerdere of mindere mate gehandicapte mensen in Nederland. Daar naast verwacht de overheid dat - door de toenemende ver- grijzing- een groeiend aantal oudere mensen misschien een beroep zal gaan doen op ge subsidieerde kleine voorzienin gen in de woning. Op die ma nier kunnen zij langer zelf standig blijven wonen. Voor zieningen betekent meestal bouwkundige of woontechni- sche ingrepen in of aan de woonruimte. Die ingrepen zijn bedoeld om de belemmeringen als gevolg van de handicap voor de betrokkene op te hef fen of te beperken. Sommige mensen denken bij woningaanpassing alleen aan rolstoelgebruikers. Maar de regeling is in principe van toepassing vor alle mensen die in hun bewegingen blijvend worden gehinderd. Bijvoor beeld als gevolg van ziekte, een ongeval, ouderdom of aan geboren functiestoornissen. Maar als het om problemen gaat als gevolg van vocht, tocht of allergieën kunt u geen beroep doen op deze regeling. U kunt volgens deze subsi dieregeling alleen de zoge noemde onroerende voorzie ningen vergoed krijgen. Dus dingen die in of aan huis vast zitten en niet mee te nemen zijn bij een verhuizing. Aanpassen van de hui dige woning of permanent be woonde woonwagen of woon schip aan de handicap door het treffen van technische/ bouwkundige voorzieningen. Verhuizen naar een reeds geschikte woning of naar een woning die beter geschikt te maken is dan het huidige huis; Vergoeden van verhuiskos ten; Tijdelijke huisvesting van de gehandicapte en zijn/haar huisgenoten als de woning in grijpend moet worden ver bouwd; Vergoeden van onder- houds-, reparatie- of keu ringswerkzaamheden aan trapliften en andere mechani sche woonvoorzieningen voor gehandicapten aan woning en woongebouwen, die al met een bijdrage op grond van deze re- geling- of een vergelijkbare eerdere regeling - zijn aange bracht. Anders dan bij andere subsi dieregelingen is bij deze rege ling het inkomen helemaal niet van belang. Voor alle aanvragen om een financiële vergoeding moet u bij de gemeente zijn. Daar zijn ook alle benodigde formulie ren verkrijgbaar. Toch was haar inzending voor de vis-recepten wedstrijd de beste en daarom kreeg haar recept voor Atjar koening van ma kreel de eerste prijs. De prijs bestaat uit een mooi zilveren sie raad met vismotieven en een lekker etentje in 'Den gespleten Arent' in Middelburg. Maud kookt heel graag, vooral met rijst. Het recept waarmee zij de prijs in de wacht sleepte smaakt heel goed in combinatie met rijst. Zij leerde het gerecht van de baboes in Indonesië, waar zij haar jeugd doorbracht. Men neme: 1 kilo verse ma kreel, 1 ui (liefst een rode), 2 teentjes knoflook, 4 kemiries (fijngemalen of als pasta te koop), 1 theelepel kurkuma, 2 schijfjes gemberwortel, 2 stuk jes citroengras, 2 eetlepels sui ker, 1 liter water, azijn, 1 grote komkommer. Ui, knoflook en kruiden fruiten in wat olie, voeg daarna een liter water bij dit alles en laat sudderen. Ma kreel in moten snijden, mari neren in tamarinde en zout (vijf minuutjes) en dit goud geel bakken in olie. Wanner het gerecht is door gekookt doet men de gebakken makreel in de saus, daarna de komkommer, in kleine stukjes gesneden, erbij doen. Het ge recht wordt het lekkerst als het een nachtje heeft gestaan. Heerlijk fris bij warm weer. MIDDELBURG - Het dis trict Zeeland van de Neder landse Invaliden Sportbond (NIS) heeft in samenwerking met de Zeeuwse Sportraad een folder samengesteld voor ge handicapten. Deze worden er op geattendeerd hoe belang rijk het voor hen is om in de een of andere vorm sport te beoefenen onder deskundige leiding. Tevens bevat de folder ge gevens over de Zeeuwse sport verenigingen voor gehandi capten, die aangesloten zijn bij de NIS. Hieronder volgen de contactadressen van deze ver enigingen en hun activiteiten: Sportclub Gehandicapten Be veland V. Kempe (01100-16503), voor atletiek, zwemmen, tafel tennis, rolstoelbasketbal, rol stoelbal, rolstoel dansen en schietsport. Sportclub De Vrienden kring R. Melis (01198-1266), rolstoelbasketbal en zwem men. D.A.V.I.D. ruitersportvere niging, TH. van Tongeren (01184-13922). R.B.V.M. rolstoel basketbal- vereniging Middelburg B. Traas (01184-67201), naast rol stoelbasketbal ook rolstoelten- nis en handboogschieten. Vereniging Sport gehandic- paten Schouwen Duiveland d' Antilopen, D. Groenendijk (01110-15739), rolstoelbasket bal, rolstoelbal, zwemmen, rolstoeltennis en atletiek. De heer Groenendijk is tevens se cretaris van het NIS-district Zeeland. SVGZ '83 voor Visu eel Gehandicapten, mevrouw M. Fassaert (01150-96467), goalbal, atletiek, tandemen, langlaufen en show-down. Atletiekvereniging De Wie lingen, P. van Vlierberghe (01170-5132). Voor meer informatie kan men verder terecht bij: NIS district Zeeland (01110-15739) en de Zeeuwse Sportraad (01180-82646). Voor mensen, die door hun handicap geen of on voldoende gebruik kunnen maken van het openbaar ver voer naar sportzalen geldt dat zij kunnen bellen met: 01180- 70124. Sportrolstoelen zijn te leen bij de Zeeuwse Sportraad (01180-82646) en bij het NIS- district. Verenigingen werkzaam op het gebied van gehandicap tensport kunnen subsidie aan vragen bij het NFSG (070- 924761) en bij de provincie (01180-31426). MIDDELBURG - Zaterdag 29 april verzorgen de Ruyterstad- singers en mandoline-orkest Con Amore een avondvullend con cert in de Concert- en Gehoorzaal. De aanvang is 20.00 uur en kaarten zijn verkrijgbaar via telefoonnummer 01184-62366. Het mandoline-orkest is op- R. Paulsen. gericht in 1936. In de bezet tingstijd moest er stiekum ge oefend worden op zolderka mertjes, maar tegenwoordig kunnen ze naar hartelust de snaren bespelen. Het orkest bestaat niet alleen uit mando lines, maar ook uit mandala's, gitaren, mandolon-celli en een bas. Enkele werken die Con Amore uitvoert zijn: concert nr. II in C-dur van Baston met solistische begeleiding van een blokfluit; en Jugoslavia van Het koor 'De Ruytersingers' staat onder leiding van Riet Westerweele en telt 36 leden. Enkele nummers die het koor op 29 april ten gehore brengt zijn: Lemon Tree van Clay Warnick en Will Holt; en Some Enchanted Evening van Oscar Hammerstein en Ri chard Rogers. De beide verenigingen heb ben hard naar deze avond toe gewerkt en sluiten de avond gezamenlijk af met twee Is raëlische nummers. Alhambra 2 in Vlissingen heeft een nieuwtje. Zaterdag gaat daar om 23.30 uur de nieuwe film MY STEPMO THER IS AN ALIEN in pre miere. In deze film is Dan Aykroyd als dr. Steve Mills een toegwij de wetenschapper die in zijn laboratorium op zoek is naar buitenaardse in telligentie. Door een simpele kortsluiting wordt er een sig naal naar het heelal gestuurd. De bloedmooie vrouw Celeste (Kim Basinger) reist naar de aarde om uit te zoeken hoe het signaal is gestuurd. Om hier achter te komen moet zij in kontakt komen met dr. Steve Mills. Celeste kreeg veel infor matie mee over de planeet aarde, alleen haar kennis over zoenen en sex vertoont een groot hiaat. Steve brengt haar het een en ander bij en wordt smoorverliefd op Celeste. Als Steve's dochter Jessie echter ziet dat Celeste zich voedt met accu's en nooit slaapt wordt het duidelijk dat er iets niet klopt. Donderdag draait RAINMAN om 20.00 uur. Vrijdag, zater dag en zondag om 19.00 en 21.30 uur; maandag, dinsdag en woensdag om 20.00 uur. Zondagmiddag om 14.00 uur KUNST EN VLIEGWERK. In Alhambra 1 ligt donderdag TWINS op de projektor, om 20.00 uur. Vrijdag, zaterdag en zondag om 19.00 en 21.30 uur. Zaterdag ook om 23.30 uur en zondag om 14.00 uur. Maan dag, dinsdag en woensdag om 20.00 uur. Wie THE NAKED GUN wil zien moet naar Goes, naar het Grand Theater. Tij den als in Alhambra 1, geen nachtvoorstelling. In Elektro in Middelburg is THE BEAR weer te zien. Don derdag en vrijdag om 19.00 uur, zaterdag en zondag om 14.00 en 19.00 uur, maandag, dinsdag en woensdag om 20.30 uur. WORKING GIRL draait donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag om 21.30 uur. In het Schuttershoftheater in Middelburg draait MISSIS SIPPI BURNING, een heftig drama over rassendiscrimina tie in het Amerika van 1964. Donderdag om 20.30 uur; vrij dag en zaterdag om 20.00 en 22.30 uur; zondag, maandag, dinsdag en woensdag om 20.30 uur. Voor de kinderen is er KUNST EN VLIEGWERK op zaterdag-, zondag- en woens dagmiddag om 14.00 uur. Op Koninginnedag wordt er op het Damplein een open lucht filmvoorstelling gege ven. Om 22.00 uur komen THE BLUES BROTHERS in aktie. Er is gerekend op veel publiek: het filmdoek meet 14 bij 8 me ter. Door sponsoring is het mo gelijk deze film gratis te be zoeken. In geval van slecht weer wordt uitgeweken naar Elektro. Daar zal de film dan om 24.00 uur gratis worden vertoond. Rakker en Buffy, samen goed voor 22 jaar. - foto: harry de lange VLISSINGEN - Rotterdamse Loretta uit het Vlissingse asiel bleek populair want na plaatsing in Baasje Gezocht bleef de te lefoon onophoudelijk gaan. Ze heeft dus een nieuwe baas. Deze week vanuit dit asiel de Raad van Elf. Een duo dat elkaar al snel vond en nu als ware kameraden de dagen sa men doorbrengen. 'Hij' is pas terug in het asiel en heet Rak ker. Rakker werd vorig jaar na een oproep in deze rubriek geplaatst maar is nu na een jaar door de verzorgsters weer naar het asiel gehaald. Het milieu van Rakkers thuis was niet langer acceptabel. Nu moet deze oproep een werke lijk goede baas opleveren. Rakker ziet er jong en krach tig uit, is sterk en heeft een op geruimd karakter. Gehoor zaam en aanhankelijk ten top. Zijn vacht is ruwharig, zijn hoogte zo'n veertig centimeter. Een enkel poolhond-kenmerk is in hem terug te vinden. 'Zij' is eveneens elf en vond Rak ker gelijk al de liefste. Zij heeft Buffy en is een spaniel. Deze cognackleurige cocker spaniel is liever dan lief en kerngezond. Beide honden kennen geen problemen en verdienen zeker nog een aan tal jaren een heerlijk echt thuis. Dus hondenvrienden, er is weer werk aan de winekl. Gezien de tijd van het jaar komen we nog een keer terug op een al eerder behandeld probleem, de loopsheid en krolsheid van uw hond en kat. Deze regelmatig terugkerende zaak blijkt voor veel mensen een lastig probleem te zijn (be zint eer gij begint) en voor an dere mensen totaal niet. Hon den hebben hormonaal een to taal andere cyclus dan andere diersoorten. De natuurlijke hormoonwisselingen bij hon den bezorgen de hond op oudere leeftijd nogal eens pro blemen. Steriele baarmoeder ontsteking (pus in de baar moeder) en suikerziekte zijn dan nogal eens de gevolgen. Het toedienen van hormonen teneinde de loopsheid te on derdrukken vergroot de kans op deze problemen. Tegen woordig wordt door de dieren arts geadviseerd om de teefjes vóór de eerste loopsheid te ste riliseren. Dit voorkomt de risi co's van melkkliertumoren en de eerde vermelde problemen. De honden groeien normaal uit daarna en vertonen geen gedragstoornissen. Voor poe zen is de oplossing de poezen- pil. Let wel, een enkele kat reageert hierop met de ont wikkeling van een baarmoe derontsteking. Ook hier geldt het advies overduidelijk, steri lisatie voorkomt veel proble men, en jonge katten! Wie een fijn thuis aan onze zeer speciale, krasse bejaarden wil bieden kan contact opne men met de verzorgsters van asiel Vlissingen, tel. 01184- 60333, tijdens openingsuren. Zaalvoetbal Vereniging De Zeeuwse Ruiter behaalde het kam pioenschap in klasse 4b. De club bestaat dit jaar tien jaar en wordt gesponsord door cafe De Zeeuwse Ruiter. GOES - De zaalvoetballers van SV Parbo uit Goes, die uitkomen in de hoofdklas zijn in nieuw tenue gestoken door de eigenaar van café De Snor, Adrie Oosthoek. De Surinaamse voetballers zijn in de zaal tien jaar actief en reikten in die periode al en kele keren naar de titel: kam pioen van Zeeland. Op de foto poseren staande van links naar rechts: Imro Demeza, Iwan Darnaud, Rinus Weezepoel (coach), Frankie Mohansingh, Radjen Sukhraj en Glenn Held; gehurkt van links naar rechtsEdwin Held, Lesley Doesburg, Rattan Chamroe, Ronald Simson en sponsor Adrie Oosthoek. Tot het team van Parbo be horen verder: Robbie Hunte, Amriet Sukhraj en Robbie Dahoe.

Scheldebode | 1989 | | pagina 13