Uniek studio-project uitkomst voor regionale muzikanten w> Hoechst biedt scholen verkeersleskisten aan COS Zeeland verhuisd Strijkers Ensemble geeft concert in Lutherse Kerk Mime van Eberhard Kube in het solo-werk 'Adam Heute' SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 MAART 1989 OVEZANDE - Een uniek samenwerkingsver band op een unieke lokatie. Zo is het studioproject van Jos Rentmeester en Peter Wessel misschien nog wel het best te typeren. Want wees eerlijk: op hoeveel plaatsen in ons land vind je een goed geou tilleerde acht sporen opname-studio, compleet met afzonderlijke regiekamer, in een achtertuin. Of een 24 sporen midi-studio in een hoekje van een win kel In ieder geval niet in Hilversum of in Wasse naar. Het paradijs voor de Zeeuwse muzikant ligt in het hartje van Ovezande, het eldorado voor de computer-musici is ondergebracht in Muziekhan del van Damme in de Lange Noordstraat in Mid delburg. Tip van de week Kunstenaars Blote gat Adressenbestand «TH, Droomfabriek voor muzikaal talent „Noem het maar een uit de hand gelopen hobby. Het sa menwerkingsverband is eigenlijk spontaan gegroeid. Jos kocht bij mij in de winkel zijn apparatuur, ik werd in de zaak steeds weer geconfron teerd met muzikanten die wei eens een opname wilden ma ken. Bandjes uit de regio voor wie het grote studiowerk on betaalbaar is. Ik wist dat Jos de juiste apparatuur in huis had, we kenden elkaar goed en we zijn allebei even gek van muziek. Een mooie basis om samen -in de hobbysfeer- wat studiowerk te doen", aldus Pe ter Wessel, zelf actief in de groep Be Sharp. Trouw aan het motto 'Als je iets doet, doe het dan goed' be gon het muzikale tweetal aan de vervolmaking van de stu dio. Peter Wessel plaatste in zijn zaak een 24 sporen Midi- studio, Jos Rentmeester bouwde een muzikaal para dijsje achter zijn huis. Een volledig geisoleerde opname ruimte van 25 vierkante me ter, een sfeervolle regiekamer met daarin niet alleen een ge zellig zitje maar vooral kwali tatief hoogstaande appara tuur. De leek zal er niet warm of koud van worden, de ken ners watertanden bij Fostex multitrack recorders en mengtafels, Tannoy en JBL- monitoren en een DAT-recor der voor een digitale eindmix. „Het is een zaligheid om met heel goed materiaal te kunnen werken. Als ik dan toch appa ratuur aan moet schaffen, dan maar meteen erg goed spul. Dat geldt ook voor de inrich ting van de studio. Hoewel met de bouw en de inrichting van de studio flinke investeringen gemoeid zijn, blijft het studio werk een hobby. Toch gaat het soms om enorme bedragen. Ik denk bijvoorbeeld aan een uit gekiend alarmsysteem en een zo goed mogelijke isolatie. Iedere verbetering wordt uit eigen zak betaald, aan de an- MIDDELBURG - Deze week verplaatsen we ons in het Mid delburgse asiel naar de bejaardenafdeling waar trouwe vier voeters hopen hun laatste jaren niet achter tralies door te hoe ven brengen. Op de elfjarige Jado van twee weken geleden kwam geen en kele reactie terwijl deze fantastische, nog jong ogende bastaard toch prima voor de dag kwam. Jado, reu, 50 cm hoog, kortharige, glanzende zwarte vacht, probleemloos en verschrikkelijk speels en lief. Ook de acht jaar oude bastaard-bouvier Zorba (oproep van 7 december vorig jaar) zit nog steeds moedeloos te wachten tot iemand naar hem komt kijken. Zorba is een reu, zwart haar, lief, gehoorzaam, goed gewend aan kinderen, een prima hond. Deze week (zie foto) gaat het om de tien jaar oude reu Tinda die door iedereen 'een scheetje' wordt genoemd en dat spreekt voor zich. Tinda is kniehoogte groot, heeft een zwart/bruine langharige vacht en is absoluut probleemloos. Maar we zijn er nog niet. Eveneens tot deze afdeling behorende zijn de volgende drie ze venjaar oude bastaards: Foxy, een vrij grote fox in zwart/witte kleuren, Nicky, een bastaard pinchertje, reu, 30 cm hoog, geen problemen alleen wat angstig en Shadow eveneens op herhaling (25 januari van dit jaar), de bastaard cocker spaniel, probleem loos, een en al vrolijkheid en in prima conditie. Wie geeft deze oudjes een kans? Wie helpt ermee hun laatste jaren zo plezierig mogelijk te maken? Aanstaande hondebezitters, ga voor de aar digheid nu eens naar deze lieve honden kijken, die garant staan voor het ware trouwe viervoeter gedrag en daar al heel wat jaartjes ervaring in hebben. Plast uw kat op ongewone plaatsen en bezoekt hij/zij wat va ker de kattebak, is er een duidelijk schreeuwen en persen te constateren bij het plassen, zit er bloed in de urine, is de kat sloom, last van braakneigingen en niet eten of zelfs niet meer drinken, dan zijn dit duidelijke waarschuwingssignalen van blaasgruis en, wat minder bekend, ditzelfde geldt voor de hond. Blaasgruis is een aandoening van de urinewegen (kat) en blaas stenen (hond) bestaan uit kristallen van nauwelijks zichtbaar tot de grootte van een tennisbal. Bij zowel de kat als de hond kan dit gruis de blaaswand irriteren, de uretha verstoppen en blaas stenen vormen tot op den duur de nieren de giftige afvalstoffen niet meer kunnen verwijderen. De blaas raakt overvult en niet tijdig behandelen kan de dood tot gevolg hebben. Een kater is hiervoor gevoeliger dan een poes. Volgende week meer hierover. Wie graag meer informatie wil over onze oudjes kan kontakt opnemen met het dierenasiel Mid delburg, telefoon 01180-13579, tijdens openingsuren. dere kant van het glas (in de opname-ruimte, mm) merkt men daar niets van. Onze doelgroep bestaat uit bands uit de eigen regio, bandarties ten, soundmixers. We zijn eigenlijk het voorportaal van de professionele, puur com merciële studio's." Dat Jos Rentmeester en Pe ter Wessel hun doelgroep goed weten te bereiken blijkt uit de namen in het gastenboek. Lace Wing, Shut Up and Sing, Fat Nose, Scarlett O'Hara, Ironic, Be Sharp, The Mood, Union Club en Neven Say Never moeten de Zeeuwse mu ziekliefhebbers bekend in de oren klinken. „Juist voor dat soort groe pen is deze studio heel aan trekkelijk. In een professio nele studio vraagt men wel 150 gulden per uur. Dat is veel geld. Daarom ook kwamen bijvoorbeeld Johnny and the Starshooters eerst naar hier, voordat ze met de eigenlijke single-opnamen beginnen. Dat voorwerk bij ons heeft ze ze ker een dag studiowerk ge scheeld. Tel uit je winst." Nadat een groep heeft laten weten een aantal nummers op band te willen vastleggen, zet ten Jos en Peter het spel op de wagen. Allereerst wordtde muzikanten ingeseind zich zo goed mogelijk op de opnamen voor te bereiden. Immers, de groep huurt studiotij d en het is zaak die zo goed mogelijk te benutten. Ook wordt afge sproken of de bandleden spe len op eigen instrumenten of gebruik maken van het in de studio aanwezige instrumen tarium. Zo'n beetje alle instru menten zijn voorhanden: van de meest traditionele akoesti sche gitaar tot het meest mo derne electronische drumstel. „Tijdens de opnamen probe ren we de bandleden zoveel mogelijk uit te leggen wat er Peter Wessel: „Op onze eigen bescheiden manier proberen we toch een beetje bij te dragen aan de ontwikkeling van de Zeeuwse muziek. - foto: harry de lange Jus Rentmeester in de regiekamer van zijn studio. precies gebeurt. Enerzijds ne men we daarmee een even tuele angst voor als die dra den, knoppen en metertjes weg, aan de andere kant dra gen we een stuk kennis over waaraan de bandleden later nog wat kunnen hebben. Die hele persoonlijke benadering handhaven we het gehele pro ces. Dus ook bij de eindmix. Want hoewel wij heel graag willen adviseren, heel graag willen meedenken, heeft de band het laatste woord." De eindmix is de laatste, maar wel de belangrijkste schakel in het hele opname proces. In de regiekamer wor den de laatste puntjes op de i gezet. Er wordt wat gestoeid met speciale effecten, kleine oneffenheden worden wegge werkt. De vergelijking met een kunstschilder die een schilderij vervolmaakt dringt zich op. „Het schilderij staat grof in de verf en de kunstenaar gaat aan de slag met de fijnste pen seeltjes. Hij probeert even wicht te scheppen en bena drukt bewust enkele details. In de studio is dat ongeveer net zo. In ons geval is het pen seeltje een van de eerste DAT- recorders in Zeeland. Een di gitale eindmix is natuurlijk je van het. Wat dat betreft wer- VLISSINGEN - Hoechst Holland in Vlissingen biedt aan scholen voor voortgezet onderwijs in Midden- en Noord-Zeeland leskisten aan voor verkeersonderwijs. Daarvoor heeft het bedrijf een bedrag van vijfduizend gulden uitgetrokken. De helft van dat bedrag kreeg het bedrijf in het kader van de actie voor veilig verkeer 'Minus 25 procent', de andere helft werd door de Hoechst-directie aangevuld. De leskisten, die door Veilig Verkeer Nederland werden samengesteld, zijn speciaal ge richt op leerlingen in de leef tijd van 12 tot 16 jaar. De kis ten bevatten onder meer leer- lingenkaarten, vakboeken, themaboeken, een diaserie, computerspelletjes en vier vi deofilms. In totaal kunnen aan de hand van de inhoud van de leskisten dertien thema's wor den behandeld. Hoechst heeft besloten tot het aanbieden van het lesma teriaal aan scholen voor het voortgezet onderwijs omdat in de leeftijdsgroep van 12 tot 16 jaar veel verkeersslachtoffers vallen. Ook in Zeeland. De les kisten 'Doorgaand Verkeer' zijn aan 25 scholen in de pro vincie aangeboden. MIDDELBURG - Het COS (Centrum voor ontwikkelings samenwerking) is verhuisd naar de Lazarijstraat 1 in Middelburg. Het telefoonnum mer is 01180-84291. Het COS-Zeeland is een provinciaal trefpunt voor een ieder in Zeeland die zich inte resseert voor ontwikkelings samenwerking en de Derde Wereld. Het COS adviseert, begeleidt en stimuleert groe pen en organisaties die op dit terrein werkzaam zijn en wil len zijn. Daarnaast beschikt het centrum over gevarieerd documentatie- en informatie materiaal over verschillende aspecten van de ontwikke lingssamenwerking. - foto: harry de lange ken we met het beste van het beste." Ondanks het gebruik van de allemodemste apparatuur heeft een studio natuurlijk zijn beperkingen. De verhalen dat een aantal bekende arties ten eigenlijk geen noot kunnen zingen, maar dat hun stem in de studio is gemaakt, worden door Jos en Peter naar het Rijk der Fabelen verwezen. „Wat vals is blijft vals, van koper is geen goud te maken. Natuurlijk kan er in de studio het een en ander worden bij geschaafd, maar er zijn gren zen. Wel is het werken in een studio dermate leerzaam, dat bijvoorbeeld een beginnende band zich na een aantal opna men enorm kan verbeteren." „Een dag in de studio bete kent meer dan vier maanden keihard repeteren. Als muzi kant moet je immers volledig met de billen bloot. Omdat de verschillende partijen spoor voor spoor worden opgenomen kan een muzikant zich niet langer verstoppen binnen de totaliteit van de groep. Fouten worden onverbiddelijk geregi streerd, manco's binnen het arrangement worden boven water gehaald. Opnemen in een studio wordt daardoor heel analyserend bezig zijn." Een en ander betekent niet dat Jos Rentmeester en Peter Wessel hun gasten tussen de snoertjes, de mengpanelen en de onverbiddelijk registre rende recorders laten verzui pen. Daar is het karakter van de beide heren niet naar, dat is ook niet de idee achter het stu dio-project. „Wij zijn in de eerste plaats muzikanten, daarna pas tech neuten. Als muzikant weten wij heel erg goed wat die jon gens en meisjes aan de andere kant van het glas voelen. Wij weten wat ze doormaken op het moment dat de opnamen beginnen. Kennen de span ning, weten wat het is om stijf van de zenuwen te staan. Pe ter en ik zitten nu zo'n twintig jaar 'in het vak', met name Pe ter heeft al heel wat studio-er varing in zijn bagage. Die kennis kun je fijn voor jezelf houden, je kunt ook een ander van je ervaring laten profite ren. Onze voorkeur gaat uit naar het tweede. Op die ma nier hopen wij ons steentje bij te dragen aan de ontwikkeling van de Zeeuwse muziek." De toekomst van de Zeeuwse muziek ziet er vol gens de beide studio-eigena ren beslist rooskleurig uit. Graadmeter zijn in dit geval niet de vele optredens op de regionale podia of het grote aantal festivals dat 'Zeeland momenteel rijk is, bedoeld wordt het grote aantal muzi kale talenten dat in de provin cie huist. Volgens Peter Wes- sels is de kwaliteit van de ge middelde muzikant de laatste jaren enorm gestegen. De schuld van de massa en het grootkapitaal. „Niet zelden stappen er van die jochies de winkel binnen die heel geïnteresseerd naar de instrumenten kijken, heel voorzichtig achter een toet senbord schuiven om dan een beetje verlegen schitterende muziek te laten horen. Dat is geen uitzondering, dat is een tendens. Twintig jaar geleden liep de halve wereld met een gitaar te sjouwen, popgroepjes schoten als paddestoelen uit de grond. Allemaal klonen van The Beatles en andere groot heden uit die tijd. De toppers van toen waren op het techni sche vlak eenvoudig naar de kroon te steken. Ook de Beat les hadden niet veel meer dan een versterkertje voor de gita rist en een microfoontje voor de zanger. Iedereen -dus ook de arme student- kon derge lijke apparatuur aanschaffen en daarmee muziek maken die heel aardig leek op wat de massa wilde horen. Tegen woordig ligt dat wat anders. In de moderne studio's wordt gebruik gemaakt van het meest moderne instrumenta rium en de allerbeste opname apparatuur. Het grote publiek wordt met dat perfecte geluid geconfronteerd en tegelijker tijd vreselijk verwend. De massa neemt met minder ook geen genoegen meer. Van nieuwkomers wordt meteen een topprestatie verwacht, het geluid van de allergrootsten geldt als enige vergelijkings materiaal. Daarom is het juist voor een beginnende band zo leuk om in onze studio eens te werken met apparatuur waarmee het materiaal van de echte grote jongens enigszins kan worden benaderd." Om de in Zeeland aanwezige talenten zo optimaal mogelijk te benutten, willen Jos Rent meester en Peter Wessel tot een uitgebreid adressenbe stand komen waarin de na men van de beste regionale zangers en instrumentalisten voorkomen. „Dat adressenbestand wordt opgeslagen in een databank. Zo nu en dan willen we aan de hand van het bestand wat mu zikanten uitnodigen om in de studio te werken aan een crea tief product. Enerzijds om leuk bezig te zijn, aan de andere kant om de echte talenten een beetje hogerop te helpen. Het is dus niet de bedoeling om mensen bij hun eigen band los te weken om te komen tot een formatie waarin de 'groten der aarde' zijn samengebracht. Daarnaast beschikken we dan meteen over een bestand van goede sessiemuzikanten die we eventueel bij de opnamen van anderen kunnen inzetten. Op die manier helpt iedereen iedereen een beetje. We zijn tenslotte een studio voor en door muzikanten." MIDDELBURG - Het Strijkers Ensemble van de Zeeuwse Muziekschool geeft zaterdag 18 maart onder leiding van Rien Hillebrand een concert in de Lutherse Kerk in Middelburg. De uitvoering begint om acht uur. Het programma van het concert vermeldt werken als de Vijf Bagatellen voor klein orkest van Henk Stam, de eer ste directeur van de Zeeuwse Muziekschool, die dit werkje omstreeks 1960 componeerde en opdroeg aan het toenmalige jeugdorkest van de muziek school en zijn dirigent Fran cois Olivier. Daarnaast wor den werken opgevoerd van Rossini, de Zweedse componist Johan Svendsen en de Hon gaar Leo Weiner. Solistische medewerking verlenen de mu ziekschool-docenten Carine Messer (hobo) en de violist Han Beekman. Zij soliëren in het dubbelconcert in d voor hobo, viool en strijkers van J.S. Bach. VLISSINGEN - De Oost- duitse mimespeler Eberhard Kube treedt deze maand drie keer op in ons land. De eerste voorstelling geeft hij in het vestzaktheater in Vlissingen op vrijdag 17 maart. De voor stelling begint om half negen. Eberhard Kube ontving in Oost-Duitsland een staatsprijs voor de pantomime 'Adam Heute'. Kube verpakt in dat programma op een zeer origi nele wijze een hoop kritiek op het functioneren van de DDR. Meestal lachen de koningen het hardst om de grappen van hun nar. Toch lijkt Kube nog steeds geen blad voor de mond te nemen, voor zover je dat kan zeggen van een mime speler. Eberhard Kube GEVONDEN - Bij de ge meentepolitie Vlissingen zijn in de periode van 1 tot en met 8 maart de volgende gevonden voorwerpen aan gegeven: een herenbril, een helm, twee linnen tasjes mét foldermateriaal, een klitte- bandportemonnee met in houd, een damesportemon nee met inhoud, zes sleutels aan een label, een etui met vier sleutels en een wieldop. Bij het dierenasiel werd een zwarte kater aangegeven. KLEDINGBEURS - Peu terspeelzaal 't Hummel hoekje in Grijpskerke houdt op zaterdag 18 maart een kinderkleding- en speel goedbeurs. Tevens wordt oud meubilair van de speel zaal in het dorpshuis ver kocht. De beurs begint om tien uur. Tot half twaalf kunnen belangstellenden in het Hummelhoekje terecht. Kinderkleding en speelgoed kunnen donderdag 16 maart tussen zeven en acht uur 's avonds in het dorpshuis worden ingeleverd. De helft van de opbrengst is bestemd voor de peuterspeelzaal. EMMABLOEM - De stichting De Emmabloem houdt in de week van 20 tot en met 25 maart haar jaar lijkse collecte. De stichting zet zich sinds 1910 in voor de tuberculosebestrijding. De laatste jaren is De Emma bloem vooral actief bij het verzorgen van gehandicap ten in vakantieperioden van de ouders of andere vaste verzorgers. GEVONDEN - Bij de ge meentepolitie in Middelburg is enkele dagen geleden een doos met gevonden voor werpen afgegeven door me dewerkers van de Zeeuwse Bibliotheek. Afgegeven zijn: een paar nylon kinderwan ten, een aantal herenhand schoenen, een kindersjaal, een geruite sjaal, een spuug- doekje en een herenhoed van het merk Staalmeester. NCOV - Het Nederlands Christelijk" Ondernemers Verbond houdt iedere derde woensdag van de maand spreekuur in de Kamer van koophandel in Middelburg. Tijdens dit spreekuur kun nen ondernemers terecht met allerlei vragen op be- drijfs-, economisch, juri disch- en personeelsgebied. Startende ondernemers kunnen er terecht met vra gen over hun onderne mingsplan. Deskundigen van het NCOV zijn tijdens de zittingsdagen van half tien tot twaalf uur in de Ka mer van koophandel aanwe zig. SNUFFELMARKT - De Delta Band uit Vlissingen houdt zaterdag 18 maart een snuffelmarkt in de voorma lige jeugdherberg aan het Breewater. Snuffelaars kunnen daar van 9.30 tot 13.00 uur terecht voor de aanschaf van goede ge bruikte spullen. De op brengst van de snuffelmarkt is bestemd voor het instru menten- en uniformenfonds van de organiserende mu ziekvereniging. TRIMMEN - Atletiekver eniging Atletica houdt iedere donderdagmorgen een trimuurtje. Onder lei ding van Anneke van Velzen wordt een uurtje aan de li chamelijke conditie ge schaafd in het bos of op het strand. De groep vertrekt om kwart over negen vanaf restaurant De Kanovijver in het Nollebos. Iedereen kan aan het trimuurtje deelne men. Informatie vooraf is te verkrijgen onder nummer 01184-66713. ZANGAVOND - In de Hoeksteen in Middelburg- Zuid wordt donderdag 16 maart een evangelisatie zangavond gehouden. Mede werking verlent het ge mengde koor Sursum Corda. Gastspreker is de evangelist J. van Dooijeweert uit Til burg. De zangavond begint om half acht. SPEELGOEDBEURS PeuterspeelzaalDe Zabd- vretertjes uit Zoutelande houdt op vrijdag 17 maart een speelgoed- en kleding- beurs. De beurs wordt ge1 houden in de speelzaal aan het Zwinplein. Aangeboden worden zomerkleding, speelgoed en kinderboeken voor kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar. Een derde van de opbrengst is bestemd voor de organiserende peu terspeelzaal. Voor de oude ren wordt koffie geschonken met iets lekkers daarbij, vor de kinderen is er limonade, popcorn en een grabbelton. De beurs begint om half drie. BINGO - In buurthuis Scheldebuurt in Vlissingen wordt vrijdag 17 maart een bingo-avond gehouden. De zaal is open vanaf half acht, de balletjes rollen vanaf acht uur. Uiteraard zijn er leuke prijzen te verdienen. Voor de bingo-liefhebbers is de toegang gratis. KLEDINGBEURS Buurthuis Aldegonde houdt zaterdag 18 maart een kle- dingbeurs. De dames-, he ren- en kinderkleding wordt verkocht tussen negen uur 's morgens en twee uur 's mid dags. De helft van de op brengst is bestemd voor het buurthuis. De kleding kan worden ingeleverd op vrij dag 17 maart tussen twee en vijf uur. Niet-verkochte kle ding kan zaterdagmiddag tussen drie en vijf uur wor den opgehaald. Wat blijft liggen gaat naar de actie Po len. ROMMELMARKT - De Markusschool in Vlissingen houdt zaterdag 18 maart een rommelmarkt De opbrengst van de markt is bestemd voor de vastenactie 'Het recht van de zwakste'. De rommelmarkt begint om 13.00 uur. Tot drie uur kun nen de snuffelaars terecht in het schoolgebouw aan de Falckstraat KIEKEBOE - Peuter speelzaal Kiekeboe in Nieuw en St Joosland houdt woens dag 22 maart een kinder- beurs. Er worden spullen verkocht voor kinderen van 0 tot 12 jaar. De beurs wordt gehouden in gebouw De Springplank aan de Van Akenstraat. Spullen kunnen worden ingeleverd van ne gen tot elf uur, de verkoping is van 13.00 tot 14.30 uur. De helft van de opbrengst is be stemd voor de organiserende peuterspeelzaal. COMPUTER - In jonge- rengebouw Poortershove in Middelburg komen van avond -woensdag 15 maart- twee leden van de Atari Club uitleg geven over de diverse mogelijkheden van de computer. De bijeen komst begint om half acht. Jongeren van veertien jaar en ouder zijn welkom De toegang is gratis. OPENINGSTOCHT Toerclub Walcheren opent zaterdag 18 maart het nieuwe seizoen met een toertocht over zestig kilome ter. Het peloton vertrekt om negen uur precies vanaf Ho tel Walcheren in Koudeker- ke. Er wordt gereden achter voorrijders, de deelnemers worden begeleid door een volgwagen. Trimmers die aan de tocht mee willen doen kunnen zich vanaf half negen inschrijven aan het vertrek. BASKET - In Galerie Basket in Middelburg zijn van 17 maart tot en met 28 april schilderijen te zien van Rien Monshouwer. De wer ken zijn te bezichtigen van woensdag tot en met zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. Van dezelfde kunstenaar is tot eind april in De Vleeshal een installatie te zien. HCC - De Regio Zeeland van de Hobby Computer Club houdt maandag 20 maart haar maandelijkse bijeenkomst in Open Hof in Vlissingen. Onderwerp van deze avond is 'Computer en Muziek'. In de praathoek wordt programma Lotus 123 behandeld. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Leden van de HCC hebben gratis toegang, geïnteresseerde niet-leden betalen twee gul den.

Scheldebode | 1989 | | pagina 11