Leuk programma Boekenweek Het Dageraadspaard bevordert eenheid tussen mens en paard Documentatiecentrum in 'Van der Meyhuis' Win mooie prijzen met uw visrecept HULSTERSE SCHONE VALT TIJDENS FLIKFLOOIEN UIT DE SKILIFT Bekende auteurs naar Vlissingen Hengstenshow op Walcheren Nieuwe cursus assertiviteit SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 MAART 1989 317 SCHIPHOL/ MÜNCHEN - Zondag 06.30 uur. Op 's lands nationale vliegveld is het op dit vroege uur niet echt druk. Van een verscherpte bewaking in verband met mogelijke aanslagen op Israëlische vliegtuigen is dan nog niets te merken. Bij de in- checkbalie van Martinair staat een twintigtal men sen met een ANWB-badge. Reisdoel van het char tervliegtuig is het vliegveld Riem bij München. Daar wachten negentien Nederlanders in een am bulance op terugkeer naar huis. Sterke drank GOES - Zuid-West-Nederland kent sinds kort een vakaturebank voor paarden en pony's. Het is onderdeel van de Stichting 'Het Dageraadspaard'. De stichting heeft kantoor gekozen in Bergen op Zoom, maar rekent de gehele Zuidwesthoek tot haar werkgebied.Oprichter en enig bestuurslid van deze stichting, en dus van de vakatu rebank, is de 29-jarige Paul van Schaik, die naar de volgende doelstelling toe werkt: het bevorderen van het verkrijgen van een eenheid tussen paard en mens. De vakaturebank speelt hierbij een belang rijke rol. „Het helpen van mensen die hun paard willen verkopen en het helpen van mensen die er één zoeken". Een aanzet tot iets groters, want het uiteindelijke doel is een compleet studiecentrum over paarden. Het is rondvisseizoen, stelt het Nationaal Visbureau (NVB). Veel mensen slaan lekker aan het kokkerellen met allerlei soorten vis. Om daarop in te springen heeft het bureau samen met deze krant een receptenwedstrijd uitgeschreven. Mensen die hun favoriete re cept voor rondvis opsturen maken kans op een visdiner voor twee personen of een zilve ren broche. De winnaar dingt ook mee naar de landelijke hoofdprijs. Dat is een dagje doorbrengen in een televisiestudio en een vi deorecorder. UW RECEPT MOET VOOR DINSDAG 21 MAART GEZONDEN WORDEN NAAR DE REDACTIE VAN DEZE KRANT. ANWB-gipsvluchtsnel en routineus De trek van Nederlanders naar ski-gebieden in de Al pen groeit elk jaar gestaag. Met name in de krokusva kantie is het Nederlands voertaal in grote delen van Zuidduitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Italië. Ge bruind en 'heel' keert het merendeel van de landgeno ten na één of twee weken terug naar huis. Volgend jaar weer. Een niet onaanzienlijk deel van de skiënde Nederlan ders is minder fortuinlijk. Gelegen op een brancard, zit tend in een rolstoel of steunend op krukken aanvaar den zij de thuisreis. Ongelukje gehad. Gebroken lede maten, gescheurde banden en hersenschuddingen zijn de meest voorkomende gevolgen van een mislukte ski-vakantie. Sommige ongelukkigen zijn dermate ge blesseerd dat zij niet in staat zijn op eigen kracht naar Nederland terug te keren. In zo'n geval komt de ANWB-Alarmcentrale om de hoek kijken. Deze dienst, waarbij een vijftigtal verzeke ringsmaatschappijen is aangesloten, brengt met zoge naamde gipsvluchten gestrande ski-toeristen terug naar huis. Vorig jaar 'repatrieerde' de ANWB met drie chartervliegtuigen 108 Nederlanders. In evenzoveel vluchten bracht de Alarmcentrale dit jaar 78 landgeno ten van het vliegveld Riem bij München terug naar huis. We lijken voorzichtiger op de lange latten. Toch verwacht de ANWB dat er in de paasvakantie (eind maart) weer een vliegtuig richting Zuidduitsland gaat. Zonder zichzelf aan een bottenbrekende vakantie te wagen, checkte onze redacteur in voor een gipsvlucht. Een stoet gehavende, opgeluchte en soms zelfs vro lijke Nederlanders trok aan hem voorbij. Volgens Monique van Dalen van de ANWB-persdienst valt dit aantal, aangezien het nog steeds hoogseizoen is, reuze mee. De niet-Boeing DC-9 is vrijwel leeg. Hoewel het stevig waait en het KNMI op grote hoogten een nog hardere bries heeft voorspeld, ondervindt het vliegtuig amper last van turbulentie. Koud in de lucht richten twee verpleegkundigen, die verbonden zijn aan de ANWB, het toestel al in voor de re tourvlucht. Strechters voor ze ven 'zware' gevallen, poefs ter ondersteuning van benen van elf patiënten die kunnen zit ten. Eén vrouw komt op een brancard aan gewichten te hangen. Een arts controleert de medische gegevens van alle patiënten. Zijn collega is een dag tevoren naar München ge vlogen om de opvang ter plaatse te regelen. Medewer kers van de Alarmcentrale be reiden zich voor op de insche ping. Even over 09.00 uur landt het vliegtuig op het druilerige Riem. Bij een hangar staan negentien ambulances op een rijtje. Een komisch gezicht. Naast de wagens wacht een kudde medewerkers van het 'Deutsches Rotes Kreuz', schijnbaar verveeld. De ANWB-Alarmcentrale werkt snel en routineus. Nadat alles in gereedheid is gebracht, rijden de ziekenwagens één voor één voor. De 'grijze mui zen', zoals het Nederlandse ge zelschap de Duitse medewer kers van het Rode Kruis al snel noemt, zetten zich lang zaam in beweging richting vliegtuig. Slechts een tiental van hen helpt actief bij het in laden van de patiënten. De rest keuvelt rustig over de re sultaten van de Bundesliga (Bayem heeft immers een puntje laten liggen). Een trotse 'Mitglied' van het Rode Kruis laat zich voor een zojuist ge Echt gemakkelijk gaat het inladen van de patiënten niet. lande Boeing van Pan Am fotograferen. Een in een oranje regenjas gestoken 'Organisationsleiter' regelt het transport als een trotse klaarover. Echt gemak kelijk gaat het inladen niet want de achteringang van het vliegtuig is nauw en de trap is steil. Wie niet op een brancard het vliegtuig ingaat, probeert op eigen kracht het toestel binnen te strompelen. Een maal uit de ambulance kijken de meeste repatrianten lache rig en een beetje beschaamd om zich heen, zeker als ze foto toestellen horen klikken. Na anderhalf uur liggen en zitten de patiënten gemakke lijk en kan de thuisreis aan vaard worden. „Volgend jaar ga ik toch weer," zegt een vrouw resoluut, „maar dan neem ik wel een geweer mee. Iedereen die dan voor mijn voeten komt, schiet ik onder steboven." Op de piste is zij onderuit geskied en heeft daarbij een hersenschudding en beschadigde halswervels opgelopen. Ze klaagt over he vige hoofdpijnen. Vorig jaar scheurde de onfortuinelijke vrouw haar kniebanden tij dens een wintersportvakantie. „Uit de sleeplift gevallen toen ik zat te flikflooien". De oorzaak van de afgescheurde kniebanden van het linker been van Didi Rossmadl uit Hulst klinkt dermate absurd dat niemand het kan nalaten onderdrukt te lachen. Zelf ziet ze het hilarische van haar on gelukkige val ook in. „Die jon gen met wie ik was maakte een doodssmak en mankeerde niets. Ik verdraaide alleen mijn knie. Gelukkig gebeurde het op de laatste dag van de vakantie." Thuis in Zeeuwsch-Vlaan deren wacht haar een opera tie. Drie maanden is ze zeker uit de roulatie. „Het komt wel op een ongelegen moment", merkt ze laconiek op. „Vooral mijn bazin zal het ongeluk niet leuk vinden. Zij is hoog zwanger en ik zou haar in de kapsalon moeten vervangen. En ik had haar al een kaartje gestuurd: 'geen gebroken be nen'..." Volgens Didi Rossmadl was het aantal botbreuken en ge scheurde banden in de plaats waar zij vakantie vierde (Mayerhofen) niet te tellen. „De arts die mij behandelde, had de afgelopen week al 136 benen in het gips gezet" Over de service van de ANWB is de kapster uit Hulst tevreden, al maakt ze een kanttekening: „Eerst wilden ze dat ik terug ging met de bus waarmee ik gekomen was, maar daar ben ik toch niet mee akkoord ge gaan". Mevrouw Van Yperen uit Rotterdam heeft ook ge scheurde kniebanden. „Op één van de eerste dagen van de va kantie", meldt ze desondanks monter. „Hoe het kwam Tja, ik ben in een gat van drie me ter gestort We skieden in een groepje en plotseling zweefde ik door de lucht en lag op mijn gezicht Nee, ik dacht niet aan iets ernstigs, ik ben wel vaker gevallen. Wel heb ik snel sneeuw op mijn knie gedaan." „Eigenwijs hè", gaat ze ver der. „Al acht jaar ga ik op wintersport en nog nooit had ik een ongeluk gehad, 's Avonds ben ik toch maar naar een dokter gegaan. Die consta teerde dat mijn kniebanden gescheurd waren. Nee hoor, ik ben niet geopereerd in Oosten rijk en ik wilde ook niet eerder terug naar huis. Op een stoel heb ik lekker in het zonnetje gezeten Ik heb het tóch fan tastisch gehad." De sfeer in het vliegtuig is opgelucht, haast vrolijk. Een medewerker van de Alarm centrale maakt polaroid foto's van de patiënten „Wilt U nog iets tax free kopen", vraagt één van de stewardessen Zij beschouwen de gipsvlucht naar München eerder als een aardig tripje op de zondagoch tend dan als een medisch noodzakelijke reis. Hoewel slecht ter been weten de meeste patiënten (en niet al leen zij) de portemonnaie nog wel te vinden Sterke drank, luchtjes en sigaretten vinden dan ook gretig aftrek. Na een vertraging van twintig minuten zet de gezag voerder de DC-9 een kwartier na het middaguur op de grond en taxiet naar hangars van Martinair. Daar staan ze weer netjes naast elkaar: de taxi's, ambulances en busjes. Gereed om de patiënten naar (zieken) huis te brengen. Omdat ze toch door de douane moeten, verza melt een medewerker van de Alarmdienst hun paspoorten. Zonder problemen zetten ze daarna opgelucht gehavende voet op vaderlandse bodem. Thuis zullen ze de vraag nog duizendmaal moeten beant woorden: zeker op wintersport geweest Vakaturebank voor paard en pony De stichting het Dageraad spaard is drie maanden gele den opgericht. Het meest op vallende is ongetwijfeld de bijbehorende vakaturebank, want voor zover bekend is dit de allereerste. Hoe is Van Schaik op dit idee gekomen? Van Schaik: „Ik zag dat er veel behoefte aan was. Veel mensen met wie ik in contact kwam bleken moeite te heb ben met het kopen van een paard. Ik dacht toen van dat 'moet beter kunnen'. Vervol gens heb ik een model opge steld en dit is wat er van te recht is gekomen", legt Van Schaik uit. In die drie maanden is in ieder geval al gebleken dat er inderdaad veel behoefte aan is, want de vakaturebank eist vier avonden per week van Van Schaik op. De opzet ver schilt niet veel van andere va- katurebanken. Het is een tus senstation tussen ver- en aan- Impers van paarden of pony's. Beide kloppen bij Van Schaik aan. Die noteert vervolgens zoveel mogelijk gegevens (wat voor paard, prestatie, karak ter) en stopt die in een be stand. Denkt hij een koper of verkoper gevonden te hebben, dan zorgt hij ervoor dat die met elkaar in contact komen. Een systeem dat volgens Van Schaik goed werkt: „Via een vakaturebank gaat het ge makkelijker en efficiënter. Een verkoper hoeft niet op zoek te gaan naar een koper, dat doe ik. Bovendien is er meer keus, ik kan ervoor zor gen dat het juiste paard bij de juiste eigenaar komt". Dat laatste is iets wat Van Schaik nauw aan het hart gaat, want hij is een groot paardenliefhebber. De reden ook, waarom hij de stichting heeft opgericht. Zoals al ge zegd is de vakature slechts een klein onderdeel in een voorop gezet plan om te trachten de relatie paard-mens te verbete ren. Een persoonlijke kwestie. Van Schaik: „dat is voor iedereen anders. Ik vind het persoonlijk van belang dat die relatie verbetert. Voor mij is een paard een compagnon, een vriend, en zeker niet onderge schikt aan de mens". Het belangrijkste in die re latieverbetering is het feit „dat je ermee bezig moet zijn. Van Schaik: „Je moet ideeën hebben over paarden. Ten tweede is het van belang dat je erover studeert. Dat klinkt gek, maar je moet bepaalde kennis hebben, wat over paar den weten. Dat kan door lezen, maar vooral door er met ande ren, die ook veel over paarden weten, over te praten", meent Van Schaik. Volgens hem kun je een hechte band met een paard krijgen, mits je de juiste inzichten hebt. Van Schaik is iemand met idealen, die hij met zijn stich ting Het Dageraadspaard pro beert te verwezenlijken. Over circa een jaar of tien hoopt hij zijn grootste ideaal van de grond te krijgen: een compleet studiecentrum over paarden en pony's, waar alle informa tie over de relatie paard-mens te krijgen is. Geen gemakke lijke opgave, want zoiets kost vanzelfsprekend erg veel geld. Bovendien staat Van Schaik er op dit moment nog hele maal alleen voor, al hoopt hij binnenkort enthousiaste paar denliefhebbers bij zijn stich ting te betrekken. Van Schaik zelf wil bena drukken dat hij niet zomaar aan het aanrommelen is. Hij werkt volgens een vooropgezet plan. Voordat hij met de vaka turebank begon heeft hij eerst onderzocht wat voor soort sys teem daarvoor het beste zou zijn en heeft hij een cursus marketing gevolgd. De vaka turebank is op commerciële basis. Een paard staat voor twintig gulden voor maximaal drie maanden ingeschreven. Omdat de kosten hoger uitval len wordt dit bedrag verhoogd naar 45,-. Van Schaik ont kent het dat hij aan de vaka turebank verdient: „Het is on derdeel van de stichting. Die is officieel ingeschreven bij de Kamer van Koophandel en heeft een aparte bankreke ning. Bovendien kost het ad verteren in diverse bladen erg veel geld en is mijn telefoonre kening vanzelfsprekend zeer hoog. Ik verdien er dus niks aan, maar daar doe ik het ook niet voor. Enthousiaste reacties heeft Van Schaik al genoeg gehad. Hijzelf is ook tevreden: „90 procent van de mensen kan ik helpen. Dat bewijst dat de kans om een paard via een va katurebank te kopen erg groot is". Voor wie informatie wil over de vakaturebank of Het Dageraadspaard kan bellen met Paul van Schaik: tel. 01640-58419 (maandag tot en met donderdag na 18.00 uur). SEROOSKERKE - Zeeuwse en Brabantse hengsten- houders presenteren donderdag 9 maart -juist voor het begin van het dekseizoen- gezamenlijk hun henhsten tij dens een show in Serooskerke. De show wordt gecoördi neerd door de beide fokdistricten van het Koninklijk Warmbloed Paarden Stamboek Nederland. De henhsten- show wordt gehouden in manege De Eendracht aan de Rijkebuurtweg in Serooskerke. De show begint om half acht 's avonds. Tijdens de hengstenshow in Serooskerke presenteren de fokkers dertig hengsten, waaronder enkele nationale toppers. Van de getoonde dieren mag worden verwacht dat ze de kwaliteit van de Zeeuwse paarden en pony's op een positieve manier zullen beinvloeden. Bij de demon stratie wordt aan het publiek een deskundige toelichting gegeven door J. van Dalen, inspecteur van de afdeling WPN in Zeeland en ir. M. Sanders. De hengsten vertegen woordigen bijna alle rassen en stamboeken die Neder land kent. Een bezoek aan de show is niet alleen interes sant voor fokkers, ook voor belangstellende leken is de presentatie de moeite van het bekijken waard. De toe gang is in ieder geval gratis. VLISSINGEN - De jaar lijkse Boekenweek wordt deze keer gehouden van woensdag 8 maart tot en met zaterdag 18 maart. Centraal thema van de Boekenweek is 'Film en Lite ratuur*. In Vlissingen zijn op initiatief van de Openbare Bi bliotheek verschillenden in stellingen rond de tafel gaan zitten om van de Boekenweek een evenement met inhoud te maken.Het resultaat van deze inspanningen is een geva rieerd programma met voor elk wat wils. Het thema 'Film en Litera tuur' is in de meeste van de georganiseerde activiteiten te rug te vinden. Zo hebben de plaatselijke boekhandels Bik ker, Geijsen, Huson en De Ruiter hun etalages naar dit thema ingericht. Daarnaast zorgen zij alle vier voor vi deovertoningen in de zaken van verfilmde boeken. Te zien zijn onder meer 'Van de koele meren des doods', 'Hoge hak ken, echte liefde', 'De Komiek' en 'De Aanslag'. Op vrijdag 10 maart komt Hubert Lampo naar Vlissin gen. In de Openbare Biblio theek aan de Lange Zelke leest hij voor uit eigen werk en praat met de aanwezigen over zijn boeken en over de films die naar aanleiding van zijn boeken zijn gemaakt. Gratis toegangskaarten voor deze ac tiviteit zijn -zolang de voor raad strekt- te verkrijgen bij de openbare bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg en bij het VVV in de Schelde stad. Op donderdag 16 maart leest Tim Krabbé voor uit eigen werk. De auteur van de be kende wielerverhalen schenkt met name aandacht aan de re latie tussen literatuur en film. Recentelijk maakte George Sluizer naar aanleiding van Krabbé's boek 'Het Gouden Ei' de film 'Spoorloos'. Het was de eerste keer dat een werk van krabbé werd verfilmd. Kaar ten voor de lezing van Krabbé zijn gratis verkrijgbaar bij de bibliotheken in Vlissingen en Souburg en bij het VVV-Vlis singen. Op zaterdag 18 maart ver trekt vanuit Vlissingen een bus van het reisbureau Van Fraassen naar de manifestatie Cité Ciné in Gent. Deze grote manifestatie handelt over films, het maken van films, de geschiedenis van de cinemato grafie en alles wat daar verder bij komt kijken. De bezoekers lopen dwars door de decors van beroemde films en maken als het ware deel uit van de film. De kosten voor deelne ming bedragen veertig gulden per persoon. Een toegangs kaartje voor Cité Ciné is daar bij inbegrepen. Opgeven is mogelijk bij Holland Interna tional Van Fraassen. In het kader van de Boeken week bieden Kunstzinnige Vorming Vlissingen en het Zeeuws Steunpunt een project aan, bestemd voor de twee hoogste klassen van de mavo, de havo, het vwo en het mdgo. Het project bestaat uit een be zoek aan de film 'Dokter Pul der zaait papavers' van Bert Haanstra, het lezen van een samenvatting en enkele frag menten uit het boek dat Haan stra als uitgangspunt voor zijn film gebruikte: 'De nagel ach ter het behang' van Anton Koolhaas. Tenslotte wordt op zaterdag 11 maart in jongerencentrum De Piek een poëzie-avond ge houden waaraan meewerken Simon Vinkenoog, Maarten Spanjer en Diana Ozon. Elders in deze krant is daar meer over te lezen. MIDDELBURG - In het Henriëtte van der Meyhuis in Middelburg wordt op donderdag 16 maart een klein, maar voor Zeeland uniek documentatiecentrum in ge bruik genomen. Het documentatiecentrum is een geza menlijk initiatief van de drie stichtingen die het Hen riëtte van der Meyhuis in gebruik hebben, te weten de Zeeuwse Vrouwenraad, de Stichting Vrouwenemancipa tie Zeeland en Vrouw en Werk Zeeland. Deze drie stich tingen betrokken bijna twee jaar geleden het pand aan de Nieuwstraat 47 in Middelburg en namen ieder een schat aan documentatie mee over het eigen werkterrein. Al snel groeide de wens die documentatie onder te brengen in een gemeenschappelijk systeem. Die wens is nu in ver vulling gegaan. Donderdag 16 maart wordt van 15.00 tot 21.00 uur open huis gehouden, daarna is het voor geinte- resserden na telefonisch kontakt mogelijk om de docu mentatie in te zien. Volgens het visbureau zit vis alweer een paar jaar in de lift. „Vis lekker, gezond en licht verteerbaar. Het klaarmaken van vis kan tot verrassende resultaten lei den. Alle recepten kunnen meedingen. Enige voorwaarde is dat de recepten bereid zijn met rondvis. Dat wil zeggen wijting, kabeljouw, zeewolf, makreel, poon, schelvis, koolvis of pieterman. Het kan een eigen recept zijn, een familierecept of een recept dat uit een boek is geknipt en lang bewaard. Ge lieve bij de inzending wel te vermelden waar het recept vandaan komt. Uit de inzendingen worden vijf recepten gekozen. Een jury onder voorzitterschap van Ger van Sebillen bepaalt daarna wie er in aanmerking komt voor de hoofdprijs. MIDDELBURG - In het Van Eeghenhuis in Aarden burg wordt van 13 tot en met 15 april een cursus assertivi teit gehouden. In aanmerking komen vrouwen uit Walche ren die een uitkering genieten. De cursus wordt gehouden door het Van Eeghenhuis/He- denesse in samenwerking met de groep bijstandsvrouwen/ kerkvrouwen. De cursus wordt donderdag 13 april om acht uur geopend met een kennismakingsavond. Vrijdag en zaterdag wordt het begrip assertiviteit behandeld. Be langstellenden kunnen zich opgeven bij Fiom Zeeland, te lefoon 01180-27311. Aan de cur sus zijn geen kosten verbon den.

Scheldebode | 1989 | | pagina 17