Werkgroep verwacht zo'n vijfhonderd bezoeksters BMSJt GtlOCHJ Fa. 1618 TORENPRAOT Optreden in Midgard Veilig caravannen met VVN Belastingdienst helpt bij van invulling formulieren ZCAD start gespreksgroep voor kinderen van alcoholverslaafde ouders Voorlichting over 'AIDS' NEEM MEE Jan Verwey treedt op in Vlissingen GRANDIOZE STUNTVERKOOP VRIJETIJDSKLEDING SPIJKERBROEKEN OC JACKS se. SWEATERS 9B Gezond gedrag op Vaste Burgh HAMLAPJES FRIKAND0 deVleeschmeester Thema-middag over reuma redactie: torenstraat 5 vlissingen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 MAART 1989 MIDDELBURG - Op 8 maart wordt in de Middel burgse Concert- en Gehoorzaal in de Singelstraat de jaarlijkse Internationale Vrouwendag gehou den. De organisatie van deze dag is in handen van de 'Werkgroep acht maart'. Het thema van de In ternationale Vrouwendag is 'Vrouwenstrijd: ieders strijd'. Workshops Tip van de week MIDDELBURG - Het Zeeuws Consultatie bureau voor Alchol en Drugs (ZCAD) start binnenkort een gespreksgroep voor kinderen van aan alcohol verslaafde ouders. ORIGINELE OF MOOI STUKJE 500 GRAM Nieuwe partij binnengekomen!!^-^ NU 309 Vrouwenstrijd nog steeds actueel De Internationale Vrou wendag begint in Middelburg om tien uur 's morgens met een officieel openingswoord door Anneke Jacobs-van Eg- mond, Middelburgs raadslid namens de PVDA. Zij zal de hele dag als lady-speaker fun geren omdat de dag vorig jaar nogal uit de hand liep. Veel vrouwen liepen toen maar wat te dwalen en misten op die manier veel van het program ma. Om dit nu te voorkomen wordt deze keer ieder onder deel steeds aangekondigd Het ochtendprogramma is vooral gericht op oriëntering en kennismaking. Er is volop gelegenheid om de verschil lende stands te bekijken van onder andere Vrouw en Werk, Terre des Hommes, Vrouwen in de Bijstand en andere speci fieke vrouwengroepen. Ook zal er een stand zijn met vrou wenboeken, met literatuur voor en door vrouwen ge schreven. Voor de muzikale omlijsting van het ochtendge deelte zorgt het accordeon-duo "De Bintjes" uit Vlissingen. Op het middag-programma staan drie verschillende work shops. De eerste, welke gehou den wordt van twee tot half vier, heeft de naam 'Vrouwen en Politiek' meegekregen. Deze workshop wil meer dui delijkheid geven waarom poli tiek voor vrouwen zo belang rijk is. Waar vrouwen mee kunnen doen aan het nemen van belangrijke beslissingen. Beslissingen die betrekking hebben op henzelf. In de workshop wordt verder inge gaan op onderwerpen zoals in richting van woonwijken, ge zondheid etc. en dan met name welke politieke beslissingen daaraan ten grondslag liggen en welke rol vrouwen daarbij spelen. De worshop Vrouwen en Politiek wordt georgani seerd door de Vlissingse vrou welijke raadsleden. De tweede workshop, 'Blijf van m'n lijf' wordt eveneens van twee tot half vier gehou den. In deze workshop wordt een video-film gedraaid over een vrouw die in een blijf-huis terecht komt. Naar aanleiding van de film kunnen er vragen gesteld worden en is er gele genheid tot discussie. Mede werksters van 'Blijf van m'n lijf' verzorgen deze workshop. De laatste workshop, die van half vier tot vijf gehouden wordt, heeft als thema '(on) veiligheid op straat'. De vei ligheids- of onveiligheidsge voelens van vrouwen en meis jes die hun huis verlaten, val len onder het begrip 'Sociale Veiligheid'. De Vrouwen Ad vies Commissie voor de Wo ningbouw en Woonomgeving (VAC) is bezig geweest met het inventariseren van deze ge voelens en heeft deze in een rapport samengevat. In deze workshop komt de inhoud van het rapport aan de orde en wordt bekeken hoe er door an ders te bouwen (geen donkere brandgangen en fietsenkel- dertjes) iets aan de veiligheid van vrouwen verbeterd kan worden. De VAC Vlissingen en Middelburg verzorgen deze laatste workshop. Maar er is 's middags meer te doen dan workshops bezoe ken. De fotografe Ine Bloemen vertoont regelmatig een diase rie in het kader van het thema. Samen met de bezoekers wordt een fototentoonstelling gemaakt. Iedereen wordt dan ook verzocht om foto's over het thema mee te brengen De 'Bintjes zullen ook 's middags weer acte de presence geven en van drie tot vier wordt er op speciaal verzoek gevolksdanst door de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen. De Middelburgse Paula Koster zal een Ham- mond-orgel bespelen, echter op een heel andere wijze dan gewoonlijk. In het avondprogramma barst het feest los. De Middel burgse theatergroep "L^Mas- karie" (bestaande uit kraam verzorgsters en kapsters) treedt op met een eigen pro- duktie waarin onder iheer het vaste rollenpatroon op komi sche wijze wordt belicht. De avond eindigt tenslotte weer met muziek. Tot het midder nachtelijk uur is er gelegen heid tot dansen. En omdat voor mannen de toegang streng verboden is zal dat ook op andere manier gebeuren dan gewoonlijk. De datum 8 maart is niet zó maar willekeurig gekozen, Jado - FOTO HARRY DE LANGE MIDDELBURG - Het is altijd meer dan triest te vernemen dat er mensen zijn die een hond op elfjarige leeftijd naar een asiel brengen met een wazige reden. Net alsof je 't beest bij het afval zet als overbodig huisraad. Dit overkwam Jado, een fraaie bas taard, die, en dat moet eerlijk gezegd worden, jaren jonger oogt dan de aangegeven leeftijd. Jado is een reu, zo'n vijftig centime ter hoog en heeft een kortharige glanzende zwarte vacht. Jado is fantastisch met kinderen en enorm vrolijk en speels. Hij kan goed met andere dieren overweg maar wil nog wel eens jaloers zijn op andere huisdieren, wat ongetwijfeld met de leeftijd te maken heeft, een stukje zekerheid dat op het spel staat. De afge lopen maanden hebben veel honden een nieuwe baas gevonden. We hopen dat er nog een baasje over is voor Jado. We blijven nog even bij de kriebels en irritaties. Jeuk in zijn algemeenheid is een veel voorkomend probleem bij hond, kat en knaagdier. Naast allerlei ectoparasieten als vlooien, luizen en mijten kan jeuk optreden als gevolg van voedingstekorten. Een hond heeft behoefte aan veel essentiële voedingsbestanddelen. Een eenzijdige, niet complete voeding leidt tot tekorten waar de huid op reageert met jeuk. Ook kan een hond of kat allergisch zijn voor zaken in hun omgeving. We onderscheiden daarbij kontaktallergieën (bijv. vloerbedekking) en allergieën welke langzaam opgebouwd worden. Voedingsallergieën komen zel den voor bij hond en kat maar kunnen eveneens aanwezig zijn. Een allergische huidreactie ten gevolge van ingeademde zaken als huidschilfers, huidstofmijt, boompollen etc. komen veelvul dig voor. Bepaalde rassen zijn hiervoor weer gevoeliger dan an deren. Een allergietest kan soms zeer zinvol blijken. Ook zijn hormonale problemen vaak de oorzaak van huidproblemen. Bij honden komt het nogal eens voor dat de anaalzakjes overvuld, en soms ontstoken zijn. Ook dit kan een jeukprikkel ten gevolg hebben. Spoelen van de zakjes is dan veelal noodzakelijk. De jeukreactie van de huid betekent altijd dat er iets niet in orde is. Een zorgvuldig onderzoek levert veelal een diagnose op maar soms zijn er verscheidene onderzoeken nodig. Kijk uw hond, kat of knaagdier daarom geregeld na en registreer de jeuksignalen van het dier. Wie geïnteresseerd is in Jado kan kontakt opnemen met de verzorgers van het dierenasiel Middelburg, telefoon 01180-13579, tijdens openingsuren. maar grijpt terug naar een voor veel vrouwen belangrijke gebeurtenis. Op acht maart 1857 trokken textielarbeidsters uit de Lower East Side in New York massaal de straat op om te protesteren tegen de twaalf-urige werkdag, de lage lonen en de slechte werkom standigheden. Deze vrouwen deden dit omdat de ervaring hun geleerd had dat zij indivi dueel niets konden bereiken. Hoewel de politie hardhandig ingreep behaalden de vrouwen toch stapje voor stapje resul taat. De werkdag ging naar tien uur, de kinderarbeid werd afgeschaft en het vrouwen kiesrecht deed zijn intrede. Toch is anno 1989 de strijd nog lang niet uitgestreden. De 1990-maatregel van de regering spreekt nog steeds heel weinig mensen aan. En de economische zelfstandigheid van meisjes na 1990 zal toch ook in de praktijk vorm moe ten krijgen. Opleidingen, ar beidsplaatsen, kinderopvang, het zal allemaal mee moeten spelen, maar erg hard gaat dat nog allemaal niet. Ook de so ciale veiligheid is een onder werp dat nog steeds weg wordt gedrukt. De Internationale Vrou wendag trekt veel publiek. Op 8 maart worden vijfhonderd vrouwen verwacht Het zijn ook allang niet meer alleen fe ministisch ingestelde vrouwen die op de dag afkomen. Vrou wen uit alle lagen van de be volking kunnen zich vinden in de thematiek van de vrouwen- Tijdens de 8 maart-manifestatie in Middelburg zorgen De Bintjes voor de vrolijke noot. strijd. De onderwerpen wor den ook steeds algemener en gaan meestal over zaken waar iedere vrouw mee te maken krijgt. Op een dag als acht maart kunnen ze met elkaar van gedachten wisselen over onderwerpen waar ze zelf mee te maken hebben. Dat je op zo'n dag ook kennis neemt van onderwerpen die wat verder van je bed staan is natuurlijk mooi meegenomen. MIDDELBURG - In jongerencentrum Midgard aan de Kui perspoort treedt vrijdag 3 maart de formatie 'Life on Grey' op. De groep behaalde in 1987 een finaleplaats in de strijd om de Grote Prijs van Nederland. Toen speelde 'Life on Grey' nog new wave, tegenwoordig is dat bluesy gitaarrock. In Midgard start de groep een landelijke promotietour voor een verrassende de buutelpee. MIDDELBURG - De afde ling Middelburg van Veilig Verkeer Nederland houdt dit voorjaar cursus 'Veilig cara vannen'. De cursus wordt ge geven op de maandagen 6 en 13 maart in het gebouw van de Rijkspolitie in de Vrijland- straat. De lesavonden begin nen steeds om acht uur. De cursus 'Veilig caravan nen' bestaat uit twee theorie avonden. Tijdens de lessen worden de deelnemers uitge breid geinformeerd over het rijgedrag, de technische staat van de caravan, reisdocumen ten en grensfaciliteiten. Ook wordt aandacht besteed aan zaken die spelen bij gebruik van een caravan in het buiten land. De cursus wordt geleid door ervaren functionarissen van de Rijkspolitie. Bij de cursus inbegrepen is een theorie-avond 'Caravan nen in de winter'. Deze les- avond wordt later dit jaar ge houden. De cursisten kunnen ook deelnemen aan een prak tij kdag in Oostkapelle. Door de technische dienst van de Rijkspolitie wordt de caravan gekeurd, onder leiding van er varen mensen kunnen de deel nemers met hun auto-cara van-combinatie oefenen. De praktijkdag wordt gehouden op zaterdag 18 maart. Aanmelden voor de cursus is mogelijk onder nummer 01180-26101. De kosten voor deelname bedragen vijftig gulden voor WN-leden, niet- leden betalen vijftien gulden meer. VLISSINGEN - Op de pro testantse christelijke basis school de Vaste Burgh in Vlis singen wordt dinsdag 7 maart het drie weken durende pro- jekt 'Gezond Gedrag* afgeslo ten met een tentoonstelling. De tentoonstelling is te bezich tigen van vier tot halfzes en van zeven tot acht uur. Gedurende drie weken heb ben de leerlingen van de Vaste Burgh, in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar, aandacht be steed aan de gezonde onder werpen: voeding, gebit, leefge woonten, de dokter, het zie kenhuis, de tandarts, sport en VLISSINGEN - Evenals in voorgaande jaren helpt de belas tingdienst ook dit voorjaar met het invullen van de belasting formulieren. De medewerkers van de belastingdienst zitten daarvoor op vrijdag 3 maart in de Openbare Bibliotheek aan de Lange Zelke. De deskundige zijn aanwezig van tien uur tot half- één en van half twee tot half vijf. De hulp van de belastingdienst is gratis. Wel verdient het aanbeveling vooraf een afspraak te maken. Dat kan telefonisch onder nummer 01180-13845. Bij het invullen van de aangiftebiljetten Inkomstenbelasting en pre mieheffing over 1988 hebben de medewerkers van de belasting dienst het volgende nodig: jaaropgaaf van loon of uitkering, giro- en bankafschriften met in 1988 genoten rente, bewijzen van betaling van hypotheekrente, rente op leningen, ziektekos ten, studiekosten, giften of andere aftrekposten. IHilllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllillllllilllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIiltlll Het thema van de dag 'Vrouwenstrijd: ieders strijd' had een van de leden van de werkgroep gelezen in de VA- RA-gids. „Er werd voor gekozen", zegt Henny Hengeveld, "om dat het heel erg aan de orde is. Emancipatie is niet alleen een zaak voor vrouwen, ook man nen moeten emanciperen." Desondanks zijn de mannen nog niet welkom op de Inter nationale Vrouwendag. Het gros van de linkse vrouwen heeft daar moeite mee. De in tegratie van mannen in de emancipatiebeweging zal heel geleidelijk moeten gaan want veel vrouwen zijn bang dat ze weer door de mannen over koepeld zullen raken en dat ze de eens met veel strijd ver worven vrijheden weer in moeten leveren. Kinderen van aan alcohol verslaafde ouders voelen zich -volgens drs. J. van der Stel, hoofd van de afdeling Voorlichting en Preventie van het ZCAD- vaak erg een zaam. Ze maken thuis dingen mee die zo vervelend zijn, dat ze er met niemand over durven praten. Daardoor ont staat het gevoel dat zij de enige zijn die moeite hebben met het drankgebruik van hun ouders. Binnen de ge spreksgroep wil het ZCAD de kinderen de gelegenheid bieden met elkaar over hun ervaringen te praten. De deelnemers kunnen van elkaar leren hoe ze zich het beste tegenover hun ouders kunnen opstellen, daarnaast kun nen de deelnemers een positief beeld van zichzelf vormen. Het is dan ook niet de bedoeling dat er alleen maar over problemen wordt gesproken, de groep moet ook gezellig heid en vriendschappelijkheid bieden. De bijeenkomsten van de ZCAD-gespreksgroep vinden plaats in Middelburg. Op welk tijdstip is nog niet bekend, dat bepalen de deelnemers. Wel kunnen belangstellenden nu reeds contact opnemen met het ZCAD. Uitgebreide in formatie is te verkrijgen bij Jaap van der Stel, Vlissings- esingel 16-18 in Middelburg. Hij is telefonisch te bereiken onder nummer 01180 - 37640. beweging, het milieu, het afval zoals hondepoep en de andere culturen. Op school zijn onder anderen een schoolarts, een fysiotherapeut, een pedicure, een mondhygiëniste en een apotheker geweest om de kin deren interessante wetens waardigheden te vertellen. Daarnaast mochten enkele groepen kinderen een werkbe zoek brengen aan het zieken huis en een apotheek. Wat dit alles gedurende drie weken betekend heeft voor de leerlin gen is te zien in de tentoonstel ling Gezond Gedrag. MIDDELBURG - Jonge rencentrum Midgard aan de Kuiperspoort in Middelburg houdt donderdag 2 maart, in samenwerking met het GGD, een voorlichtingsavond over AIDS en geslachtsziekten. De bijeenkomst begint om half- negen. De toegang is gratis. De aanwezigen krijgen tij dens de voorlichtingsavond een verscheidenheid aan in formatiemateriaal aangereikt. Dat gebeurt door middel van de vertoning van een video band waarop aandacht wordt besteed aan oorzaken, voorko ming en genezing van ge slachtsziekten. Daarnaast wordt uitgebreid gekeken naar de AIDS-problematiek. Daarbij neemt AIDS-preven- tie een centrale plaats in. Een deskundige van de GGD is aanwezig om antwoord te ge ven op vragen die eventueel bij de aanwezige jongeren le ven. (ADVERTENTIE) 5? I Middelburg: Lange Delft 55-57 VLISSINGEN - Mondhar monica-speler Jan Verwey treedt vanavond -woensdag 1 maart- op in de Flying Dutch man in Vlissingen. Het optre den van de jazz-muzikant be gint om negen uur. GOES - In samenwerking met verpleeghuis Ter Valcke en de provinciale GGD houdt de Reuma-patiëntenvereni ging Zeeland op donderdag 9 maart een thema-middag over reuma. De bijeenkomst wordt gehouden in Ter Valcke aan de Valckeslotlaan 200 in Goes. De thema-middag begint om twee uur. Reuma is een verzamelnaam voor verschillende aandoenin gen van het bewegingsappa raat. Over het medisch onder zoek en de behandeling van deze aandoeningen geeft reu matoloog P. De Sonnaville tij dens de thema-middag uitge breide informatie. Daarnaast vertelt een aantal reuma-pa tiënten over hun ervaringen. De thema-middag over reuma is bedoeld voor reuma- patiënten, mensen in hun di recte omgeving, vrijwilligers en hulpverleners. De toegang is gratis. Wel worden belang stellenden verzocht hun komst telefonisch te melden bij me vrouw R. Verdonk van ver pleeghuis Ter Valcke, telefoon 01100-40000. 15 modellen van 129.50 en 119.50NU WW! 3 STUKS voor100.- van 199.50NU WWi enz. enz. Potten markt 10 Middelburg Tel. 01180-28149 APPELDIENST - In de St. Jacobskerk in Vlis singen wordt zondag 5 maart een appeldienst gehouden. Voorganger is dominee J. de Boer. Mu zikale medewerking ver leent de Kon. Harmonie 'Ons Genoegen'. KIEKEBOE - Peuter speelzaal Kiekeboe in de Van Akenstraat in Nieuw en St. Joosland houdt op woensdag 22 maart een kinderbeurs. Tijdens deze beurs kan alles wat met kinderen te maken heeft te koop worden aangeboden. De helft van de opbrengst is bestemd voor de organiserende peuterspeelzaal. Spullen voor de beurs kunnen op 22 maart tusen negen en elf uur worden ingele verd. De verkoping be gint om 13.00 uur. WELKOMSDIENST - In de Middelburgse Oost- kerk wordt zondag 5 maart een welkomdienst gehouden. Voorganger is dominee A. Spaans- Moolenaar uit Westka- pelle. Medewerking ver lenen het koor Vox Maris uit Yerseke, het Wei combo en de organist An- drie Hoogerheijde. De dienst begint om 18.45 uur. FNV - De afdeling Vlissingen van de Bouw en Houtbond van de FNV houdt op dinsdag 7 maart de voorjaarsverzilvering. Leden van de bond wor den tussen 19.00 en 21.00 uur verwacht in het zaaltje aan de Van Eedestraat 2. Dat geldt ook voor de leden van de afdeling Koudekerke. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie Vlissin gen zijn in de periode van 15 tot 22 februari de vol gende gevonden voor werpen aangegeven: een herenhorloge, een kleine portemonnee met inhoud, tien sleutels aan een ring en een contactsleutel. SCHERMEN - Scherm- club Vlissingen houdt op 7 en 14 maart voor de eer ste maal een clubkam pioenschap. Inzet van de onderlinge strijd is de titel in de categorie de gen. De wedstrijden wor den gehouden in de gym zaal in de Verk. Quakke- laarstraat van 20.30 tot 22.00 uur. De Schermclub Vlissingen maakt ge bruik van electronische aanwijsapparatuur zodat de wedstrijden voor de aanwezige toeschouwers goed te volgen zijn. KOEKEPEERTJE Peuterspeelzaal 't Koeke- peertje houdt vrijdag 3 maart een voorjaars- en zomerkledingbeurs. De beurs wordt gehouden in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middel burg. De kleding kan worden ingeleverd tij dens de speelzaaluren. Gevraagd wordt kleding voor kinderen van twee tot twaalf jaar. De kle ding wordt verkocht tus sen zeven en acht uur 's avonds. DIAPORAMA - De Diaporamaclub houdt maandag 6 maart een clubavond. Tijdens deze' bijeenkomst tonen enkele leden eigen werk en wordt de klankdiaserie Vlissingen Maritiem na der uitgewerkt. De club avond wordt gehouden in buurthuis De Paraplu aan de Alexander Gogel- weg in Vlissingen. De bij eenkomst begint om acht uur. ZELFBEZINNING - De afdeling Walcheren van het Centrum voor Zelfbezinning houdt woensdag 8 maart een thema-avond. Uitgeno digd is de Gestalt-there- peute Anne-Marie Ves- ter. Zij houdt een in- leidng over macht en on macht. De avond wordt gehouden in de Concert en Gehoorzaal in Middel burg. De bijeenkomst be gint om acht uur. ALLIANCE - De afde ling Walcheren van de Alliance Francaise houdt zaterdag 4 maart een bij eenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek. Uitgenodigd is Edith Desaleux. Zij houdt een lezing over 'Monet a Givemy'. Ge sproken woord wordt daarbij ondersteund met een dia-serie. Boekhan del Van Benthem en Jut ting toont een aantal boe ken over het leven en werken van Monet De bijeenkomst begint om 20.15 uur. TRIVIANT - Op vrij dag 3 maart wordt in buurthuis Scheldebuurt in de Verk. Quakkelaar- straat in Vlissingen het spel Triviant gespeeld. Liefhebbers kunnen zich in teams van drie perso nen aanmelden. De spel- avond begint om acht uur. KLAVERJAS - Op za terdag 4 maart wordt in buurthuis Scheldebuurt een open klaverjastoer- nooi gehouden. Kaart- liefhebbers kunnen in schrijven tussen half twee en twee uur. LAGE ALT - Het vo caal ensemble 'Musica Cordis' zoekt ter verster king een echte lage alt. De alt dient enige koorer varing te hebben en ge zien de grootte van het ensemble zelfstandig een partij kunnen zingen. Het repertoire van 'Musica Cordis' omvat klassieke meerstemmige muziek uit de vijftiende tot en met de twintigste eeuw, meestal a capella. Kandi daten kunnen zich telefo nisch melden onder num mer 01100-16325. RUILBEURS - De af deling Vlissingen van de postzegelvereniging Phi- latelica houdt zaterdag 4 maart een grote ruilbeurs in RSG Scheldemond. De beurs is geopend van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags. Om drie uur begint een veiling van 180 kavels, een uur later wordt een aantal leuke prijzen verloot LEZING - Voor de le den van de Nederlandse Vereniging voor Para psychologie komt Paul Groenenboom vrijdag 3 maart een lezing houden over feiten en fraude in de parapsychologie. De lezing wordt gehouden in de Concert- en Gehoor zaal in de Singelstraat in Middelburg. De bijeen komst begint om acht uur. EXPOSITIE - In res taurant De Gevangento ren exposeert tot 6 mei de Zeeuwse beeldend kun stenares en illustratrice Lydia Klop Steendijk. Getoond worden aqua rellen, olieverf schilde rijen en portretten in potlood. De expositie is dagelijks te bezichtigen van twaalf tot twee uur en van vijf tot half tien. Op zaterdag en zondag is De Gevangentoren ge opend vanaf vijf uur.

Scheldebode | 1989 | | pagina 9