Het nieuws komt van Nissan Seat stelt Ibiza centraal Op de Personenauto-RAI zal Hyundai-importeur Greenib Car B.V. uit Hoofddorp de grote Hyundai Sonata presenteren. Al eerder was deze opmerkelijke moderne auto voor de pers geïntroduceerd, maar vanaf deze RAI is de Sonata ook werkelijk voor het publiek te koop en wel voor een prijs vanaf 29.950.-. Het Nederiandsche publiek beeft daarmee in Europa de primeur, want alle andere Europese landen waarin Hyundai wordt verkocht, volgen later. Opel en Isuzu samen op RAI Toyota presenteert dit voorjaar en dus ook op de Rai het hele programma met personenauto's met de meest geavanceerde technieken zoals meerkleppen motoren, dubbele nokkenassen, schone milieuvriendelijke motoren met en zonder katalysator, lean-bum motoren, actieve luchtvering, vierwielaandrijving, vierwielbesturing en nog veel meer, wat o.a. allemaal op de Rai te zien is in één auto, het protype FXV-II. Honda geeft Civic krachtiger motor Alfa toont 164 serie Exclusiviteiten bij Mazda op de Rai Mercedes 190 populair Lada gaat Aleko leveren Swift trekker Suzuki Toyota trots op techniek Primeurtjes Austin-Rover Peugeot opgewekt 1989 in Hyundai Sonata leverbaar Compleet programma BMW Citroën vol vertrouwen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 FEBRUAR11989 General Motors Kadett Vectra Isuzu De vorige Auto Rai stond voor Seat in het teken van zeer belangrijke vernieuwingen: het moederbedrijf was een goed halfjaar tevoren toegetreden tot de VAG-groep, die een meerderheid in de aandelen van Seat verwierf. Dat bracht voor Nederland een inporteurswisseling met zich mee, zodat in 1987 voor het eerst Pon Car b.v. zich als Seat-vertegenwoordiger op de Rai manifesteerde. De vernieuwing heeft zich sindsdien onvenninderd voortgezet, zoals blijkt uit het gamma dat Pon Car bij het huidige Rai-optreden kan tonen. Daaruit verdwenen sinds de vorige maal een aantal modellen, en nieuwe verschenen. Maar bovenal is het programma breder geworden met meer modellen per type, wat vooral te zien is aan de Ibiza die nu 3- en 5- deurs modellen kent en diverse motortype in 900, 1200 en 1500 cc en 1700 cc diesel. Daarbij is de Ibiza op vele punten grondig vernieuwd. Verdwenen sinds de vorige Rai is definitief de Seat Ronda. Gebleven zijn de Marbella, de Ibiza en de Malaga, nieuw sinds medio 1987 is de Seat Terra nu als combi op de Rai en sinds 1988 de Seat Ibiza SXi en de Seat Malaga Injection. Ster van de show is voor Seat natuurlijk de Ibiza, voorzien van een geheel nieuwe binneninrichting en nieuwe programma-indeling met uitgebreider uitrusting, die haar tentoonstellingsdebuut op de Amsterdamse Rai beleeft. De nieuwe Seat Ibiza is opgebouwd uit vier modellen: het basismodel Special, de luxueuzer versies XL en GLX, en het sportieve topmodel SXi. Het motorengamma bestaat als voorheen uit benzinemotoren van 0.9 en 1.2 of 1.5 liter en een 1.7 liter dieselkrachtbron. Alle zijn gekoppeld aan een vijfversnellingsbak. Een speciaal model is de Malaga Touring, gebaseerd op het goedkoopste model 1.2 L en nauwelijks duurder. De Touring biedt echter wel heel wat meer. Om te beginnen beschikt deze Malaga over de 1.5 liter System Porsche motor, met daarbij passende sportieve meeruitrusting. Deze omvat niet alleen speciale stoelbekleding, maar tevens een toerenteller en de achterspoiler van de Malaga GLX. De Honda Civic. Het belangrijkste Honda-nieuws voor 1989 is te vinden in de Civic-serie. Vanaf de introduktie van de huidige range in het najaar van '87 kende de Civic een drietal motorvarianten, elk met vier kleppen per cilinder: 1.3 liter, 1.4 liter en 1.6 liter. Zowel in het aantal leverbare uitvoeringen als in verkochte aantallen is de 1.4 liter motor aan te merken als de voornaamste van het drietal. Dat onderstreept het belang, aldus Honda, van de vervanging van deze motor door een 1.5 liter variant. Met het thema „het nieuws komt van Nissan" gaat Nissan het nieuwe jaar 1989 in en dat zal ook heel duidelijk op de Rai tot uiting komen. Nissan brengt in 1989 heel wat nieuwe modellen uit. Eigenlijk kan je stellen dat Nissan het hele nieuwe programma heeft vernieuwd danwel gemoderniseerd. Helaas valt de Laurel daar een beetje buiten, die is dit voorjaar nog niet nieuw in Europa (in Japan wel). Maar voor de rest is alles zo'n beetje nieuw. De nieuwe Sunny, Bluebird, Prairie, Terrano en Patrol rijden al rond. Na de Rai komt daar de vernieuwde Miora en 200 SX (voorheen Silvia) bij. Ook heeft Nissan op de Rai een prototype sportwagen staan: de Saurus. Nissan's meest compacte telg, de Micra, is nu leverbaar met twee krachtbronnen 1,0 en 1,2 liter), alsmede twee carrosserievarianten (drie- en vijfdeurs)in- en exterieur zijn verjongd. Zuinigere en schonere motoren drijven de eveneens vernieuwde Nissan Sunny aan. De Sunny is leverbaar met vijf verschillende motoren en in niet minder dan zeven carrosserievarianten. Een nieuw front kenmerkt de nieuwe 'family-look'. Vanaf 1989 brengt Nissan de in Engeland gebouwde Bluebird met een verbeterde standaarduitrusting op de Nederlandse, Belgische en Duitse markt. De Bluebird Wagon blijft uit Japan komen. De Bluebird is leverbaar met drie motoren en drie carrossierievarianten. Veel comfort voor veel inzittenden, tot zeven personen, biedt de nieuwe Nissan Prairie. De Prairie 2.0 SLX is met of zonder automaat leverbaar en bijzonder compleet uitgerust. De Laurel is Nissan's representatiefste Sedan, leverbaar met drie krachtige motoren. Waaronder een 2,8 liter diesel. Nissan levert nu al de sportwagen van de negentiger jaren. De 200 SX is leverbaar met of zonder automatische versnellingsbak. De 300 ZX is een sportwagen met een rijke traditie. Immers, het is de best verkochte sportwagen ooit gebouwd. De 300 ZX is er ook met automaat. Het programma modellen dat Alfa Romeo op de komende Rai-Personenwagententoon stelling aan het Nederlandse publiek voorstelt, bevat twee primeurs. In Amsterdam zullen namelijk de Alfa 164 met 24* liter turbo-dieselmotor en de Alfa 164 3.0 V6 met automatische versnellingsbak hun eerste opwachting maken. Bovendien beeft Alfa Romeo Nederland met ingang van 1 januari De Nissan Saurus. Fraaie styling en ongekende terreineigenschappen kenmerken de Nissan Terrano 4WD. Leverbaar met twee benzinemotoren. De vernieuwde Nissan Patrol is nog steeds niet voor 'n kleintje vervaard. De 'R'-versie wordt geleverd met 3,3 liter diesel, met of zonder turbo. De nieuwe, comfortabele uitvoering Mercedes-Benz biedt een zeer breed spectrum van personenwagens aan, bestaande uit 49 modellen, verdeeld over 3 klassen. Het programma sluit zo dicht als maar enigszins mogelijk is aan op de uiteenlopende wensen van een veeleisende en veelzijdige klantenkring. Van de 190-serie, waarmee Mercedes-Benz in 1982 een geheel nieuwe compacte en lichte klasse introduceerde, en die in 1988 een uitgebreide vernieuwing onderging, loopt het programma via de in 1984 volledig nieuwe Lada importeur Gremi uit Groningen gaat nu ook de nieuwe Aleko in Nederland leveren. Op de Rai zal deze Aleko in al zijn glorie te aanschouwen zijn evenals alle nieuwe Samara's en bet bekende programma van Lada 1200 tot Lada 2107. Bijzonder is echter dat Lada een heel duidelijke prijsverlaging doorvoert De Lada 1200 E met 1.2 liter motor met 44 1989 besloten alle geleverde uitvoeringen uit de Alfa 33- en de Alfa 75-reeks geheel compleet te zullen leveren. Waarmee veel meer duidelijkheid is geschapen in het totale pakket dat de cliënt tot zijn beschikking krijgt Voorbij is nu de periode van opmerkingen als „extra heet Patrol GR en heeft een 2,8 liter turbodiesel onder de motorkap. Nissan's Vanette met 'geel' kenteken biedt het comfort van een personenauto met de ruimte en gebruiksmogelijkheden van een ruime bestelwagen. Nissan's Vanette is leverbaar met benzine- of dieselmotor. geconcipieerde W 124-serie (200 D - 300 E-serie) tot aan de S-klasse (260 SE - 560 SEC), in alle opzichten het glanzende hoogtepunt van de meer dan 102-jarige automobielervaring van Mercedes-Benz. Voor alle personenwagenmodellen geldt dat steeds het optimale wordt nagestreefd, zowel op het gebied van veiligheid (zo zijn bijvoorbeeld alle S-klasse en 200/300 modellen alsmede de 190 E 2.6 en 190 E 2.5- 16 standaard uitgerust met ABS) alsook op het gebied van vermogen en comfort. kW/60 PK, koppel 69 Nm met katalysator gaat nog maar 8.995.- kosten. Uniek nu nog een royale 4- persoonsauto met ruime koffer en 1.2 liter motor voor onder de 9 mille. Vanaf de Rai is de nieuwe Aleko leverbaar. Het is een Samara- voor getint glas" of „extra voor centrale deurvergrendeling". Een apart gedeelte van de stand zal worden ingeruimd voor een kwartet zeer sportieve Alfa Romeo types waarmee wordt aangetoond dat sportiviteit de firma nog altijd in het bloed zit. De grootste Vanaf de introductie van de 190- serie in 1982 is de Mercedes-Benz 190-serie een groot succes. De wijzigingen die vanaf 1988 zijn doorgevoerd zijn echter aanzienlijk. De voor- en achterbumper lopen aan de onderzijde verder door, hebben aan de onderkant een spoilerlook en de onderzijde van de portieren hebben een kunststof bekleding gekregen. De auto lijkt groter doordat de kleurencombinatie harmonischer is en dé ruitlijsten vernieuwd zijn. Door de rugleuning van de achterbank rechterop te zetten en het zitgedeelte naar achter te plaatsen is er achterin meer been- en hoofdruimte gecreëerd. achtige Lada maar in een hogere klasse. De Aleko met 5 deuren huist in de ruime middenklasse. Hij meet 435 x 169x 140 cm. Het is eveneens een hatchbackmodel met grote achterklep en een forse bagageruimte, de lijn is modem al trekpleister is zonder twijfel de unieke Alfa 164 ProCar. Op basis van de geslaagd vormgegeven Alfa 164 werd een opmerkelijke racewagen gebouwd. Het is in feite een chassis volgens formule 1 specificatie, waarbij in ruime mate gebruik wordt gemaakt van geavanceerde kunststoffen. De aandrijving wordt verzorgd door de nieuwe 3.5 liter V10 motor van 600 Bestuurder en voorpassagier krijgen meer comfort en veiligheid door de hoogteverstelling van de veiligheidsgordels. Tevens hebben de voorstoelen een „kuipvorm" gekregen voor een betere zijdelingse steun en beschikt de bestuurdersstoel behalve over hoogteverstelling, ook over een verstelbare zithoek. Ook de bekleding is vernieuwd en heeft een ander dessin. De Mercedes Benz 16-klepper blijft het topmodel in de vernieuwde versie, waarbij de cilinderinhoud is vergroot tot 2.5 liter. Het vermogen van de nieuwe versie met katalysator steeg tot 195 pk met een topsnelheid van 236 km/uur en een acceleratie van 0 tot 100 km in 7.6 seconden. In totaal is er een keuze uit 8 verschillende 190-typen. zijn raamlijsten en dakgoten nog aanwezig. De Aleko is vooral een ruime reiswagen. Hij heeft de motor voorin en drijft ook de voorwielen aan. De cilinderinhoud is 1568 cc, het vermogen 52,5 kW/71.5 PK, de top ligt rond de 160 km/u. Een 5- bak is standaard, het verbruik bij 90 km/u is 116.3. De prijs tot slot 19.995.-. pk die de wagen een topsnelheid geeft van meer dan 340 km/h. Ook te bewonderen is de Alfa Boxer, een formulewagen met Alfa motor die kan worden gezien als „instapklasse" voor jonge veelbelovende Italiaanse coureurs. Daarnaast wordt een formule 3 racewagen getoond die is voorzien van een motor die is afgeleid van de 2-liter Twin Spark krachtbron. De nieuwe 1.5 liter motor zal met onmiddellijke ingang worden geleverd in de Honda's Civic driedeurs, Sedan en Shuttle, alle drie in GL- en GLX-uitvoering. Een detailwijziging in de uitrusting Tijdens de Personenauto Rai zal het gehele 1989 Peugeotprogramma tentoongesteld worden. Op de stand komen, naast de Peugeot personenwagens, ook de OXIA en de 405 Turbo 16, winnaar van de Heuvelklim van Pike's Peak in de V.S. De OXIA is een rijdend experimenteel prototype met hierin vereinigd de technologische know how van Automobiles Peugeot. Elektronica werd optimaal in de OXIA gebruikt en vielwielaandrijving en -besturing ontbreken natuurlijk niet op de lijst van verfijningen van de auto. De trekpleister op de Peugeotstand is natuurlijk de zojuist in Nederland geïntroduceerde Peugeot 405 Break. Dit nieuwe model komt het 405- van de Civic-serie betreft de toepassing van centrale elektrische deurvergrendeling op alle Sedan- en Shuttle-uitvoeringen. De Civic CRX is voor dit modeljaar voorzien van een geregelde driewegkatalysator. I 315 gamma versterken en zal, zonder twijfel, hetzelfde verkoopsucces kennen als de 405 sedan. Het is de eerste keer dat het Nederlandse progamma 405 op de Rai wordt tentoongesteld. Een extra reden voor Peugeot om veel belangstelling op de stand te verwachten. Voor 1989 verwacht Peugeot een goed jaar, de 205, 309 en 405 loopt prima, ook de 505 doet nog heel goed mee. Helaas is er op de Rai verder weinig nieuws te verwachten. Toch wordt er gedacht dat Peugeot in 1989 nog wel wat nieuws zal brengen. In de 309-serie een face lift en een 309 Mi 16, in de 405-serie een 4x4-model en tot slot, mogelijk najaar of eind van het jaar, een 605 (of 506) een opvolger voor de 505. De Hyundai Sonata wordt geleverd met een iets afwijkend leveringsprogramma ten opzichte van de introductie eind augustus 1988. Het belangrijkste nieuws is, dat de Sonata uitsluitend in de nieuwe schone 'U9' uitvoering volgens de US 83-norm wordt geleverd. Dit vereist een aanzienlijke investering in aanvullende elektronika op de auto, die maar voor ongeveer de helft gecompenseerd wordt door de BVB-korting. Greenib Car B.V. heeft echter gemeend vooruit te moeten lopen op de toekomst als nieuwe auto's uitsluitend met een schone uitlaat volgens de US 83- norm toegelaten worden. De motor van de Hyundai Sonata is vanaf het tekenbord ontworpen om aan de strengste milie-eisen te voldoen vanwege het grote belang van de Hyundai-export naar de Verenigde Staten. Kenmerkend voor alle Sonata- modellen is in de eerste plaats de grootte van de auto, gecombineerd met de modernste techniek met schone motor dwars voorin. In deze prijsklasse is uniek dat ieder model met brandstofinspuiting en stuurbekrachtiging wordt geleverd. De motorversies zijn 1.8i, 2.0i en 2.4i, de uitvoeringsversies GL, GLX en GLS. DIT voorjaar en dus ook op de Rai is de nieuwe Swift de grote trekker van Suzuki. Daarmee niet gezegd dat de andere modellen niet in de schijnwerpers staan. Integendeel, in de jeepsector is de nieuwe Vitara ook een primeur voor de Rai, terwijl de Samurai nog volop in de belangstelling staat. Datzelfde geldt voor de Suzuki Alto, de populaire mini van Suzuki en natuurlijk van de Carry, de bekende minibus van Suzuki. Het kleine middenklassemodel de Swift is geheel vernieuwd. Het nieuwe model is een fractie lager, breder en zwaarder dan de huidige Swift. Door een ingenieus gebruik van de beschikbare maten biedt de nieuwe Swift aanmerkelijk meer binnenruimte dan zijn voorganger. Naar keuze is ook het nieuwe model leverbaar met een 1.0 of 1.3 liter motor. Beide krachtbronnen zijn verder verbeterde versies van de motoren uit de vorige Swift. De prijslijst van de nieuwe Suzuki Swift start bij 16.750.- voor de 1.0 GA. De 1.3 GL driedeurs, vermoedelijk het meest gangbare model, kost 19.350.- en de snelle 1.3 GTi kost 27.650.- Tijdens de Personenauto Rai 1989 zal Mazda zijn uitgebreide programma presenteren in de Europahal. Importeur Auto Palace - De Binckhorst BV beschikt over 1.500 vierkante meter standruimte voor het exposeren van de verschillende modellen en uitvoeringen. Bovendien heeft Mazda een Europese primeur: de MX-04, een toekomstauto die een aparte plaats krijgt op de stand. De MX-04 is een studiemodel, aan de meest uiteenlopende eisen waarmee Mazda een visie geeft op die de consument vandaag de dag de auto van de toekomst. Het gaat stelt, om een zogenaamde module-auto Sinds eind 1987 is het die op eenvoudige wijze kan worden Mazdaprogramma verrijkt met twee opgebouwd, al naar gelang de nieuwe modellen. De Mazda 626- omstandigheden of de stemming lijn werd compleet vernieuwd, van de berijder. Met dit voertuig terwijl begin 1988 de 121 -lijn werd geeft Mazda aan, dat de auto van geïntroduceerd. Beide zijn uiteraard de toekomst moet beantwoorden vertegenwoordigd op de Personenauto Rai. Van de Mazda 626 2.0i GT worden bovendien twee nieuwe uitvoeringen met vierwielbesturing (4WS) getoond: de Coupé en Sedan. Verder presenteert Mazda een Cabrioletversie van de RX-7 Turbo II. De tweezitter kan drie sportieve gedaantes aannemen: gesloten, halfopen en volledig open. Drie Mazda's (323 Estate, 626 Wagon en 929 Sedan) worden getoond met accessoires van Tom Walkinshaw Racing (TWR), een nieuwe produktlijn die Auto Palace - De Binckhorst sinds 1 januari importeert. Het gaat om ongeveer vijftig verschillende accessoires die leverbaar zijn voor de 323-, 626- en 929-modeUen. Met de TWR-lijn mikt de Nederlandse importeur op de sportieve rijder die graag zijn Mazda een exclusief uiterlijk wil geven. Het BMW- automobielprogramma was nog nooit zo compleet en nieuw als voor 1989. De 7-serie en de 5-serie - inclusief de nieuwe M5 - zijn afgerond. De 3-serie is met de introduktie van de touringmodellen en de nieuwe 1.8 liter viercilinder eind vorig jaar, en de 316i in deze herfst, gecompleteerd. De 6-serie coupé en de roadster Z1 flankeren de sedanmodellen. De vernieuwingen op een rij: De 316i raet de nieuwe viercilinder. De moto? debuteerde vorig jaar met een grotere cilinderinhoud in de 318i. Alle BMW- verbrandingsmotoren zijn nu met de modernste inspuittechniek uitgerust. Voor de 5-serie is vanaf het einde van 1988 het doorlaadsysteem als optie leverbaar. Naast dp als extra leverbare airconditioning, wordt voor de 5-serie bovendien nog een aparte klimaatregeling voor de passagiers aangebden. de temperatuur is links en rechts apart instelbaar. De M5, een ontwikkeling van BMW Motorsport GmbH op basis van de nieuwe 5-serie, combineert het gemak van een luxueuze, sportief elegante sedan met prestaties en rijgedrag van een rasechte sportwagen. En dan natuurlijk de Z1Deze roadsster is het tegendeel van een geoptimaliseerd massaprodukt hij heeft zelfs een iets eigenzinnig karakter. toont op haar rai- stand, als primeur, de vernieuwde Kadette, met niet alleen een gemoderniseerd uiterlijk, maar ook een completere uitrusting. Uiteraard ook veel aandacht voor de nieuwste Opel, de Vectra, in vele uitvoeringen waaronder de vierwielaangedreven versie. Op de Raistand kunnen de belangstellenden zien dat vierwielaandrijving niet alleen is voorbehouden aan uitermate kostbare modellen en dat de voordelen van dit aandrijvingssysteem ook op Nederlandse wegen groot zijn. Vrijwel alle benzinemotoren in de Toyota personenauto's van modeljaar 1989 zijn uitgerust met multildepcilinderkoppen. Drie kleppen per cilinder in de kleinste 1.0 en 1.3 motoren, vier kleppen per cilinder in de overige. De vier kleppen per cilindermotoren hebben één of twee bovenliggende nokkenassen en worden in de meeste gevallen uitgerust met microprocessorgeregelde multipoint benzine-inspui ting. Volstrekt uniek is de Toyota 4A-FE lean bum-motor, de mager mengselmotor in de Carina II Sedan 1.6. Deze beschikt over een speciaal ontwikkelde, smalle cilinderkop met, uiteraard, vier kleppen per cilinder, lange bougies met platine elektrode en een levensduur van 100.000 km. Liefst vier verschillende modellen zijn leverbaar in een versie met vier aangedreven wielen. Van de Corolla Sedan 1.6 XL, Twin Cam 16 4WD via de Corolla R.V. Wagon en de Camry 2.0 GLi Twin Cam 16 4WD tot rallywinnaar Celica Liftback Turbo 4WD. De Isuzu Trooper. ^Jllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll(| Citroen eveneens onderdeel uitmakend van het PSA-concem, dus volle broer of zus van Peugeot, gaat net als Peugeot 1989 vol vertrouwen tegemoet. Maar helaas voor de Rai zonder nieuws. Zowel Peugeot als Citroën geven er kennelijk de voorkeur aan hun nieuwe of vernieuwde modellen elders te etaleren. Een geruststelling, dat dat elders zelfs niet in eigen land is, want op de Autosalon te Parijs enkele maanden geleden hadden zij eigenlijk ook geen echte nieuwtjes te melden, terwijl iedereen weet, dat de opvolger voor zowel de Citroën CX als de Peugeot 505 er zit aan te komen. Maar ook met het huidige programma kan Citroën het best aan. Populair zijn de AX- en BX-modellen, fraaie, goed gestroomlijnde auto's met een eigen karakter, zeer comfortabel en zeer interessant in prijs. Daarnaas( is er dan nog de CX, de grote Citroën in Sedan en Break. Wat als nieuw voor de RAI mag worden beschouwd is de diesel versie van de AX en de 4x4 versie van de BX. De laatste BX 4x4 is er in sedan (bij Citroën Berline genoemd) en Break. Tot slot is er op de RAI een prototype Citroën, de Activa te zien. ÏÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIr De Toyota Corolla Motoren met drie of vier kleppen kleppenmotoren en voorzien vrijwel per cilinder, auto's met alle modellen en uitvoeringen van vierwielaandrijving en schone dergelijke schone, efficiënte en motoren zijn de laatste jaren geavanceerde krachtbronnen, bekende begrippen geworden. Er is ook geen andere autofabrikant Toyota is 's werelds grootste die zoveel verschillende modellen producent van multi- met vierwielaandrijving aanbiedt. Tussen de Omega's staat de nieuwe Omega 2.4, na de Omega 3000 de krachtigste Omega. De Senator wordt getoond in de vernieuwde '89 uitvoering met een rijkere uitvoering en o.a. sportvelgen onder de CD. De kleinste Opel, de Corsa, demonstreert de enorme veelzijdigücid van dit type door de vele motorvarianten, van ultrazuinige diesel/turbodiesel tot razendsnelle 1.6 liter injectie Corsa GSI. Isuzu, sinds kort verkrijgbaar via het totale Opel-dealemet, biedt ook voor de personenwagensector vele mogelijkheden. De vernieuwde 'Midi' bestelwagen/bus-serie kent vele mogelijkheden, waaronder een tweetal 9-persoonsbussen. De Trooper, een pur sang terreinvoertuig, kent in een geslaagde combinatie net comfort van een middenklasse personenwagen. Centraal in de belangstelling, samen met de Vectra, staat uiteraard de vernieuwde Opel Kadett. De al jaren meest verkochte auto in Nederland verstevigt zodoende zijn ijzersterke (pro)positie. Een greep uit de aanpassing: nieuw voorfront, gewijzigde wieldoppen, nieuwe bekleding, nieuwe binnenkleuren, nieuw stuur, ABS leverbaar als optie etc. Bovendien is ook het De Opel Kadett GL Caravan. caravanmodel nu leverbaar in een GT-versie. De Opel Vectra heeft een opzienbarend debuut gemaakt, hetgeen ook duidelijk blijkt uit de ruim 100.000 orders in de eerste twee maanden na de introduktie. Hoewel die Vectra in Europa al direct leverbaar was in vele uitvoeringen, volgde in januatt al een uitbreiding van de serie met een vierwielaangedreven versie. Met deze 4x4 Vectra hoopt Opel vierwielaandrijving mogelijk te maken voor een breed koperspubliek. De grote vraag naar de Vectra heeft nu al geresulteerd in een uitbreiding van de produktiecapaciteit. Belangrijk Isuzu nieuws is uiteraard de drastische uitbreiding, eind 1988, van het Nederlandse Isuzu dealemet. in principe is elke Opel- dealer nu ook Isuzu-dealer. Isuzu kent diverse pick-ups met enkele en dubbele cabines, diverse bestelbussen o.a. de Midi Family Van en Midi Taxibus en de 4x4 Trooper in vele uitvoeringen. ustin-Rover brengt voor MJL 1989 op de Rai bet hele ^^^mprogramma van Mini, Metro, Maestro en Montego alsmede de Rover 200 en 800-serie, inclusief de nieuwe Rover 800 Fastback. Primeurtjes voor dit Rai- voorjaar zijn: de Mini Racing en Mini Flame, de Metro GTA, de Montego Turbo-diesel, de Montego 2.0 GTi, de Rover 216 Sprint en de Rover 800 Fastback. Wat de Mini's betreft blijven de Mini Magic, Mini Mayfair en Mini Moke bestaan. De nieuwe Mini Racing en Flame zijn speciale Rai- modellen. De Mini Racing, een Mini met vlot sportief uiterlijk in de kleur British Racing Green met een wit dak en witte wieldoppen. En de Mini „Flame" in de kleur Flame Red, eveneens met wit dak en witte wieldoppen. Uitgerust met de vertrouwde dwarsgeplaatste 998 cm3 motor geschikt voor loodvrije benzine (95 RON). De Metro GTA is een sportieve auto met 1275 cc motor. Leverbaar in 3 kleuren: Steel Grey, Flame Red en Diamond White. Daarnaast blijft bestaan de Metro Studio, de 1.3 Magie, de 1.3 L en de 1.3 MG en MG Turbo. De Montegolijn is voor 1989 gemoderniseerd. Nieuw is de Turbo diesel en de 2.0 GTi. De Montego TD heeft een 2.0 liter MDi 4 cilinder direct ingespoten De Austin Rover Montego dieselmotor met turbo compressor. De Rovermodellen kennen wat moderniseringen alsmede de 800 serie, de nieuwe 800 Fastback. In de 200-serie is er de 213 en 216 in diverse uitvoeringen. De nieuwe Rover 216 Sprint is een unieke combinatie van sportiviteit en exclusiviteit. Een sportieve auto met Vitesse voor- en achterspoilers. Vitesse sportstoelen die goede zijdelingsde steun bieden en Vitesse achterbank. Rover 216 Sprint is verkrijgbaar in de kleuren Black, Diamond White en Flame Red. De bumpers, rubberen zijstrips en deurspiegels hebben dezelfde kleur als de carrosserie. Zijstriping met „Sprint" en „Sprint" badge op kofferklep. De Rover 800 is inmiddels genoegzaam bekend. Vorig jaar kreeg de Sedan gezelschap van een Hatchback bij Rover Fastbck genaamd. Hij is voor het eerst op de Rai. De serie kent een 820E, een 820Si en 827Si en een Sterling en Vitesse.

Scheldebode | 1989 | | pagina 15