NS-expositie bieb Vlissingen Centraal Meldpunt Vrijwilligerswerk Purper met 'Dit verhaal' Galerie Bellamy 19 toont werken van Jan Snoeck SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 JANUARI 1989 Tip van de week 311 VLISSINGEN - In de openbare bibliotheek in Vlissingen is momenteel de landelijke NS - expositie 'Van Arend tot Dubbel dekker1 te zien. De tentoonstelling reist door het land in het ka der van de honderdvijftigste verjaardag van de Nederlandse Spoorwegen. De tentoonstelling is deze week nog te bezichtigen tijdens de normale openingsuren van de bibliotheek. In september 1839 zette Ne derland de eerste schuchtere schreden op de allereerste spoorlijn tussen Amsterdam en Haarlem. Eerst hadden we de kat uit de boom gekeken bij onze buurlanden België en Duitsland, die 4 jaar eerder, in 1835, het 'rokende en vuurspu wende monster' de eerste rit zagen maken. Nu, bijna 150 jaar later, kunnen we alleen in oude lectuur terugvinden, dat men toentertijd zeer bezorgd was om de trein in het dage lijks leven op te nemen: de koeien zouden op hol slaan en zure melk geven, kippen raak ten van de schrik van de leg. Inmiddels weten we, dat die angsten toentertijd ongegrond waren. Nu vragen we ons af, waar we zouden zijn zonder de trein. Meer dan 600.000 reizi gers kiezen dagelijks voor deze vorm van vervoer. Het belang van het railver- voer zal in de toekomst nog verder toenemen. Ook voor andere verplaatsingen geldt dat gebruik van openbaar ver voer maatschappelijke voor delen heeft. Het is veilig en milieuvriendelijk. Bewijzen van onmisbaarheid te over. Daarom mag Nederland ook weten, dat in Nederland in 1989 al 150 jaar treinen rijden. En daarom wordt het jubi leum niet alleen intern ge vierd, maar heel Nederland wordt in staat gesteld deel te nemen aan verschillende acti viteiten en kennis te maken met verleden, heden en toe komst van de spoorwegen. Het jubileumprogramma strekt zich uit over de periode januari tot en met september 1989. De meeste activiteiten vinden plaats in de maanden april tot en met medio augus tus, met als hoogtepunt een grote publieksmanifestatie van 22 juni tot en met 6 augus tus in Utrecht, die Treinen door de tijd' zal heten. Boven dien verschijnen er in het ju bileumjaar onder meer boe ken, speciale postzegels en wordt er gewerkt aan televi siedocumentaires en films. De hoogste klassen van het basisondewijs krijgen een les pakket aangeboden, waarin de spoorwegen centraal staan. In het prille voorjaar worden in vele bibliotheken exposities gehouden. Deze rondreizende expositie wordt dus op maan dag 2 januari officieel geopend in de openbare bibliotheek van Oosterhout. En last but not least wordt eind juni in Amsterdam een jubileum georganiseerd. Deze lijst van activiteiten is echter lang niet compleet, er zullen Zorba. - FOTO: HARRY DE LANGE De dubbeldekker, één van de nieuwste NS-treinen. - foto ns- nog tal van andere manifesta ties volgen. Het herdenkings programma zal in ieder geval worden afgesloten met een of ficiële herdenkingsrit op 20 september 1989. De door de Nederlandse Spoorwegen samengesteld ex positie, getiteld 'Van Arend tot Dubbeldekker', is een kleine interessante tentoonstelling, die aan de hand van vele his torische en hedendaagse foto's laat zien hoe de spoorwegen zich vanaf het prille begin in Nederland hebben ontwik keld. Een duidelijke tekst geeft uitleg over de eerste lo comotief, die z'n dagen vol maakte tussen Amsterdam en Haarlem. Vanaf de twintiger jaren kwam er concurrentie in de vorm van elektrische trei nen. Weer iets later deed de diesel trein zijn intrede (de vijfdelige diesel trein haalde tijdens een test zelfs 178 km per uur en dat was in 1940). De oorlogsperiode bracht ook voor de spoorwegen een grote teruggang. Maar vanaf 1946 reed er nieuw elektrisch materieel. De vernieuwingen en aanpassin gen volgden elkaar snel op: de 'hondekoppen' in 1956, in 1964 de lichtere 2- en 4-wagens tel len en enige jaren later de Sprinter, de Intercity III, de Dubbeldekker. Het locomotieven- en rijtui genpark werd en wordt per manent vernieuwd. Ook de in frastructuur volgde in het pad der vernieuwingen, terwijl de beveiliging van destijds, ge kleurde manden en vlaggen en vooral veel fluiten heeft plaatsgemaakt voor het mo derne systeem. Veel zaken kan het publiek zelf bekijken op de 13-delige foto-expositie: 12 panelen ver tellen het verhaal over 150 jaar spoorwegen in Nederland. Het 13e paneel vertelt bijzon derheden over de grote mani festatie 'Treinen door de tijd'. Ook zijn er schaalmodellen te bewonderen: locomotieven, treinstellen, dubbeldekkers en rijtuigen. MIDDELBURG - De eerste Baasje Gezocht komt uit het Mid delburgse asiel waar nog twee blijvertjes zitten van eerdere op roepen die wel wat extra aandacht kunnen gebruiken. Het gaat om de bastaard bouvier Zorba, een reu die al acht jaar oud is maar nog heel wat jaren meekan. Zobra is zwart van kleur. In juni vorig jaar kwam hij als zwerfhond in het asiel. Aan andere reuen gaat hij liever voorbij, daar is dus wat begeleiding van de nieuwe baas nodig. Voor de rest is het een verschikkelijk lieve hond. De tweede blijver is Wodan, eveneens een reu. Wodan is een bastaard Dobermann/Rothweiler, één jaar oud, zwart/ bruin van kleur. Het is een hond die bruist van energie, toch wel dominant is maar ook heel perfect gehoorzaamd, een gouden hond voor de geschikte baas. MIDDELBURG - Op don derdag 12 januari speelt 'Pur per' een stuk dat de getiteld is: 'Dit verhaal'. Dit verhaal is de titel van, en de rode draad in het nieuwe purperprogram ma. Ditmaal met drie mensen op het toneel. Te weten Erik Breij, Frans Mulder en nie mand minder dan Ina van Faassen. Bekend van haar tal loze toneel- en televisierollen en van haar samenwerking met Wim Sonneveld. Het optreden van Purper vindt plaats in de Stads schouwburg in Middelburg en begint om 20.00 uur. De toe gangsprijs bedraagt f18,- en mensen met een pas 65 of een cjp kunnen de voorstelling voor f13,- bijwonen. Het verhaal gaat over twee broers. Augustus en Napoleon keizer. Een tweeling. Eén van hen, Napoleon, is niet in staat gelukkig te zijn. Nou doet hij er ook van alles aan om het niet te worden. Zelf ziet hij dat De komende weken gaan we kijken naar wat aandachtspun ten rond de zwangerschap van uw hond. Wanneer een teef zo'n negen maanden oud is kunt u de eerste loopsheid verwachten, maar geen paniek, dit kan ook heel goed pas voor het eerst ge beuren wanneer zij veertien, vijftien maanden oud is. Wanneer een teef geestelijk en lichamelijk gezond is, en in geval van een rashond aan de eisen voldoet, kunt u overwegen om een nestje te fokken. Ga daarbij niet over een nacht ijs want zowel qua tijd als financieel komt er heel wat bij kijken. De beste leeftijd voor een teef om haar eerste nest te krijgen ligt tussen de twee en drie jaar. Wanneer de teef gedekt is, kunt u drieënhalf vier weken na de dekdatum door de dierenarts laten voelen of er sprake is van een dracht. Honderd procent zekerheid bij een ne gatief oordeel is er niet, de hond kan alsnog drachtig zijn. Alleen bij duidelijk voelbare vruchtjes kan de dierenarts uitspraak doen. Na de zesde week van de dracht kan een röntgenfoto uit sluitsel geven. De geboorte van de pups kunt u na negen weken verwachten (drieenzestig dagen). Indien er zevenenzestig dagen na de dekking geen geboorte heeft plaats gevonden volgt er meestal middels de keizersnede een ingreep. U kunt uw teef de eerste vier a vijf weken van haar zwangerschap op een normaal voedingsrantsoen laten staan. Daarna is het verstandig, daar grote hoeveelheden meestal niet opgenomen worden, wat hoog waardig voedsel, met name extra eiwitten, aan haar te geven. Volgende week de geboorte. Wie geïnteresseerd is in Wodan of Zorba kan contact opnemen met de verzorgers van dierenasiel Middelburg, telefoon 01180-13579 tijdens openingsuren. niet, gelooft dat het leven van noodlottige toevalligheden aan elkaar hangt. En dat er maar één, nogal drastische manier is om in dat proces in te grijpen. Op de avond van zijn drie en dertigste verjaardag is het zover. Hij is vervaarlijk met een touw in de weer. Augustus, Napoleon's broer. Een levensgenieter die alleen datgene gelooft wat hem ple zier verschaft. Een wonder lijke man met een radar voor gerhak en geluk. Napoleon's tegenpool en bron van zijn ja- louzie. Tracht hem op een wel heel bijzondere manier ervan te overtuigen dat hij, Napo leon, zijn leven anders zal moeten inrichten. Dit doet hij niet alleen. Hij heeft daarbij de hulp van een merkwaar dige vrouw, die meer van beide broers af schijnt te we ten dan de heren zelf. Een Purperprogramma zo als men van Purper mag ver wachten: vol vaart, originele invallen, humor en perfectie. GEVONDEN - Bij de ge meentepolitie Vlissingen zijn in de periode van 28 december 1988 tot en met 4 januari van dit jaar de volgende gevonden voorwerpen afgegeven: een portemonnee met inhoud, een goudkleurig hangertje, een autosleutel, vier sleutels aan drie ringen, twee autosleutels aan een ring, vijf sleutels aan een label en een wieldop. In het dierenasiel werd een rood witte kater afgegeven. BALANS 17 - Van 14 ja nuari tot en met 11 februari zijn in de Balans 17, het BKR- centrum voor expositie, kunst uitleen en documentatie in Middelburg werken te zien van Van der Ven. Getoond worden tekeningen, schilde rijen en pastels. Balans 17 is op woensdag, donderdag en vrij dag geopend van twaalf tot vijf uur, op zaterdag van elf tot vier uur. ISRAEL - Een gezamenlijke opdracht, zo luidt het onder werp van de classicale toerus tingsavond van Kerk en Israël op dinsdag 17 januari in de Getuigeniskerk in Middel burg. De bijeenkomst begint om half acht. Uitgenodigd is dr. A. Jobsen. Hij houdt een inleiding over de weg die jo den en christenen in de wereld hebben te gaan. De avond is voor belangstellenden vrij toe gankelijk. WALK INN - Op vrijdag 20 januari wordt in ontmoetings centrum Walk Inn een grote lichtshow gepresenteerd door discjockey John en barkeeper Edwin. Jongeren worden om acht uur in de Minister Lelie straat verwacht. De entree be draagt een gulden. LEZING - Het Centrum voor Transcedente Meditatie in Zeeland houdt volgende week twee informatie-avon den over de relatie tussen de rustgevende TM-techniek en dalende ziektekosten. Maan dagavond 16 januari wordt ge sproken over TM tijdens een bijeenkomst in welzij nscen- trum Bachten Komme in de Badhuisstraat in Vlissingen. Een dag later is er een bijeen komst in het TM Centrum Zeeland aan de Kloetingseweg 5 in Goes. Beide bijeenkom sten beginnen om acht uur. JUBILATE - In de Getuige niskerk in Middelburg wordt zondag 29 januari een inter kerkelijke dienst gehouden, afgestemd op verstandelijk minder begaafden. Voorgan ger is dominee P. Paulus. Mu zikale medewerking wordt verleend door jeugdkoor Jubi late onder leiding van Ineke Wijkhuis. De dienst begint om tien uur 's morgens. AFASIESOOS - Op donder dag 19 januari houdt de Afa- siesoos Walcheren een 'Ik hou van'-soos. Het is de bedoeling dat de soosdeelnemers alle maal iets meebrengen waar aan zij het nodige plezier bele ven. De soos wordt gehouden in het Koetshuis op het terrein van verpleeghuis Der Boede in Koudekerke. De soos begint om tien uur. BORSTVOEDING - De af deling Walcheren van de borstvoedingshulporganisatie La Leche League houdt woensdag 18 januari haar maandelijkse informatieve bijeenkomst in Oost-Souburg. Aanstaande moeders en moe ders met hun kinderen zijn vanaf tien uur welkom op het adres Julianastraat 26. Verder kan men tussentijds telefo nisch terecht bij de moeder- groep Walcheren onder num mer 01180-15041 of 16812, ook 's avonds en in het weekend. GASTOUDERS - Het Gas touderproject Walcheren ver toont op zaterdag 14 januari tussen tien uur 's morgens en twee uur 's middags doorlo pend de landelijke voorlich tingsfilm 'Maatwerk in Kin deropvang'. De film duurt achttien minuten en wordt ieder half uur opgestart. De film is in Middelburg opgeno men. De video wordt vertoond op het adres Kinderdijk 72. VROUWEN FNV - De afde ling Souburg van de Vrou wenbond FNV houdt woens dag 18 januari een informa tieve bijeenkomst. Uitgeno digd is de heer Van der Hallen, hoofd preventie en dienstver lening van het Riagg. Hij houdt een inleiding over de hulpcerlening binnen het Riagg in het algemeen, die aan vrouwen in het bijzonder. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Burchtstraat 1 in Oost-Souburg. Aanvang 19.45 uur. BINGO - Op dinsdag 17 ja nuari worden bingo-liefheb bers verwacht in buurthuis Aldegonde. De bingo begint om acht uur. De zaal is een half uur eerder open voor het publiek. DIA-AVOND - Buurthuis Scheldebuurt houdt vrijdag 13 januari een dia-avond. Ge toond worden lichtbeelden van oud-Vlissingen, gemaakt door Frans Hintxen. De dia voorstelling begint om half acht. De toegang is gratis. VRIJ-GEZELLIG - De stichting in oprichting Vrij- Gezellig houdt zondag 15 ja nuari een strandwandeling. Gelopen wordt in het natuur gebied De Domeinen op Schouwen-Duiveland. De wandeling begint om half drie bij de rotonde in Westerschou- wen. Belangstellenden kunnen voor informatie na 20.00 uur bellen naar 01180-14941 of 01184-63459. CHEMIE - Professor Frens, verbonden aan het Laborato rium voor Fysische Chemie van de Technische Universi teit Delft, houdt woensdag 18 januari een lezing over grens- vlakscheikunde. De lezing wordt gehouden in het gebouw van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De professor houdt zijn lezing op uitnodi ging van het Natuurkundig Gezelschap. De lezing begint om acht uur. De toegang is gratis. MIDDELBURG - In Mid delburg heeft een aantal vrij willigers verbonden aan vrij willigersorganisaties, de kop pen bij elkaar gestoken. Naast de professionele hulp van de officiële instanties blijkt er een grote ruimte te zijn die slecht in te vullen is wegens gebrek aan financiële midde len en de inzet van mensen. Er kwamen groepen vrijwilligers bij de afzonderlijke organisa ties maar de bekendheid hier van onder de mensen (de hulp vragers) bleef uit Naar aan leiding hiervan hebben de ini tiatiefnemers besloten een centraal meldpunt op te zet ten. Maandag 9 januari werd het meldpunt aan de Mol straat 13 (St Welzijn Ouderen) geopend. De steun van de ge meente Middelburg en de inzet van veel vrijwilligers belooft een goede start. In april 1988 werd er een vergadering belegd door het Provinciaal Vrijwilligerswerk waarbij alle Middelburgse vrijwilligersorganisaties wer den uitgenodigd. Tijdens deze vergadering werd voor het eerst de grondslag achter dit centrale meldpunt uiteenge zet. In de stad Middelburg moest een centraal meldpunt komen om de inwoners die hulp nodig hebben te kunnen helpen. Een hulpvrager moet een centraal meldpunt kunnen bellen, het probleem vertellen en vervolgens horen welke or ganisatie hij in moet schake len voor hulp. Een voorlopige initiatiefgroep werd benoemd en met behulp van het Provin ciaal Zeeuwse Platform en de Afdeling Welzijnszaken van de gemeente Middelburg werd er verder gewerkt aan het idee. Enquêteformulieren gin gen de deur uit naar alle in Middelburg actieve vrijwilli gersorganisaties om duidelijk heid te krijgen in de verschil lende activitieten en de be schikbaarheid van de vrijwil ligers. De reacties hierop wa ren meer dan positief. Vrijwil ligers voor het bedienen van de telefoon, contactperonen binnen de hulpverlenende in stanties en de financien voor het opstarten betekenen een snelle realisatie van het idee en afgelopen maandag werd het Centrale Meldpunt een feit. Wat doe het Centrale Meldpunt precies? Mevrouw J. Vermunt, initiatiefneemster en secretaris: 'Een aanvraag komt binnen per telefoon. In dringende gevallen wordt er een contactpersoon gebeld die in de buurt van de aanvrager woont en wordt er voor ge- Purper treedt op met 'Dit verhaal'. Foto: Erwin Olaf. zorgd dat de gevraagde hulp gegeven kan worden. Wan neer er wat meer tijd is om op de aanvraag in te gaan dan kan de hulpvrager zelf ken baar maken door welke in stantie hij geholpen wil wor den. Soms kan het ook zijn dat de hulpvrager graag hulpver lening wil van een instantie waar hij bij aangesloten is, ook dit kan geregeld worden. De telefoondienst verzorgt nooit directe hulp, maar geeft de nodige gegevens van de hulpvrager door aan de be treffende contactpersoon. Iedere hulpaanvraag van welke aard, leeftijd, enzovoort wordt behandeld. Ligt de vraag op het gebied van de professionele hulpverlening dan wordt de aanvrager ver wezen naar de betreffende in stantie die bij het probleem past. Het is dus wel belang rijke dat de mensen goed we ten dat het Centrale Meldpunt Vrijwilligerswerk geen 'ver vanging' is van professionele hulp, maar juist een aanvul ling is op die situaties waar thuiszorg geboden is'. De pro fessionele instanties die aan gesloten zijn zijn Humanitas, de Wijk vereniging Middel burg, de Kerken, het Leger des Heils, het Rode Kruis en de Unie van Vrijwilligers. Bin nen dit Centrale Meldpunt zal de identiteit van iedere in stantie niet veranderen. Het Meldpunt werkt met een grote gedetailleerd plattegrond van Middelburg met al haar wij ken en met een kaartenbak waarin alle contactpersonen in de wijken vermeld staan. Veel contactpersonen zijn daarbij bereikbaar op vaste dagen en uren. Voor het bedie nen van de telefoon op het Meldpunt hebben zich een dertigtal vrijwilligers aange meld die via een rooster zullen werken. Van maandag tot en met vrijdag is het Meldpunt bereikbaar tussen negen urn en halftwaalf onder telefoon nummer 12004 (01180). Wat voor soort hulp wordt er ver leend door de vrijwilligers? Mevrouw Vermunt: 'Neem bijvoorbeeld een alleen staande die ziek wordt en een hond heeft dit uitgelaten moet worden, daar kan dan voor ge zorgd worden of bijvoorbeeld wanneer een dochter voor een groot deel haar zieke moeder verzorgt en zelf ziek wordt. Zij kan dan via ons hulp inscha kelen. Of een moeder die zieke kinderen heeft en haar huis niet uit kan voor het bood schappen doen. Maar ook al lerhande zaken als een ge woon vriendschappelijk huis bezoek aan iemand die altijd maar alleen is, het voorlezen van slechtzienden, klusjes in en om het huis te denken bij voorbeeld aan een bijstands moeder die dit zelf niet kan en een vakman niet kan betalen, begeleiding van iemand naar een ziekenhuis, boodschappen doen, boeken of medicijnen ophalen, de maal tij dverzor- ging van Tafeltje dekje en Hu manitas, het helpen invullen van formulieren of zoals bij wat oudere mensen het helpen invullen van bijvoorbeeld een belastingaangifte of gewoon vervoer. En natuurlijk voor het wegwijs maken in waar men welke hulp kan krijgen, iets wat ook niet iedereen weet'. 'Het idee van een Centraal Meldpunt is al gerealiseerd in verschillende steden van ons land en blijkt van groot nut te zijn. De keuze van alleen de stad Middelburg en de bereik bare uren alleen op de ochtend en op doordeweekse dagen is heel bewust gedaan. Wanneer de vraag naar meer hulp en ook hulp buiten Middelburg groter wordt kan dit Meldpunt altijd nog uitgebreid worden.' Voorlopig vinden de initiatief nemers dat eerst, zoals ze nu van start gaan, hier een succes geboekt moet worden. 'Er zijn genoeg mensen die wat extra hulp kunnen gebruiken maar ze moeten dan wel weten op wat voor manier ze de juiste hulp kunnen vinden en daar bij niet aarzelen om dat zo nuttige telefoonnummer te draaien, geluisterd wordt er altijd.' Per ochtend zitten er twee telefonistes die ervaren zijn op het gebied van vrijwil lige hulpverlening en verbon den zijn aan een organisatie. De eerste drie weken is er eveneens iemand van de ini tiatiefgroep ter ondersteuning. De telefonistes kunnen altijd terugvallen op deze initiatief groep. Door een aantal in structiemiddagen - gehouden in de afgelopen weken - zijn de telefonistes goed op de hoogte van de verscheidenheid aan hulpaanvragen. VLISSINGEN - In de ge meentelijke galerie Bellamy 19 in Vlissingen wordt zater- l o kIk dag 14 januari de vierde expo sitie in de reeks 'Hedendaagse Sculptuur in Keramiek en Textiel' geopend. De tentoon stelling omvat recente werken van de Haagse kunstenaar Jan Snoeck. In galerie Bellamy 19 toont Jan Snoeck een aantal kera mische schalen van zeer groot formaat en een serie wandkle den. Opvallend in het werk van Snoeck zijn de originali teit en de perfecte beheersing van het materiaal. De schalen van Snoeck worden bevolkt door een veelheid van figuren, kindergezichten en diervor men. Een tentoonstelling van Snoeck is genieten van een kleurrijk en levendig schouw spel waarbij humor niet wordt geschuwd. Jan Snoeck kreeg zijn opleiding bij de beeldhou wer Zadkine in Parijs. De ex positie van Jan Snoeck in ga lerie Bellamy 19 is te zien tot en met 8 februari.

Scheldebode | 1989 | | pagina 11