Gillende keukenmeiden jagen hond en kat in de gordijnen Multi Faces Festival brengt meerdere culturen bij elkaar Vrouwenvakschool rekent af met vooroordelen Vakantiepret in de Hayman 'Het Walcherse Costuum' op zoek naar spulletjes Telefooncirkel van start in Domburg en Oostkapelle Vervoer van gehandicapte sporters beter geregeld Expositie over 150 jaar spoorwegen in Nederland binnenkort in Vlissingen Voorlichting voor ouderen over voeding SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 313 MIDDELBURG - Het ontbreekt vrouwen vaak aan een goede of bijdetijdse (beroeps)opleiding, waardoor zij moeilijker aan de slag komen dan veel mannen. Daarom stimuleert de overheid, d.m.v. de bekende TV-spotjes, meisjes die in het LBO en AVO studeren, exacte vakken in het keuzepakket op te nemen, om zodoende de kans op werk te ver groten. De vrouwenbond van de FNV heeft echter al enige jaren het initiatief genomen scholen op te richten, waar vrouwen alsnog voor een beroep kunnen worden opgeleid. De Janneke Dierxschool te Middelburg is bij voorbeeld zo'n school waar vrouwen boven de 18 jaar, die graag willen (herin treden op de arbeidsmarkt zich kunnen kwalifice ren voor een beroep in de financieel-administra- tieve sector, de commerciële sector, de informatica en zelfs tot een technisch beroep zoals metaalbe werker. Tip van de week Van Arend tot Dubbeldekker' Janneke Dierxschool groeit fors Leny van de Heuvel, coördi natrice van de technische op leidingen: „Er zijn slechts zes vrouwenvakscholen in Neder land. In Zeeland is deze geves- MIDDELBURG - In de kerstvakantie houdt SKW de Hayman een aantal nieuw jaarsactiviteiten voor kinde ren van vier tot twaalf jaar. Tijdens de vakantieweek kunnen de deelnemende kin deren zich uitleven met het maken van lampionnen, het bakken van koekjes, het ma ken van muziekinstrumenten en meer van dat soort dingen. De vakantiefeesten worden op woensdag 4 januari gehouden in ontmoetingscentrum Dau- wendaele, op donderdag 5 ja nuari in wijkgebouw Zuider baken. In de ochtenduren - van tien uur tot halftwaalf - worden de kinderen van vier tot acht jaar verwacht, de oudere kinderen zijn om twee uur aan de beurt. De kosten voor deelname bedragen een gulden. tigd in Middelburg, maar we hebben ook een dependance in Terneuzen. Daarnaast probe ren we de opleiding voor de technische beroepen naar Goes te verplaatsen, we probe ren zoveel mogelijk vrouwen in Zeeland te bereiken. Totaal volgen 84 cursisten een vakop leiding en dat is niet slecht als men beseft dat we nog maar drie jaar draaien. Het is echter wel moeilijk om vrouwen te interesseren voor een tech nisch beroep. Ik denk dat er nog steeds een aantal vooroor delen zijn die voor velen drempelverhogend werken. Een technisch beroep is voor de meeste vrouwen een onbe kend terrein, men associeert het vaak met vies en zwaar werk. Technische beroepen zijn alleen voor mannen, tot dat je een bedrijf binnenloopt. Ondernemers vragen tegen woordig vaklieden, dat hoor ik in alle besprekingen. En er komt een schaarste aan vak lieden, dus waarom kunnen vrouwen dan niet worden op geleid? Men zal zeer zeker op het LHNO en LEAO meisjes moeten attenderen op deze mogelijkheid, want de voor uitzichten zijn redelijk gun- VLISSINGEN - Bij het be zoekje aan het Vlissingse asiel was er het goede nieuws dat de Afghaan Elchior een nieuwe baas heeft, de witte bastaardbou vier Brenda waarschijnlijk ook. Ter afsluiting van dit baasjes- zoekende jaar doen we nog eenmaal een poging om een bastaard aan een baas te helpen en wat is er mooier voor zo'n hond, nog net voor het jaar afsluit je paar vierkante meter asielhok te mo gen verwisselen voor een warm, gezellig echt huis. We kozen voor Debbie die tegenwoordig Drammer genoemd wordt. Dram mer maar niet in de vervelende zin, Debbie is gewoon superac- tief. Het is een heerlijke vrolijke hond die dol is op stokken, bal len en alles waar maar beweging bij nodig is. Een actieve baas dus. Debbie is gesteriliseerd, is vier jaar oud, heeft een ruwha rige middellange vacht, hoofdzakelijk wit met wat bruine en zwarte delen ertussen en ze heeft gewoon een echte bastaard- look. !f\ We zijn bezig met de voordelen en het belang van de puppie- training. Omdat puppies alles spelenderwijs geleerd moet wor den is het belangrijk dat de beloning en het aandacht trekken uit spelelementen bestaat. Een oude handdoek met knoop kan zo bij voorbeeld als prima prooi gebruikt worden. Het is belangrijk dat zowel de baas als de pup af en toe wint. Omdat de hond een gewoontedier is moet het geleerde dagelijks in de praktijk wor den toegepast en verder geoefend. Doe dit nooit te lang achter elkaar en eindig altijd met een beloning. Beloning en spelletjes zijn de belangrijkste elementen van een honden training. De ge middelde puppietraining duurt tien twaalf weken, 45 minuten per week en de kosten zijn vanaf 25.- voor de hele puppietrai ning. Voor de mensen die pas een pup als nieuwe huisbewoner hebben enkele nuttige tips voor binnenshuis. Geef uw puppie een eigen plekje en leer wanneer u kinderen heeft dat zij dit plekje respecteren en de pup daar met rust laten. Leer de pup alleen te zijn door steeds even de kamer te verlaten en voor hij kan gaan janken te belonen. Verleng de tijd steeds een beetje. Laat de pup kennis maken met andere volwassen honden, de drukte van een uitgaande school of loop eens met hem over een markt. Overal moet de pup aan wennen en de hond moet leren hoe hij zich in verschillende situaties moet gedragen. Is uw pup bang voor iets, bij voorbeeld onweer, ga dan met hem spelen. Zo leert uw hond een prettige ervaring te koppelen aan iets onaan genaams. Til puppies alleen op als het echt noodzakelijk is en nooit aan de poten. Ga niet met de hond fietsen voor hij een jaar oud is en vermijd ook tot die leeftijd het trappen laten lopen. Hun botten en gewichten zijn nog niet helemaal op deze inspan ningen ingesteld. Kom elke dag even met uw handen aan de bek van de pup zodat het dier daaraan gewend raakt en zich meer ontspannen gedraagt bij bijvoorbeeld een dierenarts hem on derzoekt. Dit was een greep uit de vele tips die er zijn. Belang rijk blijft, wees steeds consequent en blijf geduldig. Wie interesse heeft in Debbie, kan contact opnemen met de verzorgers van dierenasiel Vlissingen, telefoon 01184-60333. Ver der wens ik iedereen die het afgelopen jaar aan deze rubriek heeft meegewerkt, alle hondenliefhebbers, poezenfanaten en dierenvrienden een heel gelukkig, gezond 'een diervriendelijk' nieuw jaar toe enVoorzichtig met vuurwerk bij uw huis dieren. Tot volgend jaar. De Janneke Dierxschool rekent langzaam maarzeker af met de vooroordelen rondom vrouwen in technische beroepen. Steeds meer vrouwen weten de weg naar de vrouwenvakschool te vinden. stig. Ik kijk bij voorbeeld naar de opleiding tot proces-opera- tor, alle zes meiden hebben al een jaarcontract van Hoechst gekregen. In januari willen we begin nen met de vakopleiding me taalbewerker. Deze opleiding zit evenals de opleiding infor matica vast aan een stukje praktijk. Daarom werken we samen met het centrum vak opleiding volwassenen en het arbeidsbureau. De opleiding metaalbewerker is bedoeld voor vrouwen die onvoldoende kennis en basisvaardigheid bezitten, m.n. wis- en natuur kunde, om een beroepsgerichte metaalopleiding te volgen. Je ziet weer dat wiskunde voor een technisch beroep een ver eiste is. Dat zeggen wij niet al leen maar ook de mensen van de bedrijven, meisjes uit het LBO moeten daarom wis kunde in het pakket kiezen. Allereerst worden alle be roepsmatige vakhandelingen en vakkennis aangeleerd. Het praktijkdeel is voornamelijk gericht op het aanleren van vakhandelingen, het verkrij gen van inzicht in de toepas singen, alsmede het analyse ren van de werkopdracht, te keningen en werkinstructie. We proberen tevens de theorielessen aantrekkelijk te maken, doordat men het ge leerde direct kan toepassen in de praktijk. Het zijn meestal kortlopende maar pittige cur sussen. Daarnaast proberen we zoveel mogelijk naar de wensen van de cursisten te luisteren, zo beschikken we over een eigen kinderdagver blijf. Als we een opleiding starten bekijken we natuur lijk eerst de arbeidsmarkt, het is beslist niet zo dat we een op leiding beginnen, omdat vrou wen toevallig in het kader van de emancipatie ook een beroep moeten kiezen. Daarom probe ren we altijd eerst de mensen te plaatsen bij de diverse be drijven en ik geloof dat het ons aardig gelukt is, want zo zijn er bedrijven die enkele plaat sen voor vrouwen vrijhouden zoals Van de Linden Machines in Goes en de bedrijfsschool van de PZEM. Tijdens deze praktijkperiode gaan twee of meer vrouwen naar het be drijf, maar nooit alleen. Men steunt elkaar niet alleen in de praktijk maar op school, zodra er iemand ziek is wordt er di rect gebeld, misschien is dit iets vrouwelijks, maar je krijgt een zeer gemotiveerde groep mensen. Ik hoop alleen maar dat er nog meer vrou wen zich aanmelden voor de opleiding tot metaalbewerker, want wij zijn enthousiast, de bedrijven zijn enthousiast en de vooruitzichten gunstig", al dus Lenie van de Heuvel. De oliebollen spetteren in het frituurvet, de champagne of de cider liggen in de koel kast te wachten tot ze koud gemaakt worden. De kerst boom vertoont de eerste teke nen van verval. Op de televisie sprokkelt een enigszins in de vergetelheid geraakte klein kunstenaar voorzichtig wat applausjes bijeen. Het publiek denkt aan Wim Kan, de thuis- zitters kijken tussen de kwinkslagen door met een schuin oogje naar de klok. Heel Nederland wacht op het tijdsein van twaalf uur. Alsof we allemaal tegelijkertijd ja rig zijn. Oudejaarsavond. Oud en Nieuw is een feest voor jong en oud. Maar niet voor de dieren. Want op het moment dat Nederland alle remmen los gooit en het volle dige financieringstekort in vijf minuten de lucht in wordt geschoten, worden kat en hond vergeten. Heel het jaar wor den de huisdieren vertroeteld, maar juist op het moment dat enige aandacht noodzakelijk is, staat heel Nederland met het hoofd in de nek. Het ver haal is bekend. Ieder jaar weer verschijnt kort voor Oud en Nieuw in alle kranten een waarschuwing, en ieder jaar weer lijkt een herhaling har der nodig dan ooit tevoren. We leren het blijkbaar nooit. Om de huisdieren 1989 pret tig te laten beginnen wordt van de 'baasjes' verwacht dat zij enige voorzorgsmaatrege len nemen. Hondenbezitters wordt gevraagd de hond uit te laten voordat het vuurwerk losbreekt. Uiteraard aan de riem, want er zijn altijd van die ongeduldige feestvierders die niet tot twaalf uur kunnen wachten. Bij de confrontatie met een gillende keukenmeid kan een hond zo in paniek ra ken dat hij meteen de benen neemt. De knal kan de hond zelfs zo in de war maken dat het beest niet eens meer terug komt. Op oudejaarsavond en in de oudejaarsnacht is het niet onverstandig de hond bin nen te houden. Ook kort na twaalf uur. Neem het beest be slist niet mee naar buiten om 'als goede maatjes naar het vuurwerk te kijken'. Laat de hond op oudejaarsavond ook niet alleen thuis, maar neem hem mee of breng hem onder bij goede bekenden. Goede be kenden van de hond in dit ge val. Sommige honden zijn voor de vuurwerkperiode zo ang stig dat ze dagen van slag zijn. Voor deze honden is het pret tig dat ze kalmerende midde len krijgen. Deze middeltjes zijn alleen bij de dierenarts te koop. Omdat niet alle honden hetzelfde reageren op deze medicijnen is het raadzaam de dierenarts om een persoonlijk advies te vragen. Vraag bij voorbeeld om een extra dose ring zodat het middel vooraf kan worden getest. Dat kan geen kwaad: de kalmerings middelen zijn niet duur en niet schadelijk. Hoewel veel katten ogen schijnlijk niet zo bang zijn voor vuurwerk, kan het geen kwaad de poezen tegen ze venklappers en dergelijke te beschermen. Een knal in de buurt kan zelfs de meest on verstoorbare kat aan het schrikken maken. Ook in dit geval geldt dat het beest de benen kan nemen om nooit meer terug te komen. Elk jaar weer raken dieren zoek als ge volg van vuurwerk. Probeer de kat binnen te houden van oudejaarsmiddag tot nieuw jaarsmiddag. De kat gaat mis schien vreselijk zeuren, maar toch is het zaak de deuren voor de viervoeter gesloten te hou den. Als de kat tijdens de vuurwerkperiode zelfs in huis erg angstig is, is het raadzaam een zo stil mogelijk plekje voor hem te zoeken en hem daar met rust te laten. Het gebruik van kalmeringsmiddelen wordt afgeraden. Een beetje kat kan wel tegen een stootje. OOST-SOUBURG - Multi culturele muziek tijdens het Multi Faces Festival in ja nuari blijkt een goed gevon den oplossing te zijn om jon geren uit verschillende cultu ren samen te brengen. Sociaal Kultureel medewer ker Fred Hanny: „Vorig jaar waren er nogal eens wrijvin gen tussen de Nederlandse jongeren en de Molukse, Ma rokkaanse en Hindoestaanse jongeren wanneer zij een be zoek brachten aan buurthuis De Zwaan. Ik ben toen bena derd om daar wat aan te doen. De heer Hanny onderzocht vervolgens wat deze Marok kaanse, Molukse en Hindoe staanse jongeren graag wil den, welke activiteiten, welke wensen er waren. Ze willen graag een eigen ruimte waar de mogelijkheid voor een disco alsook voor bijvoorbeeld het uitoefenen van een kracht sport bestond en eigenlijk hadden ze best zin om zo ge woon zelf wat aan muziek te doen. De activiteiten werden in een eigen ruimte opgezet en binnen korte tijd druk be zocht. De aantrekkingskracht bleek groot. Al vrij snel wer den de plannen om zelf muziek te maken verder ontwikkeld en het besluit viel om instru menten te huren met name voor het percussiewerk. Toen eenmaal de eerste jongeren begonnen met het bespelen van de verschillende instru menten kwamen er meer en thousiaste jongeren die ook graag mee wilden doen en het idee voor een sessiegroep werd geboren, speciaal voor gele genheidsoptredens. Zo is de vier-culturenband 'De Maroc Maluku Band' ontstaan, een enigszins uniek gegeven en een band die zich kenmerkt door vermenging van ver schillende muziekstijlen uit de verschillende culturen. Op ba sis van Marokkaanse percusie volgt Moluks gitaarspel om vervolgens weer aangevuld te worden met Hindoestaanse in- De multi-culturele sessiegroep Maroc Maluku Band vloeden via slagwerk en saxo foon om maar een greep uit de vele combinatiemogelijkheden te noemen. Het festival Multi Faces dat op zaterdag 7 januari in buurthuis De Zwaan wordt gehouden heeft als doelstelling te tonen dat wederzijdse cul tuuracceptatie heel goed mo gelijk is en dat jongeren uit verschillende culturen op een heel creatieve wijze met mu ziek bezig kunnen zijn. Het programma van het Multikul- tureel Festival is als volgt: om halfzeven gaat de zaal open en zijn er videofilms, om half tien is het eerste optreden door de Maroc Maluku Band be staande uit Molukse, Marok- kanse, Hindoestaanse en Ne derlandse jongeren. Dit optre den wordt gevolgd door een optreden van de dansgroep Melati om tien uur. Zij dansen Indonesische en Indische dan sen. Om kwart over tien is er een optreden van The Quest, een modern wave groep met een eigen interpretatie van new wave en 'covers'. Om elf uur treedt Melati op. Deze dansgroep Sinar Melati uit Souburg bestaat uit vier per sonen en zij brengen oor spronkelijke dansen uit Indo nesië. Om kwart over elf is er het optreden van Gambar, Ke- danrock met invloeden uit de Indonesische Krotjong en Ga melan muziek. Dries Alexan der, binnen de Molukse cul tuur landelijk zeer bekend en Eddy Telepary, beslist ook geen onbekende met zijn fan tastisch gitaarspel, treden sa men op. Om twaalf uur is er tot slot een optreden van All Wave, een Moluks/Neder landse band die zeer geva rieerde swingende muziek brengt van funk tot rock en latin. Het belooft een heel in teressante avond te worden waarbij veel verschillende vormen van muziek, zang en dans elkaar afwisselen. De avond begint om halfnegen en de entree is twee gulden vijf tig- KOUDEKERKE De stichting 'Het Walcherse Cos tuum' is op zoek naar agrement, een schape-emmertje, een pluumpetje en een botermand. Ook kan de stichting heel goed een baan uit een grein keusjinten voor een ka- phoed en een spoormand gebruiken. Inwoners van Wal cheren wordt dan ook gevraagd eens in oude dozen op zolder te kijken en in kasten en laden te snuffelen of er geen spulletjes meer tussenzitten die de stichting zou kunnen gebruiken. Alles wat met de Walcherse kleder dracht van doen heeft is welkom. De stichting 'Het Walcherse Costuum' zet sinds vorig jaar de activiteiten voort van mevrouw De Jager uit Domburg. Zij probeerde op eigen initiatief zoveel moge lijk van de oude Walcherse klederdracht te verzamelen om dat te kunnen bewaren voor latere generaties. Dat lukt voorlopig heel aardig. Met subsidies van de ge meente Domburg, Zeeland en het Anjerfonds kon de stichting inmiddels wat kostuums en onderdelen aan schaffen. Aan die costuums moeten echter voortdurend onderdelen worden vernieuwd, vandaar dat de hulp van de Walcherse bevolking wordt ingeroepen. De stichting is gevestigd op het adres Dorpsplein 7 in Koudekerke. Tele fonisch is de stichting onder meer te bereiken op de num mers 01185-2853 en 01180-38465. DOMBURG - De afdeling Walcheren Noord-West heeft haar activiteiten uitgebreid met een telefooncirkel in de gemeenten Domburg en Oostkapelle. Deze telefooncirkel start op maandag 9 januari. Het opzetten van de telefooncirkel is voortgekomen uit een enquete onder ouderen in Domburg en Oostkapelle. Deze en- quete werd gehouden door de Stichting Welzijn Ouderen Platte land Walcheren in samenwerking met de Commissie Welzijn Ouderen Domburg en de Stichting Bejaardenbelangen Oostka pelle. Een telefooncirkel wordt gevormd door een groep mensen die, met medewerking van een vrijwilliger, iedere dag telefonisch contact met elkaar hebben. Op een afgesproken tijdstip start een vrijwilliger de cirkel door de eerste deelnemer op de lijst te bel len. Vervolgens belt die deelnemer de nummer twee op de lijst, nummer twee belt nummer drie, enzovoort. De laatste deelne mer op de lijst belt de vrijwilliger zodat die weet dat alle deelne mers hebben gereageerd. Neemt iemand de telefoon niet op dan wordt dit meteen gemeld aan de vrijwilliger die op haar beurt maatregelen neemt om hulp te bieden. De telefooncirkel in Domburg en Oostkapelle wordt gecoördi neerd door mevrouw Voorbergen. Zij woont in de Dorpsstraat 64a in Oostkapelle en is telefonisch bereikbaar onder nummer 01188-1472. Belangstellenden kunnen bij haar terecht voor uitge breide informatie over de werkwijze van de telefooncirkel. GOES - Evenals elders in het land komt er ook in Zee land steeds meer belangstel ling voor de gehandicapten sport. Zeeland kent momen teel 28 wekelijkse sportactivi teiten voor geestelijk en licha melijk gehandicapten. Voor de gehandicapte sporters in Zee land is nu ook het vervoer geen probleem meer. Sinds 1986 is de Stichting Vervoer Gehandicapten Sport Zeeland actief. Men dan daar voor de coördinator van de Stichting in de regio bellen. Die zorgt dan dat er een perso nenauto of een busje op de af gesproken tijd voorrijdt. De kosten liggen ongeveer op de zelfde hoogte als die van het openbaar vervoer. De verbin dingen zijn alleen veel beter: van huis tot aan de sporthal, het zwembad of de gymzaal en na het sportuurtje weer terug naar huis. Aan het einde van de rit wordt met de chauffeur afgerekend. Genoemde Stichting heeft zelf geen busje aangeschaft. Dat vraagt een grote investe ring en veel onderhoud. Men maakt daarom gebruik van de hulp van vrijwilligers, die met hun eigen auto voor de Stich ting rijden. Zijn er busjes no dig, bijvoorbeeld voor gehan dicapten die aan een rolstoel gebonden zijn, dan kan men gebruik maken van busjes die eigendom zijn van inrichtin gen of instellingen in Zeeland. Reeds veel gehandicapten hebben gebruik gemaakt van de bestaande vervoersmoge lijkheden. Voor informatie kan men terecht bij de coördinatoren van de Vervoersorganisatie. Dat zijn voor Beveland: C.J.L. Legemate, 01100-15839 (tussen 18.00 en 19.00 uur); Walcheren: B.C. Traas, 01184-67201; Zeeuws-Vlaanderen: A. d'Hooge, 01140-11398 (na 18.00 uur); Schouwen-Duiveland: H. Thijsse, 01114-2916; Tholen: R.J. Mosch, 01667-2511. VLISSINGEN - De Open bare Bibliotheek in Vlissingen is een van de eerste bibliothe ken in ons land waar de expo sitie 'Van Arend tot Dubbel dekker' te zien zal zijn. Deze kleine, maar interessante ten toonstelling brengt 150 jaar vaderlandse spoorweggeschie denis in beeld. De tentoonstel ling is in Vlissingen te bezich tigen van 2 tot en met 14 ja nuari. De tentoonstelling 'Van Arend tot Dubbeldekker' wordt door de Nederlandse Spoorwegen ingericht op de begane grond van de biblio theek. Bezoekers kunnen aan de hand van zowel historische als hedendaagse foto's zien hoe de spoorwegen zich in Neder land vanaf het prille begin hebben ontwikkeld. Een dui delijke tekst geeft uitleg over de eerste locomotief die pen delde tussen Amsterdam en Haarlem. Op de expositie is ook te zien hoe de stoomlocs vanaf de twintiger jaren con currentie kregen van de elec- trische treinen. Weer iets later deed de diesel trein zijn intre de. De oorlogsjaren brachten de spoorwegen een grote te ruggang, vanaf 1946 reed echr ter weer nieuw electrisch ma terieel. Dan volgen de ver nieuwingen en aanpassingen elkaar in snel tempo op: de hondekoppen in 1956, de Sprinter, de Intercity III en de Dubbeldekker enkele jaren la ter. Op de expositie zijn veel schaalmodellen te zien van lo comotieven, treinstellen, dub beldekkers en rijtuigen. Daar naast wordt aandacht besteed aan zaken als de beveiliging van de sporen. Tegenwoordig gebeurt dat met de modernste computerapparatuur, vroeger werd daarvoor gebruik ge maakt van gekleurde manden, van vlaggen en van fluitsigna len. De tentoonstelling 'Van Arend tot Dubbeldekker' is tussen 2 en 14 januari gratis te bezichtigen in de openbare bi bliotheek aan de Lange Zelke tijdens de normale openingsu ren van de boekenuitleen. VLISSINGEN - De Kruis vereniging Vlissingen-Sou- burg en de Stichting Welzijn voor Ouderen houden op dins dag 10 januari een voorlich tingsavond over ouder worden en gezonde voeding. De info- avond wordt gehouden in Dienstencentrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen. De bijeenkomst begint om halfacht. De voorlichtingsavond is bedoeld voor ouderen die meer willen weten over gezonde voeding en dieten bij hoge bloeddruk, een hoog choleste rolgehalte en bij' hart- en vaatziekten. De onderwerpen worden behandeld door dië tiste A. v.d. Hoop-Mooy. Ge sproken woord wordt daarbij ondersteund met een dia-serie.

Scheldebode | 1988 | | pagina 13