Enorme belangstelling voor hippische zesdaagse Hoge huurprijs? Doe er wat aan! DWAALLICHTEN DE DELTA Kerstversiering uit eigen tuin Kerstsfeer Show Trend 27.50 Nieuwe Gouden Gids wordt huis-aan-huis verspreid BURO VOOR RECHTSHULP ZEELAND Lou Patricks en The Covers treden op in De Hooizolder Koninklijke onderscheiding voor directeur Vijvervreugd SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 313 GOES - De belangstelling voor het zes daagse concours hippique „Indoor Zee land", dat van 28 december tot 7 januari in de Zeelandhallen in Goes wordt gehouden is van de zijde der ruiters bijzonder groot. Programma GOES - Het 'Indoor Zeeland' is tien jaar geleden van de grond gekomen, dank zij het initiatief van de Landelijke Rij vereniging en Ponyclub 'De Weel ruiters' uit Nisse. Het betrof toen een eendaags con cours met enige bovenregionale deelname. In de daaropvolgende zeven jaar kwamen een steeds toenemend aantal combinaties in actie in manege 'De Braanjenhoek' te Kapelle en vorig jaar kwam de grote doorbraak van 'Indoor Zeeland'. Men hield toen een vierdaags concours hippique in de veilinghallen te Goes. Ruim vierduizend belang stellenden passeerden de kassa's. Grote publiektrekker was toen de voor het eerst in Zeeland in wedstrijdverband verreden Kür op muziek. In de loop van dit jaar werd de organisatie van 'Indoor Zeeland' ondergebracht in een stich- tingsverband. Mede dank zij een zeer goede sponso ring kan nu een zesdaags programma worden afge werkt. In de Zeelandhallen beschikt men over een tribu necapaciteit van tweeduizend zitplaasen, dus de accommodatie is perfect. Dit geldt ook voor de deelnemers. Het bestuur van de stichting 'Concoursen De Weelruiters' staat onder voorzitterschap van Piet Huige. Secretaris is Liesbet Kodde en als penning meester fungert Izaak van Eyzeren. De overige le den zijn: Helen Brouwer, Sjaak van Doezelaar, Hans Wieringa, Albert de Leeuw en Albert Ver- mue. Middelburg, Vlasmarkt 28, tel. 01180-37120 VOLKSVERHALEN, SCHEDELS EN SCHATTEN EN ANDERE WETENS- EN MERKWAARDIGHEDEN UIT HET ZEEUWSE UITGEVERIJ: DE KOPEREN TUIN verkrijgbaar bij de boekhandel Nieuwe nummer van blad 'Link' Kersttoernooi van KV Seolto Ruitertop naar „Indoor Zeeland" Uit vele streken van ons land stroomden de aanmeldingen binnen. De organiserende stichting „Concoursen De Weelrui- ters" heeft dan ook een voor Zeeland unieke beslissing moeten nemen: het weigeren van inschrijvingen voor diverse rubrieken. Stichting-secretaris Liesbeth Kodde hierover: „Ga maar na: zestig combinaties bij het ZI-springen, twintig in de ZII-ru- briek en vijftig bij het springen in de middenklasse. We wisten dat er veel belangstelling zou zijn voor ons jubi leumconcours, maar dit overtreft onze verwachtingen. Overi gens vinden wij het jammer dat we potentiële deelnemers moes ten teleurstellen". erkende dekhengsten zich in wedstrijdverband in dressuur en springen presenteren. Dank zij een uitstekende sa menwerking met het provin ciaal bestuur van het WPN, het warmbloedpaardenstam boek zijn „De Weelruiters" in staat geweest het tiende „In- door Zeeland" te realiseren. Dit festijn betekent een pre mière voor Zuidwest-Neder land. Voorzitter Piet Huige: „Was het negende Indoor Zeeland al een succes, dit concours moet alles slaan. We verwachten dat vooral de hengstencompe- titie een grote aantrekkings kracht zal hebben op het pu bliek. We zijn er dan ook zeer gelukkig mee dat de Neder landse Hippische Sportbond ons de organisatie heeft toege wezen van dit evenement". Volgens Huige zijn „De Weelruiters" al vanaf het be gin van dit jaar bezig geweest met de organisatie van het grootste ruitersportevenement in Zeeland. Huige: „Wij heb ben ons vooral gericht op deze drie aspecten: kwaliteit, va riëteit en kwantiteit". In de Zeelandhallen worden in de zes dagen 52 rubrieken verreden. Naast een flink aan tal deelnemers uit Zeeland presenteren ook een groot aantal topruiters zich. Onder hen een tweetal dat behoort tot de Nederlandse Olympi sche equipe. Springruiter Wout-Jan van der Schans rijdt diverse paar den bij de springrubrieken, terwijl dressuur amazone Anky van Grunsven diverse dekhengsten onder het zadel heeft. Het tiende „Indoor Zeeland" begint op woensdag 28 decem ber met een ponydressuurdag. Iedere combinatie wordt in de gelegenheid gesteld in de beide aangelegde dressuurringen een tweetal proeven af te leg gen. De dressuurwedstrijden worden onderbroken door een hondenshow. Op donderdg 29 december komen de paarden in de klasse licht en midden aan de start. Dit dressuurprogramma wordt onderbroken door een hackneyshow, waarbij ook meervoudig landskampioen Mosselman uit Kruiningen zich presenteert. Vrijdag 30 december is de topdressuurdag. Dan presen teren de zware klassen zich. Hoogtepunt is de Kür op mu ziek. Hiervoor hebben zich al zestien combinaties gemeld, waaronder titelhouder Miep Bom met Pretorius. Ook op die dag worden een aantal bijzondere showrubrie ken afgewerkt. Zo verzorgt de Bevelandse Aanspanning een show met authentieke aan spanning en laten Zeeuwse fokkers een groot aantal jonge hengsten opdraven die in het komende voorjaar op de natio nale hengstenkeuringen wor den aangeboden. Op donderdag 5 januari be gint het springen met de po ny's. Een dag later springen de paarden in de klassen: begin nelingen, licht en midden. Er is dan een Friese aanspanning te zien. Op de slotdag, zater dag 7 januari, strijden zo'n 150 combinaties in de klassen midden, zwaar en zwaar II om de Gouden Mosseltrofee, die momenteel in handen is van Wout-Jan van der Schans. Een hoogtepunt op deze dag is zonder twijfel de finale van de hengstencompetitie, waarbij Wout Jan van der Schans, lid van de Olympische equipe, is favoriet tijdens de tiende Indoor Zeeland. llllllllllli!llllliillllllllllllllllllllli!lllIll!illllllllllllllllllil!l!IIIIlIii[lllllllllllllllllllilllllllill!lllllllllllllllllllllllllllillillflllllllllllllllllllllllllllllllimillllll!llllllllimitllMlMi[lilllillllllllllllllllilii!iimil 28 december, dressuurdag pony's, aanvang 10.00 uur, laatste onderdeel begint om 19.30 uur. 29 december, dressuurdag paarden, aanvang 10.00 uur, laatste onderdeel begint om 18.40 uur. 30 december, dressuurdag paarden, aanvang 10.30 uur, laatste onderdeel begint om 21 uur. 5 januari, springen pony's, aanvang 12 uur, laatste onder deel begint om 20.30 uur. 6 januari, springen paarden, aanvang 9.00 uv^r, laatste on derdeel begint om 18.30 uur. 7 januari, springen paarden, aanvang 9.30 uur, laatste on derdeel begint om 22.00 uur. De organisatie heeft de toe gangsprijzen zeer laag gehou den, zodat dit voor niemand een belemmering hoeft te zijn. Men betaalt 3.50 inclusief parkeergeld op alle dagen met uitzondering van de Kür op vrijdag 30 december en de slotdag op 7 januari. Dan be dragen de' toegangsrijzen 5.50, inclusief parkeergeld. IlilllllllllllllllllflIIIIIIINItiaUUUMHIilllltlllllUlliUimiinilUllllllllllllHlllllllllllllililliinililllliJlliHlflIlllUiiillllUIlllllillllllllllllllllllllllSllilllllilillllllllllilIllllllUilittliilllllllliUIIIIIIIIIUtlll VLISSINGEN - In een sub tropische kerstsfeer wordt er op 27 december in het recrea- tiebad Vlissingen vrijetijds- kleding en badmode geshowd. De doorlopende show duurt van 11.00 tot 21.00 uur. Tussen de shows is er ruim schoots gelegenheid om te zwemmen en gebruik te ma ken van alle recreatieve voor zieningen. Speciaal voor deze dag is er door een aantal spon sors een prijzenpakket samen gesteld. De prijzen zullen door de kerstman worden uitge reikt. Men kan meedingen naar deze mooie prijzen d.m.v. het entreebewijs. Dit bewijs is namelijk tevens lotnummer. De entree voor deze dag is ƒ4,75 voor volwassenen. Kin deren tot 16 jaar kunnen voor 3,75 naar binnen. Alex Dakkapel huurt vanaf 1 juli 1988 een woninkje in een polder vlakbij Ossenisse. Het is een heel aardig huis je, een oude dijkwoning. De prijs die Alex daarvoor moet betalen is 750.-. Een behoorlijk bedrag, zeker omdat het een wat ouder huisje zonder enige vorm van luxe is. Bo vendien is het bedrag de kale huurprijs, voor energie en water moet Ale* zelf zorgen. Hij kan het bedrag echter opbrengen en maakt zich niet zo'n zorgen over zijn huur prijs. De verhuurder is een aardige man die in het nabij gelegen dorp woont en als er eens iets is, staat hij direct klaar om te helpen. Begin december komt de vorige bewoner van het huisje bij Alex langs om te informeren of er nog post voor hem is bezorgd. Ze raken aan de praat, natuurlijk ook over het huisje. Tot zijn grote verbazing hoort Alex dat de vorige bewoner 500 gulden per maand betaalde voor hetzelfde huisje. Dit is toch wel wat al te kras, vindt hij, en vastbe sloten hier eens iets aan te gaan doen komt hij bij ons op het spreekuur informeren naar de mogelijke stappen die hij kan ondernemen. Meneer Huisbaas de verhuurder is namelijk niet van plan iets van de huurprijs af te doen; hij vindt de 750 gulden een redelijk bedrag voor het huis je. Alex komt helaas enkele maanden te laat op het spreekuur. Na het ingaan van een nieuwe huurovereen komst kun je je namelijk binnen drie maanden tot de Huurcommissie wenden voor een advies over de huur prijs. De Huurcommissie bepaalt of de huurprijs redelijk is. Hiervoor maakt zij gebruik van een woningwaarde- ringssysteem. Met behulp van dit systeem wordt de kwa liteit van de woning in een aantal punten uitgedrukt. Hierbij wordt vooral gekeken naar de grootte van de wo ning en de voorzieningen. Daarnaast kijkt de commissie ook naar de onderhoudstoestand van de woning. Aan de hand van het puntenaantal wordt de maximaal redelijke huurprijs vastgesteld, dan geeft zij aan welk bedrag wel redelijk is. Zijn er onderhoudsgebreken aan de woning, dan kan de Huurcommissie eveneens een lagere huur prijs vaststellen. Pas als de gebreken zijn verholpen kan de huurprijs weer terug op het redelijke niveau gebracht worden. Maar zoals gezegd, dient men zich binnen 3 maanden na het ingaan van een nieuwe huurovereen komst tot de Huurcommissie te wenden. De kosten van het verzoek bedragen 25 gulden en de aanvraagformulie ren zijn bij het secretariaat van de Huurcommissie ver krijgbaar. Voor Alex zit er niets anders op dan te wachten tot hij een jaar in de woning woont. Een jaar na de laatste huur- prijswijziging kun je een huurverlagingsvoorstel doen. Gaat de verhuurder niet akkoord met het voorstel dan kun je je tot de Huurcommissie wenden met een verzoek schrift. De Huurcommissie geeft een advies over de rede lijkheid van het voorstel. Een advies van de Huurcom missie is bindend, zowel voor de huurder als voor de ver huurder. Er is echter nog wel de mogelijkheid om binnen twee maanden na de uitspraak van de Huurcommissie naar de kantonrechter te stappen. Deze geeft een oordeel over het gedane voorstel en de uitspraak. Wat voor voorstel je kunt doen, kun je bepalen aan de hand van het waarderingssysteem. Net als de Huurcom missie doet, kun je het puntenaantal van de woning vast stellen en beoordelen of de huurprijs redelijk is. Dit geldt tévens voor kamerhuur, meer informatie over dit pun tensysteem staat in een folder die gratis te verkrijgenis bij het Buro voor Rechtshulp en bij het secretariaat van de Huurcommissie. Dit secretariaat is gevestigd te Goes, aan de Singelstraat 15 en is telefonisch bereikbaar op nr. 01100-11891. Voor hulp bij het invullen van het verzoek schrift kunt u terecht op de spreekuren van het Buro voor Rechtshulp. Daar kunt u tevens meer informatie krijgen over alles wat met woonrecht samenhangt. Uiteraard is het bovenstaande slechts als voorbeeld ge geven. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of an dere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor gratis advies en hulp terecht op het spreekuur van ons Buro: In Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandag van 13.30-15.30 uur en iedere donderdag van 17.00-19.00 uur; in Vlissingen, Badhuisstraat 104, iedere dinsdag van 09.30- 11.30 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer 01180-37120. Deze week is bij Publimedia in Amsterdam de nieuwe Gouden Gids, editie Zeeland verschenen. Inmiddels is ook een begin gemaakt met de verspreiding van het 'com merciële telefoonboek'. In de provincie Zeeland glijden in totaal 155.000 exemplaren van de Gouden Gids door de brie venbussen. De Gouden Gids, editie Zee land, verschijnt dit jaar voor de 24e keer. De Zeeuwse editie is nummer 37 in een serie van veertig regionale uitgaven. Ten opzichte van de vorige editie zijn in de Zeeuwse Gou den Gids een aantal verbete ringen aangebracht. Zo is er een nieuwe handleiding opge nomen die de toegankelijkheid van de gids ten goede komt. Verder is er een index met veel trefwoorden opgenomen, waarbij gebruik wordt g. maakt van rubrieksnummers. Deze nummers zijn terug te vinden boven ieder rubrieks- hoofd, maar ook bovenaan iedere pagina. In een begelei dend schrijven meldt de uitge ver dat in de verbeterde gids ook een stadsplattegrond is opgenomen. Dat werkt mis schien bij de uitgaven in grote steden, bij een provinciale gids wordt dat meteen een stuk moeilijker. Geen nood, moet de uitgever hebben gedacht, dan plaatsen we gewoon wat meer plattegronden. Het zijn er twee geworden: één platte grond van Goes en een stads plan van Middelburg. Mis schien zijn Vlissingen, Ter- neuzen en Zierikzee volgend jaar aan de beurt. Kan de uit gever de nieuwe Gouden Gids opnieuw het stempel 'verbe terde versie' opdrukken. WESTKAPELLE - Om de kerstdagen extra feestelijk te ma ken biedt discotheek De Hooizolder haar klanten dit weekend twee keer live-muziek. Op kerstavond -zaterdag 24 december- treedt de zanger Lou Patricks op, Tweede Kerstdag zorgt de Vlissingse formatie The Covers voor een swingend sfeertje. Zaterdag 24 december gaat mand kan onthouden, maar De Hooizolder om negen uur open voor het publiek. Het op treden van Lou Patricks be gint om elf uur. De Zeeuwse zanger, afkomstig uit Scha- rendijke, brengt een geva rieerd repertoire met werken van onder meer Al Jarreau, stevige funky disco en Ameri kaanse ballads. Lou Patricks beschikt over een prima bühne-act. Ervaring deed hij op tijdens radio-uitzendingen voor diverse omroepen en een aantal televisie-optredens. Ook heeft Lou Patricks reeds het nodige studiowerk achter de rug. Op Eerste Kerstdag is De Hooizolder gesloten, Tweede Kerstdag staat geheel in het teken van de roerige jaren zes tig. Voor muziek uit die pe riode zorgt The Covers. Met Oud en Nieuw zorgt De Hooizolder opnieuw voor een muzikale verrassing. Optre dend is dan de groep Earth quake Roody and the Tremb ling Walls, een naam die nie- die het wel leuk doet op de afi- ches. De groep brengt een one venwichtige mengeling van rauwe soul, rhythm and blues en jazzy covers. Op het reper toire staat ook een aantal nummers van de Blues Bro thers. De groep steunt op een vier man sterke muzikale muur, een vijf man sterke bla zerssectie en drie veelzijdige zangeressen als achtergrond koortje. De band treedt in de nacht van Oud op Nieuw op vanaf twaalf uur. Om zoveel mogelijk mu ziekliefhebbers in de gelegen heid te stellen het optreden van de prima festivalband bij te wonen opent De Hooizolder een speciale buslijn tussen Vlissingen en Westkapelle. De borrelbus vertrekt vanaf het Bellamypark en pendelt een aantal keer tussen Frapo's en De Hooizolder. Vetrektijden worden bekendgemaakt in de Scheldebode van volgende week. MIDDELBURG - Geneesheer-directeur S. Hottentot heeft af gelopen vrijdag officieel afscheid genomen van zwakzinnigen inrichting Vijvervreugd. De heer Hottentot maakt gebruik van de VUT-regeling. De heer Hottentot is bijna twintig jaar als di recteur aan Vijvervreugd verbonden geweest. Als blijk van waardering voor alle bewezen diensten werd de scheidende di recteur benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen werden hem opgespeld door burge meester Chr. Rutten van Middelburg. VLISSINGEN - Het nieuwe nummer van 'Link',de krant voor Jan Splinter, is uit. In het nummer wordt verslag ge maakt van de huis-aan-huis aktie tegen het beleid dat de Gemeente Vlissingen voert met mensen met een uitkering. De protestaktie en de uit slag, bestaat uit drie onderde len: de reakties uit de gewone, middenstands en rijke buur ten. Verder is aandacht be steed aan de rubrieken Astro nomie, Politiek, Video en film- nieuws, Reisverslag naar Rus land. Link is gratis op te halen op het redaktieadres 't Wolters- huis te Vlissingen, Hogeweg 103. Tevens wordt het nummer verspreid bij bibliotheken, ar- beidsburo's en buurthuizen. VLISSINGEN - Korfbalver eniging Seolto houdt maandag 26 december haar jaarlijkse kersttoernooi voor junioren- ploegen. De top van het Zeeuwse jeugdkorfbal is op dit toernooi van de partij. Inge schreven hebben onder meer Animo, Swift, Ondo, Stormvo gels, Tjoba, BKC, Atlas/Zuid westers en Seolto. De wedstrijdenreeks wordt ge speeld in de sporthal van Oost-Souburg. Het toernooi begint om negen uur. Al dat mooie groen en die takken, met of zonder bes, die je in kerststukjes ziet ge bruiken; is het echt of is het kunst? Soms kun je de kunst echt niet van het echt on derscheiden. Wat wel echt is kunt u natuur lijk ook zelf in de tuin hebben. En natuur lijk is daar dan de Groene Beshulst, de Ilex Aquifolium "Pyramidalis", een mooie rode beshulst, iets grover van blad is de Ilex "J.C. van Tol". De Bontbladerige Hulst, Ilex Aquifolium "Argenteamarginata" doet het ook altijd goed in de kerstversiering, ook kunt u de "Golden Queen" of de "Golden van Tol" ne men. Dan is er ook nog de bladverliezende Ilex Verticillata, met grote rode bessen op de kale takken, je ziet hem te weinig. U moet er wel manl. en vrouwl. planten van bij elkaar zetten voor de bestuiving. Maho- nia Aquifolium is een mooie groenblijvende plant die mooi materiaal levert, een plant voor halfschaduw en vocht. De grillige tak ken van de Kronkelhazelaar, de Corylis Avellana "Contorta", zijn zeer begeerd ma teriaal voor bloemsierkunstenaars en kerstversierders. Ook grillig zijn de takken van Kronkel wilg, de meest bekende is de Salix Matsu- dana "Tortuosa", een wilde groeier die voor de meeste tuinen snel te groot wordt, veel mooier en ook beter in de hand te houden is de Salix Erythroflexuosa (breek je tong niet), deze kronkelwilg heeft mooi rood bruine twijgen met flinke kronkels erin. Struikhedera, Hedera Helix Arborescens geeft mooie glanzend groene bladeren en gelige (onopvallende) bloemetjes op steeltjes die later zwarte besjes vormen, erg dekoratie! Een plant voor half tot volle schaduw. Ook mooi is de Pernettya Mucronata met zijn grote schijn vruchten in rood, roze, wit en alles wat daar tussen zit. Een moeilijk kreng voor de kleigrond, een plantje voor moed, beleid en trouw (geduld). Verlangt zure grond en een vochtige plek en u moet er manl. exempl. bij planten voor de besno- dige bevruchting. Als u Helleborus Niger in de tuin heeft, de Kerstroos, dan kunt u daar een pol van uitgraven en in pot in de warme kamer in bloei trekken, u heeft dan mooie witte bloe men voor uw kerstversiering. Skimmia Ja- ponica "Rubella", dit is de struik met de mooie rode trossen bloemknopjes, groen- blijvend en leuk om in stukjes te verwer ken. Er wordt nogal eens gevraagd of er ook manlijke exemplaren bij moeten voor de bessen... U zult deze Skimmia nooit geen bes zien dragen, want het is n.l. een manl. bloeiend soort, die dus alleen maar bloemen kan geven. De soort S. Reevesiana geeft witte bloemen en ook nog grote rode bessen, ook hier hoeft u geen manl. exemplaren bij te planten voor de besvorming want moe der natuur heeft deze soort uitgerust met tweeslachtige bloemen, (meeldraden en stampers in één bloem), een echte zelfbe- stuiver. De bessen aan deze plant blijven dikwijls zeer lang zitten, dikwijls tot er in het voorjaar al weer nieuwe bloemen aan komen. Ook is er een soort met witte bessen, heel bijzonder, heel mooi, heel weinig ge kweekt... Skimmia Japonica "Kew White". Een kerstboom in de tuin daar hebben we het geloof ik al eens meer over gehad, zet hem op een plaats waar hij vanuit de kamer goed te zien is. Mooi hoor die lichtjes in de tuin, geen rommel in huis, en een boom die elk jaar mooier wordt, geldt niet voor alle plekjes op ons mooie Walcheren hoor, heb wel eens gehoord dat het onder aan de Vlis singse boulevard en ook aan de Weschap- pelse zeedijk tegenvalt... Nou, kope dajer wi wat wizder van hore bin.

Scheldebode | 1988 | | pagina 13