Opmerkelijk dat juist Zeeuwse afdeling ontbreekt Mek de Groot contrabas Sander Sittig piano 15 16 17 Hapro haalt fors uit Martine Bijl Solo Kerstmarkt in Veere 'Natascha on Holiday' in het Vestzaktheater Gymnastiek van Veldo Cursus bij Vrouwenraad Lezing over de genetica Open Huis voor thuiszitters Zeefdrukken Concert in Vestzaktheater Aanbieding van archiefinventaris SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 Vestzaktheater Vlissingen zondag 18 december 16.00 uur Granados - Beethoven - Tabakov - Glière - Brahms Toegang f 15,- CJP f 11,50 Abonnement f 11,50 ZEELAND - De Algemene Vereniging van Oud Marine personeel (AVOM) is op zoek naar oud marinemensen. De lande lijke vereniging die op 2 april 1986 is opge richt, heeft sinds dit jaar onderafdelingen gesticht in het gehele land. Guus van Beek uit Bergen op Zoom is voorzitter van de groep in Zuid-West Nederland. Van Beek: „We zijn op zoek naar marinemensen die de afgelopen tijd gediend hebben. Het gaat daarbij zowel om beroeps als om dienst plichtigen; matrozen, officieren en Mar- va's. Iedereen kan lid worden, zolang ze maar bij de marine gezeten hebben." De AVOM is een landelijke vereniging voor oud marine personeel. Dat 'landelijke' bleek echter niet bijster goed te werken. Van Beek: „Om activiteiten landelijk te bundelen, dat is heel moeilijk. Vandaar dat men toen begonnen is met provinciale afdelin gen. Ook dat bleek niet geheel en al werkbaar. Uit eindelijk is men gekomen tot onderafdelingen. Van Beek:,, Dat gaat allemaal een stuk beter. De men sen zijn meer betrokken bij het doen en laten van hun eigen afdeling. Wat de afdelingen betreft is het wel vreemd dat juist in Zeeland geen onderafdeling bestaat. Hier zitten zoveel marine-mensen. Je zou verwachten dat hier snel een afdeling van de grond zou komen. Het tegendeel is echter waar. Ik geloof dat er twee mensen uit Zeeland lid van de AVOM zijn." De Ruyter DECEMBER sponsor-tennis-competitie De Zeeuwse Vrouwenraad organiseert in samenwerking met het vormingscentrum Van Eeghenhuis/ Hedenesse een cursus „Weerbaarheid in Ver gadersituaties" van donderdag 26 januari tot zaterdag 28 ja nuari in Aardenburg. Begelei ding: Myriam Ducastel. Deze cursus is o.a. bedoeld om - meer bewust te worden van een eigen manier van reage ren in vergadersituaties - meer zicht te krijgen op het ef fect en de consequenties van eigen opstelling op de aanwe zigen en op het discussiepro ces. Tevens wordt aandacht geschonken aan een aantal vergadertechnische zaken. Er wordt gewerkt vanuit en met de ervaringen van de deelne mers door middel van korte gerichte oefeningen. Kosten: ƒ40.-, reiskosten worden ver goed op basis van openbaar vervoer of 20 cent per km. Op gave vóór 22 december 1988 aan: Zeeuwse Vrouwenraad, Postbus 429, 4330 AK Middel burg, tel. 01180-34733. MIDDELBURG - Op 19 de cember zal om 16.00 uur in de vergaderzaal van het Rijksar chief in Zeeland, Sint Pieter straat 38 te Middelburg een in ventaris van het archief van het provinciaal College van Toezicht op het beheer van de kerkelijke goederen en fond sen van de Hervormde ge meenten in de provincie Zee land 1870-1950 worden aange boden door de inventarisator P J. Bos. Deze inventaris, uitgegeven door het Rijksarchief in Zee land, vormt deel 5 in de reeks inventarissen. De prijs be draagt 10.-. Het college waarvan het archief thans ontsloten is, fungeerde vanaf 1819. De taak van het college moge blijken uit de uitge breide hierboven vermelde titel. Had in de eerste decennia de Nederlandse koning via zijn gouverneurs nog grote in vloed op het reilen en zeilen van de Nederlandse Her vormde kerk, in 1866 kwam hier een eind aan. Bij het bombardement op Middelburg in mei 1940 gingen de meeste stukken uit de pe riode tot 1870 verloren. Het jongere gedeelte bleef echter gespaard en is thans beschre ven in deze inventaris. VEERE - In een sfeervol ingerichte Grote Kerk wordt donderdag 15, vrijdag 16 en zaterdag 17 december een sfeervolle Kerstmarkt gehouden. Geen braderie, maar een kleine, geheel overdekte markt waarop een keur aan kerstproducten wordt aangeboden. Daarnaast kent de Kerstmarkt Veere een uitgebreid cultureel programma. In de Grote Kerk staan donderdag, vrijdag en zaterdag 38 kraampjes waarin handelaren diverse lekkernijen, kleine kunstwerkjes en andere delicatessen presenteren. Geen goedkope producten, maar wel van een prima kwa liteit. Dat sluit dan weer precies aan bij de formule die de organiserende Stichting Kerstmarkt hanteert. Kwaliteit wordt ook geboden op het culturele vlak. Alle marktdagen zijn er doorlopend optredens van ensembles, koren en muziekgroepen. Ook worden met de regelmaat van de klok modeshows gegeven. Op donderdag wordt de serie optredens om 11.00 uur geopend door het ensemble Veere's Genoegen. Dat gezel schap treedt ook om vier uur op. Tussendoor zijn er mo deshows waarbij feestelijke kleding centraal staat Van halfacht tot acht uur bespeelt Kees van Eersel het caril lon van het stadhuis in Veere. Om acht uur wordt de Kerstmarkt officieel geopend door gedeputeerde G. de Vries-Hommes. Om kwart over acht volgt een optreden van de troubadour Engel Reinhoudt, om kwart voor ne gen is het podium beschikbaar voor de Vlaamse muziek groep Kadril. De eerste marktdag wordt besloten met een optreden van de Cantorij van de Hervormde Kerk Veere. Vrijdag 16 december zorgt Veere's Genoegen wederom om elf uur voor de dagopening. Om drie uur speelt het koperensemble Paul van Belzen, om halfvijf treedt kin derkoor 'Van Knop tot Bloem' op. Om vijf uur en om halfnegen zijn er weer modeshows, om halfzeven is Vee re's Genoegen weer van de partij. Om halfacht treedt het ensemble 'Willem de Fesch' op, gevolgd door een optreden van de muziekgroep Sencha. Om negen uur begint het slotoptreden van barbershopkoor Coastline Chorus. Zaterdag 17 december treedt om tien uur het tambou- rijnkorps van Vijvervreugd op. Om elf uur zingt het Scheldeloodsenkoor, vanaf twaalf uur is het quintet 'Vlijt en Volharding' te beluisteren. Om twee uur zingt de zanggroep van het Leger des Heils, om drie uur is het de beurt aan het vocaal ensemble Sint Laurens. Om vier uur volgt een optreden van Ina Bischop, om halfzeven speelt het Belgisch koperquintet Eddy Avons. Het slotconcert wordt verzorgd dor het Koninklijk Breda's Mannenkoor onder leiding van Peter Hermans. De Grote Kerk is tijdens de Kerstmarkt-dagen gratis toegankelijk. Uiteraard is de Kerstman drie dagen van de partij. Voor alle kleine kinderen heeft de Kerstman een leuke verrassing in petto. VLISSINGEN - Natascha Emanuels staat vrijdag 16 de cember op het podium van het Vestzaktheater in Vlissingen met de show 'Natascha on Ho liday', een speeld en gezongen document over de legendari sche Billie Holliday. De voor-> stelling begint om halfnegen. Natascha Emanuels heeft het script voor de show geba seerd op de autobiografie 'La- die Sings the Blues' van Billie Holiday. 'Natascha on Holi day' is een persoonlijke be lichting van een bijzondere vrouw en haar eenzame strijd. Natascha Emanuels speelt hoogtepunten uit het leven van Holiday en zingt vele nummers van deze legendari sche zangeres. Zij wordt muzi kaal begeleid door Ad van Dijk op piano en Lou Kuyper op bas. Natascha Emanuels. Vereniging zoekt Marine-mensen MIDDELBURG - Op maan dag 19 december wordt er om 20.00 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, Kous- teensedijk 7 te Middelburg een lezing over het perspectief van het genetisch onderzoek ge houden. Gratis toegangskaar ten voor deze lezing zijn op te halen of telefonisch te reser veren bij de Zeeuwse Biblio theek (01180-30250) en bij Van Benthem en Jutting aan de Lange Delft 64 te Middelburg (01180-12630). Dr. D. Lindhout is als kin derarts verbonden aan de af deling Klinische Genetica van het Academisch Ziekenhuis te Rotterdam. Na zijn opleiding tot arts en specialist aan de Vrije Universiteit te Amster dam heeft hij samen met en kele medewerkers de afdeling voor erfelijkheidsvoorlichting van het VU-ziekenhuis opge bouwd. Daarnaast verrichtte hij on derzoek op het gebied van de teratogenese - het ontstaan van aangeboren afwijkingen door schadelijke omgevings factoren - en met name door bepaalde geneesmiddelen. Op dat onderwerp promoveerde hij in 1985 cum laude, waarna hij zijn werk voorzette in het Klinisch Genetisch Centrum Rotterdam. Voortbouwend op het pionierswerk van de kin derarts mevrouw dr. Van de Vooren te Middelburg is hij in de provincie Zeeland begon nen met het opzetten van maandelijkse spreekuren in de ziekenhuizen Goes en Vlissin gen, die daarmee samen met de Klinisch Genetica in Rot terdam het begin van een cen trumsatelliet systeem voor er-- felijkheidsvoorlichting vor men. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG - De Christelijke gymnastiekvere niging Veldo in Middelburg houdt zaterdag 17 december haar jaarlijkse clubkampioen schappen voor jongens, meis jes, aspirantdames en heren en dames. De clubkampioenschappen vinden plaats in twee sportza len van het Delta College aan de Merwedestraat 1 te Middel burg. Er wordt om 9.00 uur be gonnen en het eind zal rond 16.00 uur 's middags in zicht komen. SOUBURG Buurtvereni ging Van Duyvenvoorde in Oost Souburg houdt iedere dinsdagmiddag Open Huis voor „thuiszitters" die overdag veel tijd hebben en 's avonds liever thuis blijven. Tijdens deze middagen kan eenieder doen waar hij zin in heeft zo als, kaarten, sjoelen, hobbyen, een ander spel spelen of gew- won gezellig bebbelen. De kos ten voor deze middagen zijn laag en een kopje koffie wordt aangeboden. Belangstellenden zijn welkom in buurthuis De Schuur van 14.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie, tele foon 01184-62388. marine." Over zijn tijd bij de marine kan Guus van Beek uren blij ven vertellen. „Ik heb een hele goede diensttijd gehad. Het is een tijd geweest waar ik later echt veel aan gehad heb. Ik ben er gevormd. Er is een enorme discipline en kame raadschap. Dat ontstaat van zelf op een schip. Je kunt elk aar daar niet ontlopen. Boven dien is de invloed van die im mense zee ongelooflijk. Er gaat een rust vanuit die met geen pen te beschrijven is. Als je je daar voor openstelt, kun je heel veel leren." Naast de festiviteiten die men met de onderafdeling wil gaan bewerkstelligen, pro beert men ieder jaar ook een landdag te organiseren. Alle afdelingen uit het gehele land komen dan bij elkaar en men maakt er een gezellige dag van. Het bestuur van de onderaf delingen komt ook regelmatig bijeen. Van Beek is eigenlijk al snel voorzitter van deze afde ling geworden. Van Beek: „Ik was nog maar net lid, toen ze mij als voorzitter voordroegen. Aanvankelijk twijfelde ik, maar aan de andere kant vond ik het toch ook weer wel een hele eer. Vandaar dat ik ja ge zegd heb. Nu zijn er hier al heel wat mensen lid geworden en je ziet dat de vereniging nog steeds groeit. Ik denk dat dit komt omdat we het over een andere boeg zijn gaan gooien. Het is belangrijk dat de AVOM meer publiciteit krijgt. We hebben de laatste tijd ook meer ruchtbaarheid aan het bestaan van de ver eniging gegeven. Dat werpt uiteraard zijn vruchten af. Natuurlijk willen we dat er nog meer mensen met ons mee doen, want er is volgens mij niets zo mooi dan als oudge diende weer eens een kijkje bij de marine te nemen en met mensen te praten die dezelfde ervaringen als jijzelf hebben. Zo komen we bijvoorbeeld ook op voor begeleiding van zaken als de geestelijke problemen van Birma-werkers en Indië- gangers. Dat hoort ook tot onze taak." Wie meer over de vereni ging wil weten, kan contact opnemen met Guus van Beek, Schaepmanlaan 49 te Bergen op Zoom, telefoon 01640-33446 of met Kees Roose, Dillenburg 56 in Roosendaal, telefoon 01650-42859. Stichliiig D.E. koffieconcerten. Impresariaat John de Crane B.V„ Croot \ieuwland 10a, 1811 ET Alkmaar. 072-157311. Volgens Van Beek bestaat de roep om een vereniging voor oud-marinemensen al lang. Van Beek: „Je zag in het hele land reünies van de ver schillende onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten. De marine ontbrak steeds. On derling waren er wel wat kleine groepjes die geregeld bij elkaar kwamen, maar dan had je het wel gehad. Zelf kom ik ook ieder jaar samen met 2 oude dienstmaten van mij. Eén weekend in het jaar ko men we bij elkaar en ik kan je verzekeren dat zoiets altijd weer een belevenis is. Hoogstwaarschijnlijk be stonden (en bestaan) er meer van dit soort groepjes. Eigen lijk is de roep om een vereni ging van daaruit ontstaan. Ik weet dat er meer mensen be staan die op zoek zijn gegaan naar contacten met oude mak kers. Incidenteel is dat dan ook wel gevonden, maar door een vereniging als de AVOM wordt dat natuurlijk een stuk gemakkelijker. Je bent meer gestructureerd bezig. Je kunt bijvoorbeeld via de vereniging te weten komen waar er men sen van jouw onderdeel zitten. Contacten kunnen gelegd worden én zo is het mogelijk om oude maten uit een ander deel van het land weer eens terug te zien. Dat is echt ver schrikkelijk mooi. Niet zolang geleden ontmoette ik tijdens een vergadering een oude dienstmaat van mij. Ik her kende hem meteen. Hij had nog precies dezelfde snor en houding als vroeger. Bij zo'n ontmoeting gaat er wel even iets door je heen. Dat kan ik je wel vertellen. De onderafdelingen in het land lopen volgens Van Beek zeer goed. Als lid krijgt men een uitgebreid formulier waarop alle gegevens ingevuld kunnen worden. Aan de hand hiervan hoopt men erachter te komen waar mensen van ver schillende onderdelen en jaren vertoeven. De vereniging is Guus van Beek zet zich in voor 'zijn' Marine. niet politiek of kerkelijk ge bonden. De basisgedachte van de AVOM is het sociale kon- takt. Daarnaast brengt men bezoeken aan de marine. Van Beek: „Voor de mensen die al geruime tijd uit dienst zijn is het wel leuk om te zien hoe een en ander gemoderniseerd is bij de marine. Wel moet ik daar meteen bij aantekenen, dat het jammer is dat de marine zo verkleind is. Vroeger hadden we als klein land een enorme marine waartegen elk land 'U' moest zeggen. Hedentendage is de marine enorm ingekrom pen. Dat betreur ik erg. Mi- chiel de Ruyter zou zich in zijn graf omdraaien als hij zag wat er nu oyer is gebleven van de OONMKMC vtuQAG ZAlftCMG OOO 77 00 U 00 7700 1000 l'QO zeelandhallen goes M MIDDELBURG - Momen teel trekt Martine Bijl door het land met haar derde thea terprogramma. Dinsdag 20 de cember staat zij met haar nieuwe show in Middelburg. De vorstelling vindt plaats in de Stadsschouwburg. Het doek gaat op om acht uur. Voor Martine Bijl waren er drie redenen om een derde theaterprogramma te maken: het plezier in het theaterma ken, het succes van de eerste twee solo-programma's en het gevoel dat ze daarin nog niet alles had gezegd. Het derde programma van Martine Bijl heeft geen titel. Wel een thema, want het gaat eigenlijk steeds over relaties, vooral die tussen mannen en vrouwen. De teksten zijn van Martine Bijl zelf, Henk van der Molen, Jan Boerstoel, Jos Brink en Kees Stip. De regie is in handen van Berend Boude- wijn. Niek de Groot en Sander Sitting. VLISSINGEN - De Stich ting Basieducatie organiseert in samenwerking met het SKW een cursus zeefdrukken en publiciteit met als doel de cursisten kennis te laten ma- kpn met zeefdruktechnieken, het ontwerpen van affiches, folders en meer. De praktische cursus bestaat uit tien blokken van 2,5 uur en vinden plaats op de woensdagmiddag, be ginnende woensdag 21 decem ber. Aan de cursus zijn geen kosten verbonden. Belangstel lenden kunnen voor aanmel ding en informatie terecht bij B. Stuit, telefoon 01184-16791. Het team van Optiek Frank Thielen/schoenmakerij De Leest dat het afgelopen weekend goed was voor een gelijk spel. - FOTO: TANNIE DE JONGE GOES - In het tennis- en sportcentrum 'Schelde Inter national' verraste Hapro Hol land door een 15-9 overwin ning te behalen op het team van Melse/De Snor. Eveneens in poule B boekte koploper Korstanj e/ Pieterse een 15-9 zege op de dragers van de rode lantaarn, de man nen van Paardekooper. Fran se/IBG was sterker dan Po- ley/de Annemoon en bracht dit tot uitdrukking in een 13- 11 eindstand. In poule C versloeg Jeremiasse het team van Philips/Schuur man met 16-8. Maros Vers Vlees won met 15-9 van De Delta/ABI en Vers Vijf bracht een 13-11 eindstand op het sco rebord in de ontmoeting met koploper Wacobel. In poule D behield Hertel de koppositie door Taxi Raas/Van Leuven Bloemsierkunst met 15-9 terug te wijzen. Zwaar Transport Zeeland en Optiek Thielen/ schoenmakerij De Leest deel den de punten en Meerhoff/ Rentmeester moest de meer dere erkennen in het team van Las Vegas (10-14). In de damescompetitie speelde Hertel gelijk tegen Special Mundi en boekten de dames van Meerhoff bloem sierkunst een 14-10 overwin ning op Mikro Electro. VLISSINGEN - In samen werking met de Stichting DE Koffiekonserten houdt 'Uit in Zeeland' zondag 18 december een middagconcert in het Vestzaktheater. Optredend zijn kontrabassist Niek de Groot en pianist Sander Sittig. De uitvoering begint om vier uur. Niek de Groot speelde aan vankelijk trompet, maar stapte op 18-jarige leeftijd over op kontrabas. Momenteel studeert hij bij Hans Roelof- sen aan het Rotterdams Con servatorium. Niek de Groot is plaatsvervangend solo-bassist bij het Nederlands Philhar- monisch Orkest en is bassist van het Nieuwe Ensemble. Sinds zeven jaar vormt hij een duo met pianist Sander Sittig. Die studeerde piano bij Jan Wijn, Eugene Indjic en Naum Grubert. Hij volgde meester- cursussen bij Jewgeni Malinin en Charles Rosen. Hij won prijzen op de pianoconcoursen van Eindhoven en Epinal. Naast diverse optredens als solist wordt hij ook veel ge vraagd voor concerten met ka- mermuziekensembles. In het vestzaktheater brengt het duo een repertoire van werken van Granados, Beet hoven, Tabakov, Gliere en Brahms.

Scheldebode | 1988 | | pagina 15