Kerst-ln in Stedelijk Museum Familiebedrijf Almekinders sluit de deuren Tachtig jaar tussen banden en bellen Open dag Stomavereniging 'De Verbroken Code' Seth met nieuwe show in de Stadsschouwburg Seth met nieuwe show in de Stadsschouwburg Rijdende Vakbondswinkel over flexibilisering ZVV Sinar in het nieuw Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Excursie naar Cobra Kinderboerderij ontvangt duizend gulden van de AMRO Bank kleurwedstrijd Trashcan Gallery in De Piek Overlast door werkzaamheden aan riolering Ensemble Idomeneo speelt composities van Beethoven Transparanten in teken kerst SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 307 GOES - Tachtig jaar heeft de familie Almekin- ders tussen de wielen het brood verdiend. Zij heb ben de opkomst van de fiets beleefd. Van de doorlo per met de carbidlantaarn, via de fiets met rem- naaf -door de Bevelanders hardnekkig 'vrómstom- per' genoemd- tot de freewheeler met de trommel- remmen. Wegens gebrek aan opvolging geeft men nu de 'Pijp aan Maarten' om in het wielerjargon te spreken. Tijdens de 'Tweewielershow' die van 15 tot en met 17 december in de Zeelandhallen wordt gehouden, is er op vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur ge legenheid om in het restaurant van de Zeelandhal len afscheid te nemen van de heer en mevrouw Al- mekinders-Nieuwenhuyze. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllli Geldautomaat 'Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Prijswinnaars gaat leiden. Geen telefoontjes ik jarenlang zaken heb ge- meer uit de Westhoek van daan", zegt mevrouw Alme- Brabant, Walcheren of de kinders. Zij krijgt nu meer tijd Zuid-Hollandse eilanden. voor kinderen en kleinkinde- „De handelaren zeggen: 'wij ren en misschien zelfs voor zullen je missen', maar ik zal een fietstochtje samen met ook de mensen missen met wie haar man. Het was de vader van de te- kenszand. Iedereen in het dorp genwoordige eigenaar van kwam bij 'Matties' om zijn Groothandel Almekinders, fiets te laten repareren. De Matthijs, die al op zeer jeug- groothandel was dichtbij. Bij dige leeftijd te kennen gaf Jacob Smit in 's-Heer Arends- niets voor het werk bij de boer kerke kon men voor alle on- te voelen. Modder en slik, gerst derdelen terecht. Smit had al snijden in de warmste tijd van gauw door dat de jonge Ties het jaar, nee het was niets Almekinders van wanten wist. voor hem. Toen hij afgekeurd in -32 verongelukte de enige werd voor millitaire dienst Zoon van Jacob Smit en dat hakte hij de knoop door en be- was Voor hem aanleiding de gon een "rijwielzaak in Hein- zaak aan de kant te doen. Toen Matthijs Almekinders op een dag bij hem kwam zei hij„Jij neemt mijn zaak over. Als je kan betalen, dan betaal je, eerder niet". Groothandel en detailhan del bleken niet te combineren en het werd uitsluitend de groothandel waarmee Alme kinders verder ging. Het gezin Almekinders telde vier zonen, die aanvankelijk allen bij va der in de zaak kwamen wer ken. Zoon Adriaan stapte er in 1955 uit en begon in 's-Heer Arendskerke en groothandel in electrische apparatuur. Tot zijn broer in 1960 de toekomst in een andere richting zocht. Hij werd directeur van de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Midden-Zeeland. Ook een tweede broer vertrok en werd directeur van een ver pleegtehuis in Rijswijk. De vierde broer was de zaak trouw gebleven en zette zich tot nu toe in voor het bedrijf. Het vertrek van zijn beide broers was voor Adriaan Al mekinders reden om er over te denken het familiebedrijf toch weer voort te zetten. Dat ge beurde in 1960. In 1961 ver huisde de groothandel naar de Grote Kade in Goes en sinds '75 is bedrijf gevestigd aan de Evertsenstraat. De grondlegger van de fa miliezaak, Matthijs Almekin ders, overleed in 1979. Hij was zijn hele leven een zeer voor uitstrevend man geweest. Als een der eersten in Zeeland reed hij in een auto, die tevens als taxi dienst deed. Zoals elke rechtgeaarde fietsenmaker was hij ook de bezine-pomp houder van het dorp. Verder exploiteerde hij de radio-dis tributie, die tot elf uur 's avonds te beluisteren was. Om die tijd viel na enkel lichtsig nalen de stroom weg en was het tijd om naar bed te gaan. Later was Almekinders presi dent kerkvoogd van de Neder lands Hervormde kerk en een der initiatiefnemers voor de bouw van het bejaarden thuis 'Poelwijck' in 's-Heer Arends kerke. Matthijs Alemekinders bracht fietsen onder eigen merk op de markt. Hij kocht de onderdelen en fabriceerde de 'junior' en de 'nestor' een dure en een wat goedkopere fiets. In de groothandel gingen in de dertiger jaren vier fiet sen van de hand voor honderd gulden. In '39 kreeg Almekin ders een fikse order van het Nederlandse leger. Meer dan honderd fietsen mocht hij le veren. Die fietsen mochten echter geen glimmende onder delen bevatten, omdat de vij and het fiets-peloton dan te snel zou ontdekken. Als na een gesprek met me vrouw Almkinders haar echt genoot zijn hoofd nog even om een hoekje van de deur steekt, wil hij nog aan het verhaal toevoegen, dat het familiebe drijf nooit zou zijn geworden wat het nu is zonder de steun van de vrouwen. Ook zij ston den de hele dag klaar voor te lefoon en administratie. Het ziet er dus naar uit dat ook mevrouw Almekinders anno 1989 een heel andere leven Cl OES - De afdeling Zeeland van de Nederlandse Stoma - vereniging 'Harry Bacon' hou>dt zaterdag 10 december een Open Dag. De bijeenkomst wordt gehouden in het Ooster- schtfddeziekenhuis in Goes. Le den van de organiserende ver eniging, maar ook andere be langstellenden zijn welkom. Di2 Open Dag van de Stoma- vercmiging begint om 13.00 uurDe officiële opening wondt verricht door F.G. Hu- ber, oud-burgemeester van Goe*s en momenteel voorzitter van het Patiënten Platform. Tot vier uur kunnen belang stellenden in het Oosterschei- deziokenhuis onderling van gedi a chten wisselen of hun lich1t opsteken bij deskundigen en deelnemende organisaties. Aanwezig zijn onder meer de heer C. Dijkhuis, chirurg in Goes, de heer A. van Stekelen burg, uroloog in Goes, de heer J. Vermeulen, medewerker van de Regionale Woning bouwverenigingen Samen werking en mevrouw C. de Buck, stomaverpleegkundige in Oostburg. Ook aanwezig de heer Lokerse van de gemeente Goes, de Gemeenschappelijke Medische Dienst, de firma Combicare en de firma Colop- last. Dit laatste bedrijf toont tijdens de open dag een geheel nieuw product. De Nederlandse Stomavere niging 'Harry Bacon' is een zelfhulpgroep en een belan genvereniging voor mensen met een stoma. Een stomapa tiënt is iemand die een kunst matige uitgang heeft voor ont lasting en of urine, daar de afvoer via de natuurlijke weg niet meer mogelijk is. De ont lasting wordt door een ope ning in de buik afgevoerd en opgevangen in een plastic zakje dat op de buik is beves tigd. MIDDELBURG - Op dinsdag 13 december is Seth Gaaikema te gast in Middelburg. In de Stadsschouwburg presenteert hij zijn nieuwste theaterproduktie, de one-man-show "Seth - op naar 90". De voorstelling begint om acht uur. Seth Gaaikema richt zich in zijn nieuwe show geheel op de toekomst. Op humoristische, maar vaak ook emotionele wijze probeert hij antwoord te geven op de vragen van morgen. Licht voetig gaat hij grote maatschappelijke problemen te lijf. Seth Gaaikema wordt muzikaal bijgestaan door Bob Zimmerman, Jan Blok en Frank Schermer Voest. De Stadsschouwburg is voor de show van Seth Gaaikema vrijwel geheel uitverkocht. Een beperkt aantal kaarten is nog verkrijgbaar aan de kassa van de schouwburg vanaf drie kwartier voor aanvang van de voorstelling. VLISSINGEN - De Vrien den van het Stedelijk Museum in Vlissingen houden zondag 18 december de jaarlijkse kerstbijeenkomst. De muzi kale Kerst-In wordt gehouden in het museum aan het Belia- mypark. De Kerst-In begint om drie uur. De jaarlijkse Kerst-In wordt geopend door de voor zitter van de Vrienden van het Stedelijk Museum, mevrouw W. van Nassau-Damen. Daarna is het podium beschik baar voor de jongste kleuters van de Vlissingse Schoolvere niging. Zij brengen het kerst spel 'Het Stadeurtje'. Na het toneelspel volgt een op treden van Maud Sauer. De Amsterdamse hoboiste ver tolkt de cantate 166 van Bach: 'Wo gehst du hin'. Op het pro gramma staat ook de vertol king van 'Oh kindeke klein'. Annemarie van Aalst en Re- nato Porcu, beiden leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool, spelen een werk van Franz Schubert. Tijdens de pauze bieden de Vrienden van het Stedelijk Museum het museum een ge schenk aan ter gelegenheid van de heropening. Aanslui tend volgt een optreden van groep acht van de Vlissingse Schoolvereniging. Zij spelen 'Geen wiegje als rustplaats' en 'de aankondiging', een frag ment uit een musical van Benny Vreden. Annemarie van Aalst en Niels Geysen spelen de 'Sonate voor twee violen' van Telemans, Maud Sauer speelt een improvisatie. De Kerst-In wordt besloten dor een gezamenlijk optreden van alle musici. Het slotnum- de zeventien vaste standplaat- mer is het stemmige 'Stille Nacht, Heilige Nacht'. De toegangsprijs voor de Kerst-In bedraagt vijf gulden voor leden. Een consumptie is daarbij inbegrepen. Niet-le- den betalen 7,50 gulden, kinde ren tot twaalf jaar mogen na betaling van vijf gulden een plaatsje in het museum zoe ken. De kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VW aan de Nieuwendijk. bondswinkel. VLISSINGEN - Op 14 de cember staat de rijdende vak bondswinkel van de FNV in de Lange Zeike (hoek Walstraat) in Vlissingen. Daar staat de winkel dan van 10.00 uur tot 17.00 uur. Bezoekers krijgen er deskundig advies van een vakbondskonsulente en win keliers. De rijdende vakbondswin- kel is een tot kantoor omge bouwde streekbus. Om de vier weken staat de bus op een van sen in het zuiden van het land. Vlissingen is zo'n vaste stand plaats. Deze maand staat het thema flexibilisering centraal. Steeds meer mensen krijgen te ma ken met 'los' in plaats van vast werk. In de rijdende vak bondswinkel kan men u ver tellen hoe het met uw baan zit. Voor meer informatie kan men bellen naar 06-52123599. Dan bent u rechtstreeks ver bonden met de rijdende vak- Het bedrijf van Jacob Smit aan de Korte Achterweg in 's-Heer Arendskerke, dat door Matthijs Al mekinders werd voortgezet. VLISSINGEN - Deze week is een begin gemaakt met rio leringswerkzaamheden in en bij het gebied Tuinstad in Vlissingen. De werkzaamhe den gaan ruim een half jaar duren. In verband daarmee worden van tijd tot tijd di verse straten afgesloten voor verkeer. Het verkeer zal ter plaatse worden omgeleid. Met name de bewoners van de Irislaan, de Margrie tenlaan en de Boterbloemlaan moeten met enige overlast re kening houden. De materialen voor de aanleg van de riole ring worden opgeslagen voor de maisonettes in de Paul Krugerstraat. Het verbin dingsstraatje dat daar ligt wordt afgesloten voor autoverkeer. Het trottoir blijft wel begaanbaar. Omwonenden die door de werkzaamheden onverhoopt problemen krijgen met de be reikbaarheid van hun woning, kunnen zich melden bij de op zichter in de directiekeet in de Beatrixlaan. De opzichter is telefonisch te bereiken op het nummer 14731. MIDDELBURG - Op dinsdag 13 december is Seth Gaaikema te gast in Middelburg. In de Stadsschouwburg presenteert hij zijn nieuwste theaterproduktie, de one-man-show "Seth - op naar 90". De voorstelling begint om acht uur. Seth Gaaikema richt zich in zijn nieuwe show geheel op de toekomst. Op humoristische, maar vaak ook emotionele wijze probeert hij antwoord te geven op de vragen van morgen. Licht voetig gaat hij grote maatschappelijke problemen te lijf. Seth Gaaikema wordt muzikaal bijgestaan door Bob Zimmerman, Jan Blok en Frank Schermer Voest. De Stadsschouwburg is voor de show van Seth Gaaikema vrijwel geheel uitverkocht. Een beperkt aantal kaarten is nog verkrijgbaar aan de kassa van de schouwburg vanaf drie kwartier voor aanvang van de voorstelling. De twee teams van de zaalvoetbalvereniging Sinar zijn in het nieuw gestoken door vishandel Cor Bosman uit Monnickendam. Bosman is in het Zeeuwse geen onbekende: in het zomerseizoen is de vishandel van de partij op vrijwel alle Zeeuwse markten, in het naseizoen staat hij met een kraam op de markten in Mid delburg en Vlissingen. MIDDELBURG - Het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming organiseert in samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek een ex cursie naar de Cobra-tentoon stelling in Amsterdam op za terdag 10 december. De kosten bedragen 40.- per persoon in clusief koffiestop en entree. Het vertrek is om 8.00 uur op de hoek Dwarskaai-Hage- preekgang. Men is tussen 18.00 en 19.00 uur terug. Inschrij ving kan tot 26 november bij het Z.I.K.V., Kuiperspoort 21 te Middelburg tussen 9.00 en 15.00 uur. GOES - In de AMRO-bank aan de Singelstraat in Goes werden vorige week de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de kleurwedstrijd. Per ingeleverde kleurplaat werd door de AMRO-bank 50 cent beschikbaar gesteld voor de kinderboerderij in het re creatiegebied 'De Hollandsche Hoeve'. Er werden 283 kleur platen ingeleverd. De Amro- bank maakte er een rond be drag van, zodat een totaalbe drag van duizend gulden kon worden overhandigd. Daar voor zal een verplaatsbaar ko nijnenhok worden aange schaft. 's Winters kan het hok binnen worden gezet en in de zomermaanden kunnen de ko nijnen buiten rondhuppelen De wethouder van recreatie mevrouw M.F. van Tooren- Loerakker was aanwezig, de chef van de beplanting W.J.J. de Koning en de beheerder van de kinderboerderij de heer Willemsen. Zij waren erg blij met dit geschenk, omdat de exploitatie van de kinder boerderij toch al geen slui tende begroting heeft en juist voor deze kleine en toch zo noodza kelij ke voorzieningen weinig geld beschikbaar is. De duizend gulden kwamen uit de Amro-matic geldauto maat, die per 1 december bij het AMRO-kantoor Goes in gebruik werd genomen. De jongste inzendster van een kleurplaat, de 2-jarige Koosje Spitz verrichtte de handeling, die nodig was om over het geld te beschikken. Met enige hulp bij het intoetsen van de PIN- code, liet Koosje de briefjes uit de automaat rollen en over handigde het geld aan de Goese wethouder. Amro-matic is een op de toekomst afgestemd systeem, dat zich geheel richt op snel heid, gemak en veiligheid. Met gebruik van de zogenaamde PIN-code (PIN staat voor per soonlijk Indentificatie Num mer) is geld opnemen uit de Amro-matic geldautomaat heel eenvoudig. Als pas kan gebruik worden gemaakt van de eurochequepas, de betaal kaart en de AMRO Card. De pas wordt in de automaat ge stopt, de PIN-code wordt inge toetst en de automaat wijst vervolgens zelf de weg. De ge bruiker heeft binnen 30 secon den het geld in handen. De geldautomaat staat op gesteld in de cliëntenhal, zodat men daar tijdens de kantoor uren snel geld kan opnemen. Mocht men buiten deze uren onverwacht geld nodig heb ben, dan kan men terecht bij de AMRO geldautomaten met 24-uurs service of bij de geld automaten van andere ban- M1IDDELBURG - In de Stadsschouwburg in Middelburg schilt tert Willem Nijholt vanavond -woensdag 7 december- in het 1 toneelspel 'De Verbroken Code' van Hugh Whitemore. Het stuk gaat over Alan Turning, een van de meest geniale en origi nele I Britten die ooit geleefd hebben. Het stuk 'De Verbroken Co de' bi een collage van scènes uit Turnings leven. Een vlechtwerk van :i:ijn obsessies, zijn jeugd, zijn belangrijke werk in de oorlog (Turner wist met ingenieuze ontcijferingsmethoden de onfeil baar geachte Duitse Enigma Code te kraken) en zijn toen nog straf 1>are homosexulaiteit. Trashcan Gallery VLISSINGEN - In jongerenuitgaanscentrum De Piek treedt zaterdag 10 december de Rotterdamse formatie Trashcan Gal lery op. De muziekstijl van de groep laat zich omschrijven als 'puntige gitaarrock met psychedelische invloeden'. De band wordt gevormd door Arnold Smits, Mike Janmaat, Erik Boon en Arnold Presburg. Het concert begint om tien uur. Een toegangs kaartje kost vijf gulden. MIDDELBURG - In de Concertzaal in Middelburg speelt het Ensemble Idomeneo vrijdag 9 december klassieke en vroeg-romantische werken van Beethoven. De uitvoering begint om acht uur. Het Ensemble Idomeneo be- MIDDELBURG - Op don derdag 8 december zal Caro line Goedhart, kleuterleidster aan de lagere school, voor be langstellenden, naar aanlei ding van een aantal door haar onder woorden gebrachte ge dachten, transparanten ma ken. De transparanten zullen be trekking hebben op advent, kerst en driekoningen. Het plezierige is, dat transparan ten eigenlijk nooit kunnen mislukken. Wie de avond wil bijwonen wordt verzocht een mesje, een schaartje en een plankje mee te nemen. In verband met de kosten van de avond wordt een bijdrage gevraagd van 3,50 (leden VOK 2,50). Iedereen is van harte welkom in de concert- en gehoorzaal in Middelburg. staat uit jonge enthousiaste musici, afkomstig uit de ge vestigde symphonische prak tijk en uit de authentieke mu ziekwereld. Het ensemble stelt zich ten doel het klassieke en vroeg-romantische repertoire voor blaasinstrumenten en fortepiano uit te voeren met historisch stijlbegrip en mo derne perfectie, het liefst op oude instrumenten. In dat ka der speelt Idomeneo vrijdag in Middelburg een aantal wer ken van Beethoven. Op het programma staan onder meer 'Andante für einen Flötenuhr', een werk voor fluit, hobo, kla rinet, fagot en hoorn, en de 'Sonate in F grote terts opus 17' voor hoorn en fortepiano. Na de pauze speelt het Ensem ble Idomeneo onder meer het 'Kwintet in Es grote terts opus 16'. Ensemble Idomeneo wordt gevormd door fluitist Jacques Zoon van het Residentie Or kest, hoboist Nico de Gier, kla rinettist Frank van den Brink, solist bij het NFO, en pianist Leo van Doeselaar. Jos de Lange, bekend van het Con certgebouworkest, speelt fa got, Herman Jeurissen op hoorn. Hij is solist bij het Re sidentie Orkest. Ensemble Idomeneo Van 16 december tot en met 11 januari exposeert Karola Pe- zarro met objecten in galerie Bellamy 19 te Vlissingen. De ope ning is op vrijdag 16 december om 19.00 uur. Tijdens de opening is er een muzikale presentatie. De openingstijden zijn van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdag is de galerie geopend van 13.00 tot 17.00 uur. ken, als die voorzien zijn van een 'via-de-bank-vignet'. De inzenders van de kleur plaat, die betrekking had op de kinderboerderij, werden in drie leeftijdscategorieën ver deeld, voor elke categorie wa ren drie prijzen beschikbaar gesteld, respectievelijk bedra gen van 50, 40 en 30 gulden op een AMRO Florijnenvlootre- kening. De winnaars zijn: ca tegorie A van 0 tot en met 5 jaar le prijs: Daphne Bantjes, Goes; 2e prijs: Angela Tjiam, Goes; 3e prijs: Ka-Shing Kok, Goes. Categorie B van 6 tot en met 9 jaar: le prijs: Ali Soelkan, Goes; 2e prijs: Cathelijne Hoo- gerwerf, Goes; 3e prijs: Jelle Homburg, Goes. Categorie C leeftijd 10 tot en met 12 jaar: le prijs: Nils. Planken, Goes; 2e prijs: Ti neke de Jong, Biezelinge; 3e prijs: Melanie Gan, Goes.

Scheldebode | 1988 | | pagina 7