Lezers van de Scheldebode snuffelen in Londen Middelburg krijgt kunstzinnige 'informatiezuil' op Marktplein Modefilmfestival Atelier-expositie Kees Roovers Blue Ran Dances met 'Two by One' in Vestzaktheater Pianist David Kuyken geeft Koffieconcert Bloemschikken SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 313 LONDEN - Een statige grijsaard stuurt een pe perdure Rolls door de spits, een grijzende staats man leest op de achterbank eerbiedwaardig de sno bistische Times. Een leeftijdgenoot zoekt in een vuilnisbak naar iets eetbaars. In de grote waren huizen holt het vrouwelijk schoon tussen de haute couture en de dure parfums, in Regent Street be- delt een blinde muzikant om wat munten. Olie sjeiks en filmsterren verdringen zich voor het Dor chester Hotel bij Hyde Park, zwervers zoeken een plaatsje in het Waterloo Station. Londen als een stad van uitersten. Voor de één een winkelparadijs en een aritocratische 'glamourous city', voor de an der een ordinaire, verloederende wereldstad die zijn eigen identiteit heeft verkocht aan Mc Do nalds en andere mega-kruideniers. En toch blijft Londen een plaats waar je eens in je leven geweest moet zijn. Lezers van De Scheldebode gingen snuf felen rond Piccadilly Circus, de navel van het Ge menebest. Redacteur Mare Molenaars maakte de trip mee... Mistletoe Gaslantaarns In de steigers Oog voor details Verloedering Good Morning MIDDELBURG - Het gemeentebestuur van Middelburg zoekt al geruime tijd naar ge paste informatiemogelijkheden in het cen trum van de stad. Daarbij wordt gedacht aan een zuil of een paneel waarop bezoekers van de Zeeuwse hoofdstad een plattegrond kun nen aantreffen, een opsomming van de be langrijkste attracties en een overzicht van het bezienswaardige historisch erfgoed. Een der gelijke zuil lijkt het gemeentebestuur te heb ben gevonden. Het oog is gevallen op een poort van de architect Keulemans, die na de architectendag 1987 geruime tijd het einde van de Nieuwe Burg sierde. Deze poort is mo menteel 'over', maar kan na behandeling door een schildersbedrijf prima dienst doen als in formatiedrager. Metropool vol tegenstrijdigheden St. Pauls Cathedral door Marc Molenaars „De snuf fel trips naar Londen, zoals we de driedaagse reisjes noemen, worden door ons precies tien jaar voor onze lezers geor ganiseerd. In samenwerking met de ANVR Reisbureau's in Zee land kunnen we de mini-trip voor een hele scherpe prijs aanbie den. De belangstelling voor deze uitstapjes is dan ook altijd vrij groot", aldus Hans van Emden, acquisiteur bij Zeebra Weekbla den en reisbegeleider tijdens de snuf fel trips. „Het leuke is dat we onze lezers eens iets anders kunnen aanbieden dan de geijkte dagtrips. Londen blijft iets speciaals. Tijdens een uitstapje naar Londen ben je ook echt even op reis. Het verblijf op zo'n reus achtige schuit van de Olau Line is al een belevenis op zich, in de stad zelf kom je ogen tekort om alle indrukken te kunnen ver werken. Je vertrekt uit Nederland en komt in een totaal andere wereld terecht" Een andere wereld mag Engeland beslist worden genoemd. Het is geen enkel probleem: de Engelsman vindt het zelf ook. Kosten noch moeite worden gespaard om dat zo te houden. Ook in Londen. Het historisch erfgoed wordt gekoesterd als een pas geboren kind, noviteiten worden zorgvuldig gewikt en gewogen en niet zelden bij Dover in de Noordzee gekieperd. „Juist daardoor heeft Londen de bezoekers nog altijd heel wat te bieden. De lezers van de Scheldebode die gebruik maken van het door ons aangeboden arrangement, stappen dan ook alle maal met een verschillend doel op de boot. Sommigen gaan puur om te genieten van de sfeer in de grote warenhuizen, anderen duiken een museum in." De reizigers die de typische sfeer willen proeven in de City van londen komen in de weken voor Kerstmis inderdaad aardig aan hun trekken. De grote winkelstraten zijn feestelijk verlicht, de etalages zijn stuk voor stuk kunstwerken. Tienduizenden lampjes zorgen voor een feeëriek schijnsel, de knusse winkel straatjes -de gallery's- ademen de geest van Charles Dickens. Slechts het meisje met de zwavelstokjes ontbreekt. „We gaan inderdaad naar Londen voor de sfeer. Voor het winkelen hoeven we niet weg uit Zeeland. Daar is eigenlijk ook alles wel te krijgen. Daarbij is Londen niet bepaald goedkoop. Een paar jaar geleden -toen het Pond ineens enorm kelderde- was het misschien aantrekkelijk om in Engeland inkopen te doen, maar die tijd is lang voorbij", aldus een echtpaar uit Mid delburg, dat twee weken geleden de reis meebeleefde. Voor de derde keer inmiddels, dus de constatering stoelt op ervaring. Dat neemt niet weg dat het flaneren door Oxford Street, Re gent Street en Bond Street zijn charme heeft. Het winkelhart van Londen lijkt weliswaar in iets op een reusachtige mieren hoop, de warenhuizen zijn van een dergelijke omvang dat nie mand op straat hoeft te blijven. Hoewel juist daar de meest mooie dingen te zien zijn. Bedoeld wordt daarmee niet de im mense stroom reutelende taxi's en kuchende dubbeldekkers, wel de Efteling-etalages en de kooplieden in de met mistletoe be hangen kraampjes. Een chagrijnig ogende, hautaine Bobby doet daar niets aan af. Het winkelhart van Londen is echter meer dan de super-Bij enkorven als Hamley's, Selfridges en Marks and Spencer. Zelfs een doodgewone C&A valt in het West End niet uit de toon. Veel leuker zijn echter de kleine straatjes die de grote promenades met elkaar verbinden. Burlington Arcade bijvoorbeeld, een idyllisch en overdekt steegje, waarin keurige winkeltjes al even keurig in het gelid staan. Maar ook Grafton Street waarin be kende modeontwerpers hun droomcreaties maken, en South Molton Street, een autovrij paradijsje voor gastronomen en de echte modeliefhebbers. Lieflijke straatjes waar 'Jan en Alle man' aan voorbij gaat, maar waar juist die typisch Engelse sfeer over je heen golft. Juist in die straatjes branden 's avonds nog echte gaslantaarns. „Een dagje Londen is eigenlijk te kort. Winkelen in de City is prima, alle grote warenhuizen (behalve in het dure wijk Knightsbridge gelegen Harrod's, mm) zijn gemakkelijk te belo pen. Na een rondje centrum is er echter geen tijd meer om ook nog andere zaken te gaan bekijken. Zelf ben ik op zoek geweest naar een wetenschappelijk boek. Alle antiquariaten afge struind, niet gevonden wat ik zocht. Als je zo aan het snuffelen bent, dan vliegt de tijd. Ik denk er dan ook serieus over om een volgende keer weer mee te gaan. Dan kies ik gewoon een ander d el", aldus een van de reizigers. Om aan die wens enigszins tegemoet te komen wordt het dagje Londen geopend met een summiere sight-seeing. Een bus- rit langs de gebouwen en standbeelden die ieder jaar weer tal loze reisgidsen sieren. De namen spreken tot ieders verbeelding, een directe confrontatie loopt uit op een teleurstelling. Het me rendeel van de monumenten staat in de steigers. De luchtver vuiling die de stad sinds jaar en dag teistert eist zijn tol. De Big Ben pronkt aan de boorden van de Theems bij de gratie van de restaurateurs, Nelson valt vroeg of laat van zijn door Sir Char les Barry ontworpen voetstuk als betonwerkers niet dagelijks op het Trafalgar Square de handen uit de mouwen steken. Op Piccadilly Circus wordt de oorspronkelijke sfeer verkracht door metershoge lichtreclames van Coca Cola (ook daar), Panasonic, Carlsberg, Sanyo, Kodak en wederom Mc Donalds. Minder aangetast is het gebied rond de Victoriaans-gothische Tower Bridge en de door Willem de Veroveraar gebouwde To wer of Londen, het voormalige koninklijke paleis waar nog al tijd de kroonjuwelen liggen. De St. Paul's Cathedral vertoont enige tekenen van verval, maar haalt ook het eind van de vol gende eeuw nog wel. In goede staat is natuurlijk ook Buckingham Palace, het op trekje van de Britse vorsten aan de vorstelijke lindenlaan The Mali. Toeristen kijken daar om de dag hun ogen uit bij het cere- moniele wisselen van de wacht Andere trekpleisters in de di recte omgeving zijn de Horse Guards, het achter dranghekken verborgen Downing Street 10, de National Gallery (waar mo menteel een expositie over Rembrandt te zien is), de Westmin ster Abbey en de Houses of Parliament. Allemaal bekend van radio en tv, uit schoolboekjes en de al eerder gememoreerde reisgidsen. Aan de buitenkant allemaal even grijs en fel con trasterend met het egale groen van Hyde Park, St. James Park en het al even beroemde Regent's Park. Zijn het niet de kolossale bouwwerken aan de oevers van Theems die indruk maken op de bevooroordeelde bezoeker, im posant is wel het Engels gevoel voor detail. De kunstzinnige eta lages zijn reeds genoemd en geroemd, ook op andere fronten scoren de Britten duidelijk hoger dan wij. Daarmee bedoel ik niet de pubs, wel him fantastische, handgeschilderde uithang borden. Een glimlach wordt op het gezicht getoverd door stijf in het jacquet gestoken winkelbedienden die zonder een spier te vertrekken op een uiterst bescheiden wijze en totaal onbe- scheide rekening presenteren. Enig gevoel voor detail mag ook worden toegedicht aan Madame Tussaud in Marleybone Road. groten der aarde -gebroederlijk onder een dak- komen daar onmiskenbaar tot leven. Reisbegeleider Hans van Emden: „Londen biedt dagjesmensen ongekende mogelijkheden. Dat is ook het succes achter de snuf- feltrips van de Zeebra Weekbladen, waartoe ook Het Nieuwsblad behoort. „Heel vreemd hoor, die wassen beelden. Ook al sta je er met je neus bovenop, het zijn net levende wezens. Alleen Thatcher was in Tussaud veel mooier dan in werkelijkheid. Op haar gezicht was geen rimpel te bespeuren en dat is op televisie toch wel even anders. Maar het blijft knap dat met was een droomwereld kan worden gecreëerd", aldus een mevrouw uit Zierikzee, die tijdens haar eerste bezoek aan de stad meteen had kennisgemaakt met alle nationale helden. Op weg naar Sheemess, een van de poorten naar Europa, keerde ook deze mevrouw in recordtijd terug naar het heden. Londen is een metropool ter grootte van de provincie Utrecht, en heeft dan ook meer dan een gezicht. Even buiten het aristocrati sche centrum met zijn reusachtige warenhuizen, bankgebou wen, musea en paleizen laat de verloedering van het eens zo machtige imperium zich gevoelen. Het zuidelijke deel van Lon den is niet meer dan een paar vierkante kilometer diepe ellende. Eens zo statige herenhuizen zijn een gemakkelijke prooi voor de om zich heen grijpende verkrotting, slechts de vele bordjes 'For Sale', daar door makelaars geplaatst, zorgen voor enige kleur in de straten. Het koloniaal verleden van de Engelsen is tastbaar. Indiërs en Pakistani balanceren voortdurend aan de rand van de armoedegrens, hun brood verdienend in een armetierig groentewinkeltje, shaorma-tentje of wasserijtje. Straatvuil hoopt zich op, opgekalefaterde autowrakken vormen een buffer tussen de huizen en de stinkende files. Iedere medaille heeft blijkbaar zijn keerzijde. Op de boot naar Vlissingen is het beeld van de verpauperde buitenwijken snel vergeten. In de luxueus ingerichte lounge van de Olau-cruiser roepen Engelstalige obers weer de sfeer op van het deftige winkelhart van Londen. Een Oostduitse band zorgt voor een vrolijk achtergrondje. In de tax free-shops wisselen Ponden en guldens, likeuren en destillaten, sigaretten en sigaren vlot van eigenaar. In de redelijk comfortabele hutten passert de dag nogmaals de revue, wordt nagekaart met de mede-passa giers. Het V&D-stemmetje van de Olau-microfoniste roept op tot een afsluitend ontbijt. Een Engels ontbijt uiteraard, compleet met gebakken spek en glimmende worstjes. Sommerset Maug ham heeft ooit gezegd: 'Wie in Engeland behoorlijk wil eten, moet driemaal per dag ontbijten'. Die tijd is geweest -Engeland kent momenteel een prima keuken en schitterende restaurants maar je moet wel een verdomd flinke eter zijn, wil je na zo'n 'breakfast' nog een hap door je keel kunnen krijgen. Het gemeentebestuur van Middelburg wil de poort zo optimaal mogelijk benutten. Dat betekent dat aan de ene kant van de poort informatieborden worden geplaatst waarop een plattegrond van de binnenstad wordt afge beeld, waarop de geschiedenis van Middelburg wordt verwoord en waarop de belangrijkste toeristische attrac ties onder de aandacht worden gebracht. De achterkant van de poort -of is het de voorkant ?- is bestemd voor cul turele instellingen. Die kunnen de informatiezuil gebrui ken om op handen zijnde activiteiten aan te kondigen. Om het feest helemaal compleet te maken wil het ge meentebestuur op de plattegrond een aantal wandelrou tes aangeven. Om de bezoekers die een dergelijke route willen lopen helemaal ter wille te zijn is het gemeentebe stuur van plan de wandelroutes 'in het terrein zelf' te markeren. Vrij vertaald wil het gemeentebestuur dus ge- pijlde wandelroutes uitzetten in het hart van de stad. De kunstzinnige informatiepoort geldt daarbij als vertrek punt. VLISSINGEN - Tot en met woensdag 4 januari is in het atelier van de Vlissingse beel dend kunstenaar Kees Roo vers aan de Julianalaan 4 een expositie ingericht. Roovers, die de afgelopen jaren onder meer in Belgie en Duitsland exposeerde, exposeert nu een selectie van zijn werk van de afgelopen vier jaar. Abstracte stukken volgens het omke- MIDDELBURG - Op dins dag 13 december houdt de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde afdeling Walcheren 'Groei en Bloei' een avond bloemschikken. De aanvang is 19.30 uur. Willem Joosse zal op die dinsdagavond de mensen al vast in de stemming brengen en ideeën aandragen om het huis te versieren tijdens de feestdagen. Willem Joosse geeft een demonstratie die speciaal op het maken van bloemsierkunst voor Kerstmis is gericht. ringsprincipe de inversie, of tewel ruimtelijke tegenstrij digheid. Uitgevoerd in blauw en grijstinten, zodat de kleur niet afleidt van de oorspron kelijke composities. De argeloze toeschouwer wordt onmiddelijk op het ver keerde been gezet. Hij ziet perspectieven die in werke lijkheid niet bestaan en ook echt onmogelijk zijn. "Ge voelsmatig wil je niet aan vaarden wat je ziet", aldus Roovers. "De mensen gaan na denken bij wat ze zien en dat is, denk ik, heel belangrijk. Een stukje bewustwording bij het kijken". De geexposeerde schilderijen, gouaches, beschilderde pane len en houtsculpturen geven een ontwikkeling weer in het zoeken naar een soort onmo gelijke vormgeving op het platte vlak. Een boeiende visie de moeite waard om eens ken nis van te nemen. Het atelier is, behalve de feestdagen, 's maandags tot en met vrijdags geopend van 12.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot en met 4 januari. MIDDELBURG - In het bi bliotheektheater in Middel burg vindt in de week van 7 tot en met 14 december het festival "film en Fashion" plaats. In totaal zijn er 6 films en 1 lezing te zien en te horen. Op woensdag 7 december begint om 20.30 uur de film Blow up. Een modefotograaf kiekt een liefdespaar in een park en krijgt bij het uitver groten de indruk dat hij onwe tend een moord heeft geregi streerd. Donderdag 8 decem ber draait om 20.30 uur The Damned. De entreeprijs be draagt 10.-. Op vrijdag 9 de cember is er om 20.00 uur een lezing door Corlijn Farnon Bol, docente kunstgeschiede nis. Aan de hand van popu laire sterren uit de jaren '30 tot en met '50 wordt de bewuste imagebuilding van een'type' vrouw verklaard. De entree prijs bedraagt 10,-. Vrijdag 9 december draait om 21.30 uur de film Breakfast at Tiffany's. Na de lezing deze charmante film met Hepburn als het meisje uit de provincie dat modiste wordt in New York. Zaterdag 10 december om 20.30 uur The Great Gatsby entree 8,50. Maandag 12 december om 20.30 uur An American in Parijs. Een vro lijke musical met de muziek van Gershwin. Winnaar van 6 oscars, entreeprijs 8,50. Dins dag 13 december om 20.30 uur My fair Lady, entreeprijs 10,-. Woensdag 14 december om 20.30 uur How to steal a million, entreeprijs 8,50. Bij het festival is een boek verschenen onder de titel 'kos tuumontwerp in de twintigste eeuw' met een voorwoord van Audrey Hepburn. Het boekje is te koop voor 13,50 bij boek handel Fey en aan de kassa's. VLISSINGEN - In het kader van 'Uit in Zeeland' treedt zaterdag 10 december de Israëlisch-Belgisc he dansgroep Blue Ran Dances op in het Vestzaktheater in Vlissingen. Op het programma staat de dansproduktie Two by One'. De voorstelling begint om halfnegen. 'Two by One' is de eerste produktie van de Blue Ran Dances op Israëlische folkmuziek van Yuval Shaked en avantgarde rock van de Belgische groep Minimal Compact. De muziek wordt gecombineerd met originele Afghaanse en Bulgaarse liederen. De dans wordt uitgevoerd door Avi Kaiser en Naomi Bloch in een choreografie van Ronit Land. In zes delen tonen zij alle mogelijke constructies van 'het lichaam in relatie tot zichzelf, elkaar en de ruimte'. David Kuy ken. - foto jean van ungen MIDDELBURG - In de Kloveniersdoelen in Middelburg geeft de pianist David Kuyken zondag 11 december een koffieconcert. Het optreden van de veelbelovende pianist begint om 11.30 uur. Op het programma staan eigentijdse werken van Schat, Pijper, Ton de Leeuw en Lübeck. David Kuyken is pas 28 jaar oud. Reeds op vijfjarige leeftijd kreeg hij zijn eerste pianolessen, op zijn twintigste vertrok hij naar Londen om verder te studeren bij Peter Feuchtwanger. In 1983 legde hij met goed gevolg examen af aan het Royal College of Music. Sindsdien speelde hij behalve in Londen ook in Duitsland, Belgie en Zwitserland. In 1985 debuteerde hij in de grote zaal van het Concertgebouw in Amsterdam. Daarna maakte hij nog verschillende radio opnames zowel in Nederland als vor de BBC. Hij won de tweede prijs op het Tromp Piano Concours in Eindhoven en soleerde met Het Brabants Orkest en het Radio Philharmonisch Orkest. Blue Ran Dances.

Scheldebode | 1988 | | pagina 13