Gezelligheid troef bij De Draadontspanner Fotograferen als 'gezonde' verslaving Gift Afasiesoos Walcheren Zeeuwse Komedie V. 4 h j iJFV Luxe touringcar van Carlier gekroond tot Bus van het Jaar - u Joli Jolig bij Total Bossenburgh Expositie van Vivoka Deafen in American Wandeltocht Het RO-theater brengt: Een zaak van de familie Hoffmann's vertellingen in de Stadsschouwburg Lezing n lifts M< J- v t. Hongarije-markt in Souburg Project voor jongeren SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 325 OOST-SOUBURG - In een (draad)ontspannen sfeer komen de amateurfotografen wekelijks bij elkaar om eigen werk aan onderlinge kritiek bloot te stellen. Om gezellig aan werkopdrachten vanuit de club te werken, te luisteren naar professionele vakmensen, nieuwe ideeën uit te wisselen of ge woon gezellig eikaars vakantieseries foto's of dia's te bekijken. Verslaafd aan fotograferen wanneer er maar even de tijd voor is. Elkaar stimuleren in het schieten van nog betere plaatjes in vriendschappe lijke opbouwende clubkritiek. Een kijkje achter De Draadontspanner, de amateurfotografenclub uit Souburg. "V; Prijsuitreiking tekenwedstrijd Jaarvergadering Zeeuwse Kruis Uitvoering van turnvereniging Friendship Force houdt een avond Drie jaar geleden begon de club in Het Zwaantje in Oost- Souburg, maar al na een jaar kwam de behoefte aan een eigen clubruimte. Na wat zoe ken kon de club de oude con ciërgeruimte van de Midden hof in Oost-Souburg huren. Deze ruimte stond al zo'n tien jaar leeg en moest opgeknapt worden. De clubleden ver nieuwden alle elektriciteit, maakten een gezellige presen tatieruimte, richtten een stu dio en doka in, en het nieuwe clubhuis werd een feit. On langs, een week of vijf gele den, hoorden ze dat voortaan de Regionale Omroep Zeeland gebruik gaat maken van de Middenhof, en weer moesten ze op zoek naar een nieuwe ruimte. Van de gemeente kwam veel begrip. Frans de Bruyne, voorzitter van De Draadontspanner: „De ge meente heeft ons enorm gehol pen bij het zoeken naar een geschikte ruimte waar ook de nodige faciliteiten aanwezig waren. Tussen een aantal be jaardenwoningen hebben wij een woning gekregen met de gemeenschappelijke badka mer en gebruik van de bil- jart(recreatie)zaal. De woning wordt onze nieuwe studio, de badkamer de doka en de bil jartruimte de clubruimte. De gemeente biedt hulp bij het opknappen met name bij het van buiten blinderen van de woning waar de studio komt. De badkamer is ideaal voor groot ontwikkelwerk en doe- avonden van de club. De bil jartruimte wordt aangepast en het leuke daarbij is dat we evenals afgelopen jaren weer een hele wand van zachtboard voorzien waarop constant fo to's hangen. Zo hebben de nog omwonende bejaarden er ook een beetje plezier van". De Draadontspanner is een vrij jonge' club en telt een twintigtal leden uit Souburg, Middelburg, Vlissingen en zelfs Goes. De club is aange sloten bij het overkoepelend orgaan BNAFV (Bond Neder landse Amateur Fotografen Vereniging) en sinds kort zit een van de clubleden, Cor Dor- land, in het rayonbestuur Zee land. De club bestaat uit meer gevorderde amateurfotogra fen alsook beginners en zowel uit mannen als vrouwen. Het hele jaar door zijn er werkop drachten voor de leden, onder linge wedstrijden en uitwisse lingen van hele foto- of diase ries, het rouleren van eikaars werk en enkele landelijke ac tiviteiten. Enkele malen per jaar is er een gastspreker. Frans: „Dit kan een vakfoto graaf zijn die ons wat beter vertrouwd maakt met nieuwe foto- en vaktechnische aspec ten of een beroepsfotograaf die als deskundige helpt bij het beoordelen van uitge voerde opdrachten". De onderwerpen voor de clubfotografen zijn heel geva rieerd. Van vakantiefoto's tot historie en kunst, van object fotografie binnen tot straat- theater buiten, van reclamefo tografie tot modellenfotogra- fie, bepaald niet eentonig. De inventiviteit die steeds weer naar voren komt blijkt prik kelend te werken op de fanta sie van de leden en degenen die al wat langer bij de club zitten merken dit ook duide lijk in hun werk. Ze gaan be ter fotograferen, letten op nieuwe details en durven bin nen hun eigen kunnen meer uitdagingen aan. Voor sommi gen is het zelfs meer dan al leen fotograferen in clubver band. Een van de leden heeft van zijn hobby zijn dagelijks werk gemaakt en houdt zich bezig met laboratoriumwerk voor Delta Phot. Bij de jongere leden is er de interesse voor de fotovakschool en zo'n club le vert dan natuurlijk een prima portfolio op voor de aanmel ding. De Draadontspanner stelt geen hoge eisen aan een nieuw lid. Frans: „Je hebt echt geen dure camera nodig met aller hande attributen en ook geen technische kennis. Met een eenvoudig tweedehands came raatje kun je al heel wat leren en prima foto's maken. Je kunt later altijd kijken hoe ver je wilt gaan wanneer je beter werk wilt maken of duurdere apparatuur wilt aanschaffen. Iedereen binnen de club heeft waardering over en weer voor eikaars werk, en niemand streeft er naar om de beste van de club te zijn. Op een leuke manier bezig zijn met fotografie en veel gezel ligheid blijft het belangrijk ste". Welke rol speelt het rayon- bestuur? Cor Dorland: „Het Zeeuwse rayonbestuur werkt mee bij landelijke uitwisselin gen en wedstrijden en bij rayon- en workshops. Je kunt altijd zowel individueel als met de club aan iets meedoen. De workshops zijn leuk om te doen, zoals vorig jaar, toen we de gelegenheid kregen om mo dellen in nostalgische kleding te fotograferen in en rond het stoomtreintje Goes-Borssele. Zo'n workshop is ook wel eens ergens in het land, bijvoor beeld in een kasteel waar we dan de modellen bij oude auto mobielen kunnen fotografe ren". Een hele positieve factor binnen de club blijken de da mes te zijn. Vrouwen hebben toch weer een andere kijk op het werk en fotograferen zelf ook anders, misschien meer intuïtief. Hun waardering maar ook kritieken op het VLISSINGEN - Wandel- sportvereniging De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen houdt zaterdag 26 november haar jaarlijkse St. Nicolaas- tocht. Start en finish zijn bij het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskenburg- plein. Deelnemers kunnen kie zen uit vier verschillende af standen: 5,10,15 of 25 kilome ter. Vanaf het Baskenburgplein vertrekken om twaalf uur de deelnemers aan de langste af stand. Voor de overige afstan den is de start om twee uur. De wandelaars die de tocht volbrengen, wacht na afloop een fraaie herinnering. Op de rustplaats, in de Marijke- school in West-Souburg, is de Sint aanwezig met een aantal Zwarte Pieten. Zij helpen bij het uitreiken van chocolade melk en speculaas. Ook bij de uitreiking van de medailles is de Sint aanwezig. De wandel tocht staat onder auspiciën van de KNBLO. De medische verzorging is in handen van de afdeling Vlissingenn van de EHBO. De clubavonden zijn altijd interessant voor de enthousiaste foto-amateur. Hier wordt de invloed van filters gedemonstreerd. werk van de mannen blijkt een goede uitwerking te heb ben. Cor: „Wanneer wij bij voorbeeld modellen fotografe ren blijkt dat de vrouwen heel anders tegen de foto's aankij ken en steevast krijgen we vragen zoals, waarom we be paalde accenten van een mo del niet meer benadrukt heb ben. Vaak gaan we dan zelf ook anders naar de foto's kij ken en zien dan inderdaad dat er van de dames best wat te le ren valt. Andersom kunnen wij de dames natuurlijk goed helpen bij het leren beheersen van fototechnische zaken. Maar zo'n gemixte club werkt prima". MIDDELBURG - Woens dag 30 november brengt het RO-theater uit Rotterdam de voorstelling 'Een zaak van de familie' in de stadsschouw burg in Middelburg. Het gaat hier om een komedie van de hand van Alan Ayckbourn, op dit moment 's werelds meest gespeelde toneelschrijver. Een famiiiehandel in meu belen met een schijnbaar on berispelijke zakenmoraaL Maar zoals vaak, schijn kan bedriegen. De voorstelling begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt ƒ18,- Mensen met een CJP of een 65 plus kaart kunnen voor 13,- de voorstel ling bijwonen. Het thema van deze sociale komedie is de tot mislukken gedoemde strijd van een rechtschapen man om de on der zijn leiding staande fami liezaak op een volstrekt eer lijke manier te runnen. Zoals gebruikelijk bij Ayckbourn begint het stuk in een uiter mate vrolijke stemming, maar al gauw wordt de hoofdper soon opgenomen in een maal stroom van onafwendbare te genslagen. Zijn jongste doch ter is betrapt bij een kleine winkeldiefstal en de detective, die dat zaakje onder zijn hoede In het Koetshuis, op het ter rein van Verpleegtehuis „Der Boede" in Koudekerke is op donderdagmorgen 17 novem ber een gift aangeboden in het kader van aktie". de „humanitaire Twee leden van de OR Koninklijke Maatschappij „De Schelde" boden dia-appara- tuur en een videoprojector te gebruiken tijdens soosbijeen komsten en voorlichtingspro gramma's Een scène uit Hoffmann's Vertellingen. MIDDELBURG - Zaterdag 26 november brengt de Goese operette Vereniging 'Hoff mann's Vertellingen' in de stadsschouwburg te Middel burg. Hoffmann's Vertellingen is een nederlandstalige bewer king van Jaques Offenbach's opera comique. De voorstel ling begint om 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 19,50. Mensen met een CJP of 65 plus kunnen voor 16,50 de voor stelling bijwonen. Na meer dan een jaarlang hard repeteren is de Goese Operette Vereniging er weer in geslaagd een nieuwe pro- duktie te presenteren. De in spanningen, die geleverd zijn door alle medewerkers, om de opera comique 'Hoffmann's vertellingen op te kunnen voe ren, grenzen bijna aan het on mogelijke. De Goese operette Vereniging biedt de garantie voor een avondje gezellig uit gaan en genieten van prachtig spel en muziek. Eeen en ander gebeurt mede dank zij de on dersteuning van een profes sioneel orkest en drie profes sionele gastsolisten. De uit België afkomstige Ludwig van Gijsegem, Rolande van der Paal en Jan Joris geven de voorstelling een extra profes sioneel tintje. VLISSINGEN - Op 26 no vember begint de Zeeuwse Komedie haar nieuwe speel seizoen met twee eenakters. De eenakters zijn van Peter Shaffer en dragen de titels: The public eye en white lies. Beide stukken staan onder re gie van Willem Huybregts. Aanvang van het stuk is 20.30 uur. VLISSINGEN - Op zondag 27 november zal de bekende Zeeuwse bioloog Ko de Korte een lezing houden in de Kapel van St. Maarten te Hoogelan- de. De lezing begint om 14.30 uur. Tijdens de lezing zullen kleurendia's vertoond worden over South Georgia, voorpost van Antartica, eiland van pin- guins en robben. De toegangs prijzen zijn voor CJP-houders 2 50 en normaal 5.- miminimummmmiimmmmmmmmi ■..Li. J OOST SOUBURG - De winter staat weer voor de deur en voor de Hongaarse Roemeense vluchtelingen en achtergebleven familieleden in Roemenië betekent dat de schaarste aan eerste levensbehoeften groter wordt en de Hongaarse kerken meer en meer hulp moeten verlenen. De Gereformeerde Kerk van Oost Souburg heeft een werkgroep Hongarije en deze werkgroep heeft voor de maand november een aantal aktiviteiten georga niseerd. Naast het schenken van geld aan de Hongaarse kerken verleent de werkgroep ook rechtstreekse hulp aan de achterge bleven familieleden van de vluchtelingen in Roemenië. In het kader van de Honga- rije-aktie houdt de werkgroep op zaterdag 26 novmeber een Hongarije-markt in de kerk gebouwen van de Gerefor meerde Kerk aan de Kanaal straat in Oost Souburg. Op de markt zijn informatiestands met video- en diamateriaal, foto's en folders. In andere stands zijn kleedjes en kera miek uit Hongarije te koop of kan er gesjoeld worden. Ver der is er een rad van avontuur, zijn er kinder- en gezelschaps spelen en is er een grote verlo ting. Tijdens deze markt treedt rond drie uur het Chr. Mannenkoor uit Hattem op. Dit zeventig man sterke koor is bekend van vele concerten in het land en van het NCRV programma U zij de Glorie. Eveneens maakte het koor een concertreis naar Hongarije. MIDDELBURG - Bij Carlier Touringcarbedrijf aan de Elektraweg 9 in Mid delburg was er afgelopen weken reden genoeg een feestje te vieren. Hun auto bus van het type Acron werd op de AutobusRAI op drie november door de Federatie Nederlandse Organisatie voor het Personenvervoer gekozen tot Autobus van het Jaar, vanwege de zeer com plete en luxueuze uitvoe ring. De AutobusRAI in Am sterdam werd voor de derde keer gehouden. Uit wel tien Europese landen stelden meer dan 90 exposanten hun autobussen, touringcars, chassis en carosserieën, on derdelen en toebehoren ten toon. De heer L.A. van Klin ken, administratief mede werker van het bedrijf ver telt: „Het is voor ons bedrijf van groot belang de verdere ontwikkeling nauwkeurig te volgen. Nederland heeft een aandeel van 70% van het Europees busvervoer. Daar bij zijn de Nederlandse on dernemers groot ten op zichte van de buitenlandse, het gemiddelde aantal bus sen van een Nederlands be drijf is 12,8, in België is dat slechts 2,8. In de nabije toe komst moeten we rekening houden met de vraag naar nóg meer comfort en daarbij supersnel te zijn". Met de Bus van het Jaar schijnt het moderne bedrijf al een aardige stap op weg te zijn. De Belgische carosse- riefabriek Van Hooi heeft de bus in opdracht van Carlier ontworpen. De Comfort Class stoelen bieden naast veel beenruimte uitstekend zitcomfort. Een heteluchto- ven zorgt voor de warme maaltijdvoorziening. De touringcar heeft dubbele beglazing en is verder uitge rust met airconditioning, stereo-geluidsinstallatie, vi deo, koelkast en een ruime toiletplaats. Dit alles maakt de bus bijzopder geschikt voor lange afstands- en pen delritten. Voor de bestuur ders is een dubbele slaapca- bine aangebracht Van Klinken: „Het is voor de Zeeuse bedrijven Van Fraassen, A.M.Z. en Carlier een heel normale zaak dat op de extra lange ritten met drie mensen gereden wordt. Wat dat betreft, zijn wij vóórlopers qua ontwikke ling en aanpak". In opdracht van Arke Rei zen uit Enchede wordt deze autobus voor de komende wintersportreizen ingezet. In het seizoen 1989 gaan de reizen naar vakantiebe stemmingen rond de Mid dellandse Zee. De Bus van het Jaar is in het Kurhaus te Scheveningen aan de reis wereld getoond. Vakantie gangers krijgen de gelegen heid deze bus tijdens de Va kantiebeurs, begin januari, in Utrecht te bekijken. ^llllllllllimimilimilllllllllllllllllllllimilllINlimillilllllllllllllllllllllimmiimillllimmilllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllir? ARNEMUIDEN - Leerlin gen van de groepen 1, 2, 3, en 4 van de Koningin Beatrix- school in Amemuiden krijgen op maandag 28 november prij zen aangeboden. Een en ander gebeurt door het Ivoren Kruis in samenwerking met Pro- dent, Zendium en Albert Heijn. De leerlingen van de Konin gin Beatrixschool hebben meegedaan aan de tekenwed strijd van de Mond Olympia de. Deze wedstrijd werd ge houden op basisscholen tijdens de Olympische Spelen. Het thema voor de te maken teke ningen was „Mondverzorging en Olympische Spelen". De feestelijke uitreiking is om 13.15 uur. heeft, weet zich binnen te dringen in de handel en wan del van het familiebedrijf. Het blijkt dat de meubels die daar worden geproduceerd, door een Italiaanse firma in exacte kopieën op de Europese markt worden gedumpt. Bij die zwendel zijn de meeste leden van de familie betrokken, zo dat het schandaal uiteindelijk alleen met heel drastische middelen kan worden afge wend. Onweerstaanbaar komisch en tegelijkertijd schrijnend herkenbaar, beschrijft 'de Mo lière van deze tijd' de onder gang van een familiebedrijf. Een ervaren komedie-cast gaat deze nieuwe Ayckbourn spelen. Met Eric van der Donk als zakenman. En verder on der ander Pauline van Rhe- nen, Lou Landré, Nettie 'blan ken, Onno Molenkamp en Re- nee Fokker. De regie is in han den van Antoine Uitdehaag. Joli Jolig. VLISSINGEN - De zingende, dansende en goochelende clown Joli Jolig, die inmiddels door de televisie en optredens in den lande een bekendheid is geworden, zal op 25 en 26 november de hele dag aanwezig zijn bij het nieuwe geopende selfservicesta- tion „Total Bossenburgh". Met zijn aanwezigheid zal de clown een extra kleurig en feestelijk accent geven aan deze publieksopening. Hij hoopt U hier te ontmoeten om met een lach en een presentje voor ieder een te zorgen dat men zich thuisvoelt. De kinderen kunnen uiteraard deze plaats niet alleen bereiken, dus zullen zij het die dagen een extra feest vinden met U mee te mogen. MIDDELBURG - De samenwerkende verenigingen 'Barbus Conchonius', 'De Vogelliefhebbers' en 'Succulenta Zeeland' hou den van 25 november tot en met 4 december een tentoonstelling. De show van vissen, vogels en cactussen in De Vleeshal naast het stadhuis aan de Grote Markt in Middelburg. Medewerking wordt verleend door sierwatervogels van 'Aviomis', een presen tatie van vogelasiel De Mikke, de orchiedeeënkwekerij Wekking en kwekerij Het Moesbosch. De expositie is dagelijks te bezich tigen van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Op zaterdag en zondag kunnen belangstellenden een kijkje komen nemen tussen tien en zes uur. De entree bedraagt een rijksdaalder per persoon. MIDDELBURG - In Bar American aan het Plein 1940 in Middel burg treedt vrijdag 25 november de hardrock-formatie Deafen op. Het concert begint om half negen. RENESSE - De Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis houdt zaterdag 26 no vember haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering. De vergadering wordt gehouden in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. De bijeenkomst begint om tien uur. Tijdens de algemene leden vergadering spreekt J.J.M. Smulders, hoofd voorlichting van de Nederlandse Hart stichting, over het hart Op de agenda staan verder louter za ken van huishoudelijke aard. De ledenvergadering van Het Zeeuwse Kruis is openbaar. VLISSINGEN - De Vlis- singse Turn Vereniging houdt zaterdag 26 november haar twee-jaarlijkse uitvoering. De gymnastiek-, jazz- en selec tieklassen van de VTV tonen tijdens de demonstratie-avond de diverse vormen van gym nastiek en turnen. De show avond wordt gehouden in sporthal Baskenburg. Aan vang 19.00 uur. Tijdens de showavond van de Vlissingse Turn Vereniging worden gastoptredens gege ven door leden van de gym nastiekvereniging Volharding uit Goes. Zij laten de nieuwste vorm van gymnstiek zien, het zogenaamde Acrogym. Kaarten voor de uitvoering van de VTV zijn verkrijgbaar aan de zaal van negen tot twaalf uur 's morgens en vanaf half zeven 's avonds aan de kassa van de sporthal. VLISSINGEN/SOUBURG - In het kader van „kijk's een rond kwartaal projekt" heeft De Zwaan een themamiddag georganiseerd voor jongeren. Deze themamiddag is op vrij dag 25 november van drie tot half vijf. Het motto deze mid dag is „welk werk kies ik?". Het projekt zelf heeft als doel jongeren te stimuleren om op een creatieve manier bezig te zijn met werk en maatschap pij. Werkoriëntatie, horizon verbreding, mogelijkheden en onmogelijkheden voor de toe komst worden op een speelse manier met behulp van film en opdrachten bekeken. De toegang is gratis. MIDDELBURG - Op zater dag 26 november is er in het gebouw naast de kapel van St. Maarten in de Hogelandseweg in Middelburg vanaf vijf uur een gezellige avond. Dit ge beurt vanuit de Friendship Force Middelburg. De entree is 2.50 en hapjes en drankjes zijn aanwezig. Tijdens deze avond worden ervaringen uitgewisseld over het ontvangen van gasten en het zelf gast zijn. Daarbij is er veel nieuws over het net afge ronde uitwisselingsprojekt tussen Middelburg en Big Ca noe. Vrienden, familie en be langstellenden zijn welkom. Aanmelden kan bij Tineke Ce- vaal, telefoon 01184-14439.

Scheldebode | 1988 | | pagina 17