Met Duizenden guldens nan Friizen I Duizenden guldens aan Koopcheques i te tested en zoals ld dat wilt! Sinterklaasactie winkeliers met goedgevulde prijzenpot Intocht Sinterklaas Kinderen moeten veel meer zingen Gesprek met Sinterklaas: SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 V-fe- - r 313 v y* v> GvV, •i'i. 1 .^0 a warn V' i. m Kies zelf Mw Trijst Met de schoen in de aanslag en bonzend hart wachten honder den kinderen aanstaande zaterdag op de aankomst van Sin terklaas. Volgens de laatste berichten zal de boot van de Sint za terdag om 12.45 in de Vlissingse Koopmanshaven afmeren. Om het wachten op de goedheilig man wat te bekorten, zullen op het afgezette deel van het parkeerterrein aan het Bellamypark, vanaf 12.30 uur, de Pieten van het Jeugdcircus 'Hoogerop' hun kunsten vertonen, afgewisseld door dansers van Dansschool De Jong. Drumfanfare "Alpha" staat daar ook opgesteld om de Sint met Sinterklaasliedjes te begroeten. Rond 13.15 uur wordt de Sint, na de begroeting door het Vlis- sings Aktiviteiten Fonds, op het Bellamypark verwelkomd door burgemeester Van der Doef. Waarna hij om 13.30 uur op zijn trouwe schimmel vertrekt voor een rit door de stad. Gevolgd door vlaggendragers, majorettes, dansgroepen en natuurlijk zijn muziek- en strooipieten. Sinterklaas rijdt de volgende route: Bellamypark, Spuistraat, Lange Zelke (stop op promenadegedeelte van de Lange Zelke), Walstraat, Betje Wolffplein, Aagje Dekenstraat, Scheldestraat (stop in de Scheldestraat), Paul Krugerstraat tot Bloemenlaan, draaien op de Paul Krugerstraat, Badhuisstraat, Betje Wolff plein, Walstraat, Nieuwendijk, Beursplein. De optocht eindigt tegen 14.30. De Sint wordt dan in restaurant 'De Beurs' verwacht waar hij even rustig uit kan blazen. Na een korte pauze gaan Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten om 15.15 uur opnieuw op pad om ook de kinderen in het ziekenhuis te begroeten. Dit keer per auto zodat de paarden nog wat bij kunnen komen van de reis. De Sint zal de kinderen daar alle maal een kadootje brengen, waarna hij naar zijn geheime logee radres vertrekt om zich voor te bereiden op de drukke dagen die voor hem liggen. VLISSINGEN - Evenals vorig jaar houdt de Winkeliersvereniging Winkelcentrum Vlissingen ook nu aan de vooravond van het St. Nicolaasfeest een grote klantenactie. Een feestelijke actie waarbij het winkelend publiek voor duizenden guldens aan prijzen in de wacht kan slepen. Geldbedragen handje contantje of prijzen in de vorm van koopcheques. De hoofdprijs is evenals vorig jaar niet minder dan duizend gulden. De Sinterklaasactie van de Vlissingse winkeliers is evenals vorig jaar weer uiterst eenvoudig van opzet Bij besteding van iedere tien gulden bij een van de deel nemende winkeliers ontvangt de klant een actiebon. Sommige bonnen geven geen recht op een prijs, anderen zijn tien gulden waard. Dat bedrag wordt door de winkelier direct aan de prijswinnende klant uitbe taald. Gemakkelijker kan het bijna niet Daarnaast worden door de Vlissingse win keliers echter ook bonnen uitgegeven die gelden als een lot uit de loterij. Op een der gelijk lot hoeft de klant slechts zijn of haar naam en adres te vermelden. Het oplossen van een rebus of het verzinnen van een slagzin is er niet eens bij. De klant hoeft al leen maar het lot in te leveren bij Boekhan del Geysen, Wim de Bruijne Lederwaren, Sigaren Speciaalzaak Ter Meulen, Lunch room Panaché, Damesmode Steketee, Foto Back, Firma Dert of Van Kampen Schoe nenmode om kans te maken op een van de superprijzen. De superprijzen in de St Nicolaasactie van de Vlissingse winkeliers zijn koopche ques die later te besteden zijn bij alle deel nemende winkeliers. De prijswinnende klant bepaalt zelf in welke zaak hij of zij de koopcheque inlevert. In totaal wordt voor zesduizend gulden aan koopcheques uitge keerd. De meest kostbare cheque heeft een waarde van duizend gulden. De winnaar van de tweede prijs kan een cheque ter waarde van negenhonderd gulden tege- moetzien, nummer drie krijgt een waarde bon van achthonderd gulden in het handje. En dat gaat zo nog even door. Wie de winnaars worden van de super hoofdprijzen wordt op zaterdag 3 december bekendgemaakt door notaris mr. A.J. Sauer in het bijzijn van St. Nicolaas. De prijswin nende loten worden die dag om 16.00 uur getrokken op de hoek van de Lange Zelke en de Walstraat. Woensdag 7 december worden de prijswinnaars bekendgemaakt in De Scheldebode. Overigens ontvangen alle prijswinnaars ook nog persoonlijk be richt. FRANKRIJK - Omdat het wachten ons allemaal te lang duurde en we zo enorm benieuwd waren hoe het met Sin terklaas gaat dit jaar, is De Scheldebode afgereisd naar een piepklein haventje in Frankrijk. Daar lag De Spanje, Sints boot, afgemeerd, zodat de zeezieke leerling-Pieten nog even voet aan wal konden zetten en de Hoofd Piet wat laatste boodschappen kon doen. Binnen wacht Sinterklaas. „"Ik verheug me heel erg me op mijn aankomst in Vlissingen", vertelt hij bij onze ontvangst. „Het is van zee af gezien een prachtig gezicht wanneer wij het laatste stuk aan komen varen. Al die mensen die toch weer ge komen zijn en staan te wachten bij op de Boulevard en bij de molen. Wat je als Sint allemaal niet teweeg brengt"."Het eerste wat ik altijd aan mijn kapitein vraag bij ons vertrek, is, heb je de verrekijker bij je? „Maar", zo gaat hij verder, „ik geloof dat mijn aankomst dit jaar wat minder goed te zien is, nu de Koop manshaven is verbouwd en er een soort ramen voor ziijn ge- plaatsf'.De Sint is heel benieuwd hoe het dit jaar zal verlopen. "Ik weet dat ik ook deze keer een stukje buitengaats van boord moet, voor mij oude benen is het dan nog een fiks stuk lopen eer ik bij de burgemeester ben. Vooral omdat ik dan nog een beetje de zee in de benen heb zitten van mijn lange reis, zal dat niet zo vlug gaan. Maar het voordeel is dat ik langer de tijd heb om naar alle kinderen te zwaaien en ze handjes te geven", aldus de Sint, die toch alles van de meest zonnige kant blijft bekijken. Maar hoe kan dat ook anders als je uit Spanje komt Sinterklaas moet een beetje lachen om wat hem vorig jaar is overkomen. „Ook toen moesten we een stukje buiten de haven afmeren. Onze kapitein was bang dat onze boot zich in de haven lek zou stoten aan de palen die door het hele hoge water van die dag niet meer te zien waren en onder water stonden. Maar bui tengaats stond er heel wat stroming. De kapitein kon de boot niet helemaal stilleggen. Het zat ons allemaal een beetje tegen. Ik werd een wat ongeduldig, in Vlissingen stonden tenslotte honderden kinderen op mij te wachten, en gebood twee Pieten mij te helpen wanneer ik uit de boot zou springen. Bij die sprong is toen de gesp van mijn nieuwe mantel- ik koop elk jaar nieuwe kleren - kapot gegaan en u begrijpt dat het veel te koud was om zonder mantel op het paard een rondrit te maken. Gelukkig had de kapitein een touwtje, zodat de Pieten de mantel voor me dicht konden binden. Ik ben blij dat ik mijn baard zo lang heb laten staan. Dat malle touwtje zat er precies onder, zodat niemand het heeft kunnen zien. Als Sint ben je nu eenmaal best ijdel en moet je er netjes uitzien". Waar Sinterklaas ook wel een beetje trots op is, is het feit dat ieder jaar opnieuw het voltallige Vlissingse gemeentebestuur hem bij aankomst verwelkomd. „Ik vind het heel fijn dat de burgemeester mij persoonlijk komt begroeten". „Alleen", mom pelt hij ietwat bedremmeld, „die erge lange toespraken, daar houd ik niet meer zo van". „Het liefst wil ik meteen naar de kin deren. Zwaaien, handjes geven, kleine kusjes krijgen en gelijk horen wat ze graag willen hebben. Gelukkig mag ik bij aan komst in Vlissingen altijd meteen een lied met de kinderen zin gen. Schrijf trouwens maar dat ze flink het 'Zie ginds komt de stoombootmoeten oefenen. Dat vind ik een erg mooi lied". Wanneer de Sint het over de Sinterklaasliedjes heeft ver schijnt er een grote rimpel op zijn voorhoofd. „Ik maak me een beetje bezorgd", zegt hij, „dertig jaar geleden konden de kinde ren alle Sinterklaasliedjes uit hun hoofd en werd er heel hard bij de schoorsteen gezongen. Tegenwoordig in de klas leren de kinderen hele nieuwe liedjes. Soms zijn het liedjes die ik zelfs nog niet ken. Wanneer ik in de klas kom en de kinderen gaan zingen, blijkt dat ze een heleboel regels niet meer weten en dan zingt alleen de juf nog alle coupletten. Als ik heel eerlijk mag zijn, heb ik liever al die mooie oude liedjes weer terug. Ik zou het een prachtig verjaardagskado vinden wanneer de kinderen al die liedjes weer uit hun hoofd konden. Misschien word ik toch een beetje te oud voor die dingen. En ik weet trouwens ook dat de juffrouwen en de meneeren heel veel andere dingen aan de kinderen moeten leren". Een plaats waar Sinterklaas ook elk jaar graag weer terug komt, is het bejaardentehuis. „Heerlijk is dat", zegt hij glunde rend, "daar kan ik dan eindelijk weer goede herinneringen op halen". „We zeggen dan tegen elkaar, van weet je nog vroeger met die oude kachels. Die lage huisjes, waar ik met mijn paard zo op kon springen, soms zelfs stappen. Dat was iets heel anders dan de flats die er nu gebouwd worden. Vroeger was Sint zijn ook veel gemakkelijker. Mijn Pieten konden alle kado's met ge mak door iedere schoorsteen krijgen". „Een verschil met vroeger is ook dat de kado's tegenwoordig veel groter zijn. Ik schaam me soms wel eens een beetje als ik zie met wat ik bij de mensen thuis moet komen. Als Sint is het ple zier er dan al vlug af". En iets waar ik eigenlijk ook nog steeds niet zo goed tegen kan, is dat sommige gezinnen enkele weken later net zo vrolijk weer de Kerstman bestellen. De Kerstman is een goede vriend van mij en natuurlijk gun ik ook hem het ple zier van blijde kindergezichtjes. Maar jarenlang waren de kin deren tevreden met alleen een bezoek van mij, waarom daar nu verandering in moet komen begrijp ik niet. Om over de mensen die alleen nog maar de Kerstman binnen willen laten en voor mij hun deur en schoorsteen gesloten houden maar helemaal te zwijgen". Sinterklaas is hier best een beetje verdrietig over. „Overigens", mompelt hij in zijn baard, „hebben de mensen er wel eens bij stil gestaan hoe druk mijn vriend de Kerstman het niet krijgt. Hij heeft Engeland en Amerika ook al op zijn pro gramma staan, die goede man is bijna het hele jaar bezig met voorbereiden en Pieten heeft hij ook al niet". De Sint zucht eens over al die onnadenkendheid, zelf is hij niet van plan zijn werk terrein uit te breiden. De Hoofd Piet komt zeggen dat het schip gaat vertrekken en wij nu van boord moeten. „Ik kom heel graag", zegt Sinterklaas nog vlug, „we zijn nu al halverwege". „Zeg maar tegen de kinderen dat ik het heel fijn vind ze straks allemaal weer te zien en natuurlijk sla ik niemand over". We wensen de Sint en zijn Pieten een veilige reis toe en hopen hem gauw in Vlissingen te mogen begroeten. Nog even vlug willen we weten of onze kado's niet toevallig zijn vergeten en stappen dan snel aan wal. De Sint wuift tot de boot als een klein stipje aan de horizon verdwijnt.

Scheldebode | 1988 | | pagina 13