winkeliers met goedgevulde prijzenpot PC SCHELDEBODE Ecodest toonaagevend in onderzoek naar vervuiling Kwark brengt Sint-theater 1 Oostkerk 1 gesloten Themagroep voor ouderen Korting voor onze lezers Met uw krant op reis naar sfeervol Londen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 VLISSINGEN - Het Nederlandse volk is het ge lukkigste volk ter wereld. Dit is de conclusie van een onderzoek dat enige weken geleden gepubli ceerd werd. Tevredenheid alom, toch zijn er een aantal punten die men als een bedreiging ervaart. Bovenaan de lijst staat gezondheid, direct gevolgd door milieuvervuiling. Dat dit laatste punt zo hoog scoort is natuurlijk niet zo verwonderlijk. De fre quentie waarmee een milieuschandaal in het nieuws komt is bedroevend hoog en de schade voor flora en fauna is meestal funest. Uiteraard zijn wij er ons van bewust dat milieuvervuiling ook grote gevolgen heeft voor de mens. Koortsachtig zoeken wetenschappers naar mogelijke oplossingen. Mi nister Nijpels komt met een nieuwe milieuwetge ving, de normen worden strenger. Om effectief te kunnen handelen moeten deze wetten wel worden gecontroleerd. Juist deze inspectie staat nog in de kinderschoenen. Tip van de week Rammekensloop 1 MIDDELBURG - De Oostkerk in Middelburg is de gehele maand no- vember. Bij de ver- vanging van de oude verwarmings- installatie is onder meer gebleken dat de fundering van de banken moet wor- den aangepakt. Met man en macht wer- I ken vrijwilligers en een aannemer aan het herstel. Het is de bedoeling de kerk in december weer in gebruik te nemen. Ten tijde van de herstel werkzaam- heden worden de kerkgangers verwe- e zen naar het kerk- gebouw van de aan- grenzende wijkge- e meente, de Nieuwe Kerk. iiiiiiiiiiiiiiiiimiurnmuiminimmum Statenleden PvdA bezoeken Domburg 313 Wetenschappers controleren milieu Ir. Ronald v.d. Woestijne, hoofd laboratorium en coördi nator milieuzaken van het be drijf Ecodest (onderdeel van Depauw en Stokoe)„Ik ben in 1985 hier begonnen, alles was gericht op de petrochemische industrie in het Sloegebied. Daarnaast is er een milieu-af deling opgezet waar momen teel twintig mensen werken. Op milieugebied moet je snel kunnen handelen en metingen verrichten, in Zeeland zijn we dan ook het enige bedrijf dat snel en accuraat ter beschik king staat van de industrie en overheid. We beschikken over een laboratorium met zeer geavanceerde apparatuur en binnenkort krijgen we een goed geoutilleerde meetwagen voor het nemen van lucht monsters. Alles kan la mi nuut worden ingezet om ter plaatse metingen te verrich ten. Door deze opzet en onze kennis is Ecodest een soort op leidingsinstituut geworden voor diverse milieu-afdelin gen in Nederland. Later zullen deze zelfstandig opereren in Rotterdam, Dordrecht, Am sterdam en Delfzijl. De coördi natie blijft evenwel in Vlissin- gen. De markt moet nog ont gonnen worden maar in deze provincie is al een begin ge maakt m.b.t. de controle op het milieu. Hi-tech in Zeeland en een primeur voor de gemeente Vlissingen. Er zijn verschillende moge lijkheden om milieuvervuiling te onderzoeken. Actueel is bij voorbeeld het bodemonder zoek. Zware verontreiniging is bijna altijd te vinden in de na bijheid van gasfabrieken, denk maar aan de recentelijk gesaneerde gebieden in Vlis singen, Goes, Wemeldinge en Hansweert. Zodra een ver dachte plaats is gevonden ne men we monsters. Voordeel is dat we bekend zijn in het Zeeuwse. Daarnaast is het door de strengere wetgeving per 1 januari 1987 verplicht geworden om bij gesubsi dieerde woningbouw de bo dem te onderzoeken. We ne men een aantal grondmon sters tot op anderhalve meter diepte en onderzoeken de grond op zware metalen, enz. Daarnaast nemen we d.m.v. een peilbuis grondwatermon sters. In Zeeland moet men bijzonder alert zijn in verband met de hoge grondwaterstand. Het is namelijk de grootste boosdoener als het gaat om de verspreiding van bodemver vuiling. Zeeland is door deze grondwaterstand bijzonder kwetsbaar. Voordeel is wel dat de grond voornamelijk uit klei bestaat wat verspreiding van de vervuiling via het grond water bemoeilijkt. Ik moet zeggen dat de provincie rela tief schoon is in vergelijking met de andere provincies. Maar ik blijf voorzichtig want je weet nooit wat er nog ge vonden wordt. Door agrari sche bedrijven komen enorme ammoniakdampen vrij, die in combinatie met luchtveront reiniging van industrieën op zeer korte termijn nadelige gevolgen hebben voor onze bossen. Het resultaat is te be zichtigen in Clinge. Het bos daar staat op een trieste tweede plaats van verzuurde bossen in Nederland. En als de wind ongunstig staat krijgen de bossen op Walcheren het ook moeilijk. We moeten ons richten op het luchtonderzoek, daarom beschikken we sinds korte tijd over een luchtdes- kundige. Deze man beschikt binnenkort over een compleet ingerichte meetwagen met uiterst verfijnde apparatuur om de concentraties van ver vuiling exact te kunnen beoor- MIDDELBURG - Tussen alle bastaards duikt er af en toe een echte rashond op. Zo'n hond hebben we deze week in Baasje Ge zocht. Hij zit in het Middelburgse asiel, zijn naam is Bas en hij is een echte Drentse Patrijs. Bas is vier jaar oud, afstandshond en hij zit sinds half september in het asiel. Bas heeft een lief karak ter, is nog steeds goed van vertrouwen en een rustige hond. Hij lijkt af en toe wat angstig maar dat is met een nieuwe baas zo over. Bas is een echte jachthond wat betekent dat zijn nieuwe baas of bazin wel van stevig wandelen moet houden. Kenmer kend voor deze honden is dat zij tijdens het wandelen een breed terrein verkennen, dus een prima kameraad voor bijvoorbeeld een strandliefhebber. Na wat aandacht voor de aanschaf van een pup en de eerste entingen gaan we verder met de grote enting die plaatsvindt als uw pup rond de twaalf a viertien weken oud is. Deze grote en ting is tegen hondeziekte, parvo, weil, leverziekte en er zit even eens een component in van het kennel-hoestsyndroom. Wanneer bij de nestenting niet tegen de ziekte van weil geënt is is het zaak uw pup deze.enting zes tot negen weken na de grote enting nogmaals te geven voor optimale bescherming. Wanneer de pup zes maanden oud is kunt u uw pup eventueel ook nog tegen hondsdolheid laten inenten. Naast het enten is ontwormen ook heel belangrijk. Een pup dient tien tot veertien dagen na de ge boorte ontwormd te worden, nogmaals op de leeftijd van vijf weken en een derde keer voor u uw pup ophaalt. Het beste is om uw hond in het eerste levensjaar om de drie vier maanden te ontwormen. De entingen van parvo en weil moeten ieder jaar een keer herhaald worden. De enting tegen hondeziekte kan eens in de twee jaar plaatsvinden en de enting tegen hondsdol heid eenmaal per twee drie jaar, tenzij de hond meegaat op va kantie naar het buitenland of naar een bungalowpark in Neder land (wat u zelf moet navragen). Enkele prijzen voor u als richt lijn: pupenting, voorlopige hondeziekte, parvo en weil kost: ƒ35,-, definitieve enting kost ƒ40,-, parvo/weil kost ƒ35,-, hondsdolheid kost 40,-, een wormkuur kost 10,-. Wanneer u geïnteresseerd bent in Bas kunt u contact opne men met de verzorgers van het asiel in Middelburg, telefoon 01180-13579, en uw vragen kunt u nog steeds sturen naar de re dactie van de Scheldebode. delen. Zo kunnen we direct metingen verrichten bij fa brieksschoorstenen en langs autowegen in de provincie. Het is ook mogelijk om bij voorbeeld in het centrum van Goes of Middelburg de stof deeltjes te meten omdat aan deze deeltjes giftige stoffen kunnen vastkleven. In Zee land zitten we klimatologisch redelijk goed, de luchtvervui ling is nog niet zo groot als in de randstad maar we moeten op onze hoede zijn. Het meten van het opper vlaktewater is geheel in han den van de Rijkswaterstaat en de Waterschappen. Wel meten we vaak lozingen van bedrij ven, door de strengere eisen is het belangrijk dat bedrijven de wet naleven. Soms meten we in opdracht van de over heid, vaak vraagt het bedrijf zelf om expertise. Na het rap port kan men de zuivering bij - stellen of veranderen. Ik merk toch wel dat er steeds meer betrokkenheid is van de bedrijven, ik geloof dat actievoerders daaraan hebben bijgedragen. De bedrijven wil len zeker geen negatieve pu bliciteit. Ook slibvervuiling kunnen we onderzoeken, dit speelt in de toekomst een be langrijke rol in het Sloegebied, maar ook in de Kanaalzone. Het depot voor al het ver vuilde slib zal gigantische af metingen moeten hebben. Voor het Sloegebied zal dit be tekenen een terrein van ten minste 600 voetbalvelden en elk 10 meter hoog. Ik heb liever dat men het verontreinigde slib zuivert waarna men de verontreini ging stort en de rest herge bruikt. Ook voorlichting is een OOST-SOUBURG - Sport vereniging Astrow houdt za terdag 12 november haar jaar lijkse Rammekensloop. Start en finish zijn bij het clubge bouw van de sportvereniging Atlas in Ritthem. Deelnemers kunnen kiezen uit een loop over vier of over negen kilo meter. Voor beide afstanden wordt om twee uur het sein voor vertrek gegeven. De Rammekensloop beleeft zater dag haar vijftiende editie. belangrijk onderdeel gewor den. Door de vele regels en de gecompliceerdheid van de wetgeving is het voor kleine en middelgrote bedrijven moeilijk om de juiste beslis sing te nemen en adequate in vesteringen te doen. Daarom adviseren we vaak deze men sen want de controle op de vergunningen wordt steeds strenger. Nederland is op de goede weg, er worden normen gege ven en de wetgeving wordt nog steeds aangepast. De men sen worden milieubewuster maar het zal een gigantische hoeveelheid geld gaan kosten. De vraag is alleen hoeveel geld hebben we er voor over. Ver ontreiniging is grensover- schreidend, we zullen dit dus mondiaal moeten aanpakken, want we zijn er allemaal ver antwoordelijk voor", aldus ir. Van de Woestijne. VLISSINGEN - Evenals vorig jaar houdt de Winkeliersvereniging Winkelcentrum Vlissingen ook nu aan de vooravond van het St. Nicolaasfeest een grote klantenactie. Een feestelijke actie waarbij het winkelend publiek voor duizenden guldens aan prijzen in de wacht kan slepen. Geldbedragen handje contantje of prijzen in de vorm van koopcheques. De hoofdprijs is evenals vorig jaar niet minder dan duizend gulden. De Sinterklaasactie van de Vlissingse winkeliers is evenals vorig jaar weer uiterst eenvoudig van opzet. Bij besteding van iedere tien gulden bij een van de deel nemende winkeliers ontvangt de klant een actiebon. Sommige bonnen geven geen recht op een prijs, anderen zijn tien gulden waard. Dat bedrag wordt door de winkelier direct aan de prijswinnende klant uitbe taald. Gemakkelijker kan het bijna niet. Daarnaast worden door de Vlissingse win keliers echter ook bonnen uitgegeven die gelden als een lot uit de loterij. Op een der gelijk lot hoeft de klant slechts zijn of haar naam en adres te vermelden. Het oplossen van een rebus of het verzinnen van een slagzin is er niet eens bij. De klant hoeft al leen maar het lot in te leveren bij Boekhan del Geysen, Wim de Bruijne Lederwaren, Sigaren Speciaalzaak Ter Meulen, Lunch room Panaché, Damesmode Steketee, Foto Back, Firma Dert of Van Kampen Schoe nenmode om kans te maken op een van de superprijzen. De superprijzen in de St. Nicolaasactie van de Vlissingse winkeliers zijn koopche ques die later te besteden zijn bij alle deel nemende winkeliers. De prijswinnende klant bepaalt zelf in welke zaak hij of zij de koopcheque inlevert In totaal wordt voor zesduizend gulden aan koopcheques uitge keerd. De meest kostbare cheque heeft een waarde van duizend gulden. De winnaar van de tweede prijs kan een cheque ter waarde van negenhonderd gulden tege- moetzien, nummer drie krijgt een waarde bon van achthonderd gulden in het handje. En dat gaat zo nog even door. Wie de winnaars worden van de super hoofdprijzen wordt op zaterdag 3 december bekendgemaakt door notaris mr. A. J. Sauer in het bijzijn van St. Nicolaas. De prijswin nende loten worden die dag om 16.00 uur getrokken op de hoek van de Lange Zelke en de Walstraat. Woensdag 7 december worden de prijswinnaars bekendgemaakt in De Scheldebode. Overigens ontvangen alle prijswinnaars ook nog persoonlijk be richt. VLISSINGEN - Op uitnodi ging van het Kindertoneelate lier in Vlissingen brengt het Kindertheater KWARK op zondag 13 november de try- out van „De Harde Wind", een spel rondom de Sint: in het jongerencentrum De Piek in Vlissingen. Het begint om drie uur en is voor kinderen van vier tot en met tien jaar. De toegang is 3.50. De Harde Wind is de eerste produktie die uitkomt en de produktie is geheel in eigen beheer vervaardigt en bedacht door de spelers zelf op basis van improvisaties. De Harde Wind gaat over Vincent en Esther Dubbelkind die de afgewaaide mijter van Sinterklaas vinden. Als ze de mijter willen teruggeven on dervinden ze tegenwerking van de buren. De buren willen de mijter zelf hebben en ook de beloning. Een en ander leidt tot spannende en vrolijke avonturen in de nacht. Na de try-out trekt KWARK met deze produktie de provincie in en wordt het stuk opgevoerd bij enkele in tochten en diverse vereni gingen. 4iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllliihiiniiiiiiiiiië DOMBURG - De Staten fractie van de Partij van de Arbeid bezoekt vrijdag 11 no vember de gemeente Dom burg. Op het programma staan onder meer bezoeken aan het HAT-woningencom plex in de voormalige Gere formeerde Kerk in Oostkapel - le, het Zeeuws Museum/Na- tuurhistorie en het centrum van Domburg. Tussen de di verse bezoeken door krijgen de Statenleden uitleg van het college van burgemeester en wethouders over zaken als volkshuisvesting, verkeer, re creatie, welzijn en cultuur. Aan het eind van de dag krij gen de Statenleden een borrel aangeboden in het restaurant van Camping Domburg. VLISSINGEN - In samen werking met de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlis singen start de Stichting voor Basisedukatie met een thema- groep voor ouderen. De cursus heeft als titel 'U bent nooit te oud om te leren' meegekregen. De bijeenkomsten worden ge houden in dienstencentrum Bachten Poorte in Oost-Sou burg. Tijdens de cursus komen di verse onderwerpen aan bod. Zo wordt aandacht besteed aan tijdsbesteding, politiek, cultuur, de bezuinigingen en de gevolgen daarvan voor de portemonnee voor ouderen, voeding en diëten en woon voorzieningen voor ouderen. Door de grote verscheidenheid aan onderwerpen duurt de cursus ongeveer een jaar. Tij dens de schoolvakanties ligt de cursus stil. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie bellen naar de Stichting voor Basise dukatie, telefoon 01184 - 17819. MIDGARD - In het open jongerencentrum Midgard in Middelburg treedt vrijdag 11 november de Axelse band "Sellfs Without Shells" op. De muziek van de Zeeuwse formatie wordt omschreven als personal wave. De band leden maken driftig gebruik van drumcomputers en syn thesizers. Het optreden be gint om half tien. De entree bedraagt een rijksdaalder. De bar van Midgard is ge opend vanaf acht uur. DIENST - In de Hofplein- kerk in Middelburg wordt zondag 13 november een iecumenische experimentele dienst gehouden. Voorgan ger is dominee J. Dubbink. De dienst begint om half vijf. FNV - De afdeling Vlis singen van de Bouw- en Houtbond FNV houdt dins dag 15 november de jaar lijkse kerstverzilvering voor bagger en schilders. De RBS-gerechtigden worden op 22 november verwacht in het zaaltje aan de Eedes traat 2 in Vlissingen. Op beide dagen kunnen de le den van de FNV terecht tus sen twee en vier uur en tus sen zeven en acht uur 's avonds. ROMMELMARKT - De huiskamercatechisatiegroe- pen van de Petruskerk en de St. Jacobskerk in Vlissingen houden zaterdag 12 novem ber een rommelmarkt. De rommelmarkt wordt gehou den in het jeugdgebouw van de Petruskerk in de Rochus- senstraat 2 in Vlissingen. De markt is geopend van tien uur 's morgens tot vier uur 's middags. AFASIESOOS - De Afa- siesoos Walcheren komt donderdag 17 november weer bijeen in het Koetshuis op het terrein van het ver pleegtehuis Der Boede in Koudekerke. De soos begint om half tien. Op het pro gramma staat een diamor gen. Vertoond worden dia's die door de sosdeelnemers zelf zijn gemaakt. FNV - De rijdende vak bondswinkel van de Dien stenbond FNV staat op 18 november weer op de hoek van de Lange Zelke met de Walstraat in Vlissingen. Le den van de FNV kunnen in de vakbondswinkel terecht met vragen over werk, werkomstandigheden, uit keringen en lonen tussen 10.00 en 17.00 uur. GEVONDEN - Bij de ge meentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 26 ok tober tot en met 2 november de volgende gevonden voor werpen aangegeven: een surfplank, een gehoorappa raat, een handschoen, een meisjesjack, een trui, een armband, diverse sleutels, een fietstas met etenswaar en een lege rieten tas. ZVU - Voor de leden van de Zeeuwse Volks Universi teit houdt A. van Dijk, arts in Vlissingen, donderdag 17 november een lezing. De heer Van Dijk spreekt over "Lokale geschiedenis of va derlandse geschiedenis. Het is maar hoe je het bekijkt". De lezing wordt gehouden in de Openbare Bibliotheek aan de Lange Zelke in Vlis singen. Aanvang 20.00 uur. CNV - Voor de leden van de CNV-afdeling Koude kerke spreekt Mr. P. Mat- thijssen van notariskantoor Janse de Jonge uit Middel burg op maandag 14 novem ber over erf- en schenkings recht. De bijeenkomst wordt gehouden in gemeenschaps huis De Couburg in de Duin straat in Koudekerke. De le zing begint om halfacht In samenwerking met de officiële ANVR Reisburo's in Zeeland heeft het Nieuwsblad voor de Bevelanden voor haar lezers een leuke reis in petto. Het is het populaire uitstapje naar Londen, de markante hoofdstad van Enge land. Een stad die nu reeds in kerstsferen is: duizenden lichtjes en prachtige versieringen geven de binnenstad van Londen een sprookjesachtig aanzien. Lezers van het Nieuwsblad voor de Bevelanden kunnen die sfeer zelf proeven tegen een uiterst aantrekkelijke prijs. Uiteraard hebben de ANVR Reisburo's voor onze lezers een fikse korting in petto. Lezers van deze krant die willen kennismaken met al het moois dat Londen in deze tijd van het jaar te bieden heeft kunnen kiezen uit twee vertrekdata: dinsdag 22 en dinsdag 29 november. Op beide dagen worden de deelne mers aan de mini-trip op dinsdagavond met luxe tou ringcars opgehaald van de bekende opstapplaatsen in Kruiningen, Goes, Middelburg, Vlissingen of Zierikzee. De reizigers worden keurig naar de Olau-terminal in Vlissingen gebracht waar om halftien wordt ingescheept op de luxe ferry Olau Hollandia. Na de ontscheping op woensdagmorgen wordt per tou ringcar koers gezet naar het centrum van Londen. Direct na aankomst wordt een rondrit gemaakt langs de belang rijkste bezienswaardigheden zoals de Tower Bridge, de Big Ben en Buckingham Palace. Na de rondrit is iedereen vrij om te gaan en te staan. Beroemde winkelstraten als Regent Street, Bond Street, Carnaby Street en vooral Ox ford Street zijn feestelijk verlicht, de etalages een lust voor het oog. Natuurlijk kunt u ook genieten in een van de vele restaurants of sfeer proeven in zo'n typische English Pub. Om zes uur worden de reizigers weer verwacht op het verzamelpunt. Dit keer voor de terugreis. Met de nacht boot gaat het dan vanuit Sheerness weer richting Vlissin gen. De mini-trip naar Londen kost onze lezers 111,- per persoon. Men overnacht dan zowel heen als terug in een zogenaamde Economy Cabine, een vier-persoons hut met douche en toilet. Voor een vier-persoons binnenhut geldt een toeslag van 12 gulden. Voor een twee-persoons bin nenhut wordt 22 gulden per persoon extra in rekening ge bracht, een twee-persoons buitenhut is 32 gulden per per soon duurder. Onze lezers kunnen vanaf vandaag de mini-trip naar Londen boeken op de kantoren van Reisburo AMZ en Holland International-Van Fraassen in Goes, Middel burg en Vlissingen, bij Reisbureau Carlier in Goes, Reisburo Rosa in Goes, Van Oeveren in Zierikzee, Arke Müller in Vlissingen, de Zeeuwse kantoren van Holland International en bij de ANWB in Middel burg. Naam: Adres: Woonplaats: Wil metpersonen naar Londen op o 22 november o 29 november De reiziger die tijdens de mini-trip naar Londen de al- t lerleukste of allermooiste foto maakt krijgt zijn of haar reissom van de Zeeuwse ANVR Reisburo's terug

Scheldebode | 1988 | | pagina 13