Studiedag Vrouw en Werk ongewenste intimiteiten Diamanten bruiloft F W Blues Promotion start nieuw seizoen Oosterschelde en Grevelingen aangetast door oesterziekte 'Van Gogh door Vincent' Zeeuwse Trimloop-kalender Dierenmanifestatie Manifestatie van FNV Dr. Bloos is 25 jaar arts SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 'Bonamia Ostrea', een kreet die de oesterkweker de ril lingen over het lijf doen lopen. Een gedeelte van de Oosterschelde is reeds van juni dit jaar besmet met dit moeilijk te stuiten oestervirus. Maar ook 'de Grevelin gen' is aangetast. Het Rijksinstituut voor visserij-onder- zoek heeft 'aangestoken' oesters gevonden in een der tig hectare groot gebied bij de Stampersplaat. Het RIVO is eind vorige week begonnen met het ne men van monsters. Het besmette deel wordt niet ge pacht, maar is vrije grond. Om uitbreiding van de ziekte te voorkomen heeft minister van landbouw en visserij, ir. G.J.M. Braks, gevraagd het bewuste deel schoon te vissen. Daarmee is men volop bezig. Het afval -zo'n 1500 ton- zal met toestemming van Rijkswaterstaat in de Westerschelde nabij Hansweer De 'platte oester', de meest vermaarde zeevrucht ter wereld, moet er voor een deel aan geloven. Het virus is niet schadelijk voor de mens. Het probleem komt bij de kweker te liggen. De oester sterft eraan, dus afdoende maatregelen zijn geboden. MIDDELBURG/YERSEKE - Vervelende be richten dus. Maar er zijn lichtpunten. Nog niet echt reden tot paniek. Wel allert zijn, de vinger aan de pols houden. Vorige week werd in specilaiteiten-restau- rant Thermidor in Middelburg het nieuwe oesterseizoen ingeluid. Restaurant-manager de heer Frans D'Huy met z'n staf had z'n za ken uitstekend voor elkaar. D'Huy verzekert dat Thermidor werkt met gegarandeerd virus vrije oesters. Gedeputeerde de heer R.C.E. Barbé sprak de talrijk opgekomen jour nalisten toe, waarna hij zich de 'platte Zeeuwse' uitstekend liet smaken. Inhuren Verwoestend f i lm: VLISSINGEN - In het kader van wereld dierendag houdt de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een driedaagse manifestatie op het Miro-Center terrein. Op donderdag 29, vrijdag 30 september en zater dag 1 oktober vinden tal van activiteiten plaats. De pleinactiviteiten omvatten onder meer informatie en voorlichting, er is een winkeltje en er zijn weer foto's van asieldie- ren. 311 Virusvrije oester ingeluid Door Kees Walraven In het midden restaurantmanager de heer Frans D'Huy, rechts Chef-kok Jacques Geleetst en links sous-chef Wolgang Krug. - foto: ruben oreel Een glas champagne om de introduktie luister bij te zet ten. De drie 'chefs' van Ther midor gaven elk een eigen vertaling van wat er met de oester gedaan kan worden. Specialiteiten van hun geboor tegrond. Robert Bursian is een Rus, Wolfgang Krug Duitser en Jacque Geleetst bracht zijn Franse visie in beeld. De ge rechten van de 'maitres' ble ken geraffineerd. Een en ander werd begeleid door een witte Rioja (1987) van het huis Enrique Forrer. Een bijna niét Spaans aandoende witte wijn. Het karakter ligt tussen de Riesling en de Ge- wurtztraminer. Wonderlijk, maar een uitstekende begelei der van visgerechten. Wanneer de oester voor het eerst werd gegeten is moeilijk te achterhalen. De Westerse geschiedenis maakt voor het eerst gewag van dit schelpdier ten tijde van de Oude Grieken. De historie leert dat de 'oude' Grieken niet alleen van een goede maaltijd konden genie ten, maar dat ze ook praktisch waren. Bij de vogelvrij-verklaring van Aristide riep eéfi van de raadsleden van Athene: „Ik verveel me dood, haal het ge recht". Het gerecht bestond uit oesterschelpen waarin stem briefjes werden gedaan. Aris tide kon bij meerderheid van stemmen vertrekken. Later bleken de Romeinen evenzeer gecharmeerd van het eenvoudig raffinement. De be roemde Romeinse gastronoom Apicius trachtte enkele eeu wen geleden al een middel te vinden de oester te conserve ren. Hij stak z'n hele, giganti sche kapitaal en later z'n be zittingen in onderzoek daar naar. Hij is er nooit in ge slaagd, wat hem uiteindelijk deed besluiten een eind te ma ken aan z'n leven. De Franse koningen wisten wat feesten en de daaraan verbonden schranspartijen betreft ook van wanten. Dag in dag uit walgelijk kopieuze vreetfestijnen. De grootste meesters van die tijd werden ingehuurd om de tafels te la ten doorbuigen door een over vloed aan uiterst exquise ge rechten. De oester ontbrak nooit! In die tijd was er al een man, die verder dacht dan al leen aan de zee leeghalen. Eugehe Noeël zei toen al: „Men kan van de oceaan een grote levensfabriek maken, een werkplaats van produktieve substanties, produktiever dan het land. Naties, de kunst van het water cultiveren wacht op u. Zuiver alle zeeën, stromen, rivieren en vijvers". Een eerste signaal van mi lieu-bewustheid, een aanwij zing waar, zoals bekend te laat op ingespeeld is. Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal sprak de hoop uit dat de Wes terschelde ooit nog eens zo schoon zou worden dat er oes ters gekweekt kunnen worden. Ieder mens heeft blijkbaar zo zijn utopie. Wat de zuiverheid van het Oosterscheldewater betreft hebben de heren kwekers geen klachten. Dat zit goed. Het hoge zoutgehalte is ondanks de Oosterscheldewerken op peil gebleven. De Zeeuwse oester heeft een minimaal zoutgehalte nodig van 25 Er zijn echter altijd weer faktoren die ingrijpende ver anderingen bewerkstelligen in de oestercultuur. Ingrijpend, maar soms ook botweg ver woestend. De strenge winters van '63 en '79 staan nog vers in het geheugen gegrift. Ziektes die een waar slagveld aan richten in de percelen. De kwekers moeten wakker blij ven en trachten vooruit te lo pen op onvoorziene omstan digheden. Niet altijd mogelijk, maar zoals het devies in het wapen van Zeeland zegt: 'Luc- tor et Emergo', ik worstel en ontzwem'! GOES - De KNAU-afdeling Zeeland heeft evenals in de voorafgaande jaren ook voor het seizoen 1988/1989 weer vele trimlopen op de kalender staan, waarvan er inmiddels reeds een aantal zijn afge werkt in de maand september. Vanaf oktober tot en mei ziet de kalender er als volgt uit: Oktober: 1 Trimloop Kloetingen 15 km, 14.00 uur, AV '56; 15 Dul- laertloop Hulst RKHAV; 15 MIDDELBURG - In Electro draaien deze week weer leuke films. Donderdag draait in Electro om 20.30 uur The Couch Trip. Om 20.30 is de film Die Blech- trommel te zien. Vrijdagavond (22 en 22.30 uur) in Schutters hof de film Dancers en Po- waqqatsi. Zaterdag draait Powaqqatsi in Electro om 19.30 uur en The Couch Trip om 21.30 uur. In Schuttershof is een middag voorstelling van Otto is een neushoorn (14 uur), Dancers draait om 19 uur en om 22.30 uur draait Powaqqatsi. In Electro (14.30 en 20.30 uur) draaien weer Powaqqatsi en The Couch Trip. In Schutters hof is Metin en Die Blech- trommel te bewonderen (14 en 20.30 uur). Maandag begint het film college. Aanvang 19 uur. Te vens in Electro The Couch Trip en irj het Schuttershof Rue Cases Negres (20.20 uur). Om 20.30 uur geeft Dies Le Due onder het filmdoek enkele demonstraties van zijn kun sten weg. Voor het volledige programma zie elders in dit blad. Dinsdag om 20.30 uur draait de film The Couch Trip en in Schuttershof Rues Cases Ne gres. Woensdag is er in Schut tershof een middagvoorstel ling om 14.00 uur. 's Avonds om 20.30 uur Rue Cases Negres en in Electro om 20.30 uur de film The Couch Trip. VLISSINGEN - Via het filmfront is te melden dat de film Deadly Persuit in Alham- bra 1 op het witte doek te zien valt. In de hoofdrol onder an deren Sidney Poitier, Tom Be- renger en Kristie Alley. 'Met de door op de hielen' begint donderdag om 20 uur. Vrijdag zijn er twee voorstel lingen, te weten om 19 en 21 uur. Zaterdag begint deze film om 19 uur en is er avondvoor stelling wederom om 21.30 uur. Zondag draaien er in Alham- bra 3 films, 's Middags om 14 uur De Reddert] es en om 18 en 21.30 uur. Maandag tot en met woensdag draait Deadly Per suit, waarin diamantair Ber ger thuis wordt overvallen door een koelbloedige bandiet, die het gemunt heeft op een grote partij briljanten, telkens om 20 uur. In Alhambra 2 draait op nieuw The Unbearable Light ness of being. Donderdag, vrijdag, zondag en zaterdag tot en met woensdag om 20 uur, Dirty Dancing vormt de middagvoorstelling op zondag. Dat gebeurt om 14 uur. Boulevardloop Vlissingen 4 km, 15.30 uur, Marathon; 22 KMS Cross Vlissingen 1,5 - 7,5 km, 16.00 uur Zld. Sport. November: 5 Singelloop Middelburg 1,6 - 6,6 km, 16.00 uur, Dynamo; 12 Rammekensloop Ritthem 4-9 km, 14.00 uur, Zld. Sport; 13 Moerschansloop Hulst 3,1 - 9,3 km, 16.00 uur RKHAV; 26 Poelbosloop 's-Heer Arends- kerke 3,7 - 10 km, 14.00 uur, AV '56. December: 3 ST. Nicolaasloop Domburg 2,5-10 km, 15.30 uur, Dynamo; 10 Salvatorloop Ouwerkerk 20 km, 14.30 uur, Delta Sport; 10 Diwasparkloop Middelburg 2,5 - 15 km, 14.00 uur, Dynamo; 17 Trimloop Hans weert 2-10 km, 14.00 uur, AV '56; 17 Elder- schansl. Aardenburg 3,5 - 7 km, 14.00 uur, Wielingen; 24 Trimloop Colijnsplaat 5-10 km, 16.00 uur, AV '56; 26 Kerst loop Vlissingen 3-6 km, 11.00 uur, Marathon; 31 Trimloop Nieuwdorp 3-9 km, 14.30 uur, AV '56; 31 Scheidsrechterloop Temeuzen 3-9 km, 14.00 uur, Schelde Sport; 31 Oudej aars- loop Middelburg 4-8 km, 19 EM 14.30 uur, Dynamo. Januari: 7 Wallenloop Goes 3,9 - 7,8 km, 15.45 uur, AV '56; 8 Nieuw jaarsloop Vlissingen 4-8 km, 11.00 uur, Zld. Sport; 14 Delta cross Westerschouwen 4-8 km, 14.30 uur, Delta Sport; 21 Westhoveloop Domburg 4-1- 15 km, 14.00 uur, Dynamo; 28 Braakmanloop Hoek 3 - 9,5 km, 15.00 uur Schelde Sport. Februari: 4 Galgecross Veere 1,5 - 7,5 km, 16.00 uur, Marathon; 11 Hollandsche Hoeveloop Goes 2,3 - 9,2 km, 15.30 uur, AV '56; 18 Vijvervreugdeloop Middel burg 3-15 km, 14.00 uur, Dy namo; 25 Krokusloop Hulst, RKHAV; 25 Inkelloop Krui- ningen 8 km - 10 EM, 14.15 uur, AV '56. Maart: 4 Massaloop Oostkapelle 5 - 10 - 15 km, 14.30 uur, Dynamo; 11 Pannekoekloop Wester schouwen 7,5 - 15 km, 14.30 uur, Delta Sport; 18 Kapelle- loop Kapelle 3-6-9 km, 15.45 uur, AV '56; 25 Expoloop Goes 3 - 6 - 9 km, 11.00 uur, AV '56; 27 Paasloop Souburg 2,5 - 15 km, 10.45 uur, Marathon. April: 1 Uurloop Hoek 1 uur 7 km, 14.30 uur, Schelde Sport; 5 Coopertest Hulst 12 minuten, 19.00 uur, RKHAV; 5 Cooper test Goes 12 minuten, 19.00 uur, AV '56; 9 Skandialoop Vlissin gen 2-15 km, 14.00 uur, Mara thon; 14 Coopertest Zierikzee 12 minuten, 19.00 uur, Delta Sport; 15 Lobbezooloop Krab- bendijk 2,8 - 11,2 km, 14.30 uur, AV '56; 19 Coopertest Temeu zen 12 minuten, 19.00 uur, Schelde Sport; 30 Oranjeloop Geersdijk 3-6 km, 11.00 uur, AV '56; 30 Oranjeloop Vlissin gen 2,5 - 7 km, 11.00 uur, Zld. Sport; 30 Oranjeloop St. Lau rens 2-5 km, 17.00 uur, Dyna mo. Mei: 5 Bevrijdingsloop Scharen- dijke 2,5 - 10 km, 19.00 uur, Delta Sport; 6 Halve Marathon Temeuzen 3,5 - 21 km, 14.15 uur, Schelde Sport; 6 Hom mesloop Vrouwenpolder 5-10 - 15 km, 14.30 uur, Dynamo; 19 Coopertest Vlissingen 12 mi nuten, 18.30 uur, Zld. Sport; 19 Trimloop Hulst div. afst., 19.00 uur, RKHAV; 20 Zeelandloop Kamperland 3-7-21 km, 15.05 uur, Afd. Zld. Info AV '56 01100-28620; Delta Sport 01115- 12416; Dynamo 01180-28917; Marathon 01184-70195; RKHAV 01140-14741; Schelde Sport 01150-19167; Wielingen 01170-5132; Zld. Sport 01184- 17175. MIDDELBURG - De FNV en Jongerenbeweging houden op 8 oktober een manifestatie in Amsterdam. Onder het motto „het kan anders, beter" leveren zij kritiek op het fa lende regeringsbeleid wat be treft de onderwerpen: bezui nigingen op jongeren, milieu problematiek en het verande rende ziekenfondsstelsel. Werklozen en scholieren die geen lid zijn van een bond kunnen voor twee gulden vijf tig een kaartje en proeflid- maatschap kopen en voor werkende niet-leden bedragen de kosten tien gulden. De kaarten en meer informatie zijn verkrijgbaar bij de Jonge renbeweging verbonden met de FNV, Dam 12-14 in Middel burg, telefoon 01180-38318. Voorafgaand aan de 8 okto ber manifestatie houdt de Rayon Commissie Walcheren van de Bouw- en Houtbond FNV een vergadering voor al haar Walcherse leden op dins- dag 4 oktober in het gebouw van de Jongerenbeweging FNV, Dam 14 in Middelburg. De avond vangt aan om half- acht. De vergadering is be doeld als voorbereiding op de grote manifestatie van 8 okto ber. Eveneens wordt er die avond gesproken over het zo genaamd „Deltaplan tegen de werkloosheid" van de FNV. De heer T. Strous, districtsbe stuurder FNV Zeeland, zal deze avond spreken. GOES/VLISSINGEN Vrouw en Werk Zeeland opent op donderdag 13 oktober 1988 officieel haar - alweer derde - kantoor in Zeeland. Na Mid delburg en Temeuzen heeft hiermee nu ook Goes een eigen steunpunt Vrouw en Werk voor de regio Midden- en Noord-Zeeland. De officiële openingshandeling vindt 's ochtends om 10.30 uur plaats door mevrouw drs. L.S. Groenman, lid Tweede Kamer der Staten Generaal. 's Middags en 's avonds wordt ter gelegenheid van de opening een studiedag georga niseerd met als thema's Thuis werk en Ongewenste Intimi teiten. De studiedag vindt om ruimtetechnische reden plaats in het zalencomplex De Prins van Oranje aan de Nieuw- straat in Goes. Het middag programma over Thuiswerk start om 13.15 uur; om 19.00 uur begint het studiepro gramma Ongewenste Intimi teiten. OOST SOUBURG - Dr Theo Bloos zit 25 jaar in het vak. Een kwart eeuw arts in Oost- en West Souburg is geen kleinig heid. Ter gelegenheid van dit jubileum is er een ju bileumcomité in het le ven geroepen. Een recep tie in hotel Brittania/de Watertoren in Vlissingen valt de jubilaris ten deel. Bloos recipieert daar van 17.00 tot 19.00 uur. Patiënten en oud-pa tiënten zijn dan welkom. Namens de patiënten van Bloos zal er een kado worden aangeboden aan de jubilaris. Vandaag 28 september wordt in huize Kokelaar feest gevierd. Het echt paar Kokelaar dat zestig jaar geleden in het huwelijk trad viert die dag zijn diamanten brui loft.- foto* harry de lange «■•■««■iMavsaMaMMwaBaiasaBsawsBMMMMMflBssiMMMMassaaisaaBflBsawsBMasMaBaiaiSBSBaBMaiflBaiSBSBasMiaasMHiflBaiaaaBaBaBS UKKEPUK - Speel goed - kledingbeurs - peuterzaal „Ukkepuk", Kerkstraat 2 in Koude- kerke houdt zaterdag 8 oktober een speelgoed- en kledingbeurs van 10.00 tot 12.00 uur. Wij vragen voor deze beurs speelgoed en winterkleding voor kinderen; inleveren kan op donderdag 6 oktober, van 13.15 tot 15.15 uur en van 19.30 tot 20.30 uur, in de peuterspeelzaal. De helft van de opbrengst is bestemd voor de peuter speelzaal. SCHERMEN De Vlissingse scherm- club is gestart met haar nieuwe seizoen, en onze 10 leden tellende club heeft nog plaatsingsmo gelijkheid voor een aan tal nieuwe leerlingen (dames of heren). Infor matie: 01180-38636. STELLEPIT In 1978 werd als jong ste openbare basisschool De Stellepit geopend. Nu vieren we het 10-jarig bestaan van de school. De eerste activiteit die ouders en schoolteam hebben georganiseerd is ee grote rommel- en snuffelmarkt. Deze vindt plaats op zaterdag 8 okto ber van 10.00 tot 13.00 uur op het plein van de school. Behalve de snuf- felkraampjes staan er verder nog op het School plein een koffiehoek, een oliebollenkraam, een lo terij kraam en een grab belton. De school De Stel lepit is gelegen aan de kleiweg bij het winkel centrum Papegaaien burg. TERNEUZEN - De Stich ting Blues Promotion kan te rugzien op een uitstekend jaar. In eén jaar tijd een harde kern van trouwe bezoekers opbouwen is een bijna onmo gelijk te verwezenlijken stre ven. De heren organisatoren zagen kans, met een beschei den budget, bijna quitte te spelen. Voor dit jaar wordt ge dacht aan hulp inroepen van sponsors. De eerste sponsoring is binnen en de hoop is ge rechtvaardigd, dat er meer dere zullen volgen. Vrijdag pakt de Stichting meteen fors uit. Een dubbel concert in Porgy Bess te Temeuzen. Om 20.00 uur bijt The William Clarke Blues Band (Los Angeles USA) de spits af, gevolgd door The Mick Clarke Band (Lon don,UK). Mare Pauwels, voorzitter van de Stichting vindt, dat 'adel verplicht', en dat de trouwe aanhangers een goede start verdienen. Het ligt in de bedoeling, dat iedere sei zoenstart een dubbelconcert op het programma heeft. Over de William Clarke Blues Band schreef de be kende Amerikaanse Blues Re- censist Dick Schurman, een veteraan op dit terrein: „Clarke is het levende bewijs van het voortbestaan van de Blues in Los Angeles". Uitge ver Tony Burke (Het Britse 'Gospel Truth') is niet min der lyrisch. „William Clarke is eén van de dierbaarste eigen dommen van de Blues". De Mick Clarke Band maakte onder meer furore op grote bluesfestivals als dat van Peer (B) en het Ravena Blues-festival (Italië). Rock'n Roll met een Blues-gevoel. Aanvang van het dubbel concert is 20.00 uur. Kaarten in de voorverkoop hfl. 15.00, aan de kassa hfl 17.50. Inlichtingen, Mare Pauwels, telefoon: 01150- 13351. Voorverkoopadressen: De Waterput, Temeuzen en Goes en bij Sonora in Temeu zen. „Uit het totaal aan onder werpen die met vrouwen en de arbeidsmarkt te maken heb ben, zijn deze twee thema's ge kozen omdat voor beide geldt dat er in Zeeland nog weinig over bekend is", zegt Joke van der Meulen in een toelichting. Zij is als beleidsmedewerkster „het gezicht" van Vrouw en Werk in Goes. „Vrouwen die op deze ter reinen met vragen of proble men zitten, kunnen in Zeeland vrijwel nergens terecht. Neem als voorbeeld thuiswerk. Lan delijke onderzoeken geven aan dat het met de arbeidsomstan digheden en de sociale voor zieningen vaak slecht gesteld is. Voor de Zeeuwse situatie zal dat ongetwijfeld ook op gaan. Maar we hebben daar geen gegevens over. We hopen door middel van de studiedag meer informatie boven tafel te krijgen op basis waarvan we op z'n minst een bescheiden adviesvoorziening op poten kunnen zetten". Voor het onderwerp Onge wenste Intimiteiten geldt vol gens mevrouw Van der Meu len hetzelfde uitgangspunt. Er is weinig over bekend en in de hele provincie is geen enkel meldpunt waar vrouwen en meisjes met specifieke vragen of klachten terecht kunnen. Het aantal meldingen van on gewenste intimiteiten ligt in Zeeland zelfs lager dan het landelijk gemiddelde. Interes sant is de vraag wat daarvan de oorzaak is en hoe men kan bereiken dat ervaringen op dit gebied gemeld gaan worden. De heer M.L. Strous opent de studiedag. Hij zal vanuit zijn functie als districtsbe stuurder FNV-Zeeland op beide onderwerpen ingaan. Daarnaast zijn er inleidingen van mevrouw A. de Beau mont, beleidsmedewerkster Vrouw en Werk Zeeland over Thuiswerk en van C. Jonkers, Inspectrice Arbeidsinspectie en een medewerkster van het landelijk klachtenbureau Handen Thuis over Ongewen ste Intimiteiten. JoDecaluwé VLISSINGEN - Uit in Zee land heeft voor het eerste ok- toberevenement gekozen voor de toneelvoorstelling "Van Gogh door Vincent" dat zater dag 1 oktober te zien is in het Vestzaktheater. Dit solotheater van theater man Jo Decaluwé is een be werking, in samenwerking met regisseur Jo Gevers, welke gegroeid is uit de vele brieven die Vincent schreef aan zijn broer Theo, zijn moe der, Paul Gauguin, Camille Pissarro en vele anderen. Deze correspondentie levert niet alleen veel achtergrond informatie bij zijn werk maar getuigt eveneens van Vincents grote taalgevoeligheid. Het is een bijzonder krachtige mono loog geworden waarbij Jo De caluwé zonder geforceerde mimnieken en bewegingen Vincent weet op te roepen. Met professionele precisie legt hij de accenten. De acteur maakt gebruik van enkele rekwisieten, een aantal zelfportretten, een oude deken, een penseel en wat vodjes papier. De interpretatie van Jo Deacaluwé houdt vooral de drang naar vrijheid van de menselijke geest over eind, iets wat terug gevonden wordt in de nu duurste schil derijen ter wereld én in de brieven. Van Gogh kende een kort leven vol dramatiek, te genslagen en onbegrip, maar zijn wil om te volharden in zijn werk, zijn levensdroom, gaven hem zekerheid. Stilaan komen er meer overzichtstentoonstellingen van Van Gogh in Frankrijk en Nederland op gang, een voor bereiding voor het Van Gogh jaar over twee jaar wanneer het Van Gogh's honderdste sterfdag is.

Scheldebode | 1988 | | pagina 11