'Open Monumentendag' in Vlissingen en Middelburg Terug in de tijd met 'Back to the sixties' 'Oudere jongerenweer bijeen tijdens Sixties Festival GEDULD ES PO Doek op voor Kindertheater Watte Wandelen en fietsen op Walcheren met de VARA Groots muziekfestival van EMM in Serooskerke NIET BEZORGD J.P.A. Rossël SPRINT PHOTO M V 301 A 1 MqnUMENTFK! Dansschool DE JONG-VLISSINGEN •SM3783 LET OP! UW SCHELDEBODE BEL 01184-19910 Mevrouw Huser honderd jaar de opening van onze nieuwe vestiging te Vlissingen. KURKPARKET VLISSINGEN - „Je zat er zeer duidelijk anders te zijn met je warme zwarte cape aan in het midden van de zomer. Een beetje provocerend, 's Zondags kwamen de mensen langs rijden, zomaar om te kijken. Er werden dan ook regelmatig jongelui door hun ouders meegeplukt." Het begon allemaal in 1965. Op het plein of de trappen van het stadhuis kwamen ze bijeen om met elkaar te praten of samen verder te gaan stappen. De Vlissingse jeugd van 16,17 jaar vormden samen 'de Dop' -datgene wat aan het Vlissingse wapen 'de Fles' nog ontbrak- en werd landelijk nieuws. Het dagblad Trouw maakte melding van de samen scholingen. „Wat willen de jongeren eigenlijk?", was de vraag van de correspondent. „Eigenlijk heel weinig", luidde het antwoord. „We zijn van plan feesten te houden en elkaar te ontmoeten. We pro testeren in feite alleen maar tegen de massa. Meer niet." Hoog stuur Kanongebulder op Boulevard Reünie 90 jaar Eendracht Maakt Macht 01 uur fpto |service_ r K WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 L VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS OP WALCHEREN. 35E JAARGANG. OPLAGE. EDITIE VLISSINGEN 23.300 EX. GEMEENTEN; VALKENISSE, VLISSINGEN EN WESTKAPELLE. EDITIE MIDDELBURG 21.700 EX. GEMEENTEN: ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN ZEEBRA WEEKBLADEN. KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN. VLISSINGEN - Zaterdag 17 september wordt voor de tweede maal een Open Monu mentendag gehouden. Tijdens deze open dag presenteren ook monumentaal Vlissingen en Middelburg zich. In Vlissingen gaan de deuren open van ze ventien historische panden, in Middelburg wordt eveneens ruim aandacht besteed aan deze landelijke actie. Alle ge bouwen die in het kader van de Open Monumentendag gra tis toegankelijk zijn voor het publiek zijn te herkennen aan een wit-gele vlag. De Open Monumentendag wordt in de gemeente Vlissin gen in feite geopend op vrijdag 16 september. Dat gebeurt met het op feestelijke wijze in ge- bruik stellen van de molen De Pere in Oost-Souburg. De offi ciële opening wordt verricht door burgemeester J. van der Doef. De algehele restauratie van de molen zal zaterdag tij dens de open dag voor een be langrijk deel zijn voltooid. Tijdens de Open Monumen tendag zijn in Vlissingen ze ventien monumenten open voor het publiek. In de kern Ritthem zijn dat de Neder lands Hervormde kerk aan de Weverstraat en Fort Ramme- kens aan de Rammekensweg. In het fort is zaterdag een ex positie te zien over het fort. Extra activiteit in de Neder lands Hervormde kerk is een orgelconcert door de heer Zan- dee. Hij bespeelt het orgel in de kerk tussen twee en drie uur. In Oost-Souburg kunnen belangstellenden een kijkje nemen in de korenmolen De Pere aan de Kanaalstraat. De molen is de gehele dag in be drijf te zien. Ook is er een uit gebreide expositie over de res tauratiewerkzaamheden inge richt. In de Nederlands Her vormde kerk aan het Oranje- plein is eveneens een kleine tentoonstelling te zien. Boven dien zijn er de gehele dag doorlopend orgelbespelingen. In het kerkgebouw wordt te vens onderdak geboden aan een particulier comité dat zich beijvert voor de gedeeltelijke reconstructie van de nabijge legen Karolingische Burg, het oudtse monument van de ge meente. In de kern van Vlissingen zijn belangstellenden welkom in het Witte Huis aan de Prins Hendrikweg. Het VW-kan- toor aan de Nieuwendijk geldt als woonhuismonument en is tijdens de Open Monumenten dag het centraal informatie punt voor de bezoekers. In het Arsenaal kan worden genoten van 'monumentale' muziek uit de jaren zestig. In het kader van het Sixties Festival zijn er zaterdag diverse optredens van internationaal bekende bands die in de zestiger jaren furore maakten. De moeite van het bekijken waard zijn ook het woonhuismonument Branderij straat 12 en de Lu therse Kerk in de Walstraat. Ook de St. Jacobskerk aan de Oude Markt is open voor het publiek. In de kerk is een ten toonstelling te zien over de ge schiedenis van het bouwwerk. Daarnaast zijn er doorlopend orgelbespelingen. De toren is de gehele dag te beklimmen. Tussen elf en twaalf uur be speelt Frank Meijer de beiaard van de St. Jacobsto- ren. In het Stedelijk Museum kunnen de bezoekers kennis maken met een tentoonstelling over Betje Wolff. Verder heb ben de Vrienden van het Ste delijk Museum diverse activi teiten op stapel staan. Zo ver zorgt Ronald den broeder om elf uur ëen rondleiding door de binnenstad en verzorgt deze kenner van historisch Vlissin gen om half twee een dia-le zing. Om drie uur en om vier uur zijn er lezingen, de gehele dag is een wagen van de mo- numentenwacht aanwezig. Bij het Zeemanserve mogen de bezoekers rondkijken op het erf, het woonhuismonu ment Bellamypark 23 geeft eveneens zijn geheimen prijs. Tenslotte kan een kijkje wor den genomen in de Gevangen toren aan de Boulevard De Ruyter. Tijdens de Open Dag is er gelegenheid de toren te beklimmen. Op de bovenver dieping is een maquette van Vlissingen tijdens de Tweede Wereldoorlog te bewonderen. In Middelburg kunnen be langstellenden vrijblijvend rondneuzen in diverse histori sche gebouwen. Geopend zijn het Zeeuws Museum, het Ab dijcomplex, De Kloveniers doelen, de Oostkerk, de En gelse kerk aan de Bodenplaats, de arrondisementsrechtbank aan het Hofplein en Huis de Sprenck aan de Seissingel. In het stadhuis worden rondlei dingen gegeven tussen tien uur en half een. De Seismolen op het Seisbolwerk is niet toe gankelijk, wel draaien de wie ken de gehele dag. Speciale aandacht wordt gevraagd voor de openstelling van de watertoren aan de Zuidsingel. De VW Middelburg geeft zaterdag aan alle belangstel lenden de benodigde informa tie. Zo is onder meer een gratis route voor een stadswandeling verkrijgbaar. Bij de VW, bij alle opengestelde gebouwen en bij het bureau Voorlichting van de gemeente ligt ook een speciale Open Monumenten dag-krant klaar en een boekje met tekeningen, foto's, vragen en opdrachten voor de jeugd. VLISSINGEN - Menige veertiger denkt nog met wee moed terug aan de optredens die in de zestiger jaren plaats vonden in Don Bosco, Het Concertgebouw en Search for the sun. Muziekzalen in Vlissingen waar groe pen als Pink Floyd, the motions, Dave Berry en de For mations hun debuut maakten. Op vrijdag 16 en zaterdag 17 september kijkt Vlissin gen terug op deze tijd. Acht horeca-exploitanten sloegen de handen hiervoor ineen en organiseren onder de wel sprekende naam 'Back tot the sixties' een muziekfestival in het voormalige Arsenaal aan de Vissershaven. Op vrijdag 16 september zullen optredens te verwach ten zijn van 'De Shoes' en 'The Troggs'. Een dag later zul len groepen als 'Rene the Alligators', 'Roots 66' en 'Equals' volgen. Op het festivalterrein is verder aanwezig een sixties markt. In de pauzes worden films vertoond en vanzelfsprekend ontbreekt ook de voor die tijd zo be kende vloeistof-projektie niet. Aanvang van het festival is dagelijks om 14.00 uur. De entreeprijs bedraagt f7,50 per avond. Het is ook mogelijk een passé partout aan te schaffen. Die kost flO,-. De kaar ten zijn verkrijgbaar bij: WV-Vlissingen en de cafe's Astoria, Atlanta, Sjoerd, Frapo's, Hoppit, Soif en frituur t'Pantje. iiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'De Dop' terug van weggeweest (ADVERTENTIES) Aanvang cursus v.a. 23 seDt. VLISSINGEN - In ver pleeghuis Der Boede in Koudekerke is dinsdag 13 september een beschei den feestje gevierd rond mevrouw Adriana Cor nelia Huser-Steketee. De van oorsprong Vlissingse vierde haar honderdste verjaardag. Omdat me vrouw Huser pas enkele weken geleden van Vlis singen naar Koudekerke verhuisde bracht de Vlis singse burgemeester J. van der Doef toch een be zoek aan de eeuwlinge. Namens het gemeentebe stuur bracht de eerste burger van de Schelde- stad persoonlijk de ge lukwensen over. (ADVERTENTIES) G A In 1988, ruim twintig jaar la ter, kan Willem Willemse, een van de oprichters van 'de Dop', een betere uiteenzetting ge ven. Zijn vrouw Gerrie Wil lemse organiseert samen met Liesbeth van Wezel op zater dag 17 september een reünie voor oud-dopleden en voor die gelegenheid wil Willem wel vertellen hoe het nu precies zat. „De Dop ontstond zo'n beetje in navolging op Provo en Kabouter, zoals je die in Amsterdam had. Jongeren gingen elkaar opzoeken en wilden met elkaar praten over de maatschappij en het leven. Zeg maar de toestand in de wereld. Als 16-, 17-jarige had je niets te vertellen. Op school of thuis werd je niet voor vol aangezien. Daardoor zocht je die anderen op. In de groep werd je wel serieus genomen en kon je jouw mening aan die van anderen toetsen." Het klinkt allemaal bijzon der serieus, maar hij vertelt het met een grote grijns. „Het was ook heel leuk. Daar zat je dan, je af te zetten tegen de massa waar je niet bij wilde horen, maar ondertussen was je allemaal hetzelfde gekleed. Om bij de groep te horen was het wel belangrijk dat je de juiste dingen droeg. En daar lette je bij anderen dan ook heel erg op." Hij krijgt bijval van Liesbeth. „Wie erbij wilde horen moest bijvoorbeeld een groene of zwarte cape dragen en daaronder witte kniekou sen. Voor de jongens gold dat ze als brommer een Puch moesten hebben met een hoog stuur. Als iemand lid wilde worden, liep die wel twintig keer langs ons over het plein. En dan maar afwachten of je werd toegelaten." Van de groep ging heel wat dreigends uit. Niemand was er blij mee als je erbij hoorde. Op school werd nauwlettend in de gaten gehouden of je je had aangesloten. Jongens met te lange haren of broeken met wijde pijpen werden regelma tig naar huis gestuurd. Om de boel onder controle te houden verjoeg de politie 'de Dop' heel wat keren van het stadhuis plein. En op de trappen gaan zitten, onder het afdak, om te schuilen voor de regen, was helemaal uit den boze. Daar kwamen zelfs de ambtenaren speciaal voor naar buiten om er wat van te zeggen. Op den minimumminlimnminimummilurnmimmii DISHOEK - De afdeling Walcheren van de VARA houdt zon dag 18 september een wandeltocht en een fietstocht. Beide acti viteiten hebben als beginpunt het Pannekoekhuis in Dishoek. Daar kunnen wandel- en fietsliefhebbers zich tussen negen urn 's morgens en twee uur 's middags melden. Het inschrijfgeld be draagt 2,50 voor volwassenen, kinderen mogen gratis aan een van de tochten deelnemen. De wandeltocht die de afdeling Walcheren van de VARA heeft uitgestippeld voert de deelnemers over strand en duinen. De tocht heeft een lengte van acht kilometer. Bij inschrijving ont vangen alle wandelaars een uitgebreide routebeschrijving met daarin alle bezienswaardigheden die onderweg worden gepas seerd. De fietstocht gaat langs een aantal fraaie vliedbergen op Wal cheren. De lengte van de rit is 25 kilometer. Ook in de routebe schrijving van de fietstocht is een uitgebreide beschrijving van de vliedbergen opgenomen. Wie een fiets wil huren voor deze tocht kan terecht bij de stations in Middelburg en Vlissingen en bij de firma Kluijfhout in Dishoek. Aanmelden voor de wandeling of de fietstocht is mogelijk op 18 september tussen negen en twee uur in het Pannekoekhuis in Dishoek, vooraf kan worden ingeschreven bij F. Bakx, telefoon 01184 - 63133 of G. Meijering, telefoon 01184 - 16360. duur kwam er zelfs een sa menscholingsverbod en mocht je geen groepen vormen groter dan vier. „Een beetje overdreven alle maal", vindt Willem nu nog steeds. „Tenslotte hingen wij de Flower Power aan. En het was toch ook vooral veel inte ressant doen. Ik weet nog wel dat we met een paar gingen praten in Café Riemens vlak bij het stadhuis. Daar waren dan Simon Vinkeoog en Hans Verhage, die mensen waren het gewoon helemaal en daar probeerde je dan een gesprek mee aan te knopen. Er was wel eens rottigheid, we hingen een keer een fiets aan de Fles. Voor de politie weer reden om hardhandig op te treden." „Onze grote tegenhanger van die tijd was Darrah", ver telt Gerrie. „Een groep van Molukse jongeren, waarmee het altijd knokken was. Op een keer zouden wij naar het fruitcorso in Goes gaan. Dar rah, die ons nog een keer te grazen wilde nemen, ging ook. Maar in Goes stikte het in die tijd van de vetkuiven, die het eigenlijk op ons beide voorzien hadden. Gebroederlijk voch ten wij dus naast elkaar tegen de Goese kuiven en vanaf die tijd werden we dikke vrienden en gaven we samen feesten. Het fruitcorso is er wel een enorme puinhoop door gewor den. Natuurlijk met de politie erbij. Ik voel die wapenstok nog langs me glijden." Na bemiddeling van Stich ting Ruimte uit Den Haag be sloot de gemeente in '67 'de Dop' een eigen clubhuis te ge ven. In de Sarazijnstraat kwam - gesubsidieerd - de Soos. „De Soos werd door onszelf opgeschilderd en aangekleed met oude bankstellen. Vanaf die tijd zijn we de leden bij gaan houden en was er ook contributie verschuldigd. Maar de ruimte kon niet alle leden herbergen en voor fees ten was het helemaal veel te klein, daarvoor weken we uit naar het speeltuingebouwtje Lammerenburg." Toch was de angst voor 'de Dop' bij de ouders nog steeds niet geweken. En deed de poli tie -waarschijnlijk op verzoek van enkele verontruste vaders en moeders- meermalen in vallen in het clubgebouw. „De Soos is zelfs een tijdje gesloten geweest. Zogenaamd omdat er bij een inval te veel niet-leden aanwezig waren. Toen bij de opening van de VLISSINGEN - In het kader van de Open Monumen tendag laat schietvereniging De Fles zaterdag aan staande tussen tien en elf uur 's morgens verschillende keren kanonnen bulderen op de Boulevard De Ruyter. Het eerste schot met de 35- en 60-ponds kanonnen wordt gelost door burgemeester J. van der Doef. Daarmee zorgt de eerste burger van Vlissingen voor een knallend begin van de monumentendag. Tijdens het Sixties Festival komen de leden van De Dop nog een keer bij elkaar. Weliswaar niet op het Stadhuisplein, al is niet bekend of het daar nog altijd verboden is om samen te scholen. Soos er een open dag werd ge houden, hebben maar weinig ouders daar gebruik van ge maakt. Ze wisten dus niet eens waar ze over praatten en maakten zich overdreven on gerust. Er werd niet eens alco hol geschonken! „Later toen de oorspronkelijke groep uit elkaar viel, veranderde de mentaliteit", geeft Willem toe. "Velen gingen werken of er gens studeren en op den duur kwamen er andere mensen op af en ontstond er een drugs- scene. Toen moest er een keuze gemaakt worden. Of je wilt dat wel of je wilt dat niet." In '71 werd de Soos gesloten en ging de subsidie over naar de Piek. Terugkijkend vinden ze alledrie dat 'de Dop' heeft bijgedragen tot een hele leuke jeugd. „Je had echte vrienden en kon altijd bij elkaar te recht. Iedereen hielp je, want (ADVERTENTIE) je hoorde lief te zijn voor elk aar." Zaterdag 17 september, tij dens het Sixties Festival, komt 'de Dop' nog een keer bij elk aar. De reünie duurt van 18.00 tot 20.00 uur en wordt gehou den op de bovenverdieping van het Arsenaal. Daar wordt onder meer een film van de opening van de Soos vertoond. Er zijn over de tweehonderd uitnodigingen verstuurd, maar ook de leden die niet zo vlug meer te achterhalen wa ren zijn welkom. Zij worden verzocht contact op te nemen met het SKW in het Wolters- huis aan de Hogeweg, telefoon 01184 - 14660. SEROOSKERKE - Muziekvereniging Eendracht Maakt Macht uit Serooskerke houdt zaterdag 17 september in het kader van haar negentigjarig bestaan een groot muziekfestival. De ac tiviteiten vinden plaats in een muziektent die komt te staan op het parkeerterrein aan de Zandput. Het festival begint om elf uur 's morgens. Tot het eind van de middag worden optredens verzorgd door korpsen uit Oostkapelle, Veere, Ritthem, Koude kerke, Westkapelle en Domburg. In de avonduren wordt het fes tival afgesloten met een HaFaBra-concert in verenigingsge bouw De Zandput. Het jubileumfestival van Eendracht Maakt Macht wordt za terdagmorgen aangekondigd door een in historische kleding ge stoken stadsomroeper. De omroeper wordt begeleid door vier herauten te paard, een trommelslager en een vaandeldrager. Om elf uur wordt een begin gemaakt met een serie concerten, zowel in als buiten de muziektent In de feesttent worden optre dens verzorgd door Crescendo uit Oostkapelle, veere's Genoe gen, ONDA uit Ritthem, Voorwaarts uit Koudekerke, OKK uit Westkapelle en Apollo uit Domburg. Scheldegalm uit Hans- weert, Luctor et Emergo uit Zoutelande, Voorwaarts en OKK maken elk een rondgang door het dorp. Aan het avondconcert in De Zandput wordt medewerking verleend door harmonie Nut en Uitspanning uit Zonnemaire, Eendracht Maakt Macht uit Serooskerke en de Brassband Ex celsior uit 's-Heer Arendskerk. Tijdens de concertavond wordt de trekking verricht van een door EMM gehouden jubileumlote rij. Tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en Ingevallen gezichten Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen MIDDELBURG - Walche ren heeft weer een echt kin dertheater. Na het verlijden van kindergroep De Marskra mer is in Middelburg het Kin dertheater Watte op de rails gezet. Een stichting met een goed georganiseerd bestuur, een enthousiaste regiseur en een geschikte oefenruimte. Wat nog ontbreekt zijn de ac teurs en actrices. Gezocht wordt naar jongeren in de leeftijd van acht tot twaalf jaar die samen theater willen maken. Theater voor en door kinderen. De geschiedenis van het ge organiseerde kindertheater op Walcheren gaat slechts enkele maanden terug. Vorig jaar werd de theatergroep De Marskramer op de rails gezet, een groep die na een enthou siaste start een vroege dood dreigde te sterven. Ted van Kilsdonk, voorzitter van de kersverse Stichting Kinder theater Watte, laat weten lie ver niet met het verleden te worden geconfronteerd. „Ons grootste doel is het kindertheater op Walcheren nieuw leven in te blazen. De Marskramer heeft aangetoond dat er wel degelijk behoefte aan een toneelgroep voor kin deren bestaat. Van de fouten die vorig jaar zijn gemaakt hebben we geleerd. Met Watte willen we een compleet nieuwe start maken. Een ge zonde basis is reeds gelegd. Er is een deskundig en enthou siast bestuur geformeerd, in de persoon van Lidia Zolnet beschikken we over een erva ren regisseur. Door financiële steun van Rotary Walcheren hebben we de zaken meteen goed aan kunnen pakken. De start is dus bijzonder voortva rend." Kindertheater Watte wil op 29 september officieel starten met de wekelijkse repetities. Daarom wordt nu naarstig ge zocht naar jongens en meisjes die de toneelgroep vorm moe ten geven. In eerste instantie wordt gedacht aan een groep van twaalf. „Groter moet de groep niet worden omdat we de kinderen dan onvoldoende individuele aandacht kunnen schenken. Voor de herfstvacantie willen we drie keer met de kinderen bijeen komen in de oefenruim te, de gymzaal van de Veerse- singel. Pas na die kennisma kingsbijeenkomsten kiezen we een geschikt stuk. Pas dan gaan we aan de slag om vol gend voorjaar meteen een grote productie op de planken te zetten", aldus Margot Scho tel, de dramatherapeute die zich daadwerkelijk met de re petities gaat bezighouden. Wat voor spel volgend voor jaar door de kinderen op to neel wordt gebracht is nog niet helemaal duidelijk. Eerst moet worden bezien hoeveel creati viteit in huis wordt gehaald. „Voor kinderen is niet erg veel geschreven. Het is alle maal tamelijk gedateerd. Daarom denken we aan de be werking van een boek. Je hebt daarvoor echter een hele crea tieve groep nodig. Is de groep wat minder creatief dan grij pen we terug naar. een be staand stuk. Het uiteindelijke doel blijft immers de kinderen op een speelse manier een voorstelling te laten maken waarop ze zelf, maar ook wij, trots kunnen zijn." Jongens en meisjes die bin nen Watte theater willen ma ken kunnen zich tot 23 sep tember schriftelijk melden bij Lidia Zolnet, Segeersweg 22, 4337 LD in Middelburg. Wie het eerst komt, wie het eerst maalt. De twaalf uitverkore nen worden 29 september om vier uur verwacht op de eerste repetitie. Daarna komt de groep iedere donderdag tussen vier uur en half zes bijeen om te werken aan de eerste grote productie. Voor de ouders is het prettig te weten dat de contributie laag is en dat de kinderen automatisch verze kerd zijn. Walstraat 78 I Lange Vorststraat 36 Vlissingen I Goes

Scheldebode | 1988 | | pagina 1