Kinderfilm-festival opent met muizendag Genealogie meer en meer in de belangstelling Engelse organist in de concert- en gehoorzaal Inf o-avond Astma Fonds EHBO start met cursus Zeeuwse koren geven concert in Middelburg Teckeldag in West-Brabant Trefpunt van start Mosseltocht Ruildag SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 SINT LAURENS - Laatst vond ik nog een oude ansichtkaart, daarop een kar met paard. Een boer derij, J. van de Ven.... (Sonneveld). Een enkele regel, een liedje, genoeg om je vader, moeder of grootou ders eens aan de mouw te trekken „toe, vertel nog eensJeugdherinneringen ophalen, oude foto's en prullen, het zoeken naar het stukje herkenning, het eerste stadium van de genealogie. MIDDELBURG - In Nederland verblij ven ongeveer 12.500 kinderen in tehuizen en bijna 10.000 kinderen en jongeren op pleegadressen. Voor 5700 pleegkinderen geldt een justitiële maatregel. Ongeveer 4000 kinderen verblijven op vrijwillige ba sis in een pleeggezin. Cijfers waar enkel statistici van smullen, het me rendeel van de mensen zal deze getallen voor ken nisgeving aannemen. Als al deze kinderen naast elkaar zouden staan dan staat er wel een mense lijke ketting van ongeveer 20 kilometer. De afstand van Middelburg naar Goes, het beeld wordt nu wel anders. Het trieste van deze ketting is echter dat iedere schakel wel geconfronteerd is met. ellende, verdriet en ruzies en dit maakt deze verbindings stukken zo broos of juist zo bikkelhard. Opvang van deze kinderen zou zeer wenselijk zijn. Pleegou ders nemen daarom tijdelijk de taak van de ouders over omdat deze ouders voor korte of lange tijd niet meer voor het kind kunnen zorgen. Pleegouders moeten dit wel aankunnen omdat veel kinderen vaak bijzonder slechte ervaringen gehad hebben en dit zeker niet onder stoelen en banken zullen ste ken. Pleegouders hebben een moeilijke taak, men moet ze met een vergrootglas zoeken want niemand staat te springen om de ellende van iemand anders binnenshuis te halen. 315 MIDDELBURG - Op 17 september opent het Middel burgs Cinekid-kinderfilm-festival met een feestelijke muizendag. Er is dan een zogenaamde muizenval-ont- werpwedstrijd. Bij het Schuttershof theater in Middel burg kunnen de kinderen een muizenvalontwerp inleve ren. Wie de leukste, gekste, grappigste, vreselijkste of verrukkelijkste muizenval heeft ontworpen, wint een leuke prijs. Verder kan er op deze dag gekeken worden naar de film 'Speurneuzen'. Speurneuzen is het verhaal over de muis Basil, die als een echte Sherlock Holmes, de misdaad een halt toeroept. De film begint om 13.00 uur. Na afloop van de film kan men zich laten grimeren en vindt de prijsuitreiking van de muizenvalontwerpen plaats. Om 15.30 uur is er pop penkast en om 16.00 uur de film 'An American Tail. De entree voor 1 film is f5,-. Wil men naar beide films, dan is de entreeprijs f8,50. De volgende films vinden in het vervolg van de maand nog plaats: 'Bende van hiernaast (18 september 14.00 uur), Dunderklumpen (21 september 14.00 uur), Busters Wereld (24 september 14.00 uur), De Tovenaarsleerling Pessi en Illusia (25 september 14.00 uur), Alice (28 september 14.00 uur). Otto is een neushoorn (1 oktober 14.00 uur) en Metin (2 oktober 14.00 uur). De entree bedraagt steeds f5,- per film. Het Schuttershof theater is te vinden in de Schut tershofstraat 1 in Middelburg. Het telefoonnummer is 01180-13482. Speuren naar de verre voorouders Hoe kom je uit bij je „hoogopperaardsvooredelstamoutouders of liever gezegd vijfhonderdtwaalf generaties verder en ergens tienduizend jaar voor Christus. Gewoon door genealogie. Grasduinen in de archieven van gemeenten en provincies.... in oude strafregisters plus overdrachtsakte's en ivat dies meer zij.... om namen en verwantschappen met privacy's aan elkaar gefrut seld te krijgen. Genealogie doe je niet zo maar, je moet er voldoende voor gemotivieerd zijn, er het een en ander over lezen en flink wat geduld beoefenen bij het zoekwerk. Niet veel men sen zijn geïnteresseerd in de oudjes en verre voorvaderen terwijl het toch heel interes sant is te weten uit welke „ge nen" welke eigenschappen ko men en of je deze eigenschap pen zelf ook hebt, en welke voorouder van welke tak van de familie zou dit aan je door gegeven kunnen hebben. Wie de hobby al wat langer uitoe fent weet dat langzaam een stuk voorgeschiedenis duide lijk wordt, een en ander wordt herkenbaar en veelal wordt de beoefenaar milder in het be oordelen. Het woord genealogie is af geleid van het Latijnse woord genusgeslacht en het Griekse logosleer, kunde. Genealogie is een hulpwetenschap die zich bezighoudt met de op afstam ming berustende betrekkingen tussen mensen. Biologische genealogie - genetica - wordt gebruikt door genealogen om te bepalen of bepaalde ziektes erfelijk zijn. Juridische genea logie geeft inzicht bij het recht op nalatenschap. Historische genealogie geeft de bevol kingsgegevens weer en is van belang voor de economie. De genealogie waar het hierover gaat betreft het uit- VLISSINGEN - Het Astma Fonds houdt woensdag 21 sep tember in samenwerking met de Astma Patiënten Vereni ging een informatie-avond. Onderwerp van gesprek is het thema Allergie. De bijeen komst wordt gehouden in het verenigingsgebouw van S.e.O., G.P.C. aan de Bosweg 7 in Vlissingen. De informatie avond begint om halfacht. zoeken van een familiestam boom. Vroeger hechtten de mensen hier meer waarde aan zeker wanneer het „goede af komst" betrof of zelfs adellijke voorouders. Bij het zoeken naar de juiste familiegegevens kunnen vier 'onderzoeksmodellen gebruikt worden. De stamreeks: vader, grootvader, overgrootvader, enzovoort; de Kwartierstraat: per persoon, verdubbelen de aantallen zich steeds, dus twee ouders, vier grootouders, acht overgrootouders enzovoort. Te bedenken dat er dan duizend jaar terug een niet te tellen aantal voorouders tegelijk leefden maar dat wisten ze toen gelukkig niet; de Stam boom: voor de meesten wat beter bekend, en tot slot het Parenteel: een overzicht van alle mannelijke afstammelin gen van een persoon of zo ook van alle vrouwelijke afstam melingen van een persoon, maar dan dus werkend in om gekeerde richting, bij een verre voorouder beginnen en terug werken naar jezelf. De wijze van zoeken is dus heel verschillend maar de manier van verwerken blijkt ook heel uniek te kunnen zijn. In Sint Laurens woont de heer J. van Damme. Tien jaar geleden begon hij met genea logie en sindsdien werkt hij aan een familieroman. De eer ste bladzijde uit zijn album (zie de foto) toont al aan dat dit op geestige, scherpe en rea listische wijze tot stand komt. De heer Van Damme: „het is toch waardevol onschuldige dingen te bedrijven alleen om dat men er lol in heeft." In zijn drie albums begin nen de eerste generaties lang zaam vorm te krijgen. Niet al leen een portret en de naam van het betreffende familielid komt erin maar ook een ka rakterschets en verhalen die van invloed waren binnen de familie. De tekst in de albums wordt vervaardigd door ge bruik van doordrukletters in velerlei typen en op eenzelfde wijze wordt er zo ook sier en entourage rondom de tekst aangebracht. Een heel precies karwei dat veel geduld vergt. De heer Van Damme speurt al tien jaar naar de oorsprong van zijn familie. De details zijn danook ken merkend voor de albums. Zo overleed de heer Van Damme zijn moeder één dag voor haar gouden bruiloft. De zwarte rouwrand om de pagina loopt binnen twee goudkleurige randen. Of de keer dat de heer Van Damme op zoek was naar een grootouder waarvan wei nig bekend was maar die werd gedoopt in Gierle. Pastoors en doopregisters willen dan nog wel eens uitkomst brengen. Nadat de pastoor het doopvont eerst had proberen te verhan delen besloot Van Damme een foto van dit doopvont te ma ken. Verdere gegevens en een portret zouden toch niet luk ken, dus dan maar het doop vont in het album. En zo zitten de albums vol verhalen en de tails, een familieroman met humor. Daarnaast is de heer Van Damme bezig met een kwar tierstraat op perkament. Bij een kwartiersstraat is het van belang de beroepen te vermel den, met name een opeenvol gende beroepenlijn. Op dit grote stuk perkament wordt van iedere persoon de naam, het beroep, de geboortedatum en -plaats en de „authentieke" handtekening geschreven. Bij zonder effekt krijgt deze kwartierstraat doordat even eens een deel van het woon huis van de betreffende per soon getekend wordt. Ook dit werk is heel precies en duldt geen fouten want dan moet al les opnieuw. Bij het beoefenen van deze hobby is naast officiële kana len de hulp van familie en kennissen nodig. Oude brieven en foto's maar ook iedere kleine tip kunnen vraagtekens helpen oplossen. Wanneer iemand in de familie overlijdt probeert de heer Van Damme of hij in oude ladenkasten of op zolderruimtes nog gehei men kan vinden. De oudste foto in de verza meling dateert uit 1859. In aanmerking genomen dat de fotografie pas in 1839 ontdekt is, is deze foto een van de oudst en verst terug te vinden por tretten. De heer Van Damme is eveneens aanbieder (advi seur) bij het Gilde Walcheren wat betreft het terrein van de genealogie. Dit Gilde geeft voorlichting en advies aan ouderen om op het goede spoor te komen bij een (nieuwe) hobby en opgedane kennis en ervaring te delen. Maar ook aan anderen geeft hij graag advies. „Hoe langer je met de genealogie bezig bent, hoe meer je erover leert en daar naast ontdek je veel andere in teressante wetenswaardighe den." „Via aktes van geboorte, huwelijk, overlijden, echt scheiding krijg je al een idee waar je moet gaan spitten waarna je vervolgens de ge meente-archieven induikt of desbetreffende gemeenten aanschrijft." En als het ge meente-archief niet voldoende informatie biedt? „Dan kun je altijd nog verder zoeken. Er zijn nog rijks-, rechterlijke-, notariële- en gemeente-ar chieven en ook in een stree karchief is informatie te vin den, verder zijn er in de ker ken, de doopregisters, de be graafplaatsen en zelfs de weeskamer. De kunst is alleen om gemotiveerd te blijven vol houden met zoeken." Gegevens verzamelen kan ook weer op twee manieren, net wat de speurder van be lang vindt. Er kan alleen ge zocht worden naar de pri maire gegevens zoals familie naam, voornamen, beroep, ge boorte, huwelijk, overlijden en kerkgenootschappen. Er kun nen ook secundaire gegevens bijgezocht worden die bestaan uit, welk huis ze woonden, welke opleiding gevolgd, de maatschappelijke positie, het vermogen en de uiterlijke kenmerken. Is er tenslotte nog een tip voor de beginner die zich met genealogie wil gaan bezig houden? „Jazeker. Ga nooit bij een onleesbaar handschrift (met name in oude akte's) fan taseren over wat er zou kun nen staan, dan raak je het spoor snel bijster. Sommigen fantaseren graag iets fraais om bij belangrijke voorouders of adel uit te komen, maar zo werkt het niet." Over genealogie is volop li teratuur beschikbaar en er worden ook cursussen gege ven. Het is een hobby waar veel tijd in gaat zitten dat wel, maar het eindresultaat kan bijzonder fraai zijn en het on derzoek spannend en leer zaam. Doorzettingsvermogen, motivatie en veel geduld zijn echter wel onmisbaar hierbij. MIDDELBURG - De afde ling Middelburg van het Ne derlandse Rode Kruis start maandag 26 september een nieuwe cursus EHBO. De cur sus bestaat uit twintig lessen die gegegen worden in het Rode Kruisgebouw, Klein Vlaanderen in Middelburg. Na het behalen van het ele mentaire EHBO-diploma kunnen de deelnemers door gaan met een reanimatiecur- sus en een basisopleiding die tot doel heeft de cursisten ver trouwd te maken met allerlei vormen van hulpverlening. Tevens wil de afdeling Mid delburg bij voldoende deel name starten met een cursus Jeugd EHBO B. Deze cursus is bedoeld voor jongeren van twaalf jaar en ouder en jonge ren die reeds in het bezit zijn van het A-diploma. Opgeven voor genoemde cursussen is mogelijk onder nummer 01180-12944. MIDDELBURG - Het Zeeuws Vrouwenkoor uit Goes houdt op vrijdag 30 september en op zaterdag 1 oktober een 4-Korenconcert in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg. Mede werking aan het concert wordt verleend door het Middelburgs Mannenkoor, het Scheldeloodsenkoor uit Vlissingen, het Zeeuws Mannenkoor uit Goes en de organiserende zangvereni ging. Het 4-Korenconcert begint beide avonden om acht uur. De vier koren die aan het concert in de Concert- en Gehoorzaal deelnemen staan allen onder leiding van dirigent Han Beekman. Omdat de vier koren hun eigen specifieke geluid heb ben en een gevarieerd reper toire brengen belooft het een concert met veel afwisseling te worden. De belangstelling voor het 4-Korenconcert is enorm. De uitvoering op za terdagavond is nu reeds ge- Han Beekman. heel uitverkocht. Voor het concert op vrijdag 30 sep tember zijn nog kaarten verkrijgbaar. Toegangs kaarten kunnen telefonisch worden gereserveerd tussen 19.00 en 21.00 uur onder nummer 01180 - 29396. MIDDELBURG - In de concert- en gehoorzaal in de Singel straat in Middelburg geeft de Engelse organist Brian Rodweil vrijdag 16 aanstaande een concert op het Compton theaterorgel. De uitvoering begint om acht uur. Brian Rodweil kreeg op achtjarige leeftijd zijn eerste piano lessen, een paar jaar later begon hij met kerkorgelstudies. Hij kreeg onder meer les van Charles Saxby. Bij Norman Briggs rondde hij zijn studie af. Als dienstplichtige speelde Rodweil zo wel in Engeland als in West-Duitsland in de dansorkesten van de RAF. De laatste jaren geeft Brian Rodweil veel orgeldemon straties. Ook wordt hij veel gevraagd voor pijporgelconcerten. In Engeland geniet Rodweil grote bekendheid door zijn optre dens met 'Brian and his Brass voor de BBC. Zijn programma be vat overwegend populaire melodieën, mars-, musical- en big- bandmuziek. Kaarten voor het concert van Brian Rodweil in de concert- en gehoorzaal in Middelburg zijn vrijdagavond verkrijgbaar aan de kassa van de zaal. Een toegangsbewijs kost tien gulden. In de voorverkoop zijn kaarten verkrijgbaar bij Muziekcentrum Mid delburg aan de Lange Delft. Pleegzorgdag op Zilveren Schor Flip Woltering, Peter daar over worden gepraat. De Noordhoek, Ineke Bruk, mede- mensen zijn dan duidelijk werkers van de centrale voor geïnteresseerd. Wij organise- pleegzorg (CVP) en Gerda ren dan i.s.m. de NVP enkele Smit, vrijwilliger van de Ne- informatie-avonden waar on- derlandse vereniging van der andere ervaren pleegou- pleeggezinnen (NVP) herken- ders vertellen wat pleegzorg nen deze situatie onmiddellijk, inhoudt. Wil men dan nog ver- Peter Noordhoek: „Er is nog der dan volgen enkele ge- steeds een behoorlijk gebrek sprekken. Deze procedure is aan pleegouders. Vooral voor eigenlijk een soort zelfselectie kinderen van 12 jaar en ouder want in deze periode van is het bijzonder moeilijk om voorbereiding en kennisma- een pleeggezin te vinden waar king komen de aspirant- ze even tot rust kunnen ko- ouders m.b.v. deze informatie men. Onze taak is dus hoofd- tot een beslissing om pleegou- zakelijk om pleeggezinnen te der te worden. Men kan zelf zoeken, we hebben dan ook bepalen om een pleegkind een wervend karakter. Aller- langdurig of kortdurig op te eerst geven we informatie aan nemen. Natuurlijk kan men een breed publiek om pleegou- ook fungeren als weekendge- der te worden. Willen mensen zin of gastgezin in de vakan- meer informatie over pleeg- ties. Iedere pleegouder moet zorg, pleegkinderen, verwach- zich wel terdege realiseren dat tingspatronen enz. dan kan de plaatsing tijdelijk is, men wil het kind en het gezin even lucht geven totdat de proble men zijn opgelost. Tijdelijke opvang is natuurlijk een rela tief begrip want in hoeverre is tijdelijk nu tijdelijk. Dit is voor iedereen moeilijk te zeg gen. Aan de pleeggezinnen stel len we toch enkele eisen, maar het is niet zo dat we het hele gezinsleven onderzoeken. Zo moet men bijvoorbeeld open staan voor begeleiding. Het pleeggezin moet een stabiel en harmonieus karakter hebben. De samenstelling van het ge zin is van minder belang. Als uiteindelijk de aspirant- pleegouders zover gekomen zijn dat zij een pleegkind wil len opnemen dan komt de plaatsende instelling in actie. Hiermee is dan tevens de taak van de CVP beëindigd. De kennismaking, voorbereiding en plaatsing van het kind in het pleeggezin is nu in handen van de plaatsende instelling. In de praktijk is het zo dat er vaak contact blijft tussen de CVP en de pleegouders. Het is eigenlijk een soort nazorg. Daarnaast is de CVP behulp zaam bij het opzetten van pleegouderpraatgroepen. Er is landelijk en regionaal overleg met de Nederlandse vereni ging voor pleeggezinnen, aldus Peter Noordhoek. Pleegouders hebben een moeilijke taak en hebben steun nodig. De beste steun die gegeven kan worden is de steun van andere pleegouders die in dezelfde situatie verke ren en dezelfde moeilijkheden hebben gehad. De Nederlandse vereniging van pleeggezinnen helpt pleegouders met raad en daad. Gerda Smit: „Ja, het is moeilijk want buren, vrienden en zelfs familie weten niet wat het betekent om pleegouder te zijn. We helpen de mensen met juridische en pedagogische problemen, men kan ons te al len tijde telefonisch bereiken. Natuurlijk gaan we ook naar de mensen toe. Op juridisch gebied zijn er nog veel dingen niet goed geregeld, alleen het blokkaderecht springt er uit. Er kunnen ook spanningen ontstaan tussen het kind en het pleeggezin. Men moet toch ergens zijn verhaal kwijt ze ker als de plaatsing mislukt. Ook pleegouders kunnen met een schuldgevoel zitten. Wij behartigen dus de belangen van de pleeggezinnen en de hele pleegzorgsector. Een zeer belangrijke rol vervullen de pleegoudergespreksgroepen. In deze groepen kunnen pleeg ouders hun ervaringen aan elkaar vertellen over alle on derwerpen die met pleegzorg te maken hebben. Met een aantal instellingen is regelma tig contact, met als doel de be vordering van de pleegzorg. Met name de begeleiding is daarbij van groot belang. Zo werden de resultaten van de gespreksgroepen onder de aandacht van de plaatsende instellingen gebracht. De NVP kan echter alleen maar bestaan bij een vol doende aantal leden want men is niet verplicht om lid te wor den. We zijn een vrijwilligers organisatie. Een grote groep mensen heeft natuurlijk meer invloed dan een kleine club. In Zeeland zijn zo'n tachtig men sen aangesloten. Men hoeft geen pleegkinderen te hebben. Daarnaast hebben we ook nog mensen mensen nodig voor de organisatie en andere activiteiten. Zo organiseren we a.s. zaterdag 17 september een pleegzorgdag op het Zilve ren Schor voor pleegouders, pleegkinderen". Naast on spannende activiteiten zal men aandacht schenken aan de emotionele verwaarlozing, contacten eigen ouders/pleeg ouders en belangenbeharti ging van pleegouders. Tevens zal door drs. Jos Spijker het pleegzorgsymbool worden uit gereikt. Op deze pleegzorgdag zullen de NVP en CVP het werkplan presenteren voor de landelijke pleegzorgdag die op 1 tot en met 8 oktober wordt gehouden. Inlichtingen (over deze dag): 01180-14955. De Engelse organist Brian Rodweil treedt vrijdag aanstaande op in de concert- en gehoorzaal in Middelburg. HOEVEN - De Nederlandse Teckelclub afdeling Noord- Brabant Zeeland houdt op 9 oktober haar derde clubmatch in de Bosbadhal te Hoeven. De teckels kunnen in een grote ring de pootjes strekken, ter wijl ze worden gekeurd door keurmeesters. Dze matchdag staat ook open voor niet-leden van de Nederlandse Teckeldag. De enige voorwaarde om deel te kunnen nemen aan deze tec keltentoonstelling is dat men beschikt over een geldige stamboom van de hond. De teckeldag is een mooie gelegenheid voor de bezitters van dit hondenras om erva ringen uit te wisselen en in formatie in te winnen over de teckel. Ook de mensen die geen hond bezitten, zullen zich ongetwijfeld vermaken bij het zien van de teckel-keuring. Voor verdere informatie over deelname en inschrijving kan men bellen naar 01650- 44647. KOUDEKERKE - Toerclub Walcheren houdt op zaterdag 17 september haar jaarlijkse Mosseltocht. Het gaat daarbij om een toertocht met een lengte van 135 kilometer. Punt van vertrek is Hotel Walche ren in Koudekerke. Daar kun nen toerrijders zich zaterdag morgen om half negen aan melden. De Mosseltocht voert onder meer langs Yerseke. MIDDELBURG - De afde ling Middelburg van I.V. Phi- latelica en F.V. Delta West houden zaterdag 24 september een grote beurs voor verzame laars van postzegels en mun ten. De beurs wordt gehouden in gebouw De Schakel aan de Bachtensteene in Middelburg. De beurs is toegankelijk voor het publiek van tien tot vijf uur. Op het programma staat de verhandeling van een aan tal unieke kavels. Tevens is er een grote verloting. MIDDELBURG - SKW Het Trefpunt in Middelburg start dinsdag 20 september weer een aantal activiteiten voor de jeugd. In het nieuwe seizoen worden jongeren weer onder gebracht in drie verschillende groepen. De groep voor jongens en meisjes in de leeftijd van ne gen tot en met twaalf jaar komt dinsdag aanstaande bij een in Het Trefpunt voor de eerste clubavond in het nieuwe seizoen. Iedere dinsdag -dus niet meer op donderdag- kunnen de clubleden tussen kwart voor zeven en kwart over acht in de ontmoetings ruimte in de Nassaulaan mee doen aan allerhande activitei ten. De groep voor kinderen in de leeftijd van vier tot en met acht jaar komt vanaf 21 sep tember iedere woensdagmid dag bij elkaar. De clubmiddag begint om twee uur. De jeugd van twaalf jaar en ouder opent zondag 25 september het seizoen. Dan wordt in Het Trefpunt een discomiddag ge houden. De deuren gaan open om twee uur.

Scheldebode | 1988 | | pagina 15