Een houdgreep wordt kinderspel bij Han Janssens 'De Piek' flitsend uit de startblokken Programma vredesweek Rekreatie volwassenen Kunst op veerboot Smakelijk eten. Paddestoel neemt nieuwe speelplaats in gebruik Klussencursus in De Paraplu Introduktie van Vakbondsschool Jeu de boules voor invaliden SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1988 VLISSINGEN - „Laat ze maar lekker dollen op die mat. Laat ze lekker kind zijn. Laat die dreume sen zich maar heerlijk uitleven op dat levensgrote bed met in het midden die aardige meneer die alle maal leuke spelletjes kent. Als ik ze het plezier dat ikzelf beleef aan georganiseerd sporten kan meege ven ben ik al heel gelukkig. Slaag ik er niet in die vonk over te brengen dan heb ik gefaald. De kinde ren die bij mij op les komen hoeven niet persé Ne derlands kampioen te worden. Spelenderwijs res pect bijbrengen voor de tegenstander. Het bravour- joch temperen, het introverte kind over de drempel helpen. Dat is voor mij het allerbelangrijkste." 311 Heerlijk ravotten op de judomat Han Janssens, sportschoolhouder uit Bergen op Zoom, tim mert momenteel ook in Zeeland stevig aan de weg. Dol op het werken met kleine kinderen richt hij zich helemaal aan het op leiden van de allerkleinste judokreukels. Een specialisatie waarmee Janssens inmiddels een goede naam heeft verworven binnen de vaderlandse judowereld. De sfeer in de kleine sport zaal van basisschool De Hou- tuyn in Vlissingen doet in niets denken aan een lokaal waar een vechtsport wordt ge doceerd. Een guitig meisje plakt een natte zoen op de wang van de meneer. Kleine hummels dartelen als vlinders over de mat, een ondeugende schavuit zit te mokken in het 'oh wat heb toch een spijt hoekje'. De judopakken die trots worden meegetorst zijn weliswaar een maatje te groot, de zelfverzekerde blik in de ogen van de kleuters doet ver moeden dat de opvolging van Geesink, Ruska en Wilhelm niet lang meer op zich laat wachten. „Zo zelfverzekerd als ze hier op de mat staan zijn de kinde ren zeker niet als ze voor de eerste keer binnenstappen. Natuurlijk heb je van die bra- vourjochies die de hele wereld aankunnen, aan de andere kant zijn er ook van die kleine angsthaasjes. Voor dat soort kinderen zijn de judolessen ideaal. Het introverte kind zal ervaren dat hij een veel gro tere jongen zomaar op de grond kan gooien. Dat kereltje groeft op slag een meter. Het bravourjochie merkt echter dat hij er zo nu en dan niet aan ontkomt dat hij verdomde lang onderop ligt. Dat brengt hem toch tot nadenken. Op die manier is judo heel erg kanali serend." De wijze van lesgeven van Han Janssens bevat een groot aantal van dat soort, noem het maarpedagogische aspecten. Het kind dat juist heeft leren lopen en voortdurend op het hart is gedrukt niet te vallen, leert die natuurlijke beweging op de lekkere zachte judomat weer aan. „De judorol overwint de angst om te vallen. Het is te vergelijken met watervrees. Een kind is van nature niet bang voor water maar wordt dat5 wel op het moment dat het een nat washandje met zeep op de snoet krijgt ge drukt. De angst om te vallen is binnen de veiligheid van de mat heel gemakkelijk af te le ren. Iets dat volledig spelen derwijs gebeurt maar waar aan het kind een boel plezier kan beleven, ook buiten de sportzaal." Hoewel het woord judorol nu reeds is gevallen, komen echte judotechnieken binnen de kleutergroep nauwelijks aan de orde. Bewust legt Han Janssens veel meer de nadruk op het leuk met elkaar om gaan binnen de groep. „Voor de meeste kinderen is de judoles de eerste kennisma king met georganiseerde VLISSINGEN - Jongerenuitgaanscentrum De Piek start 23 september een nieuwe reeks activiteiten voor jongeren. Het officiële startsein voor het nieuwe seizoen wordt gegeven door de Engelse rhythm and blues-forma tie Juke. Het optreden van de band uit Liverpool is een van de hoogtepunten van het Piek-programma dit na jaar. Andere blikvangers zijn de optredens van Fifi L'A- mour -erotisch theater voor mensen die tegen een stootje kunnen- op zaterdag 8 oktober, een optreden van de pop groep Tröckener Kecks op vrijdag 21 oktober en avondje bizar theater met Alex d'Electrique op zaterdag 19 no vember. Zaterdag 26 november komt de reggea-formatie Roots Syndicate naar Vlissingen, vrijdag 2 december viert Elkie Deadman -de verrassing van het Straatfesti val- een come-back in de Scheldestad. Voor de kerstda gen staat een aantal HipHop-concerten op de kalender. De resterende 'vrije' zaterdagavonden is het podium van De Piek beschikbaar voor bands uit de eigen regio. Deze concerten zijn ook in het nieuwe seizoen gratis toeganke lijk. Naast de muziek- en theateractiviteiten start De Piek begin oktober een computercursus voor jongeren. Verder staat een aantal video-avonden op de rol en wor den in het jongerenuitgaanscentrum iedere vrijdag jam sessies gehouden. „Pas op voor de koelkast-houdgreep. Als de deur dicht gaat en je zit er tussen, dan krijg je ijspegels aan je vingers. Dat kun je maar beter voorkomen." Binnen de kleutergroep wordt door Han Janssens begrijpelijke taal gebruikt. Oosterse judokreten komen pas veel later aan de orde. sport. De kleuters hebben nog heel wat te ontdekken. Bij voorbeeld dat je niet in je eentje kan judo'en. Voor judo moet je beslist met twee zijn dus is het maar goed dat je vriendje er ook is. Als je dat vriendje verkeerd laat vallen en hij begint te huilen dan is dat niet leuk. De relatie is ver stoord. De volgende keer zal het kind beslist voorzichtiger zijn. Trouwens, het is ook he- lemnaal niet leuk als je zelf op je kop valt. Op die manier breng je de kinderen zonder dat ze het zelf merken respect bij voor elkaar. Leer je als kind heel gecontroleerd en ge coördineerd te bewegen." Naast de pedagogische as pecten komen er ook medische aspecten om de hoek kijken. Regelmatig krijgt Han Jans sens op advies van huisartsen kinderen over de vloer die of met sociale probleempjes kampen -de eerder genoemde angsthaasjes- of kinderen die een lichte storing hebben in de motoriek, te beweeglijke kin deren bijvoorbeeld. Die leren door middel van de aan het judo gelieerde spelletjes hun bewegingen te controleren. Is er bij de kleutergroep nog geen sprake van het aanleren van echte judotechnieken, in de leeftijdscategorie acht, ne gen en tien jaar ligt dat een klein beetje anders. Het accep tatievermogen van deze kin deren is wat groter, de kinde ren staan open voor alles, zijn bijzonder leergierig. Ze zijn op een leeftijd dat ze echt alles durven. „Op deze leeftijd willen kin deren alles weten. Over com puters, over de televisie, dus ook over judo. Als leraar moet je daar op inhaken. Ze leren wat meer houdgrepen, ze leren series technieken, gecombi neerde bewegingen. Doelge richt wordt zoetjesaan toege werkt naar het wedstrijdje. Die jonge gasten moeten in een uur binnen het judospel een stukje agressie kwijt kun nen raken. Je moet ze dan ook voortdurend bezighouden. Dat schreeuwt om een inventieve aanpak." Vanuit de jeugdgroep wordt langzaam maar zeker doorge borduurd naar het echte judo- onderricht. De middelbare scholier kiest bewust voor een Aziatische vechtsport, in dit geval judo. Han Janssens schakelt pas dan over naar het prestatieve judo. De getalen teerde doorzetters mogen zich verder ontwikkelen via cen trale trainingen en door mid del van uitwisselingen met sporters van scholen uit de re gio. Op die manier wordt ge probeerd het niveau verder op te krikken. Zo nu en dan wordt een trainingsstage inge last met gastdocenten van we reldfaam. Willy Wilhelm en ben Spijkers bijvoorbeeld. „Als een judoka de stap naar de top wil maken kan hij op mijn steun rekenen. Het plezier in het sporten blijft voor mij echter altijd belang rijker dan het winnen van een medaille. Als een jonge judoka stopt dan hoop ik echt dat hij een andere sport gaat beoefe nen. Daarom bouw ik bij de kleutergroepen al zoveel spel elementen van andere sporten in. Ik vind het jammer als een leerling bij me vertrekt, maar als zo'n knaapje iets anders wil gaan doen dan hoop ik wel dat hij heeft meegenomen dat sporten heel erg leuk kan zijn. Als ik een kind dat spelender wijs bij kan brengen, is eigen lijk alles al gewonnen." Bruno VLISSINGEN - Eindelijk na enkele weken meerdere oproe pen te hebben geplaatst zijn de Vlissingse asielhonden Donja en Ajenda geplaatst. Het is dus allemaal mogelijk. Deze week kozen we voor een kleine blonde bastaard-terriër van twee en een half jaar oud. Het is een reu en hij heeft de naam Bruno. De haren zijn halflang wat hem niet direct een terriër-uiterlijk geeft. Wat z'n karakter betreft, hij heeft een eigen willetje, wat weer wel een typisch terriër-kenmerk is. Bruno is lief, probleemloos en een goede kameraad voor andere honden. In de buurt van kinderen voelt hij zich echter wat min der op z'n gemak. Als er nog mensen op zoek zijn naar een pup- pie dan voor hen goed nieuws. In het Vlissings asiel zit een schattige zwart-witte bastaard pup zonder specifieke rasken merken. Dit kleine ding heeft evenals Bruno nu al een sterk eigen willetje, maar eveneens een lief karakter. Het hondje is eigenlijk nog te jong om er echt iets over te vertellen. Maar wel belangrijk: 't asiel is geen plek voor een klein hondje om op te groeien, hoe goed de verzorging ook is. Reacties op Bruno en 't puppie, dierenasiel Vlissingen, tel. 01184-60333 (tijdens asielu ren). VLISSINGEN - Buurthuis De Paraplu in Vlissingen i hoopt binnenkort te starten met de cursussen 'electrotech- niek in huis' en 'eenvoudige autotechniek'. Beide cursussen zijn bedoeld voor mensen die geen of weinig technische er varing hebben. De cursus wordt gegeven in samenwer- king met 't Gilde. Niet iedereen heeft een j technische opleiding achter de rug of voldoende technische ervaring opgedaan om kleine mankementen in huis of aan de auto zelf te herstellen. Van daar dat het buurthuis De Pa raplu heeft besloten kortlo- pende cursussen te gaan op- j zetten waarbij de deelnemers enige technische bagage kan worden meegegeven. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de diensten van Gilde-leden, vaklieden die graag hun ken nis en ervaring willen over dragen aan anderen. Tijdens de cursussen wordt louter aandacht besteed aan elemen taire reperaties: het monteren, van een stekker, het aanslui ten van stereo-installaties, re paraties aan de fiets, eenvou dige klusjes in huis. Ook wordt aangeleerd kleine sto ringen aan de auto zelf te ver helpen. Beide cursussen starten al leen bij voldoende belangstel ling. Kandidaten wordt dan ook gevraagd zich zo snel mo gelijk aan te melden. Dat kan telefonisch onder nummer 01184 - 65453. VEERE - Na een onderbre king van de zomervakantie, gaat op donderdag 22 septem ber de rekreatiesport voor vol wassenen weer van start. Het wekelijkse uurtje sport en spel wordt tussen 20.45 en 21.45 in de gymnastiekzaal F. Naere- boutstraat 1 te Veere gehou den. De deelnemers bepalen in overleg met de leiding het overgrote deel van het pro gramma. Verder is er geen en kele verplichting tot lidmaat schap, want men betaalt per keer. De kosten bedragen 2,50 per avond. De leiding van deze aktiviteit is in handen van re- kreatie-sportleider Jaap Meijndert uit Middelburg. VLISSINGEN - In de maanden september en oktober zijn op de veer boot Vlissingen-Breskens werken te zien van de kunstenaar Theo Jor dan». Getoond worden li- tografieën. Theo Jordans volgde een opleiding tot beel dend kunstenaar aan de Academie Minerva in Groningen. Sinds enkele jaren woont en werkt hij in Groede. Hij is met name thuis in de bijna uitgestorven techniek van de lithografie of steendruk. Op de boot zijn vier van die lithogra fieën te zien: landschap pen in Zeeuws-Vlaande ren en Vlaanderen. Werk van Theo Jordans is reeds op vele plaatsen te zien geweest. Zijn werk is opgenomen in collecties van de provincie Zeeland en de Universiteit van Nijmegen. Zijn werk kan worden geleend in een aantal kunstuitlenen in het land, onder andere in Middelburg. VLISSINGEN - De Vereniging Ouders Geestelijk Gehandi capten heeft een uitnodiging gekregen van de heer Hu van het Chinees restaurant Da-Xin op het Beursplein, in verband met het 5-jarig jubileum. „Juist deze mensen mogen wel eens in het zonnetje gezet worden", vertelde de heer Hu, toen hij de heer L. Riekwel inviteerde voor een diner voor totaal 68 verstandelijk gehandicapten met begeleiders. Tijdens het diner werden na mens de V.O.G.G. bloemen en twee zelfgemaakte schilderijen overhandigd aan de jubilaris. MIDDELBURG - Op 19 sep tember start de Vakbonds school Walcheren met een in troductieavond. De Vakbonds school is een cursus die be doeld is voor leden van alle FNV-bonden en voor hun huisgenoten. Iedereen die in teresse heeft is op 19 septem ber van harte welkom op deze avond. Men kan ook inlichtin gen krijgen bij de coördinator van de Vakbondsschool, dhr. Bill de Graaf, telefoon 01180- 26121 of bij het distrikskan- toor: 01180-25655. De cursus wordt op een vaste -avond in de week in Middelburg gehouden en duurt tot volgend jaar april. In totaal zijn er 25 cursusavon den. Er zijn twee vaste bege leiders op elke cursusavond aanwezig. De cursusprijs voor 25 avonden en het lesmateriaal bedraagt slechts f50,-. De avonden zullen plaatsvinden op Walplein 6 (pleintje achter bij V&D) en de aanvang zal steeds om 19.30 uur zijn. KOUDEKERKE - Zaterdag 17 september zal op het terrein van verpleeghuis 'Der Boede' in Koudekerke het eerste Zeeuwse jeu de boules-toer- nooi voor invalide sporters worden gehouden. Aan dit toernooi wordt deelgenomen door verenigingen als: Omni sportvereniging 'De pont' uit Rotterdam, Invaliden Sport vereniging Ridderkerk, Boules de le Mer uit Katwijk, Aktivi- teitencentrum Goes en Boules Plezant uit Koudekerke. Naast het bieden van een prettige sportontmoeting voor de 46 deelnemers, is deze dag ook bedoeld om interesse te kweken bij anderen, om zo mogelijk in het najaar binnen de Zeeuwse grenzen een com petitie te starten. Er zal ge speeld worden in drie catego rieën, namelijk spelers met VLISSINGEN - In de week van 18 tot en met 25 september zal de vredesweek worden ge houden. De Raad van Kerken van Vlissingen heeft een heel programma opgezet voor deze week. Op zondag 18 september start de vredesweek in de pa rochie- en wijkkerken. Men sluit aan bij het programma van de Wereldraad van Ker ken rond gerechtigheid, vrede een goede handfunctie, een minder goed handfunctie en zonder handfunctie. Laatste categorie wordt ook wel goot- spelers genoemd omdat men gebruik maakt van gootvor- mige aanpassingen. Er wordt, behoudens enkele aanpassingen, gespeeld vol gens de normale spelregels. Er wordt gestreden voor indivi- j duele prijzen als wel voor de j Tonny Leijnse wisselbokaal. Deze bokaal is door de hoofd- j sponsor van het toernooi als I extra prijs ter beschikking ge- i steld. Aanvang van de wed- strijden is om 13.30 uur. Om 16.30 uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Geïnteresseer den zijn van harte welkom. GEVONDEN - In de periode van 16 augustus tot en met 31 augustus zijn bij de gemeentepoli tie in Middelburg de vol gende gevonden voor werpen aangegeven: een hoedenplank van een Toyota, twee huissleutels aan ring, een fototoestel merk Cosina, een zwarte knipbeurs, een donker blauw ceintuur, een kin derfietsstoeltje, een hor loge met metalen band, een donkerblauwe sjaal, een etui met sleutels, een sleutelring met VW-sleu- tels, een zwarte porte monnee met inhoud, een geel-groen badpak, een sleutelring met drie sleu tels, een gele polsporte monnee, een donkerrrood regenpak, een brom- fietsslot met twee sleu tels, een plastic tas met daarin een overhemd en een winterjack, een bos autosleutels, een witte sleuteletui, een schoen, een regencape, een kabel tang, een kabelcijferslot, een slueteletui met in houd, vijf Karvol-ampul- len, een damessjaal, een blauwe portemonnee, een horloge, twee bankbiljet ten van honderd gulden, een rode portemonnee, een donkerrode sleutele- tuit met autosleutel van Volvo, een spijkerjack, een bankbiljet van hon derd gulden, een licht grijze sleuteletui, een bril, een fiets voorzitje, een gestreept overhemd en een witte portemonnee met inhoud. EXPOSITIE - In De Schotse Huizen in Veere is van 17 september tot en met eind oktober een ex positie te zien van wer ken van de Vlaamse schilder Jos Errens. Te zien zijn aquarellen en potloodtekeningen van onder meer het plaatsje Veere. KINDERKLEDING - Peuterspeelzaal 't Hum melhoekje houdt op za terdag 17 september een kleding- en speelgoed beurs in het dorpshuis van Grijpskerke. De beurs begint om tien uur, tot half twaalf kunnen belangstellenden in het dorpshuis terecht. Kle ding en speelgoed kunnen op donderdag 15 septem ber in het dorpshuis wor den ingeleverd. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie in Vlis singen zijn in de periode van 1 tot en met 9 sep tember de volgende ge vonden voorwerpen af gegeven: een bankbiljet, een leesbril, een flitser, een armbandje met in scriptie, twee sleutels in etui, een sleutel aan een label, twee sleutels in een etui, vijf sleutels aan een label en een linnen tas met sportkleding. VLEESHAL - In de Vleeshal in Middelburg exposeert van 16 septem ber tot en met 16 oktober de kunstenaar Harry van de Vliet. De expositie draagt als titel 'GIN'. De tentoonstelling is een ini tiatief van het Bureau Cultuur van de gemeente Middelburg. De Vleeshal is geopend voor het pu bliek van dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. COMPUTER - De Hobby Computerclub Zeeland start maandag 19 september het nieuwe seizoen. De eerste bijeen komst wordt gehouden in wijkcentrum Open Hof in Vlissingen. De kennisma kingsavond begint om acht uur. HCC-leden hebben gratis toegang, niet-leden betalen twee gulden. BINGO - De suppor tersvereniging van de VC Vlissingen start vrijdag 16 september weer een serie bingo-avonden. De eerste bijeenkomst wordt vrijdag aanstaande ge houden in het clubhuis van de voetbalvereniging op het sportpark aan de Irislaan. De bingo-avond begint om acht uur. De toegang is gratis. KOEKENPEERTJE - Peuterspeelzaal 't Koeke- peertje houdt vrijdag aanstaande een kleding- beurs. De verkoop van gebruikte kleding wordt gehouden bij het ontmoe tingscentrum in Winkel centrum Dauwendaele. Er wordt uitsluitend kin derkleding verkocht De verkoop begint om zeven uur. Tot 15 september kunnen iedere morgen tussen negen en twaalf uur kledingstukken wor den ingebracht bij 't Koe kenpeertje. PENSIEONBOND - De Indische Pensioenbond houdt op dinsdag 20 sep tember een koffiekoem- poelan in Middelburg. De bijeenkomst wordt ge houden in restaurant Su rabaya in de Stations straat. De bijeenkomst begint om twee uur. Ook niet-leden van de Indi sche Pensioenbond zijn welkom. Inlichtingen omtrent de activiteiten van de bond zijn telefo nisch te verkrijgen onder t nummer 076 - 657691. PATCHWORK - Op donderdag 15 september start in buurthuis De Pa raplu een cursus Patch work. Tijdens de cursus kunnen de deelnemers of alleen of in groepsver band een Quilt of een lappendeken maken. De cursus Patchwork is zo wel bestemd voor begin ners als voor gevor derden. De eerste les op donderdag aanstaande duurt van half tien tot half twaalf. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij de Paraplu, telefoon 01184 - 65453. VOLKSFEEST Buurtvereniging Van Duyvenvoorde houdt za terdag 17 september een groot volksfeest. Op het programma staat onder meer een Vlaamse Ker mis. Ook staan er kraampjes voor fana tieke blikkengooiers en is er een Rad van Avon tuur. Hoogtepunt tijdens het volksfeest is een wed strijd eier gooien. Het be stuur van de buurtvere niging is daarbij het lij dend voorwerp. Tussen de bedrijven door is er een optreden van de Vlijt en Volharding. De festi viteiten worden in de avonduren afgerond met een gezellige dansavond. Het slotfeest begint om acht uur, de middagacti viteiten beginnen om 13.00 uur. WERELD KINDER- TOER - De door de ver eniging Wereldkinderen gehouden sponsorfiet stocht op Walcheren heeft een bruto-op- brengst opgeleverd van meer dan tienduizend gulden. Op Walcheren fietsten onder begelei ding van ouders en leer krachten meer dan twee honderd kinderen voor hun leeftijdgenootjes in een kindertehuis in Shi- moga in Indonesië. Op Zuid-Beveland werd 7700 gulden bij elkaar gefietst De totale opbrengst kwam daarmee op meer dan achttienduizend gul den, ruim vijfduizend gulden meer dan vorig jaar. en behoud van de schepping. Maandag 19 tot vrijdag 23 sep tember is er van 16.00 tot 20.00 uur vredeswake in de Onze Lieve Vrouwe Kerk aan de Singel 106. Gedurende de ope ningstijden zijn leden van de wijkgemeenten en van het IKV aanwezig. Elke dag zal er rond 19.00 uur een korte ves per gehouden worden. Op woensdag 21 september ziet het programma er anders uit. Om 19.30 uur begint een forumavond over het conci- liare proces van gerechtigheid, vrede en behoud van schep ping. Spreker is deken J.C.A.M Aarts. OOST-SOUBURG - Peuterspeelzaal De Paddestoel in Oost- Souburg houdt zaterdag aanstaande een open dag. Een feestelijk open huis waarmee De Paddestoel haar nieuw ingerichte bui tenspeelplaats in gebruik neemt. De open dag begint om elf uur. Tot drie uur 's middags worden de bezoekers getrakteerd op tal van activiteiten. Op het programma staan twee beurzen. Tijdens de open dag kunnen bedden, boxen en buggies van eigenaar verwisselen, daarnaast wordt een kinderkleding- en speelgoedbeurs gehou den. Goederen voor beide beurzen kunnen vrijdag 16 september tussen half vijf en half zes worden ingebracht bij de peuter speelzaal in de Irenestraat. Tijdens de open dag worden voor de kinderen diverse spelletjes gehouden. Ook is er een verloting en zijn er doorlopend optredens van de Clown Pankie. Een terras en een poffertjeskraam maken het feest compleet.

Scheldebode | 1988 | | pagina 11