Als de nood het hoogst is.... erar i ACM start seizoen Vijfde ronde van Dauwendaele Start kursussen Palthe Stomerij paste bedrijf aan expositie Start 'Open' schooljaar 81 ROTO LEICHT jjwu WAY of Life prijswinaars ontvingen prijs bij C&A r&Bai Ook skeelers en ligfietsers aan de start Merk voor merk 'n klasse apart...! UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 AUGUSI US 1988 311 Een grote afbeelding van een reddings boot siert de garagedeur van de familie Van Dam in de Palingstraat. In eerste in stantie zal men denken aan een creatieve uitspatting van de bewoners om deze straat een fleurig aanzicht te geven. De reddingsboot staat er echter niet voor niets: Henk van Dam is op Walcheren de PR-man voor de Koninklijke Zuid-Hol landse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. In een ruimte onder het woonhuis heeft hij een winkeltje inge richt om diverse artikelen voor de red dingsmaatschappij te verkopen. Tijdens de Vlissingse braderie zal de familie van Dam aandacht vragen voor de K.Z.H.M.R.S. MIDDELBURG - Het wielercomité Middel burg houdt op zaterdag 27 augustus haar vijfde „Ronde van Dauwen daele" op een parkoers bij sporthal De Kruit- molen. Er is een om vangrijk programma dat om halféén 's mid dags begint en pas tegen de klok van halfnegen 's avonds afgesloten wordt. Concert Richard Ram in Lutherse kerk ejDéJux ROSE# Dit zijn ze! Alle merken van de kwaliteitskeukens in de Keukenstudio van Eleveld. In de grote showroom (zo'n 1.000 m2!) staan ze allemaal bij elkaar. Kom maar kijken...S)(9 Uitbreiding diensten Wat beweegt iemand om opstapper, machinist of schip per te worden van een red dingsboot. Henk van Dam: „Ik weet het niet, ik kan daar geen antwoord op geven, waarom worden er mensen brand weerman of ambulancebroe der. Als kind woonde ik al op het water, ik heb leren lopen op een boot en elke keer als we aan de wal gingen om bood schappen te doen viel ik om. Alles wat vaart boeit mijspe ciaal de reddingsdienst. Er is in de loop van de tijd nogal wat veranderd, de K.Z.H.M.R.S. is opgericht in oktober 1824. Aanleiding tot de oprichting was het vergaan van het Nederlandse fregat „De Vrede" bij Den Helder. Overigens zijn er in Nederland twee reddingsmaatschappijen. In 1824 waren de totale kos ten 8.170,35. Voor die tijd een groot bedrag, tegenwoordig is dit al opgelopen tot boven een miljoen gulden. We besteden al het geld aan de schepen, communicatie-middelen, red dingsmiddelen enz. De mensen die op de boten varen zijn alle maal vrijwilligers, alleen de schippers op de grote red dingsboten zijn in vaste dienst. Als in Breskens het alarm signaal afgaat via de alarm centrale in Vlissingen, dan vaart „De Javazee" binnen ze ven minuten de haven uit. Te genwoordig is snelheid be langrijk geworden, daarom beschikken we ook over kleine maar zeer snelle boten die voornamelijk langs de kust en op de binnenwateren opere ren. Vroeger redde men hoofd zakelijk zeelieden, maar te genwoordig moet de boten re gelmatig uitrukken om onfor tuinlijke watersporters te zoe ken. Het begon al in 1920 toen de reddingsboot uit Vlissingen de opvarenden van het Belgi sche jacht „La Vague" veilig aan land bracht. Veel zeilers beoefenen hun sport op het Veerse Meer, is het een rustige dag dan willen ze het ook eens op de Wester- schelde proberen. Iedereen kan varen maar niet iedereen kan buiten varen. Omdat ik op een sleepboot werk heb ik al meermalen meegemaakt dat er plotseling een storm op steekt, windkracht acht en stroom tegen. Nou ik verzeker je dan is het hier een slecht stukje water, ik weet niet wat zeeziekte is maar op zo'n jachtje, je weet hiet hoe die mensen reageren. Ze moeten wel blijven varen om ergens een haven te zoeken. De echte zeezeilers haal je er direct uit, men heeft een goede boot, vol doende reddingsmiddelen en communicatie-apparatuur. Ik snap niet dat vele zeilers die op kapitale jachten varen en handen vol geld uitgeven aan verzekeringen, lig- en haven gelden geen donateur worden, voor slechts vijftien gulden steun je de reddingsmaat schappij. Een apart hoofdstuk vor men de surfers. Ook hier zijn er mensen die niet bekend zijn met de omstandigheden en dus veel te ver de zee op gaan. Ze kunnen op een gegeven ogen blik niet meer terug en zien mm* MIDDELBURG - Het Akti- viteiten Centrum Middelburg start het seizoen met een open middag op 1 september, de aanvang is 13.30 uur. Het ACM is bedoeld voor mensen met een lage uitke ring, waaronder langdurig werklozen, arbeidsongeschik ten en lichamelijk gehandi capten. Het centrum is geves tigd in het Ontmoetingscen trum Dauwendaele, Vrijland straat 51 te Middelburg en is geopend op dinsdag- en don derdagmiddag van 13.30-16.30 uur. Naast het zijn van een ont moetingspunt, zijn er ook cur sussen en voor 88/89 zijn dat op dinsdag: Engels beginners, expressie/spreekvaardigheid, knutselen/materiaalverwer king, Spaans gevorderden, te kenen/ schilderen. Donderdag: algemene ont wikkeling, Engels gevor derden, handvaardigheid, kleur beleven en uitbeelden, knutselen/ materiaalverwer king, volksschilderkunst. Verder zijn er themabijeen komsten, vakantieprogram ma's en extra activiteiten. De kosten van de wekelijkse acti viteiten zijn ƒ1.- per keer. De ontmoetingsruimte is vrij. Het centrum is toegankelijk voor rolstoelen. Nadere informatie kunt u krijgen op de centrum middagen of bij de projectbe geleidster Mieke Tempelaars, tel. 01180-11580. De Javazee kan in geval van nood binnen zeven minuten het ruime sop kiezen om tvaar nodig bij staand te verlenen. Engeland steeds dichterbij ko men. Het gevaar is natuurlijk onderkoeling, daarom zijn de kleine snelle boten zo belang rijk. Zo'n bootje kost wel even anderhalve ton. Na vier jaar zijn de twee buitenboordmoto ren wel volledig op. Als je zo'n bootje ziet vraag je je wel eens af waar de geredden moeten zitten. „De Javazee" in Breskens is groter en geschikt om verder uit de kust te varen onder de meest barre weersomstandig- De vroegere reddingsboten waren duidelijk minder goed geoutilleerd. Op de foto de Maria Caro lina Blankenbeijn met bemanning bij de ingang van de Vlissingse haven. heden. Men heeft zelfs een cardanisch opgehangen draagbaar aan boord. Zouden we de hele schuit volstoppen met mensen dan kunnen er zo'n zeventig mensen onder deks maar dan staan ze wel als haringen in een ton, best wel makkelijk want dan kan je niet omvallen. Bij de beroepsvaart contro leert gelukkig te scheepvaart inspectie de brandblusinstal- laties en reddingsmiddelen. Is dit niet in orde dan mag het schip niet uitvaren. Toch ge beuren daar ook ongelukken, denk maar eens aan de „Olympic Dream" en de „Anna Broere". Je moet als vrijwillige bemanning uitva ren om de opvarenden te red den, maar weet jij veel wat voor rotzooi er allemaal in het ruim ligt, je hebt geen tijd om daar aan te denken. De bemanning traint een keer per maand, het moet een hecht team blijven en dit kan je bereiken door veel te oefe nen. Een van de laatste oefe ningen was met een luchtbal lon die in zee landde. Ook met deze sport moeten we in de toekomst rekening houden". Op de Vlissingse braderie kan het publiek leuke prijzen win nen bij aankoop van een sou venir want de reddingsmaat schappij is evenals haar zus termaatschappij afhankelijk van giften, legaten en verkoop van diverse artikelen. De Koninklijke Zuid-Hol landse Maatschappij tot Red ding van Schipbreukelingen houdt zich bezig met diverse taken op het gebied van red- dings- en preventiewerk zaamheden. Het voortbestaan is noodzakelijk want uit het verleden blijkt dat tijdens het 163-jarig bestaan er 7286 men sen hun leven te danken heb ben aan bemanningen van reddingsboten. VLISSINGEN - De kinde ren willen helpen met het huiswerk, kennis willen opha len en vergroten, meer zelf vertrouwen krijgen, meer zicht krijgen op alles wat er in. de maatschappij gebeurt, mo gelijkheden vergroten in werk en/of studie. Dit is een greep uit redenen waarom volwas senen weer de draad van het leren op willen pakken. In Vlissingen kan dat. De Open School biedt mannen en vrouwen, die vroeger minder kansen hadden, deze moge lijkheid. In een groep van tien tot twaalf personen komt men twee keer per week bijeen. Tijdens deze bijeenkomsten wordt er gewerkt aan de hand van onderwerpen uit het da gelijks leven. Voorbeelden zijn: gezondheid, opvoeding, arbeid, sociale zekerheid. De ervaring en kennis en datgene wat de cursisten zelf willen weten over een onder werp neemt een belangrijke plaats in tijdens de cursus. De leervakken zijn: Nederlands, rekenen, engels, sociale vaar digheden en werken met de computer, zo wordt er geoe fend in tekstenschrijven, for mulieren invullen, de 'kleine lettertjes' lezen en je eigen bank- en girozaken regelen. Maar ook je mening durven VLISSINGEN - In Art-ti- tude exposeert tot en met 11 september de Vlissingse thea termaker en kunstenaar Lex Maes met zijn recente werk 1 object 2 schilderijen. 'De Sprong', een installatie die de visualisering is van een jarenlange droom over 'het vliegen'. Lex Maes, dagelijks in Art- titude van 9.00 tot 23.00 uur. Behalve vier categorieën wielrenners (amateurs, junio ren, nieuwelingen en trim mers) komen ook skeelers in actie en voor het eerst in Zee- MIDDELBURG - Vrijdag geeft Richard Ram een concert in de Lutherse kerk te Middel burg. De aanvang is 20.15 uur. Op het programma staan werken van o.a. C. Bach, J.S. Bach, J. Pachelbal, K. Schei- demann en J.G. Walther. De entree bedraagt 7.50. land zal in de Zeeuwse hoofd stad ook een wedstrijd voor ligfietsers worden gehouden. Er komen tien deelnemers in actie op gestroomlijnde fietsen en zeventien anderen op mate riaal dat wat minder ge stroomlijnd is. In deze ongetwijfeld attrac tieve wedstrijd zal onder an dere uitkomen de Nederlandse kampioen Bram Moens uit Middelburg en dienst stadge noot Derk Thijs. Bij de skee lers zullen onder meer acte ren: Adriaan van de Kreeke, Geert van der Weijden, Jaap Nieuwenhuijze, Leon van der Wielen en Piet Bos terwijl ook de Middelburgers Hans Boste laar, Cor den Engelsman, Jan van de Broeke en Erik Vrugt van de partij zullen zijn. Wat de wielrenners betreft zal bij de amateurs Heddie Nieuwdorp trachten zijn zege van vorig jaar te prolongeren. Vele andere bekende kleppers gaan voorts van start, waar onder: Vester Aarts, Mattie de Baat, Francois Franse, Jacoo Schroevers en de plaatselijke renner Patrick van Belzen. Bij de junioren rijden Peter Hoefkes en Onno Hofstee een thuiswedstrijd. Uitgesproken Zeeuwse favorieten zijn Ray mond Tolhoek en Frank Zoe- tewei. Zeeuwse prominenten bij de nieuwelingen zijn Ri chard Siereveld en Roy Bo- gaert. In deze Ronde van Dau wendaele is het voor de eerste keer dat er nieuwelingen aan de start komen. Onder de zestig trimmers die de strijd zullen aanbinden bevinden zich diverse oud amateurs, zoals Kees de Nooyer, Jacky van der Horst, Ko Tolhoek, Piet Wisse, Wim Evertse en Roel Haanstra. De Middelburgers die aan het vertrek komen zijn: Emiel de Waal, Pieter Tilroe, Dennis Mesu en Edwin Gulickx. Veel bedrijvigheid dus in Dauwen daele op 27 augustus, waar geïnteresseerden voor een goed doel op een ligfietsrollen- bank in actie kunnen komen, die bij de sporthal is geplaatst. Als tussendoortje kan dat best leuk worden. De opbrengst van deze attractie is bestemd voor de rolstoelvereniging Middelburg en omstreken. Het programma ziet er als volgt uit: 12.30 uur: Trimmers; 13.30 uur: Nieuwelingen; 14.45 uur: Skeelers; 15.45 uur: Lig fietsen; 17.00 uur: junioren (60 km); 18.30 uur: Amateurs (80 km). MIDDELBURG - In de week van 12 september gaan bij het ZIKV (Zeeuws Insti tuut voor Kunstzinnige Vor ming) de kursussen beeldende en dansante vorming van start. Er is weer een grote vartië- teit aan kursussen, bijvoor beeld tekenen en schilderen. Niet alleen voor beginners, maar ook voor gevorderden zijn er mogelijkheden om ken nis te maken of de kennisma king te hernieuwen met vele tekenmaterialen. Tevens is er ook een oriën- tatiekursus tekenen met gra fiek waar etsen, mono-type en andere druktechnieken aan de orde komen. Bij beeldhouwen en ruimtelijke vormgeving staat het model centraal. Voor inlichtingen en voor het aanvragen van onze uitge breide folder, kan men tussen 9.00 en 15.00 uur bellen naar 01180-34711. Men kan natuur lijk ook zelf langsgaan bij het ZIKV aan de Kuiperspoort 21 te Middelburg tussen 9.00 en 15.00 uur. POSTNATAAL Veel vrouwen hebben na de bevalling of mis kraam ernstige emotio nele problemen. Vaak is het moeilijk om daarover te praten. De klachten zijn nogal uiteenlopend. Vrouwen die klachten hebben worden uitgeno digd om de praatavonden van de Werkgroep Vrou wen in Postnatale De pressie te bezoeken elke woensdag van 20 tot 22 uur in het Wolterhuis, Hogeweg 193/105 te Vlis singen. Informatie kan men inwinnen op de tele foonnummers 01184-14395 of 01180-38781. OPSTAP-MAVO De Stichting voor ba siseducatie te Vlissingen start dit cursusjaar een opstap-mavo cursus. Mensen, die hun lagere school kennis eens willen opfrissen of eventueel la ter naar de mavo willen, kunnen deze cursus vol gen. Er wordt aandacht be steed aan Nederlands, re kenen en studievaardig heden. De cursus start op dinsdag 30 augustus 1988 in het gebouw van de ZDASG in de Rem- brandtlaan 1 te Vlissin gen. De Stichting voor Basiseducatie, Juliana- laan 13, 4382 AT Vlissin gen, tel. 01184-17819. FIOM Op maandag 12 sep tember a.s. start Fiom- Zeeland weer met een groep voor weduwen en weduwnaars met jonge kinderen. Deze groep is bestemd voor mensen uit heel Zeeland. Het kan van belang zijn om na het verlies van je partner mensen te ontmoeten die uit eigen ervaring begrij - pen wat het betekent om de zorg en de verant woordelijkheid voor de kinderen ineens alleen te moeten dragen. De bedoeling is om tien avonden bij elkaar te ko men, steeds op maandag, in het Fiom-gebouw, Varkensmarkt 1 te Mid delburg. Tijd: 20.00-22.15 uur. Begeleiding: Gerrit Jan Bijlsma. Voor gratis folder en/of aanmelding en informatie: 01180- 27311. ZOCD De Zeeuwse ontspan ningsclub voor doven start op 2 september, de weekelijkse ontspan ningsavond met o.a. kla verjassen, rummicubben, sjoelen en andere gezel schapsspelen. Deze avon den beginnen om 19.30 uur en eindigen rond 22.00 uur. Deze activitei ten zijn in de Zeeuwse bibliotheek Kousteense- dijk te Middelburg. Iedere eerste zaterdag van de maand, te begin nen op 3 september is er een bowlingavond. Er wordt gebowld in het bowlingcentrum de Kruitmolen te Middel burg. Deze avonden be ginnen om 19.30 uur tot 21.30 uur. GEVONDEN Bij de gemeentepolitie te Vlissingen zijn in augustus 1988 de vol gende voorwerpen aan gegeven: een plastic tas met handdoek, een rug zak, 1 lips sleutel, 2 auto sleutels in etui, een dunne gouden ring, een bank- pasje van de amrobank, een 1. groene jas, een wit kindervestje, een verze keringsplaatje van een bromfiets, een zaagzet- tang, een strippenkaart en een zwarte herenbril. EILANDENTOCHT Op zaterdag 27 augus tus a.s. organiseert Toer club Walcheren voor de ware kilometervreters de 200 km. lange Eilanden- tocht, een vrije toertocht die de deelnemers onder meer voert over Goeree Overflakkee en de storm vloedkering. Inschrijven kan tussen 8.30 uur en 9.30 uur in hotel „Wal cheren" te Koudekerke. uiten en voor je recht opko men. De cursus wordt gegeven in het centrum voor Basiseduca tie en duurt één jaar. De cur susdagen zijn maandagmid dag en woensdagochtend. De tijden zijn aangepast aan de schooltijden van het basison derwijs. Kinderopvang is mo gelijk. De kosten bedragen 2,50 per week. De cursus start met intro ductie-bijeenkomst op maan dag 29 augustus van 13.00 tot 15.00 uur op het adres Juliana- laan 13 te Vlissingen. Inlich tingen via telefoonnummer 01184-17819. Mon Plaisirl9 - Etten Leur - Tel. 01608-13850. Kijkje in de keuken van wasserij Palthe VLISSINGEN - Reeds vele jaren kan men terecht bij Pal the Stomerij Vlissingen aan de Torenstraat 1. Met een gerust gevoel kan de kleding door deze Palthe Stomerij verzorgd worden. Door enige aanpassingen binnen het bedrijf is het mo gelijk geworden dat een nieuwe vorm van dienstverle ning geïntroduceerd kan wor den, namelijk het verzorgen van de kleding die niet che misch gereinigd maar nat ge wassen moet worden, waarbij dan gedacht wordt aan de kleine particuliere was zoals: overhemden, handdoeken, ta felkleden, theedoeken etc. etc. Ook restaurants of sport clubs kunnen eventueel voor dit soort wasgoed bij het be drijf terecht bijvoorbeeld voor kokskleding, tafelkleden, ser vetten e.d. of de gehele sport- uitrusting, waarbij voor ieder natuurlijk een zo vlot moge lijke levertijd in acht genomen wordt. Natuurlijk blijft de hoofd zaak het reinigen van al de kleding en huishoudtextiel bijv. gordijnen, vitrages, slaapzakken, dekens etc. Voor de speciale dingen zoals leer en suède, donzen dekbedden en slaapzakken, tapijten en la mellen bestaat er een aparte behandeling binnen het cen trale bedrijf in Almelo. Hoog in het vaandel staat ook de unieke Palthe Perma nent Plooi behandeling waar bij de plooi in pantalons min stens 6 maanden gegaran deerd blijft zitten ook regen buien of tussentijdse reinings- beurten kunnen hier zelfs geen verandering in brengen. Ook verhuurt de stomerij Citin tapijtreinigers en hoopt het bedrijf ook binnen korte termijn dit aan te kunnen vul len met verhuur van hoge- drukreinigers voor bijv. het reinigen van met mos aange- tastte gevels, daken, gewassen grindtegels etc. etc. Alle informatie die wense lijk is kan telefonisch gegeven worden op: 01184-13721. De heer W. Papendorp overhandigd Marita de Vriend de bloe men, terwij l Martin de Kok toekijkt. - foto: Tannie de Jonge GOEs - De tweede prijswin naars van de 'Way of Life'- wedstrijd die zondag 17 juli in 'De Efteling' te Kaatsheuvel werd gehouden, kwamen za terdag hun prijs in ontvangst nemen in het C&A filiaal te Goes. De gelukkigen waren Marita de Vriend uit Aagtekerke en Martin de Kok uit Kloetinge. Beiden ontvingen uit handen van de heer W. Papendorp, be drijfsleider van C&A, kleding- bonnen ter waarde van 500,-. Voor Marita en Martin was er bok een feestelijk bloemetje en koffie met gebak. Mede dor hun inzet heeft Zeeland de derde plaats bereikt in de Way of Life-wedstrijd waaraan alle provincies deelnamen.

Scheldebode | 1988 | | pagina 31