Zeeuwse moeders zetten zich in voor „Moeders voor Moeders" Kunstzinnige Vorming Vlissingen start binnenkort nieuw seizoen Zelf kleding maken in buurthuis 'Aldegonde' Eerst proefgemeente om verkeersveiligheid fietsen te verhogen Slotconcert in Nieuwe Kerk door Klaas Jan Mulder cursus voor Oriëntatie Middelburgs theater met 'blaffen tegen de maan' Homeopathie Samenwerking instellingen Kookkursussen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 305 MIDDELBURG - De vakanties van de mid delbare scholieren zijn weer voorbij. Als een bont gekleurd lint fietsen honderden leerlin gen richting school, het wordt weer spitsuur op de B-wegen en fietspaden. Toch staan we er niet bij stil, dat er jaarlijks in deze eerste schoolweken veel leerlingen het slachtoffer worden in het verkeer. Men is uit gelaten, nerveus en soms nog niet bekend met de schoolfietsroute. Aan de slag Belasting Volgend jaar spandoekactie „We maken in eerste instan tie een handleiding voor de di verse gemeenten. Hierin staat alle knelpunten en acties die men kan uitvoeren om een schoolfietsroute veilig te ma ken of het gevoel van veilig heid te vergroten." Om verkeersongelukken te beperken zal de verkeersvei ligheid moeten worden ver groot. Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) is een organisatie waarin alle aspecten die leiden tot onveiligheid aan de orde komen. In het ROVZ is een vijftiental instanties verte genwoordigd die alle hun des kundigheid in brengen. Het is overigens wel zo, dat elke or ganisatie verantwoordelijk blijft voor het eigen terrein. De uitvoering van het werk van de ROVZ wordt gedaan in de veiligheidsgroep bestaande uit H.F. Rhebergen en A.C. Lodder. Deze mensen werken onafhankelijk en zijn niet ge bonden aan enige deelnemer. H.F. Rhebergen: „Wij advi seren, coördineren en stimule ren binnen de ROVZ allerlei zaken met betrekking tot de verkeersveiligheid. Allereerst verzamelen we gegevens, zoals het aantal ongelukken in Zee land. Daarbij kijken we niet zoals de politie naar de juridi sche verantwoordelijkheid maar naar de oorzaak van het ongeval. Daarna gaan we kij ken welke maatregelen er moeten worden genomen om de verkeersveiligheid te ver beteren. Zo hebben we diverse items zoals, alcohol, gordelge- bruik, te hoge snelheid maar ook schoolf ietsroutes." „Natuurlijk worden eerst de diverse routes geïnventari seerd, eenvoudig gezegd, de fietsers moeten worden geteld. Dit kunnen we doen door mid del van een enquête op de scholen maar ook door een mechanische telling (draad met kastje langs een fietspad) en een visuele telling." Inmiddels zijn er in Zeeland diverse stromenkaarten ge maakt, op deze kaarten kun nen we de fietsintensiteit per dag lezen. Een grote fietsin tensiteit op Walcheren heeft bijvoorbeeld de weg van Nieuw- en St. Joosland naar Middelburg, de Oude Vlis- singse Weg, Koudekerke-Mid- delburg, Abeelseweg en Ter Poorteweg. Daarnaast wordt lesmate riaal voor de leerlingen ge maakt. De doelgroep is de laatste klas van de basis school, want zij moeten het volgend schooljaar naar de middelbare school fietsen. Zo worden in Borsele video-op names gemaakt. „We willen wel situaties creeëren die her kenbaar zijn voor de leerlin gen. Naast deze video-film VLISSINGEN/MIDDEL BURG - Baasje gezocht gaat deze week op herhaling om blijvertjes te voorkomen. Asiel Middelburg heeft geen reac ties gehad op de oproep voor de drie poezebeesten van 3 augustus. Het ging hier om het twee jaar oude katertje Boef, zwart met een wit befje en vier witte voetjes en erg lief en rustig. De tweede kater was de Cyperse genaamd Gonzo en vier jaar oud, eveneens een lief en rus tig karaktertje. De derde was Siep, een witte kater met grijze vlekken en drie-en-half j aar oud. Verder uit dit asiel, het grote witte konijn en het hondje Kaffi van vorige week. Faffi staat nog een keer op de foto. Kaffi is een bastaart- foksje en deze hondjes blijken niet zo makkelijk een nieuwe baas te kunnen vinden. Mis schien zijn ze te klein, te ge woon of niet mooi genoeg, in ieder geval zijn het geen blik vangers. Kaffi is zwart met een witte borst, een reu en zes jaar oud. Hij is heel vrolijk van aard en speelt graag met andere hon den. Kaffi is verder een abso luut probleemloos hondje en past zich gemakkelijk aan. In het Vlissingse asiel zit even eens nog steeds een bastaard- foksje op een nieuwe baas te wachten. Dit hondje stond 10 augus tus in deze rubriek. Het betreft de reu Ajenda van acht jaar oud. Een lief baasje dat niet alleen z'n uiterlijk maar ook zijn leeftijd tegen heeft maar zoals al zo vaak verteld, bas taards zijn ijzersterk en wor den over het algemeen veel ouder dan rashonden. Boven dien hebben bastaards een fijn karakter en zijn ze gemakke lijk in de omgang. Ajenda is wit metn enkele donkere vlek ken en ee klein beetje verma gerd in de afgelopen asiel maanden. Verder is het een probleemloos hondje. Hopelijk dat nu het zomerse weer en de vakantieperikelen wat afnemen er misschien wat meer mensen de oproep voor met name deze beide foksjes lezen want blijvertjes in het asiel worden vaak echte pech vogels. Het Vlissings asiel heeft eveneens nog steeds de lieve bastaard-bouvier Donja, een teefje van vier jaar oud. Een echter karakterhond die geweldig luistert en graag knuffelt. Deze week dus geen nieuwkomers maar des te meer nadruk op de oproep. Wie weet kent u iemand in de omgeving op zoek naar een van de genoemde dieren van deze week. Lieve, probleemloze honden die een goede baas en een echt thuis verdienen. Voor meer in formatie bellen naar asiel Vlissingen, telefoon 01184- 60333 of asiel Middelburg tele foon 01180-13579. (Tijdens ope ningsuren). Fietsende scholieren hebben vaak af te rekenen met grote gevaren op de weg. moeten er ook leskisten wor den gemaakt met lesmate riaal", aldus Rhebergen. Ouders, scholen en gemeen ten moeten ook kunnen aan kloppen als er klachten of aanbevelingen zijn. Ze moeten dus niet van het kastje naar de muur gestuurd worden. Ook aan dit probleem wordt ge werkt. Veel mensen denken dat de fietspaden onveilig zijn, maar uit onderzoekingen is geble ken dat de mens voor 60% de hoofdoorzaak is van het onge luk, de weg is voor 30% de oor zaak en het voertuig voor 10%. Wij richten ons dus voorna melijk op de fietsers, want zij moeten zich bewust worden van hun gedrag. Daarnaast kijken we natuurlijk ook naar de knelpunten zoals, over steekplaatsen, kruisingen, enz. Ook de medeweggebruiker kan op de fietsers geattenderd worden. Zo is er in Overijsel een spandoekactie „Wij gaan weer naar school." Er wordt overwogen om deze spandoek actie ook in Zeeland in te voe ren. „Want als we samenwerken is het effect veel groter. Met een goede en gezamenlijke ac tie kan men hoog scoren. Daarnaast is controle uiter mate belangrijk wil de actie daadwerkelijk slagen, denk maar eens aan de anti-alco holcampagne op Schouwen. De resultaten zijn positief te noemen." „We maken hier dus geen dikke rapporten die ongelezen in de kast verdwijnen maar we proberen een handleiding te maken waar iedereen direct mee aan de slag kan." Het volgend jaar starten we het project in een proefge meente. Loopt alles naar wens dan hopen we over twee jaar dit project in Zeeland te ver spreiden. Belangrijk is dat we het gedrag van de schoolfiet- ser zodanig kunnen beïnvloe den dat de verkeersveiligheid wordt vergroot", besluit Rhe bergen. VLISSINGEN/GOES - Ondanks het feit dat Moeders voor Moeders in Zeeland weer urine inza melt vanaf oktober 1986, is dit kennelijk nog niet tot ieder die mee kan doen doorgedrongen. In de jaren zeventig, toen Moeders voor Moeders hier ook urine inzamelde, deed dit gebied goed mee. De nieuwe informatrices Kats en v.d. Vlies denken niet dat de Zeeuwse vrouw zich minder be trokken voelt bij het lot van onvruchtbare vrou wen dan de vrouwen in de rest van Nederland. Waarom dan deze af- gwijking? Wij spraken met beide informatrices. Marianne Kats en Janny van de Vlies heb ben ieder hun eigen rayon. Marianne is de contactvrouw voor Mid delburg en Vlissingen (en directe omgeving) en Janny is dat voor het ge bied rondom Goes. Zij benaderen gynaecologen, huisartsen en verloskun digen. Deze zijn bereid hun medewerking aan Moeders voor Moeders te verlenen. In iedere prak tijk zijn ook folders ver krijgbaar. Ook zijn deze aanwezig bij apotheken en drogisten. Marianne en Janny hebben beiden twee kinderen. Ze weten wat het betekent zelf kinderen te hebben. Ze zeggen zich ook te kun nen voorstellen wat het wil zeggen als je wél kin deren wilt hebben, maar als je ze niet spontaan kunt krijgen. Zij willen zich inspannen om meer bekendheid te geven aan het werk van Moeders voor Moeders. Moeders voor Moeders zamelt urine in van vrou wen uit twee leeftijds groepen: 55+ vrouwen en vrouwen die nog maar kort zwanger zijn. In Marianne Kats deze urine zitten de hor- momen hMG en hCG. Deze hormomen kunnen er uitgehaald worden en kunnen dan tot een medi cijn verwerkt worden. Gynaecologen behande len hiermee vrouwen die zonder deze hormomen niet spontaan zwanger kunnen worden. In 30 a 35% van de gevallen lukt het dan wél. Het brengt natuurlijk enige belasting met zich mee om alle urine van de dag en nacht op te van gen. Natuurlijk gaat er wel wat urine verloren als je nog buitenshuis werkt, maar we zijn blij als ook deze dames mee willen doen. Als je alles opvangt als je thuis bent is dat per week nog een hele plas! Aan het opvan gen ben je snel gewend ook al is het niet altijd even gemakkelijk. Maar degenen die Moeders voor Moeders willen hel pen hebbendat graag voor anderen over. Ze zijn zelf blij dat ze, zon der te dokteren, spontaan zwanger zijn geworden. Ze zijn zo blij dat ze een baby krijgen dat ze deze blijdschap ook aan ande ren gunnen. Bovendien is het voor zwangeren een beperkte tijd, hooguit 11 Janniev.d. Vlies weken. Vrouwen van 55 jaar en ouder kunnen, als zij dat willen, jaren mee doen. Natuulijk bepaalt de dame in kwestie zelf de deelnameduur." In dit gebied verdwijnt untz ttend veel van dit hormoon in het riool. Er wonen hier erg veel zwangeren en toch geven zij zich niet op bij Moe ders voor Moeders. De beide informatrices den ken dat het nog niet bij iedereen bekend is dat Moeders voor Moeders weer terug is in Zeeland. Ondanks het feit dat er voor deelname veel gead verteerd wordt en de me dische professie achter de doelstelling van Moeders voor Moeders staat lijkt het of de onvrachtbaar- heid van anderen de Zeeuwse vrouw niet raakt. Marianne en Janny ge loven er niets van dat de Zeeuwse vrouwen min der gemotiveerd zijn dan andere vrouwen. Ook de artsen houden het op on wetendheid. Reden waarom beide dames zich willen inspannen deze bekendheid te vergroten. Zij willen een beroep doen op alle vrouwen die kunnen helpen. Als een vrouw vermoedt dat ze mee kan doen, mag ze ons meteen bellen. „Wij ko men dan bij die mevrouw thuis alles uitleggen en vertellen hoe het mee doen geregelds is." Niemand hoeft met potten urine te gaan sle pen. Deze worden netjes bij de deelneemster aan huis opgehaald. Daar voor zijn in heel Neder land dagelijks 150 chauffeurs in touw. De potten worden 1 of 2e per week opgehaald. Nie mand hoeft daarvoor thuis te blijven. Als alles op een afgesproken plaats klaar staat dan kan de chauffeur zichzelf helpen. Deelneemsters zeggen vaak dat ze meedoen om anderen te helpen en dat is ook zo. De vrouwen die met deze medicijnen ge holpen kunnen worden zijn hen dan ook bijzon der dankbaar. Maar Moeders voor Moeders wil de deelneemsters ook bedanken dat zij die moeite hebben willen doen. Daarom ontvangen zij enige attenties die de moeite belonen. De informatrices zien de toekomst hoopvol te gemoet. „Aan ons zal het niet liggen, wij zetten ons voor de volle 100% in om vrouwen te bewegen mee te doen. Wij zijn ervan overtuigd dat de Zeeuwse vrouwen die dit lezen en mee kunnen doen, zich ook bij ons zullen melden. De vrouwen die nü nog niet kunnen helpen maar misschien later wel, zou den dit bericht kunnen bewaren, dan hebben ze in ieder geval ons tele foonnummer." Wie zich aan wil mel den of nog nadere infor matie wil hebben kan bellen met een van beide informatrices. Voor Vlis singen en Middelburg: Marianne Kats, tel. 01180- 26441. Voor Goes: Janny v.d. Vlies, tel. 01100-28334. VLISSINGEN - Kunstzin nige Vorming Vlissingen start vanaf 5 september met het cursusseizoen 1988/89. Het cursusaanbod met zowel jaar cursussen als kortlopende cur sussen biedt een keuze aan mogelijkheden op het gebied van de beeldende vorming, ballet, fotografie en muziek. Binnen de Beeldende Vor ming kan men actief deelne men aan verschillende cursus sen op teken- en schilderge- bied, zoals tekenen en schilde ren voor beginners en gevor derden, portrettekenen/schil deren en abstract werken. Tevens is er de mogelijkheid tot het volgen van een cursus boetseren, keramiek, textiele werkvormen, bloemsierkunst, edelsmeden en moderne siera den maken. Indien men interesse heeft voor de kunst in het algemeen biedt de cursus „Kijken naar kunst" uitkomst. Deze cursus geeft inzicht in de oude en nieuwe kunst. Binnen de bal- letcursussen kunnen volwas senen de keuze maken tussen jazzballet, modern ballet, dans (combinatie jazz en klassiek ballet) en keep fit. De cursus fotografie geeft de mogelijk heid om zowel met dokatech nieken als vormgeving in de fotografie bezig te zijn. Een muziekworkshop biedt men sen die in het bezit zijn van een instrument en dit ook kunnen bespelen, de kans enerzijds te leren musiceren en anderzijds eigen muzikale improvisaties te ontwikkelen. Voor de nodige ontspanning is er de cursus yoga en bewe ging. Naast de cursussen voor volwassenen zijn er de kinder cursussen. Een cursus stripte kenen en animatiefilm, bewe gingsexpressie, klassiek ballet, jazzbalet en dans (combinatie klassiek en jazz). Jongerne met interesse in stripverhalen leren binnen deze cursus hoe een strip wordt opgebouwd, wat uiteindelijk resulteert in een eigen stripverhaal. In de vervolgcursus komt het ma ken van een animatiefilm aan bod. Tijdens de balletlessen voor jongeren vanaf 3 jaar wordt aandacht besteed aan bewe gingsoefeningen, het leren luisteren naar muziek en in het in groepsverband uitvoe ren van een dans. Jaarcursus sen bestaat uit 33 lessen en kortlopende cursussen uit 15 lessen. Op een enkele uitzondering na vinden de cursussen plaats in het KW-gebouw, aan de Min. Lelystraat in Vlissingen en in het wijkcentrum Mid denhof in Oost Souburg. Voor meer informatie over het cur susprogramma, kosten en kor tingsregelingen is een cursus krant te verkrijgen bij de Cul turele Raad Vlissingen, Bad huisstraat 104 te Vlissingen, telefoon 01184-14928/16672. VLISSINGEN - De open bare Bibliotheek Vlissingen houdt op donderdag 15 sep tember een lezing over homeo pathie. De heer Van de Boom gaard, arts homeopathie, ver leent hieraan zijn medewer king. De lezing begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Iedereen is van harte welkom. VLISSINGEN - De film agenda van Alhambra 1 in Vlissingen ziet er als volgt uit: Donderdag 19.00 u. Rambo 3 - Prince sing o the times; 21.30 u. Rambo 3 - Crocodile Dundee. Vrijdag 19.00 u. Rambo 3 - Prince sign o the times; 21.30 u. Rambo 3 - Crocodile Dundee. Zaterdag 19.00 u. Rambo 3 - Prince sign o the times; 21.30 u. Rambo 3 - Crocodile Dundee; 23.30 u. Rambo 3 - Prince sign o the times. Zondag 14.00 u. Rambo 3 - De speurneuzen; 19.00 u. Rambo 3 - Prince sign o the times; 21.30 u. Rambo 3 - Crocodile Dun dee. Maandag 19.00 u. Rambo 3- Prince sign o the times; 21.30 u. Rambo 3 - Crocodile Dundee. Dinsdag 19.00 u. Rambo 3 - Prince sign o the times; 21.30 u. Rambo 3 - Crocodile Dundee. Woensdag 19.00 u. Rambo 3 - Prince sign o the times; 21.30 u. Rambo 3 - Crocodile Dundee. Slow Love, een prachtige soul ballad, I could never take the place of your man, funk in Hot Thing, gevolgd door Now's the time dat de jong gestorven jazz gigant Charlie Parker ruim 40 jaar geleden schreef. In U got the look brengt hij sa men met Sheena Easton een ode aan een aantrekkelijke dame, gevolgd door de prach tige ballad If i was your girl friend. Het gospelactige Forever in my life vormt een van de hoogtepunten, waarna de en thousiaste menigte in It's gonna be a beautiful night luidkeels kan meezingen. The Cross vormt het klapstuk. Met een subtiel begin eindigt deze spiritual in een gitaarpartij die aan hardrock doet denken. In MIDDELBURG ELEC TRO draaien twee nieuwe films. Allereerst Raw van Eddy Merphy. Het is een thea tershow, brutaal, ontwape nend en venijnig. Deze film draait donderdag om 20.30 uur, vrijdag en zater dag om 21.30 uur en zondag tot en met woensdag om 20.30 uur. Vrijdag en zaterdag draait de film Throw mamma for the train om 19.30 uur. Zaterdag en zondag is deze film te zien om 14 uur. In het SCHUTTERS- HOFTHEA TER draait donderdag om 20.30 uur de film Wallstreet. Vrijdag en zaterdag is dat om 20.00 uur. Zondag tot en met woensdag zijn de tijden 20.30 uur voor de film Beef en coun ters. „My little pony" draait zaterdag en zondag om 14 uur. De nachtfilm draait vrijdag en zaterdag om 22.30 uur en de titel luidt „A prayer for the Dying". MIDDELBURG - Het laat ste orgelconcert van de zomer avondserie die door de Stich ting Orgelcentnun in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georganiseerd, zal plaatsvinden op dinsdag 30 augustus. Aanvang 20.00 uur. De bekende organist Klaas J. Mulder zal een programma van verzoeknummers uitvoe ren. Het aantal was echter dermate groot, dat lang niet aan alle verzoeken kom wor den voldaan. Klaas J. Mulder heeft dan ook een keuze moe ten maken uit de meest ge vraagde werken. Uitgevoerd worden: Sonate in G. klein van R.L. Becker; Sonate III van F. Mendelss- hon; een arrangement van de VLISSINGEN - Voor men sen die een beroepsopleiding willen gaan volgen, maar nog niet precies weten welke op leiding ze moeten kiezen, start er op 30 augustus een oriënta tiecursus. De curusus wordt gegeven op dinsdag en don derdag van 9.00 tot 11.00 uur. In deze korte curusus wordt door middel van onderzoekjes, excursies, praten met elkaar en het uitnodigen van mensen uit de praktijk gezocht naar een antwoord. In aansluiting op de oriën tatie start de curusus 'Scho ling en Beroep'. Men krijgt on der andere de gelegenheid op nieuw te wennen aan het le ren, de kennis op het gebied van rekenen en Nederlandse taal weer op te frissen en uit te breiden, kennis te maken met de computer. Het einddoel is het bezitten van die kennis om met een opleiding te gaan be ginnen. Deze curusus start op 20 september. Inlichtingen zijn te verkrij gen bij de Stichting Basisedu catie, Julianalaan 13 in Vlis singen. Telefoonnummer: 01184-17819. 'Krönungsmarch' van Meyer beer; Marche Hèroique van A.H. Brewer en de March in C van L.J. Lèfebure-Wely. Zoals gewoonlijk wordt het concert besloten met een im provisatie van Klaas Jan Mul der. MIDDELBURG - Een drie tal welzijnsinstellingen werk zaam in het dorp Nieuw en Sint Joosland, zijn sinds kort gezamenlijk ondergebracht in één accomodatie in dit dorp. Op zaterdag 10 september zal de accomodatie officieel wor den geopend met de nodige feestelijkheden. Tot voor kort waren de in stellingen Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, Stich ting Kindercentra Middelburg en de Stichting Sociaal Kultu- reel Werk Middelburg afzon derlijk ondergebracht. Door samenwerking kon met mede werking van de Wijkvereni- ging Nieuw en Sint Joosland en de gemeente Middelburg een gezamenlijke accomdatie worden gerealiseerd in de voormalige kleuterschool 'De Springplank' aan de van Akenstraat la. OOST-KAPELLE - Op 3 oktober 1988 zal er weer een kookkursus voor mannen starten in de Huishoudschool in Oostkappelle. Deze kursus is speciaal bedoeld voor man nen van het platteland van Walcheren. Op de kursus leert men een aantal eenvoudige, gezonde maaltijden te bereiden. Opgeven is mogelijk bij de Stichting Welzijn Oude ren Platteland Walcheren, te lefoon 01187-1514 in de mor genuren. De kursus begint om half viif. Deze kursus is bedoeld voor mannen met weinig of geen kookervaring. Ook voor deze kursus kan men zich wenden tot de Stichting Wel zijn Ouderen Platteland Wal cheren. VLISSINGEN - Bij vol doende deelname start in buurthuis 'Aldegonde' aan Westerzicht 386 op maandag morgen van 9.30 tot 11.30 uur een cursus 'zelf kleding ma ken'. Deze aktiviteit wordt be geleid door een gediplomeerd coupeuse. Het is de bedoeling dat de groep een heel seizoen de mo gelijkheid heeft zich in deze 'kunst' eigen te maken. De kosten bedragen slechts f2,- per keer. Verder start in het buurthuis de cursus Yoga. Deze aktiviteit vindt plaats op donderdagmorgen van 9.30 tot 11.30 uur. Yoga biedt de moge lijkheid om in deze jachtige en gespannen tijd toch aan ont spanning te doen. Het is de be doeling dat Yoga een seizoen lang doorgaat. De kosten be dragen wederom f2,- per per soon. Inlichtingen over beide cur sussen zijn vanaf maandag 29 augustus te verkrijgen bij Lies Luikenaar, telefoon 01184- 66318 of 11458. MIDDELBURG - Op vrij dag 26 augustus vindt de pre mière plaats van 'Blaffen te gen de maan' geschreven door Dimitri Frenkel Frank. An dere voorstellingen zijn op za terdag 27 augustus, vrijdag 2 september, zaterdag 3 septem ber en vrijdag en zaterdag 9 en 10 september. Al de uitvoerin gen vinden plaats in het Mid delburgs Minitheater, Verwe- rijstraat 53 in Middelburg, aanvang 20.30 uur. Het stuk speelt zich af in de achterbuurt van Amsterdam in de beginjaren '60. Hoofdper soon is de oude Alkazaar, een violist in een orkest; een dag dromer die meer dan normale bewondering heeft voor de di rigent van zijn orkest, in wie hij graag zichzelf zou willen herkennen. De zoon Wolf is door gebrek aan aandacht en realiteitszin van zijn vader zijn bewondering gaan veraf schuwen en leeft volgens zijn eigen wet. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop bij het VW van Middelburg en Loeks boekhandel aan de Nieuwe Burg 19 in Middelburg.

Scheldebode | 1988 | | pagina 25