Zeehond weer thuis in Zeeland Spektakel voor de jeugd SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1988 De zestiende Braderie Maritiem staat geheel in het teken van de zeehond. Drie dagen lang wordt in Vlissingen actie gevoerd voor de zeehondencreche in Pieterburen. Een prima zaak want in het hoge noorden verrichten Lenie 't Hart en haar medewer kers erg goed werk. Maar ook in eigen omgeving is de zeehond weer razend actueel. Niet alleen omdat enkele dagen geleden enkele 'huilers' aanspoelden op de Zeeuwse stranden, ook omdat serieuze pogin gen worden ondernomen het zeehondenbestand in de Zeeuwse wateren te herstellen. Een nobel stre ven waaraan echter nogal wat haken en ogen kle ven. Wat die problemen zijn vertellen Anton van Haperen, medewerker van de directie natuur, mi lieu en faunabeheer van het ministerie van land bouw en visserij, en Harry Benschop, medewerker van het bureau Voorlichting van de provincie Zee land. Colofon In het kader van de Braderie Maritiem heeft de Stichting Sociaal Kultureel Werk in sa menwerking met Peter Nette van Frapo's een aantal activiteiten voor jongeren op stapel gezet. Zo wordt een tafelvoet baltoernooi gehouden, treden verschillende ploegen aan voor een zeskamp en wordt een mechanische stier aan het grazen gezet. „In de jaren vijftig leefden er nog heel wat zeehonden in de Zeeuwse wateren. Preciese aantallen zijn niet bekend, maar algemeen wordt uitge gaan van een populatie van meer dan dertienhonderd stuks. Vanaf het eind van de jaren vijftig is dat aantal ech ter sterk verminderd. Tot 1961 mocht er nog volop op de zee hond worden gejaagd omdat nog altijd werd aangenomen dat de zeehond een grote con current van de vissers was. Daarbij waren de traan en het bont van de zeehond erg in trek. Vooral voor het bont van jonge zeehondjes toonde de bontindustrie grote belang stelling. Ondanks de afkondi ging van het jachtverbod groeide het aantal zeehonden in de zeeuwse wateren nauwe lijks. Er kwamen namelijk twee nieuwe problemen om de hoek kijken: de vervuiling van het water en de bouw van de Deltadammen. De bouw van de grote dam men in het Delta-gebied begon steeds met de aanleg van een werkeiland of een bouwput op de zandplaten in de monding van de zeearmen. En dat was nu juist de plaats waar de zee hond zo graag verbleef. De zeehonden werden als het ware uit hun huis gezet en vervangende woonruimte was langs de Zeeuwse kust niet eenvoudig te vinden. Het enige gebied dat verschoont bleeft van Delta-werkzaamheden was de Westerschelde. Maar daar was de waterkwaliteit nu juist weer heel erg slecht. Hoewel de laatste jaren werd aangenomen dat er in de Zeeuwse wateren geen enkele zeehond meer leefde, steken de laatste tijd toch weer enkele diertjes hun neus boven water. Vorig jaar werden twintig zeehondjes gesignaleerd. Er werden zelfs twee 'huilers' ge vonden -jonge zeehondjes die pas op eigen benen staan, maar niet in staat zijn om voor zichzelf te zorgen- die in de Zeeuwse wateren zijn gebo ren. Dat was een goed teken. Het is natuurlijk hoopgevend dat er weer zeehonden naar het Delta-gebied komen en er jonge dieren worden geboren. Vraag is nu alleen of de leef omstandigheden in de Zeeuwse wateren goed genoeg zijn om een herstel van het zeehondenbestand mogelijk te maken." Uit de inleiding van Harry benschop en Anton van Hape ren blijkt dat een herstel van het zeehondenbestand in de Zeeuwse wateren niet denk beeldig is. De waterkwaliteit staat een terugkeer van de zeehond niet in de weg, voed sel is er in overvloed. Toch is een aantal maatregelen nodig om de zeehond zich echt thuis te laten voelen. Op overheids niveau wordt dat onderkend. Er worden rustgebieden aan gewezen en er worden keer- wanden aangebracht in de fuiken. „Toch is dat allemaal niet voldoende. Zeehonden zijn echte kustbewoners. De dieren voelen zich erg goed thuis in het water, maar verblijven ook graag op de zandplaten die bij laag tij droogvallen. Daar luieren ze in het zonnetje en worden de jongen gezoogd. Binnen het delta-gebied zijn best wel zandplaten aan te wijzen die uitermate geschikt zijn voor de zeehonden. Pro bleem is echter dat het Delta gebied niet alleen is ontdekt door de zeehonden, maar ook door de toeristen. Opnieuw wordt daarmee de mens de grootste vijand van de zee hond. Met name de jonge zee hondjes hebben rust nodig. De jonkies worden geboren in de maanden juni en juli, de tijd dat het aan de Zeeuwse kust juist druk begint te worden. Langsvarende motorboten en wandelaars op de zandplaten zorgen voor de grootste ver storing. Als zogende zeehon den bij eb een paar keer het water in moeten vluchten heeft dat meteen gevolgen. Jonge zeehonden kunnen best goed zwemmen, maar tijdens de vlucht zijn ze hun moeder snel kwijt. De zeehond over leeft de zwempartij dan zeker niet. Daarnaast wordt het voe dingspatroon verstoord. De zeehond kweekt te weinig re serves om de eerste weken waarin hij voor zichzelf moet zorgen -en nog niet al te best kan vissen- goed door te ko men." Om weer een gezonde zee hondenpopulatie te kunnen krijgen wordt dus de mede werking gevraagd van de wa tersporters en andere recrean ten in de Zeeuwse kustgebie den. Belangrijkste doel is de mensen zover te krijgen dat ze rekening houden met de wen sen van de zeehond. Om de mensen bekend te maken met die wensen voeren rijkswater staat, de directie natuur, mi lieu en faunabeheer en de pro vincie Zeeland momenteel ac tie. Onder meer is een bro chure uitgegeven en reist een tentoonstelling door het Delta gebied. Op de scholen is een lesbrief verspreid, de water sporters worden op de hoogte gebracht door middel van een folder. Volgend jaar worden ook nog informatiepanelen ge plaatst om de toeristen attent te maken op de aanwezigheid van zeehonden in het gebied. Hoeveel dat er dat tegen die tijd zullen zijn is niet bekend. Wellicht al heel wat. Er be staan immers plannen om zee honden uit Pieterburen een kans te geven in de Zeeuwse wateren. „Langs natuurlijke weg duurt het erg lang voor er weer een levensvatbare popu latie in de Zeeuwse wateren huist. Om het herstel enigszins te bespoedigen denken we er over om zeehonden uit Pieter buren uit te zetten in het Delta-gebied. Die zeehonden voorzien we van zendertjes zo dat we precies aan de weet kunnen komen of ze Zeeland meteen weer verlaten of hier zoeken naar een geschikt leef gebied. Slechts in het laatste geval heeft het zin om vaker zeehonden vanuit Pieterburen naar hier te halen. In eerste instantie was het de bedoeling dit najaar met de proef te starten, maar door de komst van het virus kan dat best weieens begin volgend jaar worden. We willen namelijk eerst zeker weten of het virus de Zeeuwse wateren inmid dels heeft bereikt. Pas als dat inderdaad het geval kunnen we zeehonden plaatsen. Dat zal ten koste gaan van een aantal minder sterke zeehon den, maar wat blijft is een kleine groep die voldoende an ti-stoffen heeft ontwikkeld om het virus te overleven. Met die groep kunnen we gaan bou wen aan een nieuw zeehon denbestand in Zeeland." verkocht. De opbrengsten van alle activiteiten zijn dan ook bestemd voor het zeehonden centrum. In de avonduren gaan ploegen van het SKW en de Vlissingse horeca met elk aar in de slag tijdens een 'natte zeskamp'. Op vrijdag wordt als extraatje een tafel voetbalkampioenschap afge werkt, op zaterdag staat het programma geheel in het te ken van de Hip Hop en de Ro deostier. Er zijn demonstraties breakdance en rappen en er worden hiphop-clips vertoond. Dat het Bellamypark inder daad nogal wat mogelijkheden biedt blijkt uit het programma dat de komende dagen wordt afgewerkt. Op het parkeerter rein komt een groot podium te staan waarop modeshows worden gegeven en waar ver schillende bands optreden, rondom worden nog grotere terrassen geplaatst. Bediende terrassen zelfs. Om zoveel mogelijk mensen naar het Bellamypark te lok ken wordt de bezoekers zowel donderdag, vrijdag als zater dag een attractief programma geboden. Op donderdag is er een 'Tekenwedstrijd voor Pie terburen'. Er is een hoekje in gericht waar naar believen met borden en schotels kan worden gesmeten, er worden speciaal voor de Braderie ont worpen 'Pieterburen T-shirts' Deze Braderiekrant is een uitgave van De Scheldebode. Ze kwam tot stand in nauwe sa menwerking met de Bra deriecommissie van de Winkeliersvereniging Winkelcentrum Vlissin gen. De Braderiekrant is een uitgave van Zeebra Weekbladen BV. De voorpagina is een ont werp van Thom Zijnen in samenwerking met de studio van zeebra Week bladen. Hans van Emden tekent voor de adverten ties. Redactie, eindredac tie en lay-out: Marc Mo lenaars. Het artikel over de Reddingsbrigade is van de hand van Ronald Hagen.

Scheldebode | 1988 | | pagina 12