Split speelt Tropenjaren in de Zeeuwse Bibliotheek Maud Delfos kweekt eerbied voor bomen en planten HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Ambachten op markt Vogel geeft concert in kerk Grijpskerke Zonnebloem-actie nadert ontknoping Zigeunerorkest in Veere Atletiekkampioenschappen i0L DAID^ChOOL JAnViE^f Tieners op reis met Tienertoerkaart van de Scheldebode en NS Amateurschrijverfestival Beeldenroute uitgebreid met Eruption I uur fpto service J SPRINT PHOTO Prestatieloop Oost-Souburg Opname radioprogramma J.P.A. Rossël NIET BEZORGD DE BLOEMIST DIE Z'N KLANTENKRING WIL LATEN GROEIEN NEEMT ALS VOEDINGSBODEM DE SCHELDEBODE fl Dansschool DE JONG-VLISSINGEN ■g 13783 VLISSINGEN - Met vertedering kijken we naar jonge voetballertjes die strijdlusig in parken en plantsoenen voetballen. Elftallen met Gullits, Rijk aards en Koemannen zijn gauw gevonden. Doelpa len echter niet, geen nood enkele jong aangeplante boompjes doen uitstekend dienst. Een doelpunt a la van Basten moet uitbundig worden gevierd met een sprong over de reclameborden richting publiek. Reclameborden ontbreken, heesters en struiken niet. Het publiek gooit geestdriftig confetti in het veld, confetti ontbreekt maar jonge bladeren niet. Natuurlijk moeten we kinderen niet verbieden om te spelen in het gemeenschappelijk groen van een gemeente maar we moeten ze wel wijzen op vernielingen die bewust, misschien onbewust wor den veroorzaakt en die een forse schadepost ver oorzaken op de post gemeentelijke groenvoorzie ningen. UW SCHELDEBODb BEL 01184-19910 DE SCHEI Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30.13.30-17.00 u. DE SCmj^DEBODE UITGAV ;RA WEEKBLADEN WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Correspondenten: Ronald Hagen, tel. privé 01184- 67954, Corine Krul, tel. privé 01184-11633, Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. M 301 v KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN MIDDELBURG - In het ka der van de Zomeruniversiteit Zeeland voert de Zeeuwse to neelgroep Split woensdag 24 augustus het toneelstuk Tro penjaren op. De uitvoering vindt plaats in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. De voorstelling be gint om acht uur. Het toneelstuk Tropenjaren, een tragi-komedie geschreven door Adriaan van Dis, is nog niet eerder door een amateur gezelschap gespeeld. Split speelde het stuk voor het eerst op 17 juni tijdens een manifes tatie in Goes ter afsluiting van het theaterseizoen. Verwij zend naar Shakespeare voert Van Dis in Tropenjaren twee broers ten tonele die elkaar ja renlang gemeden hebben. De oudste broer, Paul van Duy- venvoorde, is journalist in dienst van een belangrijk Ne derlands dagblad. Zijn jongere broer is een beginnend filmer wiens leef- en werkwereld haaks staat op die van zijn broer. New York dient als de cor voor de tragi-komedie die de toeschouwers ruim een uur boeit. De auteur Van Dis, die regelmatig op de buis te zien is bij de VPRO, schreef Tropen jaren nadat zijn proza-debuut Nathan Sid een bestseller was geworden. In Tropenjaren wordt de rol van Paul van Duyvenvoorde gespeeld door August Ver- donck, zijn vriendin Bettekee Loevesteyn door Christianne Altena. De jongere broer van Paul wordt gespeeld door Wil lem Ploum. De travestiet waarmee hij bij zijn broer komt aanzetten wordt ver beeld door Francois Vervaet, de moeder van beide broers wordt neergezet door Ineke de Man. Sjak Brouwers en Gerrit Kooger verlenen muzikale on dersteuning, de regie is in handen van Emmie Langen- berg. Het decor is van de hand van Gerard Konings, Vera Baston neemt de kostumering voor haar rekening. De foto grafie wordt verzorgd door Anda van Riet. Gratis toegangskaarten voor de voorstelling Tropenja ren door de theatergroep Split zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek. Telefo nisch kunnen entreebewijzen worden gereserveerd onder nummer 01180-30330. VEERE - Op initiatief van Delta-Cultureel zal op 20 augustus om 20.00 uur het zi geuner- en schlamorkest van Siperkon optreden in de Grote Kerk te Veere. De toegangs prijs is 6.-. Voor het derde achtereen volgende jaar treedt dit zeer sprankelende zigeunerorkest op in de Grote Kerk te Veere. Het orkest komt uit Delft, en het geheel staat onder leiding van Gregorowitz Siperkov. De primaruis is de Delftse fabrieksdirectuer prof. dr. ir. F.H. Kreuger, die op vlotte en geestige wijze de nodige toe lichting geeft en het publiek betrekt in het spel. De soms hartstochtelijke volksliederen liggen goed in het gehoor. Zi geuners hebben de felle mu ziek uit Roemenië, de roman tische melodieën uit Honga rije, de zwaarmoedige liederen uit Rusland en de typische Weense muziek voorzien van hun eigen klankkleur. Het or kest van Siperkov slaagt er uitstekend in dit op deze ma nier te vertolken. minimIIIIIIIIIllui in 11 mi 11 in 111 n 1111 miniiiiiimnminimminimimil Geesten redden Vlissings groen VLISSINGEN - De Beel denroute hedendaagse kunst aan de Boulevard in Vlissin gen wordt vrijdag aanstaande uitgebreid. Dan wordt de brandingsculptuur Eruption van kunstenaar Fre Ilgen offi cieel aan de beeldenroute toe gevoegd. Dat gebeurt om 16.15 uur met het onthullen van een plaquette door Jacqueline van Rooijen - Ilgen en het openen van de tentoonstelling 'Van ontwerp tot realisatie' door wethouder Bruinooge van cul tuur. De officiële bijeenkomst vindt plaats in het stadhuis van Vlissingen. Bij de opening zijn onder meer aanwezig de Duitse kunsthistoricus dr. D. Mahlov en dr. ir. M. Stive van het Water loopkundig Laboratorium in Delft. Het kunstwerk Eruption bestaat uit twee holle, vier kante zuilen die ongeveer 75 meter uit de kust in de bran ding zijn neergezet. (ADVERTENTIE) Walstraat 78 Vlissingen Lange Vorststraat 36 1 f Goes OOST-SOUBURG - Op vrijdag 26 augustus vindt in Oost-Souburg een prestatie- loop plaats. Er kan gelopen worden over de volgende af standen: 2V4,5,10 en 16 kilome ter. Men kan vanaf 18.30 uur inschrijven. Aanvang van de wedstrijd is 19.30 uur. De organisatie van de wed strijd is in handen van buurt vereniging 'van Duyvenvoor de' in samenwerking met ma rathon Vlissingen. De in schrijving kan geschieden in het wijkgebouw 'De Schuur' aan de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. Er zal gelo pen worden op de buitenwe gen van Oost-Souburg. De kosten voor de loop bedragen f3,50 of f6,50. Eventuele inlich tingen zijn te verkrijgen bij Hans Nieuwkamp, Esdoorn straat 38 in Oost-Souburg. Te lefoon: 01184-67346. (ADVERTENTIES) Een kreet als sociale con trole wordt snel geuit maar daadwerkelijk iets onderne men? We bekijken de ge meente Vlissingen. Is Vlissin gen werkelijk zo negatief als soms wordt beweerd? Maud Delfos uit de wijk Bosschenburgh en actief lid KOUDEKERKKE - Op het terrein van verpleeghuis 'Der Boede' in Koudekerke vindt op zaterdag 20 augustus het jaar lijks tuinfeest plaats. Naast de Koudekerkse ringrijders, zijn er zo'n 20 oude ambachten te bewonderen. Verder zijn er demonstra ties scheepsmodel bouw, jeu de boules, en optredens door mu ziekvereniging Caecilia uit Oost-Souburg, het Middel burgs muziekkorps, Koperen Ko, en de dansgroepen Wala- cra en Scaldis Squaris. Voor kinderen uit Koudekerke tot en met 13 jaar is er een vrij markt. Radio 'Der Boede' ver zorgt live uitzendingen en zorgt voor de muzikale omlijs ting. Voor de bewoners begin nen de aktiviteiten om 10.30 uur. Buitenstaanders zijn van harte welkom vanaf 12.00 uur. van het Wereld Natuiirfonds: „Ik heb vroeger veel gereisd in Europa en Afrika. Je komt dan natuurlijk in contact met vele culturen. In de droge ge bieden van Afrika zag ik dat de mensen behoorlijk zuinig waren met het schaarse groen dat er groeide. In deze bomen en struiken zouden geesten zitten en deze geesten had je nodig om te leven en te overle ven. Als nuchtere Nederlander vind je dit vreemd maar later heb ik dit wel kunnen waarde ren. Toen ik weer in Nederland kwam, moest ik toch wel even wennen aan de mentaliteit van de mensen. Ik zag veel vernielingen aan het openbaar groen zelfs in mijn eigen straat. Meestal werden de ver nielingen aangericht door kin deren die in het vuur van het spel alles vergaten. In eerste instantie ga je naar de kinde ren toe en probeer je te zeggen dat ze dit niet meer moeten doen, natuurlijk luisteren ze niet. De tweede keer wordt je behoorlijk kwaad, de kinderen luisteren dan even maar de volgende dag zijn ze het weer vergeten. Ik ben toen met ze gaan praten en heb mijn Afri- ka-ervaring aan het verteld, waar de mensen eerbied heb ben voor struiken en bomen. Het resultaat is wel dat in deze straat minder wordt vernield. MIDDELBURG - Op de kunststofatletiekbaan van het sport park aan de Nassaulaan in Middelburg worden op zaterdag 20 en zondag 21 augustus de open Zeeuwse kampioenschappen in dividueel gehouden, voor senioren en A- en B-junioren. Deze ti telstrijd werd georganiseerd door Dynamo '70 uit Middelburg en AV '56 uit Goes. Op beide dagen begint men om 12.00 uur. Op zaterdag staan de volgende onderdelen op het programma: 100 en 400 meter alsmede verspringen, kogelstoten en speerwer pen voor mannen en vrouwen senioren en junioren; 1500 meter voor mannen senioren en junioren A en 5000 meter voor mannen senioren en veteranen. Op zondag komen de vrouwen senioren en junioren uit op de 100 meter horden en de mannen senioren en junioren op de 110 meter horden. Verder werken deze categorieën af hoogspringen en discus en de loopnummers 200 en 800 meter. Vrouwen senio ren en jongens B komen ook in actie op de 3000 meter en de man nen senioren en junioren A lopen 10 kilometer. MIDDELBURG - Op zaterdag 20 augustus zal vanuit het Zeeuws Museum te Middelburg de opname plaats vinden van het Vara radioprogramma 'De Opening'. Dit programma zal live worden uitgezonden van 8.03 tot 12.00 uur. Het programma wordt gepresenteerd door Bert Mole naar. Hij zal een oproep doen aan de luisteraars om de collectie van het Zeeuws Museum te verrijken met rari teiten, muntvondsten en Zeeuwse sieraden. In het mu seum is een panel van deskundigen aanwezig. Vanaf 8.45 uur zal vijfmaal vanuit het Museum verslag worden gedaan en zullen ook bezoekers aan het woord worden gelaten. Het Zeeuws Museum te Middelburg is deze dag gratis toegankelijk voor het publiek. INSCHRIJVING NIEUWE CURSUSSEN VANAF 16 AUGUSTUS Maud Delfos: „De jeugd nadrukkelijk wijzen op de noodzaak van het openbaar groen. Een privé-initiatief dat na volging verdient, maar hoe is de situatie in de rest van de gemeente Dhr. van de Pool, chef-afdeling beplanting van de gemeente Vlissingen: „Elke vernieling is er natuurlijk een teveel en daarom een doorn in het oog. Toch ben ik wel opti mistisch. Vlissingen komt heus niet zo slecht voor de dag als velen suggereren. Als je wilt vergelijken moet je an dere plaatsen ook in het on derzoek betrekken. En dan blijkt dat de vernielingen aan het openbaar groen in Vlissin gen niet meer maar ook niet minder zijn dan in de rest van de Zeeuwse gemeenten. Wij constateren wel golfperiodes. Is het bijvoorbeeld geen strandweer in de vakantie, dat zijn er aanmerkelijk meer vernielingen. De meeste scha des aan het groen zijn voorna melijk in de woonbuurten rond speelwerktuigen. Be rucht zijn ook de café-routes. Heeft men teveel gedronken dat staan 's morgens de bloembakken omgekeerd op straat. De schade zal wel her steld moeten worden. In Vlis singen rijdt een opzichter rond die alle schadegevallen direct meldt. Verder is de gemeente opgesplitst in een vijftal wij ken, waar vijf voormannen toezicht houden. Maar ook de politie geeft meldingen door van vernielingen. Het trieste is echter dat we niet direct nieuwe boompjes of struiken kunnen planten want we moeten wel wachten tot het plantseizoen. Als er een bloembak wordt omgegooid dan komt er geen nieuwe, ook wij moeten bezuinigen zodat we geen reserve voorraad meer kunnen opbouwen, je krijgt dus kale plekken in je groenvoorziening en de stad wordt er ook niet fleuriger op, jammer maar we kunnen niet anders. Het initiatief van me vrouw Delfos is prima want we moeten met elkaar waak zaam zijn op gemeenschappe lijk bezit. Ik moet overigens wel zeggen dat de vernielin gen aan de bomen en struiken in de wijk Bossenburgh erger zijn geweest. We houden zelf ook rekening met eventuele vernielingen en kiezen minder kwetsbare planten die tegen een stootje kunnen. Het is be langrijk dat het publiek de na men van de vernielers door- (ADVERTENTIE) tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec.voor slechtzittende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen geeft aan de plantsoenen dienst want dan kunnen we aan de daders de rekening stu ren. Toch durven veel mensen niet te bellen omdat ze bang zijn voor eventuele represail les. Niet alleen de afdeling be planting doet haar best, maar ook de afdeling onderwijs van de gemeente Vlissingen is ac tief. Men probeert d.m.v. pro jecten de jeugd in positieve zin te motiveren. Stimulator ach ter al deze projecten is dhr. P. de Nooyer. Men legt overigens niet de nadruk op de vernie lingen aan het openbaar groen, maar de natuur in de schoolomgeving staat cen traal. Men hoopt dat de jonge ren door deze projecten het be lang ontdekken van openbaar bezit. Misschien zal dit dan la ter positieve gevolgen hebben en hopelijk niet alleen in de parken en plantsoenen. Jos Vogel. GRIJPSKERKE - De Middelburgse organist Jos Vogel geeft zaterdag 20 augustus een concert in de Nederlands Hervormde Kerk in Grijpskerke. De uitvoering begint om acht uur. Jos Vogel studeerde orgel en clavecimbel aan het Rotterdams Conservatorium. Momenteel is hij als organist verbonden aan de Hervormde Bondsgemeente in Middelburg. Tijdens de recital in Grijpskerke speelt Jos Vogel werken van Bach, Blow, Heron, Walther en Mozart. De Zonnebloem-actie die onze krant dit voorjaar op de rails heeft gezet voor onze lezers loopt langzaam maar ze ker ten einde. Gezien het weer van de laatste maanden zullen de resultaten van de vorig jaar zo succesvolle wed strijd enigszins tegenvallen, maar toch. Beslist zal weer een aantal zonnebloemkwekers er in geslaagd zijn de door ons beschikbaar gestelde zonnepitten om te toveren tot metershoge bloemen. Van de deelnemers aan de wed strijd horen wij de komende dagen graag hoe hoog hun zonnebloem reikt. De allergrootsten komen wij persoon lijk nameten. Om zo snel mogelijk de prijswinnaars van de zonnebloem wedstrijd bekend te kunnen maken vra gen wij de deelnemers de lengte van hun hoogste bloem een dezer dagen door te geven aan de redactie van deze krant. VLISSINGEN - De Tienertoerprijsvraag van de Schel debode en de Nederlandse Spoorwegen heeft heel wat losgemaakt bij de jeugdige lezers van deze krant. De af gelopen weken deponeerden de bestellers van de PTT grote stapels briefkaarten en zonnige ansichten op de bu relen. Vriendelijke zomer groeten gelardeerd met uiterst creatieve slagzinnen. De leukste oplossingen kwamen van Ezra Kraak uit Middelburg, Géraldine Houweling uit Oost-Souburg en Linda Zwemer uit Middelburg. Zij hebben inmiddels een gratis Tienertoerkaart ontvangen. Daarmee kunnen zij tijdens de schoolvakanties rondtoe ren in Nederland. Naast de drie winnaars van de Tienertoerkaarten trak teert de Free Record Shop zes troostprijswinnaars op een leuke kortingbon. De troostprijzen zijn gewonnen door Richard Jasperse uit Veere, Monique van de Berg uit Middelburg, Niels Hofman uit Meliskerke, Imar Berdik uit Middelburg, A. Rentmeester uit Vlissingen en Mandy Klink uit Middelburg. Als de postbestellers van de PTT ook nu hun werk goed hebben gedaan, dan hebben al deze prijswinnaars hun kortingbon inmiddels in hun bezit. Een deskundige jury, be staande uit mevrouw E. Bronkhorst en de heren drs. A. de Bruyne en W. Hofman, zal de inzendingen beoordelen. Op vrijdagavond 21 oktober zul len de prijswinnaars worden bekend gemaakt. Tevens zal deze avond door de auteurs uit de selectie van de ingezonden werken worden voorgelezen. Toegang is gratis. (ADVERTENTIES) VLISSINGEN - In verband met het 75-jarig jubileum houdt de Openbare Biblio theek Vlissingen het tweede Amateurschrijverfestival. De inzendtermijn hiervoor sluit op 15 september. Het eerste'in 1986 gehouden festival was zeer succesvol, mede omdat kwalitatief goed werk werd ingezonden. Ieder die gedichten of verhalen schrijft, wordt uitgenodigd maximaal 5 gedichten of 2 verhalen, getypt, in te zenden. Het werk dient gezonden te worden aan: Openbare Biblio theek Vlissingen t.a.v. de heer N.L. Buitinga, Postbus 5182, 4380 KD, Vlissingen. Voor zo'n fleurige adver- tentiekampagne. Die gaaf huis aan huis aan huis. In stad en wijk en dorp. ledereen krijgt 'm. iedere week: en gaat er even lekker voor zitten. Oude mensen, jonge mensen; man en vrouw. Dat hebben NIPO-onderzoeken wel bewezen. Want de Scheldebode is eigen. De Scheldebode biedt de adverteerder tal van kombinatiemogelijkheden tot marktverruiming. Liever in de buurt? Ook dat kan. En als u daar de kiene kombinatieprijzen. die kraakheldere druk en die vlekkeloze verspreiding bij optelt, en sowieso, dat lage tarief, dan moet u toch wel tot de slotsom komen, dat u met zo'n advertentie- kampagne in de Scheldebode wel eens heel voordelig heel wat meer bloemen van mensen zou kunnen laten houden Bel dus meteen voor meer informatie TREFWOORD VOOR TREF ZEKER ADVERTEREN f

Scheldebode | 1988 | | pagina 1