'Dog-Days'-festival rondom Het Arsenaal in Vlissingen Zeeuwse scholieren lachen bij een buitje regen Overleven in de Belgische Ardennen HET WEEKBLAD WAAR IE WWvJ1 FKKFR VOOR GAAT 7ITTFN LEKKER VOOR GAAT ZITTEN 301 v Veerse Meer vijf weken langer 'open' voor de watersporters Naar wielerspektakel De Acht van Chaam 0| uur fpto |service___ Vuurwerk boven kermis Schotse oudstrijders op bezoek in Zeeland Expositie zeehonden in watersportcentra SPRINT PHOTO Orgelconcert van Van Vliet NIET BEZORGD AAN BEZITTERS/GEBRUIKERS VAN TELEFAX-APPARATUUR... Recordbedrag Marktconcert Theatertent ZEELAND - Op vrijwel alle campings in Zeeland sieren grote plassen water de kampeerterreinen. De recreatie werkers maken overuren, jongeren do den hun tijd op rumoerige flipperkasten, een en kele tentbewoner zoekt troost bij een kratje bier. De Zeeuwse musea krijgen de aandacht die ze ver dienen, de strandtenthouder kijkt desperaat naar de bodem van zijn portemonnee. De leuze 'Lekker weg in eigen land' lijkt rijp om te worden voorge legd aan de Reclamecodecommissie. Kortom Zee land treurt. UW SCHELDEBODb BEL 01184-19910 Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden. Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. ra scmspraoraj c> Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Correspondenten: Ronald Hagen, tel. privé 01184- 67954, Corine Krul, tel. privé 01184-11633, Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN WOENSDAG 20 JULI 1988 <ANTQQR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - Vorig jaar ten tijde van het Straatfestival en Speelstad vond er in het Nollebos te Vlissingen het 'Dog-Days'-festival plaats. Jongeren van 14 tot en met 18 jaar konden tijdens het festi val genieten van theater, pop muziek en vele workshops. Ook dit jaar heeft de Centrale Stichting Sociaal Kultureel Werk Vlissingen voor jonge ren weer een aantal Dog-Days organiseren in petto. Het festi val wordt gehouden van 30 juli tot en met 3 augustus op het Straatfestivalterrein rondom Het Arsenaal. De theaterworkshop is een van de activiteiten waaraan jongeren tijdens het festival kunnen deelnemen. Onder lei ding van het Nomad-theater werkt een aantal jongeren vijf dagen lang om spelenderwijs meer te leren van het toneel en het theater. Een optreden in de echte Nomad-tent behoort daarna tot de mogelijkheden. Het Nomad-theater houdt verschillende voorstellingen. De kindervoorstelling die op het programma staat draagt de titel: 'Even de grens over'. Het is een Nomadenverhaal dat over binnen- en buiten land gaat. Samen met zijn vrienden -het publiek- reist de nomade van Nabu de wereld rond. Bij iedere grensover schrijding gebeurt er wel iets raars. Sommige douaniers willen overal in kijken, tot in de neuzen toe. In het land 'Ad- ministrativia' blijven de no made en zijn vrienden maar even. Daar worden lijnen ge trokken en alles wordt getikt. De nomaden trekken noodge dwongen maar weer verder. Het Nomadtheater heeft tij dens de Dog Day's zijn eigen slechtweeraccomodatie. In deze tijd van voortdurend hondenweer kan dat hard no dig zijn. De tent heeft de vorm van een paraplu en kan ook als parasol gebruikt worden. Mocht het dus onverhoopt mooi weer worden dan is alles bij de hand. Andere workshops die ge volgd kunnen worden zijn on der andere: het maken van kostuums, objekten en decors. Ook is het mogelijk om zich te bekwamen in het schminken en grimeren van toneelspelers ten behoeve van de eindvoor- stelling. Iedere dag komt er een festivalkrant uit die ge heel is samengesteld op het festivalterrein. Jongeren die willen interviewen of de re- daktie willen aanvullen, kun nen deze workshop gaan vol gen. De jongerenuitgave van de festivalkrant moet natuur lijk ook opgemaakt en inge deeld worden. Dit vergt een aparte techniek die onder des kundige leiding aangeleerd kan worden. Daarnaast kunnen deelne mers leren striptekenen en zeefdrukken. Daarnaast wordt er ook radio gemaakt. Elke dag is er op de middengolf vier uur radio vanaf het festival- terrein. Een half uurtje wordt er voor de jongeren vrijge maakt om zelf een programma in elkaar te zetten. Jongeren die op de radio willen inter viewen, muziek aankondigen en draaien kunnen zich hier voor opgeven. Ervaren men sen helpen hierbij. Ook kan onder deskunige begeleiding een ontwerp gemaakt worden met de computer. Met de kleu renprinter en met de episcoop kan projektie plaatsvinden op een gigantisch doek op het fes tivalterrein. Kortom een scala van moge Tijdens het Dogs Day-festival kunnen jongeren leren schminken. De foto toont alvast een fraai voorproefje. lijkheden voor de jongeren tij dens dit festival. Van zaterdag 30 juli tot en met woensdag 3 augustus kunnen jongens en meisjes van 14 tot en met 18 jaar vanaf half twee 's mid dags terecht op het straatfesti valterrein rondom het Arse naal. De workshops worden woensdag 3 augustus afgeslo ten met een optreden van de Canadese groep 'La petite Fanfars' en een optreden van Roberto Jacketti and the scoo ters. Voor de workshops kan men zich opgeven aan de kassa op het straatfestivaltent of elke morgen bij de SKW-Vlissin- gen tussen 10.00 en 12.00 uur. De deelname is gratis, maar het aantal plaatsen is beperkt. ZEELAND - Speciaal voor onze Zeeuwse lezers organi seert reisbureau AMZ In samenwerking met touringcarbedrij» Van Fraassen op woensdag 27 juli een busreis naar Neder lands grootste wielerspektakel: De Acht van Chaam. Dit jaar wordt de Acht voor de 50ste keer verreden. Alle tourve- det.en en in het bijzonder alle Nederlandse profs die in de Tour de France rijden, starten in Chaam. AMZ en Van Fraassen brengen de Zeeuwse wielerliefhebbers comfortabel per bus naar Chaam, waar men vanaf ongeveer halfelf tot 's avonds halfzeven de wie lerkoersen kan volgen. Waar de normale prijs voor deze dagtocht veertig gulden be draagt, kunnen de lezers van onze weekbladen voor 36,- van dit aanbod profiteren. In dit bedrag is behalve de busreis ook de en treeprijs begrepen. Het vertrekschema luidt: Vlissingen (veer en stadhuis) 08.00 uur, Souburg (brug) 08.10 uur, Middelburg (NS-station) 08.15 uur, Goes (NS-station) 08.40 uur en Kruiningen (veer) 08.55 uur. Onze lezers uit Zeeuwsch-Vlaanderen kunnen dus vanaf het veer Kruiningen of Vlissingen gebruik maken van deze busdienst. Reservering: AMZ Reisburo: Vlissingen, Walstraat 32 Goes; Goes, Westwal 13; Middelburg, Damplein 3. Holland Int.-Van Fraassen: Terneuzen, Westkolkstr. 36; Middelburg, Londensekaai 19; Goes, Voorstad 18 en Vlissingen, Paul Krugerstr. 21 iiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiimiiiiiiiiiiiiiM^ (ADVERTENTIE) We zijn toch niet van suiker zeker, lijken de bewoners van te huis De Veersesingel in Middelburg zich af te vragen bij al dat gewee en geklaag. Voor hen kunnen de omstandigheden niet bar genoeg zijn. Want terwijl heel Nederland gebukt gaat onder een depressie die bij Pelleboer nog geen vier oplevert, zoeken zij naar nog slechtere omstandigheden. Drie bewoners van groep De Stuw prepareren zich momenteel voor een vijfdaagse overle vingstocht in het hart van de Ardeense wouden. Het tentje en de rugzakken liggen reeds klaar. In tehuis De Veersesingel verblijven jongeren in leeftijd variërend van dertien tot ne gentien jaar. Allemaal zijn ze afkomstig uit Zeeland, alle maal hebben ze te kampen met leerstoornissen. De mees ten genieten daarom speciaal onderwijs op een school voor Moeilijk Lerende Kinderen of zelfs Zeer Moeilijk Lerende Kinderen. De Veersesingel is hun thuisbasis. „We wonen hier in vier zelf standige groepen van onge veer tien kinderen. In 'Het An ker' en 'De Brug' zijn de zoge naamde MLK-kinderen on dergebracht, in 'Het Kraaien nest' wonen de ZMLK-kinde- ren. Daarnaast draait groep 'De Stuw'. Dat is de behandel- groep. Die groep wordt ge vormd door overwegend moei lijk lerende kinderen die ook nog hun specifieke problemen van andere aard hebben", zo schetst een begeleidster van (ADVERTENTIE) Walstraat 78 I Lange Vorststraat 36 Vlissingen I Goes MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk te Middelburg houdt de Stichting Orgelcen trum op dinsdag 26 juli een or gelconcert. De uitvoering wordt gegeven in het kader van een reeks zomeravond- concerten. Deze keer is het or ganist Herman van Vliet die het orgel in de Nieuwe Kerk zal gaan bespelen. Van Vliet heeft gestudeerd aan het Utrechtse Conservato rium. In 1965 behaalde hij het diploma solospel. Ook het ko- raalspel ligt hem na aan het hart en hij speurt graag naar scheppingen van componisten die in de vergetelheid zijn ge raakt. Op het programma dat om acht uur begint, staan on der andere werken van Bach, Handel, Töpfer en Widor. De avond wordt besloten met een koraalfinale van Van Vliet. De Veersesingel de opbouw van het tehuis in het kort. Tijdens de normale school weken wonen en werken de kinderen van De Veersesingel volgens een strak rooster. Na het ontbijt gaan de tieners naar school, aan het eind van de middag wacht het huis werk. De avonduren worden gevuld met het kijken naar te levisie, het draaien van plaatjes, het ontspannen in de recreatieruimte. De vakantie- tijd wordt gebruikt voor het maken van uitstapjes. Vorige week nog bivakkeerden de verschillende groepen in een kampeerhuis in Zoutelande. Veel viel er daar niet te bele ven. Het verhaal is bekend: de regen was de grootste spelbre ker. Drie bewoners van De Stuw kan het slechte weer niet de ren. Met hun groepsgenoten maken zij zich op voor een tiendaags verblijf in de Ar dennen. Voor hen heeft het uitstapje echter een speciale betekenis. Jean Lerech (18), André Voet (15) en Frank Schoonooge (18) zijn uitverko ren om tijdens het uitstapje het basiskamp vijf dagen te verlaten om met minimale uitrusting en begeleiding van Goesenaar Rienk de Toonder te overleven in het heuvelach tige bosgebied. „Er is ons enige tijd geleden gevraagd om iets te verzinnen voor de vacantie. We hebben zelf voorgesteld om de groep te splitsen en met een aantal jon gens een trektocht te houden in de Ardennen. Voor een paar in onze groep zou zo'n inspan ning te zwaar zijn -zij blijven in het basiskamp-, van ons wordt echter verwacht dat we deze inspanning aankunnen", aldus Jean. Samen met André ziet hij de overlevingstocht met vertrouwen tegemoet. André heeft met de Korczak- school reeds een aantal van dergelijke tochten achter de rug, Jean is als actief padvin der ook niet geheel onbekend met het leven onder de ster renhemel. Wat Frank betreft verwacht het tweetal ook niet al te grote problemen. Frank blijkt een begenadigd wande laar. In de Ardennen wordt het viertal geconfronteerd met een kilometerslange wandel route. Geen fraai geplaveid voetpad waarlangs wegw ijzertjes zijn geplaatst, maar slecht begaanbare wegen door bossen, langs grotten en snel- stromende beken. Een woeste omgeving waarin het kompas F De toeristen langs de Zeeuwse kust maken bittere tijden door. Om de tijd te doden worden de stokken kaarten 'boven water gehaald', wordt een spelletje bingo gespeeld of wordt in de kantine van de camping naar het kastje ge loerd. Een dagje aan het strand is er voorlopig niet bij en iedere dag naar museum of bio scoop geeft nu ook niet bepaald het gewenste vakantiegevoel. Het regenachtige weer maakt de kampeerders echter ook creatief. Om de engte van het alleen op slapen berekende tentje te ontvluchten bouwen de vakantiegan gers de meest vreemdsoortige overdekte ter rassen. Meestal is daar niet meer voor nodig dan een armetierig stukje plastic. Een vergun ning wordt niet aangevraagd: nood breekt im mers alle wetten. Aan de andere kant zijn er ook vakantiegangers die vrijwillig kiezen voor een zo primitief mogelijk verblijf in de buiten lucht. Drie jonge avonturiers van De Veersesin gel hebben de rugzak en de slaapzak inmiddels klaar liggen om enkele dagen te gaan 'overle ven in de Belgische Ardennen. een waardevol instrument is en waar stafkaarten uitkomst moeten bieden. „In eerste instantie zullen we alles zelf moeten uitzoeken. Als de problemen ons echt bo ven het hoofd uit stijgen moet Rienk ons met raad en daad bijstaan. Hij heeft de nodige ervaring met dit soort activi teiten. Hij heeft de route ook al eens eerder gelopen. Afge sproken is echter dat hij alleen de helpende hand toesteekt als het echt mis dreigt te gaan." Naast het dagdromen over hun barre tocht houden de drie avonturiers zich voorlo pig bezig met het inspecteren van de uitrusting. Met de fi nanciële hulp van Rotary Walcheren en de Middel burgse middenstand konden goedkoop slaapmatten, een branderset, een kompas, rug zakken en veldflessen worden aangeschaft. Daarnaast wer den de hoogstnoodzakelijke bergschoenen aangeschaft. Om de schoenen uit te lopen en de nodige kilometers in de be nen te krijgen hebben de drie woudlopers enkele dagen gele den geoefend op het traject Middelburg - Vlissingen. Een afstand die natuurlijk niet te vergelijken is met de tochten van zes uur die zij in de Ar dennen dagelijks voor de 'schoenen' krijgen. „De overlevingstocht is in derdaad een hele onderne ming. Voor ons is het ook de eerste keer dat we iets derge lijks op touw zetten. We ver wachten echter veel van de therapeutische waarde van de vijfdaagse trektocht. De jon gens zullen vaak worden ge confronteerd met minder leuke momenten. Juist dan zijn ze op elkaar aangewezen, juist dan moeten ze elkaar helpen. Samen zoeken naar een oplossing, elkaar steunen door dik en dun. Daarnaast bestaat het voordeel van de gesplitste groep. In het basis kamp blijven kinderen van ongeveer hetzelfde niveau achter. Daar kunnen we dan wat meer tijd aan besteden, daarmee kunnen we wat ge makkelijker leuke dingen doen." (ADVERTENTIE) Weekblad De Scheldebode beschikt al geruime tijd over een telefax-aansluiting. De thans in gebruik zijnde apparatuur is 24 uur per dag ingeschakeld, zodat u op elk door u gewenst moment redaktionele berichten en/of advertentieteksten aan ons kunt overseinen. Onze telefax is bereikbaar op tel.nr. 01184-11446. Weekblad „De Scheldebode" VEERE - Op aandrang van het Recreatieschap Veerse Meer heeft Rijkswaterstaat besloten het huidige waterpeil in het Veerse Meer tot 2 okto ber te handhaven. Dat bete kent dat het seizoen voor de watersporters met vijf weken wordt verlengd. De samen werkende bedrijven rond het Veerse Meer is gevraagd in te spelen op deze nieuwe situatie. Het waterpeil in het Veerse Meer wordt tot en met 2 okto ber gehandhaafd op 0 NAP, het geldende zomerpeil. Van 3 tot 30 oktober wordt het tus- senpeil van -0,30 meter NAP gehanteerd. Pas in november wordt overgegaan op het win- terpeil van 70 centimeter on der Nieuw Amsterdams Peil. De afgelopen twee jaar heeft Rijkswaterstaat geëxpe rimenteerd met het tussenpeil van -0,30 meter NAP. Geble ken is dat een en ander sei- zoenverlengend werkt en dat een aantal recreatiebedrijven langer open blijft voor het pu bliek. Sommigen zelfs tot na de herfstvakantie. Het recreatieschap Veerse Meer beoogt met de maatregel bij te dragen aan seizoensver lenging en een betere moge lijkheid tot vakantiespreiding. Alvorens Rijkswaterstaat aan de wensen van het schap tege moet kwam, is overleg ge voerd tussen de twee partijen, provinciale waterstaat, de dienst der domeinen, Staats bosbeheer, het consulentschap openluchtrecreatie van het ministerie vor landbouw en visserij en soortgelijke instan ties. De samenwerkende be- ZEELAND - De collecte voor de gehandicaptensport heeft in de provincie Zeeland een recordbedrag opgeleverd. De vrijwillige collectanten brachten dit voorjaar niet minder dan 99.470,82 bij elk aar. Dat is bijna drieduizend gulden meer dan vorig jaar. VLISSINGEN - Wim Wil schut uit Schoonedijke geeft vrijdag 22 juli een concert in de St. Jacobskerk in Vlissin gen. Het marktconcert begint om twaalf uur. Wim Wilschut studeert sinds 1983 aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. Hij krijgt les van Bram Beek man en Gerard Dekker. Hij is organist van de Nederlands Hervormde Kerk in Schoone dijke en van de Kruiskerk in breda. Als clavecinist treedt hij regelmatig op met het Til- burgs barok-ensemble San- trantwiet. Vrijdagmiddag speelt hij werken van Bruhns, Bach en Dupré. drijven rond het Veerse Meer, verenigd in de stichting Pro motie Veerse Meer, is ge vraagd met de organisatie van activiteiten in te spelen op de nieuwe situatie. Het recreatie schap Veerse meer heeft zelf raambiljetten en stickers laten drukken om de potentiele be zoekers op de verlenging van het seizoen te attenderen. De langere handhaving van het zomerpeil is opgezet als experiment. Evaluatie moet uitwijzen of er de komende ja ren mee wordt doorgegaan. Van belang daarbij is de be slissing van de minister van verkeer en waterstaat over het waterbeheer ter plaatse. VLISSINGEN - Donderdag 21 juli wordt geheel vol gens traditie vuurwerk ontstoken tijdens de Vlissingse kermis. Het festijn begint even na zonsondergang om half elf nabij het Arsenaal aan de Vissershaven. Om het vuurwerk goed te kunnen bekijken, kan men het beste een plaatsje zoeken op het Keizersbolwerk, het plein bij het standbeeld van Michiel de Ruijter. Ook vanaf de Oranjedijk, tussen de Oranjemolen en het Arse naal, kan het kleurrijke spektakel prima gevolgd worden. Als het vuurwerk door slechte weersomstandigheden donderdag niet mogelijk is, zal het worden uitgesteld naar vrijdag 22 juli. Het vuurwerk wordt aangeboden door de gezamenlijke kermisexploitanten. ZEELAND - Zeeland ontvangt maandag 25 juli een groep oudstrijders uit het Schotse Edinburgh. De voormalige mili tairen brengen een bezoek aan Borsele, Goes en Vlissingen. In Baarland worden kransen gelegd bij het monument van de 52e Lowland Divisie. De vijftig oudstrijders van het Royal British Legion wor den maandagmorgen om tien uur ontvangen op het gemeen tehuis van Borsele. Na een ontvangst door burgemeester en wethouders volgt een rondrit door Zeeland met als eindsta tion de militaire begraafplaats in Baarland. Na het leggen van de kransen reist het gezelschap door naar Goes waar de oudstrijders worden ontvangen door het college van B en W. In het Wapen van Goes krijgen de Britse gasten een lunch aangeboden door de gemeenten Goes en Borsele. Aan het eind van de middag worden de oudstrijders verwacht in Ho tel Brittania in Vlissingen. Daar worden zij toegesproken door burgemeester J. van der Doef. COLIJNSPLAAT - In de vakantieperiode staat de ten toonstelling 'Zeehonden in de Zeeuwse wateren' opge steld in de watersportcentra Zierikzee en Colijnsplaat. Voor deze plaatsen is gekozen omdat ze liggen in de om geving van de belangrijkste rustgebieden voor de zee hond. Met de tentoonstelling wordt ondermeer beoogd de watersporter op de hoogte te brengen van de aanwezig heid van de zeehond in de Zeeuwse wateren en de voor waarden voor een herstel van de zeehondenpopulatie. In Zierikzee is de tentoonstelling tot en met 26 juli da gelijks te bezichtigen tussen twee uur 's middags en zeven uur 's avonds op het adres Scheepstimmerdij k 4. In Co lijnsplaat kan van 29 juli tot en met 13 augustus een be zoek aan de tentoonstelling worden gebracht. Expositie ruimte is het dorpshuis De Brug. Hier zijn de openingsu ren van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Op beide lokaties is de toegang gratis.

Scheldebode | 1988 | | pagina 1