Circus Holiday op Walcheren Westkapelse Zeedijk eindelijk op Deltahoogte Leuke wijnactie voor opknap van 'Miniatuur Vlissingen' I knuijt HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GA AT ZITTEN LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Korting voor de lezers van de Scheldebode Rotary Walcheren steunt regionale organisaties Korting voor onze lezers NIET BEZORGD AAN BEZITTERS/GEBRUIKERS VAN TELEFAX-APPARATUUR... 01 uur fpto service SPRINT PHOTO DE SLAGER DIE VERS VAN HET MES WIL VERKOPEN HAAKT EVEN IN OP DE SCHELDEBODE WESTKAPELLE - De omvangrijke dijkverzwa ring bij het Walcherse dorp Westkapelle heeft de afgelopen jaren behoorlijk overlast veroorzaakt bij de inwoners. In twee jaar werd er 1.658.000 m2 zand, 53.000 m2 klei en 375.938 ton andere materialen in deze dijk verwerkt. De aanvoerwegen naar de dijk liepen dikwijls door dit karakteristieke dorp. West kapelle werd geconfronteerd met zwaar bouwver- keer, zandverstuivingen en geluidsoverlast. Zelfs in dit dorp van dijkwerkers fronste men de wenk brauwen: was "dun ouwe diek" toch niet beter? UW SCHELDEBODt BEL 01184-19910 Let op Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. DE SCHFLDEBODE Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Correspondenten: Ronald Hagen, tel. privé 01184- 67954, Corine Krul, tel. privé 01184-11633, T osca Houtstra, tel. privé 01184-71672. 301 UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN WOENSDAG 6 JULI 1988 KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN <z ZOUTELANDE - Circus Holiday, het grootste tentcir cus van Nederland, komt naar Walcheren. Op woensdag 13 juli geven de clowns, acroba ten en de levende have van het bekende circus voorstellingen in Zoutelande, donderdag 14 juli worden de tenten opgesla gen in Vrouwenpolder. Lezers van de Scheldebode kunnen deze voorstellingen tegen aan trekkelijke prijzen bijwonen. Tegen inlevering van de re ductie-bon elders op deze pa gina krijgen onze lezers maar liefst vijf gulden korting op een plaatsbewijs loge, stalles, eerste rang of tweede rang. Circus Holiday toert mo menteel door ons land met een gloednieuwe show. Een ruim twee uur durend totaal-pro gramma waaraan niet minder dan zeventig internationale artiesten hun medewerking verlenen. Gezamenlijk bren gen zij een groot aantal ver rassende clown-entrees, adembenemende luchtattrac- ties en een keur van zeldzame diernummers. Primeur voor de Nederlandse circuspiste is het optreden van Ravicki, een 2500 kilo zware Afrikaanse neushoorn, en zijn dresseur Alberto Althoff. De levenslus tige neushoorn Ravicki wordt in Circus Holiday met uiterste zorg omringd. Later -als hij volwassen is, vijf meter lang is en 5000 kilo weegt- moet Ra vicki het symbool worden van de strijd tegen de uitroeiing van zijn soort. Tot die tijd mag de verrassend snelle kolos zich heerlijk uitleven in de piste van het circus. Niet alleen Ravicki zorgt in Goes en in Kamperland voor de nodige humor, spanning en sensatie. Circus Holiday heeft tijdens de Zomertour 1988 meer in huis. Zo zullen jong en oud plezier beleven aan de op tredens van de muzikale clownsgroep Ron Ronell and Company, die een leuke act hebben opgebouwd rondom een bewegende Amerikaanse stoel. Adembenemend zijn de verrichtingen van een aantal acrobaten in de nok van de circustent op het zogenaamde 'Rad des Doods'. Een modern luchtnummer waarbij van de acrobaten een groot atletisch vermogen, pure snelheid en een perfect evenwichtsgevoel wordt gevraagd. Vertederend is het optreden van Miss Mariska met haar witte tortelduiven en kaka- toe's. De gevleugelde vrienden vliegen en landen op com mando en kunnen zelfs uit de voeten op kleine fietsjes. In diaan Geronimo en zijn Wild- West Company stunnten met zwepen, pijlen en bijlen, de Marokkaanse springgroep Larbi bouwt metershoge men selijke pyramides. Een van de hoogtepunten in het pro gramma is het optreden van de hoogdraadkunstenaar Lo- tharo. Zonder balanceerstang en vangnet waagt Lotharo zich op een hoogte van tien meter aan een achterwaartse salto op een strakgespannen kabel. Naast de nodige acrobatiek heeft Circus Holiday een groot aantal nummers met dieren in haar programma opgenomen. Nummers van absolute we reldklasse. Alberto Althoff is uiteraard niet voor niets on derscheiden met de Oscar Carré Trofee, een onderschei ding van de Nederlandse Club van Circusvrienden. Behalve met de neushoorn Ravicki verschijnt Althoff in de ring met een nijlpaard, Afrikaanse olifanten, lama's, watoessi's, Tibethaanse Yaks en Siberi sche kamelen. Paardenlief hebbers kunnen hun hart op halen bij een vrijheidsdressur met acht koolzwarte Friese hengsten. Iedereen die weg is van witte en zwarte poedels kan genieten van het optreden van Ronells Poedelrevue. Marga Ronell brengt een ko misch nummer met een zebra. In Zoutelande zet Circus Holiday haar tenten op aan de Westkapelseweg. Woensdag 13 juli worden daar voorstellin gen gegeven om 16.00 en 20.00 uur. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar voor aanvang van de voorstellingen aan de kassa van het circus. In de voorverkoop zijn entreebewij zen te verkrijgen bij op het adres Ooststraat 19. Telefo nisch reserveren is mogelijk onder nummer 01186 - 1364. In Vrouwenpolder worden don derdag 14 juli twee voorstel lingen gegeven bij fort De Haakweg. In de voorverkoop zijn kaarten te verkrijgen bij de VW aan de Dorpsdijk 19, telefoon 01189-1577. LEZ tem# Circus Holiday en de Scheldebode geven VIJF GUL DEN korting op een plaatsbewijs loge, stalles, eerste rang en tweede rang tegen inlevering van deze bon bij de kassa van het circus. Bij inlevering van de bon op een voorverkoopadres krijgen onze lezers 44» reductie. Naam: Adres: Woonplaats: lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Feest rond een dijk van een dijk Johan van Cranenburg en Piet Westerbeke, opzichters van het Waterschap Walche ren en gestationeerd in West kapelle hebben een andere mening. Zij zijn een nieuwe generatie Westkapelse dijk werkers en uitgerust met mo derne communicatiemiddelen en met computers onderhou den en controleren ze de nieuwe zeewering. Naast het vakmanschap van de oude dijkwerkers spelen tegen woordig budgettering, effi ciency en planning een be langrijke rol. Johan van Cranenburgh: „Ik ben blij dat deze zeedijk klaar is want dit punt is het meest bedreigde en aangeval len gedeelte van Nederland. De oude zeedijk was in feite een lappendeken, na iedere storm was er wel stormschade, het bovengedeelte bijvoor beeld bestond uit betonpalen uit 1946. Als het 's nachts stormde ging ik wel eens mijn bed uit en liep ik een rondje over de dijk, nu slaap ik toch wel rustiger. Natuurlijk blijft dijkbewaking bestaan, we lo pen stormwacht als Rijkswa terstaat uit Den Haag een be richt stuurt. Meestal is dit noodzakelijk als het water bo ven 4.25 meter N.A.P. is geste gen. We controleren dan met twee mensen de dijk 1 uur voor- en 1 uur na hoog water, je let vooral op het rommelen van de basaltkeien, belangrijk is dat het onderste gedeelte van de dijk intact blijft. Is er schade geconstateerd dan wordt onmiddellijk de dienst gewaarschuwd en kunnen we de schade provisorisch dich ten. Dit gaat alleen bij af gaand tij. Zo hadden we bij voorbeeld in 1986 een gat van ongeveer 300 vierkante meter. voor het opkomend tij hadden we het gat al gedicht met ste nen die direct werden aange voerd door acht vrachtwa gens." „De Westkapelse zee dijk is in de afgelopen twee jaar eindelijk op deltahoogte gebracht, een verhoging van 4 a 5 meter en een verbreding landinwaarts waardoor er 29 huizen moesten worden ge sloopt, de helling van de glooi ing is niet zo steil meer als vroeger waardoor de golven hun kracht verliezen als ze op het land aanstormen. De totale kosten voor dit project bedra gen ca. 50 miljoen gulden, een behoorlijk bedrag, maar wel noodzakelijk. Dagelijks werkt een plaatselijke ploeg dijk werkers en kantonniers aan de dijk, opzichter is collega Piet Westerbeke. Zo onder houden en herstellen we de 120 strandhoofden maar we letten ook op de kale duinlopen, aan tastingen en verzakkingen van de dijken en zorgen voor voldoende aanplant. In het voor- en najaar worden voor namelijk de grotere werken uitgevoerd, want dan zijn de getijden het meest gunstig. Ook het peilen van de vooroe ver behoort tot de taak van het Waterschap, vroeger gebeurde dat nog met een roeiboot, te genwoordig hebben we de be schikking over een speciaal schip volgestouwd met mo derne apparatuur." Het Waterschip Walcheren heeft een verantwoordelijke taak maar toch beseft het pu bliek dit niet altijd. Vroeger was de burger veel meer be trokken bij de dijkwerken. Dit beschrijft o.a. dhr. L.M. Hol- lestelle, archivaris van het Waterschap, in zijn artikel voor de Heemkundige Kring Walcheren. „In eerste instantie waren alle boeren op Walcheren ver plicht om te helpen bij herstel lingswerkzaamheden aan de zeewering. Dit was een voort vloeisel van het oude Middel eeuwse dijkrecht In tijden van nood kwamen zij -ver- maent sijnde met clockge- slagh- naar de plaats des on- heils met hun gereedschappen om de helpende hand toe te steken. Bij plakkaten was be paald dat iedere inwoner, die een bepaalde hoeveelheid grond pachtte en een bepaald aantal paarden had, verplicht was een kar met twee kram- spaden beschikbaar te hebben om in geval van nood daarmee naar de dijk te komen. In Westkapelle ging al gauw de mannelijke beroepsbevolking zich specialiseren in het on derhouden en herstellen van de dijk. De Westkapelse dijkwer kers zijn bekend, niet alleen om de typering dat hun hoof den net als basaltblokken zijn, maar ook om hun vaardighe den en vakmanschap. Men kende twee standen: de gou den-knoppen-ploeg en de dijkwerkers. Tot de eerste groep hoorden de boeren; de gouden versierselen op hun kleding maakten geen misver stand mogelijk. De dijkwerkers hadden zich verenigd in de vereniging: "Hebt uw naasten lief als u zeiven" en werkten volgens een ploegenstelsel van onge veer 30 man per ploeg. Storm schade bezorgde de dijkwer kers werk en inkomen. In an dere dorpen werd verteld, dat bij zware storm de Westka pelse vrouwen koeken gingen bakken, een bezigheid die vroeger alleen bij feestelijke gelegenheden voorkwam", al dus dhr. Hollestelle. De tijden zijn aan het ver anderen maar de strijd tegen het water is hetzelfde geble ven. Moderne technieken en materialen winnen steeds meer terrein. Het Waterschap Walcheren is trots op de ver beterde zeedijk anno 1988, daarom zal in het Polderhuis in de Zuidstraat te Westka pelle een tentoonstelling wor den gehouden over de geschie denis van deze bekende dijk. Tevens kan het publiek, d.m.v. foto's enig inzicht krijgen in de technische details, machines, voertuigen en schepen die no dig waren om in twee jaar deze vier kilometer lange zee- (ADVERTENTIE) Weekblad De Scheldebode beschikt al geruime tijd over een telefax-aansluiting. De thans in gebruik zijnde apparatuur is 24 uur per dag ingeschakeld, zodat u op elk door u gewenst moment redaktionele berichten en/of advertentieteksten aan ons kunt overseinen. Onze telefax is bereikbaar op tel.nr. 01184-11446. Weekblad „De Scheldebode" VLISSINGEN - Dat de Bou levard van Vlissingen in Mi niatuur Walcheren er hoogst belabberd aan toe is, mag als bekend worden beschouwd. Dat een grondige opknapbeurt handenvol geld gaat kosten zal ook niemand vreemd in de oren klinken. Om toch iets aan het 'gezicht' van Vlissingen te kunnen doen hebben de win kels van Albert Heyn in Vlis singen een leuke actie op touw gezet. Vrijdag jongstleden werden in het Mirocenter aan de Gildeweg in Vlissingen flessen wijn gepresenteerd met op het etiket het tref woord Vlissingen '88 en een afbeelding van de Gevangen- toren. De bedoeling van de ac tie is dat van elke verkochte fles wijn één gulden naar Mi niatuur Walcheren gaat. Het geld moet dan wel worden ge bruikt voor de opknap van de mini-boulevard. Naar een idee van bedrijfs leider Aarnoudse van de Al- bert Heyn-vestiging in de Scheldestraat zijn de komende weken bij 's lands grootste kruidenier een rode Bergerac en een witte Bordeaux te koop.De heer Kleijne van het Mirocenter in Vlissingen legt uit: „Het idee ontstond eigenlijk omdat we bij Albert Heyn wel meer doen met wijnacties. We zijn toen in overleg getreden en hebben gekozen voor Vlis singen '88. Dat is ook te zien op het etiket van de flessen. In to taal hebben we 6000 flessen gebotteld waarvan steeds één gulden zal worden afgedragen aan Vlissingen Promotions. We hopen toch minimaal tien duizend gulden bijeen te bren gen voor het opbeuren van het stukje Vlissingen in Miniatuur Walcheren. Met deze actie moet dat lukken, zeker gezien de eerste reacties op het initia tief. Vooral voor de toeristen is zo'n fles natuurlijk leuk als aandenken. Daarnaast is het naar onze mening ook leuk voor de horeca om wijn uit deze flessen te schenken. We weten bijvoorbeeld dat de Ge vangentoren de wijn reeds op haar tafels heeft staan. We ho pen dat meer restaurants dit voorbeeld gaan volgen." De flessen kosten 5,95 per stuk. Bij aankoop van twaalf flessen krijgen de klanten een flesje gratis. dijk te realiseren. Deze ten toonstelling, een dijk van een dijk, valt samen met de West kapelse dij kfeesten die gehou den worden van 8 t/m 23 juli. De openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur (alleen op werkdagen). Hoogtepunten van de West kapelse dij kf eesten zijn o.a.: 13 juli, 16.00 uur: Demonstraties rondom het thema Walcheren in oude klederdrachten en am bachten. 15 juli, 19.30 uur: Stuntvliegen boven de zeedijk. 20 juli, 20.00 uur: Skeelerwed strijd waaraan vele promi nente skeeleratleten meedoen. De wedstrijd zal muzikaal worden opgeluisterd door de Original Haihepic Rototon Streetparade Jazzband. 21 juli, 20.30 uur: Een optreden van de Achterhoekse popformatie Normaal. 23 juli, 10.00 uur: He- likoptervluchten boven de zeedijk en N.W. Walcheren, 20.00 uur: Feest met aanslui tend groots vuurwerk op de Zuiderhoofdweg. VLISSINGEN - De Rotary Walcheren heeft drie regio nale instellingen 'beloond' met een financiële bijdrage. Zowel de Speelstad Vlissingen, kin dertheater De Marskramer als het tehuis Veersesingel ont vingen van de Walcherse ser viceclub een donatie onder couvert. De geschonken gelden worden door de drie uitverko ren organisaties voor verschil lende doelen aangewend. De leden van de Rotary Walcheren hebben de gelden voor de drie uitverkoren 'goede doelen' in eigen kring bijeengebracht. „Wel vaker probeert Rotary Walcheren op deze manier een aantal goede doelen daadwer kelijk te steunen. Bewust wordt daarbij gekozen voor organisaties uit de eigen regio, omdat de Rotary over het al gemeen werkt aan projecten die de landsgrenzen ver over schrijden. Een mooi voorbeeld daarvan is de actie 'Polio de Wereld uit', een actie waar voor de Rotary Nederland zich al jaren sterk maakt. Omdat we ook streven naar bekend heid in de eigen regio en onze eigen achterban niet willen vergeten, vinden wij het juist om ook in de directe omgeving zo nu en dan ons gezicht te la ten zien", aldus een van de be stuursleden van de Walcherse serviceclub. Tegen de achtergrond dat de Rotary het een en ander wil betekenen voor de samenle ving is intern gezocht naar projecten op Walcheren die een financieel steuntje in de rug best konden gebruiken. „We hebben inderdaad uit gekeken naar goede doelen op Walcheren en zijn tot de con clusie gekomen dat die er erg veel zijn. Dat we uiteindelijk hebben gekozen voor Speel stad Vlissingen, De Marskra mer en de Veersesingel komt omdat we deze organisaties al wat langer kennen en weten dat de gelden goed zullen wor den besteed. Uiteraard valt het ons zwaar dat we keuzes moeten maken, maar ook onze financiële middelen zijn uiter aard beperkt." Dat de giften goed worden besteed is de Rotary Walche ren wel duidelijk. Zo zal Speelstad Vlissingen de gelden gebruiken voor de aanschaf van een kleuterbad. Dit bad wordt reeds tijdens Speelstad '88 in gebruik genomen. Vanaf 26 juli kunnen de jongste deel nemers aan de Vlissingse zo- meractiviteit naar hartelust spetteren en spartelen in het nieuwe bad. Kindertheater De Marskra mer hoopt met de verkregen gelden de nodige basisbeno digdheden te kunnen aan schaffen. Hoog op het verlang lijstje staat bijvoorbeeld een schminkdoos. Daarnaast wordt naarstig gezocht naar een eigen regisseur. De Veersesingel wendt de donatie aan om een aantal licht gehandicapte jongeren op overlevingskamp in de Arden nen te sturen. Eind deze maand gaan acht jeugdige be woners van het Middelburgse tehuis naar de Belgische heu vels om daar twee weken lang door de natuur te trekken. Aan deze tochten wordt door de begeleiders van de jongeren een grote therapeutische waarde toegekend. De kinde ren die normaliter tamelijk kwetsbaar in de samenleving staan moeten zich tijdens de tochten door het heuvelland helemaal zelf zien te redden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Walstraat 78 I Lange Vorststraat 36 Vlissingen I Goes VOOR DE BETERE MANNENMODE HOEDEN EN PETTEN Nu ook een ruime sortering in de grotere matenkleding St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN Voor zo'n smeuïge advertentiekampagne. Die gaat huis aan huis aan huis In stad en wijk en dorp. ledereen krijgt 'm, iedere week; en gaat er even lekker voor zitten Oude mensen, jonge mensen; man en vrouw. Dat hebben NIPO-onderzoeken wel bewezen. Want de Scheldebode is eigen. De Scheldebode biedt de adverteerder tal van kombinatiemogelijkheden tot marktverruiming. Liever in de buurt? Ook dat kan. En ais u daar die kiene kombinatieprijzen, dte kraakheldere druk en die vtekkeloze verspreiding bij optelt, en sowieso, dat lage tanet, dan moet u toch wel tot de slotsom komen, dat u met zo'n advertentie kampagne in de Scheldebode wel eens heel voordelig heel wat vaker met 't bijltje zou kunnen haken. Bel dus meteen voor meer informatie JVÖ

Scheldebode | 1988 | | pagina 1