Groot aantal brandwonden door onzorgvuldig handelen Historisch Fort Rammekens weer open voor het publiek Cross op Sloehaven-circuit VVV-kantoor Vlissingen in seizoen zondag open DEA CREMESPOELING Orgelconcert Nieuwe kerk Denk en Doe Expositie Nico Hopman Expositie op de veerboot Toertocht Orgelconcert in Vrouwenpolder SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 JUL11988 Voorkomt klitten en maakt 't haar beter kambaar. Halve liter-fles van4£5voor A r maar 11^ VLISSINGEN - Met het aanbreken van de vakantieperiode ziet de Nederlandse Brand wonden Stichting de ko mende maanden met enige angst tegemoet. De dagen rond de jaar wisseling zorgen niet langer meer voor het re cord aan brandwondon gevallen. Leuzen als "In een klap was ik van mijn puistjes af" zorg den dat er met meer voorzichtigheid met vuurwerk werd omge sprongen. Jammer ge noeg kent nu de vakan- tietijd de twijfelachtige eer om het aantal brandwondongevallen tot recordhoogte te laten stijgen. 311 Knip uit en lever in bij Uw D.A. drogist. Geldig t/m 16-7-1988. zoling de voorraad strekt. Kampeerders spelen met vuur vat, kom je er niet meer heel huids uit. Het tentmateriaal is tegenwoordig vaak van nylon dus de gevolgen zijn niet meer te overzien, het vuur gaat bij zonder snel. Gebruik in zo'n klein tentje dus gewoon een zaklamp voor verlichting en kook buiten." „Ook vaak oorzaak van on gelukken, is het vervangen van die kleine butagasflesjes. Ik wil eigenlijk benadrukken dat de gebruiksaanwijzing ge lezen moet worden, een hele boel mensen schroeven het flesje er doodleuk in, zonder de brander verwijderd te heb ben. Gevolg is dat er meteen een gaatje in het gasflesje ge maakt wordt. Het gas kan er, al of niet vloeibaar, zo uitko men en weer is het dan zaak dat er geen vuur aanwezig is. Een sigaret is al genoeg." Mevrouw Krijgsman wil nog eens extra waarschuwen voor het gebruik van spiritus tijdens de barbecue. „In tegenstelling tot wat er op sommige flessen staat, sprenkel geen brandspiritus over de barbecue. Door de warmte of het vuur kan de fles vlamvatten, met als gevolg dat die als een brandende raket door de tuin vliegt. Aanmaak blokjes zijn net zo bruikbaar en stukken veiliger." Over het gebruik van klan- destiene LPG-tanks voor ko ken, verlichten of verwarmen in boot, caravan of tuinhuisje, of andere levensgevaarlijke vindingrijke ideeën, wil me vrouw Krijgsman liever maar zwijgen. „Verkeerde en gevaarlijke zuinigheid, veel veiliger is het wanneer je spullen aan de ge stelde eisen voldoen, iets wat je voor een prettige vakantie over moet hebben." Schrijnende voorbeelden van hoe het niet moet kent mevrouw Krijgsman dus ge noeg, als verpleegster werd ze herhaaldelijke malen met de slachtoffers geconfronteerd. „Vooral de ondernemings lust van kinderen wordt vaak onderschat. Bij een brand wondongeluk met kinderen blijkt in tachtig procent van de gevallen dat de ouders in de buurt waren! Juist bij ver branden geldt voorkomen is beter dan genezen. Wees met kinderen extra voorzichtig. En als het dan toch gebeurt: on- middelijk koelen met water, tenminste tien minuten en al tijd naar de dokter." Mensen die graag meer wil len weten over brandveilig heid tijdens de vakantie, kun nen de speciale vakantiefolder van de Brandwonden Stich ting ophalen bij het kantoor van de Scheldebode, Toren straat 5 in Vlissingen. Mevrouw Krijgsman van de Brandwonden Stichting: kampeerders spelen te vaak met vuur. MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg geeft de Haagse organist San- der van Marion dinsdag 12 juli een orgelconcert dat de titel 'Klanken uit vijfhonderd jaar orgelmuziek' heeft gekregen. Sander van Marion is er een voorstander van om het orgel bij een zo groot mogelijk pu bliek bij dit orgelspel te be trekken. Op het programma staat ter opening een improvisatie over gez. 293 waarna hij vervolgt met Lo ballo dell Intorcia uit de zestiende eeuw. Uit de ze ventiende eeuw speelt hij het choralvorspiel 'O Mensch, be- wein dien Sünd gross' van Joh. S. Bach en het concert in F van T. Albioni. Vervolgens de achttiende eeuw met Sonata in G van Soler. Uit de negen tiende eeuw het Allegretto; Prière et Berceuse en Fantai- sie, uit 'Miniaturen' van Flor Peeters. Het concert wordt be sloten met improvisatie. Het orgelconcert begint om acht uur. „In de zomermaanden ver toont het aantal ongevallen, waarbij brandwonden optre den, een plotselinge piek", al dus mevrouw Krijgsman, lid van het voorlichtingsteam van de Brandwonden Stichting. „Het blij kt dat de mensen in deze periode enorm onzorg vuldig met vuur en hitte om gaan. Op de camping, de boot of tijdens de barbecue, ze heb ben geen flauw idee. Een shel tertentje bijvoorbeeld is een veel te kleine ruimte voor een gaslampje of zo'n klein bran- dertje. Die dingen zijn uitslui tend voor gebruik buiten. Wanneer de gasdamp, die zwaarder is dan lucht, in het tentje blijft hangen en vlam VLISSINGEN - Het Vlis- singse Activiteiten Fonds houdt in samenwerking met de Schaakvereniging Vlissin gen en de Sjoelvereniging Schijf '83 op dinsdag 12 juli een 'Denk en Doe-avond'. De activiteiten vinden plaats op de stoep van hotel Britannia- Watertoren aan de Boulevard Evertsen. Tussen zeven en ne gen uur worden demonstraties gegeven met een openlucht schaakspel, snelschaken, schaakcomputer, sjoelen en gatenbak. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Ruyterzaal in het hotel. Pu bliek kan gratis aan de activi teiten deelnemen. RITTHEM - Het strategisch gelegen Fort Rammekens aan de monding van de Wester- schelde is sinds afgelopen maandag weer open voor be zichtiging. Elke dinsdagavond (tot en met 23 augustus) zijn er rondleidingen door het fort en het omliggende natuurgebied. Onder leiding van een gids van de werkgroep Natuur- en Milieu-educatie Walcheren kunnen de uitgestrekte schor ren en de bosrijke omgeving bekeken worden. De rondlei dingen beginnen om 19.30 urn en duren anderhalf uur. Fort Rammekens heeft een rijke historie. In 1547 liet Ma ria van Hongarije (zuster van Karei V), die toen landvoogdes in deze streken was, het fort bouwen. De plek was destijds uiterst strategisch, omdat het scheepvaartverkeer naar het toen bloeiende Middelburg van daaruit kon worden be heerst. Ook kon een deel van de Schelde en de Walcherse rede richting Vlissingen wor den gecontroleerd. Het fort heeft in de loop van de tijd heel verschillende bewoners gehad. Tijdens de 80-jarige oorlog hebben Spanjaarden, Geuzen en Engelsen het fort in handen gehad. Karei V ver trok vandaar naar Spanje in 1556, en Prins Maurits startte er zijn expeditie voor de Slag bij Nieuwpoort in 1600. Napo leon kwam er in 1810 om het fort te verbouwen, want de vesting moest aan de tijd wor den aangepast. In de Tweede Wereldoorlog hadden de Duit sers het fort ingenomen. En te genwoordig komen er talloze recreanten naar toe om deze attractie eens nader te bekij ken. Het fort is eigendom van Staatsbosbeheer. Naast de be langrijke historische heeft het fort ook bouwkundige beteke nis. Fort Rammekens is als verdedigingswerk uniek in zijn soort. Nergens in West- en Midden-Europa is een ouder bastionvormig fort in zó goede toestand bewaard gebleven. Het vertegenwoordigt dan ook één van de belangrijkste mo numenten van de Italiaanse Renaissance in de Neder landse bouwkunst. Bovendien heeft het fort een enorme waarde als natuurmo nument. Op de muren, in de bastions, kazematten, de gracht en op de aarden wallen komt een rijke verscheiden heid aan planten en dieren voor, waaronder zeldzame ex emplaren, zoals de goudgele muurbloem, die oorspronke lijk uit het Middellandse Zee gebied komt. Er huizen ver schillende soorten vleermui zen en het monument biedt plaats aan talloze vogels. Aan de oostzijde grenst het fort aan het laatste zoutwaterschor in Zuidwest- Nederland, dat he lemaal onder invloed staat van de getijdestromen. Het Rammekensschor dient be halve als broedplaats ook als rust- en fouragegebied voor veel vogels. De laatste tijd is er veel ge krakeel om dit schor. De Ge deputeerde Staten van de Pro vincie Zeeland gaan er name lijk mee akkoord dat het Ha venschap Vlissingen dit schor gaat gebruiken voor opslag van vervuild slib uit de Sloe- havens. De gemeente Vlissin gen en de natuurbescherming zijn hier fel tegen. En nu is het de vraag hóe de landelijke po litiek reageert. Wanneer deze pogingen doorgaan van de Provinciale Staten om het Rammekensfort met vervuild slib te bedekken, gaat een uniek natuurmonument verlo ren. een tocht over vijf of over tien kilometer. AFSCHEID - De MTS Vlissingen heeft afscheid genomen van docent Bouwkunde de heer Ver hulst, conciërge Brasser en schoolbediende Trim- pe. Vrijdag 1 juli zijn de scheidende werknemers door directie en personeel uitgezwaaid. GESLAAGD - Aan de Modevakschool Haarlem in Middelburg en Goes zijn tien kandidaten ge slaagd voor het examen Costumiere. De geslaag den zijn Gerdie Kole uit Wemeldinge, Annemarie Bosman uit Heinkens- zand, mevrouw Hengst- Verhulst uit Westkapelle, Thea Meulmeester uit Middelburg, mevrouw Heumes-Coppoolse uit Middelburg, Jolanda Krijnsen uit Waarde, Ca roline Boot uit Kerkwer- ve, Setske Koppelaar uit Middelburg, Ina Cop- poolse uit Middelburg en Anita Janssen uit Mid delburg. RINGRIJDEN - Op de speelweide in de Burge meester Geuzestraat in Aagtekerke worden za terdag aanstaande de ge hele dag wedstrijden ringrijden te paard ge houden. VLISSINGEN - Op het Sloehaven-circuit van Vlissin gen-Oost wordt zondag 10 juli een jeugd-regio motocross ge reden waaraan honderdtach tig, veelal jonge coureurs, uit de regio Zuid-Holland deelne men. De rijders komen uit in ne gen klassen waarvan er zes jeugdklassen zijn. De aller kleinste coureurs vanaf zes jaar bijten 't spits af in de klasse 50 cc automaten. In de klassen 60 cc versnellingen is Erwin Robins uit Helmond de favoriet en neemt hij het op tegen zijn concurrent de Mid delburger Frans van Wezel. Verder die dag starten de jeugdklassen 80 cc mini, 80 cc grote wielen en de 125 cc. Laatste klasse heeft als favo riet Marco Overweel uit Mid delburg die de Zeeuwse eer hoog moet houden. Als afslui ting rijden de crossers van de VEERE - Op zaterdag 9 juli wordt in De Schotse Huizen in Veere een tentoonstelling ge opend van werken van Nico Hopman. In het kader van de William en Mary-herdenking exposeert de zeeschilder en oud-loods werken onder de titel "De zee als verbinding tussen Nederland en Enge land". Zijn kleindochter Ger- brig Hopman exposeert enkele beeldhouwwerken. Beide ten toonstellingen zijn te bezichti gen tot en met 7 augustus. 250 cc en 500 cc klasse met in de zwaarste klasse Ad Meer man uit Vlissingen. Het jeugdcrossen is nog steeds veelal een totale fami lie-aangelegenheid waarbij VROUWENPOLDER Vrouwenpolder kent al een aantal jaren de traditie om tij dens de zomer een aantal or gelconcerten in de Gerefor meerde Kerk te organiseren. Op 11 juli is er een orgelcon cert van de Middelburger Bram Beekman met werken van J.S. Bach, A. Guilmant en Max Reger. Het concert begint om acht uur. Bram Beekman studeerde aan het Brabants Conservato rium in Tilburg bij Louis Toe bosch waar hij in 1972 naast de akte schoolmuziek zijn solis tendiploma cum laude be haalde met de aantekening improvisatie. Hij studeerde verder bij Anton Heiier in Wenen en behaalde in 1975 de Prix d'Excellence. Vervolgens was hij prijswinnaar van or gelconcoursen in Brugge (1973) en Bologna (1975). Bram Beek man is als docent orgel in im provisatie verbonden aan het Brabants Conservatorium in Tilburg en is de vaste organist vann de St.-Jacobskerk in Vlissingen. Het concert wordt gegeven op een instrument uit de negentiende eeuw en dit or gel werd gerestaureerd en uit gebreid in 1981. VLISSINGEN - Voor het eerst in haar bestaan zal de WV van Vlissingen op zondag geopend zijn. Zondag 17 juli moet dat voor de eerste keer gaan gebeuren. Het seizoen wordt afgesloten op zondag 28 augustus. Het kantoor zal op de zondagen tussen 13.00 en 18.00 uur haar deuren open stellen. Volgens directeur J. Jacobs is de opening op zondag goed en zorgvuldig afgewogen. „Nadrukkelijk willen we erop wijzen dat we de zondagsrust blijven eerbiedigen", zegt Jacobs. „Het is enorm belangrijk voor Vlissingen dat we op zondag open gaan. We weten uit ervaring dat er op zondagmiddag veel oeristen aan het kantoor staan te rammelen. In het hoogseizoen wordt de bevolking van Walche ren meer dan verdubbeld door de komst van de toeristen. Die toeristen zijn er natuurlijk ook op zondag. Ik vind het dan ook onjuist dat Walcheren dicht is. De steden zijn op dat moment ge sloten, terwijl het stedelijk toerisme heel belangrijk is voor ons. Het is onjuist om zes dagen per week te profiteren van onze gas ten om dan op zondag Nee te verkopen." De opening op zondag is voorlopig nog een proef van een jaar. Jacobs: "De proef is mogelijk gemaakt door de Gemeente Vlis singen. Na deze periode wordt bekeken of men tevreden is. We hopen van harte dat vanaf januari volgend jaar de WV weer opengaat en dat mogelijk ook andere kantóren op Walcheren ons voorbeeld volgen!* Het enthousiasme van de mensen die bij ons werken is in ieder geval erg groot. Gedurende het seizoen zullen twee personen op zondag de balie bevolken. Zij geven uit sluitend informatie. Nevenactiviteiten zoals de verkoop van kaarten voor popconcerten en dergelijke, zullen alleen doorde weeks plaatsvinden." TRACTOREN - Op de wei aan de Pekelingse- weg en de Kloosterweg in Aagtekerke wordt woensdag 13 juli een show van oude tractoren gehouden. De show be gint om half acht. Op het programma staat een aantal demonstraties met oude werktuigen. De show is voor het publiek gratis toegankelijk. GEVONDEN - Bij de gemeentepolitie Vlissin gen zijn in de periode van 22 juni tot en met 29 juni de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: een leesbril, een loop- kruk, een blauwe porte monnee, een wegmarke ringslamp, een roze kin derhorloge, een kente kenplaat, een zwarte por temonnee, een kinder schoentje, baby schoentjes, een sleutelbos met autosleutel, een sleu tel aan een ring en twee sleutels aan een hanger. vaak met familieleden van circuit naar circuit getrokken wordt wat dus automatisch vaste fans voor de rijders be tekent. De allerkleinsten die het eerst rijden blijken vaak het meest verbazingwekkend te zijn, en daardoor wordt de sfeer van de motocrossdag ge lijk al verhoogd. Als aan het eind van de dag de zware jon gens afsluiten is die sfeer nog steeds aanwezig wat regelma tig ontaard in een ware hap pening. De trainingen vangen om tien uur aan en de eerste start is om halfeen. Toegang is gra tis. VLISSINGEN - In de maan den juli en augustus exposeert Wim de Maat vier kunstwer ken op de veerboot Vlissin gen - Breskens. De mini-expo sitie heeft als titel 'Poging tot interieurverbetering'. De beeldend kunstenaar Wim de Maat is in 1957 gebo ren in St. Jansteen en woont momenteel in Middelburg. Hij kreeg zijn opleiding aan het Hoger Instituut St. Lucas en de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in Gent. Hij houdt zich bezig met schilde ren en beeldhouwen. Zijn werk was tot nu toe te zien in Galerie Vooruit in Gent, het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Middelburg, Galerie Esprit in Clinge en Le Club C.D. in Hulst. Werk van hem is ook aangekocht door de provincie Zeeland. De werken die op de veerboot zijn te zien zijn spe ciaal voor deze gelegenheid gemaakt. VLISSINGEN - De Konink lijke Nederlandse Wielren Unie heeft voor zaterdag 9 juli in samenwerking met AMEV een derde fietstocht georgani seerd: toertocht 'Ronde van Zeeland'. De tocht telt op z'n langst tweehonderd kilometer over de Zeeuwse eilanden met opgenomen in de route de Stormvloedkering en de pas geopende Philipsdam. Daar naast is er een tocht van hon derd kilometer over Beveland en Walcheren en een veertig kilometer tocht richting Oos- terschelde. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden. De starttijden zijn voor 210 km- tussen 7.00 en 8.30 uur, voor 100 km- tussen 8.00 en 12.00 uur en 40 km- tussen 9.00 en 13.00 uur. De vertrek plaats is de sporthal in Krui- ningen aan de Blauwhofseweg 1. Voor meer informatie, tel. 01184-64819. MIDDELBURG - Bij een bezoekje aan het Middelburgs asiel deze week zaten in de eerste drie hokken op rij een aantal oude bekenden uit deze rubriek terwijl een aantal nieuwkomers na een vrij kort veblijf in het asiel geplaatst zijn; een beetje triest De drie boy's (3 B's) Brian, Bobby en Bruno zijn blijkbaar niet de honden waar toekomstige bazen naar op zoek zijn. Bruno stond twee weken geleden in Baasje gezocht. Reacties waren er genoeg, maar bij het zien van deze nog geen één jaar oude Duitse staander concludeerden veel mensen dat de hond toch wel erg „druk" was. Onze kennismaking met Bruno was echter heel anders. Het was een rustig plaatje van een hond, he lemaal in z'n element met een oude lap en makkelijk te benade ren omdat hij goed luisterde. Honden die lang in hun hok ver toeven zijn nu eenmaal anders dan in een eigen huis, een vrije omgeving. Bruno is echt een fijne hond die na een goede herstel periode echt toe is aan een nieuwe baas. Bobby, het bastaard foxje dat op 17 mei in Baasje gezocht stond heeft eveneens nog geen baas gevonden. Het kleine lichtbruine hondje van amper 35 centimeter hoog begint ook een beetje zijn vrolijke buien te ver liezen. Na het overlijden van zijn baas en een normaal hondele ventje kwam hij van de ene dag op de andere in het asiel terecht. Zijn hok lijkt zijn nieuwe thuis te worden en daar had dit kleine baasje toen hij kwam niet aan gedacht. Bobby is vijf jaar oud en absoluut probleemloos. Nog wat verder terug in de tijd, Baasje gezocht van 20 april, zit er nog steeds, en dat al ruim veertien maanden, de Sintbernard Brian in het asiel. Brian heeft maar één probleem, en dat is het feit dat het een enorme lobbes is waarvoor niet alleen een passende baas gezocht wordt, maar ook een passende woonruimte. Brian is duidelijk aan het veran deren. Voorheen blafte hij iedere bezoeker op een veilige af stand van zichzelf, nu niet meer. Als hij je nu toeblaft is het ge woon begroeten. Zijn lieve karakter, wat er altijd al was, komt meer naar boven en ook lijkt hij een stuk rustiger geworden. Misschien heeft hij geaccepteerd dat het asiel zijn thuis is. Brian geniet als hij eens mee mag in de auto of op visite, en blijkt dan gewoon een heerlijke huisgenoot te zijn die heel lief is. Naar Brian moet echt een toekomstige baas op zoek want, want je neemt nu eenmaal niet zomaal een Sint-bernard in huis. Wie weet zit er dit keer onder de lezers een Sint-bernardfan. Na alle reuen van de laatste maanden eindelijk weer eens een teefje in deze rubriek. Deze week staan de schijnwerpers op Donna, een Mechelaar van zes jaar oud. Een Mechelaar is over het algemeen niet zo populair wat het er dus niet eenvoudiger op maakt. Donna is echter een schat van een hond en duidelij k op zoek naar een nieuw vertrouwen in de mens. Een buitenstaan der zal haar niet gauw zien zoals ze werkelijk is. Ronddraaiend, hoogspringend en blaffend in haar hok wordt ze snel voorbijge lopen. Wie echter even tijd voor haar neemt kan zien hoe ze werkelijk is met iemand die ze vertrouwt. Een en al aanhanke lijkheid, vriendschap en liefde van de hond tegenover haar ver zorgster. Vertrouwen is dus heel belangrijk voor Donna. Donna is trouwens het typische voorbeeld van een hond die niet veel langer in het asiel moet zitten of zij krijgt last van het „kennel syndroom". Honden met een kennelsydroom kunnen dagenlang ronddraaien in hun hok, verward reageren, zich hees blaffen en zelfs verwonden aan de tralies. Hopelijk voor Donna weet een nieuwe baas dit te voorkomen. Dat waren de Middelburgse honden van deze week, Bruno, Bobby, Brian en Donna. Is er voor hun nog een kans?? Wie meer informatie wil kan contact opnemen met mevrouw Quist, tele foon 01180-13579, tijdens asieluren. WANDELEN - De wandelsportvereniging Marathon houdt woens dag 13 juli een avond wandeltocht. Deelnemers kunnen zich melden aan de start in de kantine van camping Oranjezon in Vrouwenpolder vanaf half zeven. Om zeven uur wordt het sein voor ver trek gegeven. Deelne mers kunnen kiezen uit

Scheldebode | 1988 | | pagina 11