Z]^U 1]^ Zomermarkt in Scheldestraat Swaneburgh-leerlingen exposeren in Bibliotheek 'Scholieren denken met hun handen' Zeeland kiest mooiste bouwwerk HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Fatimahuis in geldnood Kermis in Vlissingen Beiaardconcert NIET BEZORGD Orgelconcert in Jacobskerk fl I uur fpto 1 service cJ SPRINT PHOTO Buskenblazer in Middelburg Dag van de Architectuur AAN BEZITTERS/GEBRUIKERS VAN TELEFAX-APPARATUUR... Afschaffing van de slavernij wordt gevierd met groot feest Abdij in woord en beeld DE SLAGER DIE VERS VAN HET MES WIL VERKOPEN HAAKT EVEN IN OP DE SCHELDEBODE M VLISSINGEN - „Als er in het onderwijs meer aan de creatieve vakken gedaan zou kunnen worden, zou je een generatie krij gen die heel anders tegenover beeldende kunst staat", aldus Guido Metsers, teken leraar aan de scholengemeenschap de Swanenburgh. Meer kennis van dit soort zaken is volgens Met sers voor iedereen belangrijk. „Het behoort ten slotte tot onze cultuur. Ik vind het jammer dat op scholen een vak als kunstgeschiedenis geleidelijk aan verdwijnt. Waarom zou iemand die timmer man wil worden niet een beetje intellectuele basis mogen hebben?" UW SCHELDEBODE BEL 01184-19910 m De mooiste collecties wand- en vloertegels. E2GROHE Villeroy en Boch Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. DE UITGAV tZEEB RA WEEKBLADEN WOENSDAG 29 JUNI 1988 DEBODE Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379 Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Correspondenten: Ronald Hagen, tel. privé 01184- 67954, Corine Krul, tel. privé 01184-11633, Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. KANTOOR: TORENSTRAA1 301 v VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - De Vlissingse kermis staat weer voor de deur. Zaterdag 16 juli wordt de kermis officieel geopend door burgemeester J. van der Doef, tot en met zaterdag 24 juli kunnen de liefhebbers zich vermaken op het Bellamy- park, aan de Nieuwendijk en op de Zeilmarkt. De Vlissingse kermis telt deze keer 32 attracties. Voor de Vlissingse kermis hebben vele exploitanten zich aangemeld. Onder hen de eigenaren van een aantal grote at tracties zoals de Super Himalaya, de Holly Cranes, de Balco Rotor, de Enterprise en Tur Polyp. De Vlissingse kermis wordt ook dit jaar opgeluisterd met een aantal nevenactivi teiten. Zo kunnen de bezoekers van de kermis op dinsdag 19 juli rekenen op een demonstratie parachutespringen en een optreden van het clownsduo Appie en Flappie. De clowns delen in de middaguren gratis penningen en reductiebonnen uit. Op donderdag 21 juli tracteren de kermisexploitanten kun klanten op een groots vuurwerk. VLISSINGEN - Aanstaande donderdag, vrijdag en zater dag houden de Scheldestraat winkeliers, voor de negende maal, hun jaarlijkse zomer- markt. Drie dagen lang stallen niet alleen de winkeliers hun waren in de marktkramen uit, maar ook veel branches van buiten de Scheldestraat zullen op de markt vertegenwoor digd zijn. Om de markt tot een gezellig evenement te maken hebben de Scheldestraat winkeliers een uitgebreid programma sa mengesteld. Zo zijn er gedu rende alle marktdagen ver schillende oude ambachten te zien en worden er diverse de monstraties gegeven.Speciaal voor de kinderen heeft de clown Joli-Jolig een eigen theatertje toegewezen gekre gen, op de hoek Scheldestraat- Kasteelstraat, van waaruit hij al zingend, dansend en goo chelend op zal treden. De eerste dag, donderdag, geeft de hondenvereniging Howa 's middags een demon stratie van wat een hond alle maal geleerd kan worden. Vrijdags zorgt het recreatie team van de Verenigde Spaar bank voor het nodige ver maak. Vanaf 12.00 uur kan er bij hun stand aan allerlei spel letjes worden meegedaan, waaronder accu tillen en bier ton heffen. Natuurlijk zijn er fraaie prijzen mee te winnen. En opnieuw worden de kinde ren niet vergeten, zij kunnen de hele dag genieten van het immens grote springkussen. Zaterdag is de sportieve marktdag, dan zullen de ring- rijders van onder andere de Ritthemse ringrij dersvereni ging in de Kasteelstraat om de eer en de bekers gaan strijden. Zij beginnen al om 8.00 uur. 's Middags is in diezelfde straat te zien hoe een paard wordt beslagen. Ook 's middags geeft de Aerobicgroep 'Elmar' een demonstratie en zijn er twee voorstellingen van het pop- »pentheater van Frans de Groot. Om ongeveer 17.15 zal wethouder Meijers aan de winnaars van het ringrijden de bekers uitreiken. Vanzelfsprekend mag gedu rende dit evenement de mu ziek niet aan het programma ontbreken. Donderdagavond speelt tot 22.00 uur het dansor- kest 'Midnight'. Op vrijdag avond zorgt het orkest 'The Evergreens' voor de muzikale opluistering van de markt, waarbij er tevens de mogelijk heid wordt gegeven om te dansen. Op zaterdag, de slot dag, zullen de tropische klan ken van de formatie 'Tropica- na' regelmatig door de luid sprekers klinken. Zij verzor gen hun optredens vanaf het pleintje voor 'La bonne fleur', dat die dag tot een tropisch terras is omgetoverd. Vanwege de zomermarkt zijn de Scheldestraat winkels donderdag en vrijdag van 10.00 uur tot 21.00 uur open, al leen op zaterdag wordt de nor male sluitingstijd van 17.00 uur aangehouden. VLISSINGEN - In de serie beiaardconcerten vanuit de toren van de St. Jacobskerk concerteert zaterdag 9 juli Joke Brandsma. De uitvoering begint om 15.00 uur. De aanbe volen luisterplaats voor be langstellenden is de Oude Markt. Joke Brandsma studeerde orgel bij Anco Ezinga in Leeu warden en aan het Arnhems Conservatorium. Sinds 1985 studeert zij aan de Neder landse Beiaardschool bij Ber nard Winsemius. Daarnaast volgt zij een opleiding voor kerkmusicus aan het Instituut voor Kerkmuziek in Utrecht. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM (ADVERTENTIES) Metsers pleit voor meer ruimte voor de expressievak ken, naar aanleiding van de tentoonstelling in de Vlis singse openbare bibliotheek van werkstukken van leerlin gen van de Swanenburgh. Volgens hem zijn de creatieve vakken ook bijzonder geschikt om in het laatste schooljaar gecombineerd te worden met de examenvakkken. Iets wat nu nog niet het geval is. De tentoonstelling, die tot en met woensdag 6 juli duurt, laat zien wat de leerlingen tij - dens de lesuren textiele werk vormen en tekenen hebben ge maakt. Met een steeds verder ontwikkelde technische vaar digheid is zowel de onder- als de bovenbouw aan het werk gezet om, uiteindelijk, het ge leerde ook te kunnen gebrui ken bij hun beroepsopleiding. Want dat is de bedoeling. „Wat de leerling bij de ex pressievakken leert, is vaak heel goed bruikbaar bij de meer beroepsgerichte (exa- menjvakken, als winkelprak tijk en textiele werkvormen", aldus Metsers. Hij denkt daar bij aan het maken van etala gemateriaal of het ontwerpen van dessins voor stoffen. „We willen proberen om in de toekomst meer uren voor expressievakken in de boven bouw te krijgen en een soort toegepaste kunst te gaan ge ven." Het lager beroepsonder wijs leent zich er volgens hem uitstekend voor. "Hier heb je leerlingen die kunnen denken met hun handen, wat dat be treft sta ik wel eens te kijken van de feeling die ze van zich zelf al hebben." „Volgend jaar zullen de meisjes tekenen al als exa menvak krijgen, in hele nauwe combinatie met het vak textiel. Voor de jongens is de uitbreiding van expressievak ken in de bovenbouw nog niet geregeld. Het is ook een be- leidstechnische kwestie, maar bij de directie heeft het idee van uitbreiding van de crea tieve lesuren alle aandacht." Hoewel Metsers heel ijverig de creatieve vakken aan de man brengt, speelt het feit dat hij zelf beeldend kunstenaar is tijdens het lesgeven geen en kele rol. „Ik vind het een pre van mezelf dat wanneer je nu gaat kijken naar het werk van mijn leerlingen, je niets van mijn smaak of voorkeur daarin te rug zal vinden. Hun eigen per soonlijkheid blijft erdoor spreken. Als je bijvoorbeeld portrettekeningen van hen ziet, zijn ze dat altijd een beetje zelf. Het is natuurlijk heel verleidelijk om als een soort orakel voor de klas te gaan staan en in plaats van les te geven, te gaan indoctrine ren en vertellen: "dit is mooi, dat is niet mooi". Maar dat doe ik om de dooie dood niet en zal ik nooit doen ook. Ik respec teer hun persoonlijkheid en hen eigen kinderlijke of pube rale visie, en daarin laat ik ze werken." Metsers' smaak en voorkeur konden wel aan de orde ko men bij het kiezen van een ontwerp voor een kunstwerk dat het nieuwe schoolgebouw aan moet kleden (vorige week startte de bouw van de nieuwe Swanenburghschool, gelegen VLISSINGEN - In de maand mei is op Walcheren met succes actie gevoerd voor het Fatima weeshuis in Liberia. De actie le verde niet minder dan honderdvijftig bedden en matrassen op, vijftig dozen speelgoed en kleding, pannen en bestek, een type machine en zelfs een Volkswagenbus. De spullen zijn per boot naar Liberia gebracht en zoals op bovenstaande foto is te zien, keurig afgeleverd. Goes nieuws, ware het niet dat in het wees huis schurft is uitgebroken. Een vrij onschuldige ziekte die ech ter alleen met medicijnen te bestrijden is. Voor de aanschaf van die medicijnen is echter geld nodig. Vandaar dat mevrouw De Nooijer uit Vlissingen, stuwende kracht achter de eerder gehou den actie, een beroep doet op de lezers van de Scheldebode om de benodigde gelden bijeen te brengen. Een financiële steun kan worden gestort op giro 5500148. tussen Westerzicht en Bossen- burg.) „Het kunstwerk komt in de glaskoepel van het gebouw, het is een soort zeefdruktech niek met kleuren in het glas ontworpen door Pieter Diele- (ADVERTENTIE VLISSINGEN - De Orgel commissie Vlissingen houdt in de maand juli niet minder dan vijf concerten in de St. Jacobs kerk. De serie van vijf wordt woensdag 6 juli geopend met een uitvoering van Henk van Putten. Dit concert begint om acht uur. Henk van Putten studeerde aan het Rotterdams Conserva torium en de Hochschule für Musik in Wenen. Hij is orga nist in De Lier en beiaardier in Middelburg, Vlissingen, De Lier en Rijnsburg. Tijdens het avondconcert van woensdag aanstaande speelt hij werken van Kellner, Bach, Rinck, Re- ger en Liszt. Het tweede avondconcert wordt gehouden op woensdag 13 juli. Dan bespeelt Jos Vogel uit Middelburg het orgel van de St. Jacobskerk. Aan dit concert wordt medewerking verleend door het Souburgs Koperkwintet. Daarna wor den nog drie marktconcerten gehouden. Op vrijdag 15 juli treedt op Jan Wisse uit Aagte- kerke, op 22 juli Wim Wilschut uit Schoondijke, op 29 juli Rolf Wolfensberger uit Terneuzen. De marktconcerten beginnen om twaalf uur, de avondcon certen om acht uur. Bij de beide avondconcerten wordt een entree van zes gulden ge vraagd. De marktconcerten zijn gratis toegankelijk. man. Met een paar docenten die zich er mee bezig hielden, zijn we ervan uitgegaan dat het ten eerste in de architec tuur moet passen en ten tweede dat het vanwege de school door een brede club mensen mooi gevonden kan worden. Kunst toegankelijk voor de leerlingen en dan be doel ik niet per se iets figura tiefs. Die kinderen voelen dat heus wel aan, ze hebben een aangeboren goede smaak, echt slechte smaak moet je aange praat krijgen. Ik vind trou wens kunst waar te veel uitleg bij moet zijn, niet echt te ver trouwen. Wanneer iemand mij moet gaan vertellen dat het zebrapad, dat bij de MDGO- school is geplaatst, een kunst werk is, dan vind ik dat ver dacht. Voor mij is het gewoon een zebrapad. Zulke kunst doet mij altijd denken aan het sprookje 'de kleren van de kei zer'. En daar zijn de leerlingen ook heel alert op." Guido Metsers zet de uit breiding van de creatieve les uren zo mogelijk nog wel even door. Dank zij die lessen be ginnen leerlingen bewuster om zich heen te kijken en kri tischer tegenover kunst te staan. „En gelijk hebben ze!", aldus Metsers. (ADVERTENTIE Walstraat 78 Vlissingen Lange Vorststraal 36 1 Goes MIDDELBURG - Op initiatief van de ceremoniemeesters zul len leden van het Middelburgs Theater op een aantal donder dagse koopavonden in de binnenstad van Middelburg een wa genspel opvoeren. Gespeeld wordt de klucht „De Buskenblazer", een korte middeleeuwse zotternij. Het wagenspel wordt opge voerd op de donderdagen 20 juni, 7 en 21 juli. De voorstellingen worden gehouden op diverse plaatsen in de binnenstad tussen zeven en negen uur. MIDDELBURG - Vrijdag 1 juli viert de sectie wooncul- tuur van de Culturele Raad de landelijke „Dag van de archi tectuur". Tien provinciale bouwwerken, gebouwd tussen 1971 en 1987, zijn door Zeeuwse architecten geselecteerd. Ge tracht wordt het meest kunst zinnige moderne bouwwerk te benoemen. Tijdens deze dag van de ar chitectuur zijn er drie kritici aanwezig. Tracy Metz, redac teur NRC handelsblad, ir. Izak Salomons, bouwkundedocent aan de universiteit in Delft en medewerker voor het Parool, en Paul Vermeulen uit België, De Standaard. Deze drie kri tici zullen samen met de Zeeuwse architecten die de se lectie hebben gedaan in een panel plaatsnemen om een discussie rondom deze bouw werken te houden. Ruud Brouwers, directeur St. Wo nen Amsterdam, leidt de dis cussie. De besprekingen van deze middag worden gebundeld in een katern dat wordt uitgege ven door het Zeeuws Kunste naars Centrum. De tentoonstelling hierom heen is nog tot en met 21 juli te bezichtigen in het souterrain van de Zeeuwse bibliotheek. Op initiatief van de bond van Nederlandse architecten, kring Zeeland, worden de ge bouwen voor zover mogelijk op zaterdag 2 juli voor het pu bliek opengesteld. Hieronder zijn deze tien bouwwerken met de bijbehorende ope ningstijden vermeld: De top 10 van de moderne Zeeuwse architectuur (in wil lekeurige volgorde): Verzor gingstehuis Cederhof (1978), Cederlaan 9, Kapelle. Stadhuis (1972), Oostelijk Bolwerk 4, Terneuzen. Kantoorgebouw Provinciale Waterstaat (1976), Het Groene Woud 1, Middel burg. Kantoorgebouw Rijks waterstraat (1987), Koestraat 30, Middelburg. J.W. Topshuis (1986), Neeltje Jans, Burgh- Haamstede. Stadskantoor (1984), Oostsingel 2, Goes. Op slaggebouw Koninklijke Zee- landia (1985), Deltastraat 1, Zierikzee. Sociaal-Cultureel Centrum Den Hoekzak (1983), Langestraat 1, Oostburg. Kan toorgebouw Rijkswaterstaat (1985), Wijngaardestraat 21, Goes. Telefooncentrale (1974), Lange Noordstraat, Middel burg. Bijna alle gebouwen worden zaterdag 2 juli van 10 tot 16 uur voor het publiek openge steld. Het kantoorgebouw van Rijkswaterstaat in Goes is van 10 tot 14 uur geopend. Den Hoekzak in Oostburg van 10 tot 15 uur. De Telefooncentrale in Middelburg wordt niet opengesteld. Vogelzang sweg/hoek Zonnebloemstraat Goes, tel. 01100-14049 BETTE SpKnx HLUBERflP»' UCDSan masR Kom vrijblijvend kijken in onze mooie showroom. Weekblad De Scheldebode beschikt al geruime tijd over een telefax-aansluiting. De thans in gebruik zijnde apparatuur is 24 uur per dag ingeschakeld, zodat u op elk door u gewenst moment redaktionele berichten en/of advertentieteksten aan ons kunt overseinen. Onze telefax is bereikbaar op tel.nr. 01184-11446. Weekblad „De Scheldebode" MIDDELBURG - In de Concert- en gehoorzaak in de Sin gelstraat in Middelburg wordt zaterdag 2 juli de afschaffing van de slavernij gevierd. Tijdens de feestelijkheden staan muziek, dans en zang centraal. Niet minder dan 35 artiesten treden voor het voetlicht. Na afloop van de show is er de mo gelijkheid om te dansen op muziek van de groep 'Swiet Pri- siri'. Verder is er een expositie te bezoeken waar Surinaams houtsnijwerk te bewonderen is. Het feest begint zaterdag avond om acht uur. Kaarten zijn in de voorverkoop ver krijgbaar bij de VVV-kantoren in Middelburg en Vlissin gen. In Goes zijn kaarten te reserveren op het adres Oudhof 12. In de voorverkoop kost een toegangskaartje tien gulden, aan de zaal een rijksdaalder meer. De expositie van de Swanenburgh-leerlingen in de bibliotheek is heel professioneel mn opzet. De gemaakte werkstukken zijn be slist de moeite van het bekijken waard. MIDDELBURG - De uitge vers Pitman uit Goes en Fanoy Boeken uit Middelburg heb ben enkele dagen geleden een nieuw boekwerkje op de markt gebracht. De abdij Mid delburg staat centraal in de uitgave. Het boekje is uitgevoerd in kleur en bevat vele foto's. 'Een wandeling door de mooiste ab dij van Nederland' is de on dertitel. Vanaf 1127 -toen de Norbertijnen zich in Middel burg vestigden- tot het heden toe, wordt de geschiedenis van de abdij verhaald. Een van de onderdelen is de restauratie rond de vijftiger jaren. Hier over staat geschreven: „De restauratie, die bijna twintig jaar duurde, was een natio naal project, waaraan de ar chitect ir. de Lussanet de la Sablonière zijn naam verbond. Maar niet vergeten mogen worden de vele andere bouw kundigen en vaklieden die zich hiervoor hebben ingezet. Als u de Abdij ziet zoals ze nu is, bedenkt u dan ook dat tien duizenden stenen stuk voor stuk door mensenhanden zijn afgebikt om ze weer te kunnen gebruiken waarvoor ze waren bedoeld: tesamen de Abdij van Middelburg te vormen...". Het boekje richt zich op een breed publiek en is zowel Ne derlands- als Duitstalig. Het boekje is geschreven door Sjaak van der Linde die werk zaam is op de afdeling voor lichting van de Provincie Zee land. Hij kreeg adviezen van de heer M.P. de Bruin en de fotografie werd verzorgd door Jaap Wol ter beek. De verkoop prijs in boekwinkel, VW en Abdij bedraagt 9,50. Voor zo'n smeuïge advertentiekampagne Die gaat huis aan huis aan huis. In stad en wijk en dorp ledereen krijgt 'm, iedere week, en gaat er even lekker voor zitten. Oude mensen, jonge mensen; man en vrouw. Dat hebben NIPO-onderzoeken wel bewezen. Want de Scheldebode is eigen. De Scheldebode biedt de adverteerder tal van kombinatiemogelijkheden tot marktverruiming Liever in de buurt? Ook dat kan. En als u daar die kiene kombinatieprijzen, die kraakheldere druk en die vlekkeloze verspreiding bij optelt, en sowieso, dat lage tarief, dan moet u toch wel tot de slotsom komen, dat u met zo'n advertentie kampagne in de Scheldebode wel eens heel voordelig heel wat vaker met 't bijltje zou kunnen haken. Bel dus meteen voor meer informatie.

Scheldebode | 1988 | | pagina 1