Donderdag 16 juni Middelburg flirt met La Douce France Harlekijnen, waarzeggers en gedrochten bevolken de Middelburgse winkelstraten Middelburg folklorestad Middelburg folklorestad Middelburg folklorestad Quasi-modo in de Herenstraat Uitslag kleurwedstrijd Wijnen en Franse kazen bij Sterkaasshop Bolle Jazz in Dangeroe SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JUN11988 Het is niet voor niets dat de Stichting Middelburgse Braderiebelangen de Zeeuwse hoofdstad een stad vol verrassingen noemt. Iedereen die de komende dagen de binnenstad van Middelburg bezoekt zal met eigen ogen kunnen zien wat de organisatoren van de drie-daagse jaarmarkt met deze woorden bedoelen. Want voor verrassingen komen de braderiegangers zeker te staan. Wat te denken bij voorbeeld van een waarzegger die met een ezel door de winkelstraten trekt, een harlekijn die met zijn clownerieën de passanten op het verkeerde been zet of vier gedrochten die jong en oud de stuipen op het lijf jagen. Vooruitlopend op 'Quatorze Juillet', de nationale feestdag in Frankrijk, flirt de Braderie Middelburg op vrijdag onafgebroken met het Land van Marianne. In een typisch Frans decor worden de bezoekers van de Braderie getrakteerd op een groot aantal muzikale optredens, modeshows en cullinaire specialiteiten. Van een lekker lang stokbrood tot een smeuïge paté, van een zacht kaasje tot een sprankelende witte wijn. Een Braderie-programma op het lijf geschreven van doorgewinterde f rankofielen, smulpapen, levensgenieters en gezelligheidszoekers. Voor iedereen dus eigenlijk. 315 Voor de deelnemertjes aan de kleurwedstrijd wordt het zaterdagmiddag akelig spannend. Omstreeks half vijf zal de jury bekendmaken welke jeugdige kunstenaars met de hoofdprijzen aan de haal gaan. De prijzen worden uitgereikt op het podium op de Markt. De juryleden Ineke Rutten, Jeanette Kuiper en Ad de Werk hebben de afgelopen dagen handenvol werk gehad om alle ingeleverde kleurplaten te beoordelen. Niet alleen omdat er zoveel kleurplaten bij de Middelburgse winkeliers zijn ingeleverd, maar juist omdat alle werkstukken er zo verschrikkelijk goed uitzagen. Er schuilt blijkbaar nogal wat creatief talent in de Zeeuwse hoofdstad. Toch is het de driekoppige jury gelukt om in de verschillende leeftijdscategorieën de allermooiste tekeningen aan te wijzen. Wie met de mooiste prijzen naar huis gaan wordt dus zaterdagmiddag om half vijf bekendgemaakt. Alle kinderen die aan de kleurwedstrijd hebben deelgenomen worden zaterdagmiddag dan ook op de Markt verwacht. Je weet immers maar nooit... Omdat donderdag in de schaduw van het stadhuis de weekmarkt wordt gehouden, spelen de diverse activiteiten in het kader van de Braderie zich af in de winkelstraten. Vanaf tien uur 's morgens zijn de belangrijkste straten in het winkelcentrum van Middelburg het domein van ruim 250 standhouders afkomstig uit geheel Nederland. Het spreekt voor zich dat de meeste kraampjes worden bemand door lokale ondernemers, daarnaast is ook Het duo Bascule laat oude Franse volksmuziek horen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van traditionele instrumenten. een groot aantal handelaren uit andere delen van ons land in Middelburg aanwezig. „De respons is deze keer enorm. Het aantal aanvragen voor een kraampje op de Middelburgse Braderie was zelfs zo groot dat we een aantal handelaren hebben moeten teleurstellen. Verheugend is wel dat de Middelburgse ondernemers meer dan ooit belangstelling hebben getoond voor de Braderie. Een positieve ontwikkeling die ons vertrouwen geeft voor de toekomst", aldus Arend de Jonge van de Stichting Middelburgse Braderiebelangen. Om toch zoveel mogelijk verschillende branches in het hart van Middelburg te verzamelen heeft de organiserende stichting besloten het braderie- parkoers enigszins uit te breiden. Ook in de omgeving van de Geere krijgen gevestigde ondernemers gelegenheid zich te manifesteren, worden terrasjes aangelegd, komen kraampjes te staan en wordt voor een passend muziekje gezorgd. Sterkaasshop Bolle aan het Damplein is dik tevreden met het thema van de komende Braderie. De knipoog naar het Land van Marianne is voor de verswinkelier op het Damplein een mooie reden om zijn assortiment huiswijnen en Franse kazen te presenteren. Voor de Sterkaasshop verschijnen de komende dagen dan ook twee gezellig aangeklede kraampjes. In één van de twee kraampjes kunnen de Braderie bezoekers kennismaken met de huiswijnen van Sterkaasshop Bolle. Verswinkelier Bolle stelt iedereen in de gelegenheid om gratis te proeven van de vijf soorten wijn die hij onder eigen naam op de markt brengt. Van een droge witte tot een 'rondborstige' rode. Daarnaast worden droge en halfdroge sherry en port geserveerd. In het tweede kraampje kan een typische Franse kaas worden geprobeerd. Een vertegenwoordiger van de kaasimporteur is in de stand aanwezig om de nodige uitleg te geven over de herkomst en de bewreidingswijze van de kaas. Over de smaak van het typisch Franse zuivelproduct laat de vertegenwoordiger echter niets los. Daar moeten de Braderie-bezoekers zelf maar over oordelen. Niet alleen aan ondernemerszijde is de belangstelling voor de Braderie 1988 erg groot, ook uit de hoek van kunst en cultuur komen frisse geluiden. Zo groot zelfs, dat de bezoekers op de openingsdag reeds een aantrekkelijk programma kan worden voorgeschoteld. Geheel in Franse stijl trekt een in klederdracht gestoken accordeonist door de winkelstraten om met originele musette-muziek een echt vakantiesfeertje te kweken. Het duo Bascule brengt oude Franse volksmuziek. Daarbij wordt gebruik gemaakt van oude instrumenten zoals een In jazz-café Dangeroe aan de Vlasmarkt treedt tijdens de Braderie het trio Arturo op. Zowel donderdag, vrijdag als zaterdag speelt de formatie in de middaguren aan de voorkant van café Dangeroe, in de avonduren in het achterzaaltje. Het trio beheerst een groot aantal verschillende muziekstijlen: van jazz tot samba, van salsa tot bossanova. D'r Boven Op zegt waarlijk waar. Dat hij eenieders toekomst kan voorspellen bewijst hij tijdens de Middelburgse Braderie. Met zijn ezel trekt hij door de straten te informeren over hetgeen hen te vxichten staat. draailier, een doedelzak en een trekzak. Bascule brengt traditionele dansjes zoals de mazurka, de polka en de bourée. Elders in de stad treedt de harlekijn Roelino op. Deze goed geschminkte clown lokt door middel van mime, grappen en grollen reacties uit bij de passanten. Daardoor ontstaat een spel vol hilariteit en verrassende wendingen. Verrassend zijn ongetwijfeld ook de uitkomsten van de waarzeggerij van 'D'r Boven Op'. De waarzegger trekt met zijn ezel door de stad om de bezoekers van de Braderie te boeien met waarlijke waarzeggerij. Voor de bezoekers is het overigens zaak niet al te serieus op de mooie woorden van de waarzegger in te gaan, want overal in de Middelburgse binnenstad schuilt gevaar. De straten worden tijdens de Braderie-dagen namelijk voortdurend onveilig gemaakt door vier afzichtelijke gedrochten die de gehele binnenstad terroriseren. Her en der worden Middeleeuwse volksspelletjes - zoals kaasbollen en kegelen- gespeeld waaraan het publiek kan deelnemen. Het centrum van Middelburg moet vrijdag en zaterdag enigszins de sfeer uitademen van romantisch Parijs. Op de Markt wordt een zeven meter hoge Eiffeltoren geplaatst, er komt een heuse replica van de Are de Triomph, een waterpartij met een fontein en een aantal Franse reclamezuilen. Daarnaast worden twee plateau's in de Franse driekleur opgebouwd en worden het winkelhart van Middelburg versierd met Franse vlaggen en rozetten. Uiteraard zorgen de lokale horeca-ondernemers voor de sfeervolle terrasjes. Op het braderie-parkoers zal het iedereen duidelijk zijn welk thema aan de Braderie Middelburg is verbonden. Aanwezig is een promotieteam van Citroën Nederland. Auto's van hetzelfde merk worden getoond door de firma Dij kwel. Delifrance zorgt voor knapperige stokbroden, vertegenwoordigers van Cantadou -het Franse kaasje van de lachende meneer op televisie- trakteren de bezoekers op lekkere hapjes en inlichtingen over hun product. Aanwezig met een stand is ook Sopexa, een instantie die zich in ons land sterk maakt voor de promotie van Frankrijk. Ook de Alliance Francaise is met een kraampje op de Braderie aanwezig. De Braderie Middelburg heeft echter meer te bieden dan productinformatie alleen. Ook wat betreft amusement heeft de editie 1988 heel wat te bieden. De hele vrijdag door worden wervelden modeshows gegeven op het podium op de Markt Van half elf tot half twee zorgt La Difference voor onvervalste musette-muziek en zijn er optredens van de Franse zanger en gitarist Gérard. In de middaguren zorgt de formatie Les Piotto's met Hot-Club-de-France- muziek voor een portie stevige swing, 's Avonds is het podium beschikbaar voor La Grande Difference en het showballet Fata Morgana. Onder leiding van artistiek leider Barbara Boerman brengt dit Haagse balletgezelschap een serie Franse dansen met als absoluut hoogtepunt een perfecte Can Can. Voor de vrolijke noot zorgen de gedrochten, de waarzegger en de harlekijn die ook donderdag al op het braderie- circuit aanwezig waren. Een extraatje is het optreden van het duo Dokus en Whitty. Dit in straatanimaties gespecialiseerde tweetal heeft in de afgelopen jaren een Fata Morgana, vrijdagavond in levende lijve op de Markt in Middelburg enorme ervaring opgebouwd en geniet bekendheid bij jong en oud, arm en rijk. Dokus en Whitty traden reeds op voor leden van het Belgische koningshuis, in het Wienercircus, maar ook op scholen en bejaardenoorden, op Flanders Technologie en...op straat in het Zuiden van Frankrijk. Juist op ervaringen willen de twee clowns in Middelburg doorborduren. Quasi-modo, de wereldberoemde klokkenluier van de nog beroemdere Notre Dame, komt komend weekend naar Middelburg. De afzichtelijke, maar aandoenlijke Parijsenaar is te gast in de Herenstraat. In de zijstraat van de Lange Delft deelt de gebochelde Quasi-modo donderdag, vrijdag en zaterdag folders uit en probeert hij de braderie-bezoekers te vermaken. Of hem dat lukt is echter de vraag. De mensen die Quasi modo kennen zijn van mening dat het kleine gedrocht de bezoekers eerder de stuipen op het lijf zal jagen. Wie durft moet zelf maar komen kijken. Quasi-modo is drie dagen te gast in de Herenstraat op uitnodiging van vier daar gevestigde zaken. La Vaca, stoffen en fournituren, De Hamernoot, klavierinstrumenten, Antiekhandel De Pagter en De Eglantier, specialist in cadeau artikelen, hebben de handen ineen geslagen en bieden de bezoekers van de Braderie Middelburg een aantal leuke activiteiten. Zo komt in de Herenstraat een piano te staan waarop regelmatig lokale en regionale pianisten een deuntje spelen. Voor muzikale bezoekers die zelf graag op het klavier willen tingelen lassen de organiserende ondernemers wat graag een optreden in. Vrijdagavond is er eveneens levende muziek in de Herenstraat. De Walcherse formatie 'Vort Fiesta' speelt live bekende en minder bekende werken. Op het programma staan 'hits uit de jaren vijftig, zestig en negentig'. Vort Fiesta speelt louter acoustisch. Naast deze extra activiteiten hebben de vier zaken in de Herenstraat uiteraard ook voor hun klanten nog wat leuks in petto. Tijdens de braderiedagen bemannen de betrokken ondernemers een eigen kraampje waarin aantrekkelijke aanbiedingen zijn terug te vinden. Kosten noch moeite zijn dus gespaard om te laten zien dat een kleine winkelstraat toch heel groot kan zijn. T

Scheldebode | 1988 | | pagina 13