DIJKWEL Vorstinnen en rovers in één operette Toon's Rijwielshop steekt toerfietsers in het nieuw E GRAS MAAIEN Vlissingse juwelier toont unieke collectie edelstenen Voeding bepaalt succes afslankkuur Strandpost Klaverjassen Naturistenvereniging houdt zondag open dag EEN SHOWROOM VOL Expositie van cursisten KW Slotavonden kindergroepen ON DA Ritthem geeft concert Huisarts Vogelaar over Maaltijd SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 ME11988 Nissan modellen en occasions vindt u bij AUTO WALCHEREN DIJKWEL B.V. MIDDELBURG/GOES - Dat Zeeland ondanks zijn lage inwonertal en cultureel onvoordelige lig ging toch heel wat kan presenteren, bewijst het musical- en operettegezelschap „Papillon". Dit weekeinde presenteert het de operette „Venus in Seide" van Robert Stolz. Met een grote eigen inzet en door het inschakelen van gast-medewerkers kan Papillon een volledige operette op de planken brengen, de première is op vrijdag 27 mei in de Schouwburg in Middelburg, maar deze is al bijna uitverkocht. Voor de voorstelling op de avond daarna, zaterdag 28 mei in de Prins van Oranje in Goes zijn nog behoorlijk wat kaarten verkrijgbaar. Orkest .GIN Vroom Dreesmann Hedy d'Acona opent school Nieuw ft Warme maaltijd Diëtiste Begeleiding 305 (ADVERTENTIES) Veerseweg 104 - 01180-38880 - Middelburg Papillon brengt „Venus in Seide" (ADVERTENTIE) „Venus in Seide" is een ta melijk recente maar romanti sche operette, met alle pracht en praal die daar bij hoort. De rol die zigeuners er in spelen geeft het verhaal een aantrek kelijke Hongaarse couleur lo cale. Het is gebaseerd op histo rische gebeurtenissen uit het midden van de vorige eeuw. „Venus in zijde" is de naam van een schilderij door de Weense kunstenaar Makart. Het is een portret van een mooie aristocrate, die in de operette de naam van de vor stin Palotay draagt. Een ze kere vorst Teleky spande een proces tegan haar samen, om zijn rechten op een Hongaars kasteel dat zij in handen had gekregen, te doen gelden. In het verhaal komt Teleky zelf onverwacht bij de vorstin op bezoek. Een tweede thema in de operette is de figuur van Rosza Sandor (in het Hon gaars gaat de familienaam vooraf aan de voornaam). Dit OOSTKAPELLE - De Domburgse Reddingsbri gade neemt donderdag 26 mei in Oostkapelle een nieuwe strandpost in ge bruik. De strandpost wordt om 19.00 uur officieel ge opend door wethouder L. Labruyere. Meteen na het officiële gedeelte verzorgt de Reddingsbrigade Domburg op het strand van Oostka pelle een reddingsdemon stratie. MIDDELBURG - GKV Zee land houdt evenals in voor gaande jaren ook deze zomer een Zeeuws kampioenschap klaverjassen. Het Zeeuws kampioenschap is uitgesmeerd over vijf speelavonden. Iedere kaartliefhebber kan aan het concours deelnemen. De wedstrijdenreeks wordt vrijdag 27 mei geopend met een concours in Hotel Walche ren in Koudekerke. Op vrijdag 1 juli wordt gespeeld in Hotel Vredebest in Wemeldinge. Vrijdag 16 september staan de kaarttafels in Middelburg. Waar de wedstrijden op 21 ok tober en 18 november worden gehouden is nog niet bekend. Wel bekend is dat alle kaart avonden om acht uur begin nen. Het inschrijfgeld is drie gulden per avond. Inzet is een grote wisselbeker. Inschrijven voor het Zeeuws kampioenschap klaverjassen is mogelijk bij D. van Klave ren, Westerscheldestraat 2 in Middelburg en J. Biesheuvel, Spinhuisweg 126, eveneens in Middelburg. Telefonisch opge ven is mogelijk onder nummer 01180-23584 of 01180-29047. is een gekende rovershoofd man, die in die tijd ook werke lijk heeft bestaan. Hij is in de poesta nog steeds de hoofdper soon in legenden. De compo nist Robert Stolz heeft de te zingen gedeelten van het li bretto op muziek gezet. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van een keur aan twintigste eeuwse ritmes met goed zing bare en beklijvende melo dieën. Zeer aantrekkelijk is zijn gebruik van authentieke zigeunerwij zen. Operette-lief hebbers zullen hun hart hier aan ophalen. Daar bepaalde melodieën geregeld terugko men, bouwt de luisteraar een band met de muziek op. Alle zang in de operette wordt in het Duits ten gehore gebracht, terwijl alle gespro ken teksten voor de helderheid in het Nederlands zijn. Het zijn voor het merendeel eigen leden van Papillon die de so lo's zingen. Speciale vermel ding verdient de krachtige so praan van José Dorleyn in de hoofdrol van vorstin Palotay. Daarnaast werden er enkele gast-spelers aangetrokken voor de kleinere rollen. Het eigen koor kon zodoende op volle sterkte blijven. De Vlis- singse volksdansgroep „Vran- je" verzorgt originele Oost- Europese dans. De balletschool van Tina Christiaansen uit Koudekerke luistert enkele in strumentale gedeeltes met stijlvolle bewegingen op. Pro fessionele musici uit Brabant en Vlaanderen stellen een ad hoe gevormd orkest samen. De muzikale leiding is in handen van de eigen dirigent en pia nist Jaap Edel. De toneelregie berust bij de Goesenaar Leo Bayens. De realisatie van de ope rette is voor Papillon geen eenvoudige zaak geweest. Vooral over het aantrekken van een orkest verkeerde de groep lange tijd in onzeker heid. Men klopte bij verschil lende instanties aan om steun. Uiteindelijk nam het provin ciebestuur de welwillende be slissing om de helft van de or- kestkosten voor zijn rekening te nemen. Het Anjerfonds en het comité Zomerzegels lever- VLISSINGEN - Tot en met vrijdag 17 juni zijn in de hal van het stadhuis van Vlissin- gen werkstukken te zien die zijn gemaakt door cursisten van het Instituut voor Kunst zinnige Vorming. Getoond worden de resultaten van de cursussen abstract tekenen en schilderen en sieraden maken. De tentoonstelling is te bezich tigen tijdens de normale ope ningsuren van het stadhuis Een fragment uit eerder werk van Papillon. den beiden een bijdrage voor decor en kostuumkosten. De leden en sympathisanten van Papillon hebben ook zelf veel werk verzet. De kostuums zijn vrijwel alle eigen maaksel, en aan het decor is maandenlang gewerkt. Dat er in Zeeland veel be langstelling voor dit soort mu- ziek bestaat blijkt wel uit de Weense Avond, die de groep Papillon in januari organi seerde. Al sinds die tijd zijn er vele kaarten voor de operette VLISSINGEN - Toon's Rij wielshop heeft de Toerclub Vlissingen nieuw leven inge blazen. Niet alleen hebben Toon en Carin Thomas van de Vlissingse fietsenzaak de clubleden van de toerclub ge heel in het nieuw gestoken, door de inbreng van Toon's Rijwielshop is ook het voort bestaan van de Toerclub Vlis singen gewaarborgd. Het le dental is inmiddels de grens van veertig gepasseerd. Door allerlei omstandighe den telde de ledenlijst van de Tourclub Vlissingen een aan tal maanden geleden slechts enkele namen. Diverse pogin gen van het bestuur om het le dental weer op peil te brengen mislukten. Uiteindelijk werd Toon's Rijwielshop bereid ge vonden een helpende hand te bieden. Binnen de klantenkring van de sympathieke rijwielhande laar werden voldoende en thousiaste toerfietsers gevon den om de gelederen van de Toerclub Vlissingen te ver sterken. Momenteel telt de Toerclub Vlissingen 42 actieve leden. Onder hen één vrouw. Wekelijks stappen de leden van Toerclub Vlissingen drie keer op de fiets voor een geza menlijke rit. Op dinsdag- en donderdagavond melden de renners zich om zeven uur bij Toon's Rijwielshop voor een trainingsrit over vijftig kilo meter, op zondag wordt om negen uur 's morgens vertrok ken voor een tocht over gro tere afstand. Daarnaast wordt regelmatig deelgenomen aan gereserveerd. Door het optre den in Goes hoopt de groep een breder publiek te kunnen be reiken. De toegangsprijs be draagt 17,50 per persoon. Kaarten zijn verkrijgbaar in Middelburg bij „Kunsthuis de Vier Windekes", aan de Lange Delft 90, telefoon 01180-14200 en in Goes bij Muziekcentrum Goes, aan de Korte Kerkstraat 17, telefoon 01100-30912. De aanvang van de beide avonden is om 20.00 uur. MIDDELBURG - Op dins dag 31 mei en woensdag 1 juni sluit SKW de Hayman het sei zoen van de kindergroepen af met een tweetal slotavonden. Dinsdag is de slotavond voor de kindergroepen die draaien in de wijk Dauwendaele, woensdag is de slotavond voor de groepen in de Magistraat- wijk. Beide avonden beginnen om zeven uur. Tijdens de slot avond presenteren de kinde ren van de groepen zich aan ouders, familieleden en ken nissen. Op het programma staan optredens van de volks dansgroepen en demonstraties van de deelnemers aan de knutsel- en kookclubs. De slotavond in Dauwendale wordt gehouden in ontmoe tingscentrum Dauwendaele, in de Magistraatwijk zijn be langstellenden welkom in het Zuiderbaken. De toegang is gratis. RITTHEM - Brassband Oefening Na Den Arbeid uit Ritthem geeft zondag 29 mei een uitvoering in de Neder lands Hervormde Kerk in Rit them. Het concert begint om half acht. De toegang is gratis. Onder leiding van dirigent Rinus Kramer speelt ONDA werken van Bruckner, Leroy Anderson, Handel, Gregson, De Haan, Newsome, Luzaschi en Turner. Het concert wordt besloten met enkele fragmen ten uit de BTB van de Salva tion Army. Heeft u een tuin met gazon? Dan hebben wij een paar vragen: wilt u een beter maairesultaat? heeft u een grasmaaier die het mos. onkruid e.d. uit het gazon kan verwijderen? kan uw maaier ook de grasranden knippen? kent u de betere maai-eigenschap- pen van een kooimaaier ten opzichte van een cirkelmaaier? wat mag een kooimaaier kosten, die het mos e.d. verwijdert, de grasranden knipt, kortom: die het mooiste maairesultaat biedt? en waar koopt u een grasrandknipper- accessoir voor een uitzonderlijk lage introductieprijs? U wilt nu natuurlijk wel duidelijke antwoorden op de2e vragen. Ontmoet dan a.s. zaterdag de Qualcast adviseur bij: Lange Delft 31a, Middelburg VLISSINGEN - In het kader van de Wereldnaturistendag houdt de enige Zeeuwse naturistenvereniging Zeelandia op zondag 29 mei een open dag. Iedereen die wil kennismaken met het naturisme is die dag welkom op het verenigingster rein De Belt aan de Oostelijke Bermweg in Vlissingen. Het terrein achter de Olau Line is tussen twee en vijf uur vrij toegankelijk Zeelandia telt momenteel ruim tweehonderd leden en is aangesloten bij de Federatie van naturistenverenigingen. De leden van de vereniging streven naar een heroriëntatie van de mens op de natuur. Daarbij wordt het naakte lichaam als een natuurlijk gegeven beschouwd. In de praktijk komt dit neer op naakt recreëren en sporten in de natuur en op het in stand houden van die natuur. In het winterseizoen gaan de Zeelandia-leden zwemmen of naar de sauna. Meer informa tie omtrent de activiteiten van de naturistenvereniging is te verkrijgen tijdens de open dag. MIDDELBURG - Op woensdag 1 juni opent Hedy d'acona, lid van het Europees Parlement, in Middelburg het nieuwe onderkomen van de Jan- neke Dierx School. Deze school -een initiatief van de Vrouwenbond FNV en de Stichting Vrouw en Werk- is speciaal bedoeld voor vrouwen van 25 jaar en ouder die graag weer een plaats willen veror- veren op de arbeids markt. Het schoolgebouw is gevestigd aanb de Oude Vlissingseweg in Middelburg. De Toerclub Vlissingen in de nieuwe clubkleding zoals die door Toon's Rijunelshop beschikbaar is gesteld. - -foto cor cJortand- monsterritten in de Ardennen, bij andere toerclubs of in de eigen streek. De allersterksten nemen zelfs deel aan de toerklassieker Luik-Bastena ken-Luik. Hoewel de Toerclub Vlissin gen de afgelopen maanden een stormachtige groei heeft door gemaakt kan de club nog een aantal nieuwe leden gebrui ken. De ledenlijst biedt ruimte aan totaal zestig toerfietsers. Pedaalridders die belangstel ling hebben om in clubver band te gaan fietsen kunnen zich melden bij Toon's Rij wielshop in winkelcentrum Papegaaienburg in Vlissingen of bij secretaris G. Vasse, Goe man Borgesiusstraat 58 in Vlissingen. Ook beginnende renners zijn welkom. tot de kweek van cultivé pa rels in de beschutte baai van de havenplaats Galle. Een ex periment dat overigens met de grootste geheimzinnigheid wordt omgeven. Edelstenen verdienen het uiteraard om gezien te wor den. Om niets zo persoonlijk is als een sieraad ontwerpt ju welier Van der Maden deze sieraden het liefst zelf. De cliënt zoekt zelf de parels of de VLISSINGEN - In de juwe lierszaak van Connie en Plet van der Maden aan de Kleine Markt 1 in Vlissingen is mo menteel een bijzondere expo sitie over geslepen edelstenen te zien. Speciale aandacht wordt besteed aan saffieren en robijnen afkomstig uit Sri Lanka. In Sri Lanka -het voorma lige Ceylon- worden veel ver schillende edelstenen gevon den. Het meest bekend zijn de saffieren en robijnen. Behalve de blauwe saffier levert Sri Lanka een compleet kleuren palet van groene, gele, rose, violette en kleurloze saffieren. „De edelstenen uit dit ge bied kenmerken zich door hun fijne lichte kleuren en de op merkelijke hoge glans. Het lijkt of een waas de saffieren omgeven", aldus erkend edel- steenkundige Piet van der Maden. Een edelsteen die wat de kleur betreft veel op robijn kan lijken is de spinel. Van der Maden heeft weliswaar ro bijnrode tot violetkleurige spi- nellen in de collectie, toch wordt deze steen in Europa maar zelden aangeboden. Jammer, want de spinel is een interessante edelsteen. In vroeger tijdens wist men de spinel zelfs niet van robijn te onderscheiden. De grote, zeld zame 'robijn' de Black Prince Speciaal voor mensen, die in een korte periode heel intensief, maar wel verantwoord willen lijnen, is op basis van Maaltijd een 5-daagse Minikuur ontwikkeld. Minikuur is het eerste vol ledig gevitaminiseerde af slankmiddel dat aanzien lijk onder de 1000 calo rieën blijft, zonder dat de gezondheid in het geding komt. Het gaat om een 5- daags dieetplan, waar mee men dagelijks alle noodzakelijke voedings stoffen binnen krijgt, maar toch onder de 500 kalorieën per dag blijft. Ook Minikuur heeft van het ministerie van Volks gezondheid een toestem mingsnummer gekregen. Maaltijd Twaalfuurtje en Minikuur zijn verkrijg baar bij de betere drogist, reformzaak en alle apo theken in de regio (even tueel op bestelling). welen, bleek achteraf een mooie spinel te zijn.Opvallend in de collectie is ook een aantal honinggele Hessoniet grana ten. Om aan te geven waar de diverse edelstenen gevonden zijn hebben Connie en Piet van der Maden een maquette van Sri Lanka gemaakt. Daarop zijn nauwkeurig alle vindplaatsen aangegeven. Niet met een kruisje of een vlag getje, maar met ruwe kristal len. In die vorm worden de uiteindelijke edelstenen ten slotte gevonden. Naast de ma quette wordt een aantal foto's getoond waarop Japanse pa relkwekers aan het werk zijn. Af en toe wordt er in de wate ren rond Sri Lanka wel een echte parel gevonden, Japan ners voeren momenteel expe rimenten uit die moeten leiden hem of haar passen, in overleg wordt een edelsteensieraad of parelcollier gecreëerd. Een sieraad waarvan er beslist geen tweede bestaat. Deson danks is de prijsstelling van Van der Maden beslist redelijk te noemen. Natuurlijk is een handgemaakt sieraad duurder dan een machinaal vervaarigd product, maar door een gun stige prijsstelling van de sie raden valt de uiteindelijke prijs best mee. Dat komt om dat Van der Maden de siera den direct inkoopt. Het is dan ook beslist de moeite waard om op het adres Kleine Markt 1 eens te gaan kijken hoe de edelstenen uit Sri Lanka hun weg in de Westerse wereld vinden. Connie en Piet van der Maden geven graag de nodige uitleg en een deskundig ad vies. Praktijkervaringen hebben uitgewezen dat de voeding tijdens een vermageringskuur niet alleen afgestemd moet zijn op een laag-caiorische waarde. Vooral de smaak en gevarieerde sa menstelling blijken belangrijk om een kuur te kunnen volhou den. Dat is de mening van de Nijmeegse huisarts J. V< die vooral met Maaltijd zeer goede resultaten boekte. I is een door veel artsen geadviseerd afslankprodukt waar- j de warme maaltijd gehandhaafd kan blijven. Voorts beeft dit bij drogist, reformzaak en apotheek verkrijgbare produkt een ministerieel nummer, betgeen betekent dat dit produkt volledig voldoet aan de strenge samenstellingseisen die bet ministerie van Volksgezondheid stelt aan verantwoorde dieetvoeding. „Motivatie is bij lijnen erg be langrijk", legt de Nijmeegse huisarts uit. „Die motivatie wordt onder meer bepaald door het produkt. Als het vies smaakt of veel nadelige bij verschijnselen kent, dan houdt niemand een dieet lang vol. Een van de sterke punten van Maaltijd is dan ook de lekkere smaak. En natuurlijk het feit dat de gebruiker zich fit blijft voelen". De Nij meegse huisarts wordt in die mening bijgestaan door een toenemend aantal artsen en diëtisten die met Maaltijd dezelfde goede resultaten heb ben geboekt. Maaltijd dat zowel in poe- dervorm als in repen verkrijg baar is, heeft als Belangrijkste voordelen dat het lékker smaakt, dat het lichaam alle belangrijke stoffen krijgt en dat men 's avonds samen met de andere gezinsleden de warme maaltijd kan nuttigen. En die maaltijd hoeft nauwe lijks af te wijken van een „ge wone maaltijd". Veel patiën ten omschrijven vooral dat laatste als bijzonder gunstig, omdat de warme maaltijd in onze maatschappij nog altijd als een sociaal gébeuren wordt gezien. „Op die manier", aldus dok ter Vogelaar, „voelen mensen zich met zo snel buitengeslo ten. Wie immers kan rustig toekijken hoe anderen een warme maaltijd tot zich ne men, terwijl je zelf niets van de gedekte tafel zou mogen nemen?" Heeft u problemen of vragen op het gebied van verantwoord ge wichtsverlies? Voor gratis ad vies kunt u elke middag telefo nisch terecht bij de diëtiste van GLN-voeding. Natuurlijk kunt u haar ook schrijven. Telefoonnummer en adres staan op de verpakking ver meld „Ik vind het niet eens belang rijk dat de mensen veel afval len. Liever iedere week één kilo dan de eerste week drie kilo en daarna niets meer. Want uiteindelijk gaat het erom op je streefgewicht te komen en dat ook proberen vast te houden", merkt dokter Vogelaar op. „Als dat punt bereikt is, moeten de mensen het verder alleen kunnen. Met gewoon eten. Want je kunt zo'n dieet nooit jarenlang blij ven gebruikenDaarmee Belangrijk is volgens de Nij meegse huisarts ook de bege leiding. Zelf laat hij de men sen elke twee weken op spreekuur komen. Dan wordt het gewicht opgenomen, wordt er gesproken over de vooruitgang en komen even tuele klachten ter sprake. wijst de huisarts naar het feit dat uiteindelijk, als de patiënt op zijn streefgewicht is, ook een andere voedingsgewoonte moet zijn gerealiseerd. Want alleen op een verstandige ma nier kun je het probleem van overgewicht definitief bestrij den. Huisarts Vogelaar: „Probleem van overgewicht verstandig aanpakken".

Scheldebode | 1988 | | pagina 5