Karolingenmarkt: jaarmarkt met een historisch tintje WATERRECREATIE TOTAAL '88 zeelandhallen Fietsvierdaagse in Vlissingen: leuk evenement voor jong en oud De Hemaatjes zijn boven water. HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Souburg vrijdag en zaterdag terug in de tijd C 0/>u.O Taoezs Als VIP naar het Opus 7 Live-spectakel in de Zeelandhallen le?vicè\SPR,NTPHOTO NIET BEZORGD J.P.A. Rossël M 301 V VLISSINGEN - Straatnamen en een nog steeds wat kaal aandoende fontein aan het Bellamypark herinneren Vlissingen eraan dat het ooit de bakermat was voor enkele bekende literaire schrijfsters uit de acht tiende eeuw als Coosje Busken, Aagje De ken en Betje Wolff. De 250ste geboortedag van schrijfster Betje Wolff, op 24 juli 1988, is voor de gemeente Vlissin gen aanleiding om deze zomer wat meer aandacht aan het literaire verleden van de stad te besteden. Vanaf juni tot en met september zal de speciaal daartoe in het leven geroepen werkgroep 'Betje Wolff een aantal activiteiten organiseren die elk in het teken zullen staan van Vlissingen en literatuur. Geen stoffige uiteenzettingen voor uitsluitend lief hebbers van de letterkunde, maar verspreid over de hele stad mogelijkheden voor iedereen om wat meer van het verleden van Vlissingen te weten te komen en te zien hoe anderen (schrijvers) de stad bekijken. WOENSDAG 25 t/m ZATERDAG 28 mei. Korting voor onze lezers |XUJL Vlissingen Goes Bergen op Zoom Roosendaal v X omdat Kleurenfoto's afdrukken een vak is; ons vak. Opening museum 'Dennis Gabor' UW SCHELDEBODE BEL 01184-19910 ~Peéc/?^o HEMA Echt Waar Voor Je Geld. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse. Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. DE SCHFTJ)EBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN JVOENSDAG25 MEI 1988 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Correspondenten: Ronald Hagen, tel. privé 01184- 67954, Corine Krul, tel. privé 01184-11633, Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN OOST-SOUBURG - Twee metershoge burchten aan de randen van het centrum, han delaren en muzikanten in eeuwenoude klederdracht, een taverne in de dorpskern en als het even kan een varken aan het spit. Geen beschrijving van een Middeleeuwse neder zetting, wel het beeld dat Sou burg haar bezoekers op vrij dag 27 en zaterdag 28 mei te bieden heeft. Dan wordt in het Vlissingse kerkdorp voor de eerste maal een echte Karolin- genmarkt gehouden. Een tweedaagse jaarmarkt met een knipoog naar vervlogen tijden. De organisatie van de histo rische markt heeft de evene mentencommissie van de plaatselijke winkeliersvereni ging Nemidso handenvol werk gekost. Het resultaat van alle inspanningen moet gelden als een basis voor de komende ja ren. „Deze eerste Karolingen markt moet worden gezien als een pril begin. Het is voor ons de eerste keer dat we een tweedaags evenement organi seren, daarnaast heeft een his torische markt als deze tijd nodig om te groeien. De Karo lingische sfeer moet dit jaar geintroduceerd worden. Pas als iedereen beseft wat wordt bedoeld met Karolingische sfeer kunnen we verder bou wen", aldus Dick Schinkel, lid van de organiserende evene mentencommissie. Wat dat verder bouwen be treft staan er reeds plannen op papier. Zo is het de bedoeling dat volgend jaar Karei de Grote de markt komt openen en dat een groot aantal Sou burgers in karolingische kledij zal rondstappen. „Momenteel beschikken we pas over twaalf karolingische kostuums. De ontwerpen heb ben we afgeleid van oude wandkleden en van plaatjes in geschiedenisboeken. Delta Stoffenhuis heeft inmiddels een complete lijn kledingont werpen op papier staan en de benodigde stoffen in huis ge haald. Met de aanmaak van de kleding moet tijdig worden begonnen want we hebben volgend jaar nogal wat edelen, soldaten en voetvolk nodig." Hoewel de blik van Nemidso duidelijk is gericht op volgend jaar heeft de evenementen commissie het komend week end toch al heel wat te bieden. De markt is groter dan ooit te voren, het kraamaanbod is uitermate gevarieerd. Daar naast staat een aantal aan trekkelijke randactiviteiten op het programma. Op vrijdag zijn er op de podia in de Ka naalstraat optredens van de neo-fanfare Alteklein, de acrobaat Peter Ham en de volksdangroep The Mac-Lee's. STEC zorgt voor straattoneel, sportschool Elmar geeft de monstraties aerobic. In de Paspoortstraat zorgt het Cop per en Brass-ensemble van Vlijt en Volharding voor een vrolijk muziekje. Op zaterdag wordt het programma aange vuld met een optreden van de Interscaldis Pipes and Drums en een doedelzakformatie uit Folkstone. Harry Boer geeft een aantal poppenkastvoor stellingen in de Paspoort straat, Purple Tulips laat de bezoekers kennismaken met meerstemmige zang. Uiter aard dragen de plaatselijke winkeliers ieder op hun eigen manier een steentje bij aan het welslagen van de eerste Karo lingenmarkt. Zo richt De Wijnwinkel in de Kanaal straat een ouderwetse taverne in waar een drankje en een hapje te verkrijgen zijn. De gerechten worden uitgeser- veerd door in klederdracht ge stoken 'bedienden'. „In opzet wijkt de Karolin genmarkt nogal af van voor gaande jaarmarkten in Sou burg. Gelukkig maar, want de laatste jaren dreigden we de grootste rommelmarkt van Zeeland te worden. Voor de consument was dat uiteinde lijk niet interessant meer. Vandaar dat we in goed over leg hebben besloten de vereni gingen deze keer van de markt te weren. Zij krijgen in sep tember hun eigen vereni- gingsmarkt. Kinderen mogen nog wel hun spulletjes verko pen. Zij kunnen met hun kleedje terecht op het Midden hof." De filosofie achter de Karo lingenmarkt is duidelij k. Enerzijds wil Nemidso een jaarmarkt met een eigen ge zicht, daarnaast wil Souburg nadrukkelijk de aandacht ves tigen op haar historisch erf goed. In de bibliotheek is een tentoonstelling ingericht waarbij aandacht wordt ge schonken aan het oudste ver leden van de karolingische ne derzetting. Tussen neus en lip pen door vraagt Souburg aan dacht voor haar burcht. „Het oudste cultuurhistori sche monument van Vlissin gen wordt geheel verwaar loosd. Jammer, want de burcht verdient meer belang stelling." Vlissingen herdenkt Betje Wolff Het 'Betje Wolff-jaar' gaat in het Stedelijk Museum van start met de tentoonstelling 'Betje Wolff, haar leven, haar werk'. De expositie, die van 17 juni tot en met 25 september te bezichtigen is, bestaat uit drie delen en geeft een overzicht van haar leven, haar boeken en de stad Vlissingen in die periode. "Voor de boekententoonstel ling wordt geput uit de collec tie boeken van Betje Wolff die (ADVERTENTIES) Alle materialen en info voor de watersporter. Surf- en hengelsportwedstrijden, duiktank-demonstraties, sportkledingmodeshows, videoprestentatie, kinderattracties. OPENINGSTIJDEN: wo. 25, do. 26 mei 10.00 - 18.00 uur, vrij. 27, za. 28 mei 12.00 - 21.00 uur. anthony fokkerstraat - goes 001100-21020 fax 27053 telex 55039 wij in het gemeentearchief be zitten", vertelt Adrie Meer man, lid van de werkgroep en werkzaam bij het archief Vlis singen. "Vooral de kleine boekjes die van Betje Wolff zijn uitgegeven zijn leuk om aan het publiek te laten zien. Het gemeentearchief heeft veel originele uitgaven in het bezit gekregen dank zij Wil lem van der Os, een jongeman die van 1864 tot 1890 leefde en zijn grote verzameling boeken aan het archief van Vlissingen naliet waaronder tientallen van de hand van Betje Wolff." Op zondag 24 juli komt de achttiende eeuwse schrijfster nog eens extra in de belang stelling te staan wanneer ter gelegenheid van haar 250ste geboortedag een plaquette wordt onthuld aan het pand Nieuwendijk 21. „Haar ge boortehuis is tegen de grond gegaan, op de plaats daarvan staat nu een flatgebouwtje." Over de schoonheid van het pand wil Adrie Meerman niet uitwijden, wel is hij enthou siast over het gedenkteken ontworpen door Jan Haas. Een roestvrijstalen plaquette in de vorm van een enveloppe, ver wijzend naar het boek Sara Burgerhart dat door Aagje Deken en Betje Wolff in brief vorm geschreven werd." „Met de naam Betje Wolff bereik je slechts een deel van het publiek en de werkgroep stelde tot doel met haar activi teiten een breed publiek te be reiken", aldus Meerman. „Het schoolproject en een in folder verkrijgbare literaire route zijn daar een voorbeeld van." De wandelroute voert be halve langs bekende woon- en geboortehuizen ook langs plaatsen in Vlissingen die ooit door auteurs zijn beschreven. Meerdere malen was Vlissin gen toneel voor de hoofdperso nen van Hans Warren en Ge rard Reve. Werk van Hans Warren komt opnieuw aan de LEZ se/uw# IOcA'S* Z./K) l'OO/Z téAJ o //V 3d zJ S/c //V /V/'éu/jé A~J M*>/° Het kabinet waarin Betje Wolff-menig vooruitstrevend idee aan het papier heeft toevertrouwd. a Walstraat 78 I lange Vorststraat 36 St. Josephstraat 20 Dr Brabersstraat 1 orde tijdens het straatfestival evenement van Mass and In dividual Moving (de makers van het wereldwindorgel op de Nollepier). Op 30 en 31 juli drukt deze beweging met een gigantische drukpers, de Pio neer I, literaire teksten van in totaal tien auteurs die alle maal een bepaalde band met de stad Vlissingen hebben. De tekstvellen van 120 x 250 cm. VLISSINGEN - Vlissingen krijgt weer een echte Avondfiets- vierdaagse. Het evenement dat de afgelopen jaren een beetje grieperig door het leven ging, lijkt definitief aan de betere hand. Door een stevige injectie van Toon's Rijwielshop en de goede zorgen van de Toerclub Vlissingen heeft de vierdaagse een punt gezet achter haar noodlijdend bestaan. In de week van 30 mei tot en met 3 juni moet blijken of de gezondheidsverklaring terecht is. Dan verwacht de fietsvierdaagse de Vlissingse bevolking op bezoek. Zowel jong als oud. „De avondfietsvierdaagse is een leuk evenement voor het hele gezin. We hebben acht aantrekkelijke routes uitgestippeld in de omgeving van Vlissingen. Fraaie tochten waarbij de deelnemers over verkeersarme wegen langs de mooiste plekjes van Walche ren worden geleid", aldus Toon Thomas, eigenaar van Toon's Rijwielshop. Samen met de Toerclub Vlissingen heeft hij zich de taak gesteld de fietsvierdaagse nieuw leven in te blazen. In opzet lijkt de vierdaagse inderdaad een leuke ontspanning voor zowel jong als oud. De deelnemers worden volgende week vier avonden op pad gestuurd voor een fietstocht over 25 of 50 kilometer. Een wedstrijd is aan de vierdaagse niet verbonden, de deelnemers kunnen de tochten in eigen tempo rijden. Wie on derweg wil rusten, stapt gewoon even af. Bang om te verdwalen hoeft niemand te zijn: iedere deelnemer krijgt bij vertrek een duidelijke routebeschrijving. Ook de veiligheid van de deelne mers is gewaarborgd. Het startbureau in winkelcentrum Pape gaaienburg is voortdurend bemand, aan de staart van de groep rijdt een servicewagen van Foster Parents Plan. De bemanning van deze auto biedt hulp bij lekke banden of andere mankemen ten aan de fietsen. Leden van de Toerclub Vlissingen zwerven iedere avond over het parcours om een oogje in het zeil te hou den. „Organisatorisch is de fietsvierdaagse helemaal rond. Het is nu te hopen dat de Vlissingse bevolking net zo enthousiast wordt als de organisatoren. We beseffen dat we in een opbouwfase zit ten, maar een grote deelname betekent voor ons natuurlijk een prachtige stimulans om de zaken in de toekomst nog grootser aan te pakken", zo meent Toon. Dat de vierdaagse door de inbreng van Toon's Rijwielshop en de Toerclub Vlissingen inderdaad kan uitgroeien tot een vol wassen evenement blijkt wel uit het aantal randactiviteiten dat de organisatoren aan hun evenement hebben weten te koppelen. Toon's Rijwielshop en Toerclub Vlissingen hebben door hun en thousiaste werkwijze meteen een aantal ondernemers aan zich weten te binden die bereid zijn de vierdaagse boven de grijze middelmaat uit te tillen. Een aantal ondernemers uit het win kelcentrum Papegaaienburg heeft bijvoorbeeld aardigheidjes beschikbaar gesteld voor alle deelnemende kinderen. De slot- avond moet een ware happening worden. „Op vrijdag 3 juni reiken we niet alleen de herinneringen uit aan de deelnemers, we trakteren ze ook op een leuke ontvangst bij winkelcentrum Papegaaienburg. Tot negen uur wordt op het plein voor het winkelcentrum een feestmarkt gehouden, zijn er demonstraties vierspan rijden, schapen scheren en jiu jitsu en wordt voor een vrolijk muziekje gezorgd." Deelnemers aan de Vlissingse Avondfietsvierdaagse worden volgende week maandag tussen 18.00 en 19.00 uur verwacht bij Toon's Rijwielshop in het winkelcentrum Papegaaienburg. Bij de rijwielzaak is het startbureau gevestigd. Fietsliefhebbers die maandag onverhoopt niet van de partij kunnen zijn, kunnen ook op dinsdag nog van start gaan. Om in aanmerking te komen voor een herinnering moeten de deelnemers vier van de vijf avonden de uitgestippelde tocht volbrengen. Op vrijdag 3 juni worden de prijzen uitgereikt. Inschrijven voor de Avondfietsvierdaagse is vanaf heden mo gelijk bij Toon's Rijwielshop. Telefonisch aanmelden is moge lijk onder nummer 01184-79565. De kosten voor deelname bedra gen zes gulden indien een herinnering wordt gewenst, een rijks daalder zonder blijvend aandenken. zullen worden geëxposeerd en te koop worden aangeboden. Voorafgaand aan de drukde- monstratie hangen in de Wal- straatpromenade vanaf 15 juli (tot 15 augustus) grote banie ren met dezelfde teksten van de tien. De relatie Vlissingen en li teratuur kan zo niemand meer ontgaan. De Betje Wolffher- denking zal worden afgesloten met een literaire middag op zaterdag 24 september. Onder de titel 'Betje Wolff herleeft in Vlissingen' geven vier spre kers, Prof. dr. P.J. Buijnsters, drs. L.C. Roosenschoon, Hans Warren en Hella Haasse, hun visie op haar werk en haar le ven. Speciaal vanwege het ju bileum is het essay van me vrouw Roosenschoon 'Betje Wolff en Coosje Busken, een hartsvriendschap' in boek vorm uitgebracht. Het Zeeuws Kunstenaarscentrum heeft het werkje uitgegeven in een nummer van de Slib-reeks. Als een soort toegift wordt later in dit jaar omstreeks eind november een toneel voorstelling opgevoerd door leerlingen van de Rijksscho lengemeenschap 'Schelde- MIDDELBURG - Burge meester C. Rutten van Middel burg opent zaterdag 28 mei in de Gortstraat in Middelburg het Nationaal Holografie Mu seum 'Dennis Gabor'. De deu ren van het nieuwe museum gaan om twaalf uur precies open. mond'. Het stuk 'De Beemster voorbij' is een bewerking van Sara Burgerhart bedoeld voor middelbare scholieren. De ideeen van Betje Wolff en Aagje Deken worden vertaald naar de twintigste eeuw, zodat de leerlingen kunnen zien dat de tijden wel veranderen maar dat de problemen vaak hetzelfde blijven. „Bij alle activiteiten hebben we het Betje Wolffjaar min of meer als kapstok gebruikt. Wie weet krijgen de mensen nu meer inzicht in wat er zich in de achttiende eeuw heeft afgespeeld en vinden ze het in teressant", besluit archiefme dewerker Adrie Meerman. (ADVERTENTIES) 0/0 /0 Jt/A/J .S épOéA C CAJ&CA' f l/cié/J W/J <2/9/9/? OAST tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en Ingevallen gezichten Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Een persoonlijke uitnodiging van Lee Towers. Opus 7 Music Centre -de platenspeciaalzaak in het hartje van Goes- is jarig. Het derde lustrum van de zaak vieren Cees en Ineke van Oosten op vrijdag 10 juni met een groot live-spectakel in de Zeelandhallen in Goes. Uit genodigd voor dit feest zijn Lee Towers, Piet Veerman, The Sisters, The Evergreens en The Ballet Dancers Jan vier. Uitgenodigd zijn ook alle lezers van de Scheldebode. Zij kunnen voor een vriendenprijs dit live-spectakel meemaken. Tegen inlevering van onderstaande bon krij gen onze lezers 2,50 korting op een toegangskaartje. Daarnaast maken onze lezers kans op een VIP-behande- ling tijdens dit voor Zeeland unieke concert. Iedereen die op onderstaande bon weet aan te geven hoe lang Opus 7 Music Centre bestaat kan rekenen op een prima plaats, dicht bij het podium waarop Lee Towers, Piet Veerman en de andere topartiesten optreden. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij alle VVV-kantoren, bij Muziekhandel van Damme in Middel burg, bij Parfumerie Louise in Vlissingen, Radio Welte vreden in Zierikzee en bij Opus 7 Music Centre in Goes. Kaarten kosten in de voorverkoop 17,50. Onze lezers be talen tegen inlevering van onderstaande bon echter maar vijftien gulden. Ik wil op vrijdag 10 juni naar het Opus 7 Live-spectakel in de Zeelandhallen in Goes. Als lezer van de Scheldebode betaal ik geen 17,50 voor een toegangskaartje, maar slechts vijftien gulden. Als ik weet te vermelden hoe lang Opus 7 Music Centre bestaat kan ik tevens rekenen op een VIP-behandeling tijdens het concert. Naam:. Adres:. Woonplaats:.. Opus 7 Music Centre bestaatjaar Nu nieuwe haring bij de Hema, per stuk 2.25

Scheldebode | 1988 | | pagina 1