DIJKWEL deVleeschmeester Doorgaande route kunstkolonie M badhotel Luchtmachtkapel geeft gratis jubileumconcert in Middelburg Engelse sporters op bezoek in Middelburg [98 SUNNY TREND F3 NISSAN KALFSLAPJES KALFS- ROLLADE t, Optreden Gert en Hermien in de Hoeksteen in Middelburg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 ME11988 311 DOMBURG - Na een winterlang volop aan de weg timmeren is Domburg klaar voor het zomer seizoen. Donderdag 19 mei opende de heer Ventevo- gel een nieuwe 'doorgaande route'. De populaire badplaats gaat niets uit de weg om aan de wensen van de toerist tegemoet te komen. Een kijkje in Domburg met een knipoog naar de komende jaren. v.a. 21.785.- natuurlijk bij PROEFONZE BEKWAAMHEID MAGERE OF FIJN GEKRUIDE M MAGERE JP#500 GR SPECIALITEIT VAN HET HUIS: HEERLIJKE O 49 FILET PROVENCAAL 100 GR. Nmt PARIJZER BOTERHAMWORST 200 GR. l Domburg: badplaats met allure Verscholen achter de Wal- cherse duinen ligt Domburg, een van de oudste badplaatsen van Nederland. Eens het Mekka voor getalenteerde schilders als Mondriaan en Toorop, kunstenaars die een goed oog hadden voor de schoonheid van de natuur en de karakteristieke sfeer van deze badplaats met allure. Domburg was eveneens een plaats waar rond de eeuwwis seling de internationale adel samen kwam. Tegenwoordig is Domburg het trefpunt van individualis ten en mensen die van iets bij zonders houden. Kenners ge ven de voorkeur aan het brede strand en houden van de unieke combinatie van duinen, zee en bossen. Geliefd zijn de wandelgebieden in onder meer de buitenplaatsen Hoogduin, Berkenbos en Westhove, te za- men een tweehonderdtien hec tare bosmanteling vormend en opgenomen als staatsnatuur- monument. Domburg is ook populair vanwege zijn tennis banen, maneges, golfbaan en het speciale strand voor surf- sport. Toen de plannen op tafel kwamen en de betrokkenen bijeen kwamen werden er drie doelen gesteld aan de vrij grote ingreep betreffende het Domburgs centrum. Het beleid werd gebaseerd op ten eerste een fietsvriendelij ke, en zo ook toeristvriendelijke verande ring, ten tweede moest het lommerrijke karakter van Domburg terugkomen en ten derde meer mogelijkheden voor flaneer- en wandel ruimte voor de toerist. De nieuwe doorgaande route voldoet aan de gestelde eisen. De hoofdstraat van Domburg is veranderd in één richtingsverkeer met de fiets vriendelij ke regel dat fietsers wel tegen het verkeer in mo gen. De doorgaande route is er zeker niet smaller op gewor den maar wel dubbel zo sfeer vol. Een honderdtal extra ge plante bomen, plantsoentjes, straatmeubilair, nieuwe ter rassen en her en der ver spreide fietsenstallingen ma ken het voor de toerist aan trekkelijk. De groene schaduw die eens over Domburg viel is terug. Domburg, te zamen met Oostkapelle, is een gemeente met slechts negenendertig- honderd inwoners én met •stadsrechten', al sinds de vijf tiende eeuw. In de zomer maanden overnachten hier ruim 1,2 miljoen toeristen en zijn er op zomerse dagen zo'n zeventienduizend toeristen in de kern en zo'n dertigduizend in de totale gemeente. De om liggende parkeerterreinen, met in totaal zo'n vijfhonderd parkeervakken, zijn hierop in gericht De extra parkeer plaatsen buiten de kern zijn gratis en dichter bij de kern betaald, met een maximum parkeertijd van drie uur. Dat dit toch enigszins grote projekt financieel realiseer baar werd is te danken aan subsidies uit drie disciplines van de provincie. Vanuit Eco nomische Zaken, Stads- en Dorpsvernieuwing en Recrea tie en Toerisme is er een subsi die vrijgekomen om deze doorgaande route te onder steunen. Tijdens de opening van de Doorgaande Route werd er een maquette aangeboden van de beeldend kunstenaar Guido Metsers uit Zoutelande. Een maquette van een beeld zit tend op een bank, dat in het voorjaar 1989 in het centrum geplaatst wordt. Guido werd geïnspireerd door de Romeinse achtergrond van Domburg en door de schilder Mondriaan. De Romeinen kozen Domburg vanwege zijn bijzondere lig ging als lokatie voor een be langrijke tempel. In deze tem pel werd er met name veel fruit geofferd aan Nehalennia opdat zij de Romeinen bij hun gevaarlijke oversteek naar Engeland zou beschermen. In de jaren '30 zijn de restanten van deze tempel uit zee ge haald en deze bevinden zich in het Zeeuws Museum. Het idee van de bank komt van het ge dicht 'De Klapbank' van de Nederlandse dichter Van Schagen, speciaal gewijd aan Domburg. In de bank komt een strofe uit dit gedicht te staan: 'Dit is geen bank van con versatie, eer een gerecht, in meditatie'. Wanneer Nehalen nia straks met haar hond op de Mondriaan-bank in het centrum zit kan de toerist ge zellig naast haar plaatsnemen en zal het plaatjesschieten een leuke vakantieherinnering worden. Het zomerseizoen in Dom burg staat ook open voor de kunst dit jaar. Op het terrein voor het Badhotel staat een tweehonderd vierkante meter tellende noodaccommodatie, beschikbaar gesteld door de BAM. De hierin te houden kunstmanifestatie is gebas- seerd op het historisch gege ven dat Domburg vroeger een grote aantrekkingskracht voor kunstenaars had. De 'Domburgse Groep' uit begin deze eeuw was een ware kun stenaarskolonie die zomers neerstreek. Toorop en Mon driaan hebben zo hier heel wat zomers geschilderd. In deze noodaccommodatie komen volop exposities die met medewerking van de cul turele afdeling van de provin cie verzorgd worden. Momen teel zijn er schilderijen en ob jecten te zien van Henny en Liesbeth Huser en Corrie Blaas. (ADVERTENTIES) van AUTO WALCHEREN DIJKWEL B.V. Veerseweg 104 - 01180-38880 - Middelburg Naast deze kunstmanifesta tie is er een start gemaakt met de verkoopcampagne van het 'nieuwe' Badhotel. De start van de bouw vindt plaats in september. Zestig procent van de appartementen moet voor die tijd verkocht worden. On dertussen wordt er dagelijks hard gewerkt aan alle voorbe reidingen er omheen. Het oude Badhotel ligt er nu verlaten bij. Het eens zo glorieuze tref punt van adel heeft zijn funk- tie verloren maar het duurt niet lang meer eer het Badho tel in zijn oude luister hersteld wordt. Een getrouwe kopie van wat eens was, geflankeerd door de twee appartement vleugels, de 'Tooropvleugel' en de 'Mondriaanvleugel', en de nog bestaande Dependance, verrijst op dezelfde plaats, in gebed tussen de rustieke dorpskern en de schitterende Walcherse duinen. Domburg groeit en verfraait De bad plaats met allure biedt een ge zond toeristenklimaat waarbij recreatie en cultuur elkaar ontmoeten. Twee Middelburgers zeilen over de oceaan MIDDELBURG - Ruim 120 solozeilers zullen op 5 juni a.s. uitzeilen voor de langste, een zaamste en spannendste race ter wereld: de Carlsberg Singlehanded Transatlantic Race, kortweg de CSTAR-ra- ce. Het startschot voor deze race, waaraan tien Neder landse solozeilers deelnemen, zal dan in het Engelse Ply mouth worden gelost. Tussen drie tot acht weken daarna hopen de deelnemers in New port in de Verenigde Staten de finishlijn te passeren Voor het eerst in de geschie denis van deze belangrijkste race voor solozeilers (vanaf 1960 werd hij om de vier jaar gevaren onder de naam OS- TAR) kan een Nederlandse schipper winnen. Het gaat om Wijtze van der Zee met zijn revolutionaire oceaanracer, de „New Magic Breeze", die uit komt in de klasse III. Er doen ook twee Middelburgers mee: Henk van de Weg (47 jaar) met zijn boot Patache no. 94 en Roel Engels (31 jaar) met zijn boot S2H III S2H. De CSTAR-race betekent ruim drieduizend mijlen solo- verschrikkelijk lang, maar soms ook gevaarlijk traject. Er moet vrijwel altijd met wind tegen worden gezeild, zodat de zeilers de route „kruisend" moeten afleggen. Ze krijgen daarbij te maken met ijsber gen, verraderliike stromingen, zeilen over de Atlantische Oceaan. Het is niet alleen een hoge zeeën, regen, hitte, mist, koude en zelfs walvissen. Al leen de kilometers lang mee- zwemmende dolfijnen zijn misschien ontspannende ele menten tijdens de avontuur lijke oversteek. Speciaal voor de CSTAR 1988 liet Wijtze van der Zee (in het dagelijks leven is hij ar- MIDDELBURG - Van vrijdag 27 tot en met dinsdag 31 mei verblijven 150 sporters uit Folkstone in Middelburg. De atle ten verblijven in de Zeeuwse hoofdstad in het kader van de 24e sportuitwisseling tussen beide zutsersteden. De sporters worden ondegebracht in gastgezinnen. Vrijdag aanstaande worden de gasten ontvangen door het gemeentebestuur. In de burgerzaal van het stadhuis wordt de Engelse sporters een welkomstreceptie aangeboden. Op zaterdag 28 mei worden diverse sportwedstrijden gehouden. Onder meer staat een roeiwedstrijd in het kader van de Wil liam and Mary-herdenking op het programma. Zondag 29 mei wordt opnieuw een bezoek gebracht aan de diverse Mid delburgse sportaccommodaties. Op maandag 30 mei zijn de deelnemers vrij. Die dag worden diverse uitstapjes gemaakt. Een van de reisdoelen is pretpark De Efteling. Dinsdag 31 mei keren de sporters naar Folkstone terug. chitect) zijn schip, zelf spreekt hij over zijn „machine", ont werpen dor de in watersport- kringen beroemde ontwerper Dick Zaal in Hoorn, waarna de oceaanracer op de werf van Frans Maas in Temeuzen werd gebouwd. Hollandser kan het dus niet! De „New Magic Breeze", zo als ze werd gedoopt nadat de NMB-bank het schip ging sponsoren, zit vol met talloze snufjes en technische vindin gen. Zij worden allemaal toe gepast om de boot sneller te laten zeilen. Op 26 mei zal de AVRO-te- levisie een speciaal pro gramma aan de CSTAR-race, Wijtze van der Zee en de an dere Nederlandse deelnemers wijden. Tijdens de oversteek naar de Verenigde Staten zul len eveneens video-opnamen worden gemaakt. Speciaal voor dit doel heeft Sony Ne derland twee camera's aan boord van de New Magie Breeze gemonteerd. Een docu mentaire over de CSTAR-race wordt in augustus door de AVRO uitgezonden. Walk In - In jongerencen trum Podium Walk In wordt vrijdag aanstaande een pop avond gehouden. Jongeren kunnen tijdens deze avond kennismaken met drie ta lentvolle bands uit Vlissin- gen. Optredend zijn Fiction, Stickey Fingers en Beaujo- lais. De pop-avond begint om half acht. De entree be draagt vier gulden. Gevonden - Bij de ge meentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 11 tot en met 18 mei de volgende zaken als zijnde gevonden aangegeven: een bankbiljet, een herenbril, een dame sportemonnee, gereedschap, een zwarte portemonnee, en kralenketting, autosleutels aan een hanger, drie sleutels aan een ring, sleutels aan een label en een zwarte handtas. Sportdag - Op donderdag 9 juni wordt in Middelburg de MA-sportdag voor mili tairen van het Dienstvak der Militaire Administratie gehouden. De sportwedstrij den worden gehouden in of in de omgeving van de sporthal Nassaulaan, het sportcomplex Voorborch en de sporthal aan de Kruitmo- lenlaan in Middelburg. De wedstrijden beginnen om negen uur. Info-avond - De Stichting voor Basisonderwijs op Al gemene Grondslag in Mid delburg houdt op 31 mei een informatie-avond in de Zeeuwse Bibliotheek. Tij dens deze bijeenkomst wordt een toelichting gege ven over de per 1 augustus te starten nieuwe school. Daarnaast kan kenis wor den gemaakt met het onder- wijsteam. Inscheijven van lerlingen is eveneens moge lijk. De bijeenkomst begint om acht uur. Ypsilon - Ypsilon, de ver eniging voor ouders en fa milieleden van chronisch psychotische of schizofrene mensen, houdt op woensdag 1 juni een informatie-avond. De bijeenkomst wordt ge houden in gebouw Amicitia in Kloetinge. Uitgenodigd is psychiater j. Bakker. De bij eenkomst begint om 19.45 uur. Snuffeimarkt - De Delta Band uit Vlissingen houdt zaterdag 28 mei weer een snuffeimarkt. De snuffei markt wordt gehouden in de voormalige jeugdherberg aan de Breewaterstraat. Be langstellenden kunnen daar vanaf half tien terecht. De opbrengst van de snuffei markt is bestemd voor de reparatie of vernieuwing van instrumenten en unifor men. Betje Wolff - Op woens dag 1 juni houdt archivaris Chr. Peters in het Stedelijk Museum Vlissingen een le zing over "Aspecten van het 18e eeuwse Vlissingen". Pe ters belicht zowel het geestelijke, economische, po litieke als culturele leven. Gekozen is voor de 18e eeuw omdat dat de tijd was waarin Betje Wolff leefde. Aan deze schrijfster wordt later dit jaar uitgebreide aandacht besteedt. Wolff werd 250 jaar geleden in Vlissingen geboren. De le- 195 Middelburg: Lange Delft 55-57. Geldig i m zat. a.s. zing begint om acht uur. Le den van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen hebben gratis toegang, niet-leden wordt een bijdrage van 2,50 gulden gevraagd. Gevonden - In de maand april zijn bij de gemeentepo litie in Middelburg de vol gende artikelen als zijnde gevonden aangegegen: een blauw regenpak, een linker schoen, een fototoesteltas, een fietstas, een herenhorlo ge, een sleutel aan rood la bel, dameshandschoen, een goudkleurig armbandje en een goudkleurige ketting, een babyschoentje, een trui, een helm, een voetbalschoen, een tas met sportkleding, een portemonnee met in houd, een zilveren broche, een fietszadel, een sleutel ring met drie sleutels, een linnen tasje met een grijze pullover, een bankbiljet, een zilveren armband, een halve leesbril, een zilveren broche, een korte herenjas, sleutel bossen, een sierring Opel, twee bromfietssleutels, een jongenshorloge, een plastic tasje met daarin een broek, een kunststof wieldop, drie vorken en drie messen, handschoenen, een brom- fietsslot en een deel van een fototoestel. AMC-bezoek - Deelne mers van het Activiteiten Centrum Middelburg bren gen donderdag 26 mei een bezoek aan de Zeeuwse Bi bliotheek. De deelnemers krijgen een educatieve rondleiding van het biblio theek-personeel en uitleg over het gebruik van de computer. Ronde van Zeeland - De Tourclub Walcheren houdt zaterdag 28 mei haar jaar lijkse Ronde van Zeeland. Deelnemers aan de tocht kunnen kiezen uit twee af standen: 125 kilometer of 200 kilometer. Inschrijven voor de Ronde van Zeeland is mogelijk op zaterdagmorgen tussen acht en negen uur in Hotel Walcheren in Koude- kerke. Geslaagd - In Souburg zijn zestien jeugdige deelne mers aan de door het Jeugd Rode Kruis gehouden cursus geslaagd voor het diploma Jeugd EHBO-B. Op diverse scholen is een cursus Jeugd EHBO-A gehouden. Alle 128 basisscholieren die de cursus volgden zijn voor het afslui tend examen geslaagd. Lezing - De Nederlandse Jeugdbond voor Geschiede nis houdt vrijdag aan staande een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Uitgenodigd is Dr. J. de Jong uit Utrecht. De auteur van het boek 'Een deftig bestaan' houdt een verhandeling over de Ne derlandse regententijd. De lezing begint om half acht. De toegang is gratis. COC Swing - De regio Walcheren van de Neder landse Vereniging tot Integratie van Homosexu- laiteit COC houdt op zater dag 28 mei in samenwerking met de regio De bevelanden een Disco-Swing-avond. De swing-avond wordt gehou den in het pand Eigenhaard- straat 2 in Middelburg. Aan vang 21.00 uur. MIDDELBURG - De Koninklijke Luchtmacht viert dit jaar het 75-jarig bestaan. Een van de activiteiten die in het kader van dit jubileum worden gehouden is een uitgebreide concert toe rnee van de Luchtmachtkapel. Donderdag 2 juni landt het orkest in Middelburg voor een gratis concert in de Concert- en Gehoorzaal aan de Singel. Het concert begint om acht uur. De Luchtmachtkapel toert momenteel door ons land met een speciaal voor het 75-jarig bestaan van het vliegende krijgsmachtonderdeel gemaakt programma. Na een semi- klassiek eerste deel maakt de Luchtmachtkapel een muzi kale vlucht door de tijd. De geboorte van de militaire lucht vaart wordt gevierd met 'Me and Jane in a Plane' van Leslie en Gilbert, aan de jaren dertig wordt herinnerd met het nummer 'Follies Bergères' van Francis Lai. De oorlogsjaren worden herdacht met 'Soldaat van Oranje', The Longest Day' van Paul Anka en bekende nummers van Glenn Miller en Jeffrey Garland. De bevrijding wordt gevierd met 'Snoe- zepoes' van Jack Bulterman. Via een aantal swingende mar sen uit de jaren vijftig, een Beatle-medly uit de jaren zestig en het nummer 'Gonna Fly Now' komt de Luchtmachtkapel terecht in het heden. Uit deze periode wordt een werk van Lionel Richie gespeeld. Tot slot richt de Luchtmachtkapel een blik op de toekomst met filmmuziek uit science fiction- producties als Star Wars en ET. De muzikale optredens wor den ondersteund met uitgekiende show- en lichteffecten. Na afloop van het concert overhandigt de vertegenwoor diger van de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten een ex emplaar van een jubileum-langspeelplaat aan de Commis saris der Koningin in Zeeland. Op deze elpee is een aantal nummers opgenomen dat ook tijdens het concert wordt uit gevoerd. De plaat is in de Concert- en Gehoorzaal te verkrij gen. Kaarten voor het gratis jubileumconcert zijn vanaf van daag dagelijks verkrijgbaar aan de kassa van de Concert en Gehoorzaal. De toegangskaarten kunnen gratis worden afgehaald. MIDDELBURG - Gert en Hermien Timmerman geven zater dag 28 mei een concert in Middelburg. Het duo treedt op in De Hoeksteen aan de Roozenburglaan. Het concert begint om half acht. In het voorprogramma staat de gospelformatie First Love. Medewerking wordt ook verleend door dominee Van Gent van de radiogemeente Bloemendaal. Het concert in De Hoeksteen is gratis toegankelijk.

Scheldebode | 1988 | | pagina 11