Slagwerker Jeroen Kers uit Biggekerke: Walcheren viert Koninginnedag M *i'ms Feestconcert van organist Klaas Mulder SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 APRIL 1988 309 BIGGEKERKE - Heel wat jonge mensen hebben interesse in muziek. Een aantal van hen verzandt in het alleen maar passief luisteren naar popmu ziek. Anderen gaan zich serieus inzetten, en leren naast de theorie ook een instrument bespelen. Een groot aantal kiest voor een blaasinstrument omdat ze dan terecht kunnen bij een harmonie of fanfare. Anderen proberen een snaarinstrument of 'de ko ningin onder de instrumenten', de piano. Heel wat minder gegadigden zijn er die kiezen voor het hele assortiment van slagwerkinstrumenten. WALCHEREN - Heel Walcheren viert zaterdag aanstaande Koninginnedag. In alle plaatsen -zowel groot als klein- zor gen de diverse oranjeverenigingen al dan niet met hulp van andere clubs en organi saties voor tal van activiteiten. Optochten, spelcircuits, oranjemarkten, puzzel toch ten en feestavonden die alleen maar mogelijk kunnen worden gemaakt door de inzet van honderden vrijwilligers. Wat zij de Wal- cherse bevolking zoal te bieden hebben is door de Oranjeverenigingen in de voorbije dagen bekendgemaakt door middel van kleurige programma-boekjes die huis aan huis in de brievenbussen zijn gegeleden. Omdat iedereen reeds op de hoogte is van de activiteiten in eigen plaats volstaan wij met het vernoemen van de diverse hoogte punten in de regio. Leuke tips voor ieder een die van Koninginnedag een echt dagje uit wil maken. Middelburg Vlissingen Nieuw en St.Joosland Veere Gapinge Vrouwenpolder Serooskerke Koudekerke St. Laurens Zoutelande Biggekerke i Werken in een orkest was heerlijk Jeroen Kers uit Biggekerke is echter een uitzondering. Het slagwerk heeft voor hem weinig geheimen meer. De jongeman is met zijn zeventien jaar al een eind gevorderd op de muzikale ladder. Hij nam enkele weken geleden deel aan de werkweek die het Euregio Jeugdorkest hield in Antwerpen. Hij stond samen met zijn jonge collega's volop in de schijnwerpers tijdens de drie concerten die het Euregio orkest gaf. Jeroen is een talentvolle muzikant die vast van plan is na zijn middelbare studie naar het conservatorium te gaan. Jeroen bekijkt de zaken vrij nuchter. Hij was tijdens de paasvakantie de enige deelne mer uit Zeeland die deelnam aan de werkweek die het Euregio Jeugdorkest hield. „Ik heb brochure zien liggen op de muziekschool in Middelburg. Ik heb zo'n papiertje ingevuld en gewoon afgewacht", ver klaart hij zijn aanwezigheid. Voor je echter als jeugdige' muzikant wordt toegelaten gaan er toch wel een aantal schiftingen aan vooraf. De Stichting Euregio Jeugd orkest opereert namenlij k in de provincies Noord Brabant, Zeeland, Antwerpen en het Waasland. Euregio is dus een internationale stichting die opgericht is in 1985 en die één maal per jaar jeugdige verge vorderde amateurmusici tus sen de 12 en 21 jaar uitnodigt om deel te nemen aan een werkweek waarin een aantal composities worden ingestu deerd o.l.v. een kundige diri gent. De stichting maakt pro- pagande via de muziekscho len, gezelschappen en particu liere muziekdocenten. De jon gelui die reageren worden op geroepen om een auditie af te leggen voor een onafhanke lijke jury. Deze beslist of het niveau hoog genoeg is en als men geschikt bevonden is krijgt de inschrijver een op roep. Jeroen Kers deed een derge lijke auditie in Middelburg. Hij was de enige slagwerker en hij werd aangenomen. De andere Zeeuwen die auditio- neerden kwamen niet door de schifting. Overigens bleek dat het Zeeuws Jeugd Orkest net in de werkweek van Euregio op toemee was door Engeland en dat verklaart ook meteen de geringe deelname van de Zeeuwen. Voor Jeroen was het jammer dat hij geen streekge noten om zich heenhad. „Maar", vertelde hij tijdens de werkweek. „Ik maak hier ge makkelijk contact. Ik trek sa men op met de andere twee slagwerkers. De een komt uit Antwerpen de ander uit Bra bant". Het is ook juist de bedoeling van Euregio dat de jonge mu zikanten eens kennis maken met geestgenoten uit een an der land. Vijf dagen samen musiceren en dan in Eindho ven, Antwerpen en Sint Niklaas een concert verzorgen schept een band die niet snel stuk gaat. Euregio bestaat nu drie jaar en het is al gebleken dat heel wat jongelui nader hand met elkaar blijven cor responderen en ook ensembles vormen. Euregio zorgt er dus niet alleen voor dat de spel- vaardigheid verbeterd wordt maar dat er ook grensover schrijdende vriendschappen onstaan. Jeroen Kers leerde de eerste 'slagen' van het vak bij leraar Jan Anthonissen. Hij is zeer tevreden over het werken in een symfonisch orkest Tijdens de werkweek logeerden de deelnemers in een jeugdher berg vlakbij de Singel in Ant werpen waar urenlang gere Jeroen Kers tijdens de werkweek voor de jeugdherberg in Antwerpen. - FOTO ERIK OSSEWAARDE peteerd werd. Jeroen roerde de trom bij 'de Intrada Festi- va' van Strategier. Sloeg met grote precisie de bekkens in het tweede pianoconcerto van Lizst en bewerkte de pauken en bloktrom tijdens de prach tige, humoristische suite 'Fa cade' van Walton. „Het was voor mij een hele ervaring. Het beviel me uitste kend. Ik had totaal geen erva ring met een dergelijk groot orkest. Op Walcheren speel ik in een Brassband in Vlissin- gen en een Harmonie in Kou- dekerke, maar dat is helemaal wat anders", aldus Jeroen die zoals vele andere deelnemers moeite had met de terugkeer naar het gewone dagelijkse le ven. Over de werkweek weet hij alleen maar positieve dingen te vertellen. Als het aan hem ligt is hij er volgend jaar weer bij. Hij heeft genoten van het musiceren onder dirigent Ed- mond Saveniers. Een Vlaming die niet alleen een zeer kundig musicus is, maar die boven dien beschikt over een onnoe melijk geduld en bovendien zeer goed kan omgaan met jeugd. Jeroen vertelt enthou siast over hoe je tijdens de eer ste keer dat je een werk moet spelen je je als slagwerkers staat rot te tellen. „Maar op een gegeven moment ken je de muziek en dan ben je er altijd op het goede moment bij", glimlacht hij. Hij verklapt dat er op de partituur van de slag werkers ook gedeeltes van de vioolpartij staan om de lijn te kunnen blijven volgen. Hij is ook vol lof over de organisatie, vond het contact met tafel- en slaapmaatjes leuk en geniet nog na van de waterval van muziek die hij in die zes dagen over zich heen gekregen heeft. Hij wil als hij zijn diploma Atheneum op zak heeft naar het conservatorium in Am sterdam of Rotterdam. „Eerst volgend jaar mijn diploma ha len en dan zie ik wel weer", laat hij weten. Hij wil daar de opleiding klassiek slagwerk volgen en uiteraard ook alle theoretische vakken. Momenteel werkt hij plichtsgetrouw zijn proefwer ken af voor school en legt hij zich op de muziekschool ver der toe op het all-round slag werker worden. Hij wil als het mogelijk is volgend jaar weer naar de werkweek van het Euregio Jeugdorkest. „Hopen- lijk zijn er dan ook wat meer Zeeuwen. Ze weten niet wat ze missen, het is werkelijk een reuzen-ervaring", besluit hij. Jeroen is van plan behoorlijk wat reclame te maken voor Euregio. MIDDELBURG VUSSIN- GEN - In Alhambru in Vlissin- gen gaat deze week de film 'Three Men and a Baby' in pre mière. een leuke gezinsfilm met Tom Selleck, Steve Gut- tenberg en Ted Danson in de hoofdrollen. De drie vrienden zijn aantrekkelijke vrijgezel len met prima banen en een nog beter leventje. Dat veran dert als de zes maanden oude vondeling Mary het rustige le ventje verstoord. De drie ■vrienden hebben in het begin nogal ivat problemen met het kind, maar al spoedig blijkt dat de kleine meid een belang rijke plaats in het leven van de heren gaat innemen. De man nen ruilen Wein, Weib und Gesang in voor luiers, baby voeding en goede raadgevin gen van Dr. Spock. Ze komen tot de ontdekking dat ze iets gevonden hebben dat meer in houd aan hun leven geeft dan ze ooit voor mogelijk hadden gehouden. In Alhambra zijn verder te zien de fantastische productie 'The Last Emperor' en voor de kinderen 'Jungleboek' en 'De Troetelbeertjes in Wonder land'. In Electro in Middelburg is dagelijks de film 'Barfly' te zien. Een aangrijpend, maar toch ook wél humoristisch ver haal rond twee mensen waar van de leefwereld niet veel groter is dan de kroeg. Span ningen treden op als aan dat 'beschermde' en beperkte le ventje wordt getornd door de buitenwacht. Van donderdag tot en met zondag is in Electro ook de film 'September te zien, de meest recente film van Woody Allen. Uiteraard staan daarin relatieproblemen cen traal. Uiteraard speelt Mia Far row de hoofdrol. Nieuw in het Schuttershof theater is de film 'Au revoir les Enfants'. Deze film gaat over een Frans jongensintemaat dat tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog enkele Joodse kinderen opneemt. De film is onlangs bekroond met zes Ce- sars, de equivalent van de Amerikaanse Oscar. Op vrij dag en zaterdag draait 'Sus pect', een film met Cher in de rol van een advocate die samen met een jurylid een bizarre moord weet te ontrafelen. Voor de kinderen draait in Schuttershof de Duitse produc tie 'Kinder aus No 67', een film over het opkomend Nazisme aan het begin van de jaren dertig en de reactie hierop van de kinderen uit het huizenblok nummer 67. De actualiteit van deze film is tijdens de voorron den van de Franse presidents verkiezingen van afgelopen weekend weer eens aange toond. MIDDELBURG - Organist, pianist en dirigent Klaas Jan Mulder geeft donderdag 28 april een Oranje-concert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De uitvoering be gint om acht uur. Het Oranje-concert van Klaas Jan Mulder in Middel burg mag beslist opmerkelijk worden genoemd. Mulder speelt donderdagavond name lijk zowel op het concertorgel als op de grote concertvleugel. Mulder brengt een populair- klassiek programma met wer ken die een breed publiek aan spreken. Klaas Jan Mulder brengt composities ten gehore die bij uitstek geschikt zijn om te spelen op concert-orgel. Op het programma staan onder meer werken van Edvard Grieg, Jules Massenet, Claude Debussy, Johannes Brahms en Frederic Chopin. Ook het pure klassieke orgelwerk van Jo- hann Sebastian Bach ont breekt niet. Zo wordt bij voor beeld diens beroemde Toccate en Fuga in d uitgevoerd. Wat het piano-repertoire voor de feestelijke rectial be treft speelt Mulder een compo sitie van Sergei Rachmaninov en twee improvisaties. Onder het motto 'kim je nog zingen, zing dan mee' is er tevens een samenzang van weinig gezon gen, maar bekende oud-Hol landse liederen. iiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliHPiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiipiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiim Middelburg opent Konin ginnedag om negen uur met het hijsen van de vlag op de markt bij het stadhuis. Om tien over negen spreekt burge meester Rutten een felicitatie rede en begeleidt het Middel burgs Muziekkorps samen zang van Vaderlandse liede ren. Om negen uur start in en rond zwembad Poelendaele een triathlon voor de jeugd van 7 tot 14 jaar. Om twaalf uur bespeelt de stadbeiaardie het carillon van de Lange Jan. Van twaalf tot een is op het gemeentehuis een Oranjereceptie ter gelegen heid van de vijftigste verjaar dag van onze vorstin. Er is dan gelegenheid tot tekenen van het felicitatieregister. De re ceptie wordt gehouden in de Burgerzaal. MTV '69 houdt haar jaar lijkse wandeling. De tochten over vijf en tien kilometer starten bij gebouw De Scha kel. het startbureau is vanaf 13.00 uur geopend. Om twee uur start een feestmiddag voor ouderen in de stadsschouw burg aan het Molenwater. Eveneens om twee uur is er een groot Oranje-concert op het Abdij plein. Bij slecht weer wordt uitgeweken naat de Nieuwe Kerk. Op de markt zijn er diverse activiteiten voor de jeugd. Om 19.00 uur is er een grote ballonnenoptocht, om half acht geeft het jeugd orkest van ONDA een mini- concert op de markt. Om half negen is er een grote muzikale show. Om acht uur begint een Oranjebal in dansschool Van Staveren. De wijkvereniging Dau- wendaele houdt 's morgens vroeg een optocht Om half tien wordt begonnen met kin derspelen rondom het winkel centrum. Hetzelfde pro gramma heeft buurtvereni ging Eigen Haard in petto. Daar wordt in de middaguren echter ook nog een zeskamp gehouden. Om acht uur begint een feestavond in het wijkge- bouw. Wijkvereniging 't Zand heeft kinderspelen en een playback-show op het pro gramma staan, wijkvereni ging Klarenbeek houdt activi teiten voor de jeugd. Eenzelfde programma is samengesteld door de wijkvereniging Zuid. In Vlissingen wordt zowel in het centrum als in de diverse wijken het nodige georgani seerd. Een publiekstrekker van formaat is natuurlijk de activiteit 'Vlissingen Vrijstad'. Zaterdag zijn in het stadscen trum alle winkels geopend en staat de deur wagenwijd open voor iedereen die op straat iets wil laten zien of iets wil doen. Het gehele stadscentrum is be schikbaar voor muziekgroe pen, acrobaten, kunstenaars en andere creatieve geesten die zich aan het volk willen presenteren. Her en der zijn optredens van bands, bij goed weer staan overal terrasjes. Buurthuis Scheldebuurt houdt een kinderoptocht, een spelmiddag op het Van Nls- penplein, een zeskamp tussen de buurthuizen Scheldebuurt en Woltershuis en Speelstad en Popcollectief. Ook op het programma staat een play meerkamp tussen teams van de diverse straten in St. Lau rens en een prestatieloop door Dynamo '70. In het wijkcen trum is er een Oranjebal voor de volwassenen en een disco avond voor de jeugd. In Nieuw en St Joosland worden de feestelijkheden reeds om 8.45 uur geopend met een optreden van ONDA- Nieuwland en het Nieuwlands Dameskoor bij de muziektent. back-wedstrijd en een gezel lige avond in het buurthuis. De Speeltuinvereniging Vlissingen-Oost organiseert kinderspelen in de speeltuin en op het speelplein aan de Bloemenlaan. Na afloop van de spelen -omstreeks vijf uur- geeft de jeugdbrandweer een demonstratie. Om half negen begint bij de speeltuin een lampionoptocht. Medewerking daaraan wordt verleend door showkorps Alpha en majoret- tenpeleton Stars at Moonlight. De wijkvereniging Bossen - burgh heeft een groot aantal spelletjes op stapel staan va riërend van koetje melken tot muisje meppen. Daarnaast zijn in Bossenburgh attracties te vinden als een springkus sen, een Hully Gully en een ballen spuwende clown. Te vens zijn er in de middaguren optredens van soundmixers, playbackers en brassband Caecilia. Buurthuis Aldegonde opent om 9.15 uur met een lawaai en verkleedoptocht voor de kinderen. Vanaf tien uur wor den bij de sportschool Vlaamse Volks pelen gespeeld. .Volwassenen kunnen touw trekken, paalklimmen en met kussens vechten. Tussen vier en zes is er een playback-wed- strijd. Souburgs Burgerzin opent de dag om acht uur met klok gelui. Op stapel staan een te kenwedstrijd, een speurtocht, een zeskamp en een concert van Vlijt en Volharding op het oranjeplein. Om half acht worden balonnen opgelaten op het oranjeplein en begint een lampionoptocht. Buurtvereniging van Duy- venvoorde trakteert de buurt bewoners om twee uur op een optreden van circus Rijn en Trijn. Later op de middag ver toont de dertienjarige gooche laar Mario Magic in vereni gingsgebouw De Schuur zijn toverkunsten. Oranje Boven in Ritthem houdt 's morgens kinderspelen in de Dorpsstraat, 's Middags zijn de ouderen aan de beurt. Om half acht geeft ONDA een concert in de muziektent. Met een lampionoptocht en een groot vreugdevuur (omstreeks negen uur) wordt het traditio nele Oranjebal in Ons Dorps leven ingeluid. De Stichting Welzijn voor Ouderen vertoont op diverse plaatsen de film 'Juliana in 70 bewogen jaren', houdt biljart-* wedstrijden en bingo's. Ook is er een optreden van De Bintjes en de Volksdansgroep voor Ouderen. In Veere kunnen de kinde ren genieten van spelletjes die worden gehouden rondom het praetuus op Zanddijk. In de middaguren speelt zicht rond de Markt een 'wandel-puzzel- speur-oriëntatie-opdrachten- zeskamp-tocht' af. Op het pro gramma staan verder een aantal muzikale optredens, een optocht en een Oranjebal in het verenigingsgebouw in Veere. In Gapinge wordt de jeugd in de ochtenduren een spelcir- cuit aangeboden. In de mid daguren zijn er volksspelen op de Schotse Hoek. Om acht uur begint in het verenigingsge bouw een familie-avond met een Pats-Boem-Show en een rad van Avontuur. In Vrouwenpolder worden in de ochtenduren kinderspe len gehouden op het sportveld. Voor de wat oudere basisscho lieren is er een fietstocht. Om twee uur begint een groot stratenspel. Een gezellige spel middag waaraan diverse stra ten hun medewerking verle nen. Om zeven uur krijgt dit spel een vervolg. Bij de vijver van Mesu wordt dan Fiets Em D'R IN gehouden. Aan deze laatste activiteit wordt mede werking verleend door de red dingsbrigade Vrouwenpolder. In Serooskerke start de vie ring van Koninginnedag op vrijdag 29 april met een groot Oranjefeest in de feesttent op de Zandput. Voor de muziek zorgt de formatie Sandy Road Band. De feestavond begint om half negen. Zaterdag zijn De viering van Koninginne dag in Koudekerke start vrij dagavond om 21.15 uur met de Tweede Nacht van Koudeker ke, een cross-country op en rond het Dorpsplein met spec taculaire hindemissen. De boerenkapel van harmonie Voorwaarts zorgt voor de vro lijke noot. Zaterdagmorgen wordt op de Stoofwei een groot voetbaltoernooi gehou den. Ook staat een voetbal wedstrijd tussen de twee ba sisscholen op het programma. Om negen uur start een gekos tumeerde optocht naar der Boede. Op Der Boede laat goo chelaar Renando de aanwe zige kinderen de nodige kun sten zien. Voor de oudere ba sisscholieren is er in de och tenduren een puzzeltocht. Tussen twee en vijf uur houdt de fotoclub Valkenisse een tentoonstelling in de garage van Rijwielhandel van der Velde. Eveneens in de middag uren is op het Dorpsplein een groot spellencircuit: de Vlaamse Kermis. Aan de spel letjes kan zowel jong als oud deelnemen. Tussen half acht en kwart voor negen wordt op het Dorpsplein een grote tou wtrekwedstrij d gehouden om de Meester Schipper Tro fee. Direct na afloop begint een taptoe van harmonie Voorwaarts. In De Couburg is een disco-avond voor de jeugd, in hotel Walcheren een Oran- jebal voor volwassenen. Dans- orkest The Hearts luistert het oranjebal op. In St Laurens wordt zater dagmorgen om negen uur een optocht gehouden. Verder staan activiteiten op het pro gramma voor de jeugd, een Na een rondgang door het dorp en een ballonnenwed strijd worden kinderspelen gehouden. Om kwart voor elf worden de versierde woningen gekeurd. In de middaguren wordt met sjezen rond de kerk gereden. Op het programma staat ook een voetbalwedstrijd tussen Nieuwland en de vete ranen van GPC. In de avond uren wordt Koninginnedag besloten met een kinderbingo en een Oranjebal. In Zoutelande wordt Konin ginnedag geopend met een la- waaioptocht. Muziekvereni ging Luctor et Emergo gaat daarbij voorop. In de ochtend uren is er tevens een play- back-show. Het middagpro gramma vermeldt een optre den van Cees Hoogesteger, de playback-groep The Imita tions en Rene Dick met een papegaaien- en kakatoe-show. Voor de kinderen is er een vrijmarkt Hoogtepunt moet een stoelendans met meer dan tweehonderd stoelen worden. In de middaguren zijn ook op tredens te verwachten van Za- nos de Nar en Showkorps Ju liana. In de feesttent wordt 's avonds een Oranjebal gehou den ter afsluiting. In Biggekerke staat Konin ginnedag dit jaar geheel in het teken van Vlaanderen, om kwart over acht wordt de be volking gewekt door herauten te paard, om half tien start een optocht in Vlaamse kleding. In de ochtenduren zijn er kinder spelen op het kerkplein, in de middaguren is daar een Vlaamse kermis. Ook een playback-show staat op het programma, 's Avonds is er disco in het Dorpshuis en een Oranjebal in café Juliana. er diverse attracties voor de jeugd zoals een optreden van- kindertheater Hippie, een wedstrijd stoepkrijten, vlie gers maken en een vlieger wedstrijd. Ook staat een groot springkussen in het dorp. In de middaguren staat een spelcir- cuit opgesteld in de feesttent Buiten wordt gekostumeerd gevoetbald, worden langlauf- wedstrijden gehouden en wordt een wedstrijdje vracht- autotrekken gedaan. Om vijf uur is er volksdansen in de feesttent. Om zes uur luistert een draaiorgel een pannekoe- kenfestijn op.

Scheldebode | 1988 | | pagina 9