Visrecepten vallen in de smaak Slapeloosheid nog altijd onderschat probleem SPRINT PHOTO HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Mevrouw Brouwer wint Zeeuwse finale Dodenherdenking op Noorderbegraafplaats Zonnebloemen voor onze lezers Zeeuwse supporters maken reclame op TV uur foto service Braderiecommissie stelt standplaats beschikbaar Pianorecital Willem Brons Frans toneel in Middelburg Wesak Feest J.P.A. Rossël DE SCHOENENZAAK DIE VASTE VOET BIJ KLANTEN WIL LOOPT EVEN BINNEN BIJ DE SCHELDEBODE 301 V VLISSINGEN - „Daar zit je dan, overal gaan alle lichten uit, maar jij zit nog met alles aan. Je voelt je enorm eenzaam. Je ziet er tegenop om naar bed te gaan. Als ik mijn bed zag werd ik zelfs al misselijk. Met bonzend hart ging ik dan toch maar liggen. En maar naar de klok kijken, nog vijf uurtjes en ik slaap nog niet. Nog vier. De nacht duurt ontzettend lang. Er de vol gende dag over praten met iemand ging ook niet. Ach je haalt het wel in, werd er dan gezegd. Dan kon ik wel huilen". Slapeloosheid, een werkelijk onderschat pro bleem. In de praktijk blijkt het zenuwslopend te zijn. Mensen die er mee kampen kunnen bij de huisarts slaappillen krijgen. Een enkele vooruit strevende arts verwijst de patiënt door naar de slaapcursus van mevrouw Ten Hacken. X COMPUTERBOEKEN COMPUTERTIJDSCHRIFTEN STUDIEBOEKEN Libris. Uw Complete Bockhandel DE SCHEJOEBODE Goes Roosendaal omdat kleurenfoto's afdrukken een vak is: ons vak. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Correspondenten: Ronald Hagen, tel. privé 01184- 67954, Corine Krul, tel. privé 01184-11633, Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. SCHFTvDEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN WOENSDAG 27 APRIL 1988 Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u.. KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN YERSEKE - De visrecep- tenwedstrijd die onlangs werd gehouden voor de lezers van De Scheldebode, het Nieuws blad voor de Bevelanden en Ons Eiland is een succes ge worden. Enkele tientallen heerlijke en soms uiterst ori ginele recepten werden per post op de redacties van de verschillende kranten afgele verd. Alle recepten zijn door Ria van Eijndhoven, bekend van haar televisieprogramma 'Kokkerellen', beoordeeld. De allerbeste receptenmakers ontmoetten elkaar tijdens de Zeeuwse finale in restaurant De Oesterbeurs in Yerseke. Winnaar van de finale werd mevrouw H. Brouwer-Mulder uit Renesse. Zij vertegenwoor digt de provincie Zeeland op maandag 2 mei tijdens de na tionale finale in Urk. De provinciale finale in De Oesterbeurs was een span nende aangelegenheid. Gast- vrouwe Jacqueline Corbeel - eigenaar en chef-kok van De Oesterbeurs- stelde haar keu ken en haar personeel ter be schikking van de kandidaten. Met professionele apparatuur en de vakkennis van Jacque line Corbeel mochten de vier finalisten proberen de aanwe zige jury-leden een zo smake lijk en aantrekkelijk mogelijk gerecht voor te schotelen. Het leuke was dat de jury die de gerechten beoordeelde, naast enkele leden van de pers en het Nationaal Visbureau, be stond uit de kandidaten en hun partners zelf. Uiteraard mochten zij hun eigen gerecht niet beoordelen. De uitermate originele ovenschotel van Carla Evers- dijk uit Yerseke viel bij ieder een uitstekend in de smaak. Het gerecht -waarvoor kabel jauw en Franse kaas de basis vormden- leverde haar uitein delijk een tweede plaats op. Met minimaal verschil werd Carla geklopt door mevrouw Brouwer uit Renesse. De Domburgse Anita Waasdorp en de uit Breda afkomstige Eric van Nunen werden derde en vierde. 'Eenvoud is het kenmerk van de ware grootheid' schijnt William Shakespeare ooit te hebben gezegd. Die filosofi sche woorden zijn geheel.van toepassing op het gerecht dat nevrouw Brouwer de vakjury voorschotelde. In een heerlijke saus serveerde zij gebakken poon in zijn meest zuivere vorm. De smaak van de rode poon bleef volledig bewaard, de witte wijnsaus gaf aan het visgerecht een verfrissende smaak. Een gerecht dat door iedere visliefhebber eenvoudig te bereiden is. Anita waasdorp uit Dom burg schotelde een naar haar zelf genoemde visschotel voor waarin stukjes verse kabel jauw, paprika, ui, knoflook, amandelen, wijn en diverse kruiden werden verwerkt. Een heerlijk gerecht dat de jury leden deed vermoeden dat zij in een zonnig vakantieland vertoefden. Chili, cayennepe per en verse pepers maakten dat gevoel alleen maar ster ker. De 19 jarige Eric van Nunen uit de Accaciastraat in Breda heeft veel liefhebberij in het koken en wil daar later ook zijn beroep van maken. Dit jaar doet hij eindexamen ban ketbakken aan de GTS, waar hij eerder al zijn koksdiploma behaalde. Het deelnemen aan de Zeeuwse finale was voor hem een interessante en leer zame ervaring. Leuk was het voor hem ook om kennis te maken met de eigenaresse van restaurant de Oesterbeurs in Yerseke. Mevrouw Corbeel, die dus zelf in de keuken van haar restaurant staat, blijkt namelijk in Breda te wonen. Een aantal recepten die in gestuurd werden waren goed voor een troostprijs. Onder staande lezers van de Zeebra Weekbladen ontvangen een zilveren ketting met daaraan een zilveren rondvisje ter her innering aan deze visrecep ten wedstrijd. Mevrouw L Lok, Hoofd straat 95 in Kortgene Marcel Robbe, Baljuwstraat 20 in Vlissingen Mevrouw Bergmans-vd Wiele, Jannewekken 15 in Zierikzee W. Blankers, Langeweg 103 in Sommelsdijk Marlène Thompson, Becht- stede 22-24 in Goes A. Tange, Mozartlaan 5 in Vlissingen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllH Slaapcursus werpt vruchten af „Een slaapstoornis begint heel onschuldig. Je slaapt een paar avonden niet, totdat je je zenuwachtig gaat maken en gespannen wordt vanwege het feit datje niet in slaap kan ko men. Op dat moment gaat het niet kunnen slapen bij je ho ren". Toos ten Hacken en en kelen van haar cursisten leg gen uit hoe vervelend en uit zichtloos slapeloosheid kan zijn als je er niets aan doet. „Overdag functioneer je niet meer. Je bent vermoeid, prikkelbaar en hebt geen en kele weerstand meer tegen lastige situaties", aldus een van de cursisten. „Het lijkt wel iets van deze tijd", vindt Toos ten Hacken. „Er is een soort gejaagdheid, mensen kunnen zich niet meer ont spannen, zelfs niet voor hun zo broodnodige slaap. Door mid del van de cursus probeer ik mensen te. laten uitvinden wat ze verkeerd doen. Waarom bij hun de omstandigheden om in slaap te komen niet optimaal zijn. Dit kan allerlei oorzaken hebben. Mannen die bijvoor beeld zo druk met hun werk bezig zijn dat ze die activiteit niet stoppen kunnen. Het niet kunnen slapen houden ze niet lang vol dus gaan ze op den duur vrij gemakkelijk over op pillen slikken. Er zijn maar weinig mensen die bij mij ko men die geen pillen hebben geslikt. Sommigen al twintig jaar. Maar die pillen lossen niets op. Ze hebben een soort dempende werking op de her senen, met als gevolg dat je al leen maar dieper in de proble men raakt". „Aan het begin van de cur sus moeten die mensen afge kickt zijn, zodat ze volkomen zelfstandig aan een natuur lijke slaap kunnen komen. Ze leren de condities om in slaap te komen optimaal te maken. Verder krijgen ze oefeningen mee naar huis. Ademhalings- en spierontspannende oefe ningen, die de cursisten moe ten uitvoeren. Speciaal omdat het slape loosheidsprobleem niet onder schat moet worden werk ik in kleine groepjes van vier tot maximaal zes mensen. De cur sisten krijgen min of meer een persoonlijke band met elkaar wat het praten vergemakke lijkt en wat onderling heel sti mulerend werkt". Een cursiste beaamt dat. „Ten eerste is het fijn dat je dingen bij elkaar herkent en je vraagt aan de ander hoe het de afgelopen week gegaan is met het slapen zonder enkele tablet". „De mensen hebben in deze periode behoefte aan veel aan dacht en in een kleine groep krijgen dat ook meer", aldus cursusleidster Toos. „Dat er tijdens de cursus nog veel meer los komt dan alleen het slaapprobleem had ik niet zo gedacht", vertelt een van de cursisten. „Een onderdeel van de cursus is namelijk het ver anderen en regelen van de le venswijze. Dingen die je al ja ren deed maar waar je onbe wust een ontzettende hekel aan had, moest ik proberen te llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll VLISSINGEN - De Braderiecommissie van de Winkeliersver eniging Winkelcentrum Vlissingen is druk bezig met de organi satie van de jaarlijkse braderie. Vast staat inmiddels dat de jaarmarkt wordt gehouden op 25, 26 en 27 augustus. Een groot aantal deelnemers heeft zich inmiddels voor het driedaagse eve nement gemeld, maar om de braderie grootser dan ooit te maken heeft de organiserende commissie voor verenigingen en andere niet-commerciële organisaties een aantrekkelijke aanbieding. De Braderiecommissie stelt de verenigingen in de gelegenheid om zich gratis aan een groot publiek te presenteren. Vereni gingen die zich voor de braderie aanmelden kunnen rekenen op een gratis standplaats. Wel moeten de clubs voor een eigen kraam zorgen. Lukt dat niet dan kan een kraampje tegen kost prijs bij de commissie worden gehuurd. Verenigingen die op dit aanbod willen ingaan kunnen zich tot 15 mei melden bij P. Mastbooms, Nieuwstraat 1 in Vlissingen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiifiiimifiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sftlmé Deze man heeft duidelijk geen problemen met het doen van een tukje. Voor anderen is slapen echter een levensgroot probleem. Een slaapcursus kan uitkomst bieden. veranderen. Je ging leren tijd voor jezelf vrij te maken, zon der met overdreven spijtge- voelens te blijven zitten. Nou, toen werd er in mijn gezin wel even raar gekeken. Later res pecteerden ze het en begonnen te beseffen dat een heleboel dingen niet zo vanzelfspre kend zijn dat ik ze voor ze doet. Misschien was deze ver andering bij mij toch wel ge komen, maar is het door de cursus in een stroomversnel ling geraakt". „Dit soort ervaringen en kennis neem ik weer mee naar een volgende cursus", zegt Toos. „Ik leer telkens weer meer, waardoor je de groepen steeds beter kunt begeleiden, hoewel je vaak weer voor to taal andere dingen komt te staan. Maar het zijn allemaal randproblemen, het hoofdpro bleem, slecht slapen als ge woonte, moet het eerst worden aangepakt En gelukkig gaat dat met succes vrij simpel door het aanleren van oefe ningen en het afleren van ver keerde gewoonten". Inlichtingen over de cursus kunnen worden verkregen bij mevrouw C.D. ten Hacken, maatschappelijk werkster, tel. 01184-13308. VLISSINGEN - Vlissingen herdenkt op woensdag 4 mei de burgers en militairen die sinds mei 1940 in het belang van ons land zijn gevallen of (ADVERTENTIE) lllllllll llllll Specialist in: meer dan 1500 computerboeken In voorraad geopend: maandag t/m vrij dag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 9.00-16.00 uur 30 April kotungiiwedig n9.00-12.00 uur de Ruiter P»ul Kruwstrjjt S5-S7 4382 M6 Uliinnwn. t«1.81184-12733 die door oorlogshandelingen of terreur om het leven zijn ge komen. De herdenking vindt plaats op de Noorderbegraaf plaats aan de president Roose- veltlaan. Belangstellenden dienen om 19.50 uur aanwezig te zijn in de aula van de Nooderbegraaf- plaats. Van 19.45 uur tot dertig seconden voor 20.00 uur wor den de kerkklokken geluid. Om vijf voor acht brengt de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen op de Noorderbe graafplaats enkele toepasse lijke werken ten gehore. Om acht uur precies wordt met trompetgeschap twee minuten van volstrekte stilte aange kondigd. Na de stilte wordt de nationale vlag gehesen. Ons Genoegen speelt aansluitend twee coupletten van het Wil helmus. Vervolgens worden bij het monument kransen en bloemen gelegd. Eerst doen dat burgemeester en wethou ders, daarna is er gelegenheid voor andere instanties, orga nisaties en particulieren. Na de krans- en bloemlegging bij het monument maken burge meester en wethouders een rondgang over de begraaf plaats. daarbij worden graf takken gelegd bij het monu ment van de geallieerden en het gedenkteken van omgeko men burgers. Voorts legt de burgemeester bloemen bij graven van inwoners van Vlissingen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in het verzet tegen de vijand zijn omgekomen. Belangstellenden kunnen deze rondgang vrij blijvend volgen. Illlllllllllllllllflll Willem Brons. MIDDELBURG - In de Concertzaal in Middelburg concerteert vrijdag 29 april de pianist Willem Brons. Uitge voerd worden werken van Shubert, Schumann, Mozart en Beethoven. Het concert be gint om acht uur. Willem Brons studeerde piano in Amsterdam bij Karei Hilsum, in Parijs bij Vlado Perlemuter en tenslotte in Ge- nève bij Louis Hiltbrand. Wil lem Brons treedt regelmatig op in binnen- en in buitenland. Zo gaf hij succesvolle recitals in Londen, Berlijn, Rome en Genève. In 1982 en in 1984 maakte hij een toernee door Japan. In 1985 boekte Brons successen op IJsland. Illlllllillllllllllllllillllllllllllltlillllllllllllllllll! MIDDELBURG - In het ka der van het honderdjarig be staan van de Alliance Fran- caise verzorgt een Frans to neelgezelschap donderdag 28 april twee voorstellingen voor de leden van de afdeling Wal cheren. De voorstellingen worden gegeven in het Mini- theater in de Verwerijstraat in Middelburg. Opgevoerd wor den de stukken 'Barbe Bleue' en 'A Propos de Pattes'. De to neelavond begint om halfne- gen. MIDDELBURG - De School voor Spirituele Communicatie en Wereld Goede Wil houden op zondag 1 mei een Wesak Feest, een Oosters feest ter ere van Boeddha dat de laatste ja ren ook in het westen steeds meer wordt gevierd. De festi viteiten vinden plaats op het adres Breestraat 27 in Middel burg. Het feest begint om acht uur. (ADVERTENTIE) tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en Ingevallen gezichten Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen VLISSINGEN - De eerste warme zonnestralen bezor gen ons de langverwachte lentekriebels. Het frisse groen en de bonte kleurenpracht van de bloe men staan letterlijk en figuurlijk voor de deur. Speciaal voor de lezers van De Scheldebode hebben we een Zonnebloemwedstrijd uitgeschreven. Wegens het on gekende succes van het afgelopen jaar hebben we beslo ten om deze wedstijd te prolongeren. Het blijft natuurlijk een leuke uitdaging om een zo lang mogelijke zonne bloem te kweken. De zaadjes worden door ons beschikbaar gesteld en kun nen tot zo lang de voorraad strekt worden afgehaald op ons kantoor van De Scheldebode aan de Torenstraat 5 in Vlissingen. Het zijn zaadjes voor de reuzenzonnebloem en ze zijn met kiemgarantie geleverd in een gemakkelijk meeneembaar zakje. Drie zaadjes bij elkaar en zo'n twee centimeter diep de grond in. Nadat we begin juli een tussenstand zullen pu bliceren aan de hand van de ons gemelde zonnebloem lengtes komen we in de maand september aan de ontkno ping toe. Op een nader te bepalen datum in september verwachten we de eindresultaten en dan zullen we de langste exemplaren gaan nameten, zodat we weten aan wie we de prijzen kunnen overhandigen. Om onze lezers te stimuleren hebben we ook dit jaar weer drie leuke prijzen beschikbaar. yjiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii Over voetbalsupporters is de laatste jaren al heel wat ge schreven. Meestal niet bijster positief. Toch zijn er best goede gerichten te melden van het front. Je moet het alleen |wel willen zien. Een aantal Zeeuwse voetballiefhebbers E maakte afgelopen woensdag dankbaar gebruik van het fe- 1 nomeen televisie om hun clubliefde kenbaar te maken aan miljoenen televisiekijkers in geheel Europa. In het Olym pisch Stadion in Amsterdam was duidelijk een spandoek te zien met daarop de tekst 'Souburg groet Blind'. In Barcelona werden tijdens de wedstrijd Espagnol-Club Brugge tiendui- zenden uitzinnige Catalanen geconfronteerd met een span- doek met daarop de tekst 'Breskens'. Om op te vallen is de pen duidelijk een beter wapen dan een rookbom of een vlag- E gestok. nilillilllljlllillllllllllllllllllillilililllllllllilllllllllilllJIlillillllllllllliilllllilll llliji Voor een passende advertentiekampagne. Die gaaf huis aan huis aan huis. In stad en wijk en dorp. ledereen krijgt 'm, iedere week; en gaat er even lekker voor zitten. Oude mensen, jongen mensen; man en vrouw Dat hebben NIPO-onderzoeken wel bewezen. Want de Scheldebode is eigen. De Scheldebode biedt de adverteerder tal van kombinatiemogelijkheden tot marktverruiming. Liever in de buurt? Ook dat kan. En als u daar die kiene kombinatieprijzen. die kraakheldere druk en die vlekkeloze verspreiding bij optelt, en sowieso, dat lage tarief, dan moet u toch wel tot de slotsom komen, dat u met zo'n advertentie kampagne in de Scheldebode wel eens heel voordelig heel wat benen in beweging zou kunnen brengen. Bel dus meteen voor meer informatie. TREFWOORD VOOR TREF ZEKER ADVERTEREN ij-11 Walstraat 78 Vlissingen Lange Vorststraat 36 St Josephstraat 20 Bergen op Zoom I Dr. Brabersstraat 1

Scheldebode | 1988 | | pagina 1