Ouderen in beeld in Middelburg Truckers-festival in de Zeelandhallen Juridische strijd gaat om één woord Stiefouderadoptie langzaam op gang pKWHïUHl!« iPUKipH Uil" ïJ ■HHïsihHSSS"* .ssssssssss («■■■■aSESS liSSS!!»" iss-s:::: KïïïfisH !"5"!SÏ25 SSsssHSa BS SIS Zeeuwind overtuigt van rentabiliteit h Fotofestival en open podium voor senioren Jeugdrenners koersen in Dauwendaele Zangavond Sursum Corda Puberteit i. SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 APRIL 1988 VLISSINGEN - Het is nog altijd een harde strijd om als stiefouder kinderen uit een eerder ontbonden huwelijk van je echtgenoot te adopteren. De wettelijke re geling uit 1979 voldoet niet aan de wensen van veel gezinnen. Door het geruchtma kende proces van de Vlaardingse familie Wilson nog geen jaar geleden lijkt er ech ter een doorbraak te komen. Een landelijke werkgroep spant zich in om een verandering teweeg te brengen in de wetgeving dienaangaande. Hij kan op steun rekenen van Aad Kosto, voorzitter van de Tweede Kamercommissie van justitie. Na een aanvankelijke weigering stelt het Ministerie van Justitie zich nu ook wat ontvan kelijker op. De vertegenwoordigster van de werk groep in Zeeland is mevrouw C. Bomet, de moeder van mevrouw Wilson. Gezin Steun Grootouders BATH - Drie ranke windmolens staan fier als reusachtige zonnebloemen in een idyllisch landschap. Aan de overkant van de Westerschelde staan de gigantische be- tonkolossen die de kerncentrales van Doel vormen. Het lijkt wel of de molens op die plek zijn neergezet als symbolisch protest tegen de kernenergie. Waar wind is, is een weg. Dit moet men hebben gedacht bij de Kooperatieve Windenergie Vereni ging Zeeuwind U.A. Deze vereniging heeft het eer ste coöpewratieve windmolenparkje in Nederland in gebruik genomen. Dit parkje bestaat momenteel uit drie Lagerwey-windmolens met een capaciteit van 75 KW per molen. Trendsetter Besef 317 MIDDELBURG - Dat het leven niet ophoudt bij vijftig bewijzen de mensen van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg al enige jaren. Dit keer organiseren zij op zater dag 28 mei een fotofestival met als thema „ouderen in beeld". Ouderen boven de vijftig wor den in de gelegenheid gesteld om in te laten zien dat als je ouder wordt, je niet per se passief wordt, maar dat het le ven gewoon verder gaat. „Iedereen kan meedoen door een foto of dia in te zenden naar ons ontmoetingscentrum aan de Molstraat 13 in Middel burg", aldus de organisator en beroepskracht van de Stich ting Bert Geleijnse. „Als enige voorwaarden hebben we dat je vijftigplusser bent, de foto zelf genomen moet hebben en dat het iets met het thema te ma ken heeft. Maar we hebben speciaal een ruim onderwerp gekozen. De deelnemers hoe ven niet eens een persoon in beeld te nemen het kan ook iets symbolisch zijn, waarmee ze aangeven hoe het bijvoor beeld voelt om ouder te wor den. Het festival bestaat uit een tentoonstelling van de foto's, die van 10.00 uur tot 16.00 uur in het ontmoetingscentrum te bezichtigen zal zijn, en een wedstrijd. Vier juryleden (PZC-fotograaf Ruben Oreel, grafisch ontwerpster Inge van der Kooy, „huisfotograaf" van de Stichting de heer J.M. Si- monse en het Middelburgse gemeenteraadslid Anneke Ja cobs) maken uit de inzendin gen een keuze voor de tentoon stelling en bekijken daarna wie er als prijswinnaars uit de bus komen. „We verwachten geen tech nisch perfecte inzendingen. Veel meer gaat het ons om het ongewone, dat de mensen kij ken wat er om hen heen ge beurt en dat ze eens buiten de vakantie om hun toestel uit de kast halen", aldus Koos Eising, vrijwilliger en mede-organi sator van het festival. „We streven ernaar dat er van iedere inzender tenminste één foto geëxposeerd zal worden, deelnemen aan de expositie op zich is natuurlijk ook al leuk. Het is best een stimulans om je 9x12 in een vergroting te zien hangen. Misschien is het een idee om je foto een titel te ge ven". Behalve de tentoonstelling in het ontmoetingscentrum gebeurt er zaterdag 28 mei nog meer. „De bedoeling is om in het kader van „ouderen in beeld" 's middags een Open Podium te houden, geen wed strijd of iets dergelijks, maar mensen de kans geven iets van zichzelf te laten zien", legt Bert uit. „Het is handig, wan neer mensen die daar aan deel willen nemen vantevoren mel den wat ze gaan doen. Niet dat we censureren of zo, maar meer vanwege de indeling van het programma, zodat het wat afwisselend wordt. Uit erva ring bij voorgaande Open Po dia weet ik dat er ook mensen zijn die tijdens het pro gramma zo geïnspireerd wor den dat ze zelf iets willen doen. Zoiets kan natuurlijk altijd, het maakt het er alleen maar leuker op". De organisatoren hopen op een grote belangstelling van mensen die eigen werk voordrgen, zelf muziek maken of iets totaal anders ten tonele willen voeren. Vanzelfspre kend kan dit festijn niet zon der toeschouwers, van 10.00 tot 16.00 uur is iedereen van harte welkom. De toegang is vrij. Voor vragen of eventuele wensen (bijvoorbeeld muzi kale begeleiding bij uw optre den) kunt u terecht bij Bert Geleijnse, Stichting Welzijn Ouderen, tel. 01180-27537. De foto's dienen voor 7 mei bij de Stichting binnen te zijn, com pleet met negatief en met ver melding van naam en adres van de deelnemer. Ook oudere mensen verzetten nog heel wat werk en zijn nog heel erg actief. Je moet het alleen wel willen zien. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiMiiiiiiiiiHiiiiiii£ GOES - In de Zeelandhallen in Goes houdt de DAF j Truckers Club op zaterdag 7 mei In samenwerking met j vier Zeeuwse DAF-dealers een groot bedrijfswagen-fes- j tival. Op zesduizend vierkante meter expo ruim te tonen de organisatoren de complete modellenlijn van DAF. i Daarnaast zijn er diverse activiteiten voor de kinderen, demonstraties met schaalmodellen en een optreden van een clown. Het Truckers-festival begint om tien uur 's morgens. Tot tien uur 's avonds kunnen belangstellenden f in de Zeelandhallen terecht. De toegang is gratis. Aan de organisatie van het Truckers-festival wordt medewerking verleend door Automobielbedrijf De Groene BV uit Goes, Automobielbedrijf HAKO BV uit Hulst, Garage Vebrugge BV uit Temeuzen en Poppe Be- i drijfswagens BV uit Veere. Gezamenlijk tonen zij de i I complete range van DAF: vanaf de DAF 400 tot en met de Truck of the Year 1988, de DAF 95.380 ATI. Ook zal aan- dacht worden gevraagd voor andere zaken waarmee DAF internationaal naam heeft gemaakt, zoals de Inter- national Truck Service. Om het Truckers-festival tot een dagke uit voor het ge- hele gezin te maken heeft de organiserende Truckers Club een aantal randactiviteiten op het programma ge- i plaatst. Voor de kinderen vertoont een clown de nodige capriolen met een buitelkussen, voor de tieners demon- streert een Westduitse groep met zeventien radiografi- sche bestuurbare schaalmodellen van Peterbilt-trucks. Het geheel wordt muzikaal omlijst met optredens van een 5 organist. ïlllinillllllimillHIHHIIIIIimillllllHIIIHIIIIIIHIIIIIIIIimilllllHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIHIMIIIHIIIIr: De hele strijd gaat over één woordje: „absoluut". De na tuurlijke vader of moeder die, na echtscheiding, de zorg voor het kind aan de andere ouder heeft afgestaan, beschikt over het absoluut veto-recht Dat wil zeggen dat als de ouder aan wie het kind is toegewe zen, hertrouwt, en als de nieuwe of stiefouder dit kind als het zijne of hare wil adop teren, dat de natuurlijke ouder dit absoluut kan verbieden. Mevrouw Wilson wil echter niet het veto-recht op zich af geschaft zien, alleen het woordje „absoluut": „Als het kind een goede relatie heeft met de oorspronkelijke ouder, dan moet dat veto-recht blij ven bestaan. Een stiefouder mag zo een relatie niet stuk maken. Maar het komt ook voor, dat de oorspronkelijke ouders zich niet meer om hun kind bekommeren. Toch hou den zij dan met dat veto-recht onder alle omstandigheden de adoptie tegen. In dit geval vin den wij dat de rechter de mo gelijkheid moet hebben om wel toestemming te geven tot adoptie. Maar dan moet het woordje „absoluut" eruit". De jurisprudentie in deze kwestie is sinds verleden jaar in feite al begonnen. Mevrouw Wilson had uit haar eerste ontbonden huwelijk twee kin deren. Haar tweede echtge noot had uit zijn eerste even eens ontbonden huwelijk één kind. Aangezien haar ex-man en zijn ex-vrouw zich niet meer voor de kinderen inte resseerden, wilden de Wilsons beiden eikaars kinderen adop teren. Haar ex-man ging uit eindelijk akkoord, maar Wil sons ex-vrouw niet „Maar wij zagen het als één zaak. Als mijn man mijn kin deren kon adopteren, wilde ik ook zijn dochter adopteren. Wij vormen nu toch één groot gezin, waarom dan twee soor ten kinderen Voor de recht bank waren het twee afzon derlijke zaken. Nu hadden wij geluk met de rechter. Deze was bereid om ons gezamen lijk adoptieverzoek als één ge heel te beschouwen. De recht bank heeft het dan ook geho noreerd". Daar was wel veel moeite mee gepaard gegaan. De zaak haalde het journaal op de tele visie. Via een artikel in een weekblad had de familie Wil son zichzelf bekendheid gege ven en zeven andere gezinnen warm gemaakt. Bij het proces op de rechtbank van Rotter dam hielden deze een demon stratie. Zij vormen de kern van de landelijke werkgroep, die nu binnen een jaar is uit gegroeid tot 67 gezinnen. De familie Wilson blijft hierin ac tief. In Zeeland zijn tot dusver een vijftal gezinnen aangeslo ten bij de werkgroep. Zij heb ben zich via artikelen en van horen zeggen aangemeld. Eind mei wil de groep landelijk bij elkaar komen op een centraal gelegen punt. Men wil dan overleggen over de opzet van een vreedzame protestactie op het Binnenhof. De bedoeling hiervan is om er bij het minis terie op aan te dringen een wetswijziging door te voeren. Voor veel gezinnen houdt deelname aan de werkgroep en streven naar adoptie in, dat oude ellende weer wordt opge rakeld. Gevallen waar de na tuurlijke ouder geen belang stelling meer voor de kinderen toont, zijn ook veelal die ge vallen waarin de periode van de echtscheiding het pijnlijkst beleefd werd. Een gezin uit Rozenburg zegt hierover: „Wij waren juist wat tot rust geko men. We wilden liever wat wachten voor we alles weer zouden open zetten, maar we zijn er vanzelf ingerold. We willen het doen in het belang van ons kind". Wel is het zo dat zij door het contact met andere gezinnen veel steun ontvangen. „Het is net alsof het familie is, zij hebben de zelfde achtergrond". En niet alleen de ouders, maar ook de kinderen komen met elkaar in aanraking. Ook voor hen is het van enorm mentaal belang dat zij elkaar kunnen opvangen. Dat geldt vooral voor de kin deren in de tienerjaren. Het is ook voor hen dat de situatie het verwarrendst is. Als zij met hun moeder zijn meegegaan, gebruiken zij al dikwijls de achternaam van hun stiefvader. Op de lagere school en bij de huisarts staan ze dan bekend onder zijn naam. Als ze echter naar de middelbare school gaan en het trouwboekje van hun ouders moeten tonen, staan ze daarin niet vermeld. Ook een officiële naamsverandering is, in te genstelling tot wat vaak ge dacht wordt, nog niet het zelfde als adoptie. Adoptie is pas mogelijk als de eigen en de stiefouder minstens vijf jaar bij elkaar zijn en als de oor spronkelijke ouder geen ge bruik maakt van zijn veto recht. Zolang dat niet het ge val is, houdt de oorspronke lijke ouder alle wettelijke rechten van erfenis, studie beurs en handtekeningen op officiële papieren. Terwijl de stiefouder alleen plichten heeft, voornamelijk het onder houd van het kind. Het zal ook niet de eerste keer zijn, dat een kind niet mee kan op school reis omdat de natuurlijke ouder nalaat een handteke ning te zetten. Het kind zelf wordt wel gehoord, maar kan niet beslissen over adoptie door de stiefouder. Nogmaals zij hierbij vermeld dat het hier alleen gaat om die gevallen waarin de relatie met de oor spronkelijke ouder slecht is of geheel afwezig. Mevrouw Bomet is de con tactpersoon in Zeeland voor de werkgroep stiefouderadoptie. Wie inlichtingen wil kan haar bellen op nummer 01184-68236 of schrijven naar Westerzicht 601 te Vlissingen. Het is de be doeling dat de groep bij elkaar komt, of dat in ieder geval ieder nieuw gezin bezocht wordt Als de werkgroep hier in de provincie loopt, wil me vrouw Bomet zich terugtrek ken. Ze is er via haar dochter wel bij betrokken, maar is grootmoeder. „Hierna wil ik iets voor grootouders opzetten. Als onze kleinkinderen bij echtscheiding aan de andere ouder worden toegewezen, zien wij ze soms nooit meer. De grootouders staan wel niet op de eerste plaats, maar je moet ons verdriet niet veron achtzamen". NIEUWS VAN HET STADHUIS MIDDELBURG MIDDELBURG - Op maan dag 2 mei zal de Middelburgse gemeenteraad zich op de hoogte stellen van een groot aantal kleine en grote stads- vemieuwingsproj ekten. Tij - dens een voettocht in de och tenduren zullen de raadsleden onder anderen het Maisbaai- gebied gaan bekijken waar hoogstwaarschijnlijk nog dit jaar een aantal woningen worden gebouwd. De oude koetshuizen in de Kuipers poort krijgen bij deze wande ling restauratierichtlijnen en ook het in te richten hof van St. Jan achter de Zusterstraat krijgt de nodige aandacht. Verder staan op het ochtend programma het bekijken van het nog bestaande gat in de Gortstraat bij de Varkens- markt, het bijna voltooide Geereplan en het vemieu- wingsprojekt Penninghoek. Na een lunch op het stadhuis vertrekt het gezelschap per bus richting Magistraatweg waar het afstoppingsproject aan de orde komt. Bij dit pro- jekt werden van een hoog- bouwflat zeven verdiepingen verwijderd en elders weer op gebouwd, deels in drie en deels in vier woonlagen. De reste rende hoogbouwflats werden gerenoveerd. De woningbouw vereniging Middelburg zal het gezelschap op deze middag be geleiden. De vertoning van de film „Middelburg Mozaïk 1987" op het stadhuis wordt de afsluiting van deze stadsver nieuwingsdag. MIDDELBURG - Het wie- Iercomité in Middelburg en de wijkvereniging Dauwendaele houden op Koninginnedag (30 april) de jaarlijkse Jeugdwie- lerronde van Dauwendaele. Het programma begint om 14.00 uur met een wedstrijd op gewone fietsen voor jongens en meisjes van zeven en acht jaar. Om 14.30 uur komen de negen- en tienjarigen in actie en om 15.00 uur de elf- en twaalfjarigen. Daarna begint de krachtmeting op racefiet sen. De categorie vanaf tien tot en met twaalf jaar vertrekt om 15.30 uur en tenslotte ko men om 16.00 uur aan de beurt de deelnemers vanaf dertien tot en met vijfenveertig jaar. Men kan vanaf 13.00 uur in schrijven aan de Buitenhove- laan. MIDDELBURG - Vrijdag 29 april houdt zangvereniging Sursum Corda haar jaarlijkse voorjaarszangavond in de kerk van de gereformeerde gemeente aan de Segeers- straat in Middelburg. Thema deze avond is „Hem bovenal loven". Aan deze avond werken mee het Ge mengd Koor Sursum Corda, onder leiding van J. de Visser en het Duivelands Mannen koor onder leiding van H. Weekhout. De organisten deze avond zijn Bram Beekman en Stephan Folmer. De aanvang is acht uur en de toegang is vrij. MIDDELBURG - Op uitno diging van de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst geeft J. La Poutré vrijdag 29 april een le zing over puberteit. De bijeen komst wordt gehouden in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. De lezing begint om acht uur. Molenproject heeft de wind mee De vereniging Zeeuwind U.A. is met haar activiteiten begonnen in januari 1987. De grote stimulator is de werk groep Energiebeleid van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) geweest. Hoofddoel van Zeeuwind is het gezamenlijk exploiteren van een milieu vriendelijke energiebron: de windmolen. De vereniging koopt molens met het geld dat de leden aan de vereniging lenen. De hoogte van de lening kan varieren, maximaal 750,- en minimaal 150,- per huishouden. Dit be drag moet eenmalig worden betaald. Voor zakelijke klein verbruikers en grootverbrui kers gelden andere tarieven. Zeeuwind streeft niet naar het maken van winst, men wil al leen maar de investeringen van de leden rendabel maken. Daarom is gekozen voor een coöperatieve vereniging Zeeu wind U.A. De letters U.A. be tekenen „uitgesloten aanspra kelijkheid", een belangrijke juridische regel, waardoor ieder lid nooit grotere schade kan lijden dan verlies van door hem of haar geleende be drag. Gelukkig is dit niet het geval, nu al hebben driehon derd mensen zich opgegeven als Zeeuwind-lid. De meeste leden zijn particulieren, maar er zijn ook al een aantal Zeeuwse bedrijven en ge meenten lid. De windmolens van Zeeu wind leveren alle geprodu ceerde stroom aan het PZEM- net. Men heeft hiervoor een contract afgesloten met de PZEM, ook dit is uniek in Ne derland. Mevr. G. de Vries- Hommes, gedeputeerde mi lieuzaken: „We hebben allerlei grote instellingen in het leven geroepen om voor onze energie te zorgen. Juist grote instellin gen blinken niet altijd uit in hun bereidheid mee te werken aan vernieuwingen. Ik vind het dan ook erg positief dat de PZEM trendsetter wil zijn, door op deze wijze met de coö peratie in zee te gaan". Voor de leden betekent dit dat men de electriciteit uit hun wind molens ontvangt via hun nor male PZEM-aansluiting. De vereniging ontvangt vervol gens een vergoeding voor de geleverde windstroom. Met die vergoeding van de PZEM wordt de rente betaald over de geleende investeringsgelden, het beheer en onderhoud en de afschrijvingskosten van de windmolen. Jan de Vries, se cretaris Vereniging Zeeuwind: „Als verenigingsbestuur waarderen wij primair de steun van onze leden. Want zij hebben ons het geld toever trouwd waarmee deze molens zijn gebouwd. Wij zullen er al les aan doen om onze voor spellingen en berekeningen waar te maken dat hier een rendabele investering is neer gezet". Natuurlijk is het kiezen van een rendabele en goede molen bijzonder moeilijk. Criteria Het windmolenpark bij Bath. voor Zeeuwind waren de prijs, het technisch ontwerp, erva ring en betrouwbaarheid. Uit eindelijk is voor de Lagerwey- molen gekozen omdat deze in juni 1987 het kwaliteitscertifi caat had gekregen. Dit certifi caat berust op een uitgebreide controle van het molenont- werp en een serie praktijk proeven door het Energie Cen trum Nederland. De Lager- wey-molens bij Bath hebben twee wieken, elk 7,7 meter lang. Deze wieken wiebelen een beetje want de wiekvoet verdwijnt in een rechthoekige doos. In die doos zit een dubbel stel scharnieren, daardoor kunnen de wieken een eindje draaien en los van elkaar naar voren en achteren klappen. Voordeel hiervan is dat de wieken bij harde wind een beetje vlakker gaan staan, minder wind vangen en daar door efficiënter en minder la waaimakend doordraaien. Zelfs bij stormweer kunnen deze molens gewoon door draaien terwijl andere wind molens stil moeten worden ge zet. Dit klapwieken is wel bij zonder, het lijkt een gammele indruk maar het zit heel ver nuftig in elkaar. Door deze flexibiliteit hebben windvla gen geen effect op de tand wielkasten en de mast Die kunnen daardoor lichter van bouw zijn dan bij molens met starre wieken. Door die lichte constructie passen de Lager wey-molens wonderwel in het landschap bij Bath. Dhr. J. de Vries: „We zitten nog midden in een proefdraai- periode. De PTT is nog bezit om een telefoonleiding aan te leggen, de molens maken bij flinke wind nog teveel ge luidshinder en er is nog iets niet helemaal in orde met de tandwielkasten. Maar we zijn op gang. De eerste paar dui zend kilowattuur is al het PZEM-net in gestuurd. De le- denaanwas is de afgelopen weken doorgegaan. Alle 550 woningen en gebouwen die we met deze drie molens kunnen voorzien van electriciteit zit ten in onze kaartenbak. Met toezeggingen meegeteld zijn we daar al 40 tot 80 deelnemin gen overheen en kunnen we zelfs aan vervolgproj ekten denken. We staan nog altijd dicht bij Borssele en doel, ech ter nu met de rug er naar toe". Voordeel van Zeeuwind is dat de molens op de meest gunstige plaatsen in Zeeland gesitueerd kunnen worden, namelijk waar veel wind is, waar men weinig geluidshin der zal hebben en de kosten voor de PZEM-aansluiting het laagst zijn. Het is nog maar een klein molenpark, toch groeit het besef van mensen voor een schonere ener gieopwekking, het gaat alleen nog te langzaam. Nederland kan beter een voorbeeld ne men aan Denemarken, daar staan reeds een duizendtal windmolens. Mevr. de Vries- Hommes„Zeeuwind is duide lijk een voorbeeld voor een duurzame energiedrager - de wind waait hier altijd - met weinig gevolgen voor het mi lieu".

Scheldebode | 1988 | | pagina 17