POLEN IDEAAL VOOR 'ONDERNEMENDE' VAKANTIEGANGERS SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 APRIL 1988 319 TERNEUZEN - Polen kiezen als vakan tieland. Je moet er een beetje gek voor zijn. Toch komen er steeds meer van die 'gek ken'. Vorig jaar bijvoorbeeld telde het Poolse staatsreisbureau Orbis zo'n 45.000 Nederlandse toeristen die het gastvrije Oostblokland bezochten. Voor de toeristen die gewend zijn zich jaarlijks enkele we ken bruin te laten branden op de Spaanse stranden temidden van honderdduizenden landgenoten, zal Polen zo goed als zeker nooit 'het' vakantieland bij uitstek wor den. Voor de actieve vakantiegangers, de doeners, zoekers en geïnteresseerden in de Oostbloklanden en dan vooral het af en toe turbulente Polen, is het keer op keer een belevenis. Keuze Granietrotsen Museum Langlaufen Arreslee Visum Zuid-Polen als vakantieland Een ioegrestaurant in het Tatra-gebergte op weg naar Zakopane. In de typische stijl van de bewoners van het hooggebergte. Massief in de omgeving van Karpacz, een schitterend vakantie-oord in Zuidwest-Polen. Wie eenmaal in Polen ge weest is, kennis gemaakt heeft met de enorme gastvrijheid van de bevolking, raakt vrij wel altijd 'verkocht' aan dit land. Voor hen die voor het eerst een bezoek aan dit land brengen is het wel nuttig de juiste bril op te zetten. De puur westerse rijkdom is er niet te vinden. De winkels zijn er aanzienlijk minder goed ge vuld dan bijvoorbeeld in ons land, maar dat wil nog niet zeggen dat de Polen arm zijn. De hoofdwegen, vrijwel altijd tweebaans met uitzondering van de toegangswegen tot de belangrijkste steden van het land, zijn uitstekend te berij den. Al moet men er wel wat meer tijd voor uittrekken dan in ons land, want op de Poolse wegen bewegen zich nogal wat boerenkarren en gammel vrachtverkeer. Goed uitkijken is het devies en rustig rijden is aan te raden. Maar wat geeft dat, daar is het immers va kantie voor. Enige irritatie kan veroor zaakt worden aan de grens posten. Vooral de grensover gang tussen Oost-Duitsland en Polen kan vervelend zijn door met name de 'service' van DDR-zij de. Zo gauw men ech ter deze lastposten van zich afgeschud heeft is de ellende achter de rug. In Polen zelf heeft men geen moment het idee zich achter het 'IJzeren gordijn' te bevinden. De toerist kan reizen waarheen hij wil, is niet aan al die beperkingen onderhevig zoals die bijvoor beeld in Oost-Duitsland be staan, en wat belangrijk is: Polen heeft genoeg te bieden voor de wat avontuurlijke va kantieganger. De vakantieganger naar Po len zal keuzes moeten maken. Het land is te groot om 'even op z'n Amerikaans' te doen. Voor hen die er enkele weken op uit trekken is een bezoek aan Zuid-Polen alleszins aan te bevelen. Zowel in de zomer als de winter. De route Poz- nan-Wroclaw-Jelenia Gora- Karpacz en daarna eventueel voor hen die meer tijd hebben Krakow-Zakopanae-Czesto- chowa-Warschau-Poznan is er een van kaliber. Te beginnen in Zuidwest- Polen, waar men drie geogra fische gebieden onderscheidt: de uitgestrekte Silezische laagvlakte met de bedding van de Odra in het noorden, de heuvelachtige Przedgórze Su- decki in het midden en de Su deten in het zuiden. De Sude ten bestaan uit een systeem van bergketens, bergkammen en geïsoleerde bergmassieven, die een hoogte bereiken van 1000 tot 1400 meter boven de zeespiegel met een totale lengte van ongeveer 280 kilo meter, dat zich uitstrekt langs de Pools-Tsjechoslowaakse grens. Hun schilderachtigheid hebben ze te danken aan zacht hellende, met bos begroeide bergruggen, diepe rivierbed dingen, watervallen, grillige rotsvormen en in hogere delen ook bergmeren. Een dicht we gennet, talrijke aangegeven toeristische routes (ongeveer 4000 kilometer) alsmede bos- en veldpaden maken het mo gelijk alle interssante gebie den te voet of met de auto te bereiken. Liefhebbers van bergtochten kunnen uitrusten, eten en overnachten in berg hutten, waarvan er zo'n der tigtal bestaan. De beste tijd voor bergtochten zijn de maanden mei, juni en ook augustus en september. De sneeuw, die in de hoogste delen van de Sudeten blijft liggen van december tot april, maakt het mogelijk winter sport - skiën en rodelen - te bedrijven. Meest populair bij de toeristen is de Karkonosze, de hoogste bergketen van de Sudeten, met een lengte van ongeveer 36 kilometer en een hoogte van 1350 tot 1450 meter boven de zeespiegel met als hoogste top de Sniezka (1602 meter). Opgebouwd uit gra niet en rotsen, grotendeels be groeid met sparrenbossen. De mooiste bergpa rtij en liggen in het Karkonoski Park Nara- dowy (Nationaal Park Karko nosze). De belangrijkste toe ristische centra zijn Karpacz en Szklarska Poreba. Vooral Karpacz met het schitterde hotel Skalny is een toeristenoord dat al veel eer der 'ontdekt' is door de West duitsers, maar waarheen ook steeds meer Nederlanders trekken. In Karpacz is het ge durende het hele jaar een drukte van belang. In de win ter alle faciliteiten voor de wintersportliefhebbers en ook in de zomermaanden een trek pleister van de eerste orde. Liefhebbers kunnen even eens genieten in deze regio van overblijfselen van een toen dralandschap op de veengron den van het hooggebergte in de Góry Bystrzyckie in de buurt van Duszniki Zdrój, de beroemde Jaskinia Nied- iwiedzia (Berengrot) met prachtige grotparels in Kietno bij Ladek Zdrój, het bosreser- vaat 'Puszcza Snieznej Bialki' in de Góry Bialskie en de schilderachtige granietrotsen in de Góry Sokole bij Jelenia Góra. De Przedgórze Sudecki, ge legen ten zuiden en zuidwes ten van Wroclaw, is een gol vende vlakte, waarboven en kele heuvels en massieven, voornamelijk uit graniet en basalt, uitsteken, die het ka rakter van een restgebergte bezitten. De bevolking woont in schilderachtige oude stadjes en dorpjes, met oude kerken, landhuizen en kastelen. De Si lezische laagvlakte strekt zich uit aan weerszijden van de brede Odra-bedding van Op- olo tot Glogów. Oude beziens waardige steden zijn onder andere Wroclaw, Opole, Brzeg, Trzebnica, Oleénica en Legni ca. Belangrijkste parel in de Karkonosze is echter zonder meer Karpacz met zijn onge veer 5000 inwoners. Deze stad, schilderachtig gelegen aan de voet van de Sniezka, op zo'n 17 kilometer van Jelenia Góra, is het bekendste centrum van re creatie, toerisme en winter sport. Tevens is het het groot ste herstellingsoord in de Su deten. Er bevinden zich hier talrijke recreatiehuizen van diverse instellingen en organi saties, hotels, met 'Orbis Skal ny' als topper, particuliere pensions van verschillende klassen, restaurants en café's. Een ideale plaats voor toeris ten met een ruime zowel als een krappe beurs. Klasse-res taurants, maar ook eenvoudi ge, waar het goed toeven is voor naar westerse maatsta ven - in Polen is de dollar nog echt in trek - belachelijk lage prijzen. In Karpacz bevindt zich een interessant museum van 'Sport en Toerisme' van het Karkonosze-gebied, een al- pentuin en een unieke houten kerk Wang (uit de dertiende eeuw), in de negentiende eeuw hierheen overgebracht vanuit Noorwegen. De prachtige om geving en het Karkonoski Park Naradowy met zijn hooggebergtelandschap nodi gen uit tot het maken van ex cursies naar de grootste meren Wielki Staw en Maly Staw, naar de Sniezka en de Sowia Dolina. De ideale sneeuwomstan- digheden in de winter, van de cember tot maart, zijn gunstig voor het beoefenen van de ski- en rodelsport. Voor winter sportliefhebbers is er een stoeltjeslift (lengte 2300 meter) naar de Mala Kopa, vanwaar er een afdalingsroute en twee skibanen ('liczyrzepa' en 'Wilcza') naar het onderste station van de lift leiden, een skibaan 'Zlotówka' (vanaf de berghut 'Strzecha Akademic- ka' naar het onderste station van de lift), skisleepliften, springschansen, een rodelbaan en een bobsleebaan. De grootste recreatieplaats in de Sudeten, centrum van toerisme en wintersport, is Szklarska Preba met zijn 8000 inwoners. Een stad in de westelijke Karkonosze, aan de 'Vakantie in het zadel', een altijd attractieve vorm van besteding van de vakantietijd. Mogelijkheden genoeg in Zuidwest-Polen. voet van de Szrenica (1382 me ter boven de zeespiegel), aan de internationale weg E14, die hier de grens met Tsjechoslo- wakije overschrijdt. Hier be vindt zich de bekende glasbla zerij en kristalslijperij 'Julia'. Rond Szklarska Poreba strek ken zich de aantrekkelijke landschappen van het Karko noski Park Naradowy uit: de schitterende Snieine Kotly (waarin de sneeuw tot laat in de zomer blijft liggen), de wa tervallen van Kamienczyk en Szklarka, de grillig gevormde granietsrotsen Konskie Lby (paardekoppen) en Kukulcze Skaly (koekoeksrotsen). In de winter zijn er goede skiterreinen, toegankelijk ge maakt door een stoel tjeslift over twee trajecten (met een totale lengte van meer dan 3 kilometer) naar de Szrenica en talrijke sleepliften, skibanen met een verschillende moei lijkheidsgraad ('Lolobridgida', 'Puchatek' en 'Snieiynka'). Voorts een springschans. Ook de liefhebbers van langlaufen vinden in de omgeving van Szklarska Preba uitstekende omstandigheden. Begin maart vindt hier de internationale skimarathon 'Bieg Piastów' plaats over afstanden van 10, 25 en 50 kilometer. Voor de ruitersportliefheb bers heeft het Poolse staats reisbureau Orbis in deze streek van Zuidwest-Polen uitstekende mogelijkheden voor een 'vakantie in het za del'. De paardesportcentra van de staatsstoeterijen bieden niet alleen lessen in paardrij den en springen, terreinrijden voor gevorderden en excursies te paard, maar ook tochten met oude koetsen en deelname aan de aan het eind van het seizoen georganiseerde St.- Hubertus-paardenrennen. 's Winters worden er uit stapjes per slee georganiseerd, de beroemde 'Kuligi-arres- leetochten' met daaraan ver bonden een feest bij een kampvuur. De belangrijkste rijschool is 'Dworzysko' in Szcawno Zdrój bij Walbrzych, met een pension, ingericht in de stijl van een plattelands- herberg, een overdekte ma nege en recreatieterreinen. In het niet ver van Walbrzych gelegen Ksiaz bevindt zich de befaamde hengstenstoeterij. Daar vinden internationale paardenveilingen, hippische evenementen en wedlopen met ingespannen paarden plaats. Andere paardesportcentra zijn er onder andere in Woj- cieszów, Wojanów en Milków bij Jelenia Góra, in Strzegom bij Swidnica en in Kaminiec Zabkowicki bij Zabkowice Slaskie. De specialiteit van de twee belangrijkste paarde sportcentra 'Dworzysko' en Wojcieszów zijn enkele dagen durende paardenrennen. Na een verblijf in Zuidwest- Polen, op de terugweg naar Poznan mits men niet verder doortrekt Aar Zuidoost-Polen met Krakau en Zakopane als grootste trekpleisters, is een bezoek aan Wroclaw alleszins de moeite waard. Gelegen aan de Odra, in het midden van de Silezische laagvlakte, is Wro claw met zijn ongeveer 650.000 inwoners de grootste stad van Zuidwest-Polen. Wroclaw is een belangrijk centrum van de Poolse cultuur, met elf instel lingen voor hoger onderwijs, waaronder een universiteit en technische hogeschool. Voorts tal van musea en theaters (on der andere het wereldbe roemde Pantomime Theater onder leiding van Tomaszews- ki), een opera en een concert gebouw. In Wroclaw vinden internationale muziek- en theaterfestivals plaats, zoals bijvoorbeeld 'Jazz aan de Odra', het Festival van He dendaagse Poolse Muziek en het Festival van Hedendaagse Poolse Toneelstukken. Zuidwest-Polen is interes sant voor de Nederlandse toe risten. En nog vrij onbekend. Vele toeristen trekken naar Zakopane in de Tatra's, maar het hooggebergte, maar de Su deten hebben zeker zoveel aantrekkelijks te bieden voor de liefhebbers, zomer en win ter door. De avonturiers, die niet alleen op pure luxe uit zijn, maar ook met wat minder comfort tevreden zijn, zullen hier beslist aan hun trekken komen. De schitterende na tuur, het landschap en de gastvrije Poolse bevolking, bij wie de Nederlanders uitste kend staan aangeschreven, staan daar borg voor. Voordat men een bezoek aan Polen brengt is het nuttig te wijzen op een aantal forma liteiten dat moet worden ver vuld. Naast een geldig pas poort is voor Polen ook een vi sum nodig. Men kan dit afha len bij de Poolse consulaten. In Nederland: Alexanderstraat 25 te Den Haag. Aanvragen tussen 10.00 en 12.00 uur; afha len visum tussen 13.00 en 14.00 uur dezelfde dag. De kosten voor het visum bedragen per persoon ƒ45,- en bij schrifte lijke aanvraag iets meer. Men dient een 'exange-order' met twee pasfoto's over te leggen. Daaruit blijkt dat men het verplicht te wisselen bedrag in Duitse marken heeft gestort. Holland International, maar ook de ANWB kan hierbij be hulpzaam zijn. Het per dag minimaal om te wisselen be drag per persoon bedraagt 36 Duitse marken. Jongeren van 16 tot 21 jaar, studenten en kampeerders met caravan, vouwwagen of kampeerbus, betalen 16 DM per dag per persoon. De kosten van benzine kunnen hiervan niet betaald worden. Alleen tegen westerse valuta kan men in Polen benzinebonnen kopen (bij alle Orbis-kantoren en in hotels verkrijgbaar). De prijs per liter superbenzine bedraagt ongeveer 0.60 Ameri kaanse dollar. Men kan het beste altijd superbenzine tan ken in verband met het oc taangehalte. Diesel is overal verkrijgbaar, LPG niet.

Scheldebode | 1988 | | pagina 17