CORDON BLUE BAASJt Vlissingen centraal in inter nationale uitwisseling Spaanse studenten ontdekken Zeeland Paul de Leeuw speelt 'De Rozebotteltijd' deVleeschmeester da Jazz-dans in Middelburg 500GR Expositie in Zelke 91 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 APRIL 1988 PROEFONZE BEKWAAMHEID HEERLIJK WMI GEKRUID MET HAM EN M mWmW KAAS M SPECIALITEIT VAN HET HUIS: VEAUX DE VENETO GEROOKTE BACON EA HAND- BODYLOTION UITKNIPPER Kledingbeurs O"' 3É|f 2/t - jrTï!' VLISSINGEN - Hertog Alva is nog niet vergeten of er staan al weer Spanjaarden voor de deur. Maar ditmaal is het geen bedreiging. Zeventien Spaanse HEAO-studenten zijn gedurende drie maanden in Vlissingen wegens een internationaal studenten- uitwisselingsprogramma binnen de Europese Ge meenschap. 311 voor duidelijk uitgewerkt is ver loopt alles sneller. In 1987 is de overeenkomst getekend en een subsidie-aanvraag ingediend bij Erasmus Brussel van waaruit financiële hulp ver strekt wordt. Op het pro gramma en de doelstelling werd een subsidie van hon derdnegentig duizend gulden verstrekt te verdelen over Vlissingen, Barcelona en pal- ma. Het geld is voor verschil lende doeleinden. Er is een deel bestemd voor de docen tenmobiliteit, een deel voor de begeleiding en ontwikkeling van studieprogramma's en een deel voor ondersteunend ma teriaal. De verdeling van het geld is gerelateerd aan het aantal studenten en aan de hand van de programma's. In ieder geval wordt de student die aan dit uitwisselingspro gramma deelneemt financieel zodanig ondersteund dat ze zich kunnen redden. Naast deze uitwisseling zijn er ook nog de jaarlijks terugkerende traditionele uitwisselingen. Na de paasvakantie vertrek ken hier 94 Nederlandse stu denten naar Spanje om daar gedurende een week deel te nemen aan bedrijfsbezoeken en lessen te volgen op de uni versiteit. In september komen vijftig studenten met een zelfde doel voor een week naar nederland. Tot op heden lijkt het hele studentenuitwisse lingsprogramma geslaagd van opzet en zien de ontwikkelin gen voor de komende jaren er gunstig uit. Ook de docenten die hierbij betrokken zijn zijn enthousiast. Nadat er een week lang vijf docenten en een audiovisueel mederwerker hun lesprogramma hadden af gewerkt in Palma steeg bij thuiskomst in Nederland het enthousiasme nog meer. Met het oog op meerdere uitwisse lingen wordt er gewerkt aan volop nieuw materiaal. De ad ministratieve werkzaamheden en de coördinatie blijven in handen van de HEAO Vlissin gen. Ook hier vandaan worden initiatieven genomen om an dere landen warm te laten lo pen voor dit projekt. In de ko mende maanden gaat men met hulp van de Engelse collega's proberen ook West-Duitsland in dit projekt te betrekken. (ADVERTENTIE) 100 GR. FIJN 100 GR. Voor de normale of extra droge huid 500 ml pompflakon van 6,95 Knip uit «n tover in bij uw D A drogist Geldig Vm 23-4-1988. rotoog de voorreed •trekt MELISKERKE - Peuter speelzaal 'Klein Duimpje' houdt weer een speelgoed- en kledingbeurs in de speelzaal in Meliskerke. De beurs wordt gehouden op woensdag 20 april van halftwee tot drie uur. De helft van de opbrengst is voor de speelzaal, de andere helft voor de verkoper. De spullen kunnen ingeleverd worden tussen halfelf en half- twaalf op vrijdag 15 april. Fragment uit 'All that jazz'. MIDDELBURG - In de Schouwburg van Middelburg brengt Maria More Dynamisch Danstheater woensdag 20 april een avondvullende jazz-dans-productie. Onder de titel 'All that jazz' verzorgen Maria More en haar dansgezelschap een aantal schit terende adagio's, spectaculaire dansexplosies, flitsende musical balletten met zang, tap en acrobatiek. De voorstelling begint om acht uur. 'All that jazz' bestaat uit jazz-balletten in een veelvoud aan stijlen. Variërend van Afrikaans primitief tot experimenteel modern. Gedanst wordt onder meer op muziek van Al di Meola, Quincy Jones, Count Basie, Vangelis en The Pointer Sisters. Daarnaast wordt een aantal gezongen en gedanste gospelstuk ken gebracht en worden fragmenten getoond uit de jazz-musical 'Bubbli' Brown Sugar'. Tenslotte gaat het ballet Ashe in premiè re. De muziek hiervoor werd geschreven door Bob Bouber en Van Duin in samenwerking met het fenomeen op Afrikaanse percussie-instrumenten Willem Jansen. Solistische optredens zijn te verwachten van Maria More, de zangeres Astrid Crone, de Surinaamse danser John Felter en percussionist Willem Jan sen. VLISSINGEN - In de expositieruimte 'Zelke Negen Een' in de open bare bibliotheek in Vlis singen exposeert op ini tiatief van de Culturele Raad tot en met 27 april de kunstenaar Kees van Leeuwen. Onder het motto 'Who's affraid of the coffin' toont Van leeuwen een groot aantal olieverfschilderijenen betonelementen. Onder dezelfde titel presenteert hij een gedichtenbundel. Van Leeuwen -oorspron kelijk afkomstig uit Friesland- is de eerste professioneel werkende kunstenaar die in de ex- poruimte van de kunst uitleen exposeert Zijn werken zijn te bezichti gen op maandagen van half twee tot acht uur, op zaterdag van tien uur tot half een. Op dinsdag, woensdag en donderdag kunnen belangstellenden van tien tot acht uur een kijkje komen nemen. Op donderdagen is de expo sitieruimte niet toegan kelijk voor publiek. fint. AT>ti mm fe?5 Gevonden - Bij de ge meentepolitie in Vlissin gen zijn in de periode van 30 maart tot 6 april ver schillende gevonden voorwerpen afgegeven. Geregistreerd zijn een hoeveelheid pillen, een winkelwagentje, een he rencolbert, twee bruine portemonneetj es met in houd, diverse sleutels, twee tassen met kleding en een grijze wieldop. Bingo - Buurthuis Scheldebuurt houdt vrij dag 15 april haar maan delijkse bingo-avond. Liefhebbers van het po pulaire kansspelletje worden tussen half acht en acht uur op het adres Verk. Quakkelaarstraat verwacht. De balletjes gaan om acht uur rollen. Als altijd zijn er aardige prijzen te verdienen. Lezing - Het Natuur kundig Gezelschap houdt donderdag 14 april een lezing in de Zeeuwse Bi bliotheek. Uitgenodigd is dr. D. Stavenga van de Rijks Universiteit in Groningen. Hij vertelt over de resultaten van de nieuwste onderzoekingen over het gezichtsvermo gen van insecten. Spe ciale aandacht gaat uit naar de gevoeligheid voor de verschillende golflengten. De lzeing be gint om acht uur. De toe gang is gratis. Ypsilon - Ypsilon, de vereniging voor familie leden van chronisch psy chotische of schizofrene mensen, houdt woensdag 13 april haar jaarlijkse ledenvergadering. De jaarvergadering wordt gehouden op het adres Vlasmarkt 6 in Goes. De vergadering begint om kwart voor acht. Café Soif - In Café Soif aan het Bellamypark is tot en met 15 mei een ex positie van werken te zien van de kunstenaar Eric Brandts. De tentoon stelling draagt de titel 'De Verbetering'. De ten toonstelling is te bezich tigen tijdens de normale openingsuren van het ca fé. Rooie Vrouwen - De afdeling Middelburg van de Rooie Vrouwen houdt donderdag 14 april een studiedag in 't Pand aan de Kerksteeg. De studie dag begint om twee uur. Op het programma staat onder meer een lezing door Tamara Wechgelaar van de Stichting Vrou wen Bouwen Wonen uit Rotterdam. De middag wordt besloten met een gezamenlijke koffie maaltijd. Vrouwen die daaraan willen deelne men moeten zich vooraf aanmelden bij B. Steijn, strand en het water een extra pluspunt, al vinden ze de Spaanse stranden wel wat mooier. Het Nederlandse eten gaat er ook wel in. Er is maar een enkeling die kiest voor een eigengemaakt Spaans kostje. Nu de tendens in Vlissingen klaar zijn worden de Spaanse studenten geholpen met het vinden van een plekje bij an dere studenten in huis. Het is niet verplicht. Wie liever in het hotel blijft mag dit doen. Wel is de reactie van de Vlis- singse studenten positief. De gaststudenten worden vaak uitgenodigd om een weekend mee naar de ouders te gaan. Dat ze zich hier echt thuis voe len blijkt ook uit het feit dat de meesten tijdens de paasva kantie niet naar Spanje gaan. Een enkeling gebruikt deze periode om te studeren en de anderen gaan rondtrekken in Nederland. Wat erg spannend voor ze was in het begin is het fietsen. Sommigen hebben een fiets gekocht en een enkeling heeft er een gekregen. Wat ze er niet bij gekregen hebben zijn de Nederlandse verkeers regels. Vrolijk auto's ontwij kend fietsten ze hier rond zich totaal niet bewust van fietspa den. Pas nadat de politie ze het allemaal rustig had uitgelegd ging het een stuk beter. Het studentenuitwisselingspro gramma binnen de EG bete kent meer dan alleen deze uit wisseling. De doelstelling is het bereiken van een vrije in ternationale markt waar bin nen een netwerk van uitwisse ling tussen studenten en do centen kunnen plaatsvinden. Dit jaar speelt het voor het eerst tussen Nederland en Spanje. De inmiddels gete kende kontrakten met Parijs en Preston (Engeland) beteke nen voor 1989 ook studenten- docentenuitwisselingen Het was wel wennen in de eerste weken. Wennen en ont dekken, want veel wisten deze Spaanse studenten niet over hun nieuwe omgeving. Het was ook een hongerig begin. In Spanje zijn ze gewend na een licht ontbijt rond het middag uur warm te eten en later op de avond een tweede warme maaltijd te gebruiken. Nog in hun Spaanse ritme hebben ze de eerste dagen dan ook netjes op hun eerste warme hap ge wacht tot ze ontdekten dat deze pas rond zes uur 's avonds kwam. Met z'n zeven tienen kwamen ze naar Vlis singen. Deze studenten zijn de eerste proefkonijnen van een uniek internationaal uitwisse lingsprogramma. Negen stu denten komen uit Barcelona en acht komen er uit Palma De Mallorca. Ze wisten niet al leen niets van hun nieuwe om geving maar waren eveneens slecht op de hoogte van het Nederlands schoolsysteem en het studentenleven hier. In Barcelona studeren er zesen zeventig duizend studenten aan de Escuela Universitaira de Estudios Empresariales waarvan achtduizend studen ten HEAO-richting volgen. In Palma volgen zeventienhon derd studenten deze opleiding. De HEAO is daar een onder deel van de universiteit wat niet impliceert dat het niveau hoger ligt dan hier in Neder land. De studie duurt vijf jaar en is zuiver theoretisch. De klassen in Spanje bestaan doorgaans uit driehonderd leerlingen. Je medestudenten leren kennen is dus geheel nieuw voor deze studenten. Bij de vraag waarop juist zij zijn uitgeselecteerd antwoorden ze dat de enige graadmeter de kennis van de Engelse taal is. Om zowel binnen als buiten de school in een ander land te kunnen funktioneren moet je goed Engels kunnen spreken. Is dat dan een verplicht vak op de Spaanse school. Nee, het vak is niet verplicht. In het eerste studiejaar is slechts één vreemde taal verplicht en heb je voor je aan de HBO-oplei- ding begint al Engels gehad, dan mag je die taal niet eens als studievak kiezen. In Ne derland bestaan hun lessen hoofdzakelijk uit Duits, En gels, Internationale marke ting, import, export, micro economie en informatica. Eén ding is zeker, ze voelen zich hier echt thuis. Ook al is het in Barcelona 28° en in Palma 26o, echt klagen over het weer doen ze niet, bovendien is het en naar Frankrijk en Engeland. In 1992 wil de organisatie be reikt hebben dat het voor de studenten en voor de docent mogelijk is zelf vrij te kunnen bepalen een periode te stude ren of doceren in een ander land. Dit betekent voor een student dat wanneer hij in zijn tweede studiejaar - eerste jaars kunnen aan dit projekt niet deelnemen - hun eerste trimester in Nederland naar school gaan, maar het tweede en derde trimester naar een ander land kunnen gaan. In het land van keuze is er dan de mogelijkheid om van docenten ter plaatse les te krijgen maar eveneens kan dit door Neder landse docenten gedaan wor- VLISSINGEN - Na herhaalde oproepen in de rubriek Baasje ge zocht kan er deze week alleen maar positief gesproken worden over de vele reacties die bij het dierenasiel Vlissingen zijn bin nengekomen. Rakker en Raskia, de probleemhondjes, hebben eindelijk een nieuwe baas en te zamen met dit tweetal zijn er nog negen honden geplaatst. Zo zijn de Paasdagen en het daar opvolgende vakantieprobleem veel minder negatief verlopen dan verwacht. Deze week is er dan ook weer eens een plaatsje voor een pro bleemloze hond. De keuze is gevallen op Boris, een bastaardher der van negen jaar oud. Een reu. Boris heeft een normale her dershond-hoogte van zo'n zestig centimeter. Hij heeft een zacht bruine of beter gezegd lichtgele vacht en is kerngezond. Stapel gek op spelen is hij heel de dag in de weer met zijn oude bal die hij overal mee naar toeneemt. Boris is bij het asiel gekomen we gens ziekte van zijn vrouwtje, en dat kan natuurlijk altijd ge beuren. Het is in ieder geval een mooie lieve, probleemloze hond die beslist een speelkameraad is voor een aktieve baas. Wie wat meer over Boris wil weten kan kontakt opnemen met Wil van Reine, dierenasiel Vlissingen, telefoon 60333. t telefoon 25841. De maal tijd kost vijf gulden. Vrouwenraad - Don derdag 21 april houdt de Vlissingse Vrouwenraad haar jaarlijkse ledenver- jaarverga- wordt gehouden in het Jeugdgebouw bij de Petrus-kerk aan de Dr. Ottestraat. Na de agendapunten van huis houdelijke aard vertelt B. Tanuhatu het een en ander over Vijvervreugd. De bijeenkomst begint om kwart voor twee. Uit genodigd zijn alle leden van de bij de Vlissingse Vrouwenraad aangeslo ten verenigingen. VNKV - De Vereniging Nederlandse Katholieke Vrouwen houdt donder dag 21 april een bijeen komst in de zaal van de Petrus-kerk in de Dr. Ot testraat. Uitgenodigd is de heer R. de Pauw uit Koewacht. Hij houdt een lezing over iriscopie. De bijeenkomst begint om half acht Introducées zijn welkom. Numismatiek - Op uit nodiging van de Numis matische Kring Zeeland houdt drs. G. van der - Meer, medewerkster van het Koninklijk Penning kabinet, op donderdag 14 april een lezing in Mid delburg. De bijeenkomst wordt gehouden in De Schakel aan de Bachten- steene 14. De bijeenkomst begint om kwart voor acht. De gastspreekster houdt een lezing over de Noord-Nederlandse pen ningen van voor de Beel denstorm. Gesproken woord wordt daarbij on dersteund door dia-ma teriaal. Verkoping - De vrou wenvereniging Persis houdt zaterdag 16 april haar vooriaarsverkooine. worden onder meer «wa ding, borduur- en haak werk, bloemen en gebak worden aangeboden. Voor de kinderen is er speelgoed. De verkoping wordt gehouden in de Klarenbeek LTS aan de Gen. Eisenhowerlaan in Middelburg. Belangstel lenden kunnen daar van tien tot twaalf uur te recht. Diploma - Bij de af- dleing Middelburg van het Rode Kruis hebben dertien cursisten het EHBO-diploma behaald. De geslaagden zijn S. Hokke, N. Ingelse, M. van Iwaarden, J. Janse de Jonge, R. Kempees, T. Koop- mans, N. Kruis, H. van Loon, L. de Priester, M. Scherpenisse, J. van Sorge, J. Tempelaars en M. de Visser. Middelburg: Lange Delft 55-57. Gekftg t/m zat as MIDDELBURG - Paul de Leeuw staat vandaag -woensdag 13 april- op het podium in de schouwburg van Middelburg. De Leeuw brengt zijn nieuwe theatershow 'De Rozzebotteltijd'. Een komische productie waarin Paul de Leeuw een leraar geschie denis en maatschappijleer verpersoonlijkt die als hobby toneel spelen heeft en getrouwd is met de wethoudster van Aalsmeer. Ze hebben twee kinderen en een magnetronoven. De Leeuw be licht dse problemen die ontstaan als een leraar de controle over zijn klas verliest en de invloeden die de playback-show kan hebben op een willekeurig gezin. De voorstelling in de Middel burgse schouwburg begint vanavond om halfnegen. De zaal is nu al vrijwel helemaal uitverkocht. (ADVERTENTIE) De Spaanse studenten vermaken zich prima in Vlissingen. den, die op eenzelfde soort ba sis zijn uitgewisseld. Wanneer de student terugkomt vervolgt hij gewoon met zijn volgende leerjaar. Aan de uitwisseling zit een maximum van een jaar. Adjunkt-direkteur van de HEAO, de heer A. Ver munt: „Toen in 1984 de afde ling Linguïstiek van de HEAO opgericht werd bleek bij het zoeken naar kontakten en het corresponderen al gauw het sterk internationale karakter van deze studierichting. Ook kwamen de mogelijkheden voor stage, studiereizen en ex cursies meer binnen handbe reik. 'Daar moest dus meer uit te halen zijn. Het idee om een studentenuitwisselingspro gramma op te starten was er al snel, maar in de praktijk bleek dat we een lange weg te gaan hadden. Het kostte ons anderhalf jaar om de lange weg van het hirarchisch stel sel van de Spaanse universi teiten af te leggen voor we bij de juiste persoon waren, maar toen hadden we ook gelijk een goede. De spaanse coördinator en vice-rector aan de univer siteit die voor dit projekt aan gewezen werd was een arts die medicijnen doceerde. De man zag in zijn enthousiasme de grootste operaties over de ge hele wereld uitgewisseld, maar belangrijk voor ons was dat we eindelijk aan de reali satie van ons plan konden gaan werken. Het zou nog tot eind 1987 duren eer alles rond was, maar nu eenmaal alles

Scheldebode | 1988 | | pagina 13