198 Waayenburgh schenkt object aan Windroos BMSJi EUOCHÏ deVleeschmeester Voorjaarstocht van Vrolijke Tippelaars Gehandicaptensport zet de deuren open Bustocht De Zonnebloem Koffieconcert Trio Klavino Zeeuwse pop in De Piek KALFSLAPJES KALFS- - ROLLADE Boomfeestdag In Vlissingen en Koudekerke PROEFONZE BEKWAAMHEID .MAGERE OF GEKRUIDE MAGERE I BOTERHAMWORST 500 GR SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 APRIL 1988 MIDDELBURG - Een alledaags gebeuren, een klas met meisjes die wellicht naar de gymnas tiekles gaan. Toch kijken de passerende automobi listen en fietsers met verbazing naar het klasje. Een oudere voetganger blijft verbouwereerd kij ken, hij kan zich niet herinneren dat hij ooit op school zulke impossante werkstukken moest ma ken. De leerlingen dragen inderdaad een vreemd sculptuur tussen zich in. Het kan het best omschre ven worden als een fraaie zacht lobbes van 3 k 4 meter lengte. Dat dit produkt zeer zeker een functie heeft, en geen onderdeel vormt voor een praalwa gen voor carnaval zal iedereen verbazen. Echter niet voor de AW-leerlingen van de MDGO „De Waayenburgh" in Middelburg. Anita van Boven zal namens de AW-leerlingen dit „snoezelobject" aanbieden aan de nieuw ingerichte snoezelruimte van de Windroos. SPECIALITEIT VAN HET HIJS FILET PROVENCAAL 100 GRAM mé PARIJZER 200 GRAM Snoezelen met een reuzeslang De Windroos is een dagop vanginstelling voor oudere ge handicapten. Omdat men nogal snel een oordeel heeft over de activiteiten van dit soort centra hebben de bewo ners en begeleiders op donder dag 31 maart een open dag ge houden, waarbij men zelf kon zien dat deze activiteiten ge richt zijn op de dagelijkse handelingen in de „gewone" maatschappij. Bert van Sabben, hoofdbe geleider van de Windroos: „Wij hebben hier ongeveer 35 volwassen gehandicapten met een laag niveau. Zij wonen thuis of in een gezinsvervan gend tehuis. Deze mensen ko men hier elke dag van negen tot vier uur. Ze worden ge bracht met busjes of komen op eigen gelegenheid, zelfs op de fiets. We werken hier hoofd zakelijk in groepen en laten de mensen zoveel mogelijk zelf standig werken zoals koken, tuinieren, timmeren enz. Daarnaast spelen ook de re creatieve activiteiten een be langrijke rol. We zijn daarom bijzonder gelukkig met het ge schenk van de AW-klas van De Waayenburgh". Het woord snoezelen heeft een exotische klank. Menigeen zal dan ook de meest vreemde en wilde fantasieën in zijn hoofd halen. De aanstaande agogische werkers weten wel beter. Teamleidster van de AW- opleiding, Lita Kleyn: „Snoe zelen, het is alweer enkele ja ren geleden dat deze term be kendheid begon te krijgen. De Hartenberg, een instelling voor verstandelijk gehandi capten introduceerde het snoezelen in een daarvoor in gerichte afdeling, de snoezel ruimte. Snoezelen is een woord, dat ontstaan is, door samenvoeging van „snuffelen" en „doezelen". Deze termen omschrijven het gevoel vrij duidelijk dat ontstaat wan neer men zich in de snoezel ruimte bevindt. In deze ruimte hangt een sfeer van rust en ontspanning, opgebouwd door visuele, tast- en geluidsobjec ten. In een aparte afdeling van dit gebouw, wordt de sfeer aangebracht d.m.v. een zachte kussenvloer, lichteffecten, kleuren, geluiden en een rus tige achtergrondmuziek. Er zijn ook glazen pilaren gevuld met water waarin luchtbellen VLISSINGEN - Voor vele viervoetige huisdieren was het de af gelopen twee, drie weken weer raak. Een aantal 'helden' voor wie de verantwoordelijkheid voor hun huisdier in de vakantie weer te veel bleek, besloten stille plekjes te zoeken om de trouwe huisgenoot te droppen. Pensionkosten zijn dan te hoog, en zelfs afstand doen kost geld dus zet het beestje maar gewoon ergens weg. Pasen, vakantie, een paar dagen of een week, kan al de re den zijn dat je bij het asiel terechtkomt als hond. Maar ach, is het niet deze vakantie dan is het misschien wel in de zomer, gaan zwerven mag je toch met deze edele bazen die Je nu pas echt leert kennen. Als hond heb je je gewoon bij deze menselijke gewoonten neer te leggen. En zo zitten er weer eens veel te veel honden in het asiel, en komen er zeker nog enkele zwervers bij. Dierenliefhebbers die een huisdier zoeken zijn dan ook meer dan welkom tijdens de paasvakantie. Tel. 01184-60333. De rubriek Baasje gezocht komt deze week weer uit Middel burg, voor een speciale hond die wat extra aandacht verdient. De dierenarts bestempelt haar als orthopedisch patiënt, hier verschijnt ze onder de naam pechvogel. Dit beslist geen lelijk eendje is een dobermann-teefje uit België wat herkenbaar is aan de lies-tatoeage. Als vier maanden oude afstandspup is zij bij het dierenasiel Middelburg gebracht Al snel werd er een nieuw baasje gevonden en leek het allemaal wel goed te komen. Op een dag viel echter de mantel van pech over haar heen en kreeg zij een ongeluk waarbij haar rechter achterpootje het moest ontgelden. De poot was op vele plaatsen gehavend. In zo'n situatie kunnen er twee stappen ondernomen worden. Soms is de beslissing heel drastisch en vraagt de eigenaar om een spuitje, soms is er een verstandige dierenarts die het pootje am puteert waarna de hond een prima drievoeter-leven tegemoet- gaat. In haar geval viel de keuze op opereren en bleef pech haar achtervolgen. Het prachtige diertje zal de rest van haar leven met een stijve knie blijven lopen en een achterpoot die er af en toe maar een beetje bij hangt. Ze heeft in haar korte hondele ventje zo al heel wat meegemaakt. Ze is pas anderhalf jaar oud en heeft een heel leven voor de boeg. Echter, wie zal zich ooit om haar bekommeren naast de verzorgers van het asiel en de bezoe ker die roept 'ach wat zielig'. Dierenarts Ruys uit Middelburg verklaart: „Het is een prima hond, goed gezond maar de poot is niet te herstellen. Misschien aan de universiteit in Utrecht waar specialistisch onderzoek mogelijk is, maar dat kost enorm veel geld. Ze zouden eigenlijk een ziekenfonds voor dieren moeten hebben dan zou je iets aan dit probleem kunnen doen." Het hoeft niet te laat voor haar te zijn. Ze heeft geen pijn die stijve poot en beweegt zich net zo snel als een andere hond. Ver der is het een mooie Dobermann met een prachtige kop. Ze is wel wat magertjes maar dat komt door haar enorme energie. Een week of drie in een echt nieuw thuis doet wonderen want ze is een flinke eetster. Ze is lief, slim, niet nerveus of bang, niet agressief en aanhankelijk op haar eigen voorzichtige manier. Wie wil reageren kan contact opnemen met mevrouw Neder- lof, dierenasiel Middelburg, tel. 01180-13579. Wie voor deze hond kiest moet echt serieus en oprecht in haar geïnteresseerd zijn en zeker zijn van zijn/haar keuze. Het is niet de bedoeling dat pech deze hond blijft achtervolgen. (ADVERTENTIE) HEERLIJK O 49 Middelburg: Lange Delft 55-57. Leerlingen van de Waayenburg trakteerden De Windroos op een reusachtig snoezelobject. - fmoCot dort** Snuffelmarkt - De Delta Band uit Vlissingen houdt zaterdag 9 april weer een snuffelmarkt in de voorma lige jeugdherberg aan de Breewaterstraat. Snuffe laars kunnen daar terecht tussen half tien en een uur. De opbrengst van de snuf felmarkt is bestemd voor de vernieuwing van instru menten en uniformen. Schaapskooi - In kerkcen trum De Schaapskooi in de wijk Papagaaienburg wordt vrijdag 15 april een kin derkleding- en speelgoed beurs gehouden. De beurs duurt van half tien tot elf uur. De helft van de op brengst van de verkoping is bestemd voor de Stichting Vluchtelingenwerk Walche ren. Kleding en speelgoed kunnen op 12 en 13 april tus sen negen uur en kwart over tien worden ingebracht. De niet verkochte kleding kan 15 april tussen vijf en zes uur weer worden opgehaald. Homeopathie - De afde ling Zeeland van de Konink lijke Vereniging Homeopa thie Nederland houdt don derdag 14 april haar j aar- lij ke ledenvergadering. De jaarvergadering wordt ge houden in de Thomaskapel in de Vrijlandstraat in Mid delburg. De vergadering be gint om kwart over zeven. Na afloop houdt J. Dekker, homeopathisch arts te Ter- neuzen, een lezing over het onderwerp 'Electro-acu- punctuur en homeopathie. Zowel leden als niet-leden hebben gratis toegang. Kledingbeurs - Op vrijdag 15 april wordt in gebouw Irene in Oost-Souburg een kinderkleding- en speel goedbeurs gehouden. Inge brachte spullen worden ver kocht tussen half vier en vijf uur. De helft van de op brengst is bestemd voor het Lilianefonds, een organisa tie die hulp verleent aan ge handicapte kinderen in de Derde Wereld. Zomerkle ding en speelgoed kunnen worden ingeleverd op woensdag 13 april in gebouw Irene tussen half tien en half twaalf. De overgebleven spullen kunnen maandag 18 april tussen tien uur en kwart over elf weer worden opgehaald. Rondleiding - Op vrijdag 15 en zaterdag 16 april wor den rondleidingen verzorgd in de openbare bibliotheek in Vlissingen. Een mede werkster van de bibliotheek geeft uitleg over de aanwe zige materialen en de wijze waarop de boeken in de kas ten zijn gerangschikt. Daar naast wordt de nieuwe ge automatiseerde catalogus verduidelijkt. Vrijdagavond begint de rondleiding om ze ven uur, zaterdagmorgen worden belangstellenden om elf uur in het boekenmaga- zijn aan de Lange Zelke ver wacht. De rondleiding duurt ruim een uur. Experimentele dienst - In de Hofpleinkerk in Middel burg wordt zondag 10 april een experimentele dienst ge houden. Deze keer is het on derwerp 'gerechtigheid'. De dienst is voorbereid door de organiserende werkgroep in samenwerking met dominee G. Schreuder. De dienst be gint om half vijf. Jongerentheater - In het Zuiderbaken in de M. de la Palmastraat in Middelburg treedt donderdag 7 april het jongerentheater Bouncin' Bubblegum op. Op het pro gramma staan twee korte voorstellingen: 'Good Golly Miss Molly' en 'Yeah, Yeah, Yeah'. Deze programma's bevatten veel muziek, dans en humor. De voorstelling begint om acht uur. Een toe gangsbewijs kost een gul den. ACM - Het Activiteiten Centrum Middelburg houdt donderdag 7 april een deel nemersoverleg. De veragde- ring wordt gehouden in Ontmoetingscentrum Dau- wendaele in Middelburg. De bijeenkomst begint om half twee. Na de vergadering worden een paar ronden bingo gespeeld. De bijeen komst wordt besloten met een gezamenlijke maaltijd van stokbrood met kaas. Kom uit je huis - "Kom uit je huis' houdt woensdag 13 april tijdens de gebruike lijke koffie-contactmorgen een demonstratie textiel- schilderen. De aanwezigen kunnen ook zelf met de ge boden materialen aan de slag. De koffie-contactmor gen wordt gehouden in wijkgebouw Het Zuiderba ken in de M. de la Palma straat in Middelburg. Aan vang half tien, kosten voor deelname één gulden, kin deropvang gratis. Gevonden - Bij de ge meentepolitie in Vlissingen zijn de volgende voorwerpen als zijnde gevonden aange geven: een verlengsnoer, een gele parkiet, een dames handschoen, een rijbewijs, een gouden ringetje met bloedkoraal, een etui met tien sleutels, een etui met een goudkleurige sleutel, een etui met vijf sleutels, ne gen kleine sleutels aan een ring, een etui met sleutel en musketonhaak en een grote etui met rits. Disco - Buurthuis de Pa raplu houdt vrijdag aan staande een disco. Gedraaid wordt overwegend 'zwarte muziek' uit de Hiphop-scene zoals reggea, funk en rap. De muziek wordt verzorgd door platendraaier Moga Rosta. Speciale gast is Corry the Magnificant. De disco begint om acht uur. Vrijwilliger - Buurthuis de Paraplu zoekt nog een vrijwilliger voor de kook club op dinsdag. Gezocht wordt naar iemand die wil helpen bij de kooklessen voor kinderen van zeven tot tien jaar. De kookles begint om half vier. Belangstellen den kunnen zich melden op het nummer 65453. Collecte - Op maandag 11 april start de Nederlandse Hartstichting haar jaar lijkse collecte. In de loop van volgende week gaan collec tanten in geheel Walcheren huis aan huis om een finan ciële bijdrage te vragen voor de bestrijding van hart- en vaatziekten. borrelen, deze zorgen voor een leuk en boeiend schouwspel". Uit onderzoek is gebleken dat op deze wijze, het snoeze len, een aanpassingsmogelijk heid kan ontstaan naar de be levingswereld van zelfs diep- gestoorde mensen. Er is dus door het snoezelen soms sprake van een vorm van con tact. Het snoezelen is dus een belangrijk therapeutisch on derdeel geworden bij verstan delijke gehandicapten. Lita Kleyn: „Onze AW-leer lingen hebben door een bezoek aan de Hartenberg kennisge maakt met het snoezelen. Het is een belangrijk gedeelte van een excursie tijdens een van onze thema-weken. Dit bezoek aan de Hartenberg is een leer zaam element en voor de leer lingen een ware gebeurtenis. Ze sprongen en doken net zo enthousiast als de gehandi capte bewoners in het „ballen- bad". Dit bad is een groot bad vol felgekleurde tempexbal- len. Daarnaast konden ze ook in een rustige kamer wegdoe zelen bij sfeervolle muziek of zich volkomen ontspannen op een warmwaterbed. Leerling Natasja Ingelse: „In deze thema-week zie je waarvoor je leert, geen boeken en plaatjes maar alles is echt Ik leer in een thema-week veel meer dan in een heel jaar op school. We hebben op De Waayenburgh vier thema-we ken; kinderen, lichamelijk ge handicapten, geestelijk gehan dicapten en ouderen". Inge Pleyter: „De lessen gingen in deze week alleen maar over verstandelijke gehandicapten. We hebben naast de excursie ook nog andere dingen gedaan zoals tiloefeningen, werken met muziek en volksdansen. Deze thema-week was bijzon der leerzaam". Dat er met de opgedane kennis en ervaringen met het snoezelen iets gedaan wordt in de AW-opleiding, is eigenlijk net zo logisch als het aanleren van andere vaardigheden. De agogische werker is iemand, die werkt met groepen men sen. Deze mensen verschillen per groep in leeftijd en niveau. Als voorbereiding op de ver schillende stageperiodes wor den de leerlingen geconfron teerd met verschillende groe pen mensen, waarmee zij later in hun beroep als agogisch werker in aanraking zullen komen. Lita Kleyn: „Doordat de leerlingen enthousiast zijn ge worden in deze week besloten ze een eigen snoezelobject te fabriceren en deze aan te bie den aan de dagopvanginstel ling De Windroos te Middel burg. Het onderwerp hadden ze snel gekozen, het moest een lange zachte slag worden met gekleurde tastobjecten, ge maakt van raffia, knopen, grote en kleine wollen pom poenen. Het geheel is gevuld met zakjes zand en rijst, het voelt lekker knus en warm aan. We hopen alleen dat de nieuwe eigenaars veel plezier mogen beleven aan - Sneaky -, en hem behoorlijk zullen snoe zelen, want daar is hij ten slotte voor". VLISSINGEN - De wandelsportvereniging De Vrolijke Tip pelaars houdt zaterdag haar jaarlijkse voorjaarstocht. De orga niserende vereniging heeft eenaantal aantrekkelijke wandelin gen uitgestippeld in Vlissingen en omgeving. Startplaats is het clubhuis van Zeeland Sport aan het baskenburgplein in Vlissin gen. De Vrolijke Tippelaars hebben de routes van de wandelingen deze keer flink gewijzigd, dat geldt zowel voor de wandelingen over 40, 25 of minder kilometers. De wandelaars die kiezen voor een tippel over veertig kilometer is en rustplaats ingelast ter hoogte van Lewedorp en bij het vliegveld Midden-Zeeland. De deelnemers aan de 25 kilometer kunnen rusten in Amemuiden. Het inschrijfgeld voor de voorjaarstocht bedraagt 3,75 per persoon. Deelnemers aan de langste afstanden dienen zelf te zorgen voor een lunchpakket. Wel krijgen alle wandelaars die de tocht volbrengen een fraaie medaille. De deelnemers kunnen in geval van nood rekenen op de steun van de EHBO-afdeling Vlissingen. MIDDELBURG - In de Klo veniersdoelen In Middelburg geeft het Trio Klavino zondag 10 april een koffieconcert Uit gevoerd worden werken van Darius Milhaud, Claude De bussy, Aram Katchaturian, Elliot Carter en Igor Feodoro- vich Stravinsky. Het koffie concert begint om halftwaalf. Het Trio Klavino voert wer ken uit voor klarinet, viool en piano. Op het repertoire staan composities vanaf de acht tiende eeuw tot heden. Tijdens het concert worden trio's re gelmatig afgewisseld met ver schillende duo-combinaties of solo-optredens. Het Trio Kla vino was in 1986 winnaar van audities die door het Neder lands Impresariaat werden gehouden. Trio Klavino wordt gevormd door Katherine Rou- tely, Peter Mare Dijcks en Ma rian Bolt. Kaarten voor het koffiecon cert in de Kloveniersdoelen zijn zondagmorgen verkrijg baar aan de zaal. Een entree bewijs kost acht gulden voor volwassenen, ƒ3.50 voor jon geren tot en met twaalf jaar. Houders van een CJP of een Pas 65 genieten korting. VLISSINGEN - In jongere- nuitgaanscentrum De Piek treedt zaterdag aanstaande de Zeeuwse popformatie „Sticky Fingers" op. Het optreden be gint om tien uur. De toegang is gratis. Het optreden van „Sticky Fingers" in De Piek is in het kader van „Zeeuwse popmu ziek om je oren". Daarbij krij gen bands uit de regio de kans om zich aan een groter publiek te presenteren. „Sticky Fin gers" brengt swingende rock en melodieuze rhythm and blues. VLISSINGEN - De jaar lijkse boottocht van de afde ling Vlissingen van De Zonne bloem gaat niet door. Daar voor in de plaats komt nu een eendaagse busreis. De jaarlijkse boottocht van De Zonnebloem gaat de zie ken, gehandicapten en oude ren uit Vlissingen en omge ving deze keer aan de neus voorbij omdat de Provinciale Vereniging van De Zonne bloem de afdeling in Vlissin gen geen boot ter beschikking kon stellen. De afdeling heeft daarop gezocht naar een alter natief en heeft nu een dagtrip op het programma gezet. Ge kozen is voor een leuke en in teressante busreis via de Zeeuwse dammen naar Den Brielle, Delft en Wassenaar. Daarnaast worden bezoeken gebracht aan de natuurgebie den in de omgeving van Lei den en de stormvloedkering in Krimpen aan de IJssel. De bustocht van De Zonne bloem wordt op 28 mei gehou den voor de zieken, bejaarden en gehandicapten uit de stad Vlissingen. Zaterdag 4 juni gaan reizigers uit Oost- en West-Souburg en Koudekerke op pad. Kaarten voor de dag trips kunnen op woensdag 13 april tussen twee en vijf uur worden afgehaald in Vlissin gen bij mevrouw A. van de Berg in de Gravestraat 50 in Vlissingen. Zij is telefonisch (ADVERTENTIE) bereikbaar onder nummer 01184-14177. Op donderdag 14 april kunnen belangstellenden terecht bij T. Hoosemans, Pres. Rooseveltlaan 196. Zij is telefonisch bereikbaar onder nummer 01184-17318. In Sou burg kan men terecht van C. van de Werf, Zeewijksingel 11, telefoon 01184-71880, in Koude- kerkë is J. Reijnen de contact persoon. Zij is te bereiken op het adres Kerkstraat 20. Haar telefoonnummer is 01185-2336. VLISSINGEN - In Vlissin gen en in Koudekerke wordt woensdag 13 april aandacht besteed aan de nationale Boomfeestdag. In beide plaat sen worden volgende week de nodige bomen en struiken ge plant Daarnaast is er een aantal nevenactiviteiten voor de deelnemende basisscholen. In Vlissingen plant wethou der C. de Ke ijzer woensdag morgen om negen uur een boom in de groenstrook langs de Oostelijke Berm weg. Hij wordt daarbij geassisteerd door leerlingen van de Van Duij venvoorde- en de Marti- nusschool. Later op de ochtend gaan de basisscholieren op pad voor een natuurwandeling in het Nollebos. Alle deelne- mertjes krijgen na afloop een consumptie en een herinne- ringslineaal aangeboden. In Koudekerke tonen leer lingen van de groepen zeven en acht van de basisscholen De Sprong en Immanuël uit Kou dekerke, De Schutte uit Bigge- kerke en de Willbrordusschool in Zoutelande woensdagmor gen in het kader van de Boom feestdag gemaakte werkstuk ken tijdens een tentoonstelling in verenigingsgebouw De Couburg. Burgemeester en wethouder svan de gemeente Valkenisse zijn de eregasten. Na een uitgebreide voorlich ting en een dia-serie worden in de omgeving van de Cou burg enkele bomen en strui ken geplant ZEELAND - In de week van 18 tot en met 23 april houdt het nationaal Fonds Sport Gehan dicapten haar jaarlijkse col lecte. In Zeeland gaan in die week 1400 collectanten de straat op om geld in te zame len voor de gehandicapten sport. Een derde deel van de opbrengst wordt besteed aan projecten in de provincie Zee land. Om de mensen die geld ge ven voor deze collecte te laten zien wat er met de gelden ge beurt houden de Zeeuwse ge handicaptensportverenigin gen in de week voorafgaand aan de collecte een open huis.Dat betekent dat iedereen van harte welkom is bij de training, de wedstrijden en andere verenigings-activitei- ten. Op maandag 11 april kan in de middaguren een kijkje worden genomen in de ma nege DAVID aan de Bosweg in Vlissingen. In de avonduren wordt er rolstoelbasketbal ge speeld in de RBVM-zaal in Middelburg, is er sport voor geestelij k gehandicapten in de Pabo-zaal in Middelburg en is er kegelen voor visueel gehan dicapten aan de Noordelijke Achterweg in Wemeldinge. Dinsdag 12 april worden di verse sporten beoefend in het sportcentrum aan de Zwem- badweg in Goes en rolstoel- tennis gespeeld in De Putmeet in Scharendijke. Woensdag 13 april is er goalbal in de sport hal Reimerswaal in Kruinin- gen en wordt er gezwommen door geestelijk gehandicapten in het Sportfondsenbad in Vlissingen. Donderdag 14 april staat er zwemmen op het pro gramma in het Ganzebad in Goes en bij de Vriendenkring Zonneveld in Oostkapelle.

Scheldebode | 1988 | | pagina 9