Zeeuws boekje bij William en Mary herdenking Glastuinders houden open huis VOORDEELBON Bijeenkomst Astma Fonds Weg laat op zich wachten Middelburgs Mannenkoor houdt een zang-in in het Anker in Vlissingen Met de krant naar de Huishoudbeurs '88 Nationale open dag 'Kom in de Kas' DE SCHFLDEBODE seM SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 APRIL 1988 311 VEERE - Het nationale Willem III-jaar is zater dag 2 april wat Zeeland betreft al van start gegaan. De geschiedvorser Doeke Roos overhandigde aan de burgemeester van Veere, mevrouw Van Mont- frans, het eerste exemplaar van zijn boekwerkje „Koning-Stadhouder Willem III en de Zeeuwse Admiraal Cornelis Evertsen". Het behandelt de rol van Zeeland in de overtocht van de Prins van Oranje naar Engeland in 1688. Brieven Stadhouderloos Vogelbescherming zet zich in voor de olievogels. Korting voor onze lezers i De markies en de duivel Het is ook in het kader van die tocht dat de landelijke William en Mary herdenking is opgezet. Het jaar begint met het Holland Festival in juni, en wordt besloten op een Nederlandse manifes tatie in Londen in juni volgend jaar. Die gehele periode vinden er vele activiteiten plaats, waaronder meer dan twintig tentoon stellingen. Een hoogtepunt zal de her haling van de overtocht op 9 en 10 juli bieden. Stadhouder Willem III trok in november 1688 met een enorme vloot van Hellevoetsluis naar de Engelse kust, om daar mede met zijn vrouw Maria Stuart II tot sa men regende koningen ge kroond te worden. Een paar honderd moderne jachten, on der escorte van de Koninklijke Marine, doen dit jaar deze reis nog eens dunnetjes over. Wel iswaar in een ander jaargetij de, in de hoop op beter weer. Willem III moest indertijd, nauwelijks vertrokken, terug keren wegens het slechte weer en een paar weken later op nieuw uitzeilen. VLISSINGEN - In samen werking met de Astma Pa tiëntenvereniging houdt het Astma Fonds op 13 april een bijeenkomst in het Vereni gingsgebouw aan de Bosweg in Vlissingen. De bijeenkomst begint om halfacht. Voor deze bijeenkomst zijn uitgenodigd de twee sjoelers die afgelopen zomer het we reldrecord sjoelen op hun naam brachten. De opbrengst van de geslaagde recordpoging hebben de sjoelers geschonken aan het Astma Fonds. De gas ten vertonen tijdens de bijeen komst een diaserie die tijdens de recordpoging is gemaakt. Daarnaast worden ook nog vi deobeelden vertoond over gymnastiek en zwemmen. Tussen de bedrijven door wor den enkele spelletjes bingo ge speeld. Evenals toentertijd de Zuid hollandse steden uitliepen voor het spektakel om de Ne derlandse Armada van 250 zeilschepen het Haringvliet te zien uitvaren, worden er ook nu veel mensen verwacht in Hellevoetsluis op zaterdag 9 juli. Alleen zal de vloot nu een andere route moeten nemen, daar het Haringvliet nu afge sloten is door de dam. Ook Zeeland neemt op be scheidener wijze aandeel in de William en Mary herdenking. Vanaf heden staat er in één van de zijkapellen van de Dom van Veere een expositie over Willem III, met als thema zijn vriendschap met de Zeeuwse admiraal Cornelis Evertsen. Aantrekkelijk fotomateriaal geeft inzicht in de historische omstandigheden die deze twee mannen met elkaar verbond. Tevens zijn er de kopieën van een aantal brieven tussen hen te bekijken, voorzien van een vertaling in modem Neder lands. De briefwisseling wordt bewaard in het Rijksarchief te 's-Gravenhage. In verband met de hoge eisen van de vei ligheidsvoorschriften was het niet mogelijk de originele brieven naar Veere te bren gen. Naast de expositie in de Dom komt er in de Schotse Huizen in Veere een tentoon stelling van zeegezichten in het kader van de herdenking. De Zeeuwse Bibliotheek wijdt van 15 juli tot 15 september een expositie aan de verhou ding tussen Nederland en Groot-Brittannië, opgehangen aan hetzelfde thema. De Mid delburgse Stadhoudersfeesten op 4 en 5 september van dit jaar benevens die van volgend jaar staan in het teken van Willem Hl. De tentoonstelling in de Dom is toegankelijk wanneer VLISSINGEN - De provin ciale weg S14 tussen Vlissin gen en Koudekerke laat voor lopig nog even op zich wach ten. Volgens Gedeputeerde Staten kan realisatie van het traject nog wel enkele jaren duren. GS melden dit per brief aan de bewonersgroep Ger- brandystraat. Provinciale Waterstaat ver wacht dat het uiteindelijke traject van de S14 medio 1989 kan worden vastgesteld. Daarna moet de aanleg van de weg planologisch mogelijk ge maakt worden door wijziging van de bestaande bestem mingsplannen. Afhankelijk van eventueel ingebrachte be zwaren is daarmee een ter mijn van een tot drie jaar voor nodig. Is de aanleg van de weg planologisch geregeld, dan zullen de benodigde gronden moeten worden aangekocht. Ook daarvoor denkt de pro vincie weieens twee jaar nodig te kunnen hebben. De uitvoe ring van het werk vergt even eens twee jaar. Met het project is een bedrag gemoeid van twaalf tot veertien miljoen gulden. Omdat de aanleg van de weg nog wel tot 1996 kan du ren wil de Bewonersgroep Gerbrandystraat zo spoedig mogelijk met burgemeester en wethouders van Vlissingen rond de tafel gaan zitten om herinrichtingsmogelij kheden van de Gerbrandystraat te be spreken. het kerkgebouw opengesteld is. Hier is tevens het boekje over Willem III en Evertsen te koop. De schrijver, Doeke Roos, is een oud-loods, sinds kort met pensioen gegaan. De laatste jaren heeft hij zich verdiept in de Zeeuwse mari tieme geschiedenis: „Het is een rijke historie, waarvan nog maar weinig op papier gezet is. Het aandeel van Zeeland in de geschiedenis van de Repu bliek der Zeven Verenigde Ne derlanden is nog niet systema tisch uitgelicht. Wie weet er dat Suriname oorspronkelijk een Zeeuwse kolonie was? Ook bij het VOC-gebeuren bleek dat: iedereen dacht dat het een louter Amsterdamse aangele genheid was. Toen de William en Mary herdenking aan de orde kwam, herinnerde ik mij dat er zich een briefwisseling tussen hen en Cornelis Evert sen de jongere in Den Haag bevond. Bij verdere naspeu ringen in Veere vroeg de stichting Delta Cultureel of ik een expositie over dat onder werp wilde samenstellen". Met zijn algemene kennis van het Zeeuws maritieme le ven in het achterhoofd begon Doeke Roos in oktober vorig jaar zijn boekwerkje te schrij ven. Hij kwam in contact met de onlangs opgerichte uitgeve rij „De koperen tuin" uit Goes. Daar het verhaal al op dis kette stond, kon de drukker snel aan het zetten gaan. Alles bij elkaar was het boekje in drie weken klaar. Het is een eenvoudige en prettig ogende uitgave geworden van veertig bladzijden. De vele illustraties maken het decor levend waarin de heren Van Oranje en Evertsen hun wapenfeiten verrichtten. Doeke Roos' ken nis heeft hem niet verhinderd een prettig leesbaar werk te schrijven. Op de meeste Wil lem Ill-manifestaties in den lande en in de Zeeuwse boek handels zal het boek voor Like olieramp op de Noordzee eist tienduizenden vogel levens. Dit mag niet weer gebeuren. Vogelbeschermtn; is de organisatie die de belangen van deze vogels Alle maatregelen worden getroffen om deze ellende i de toekomst te voorkomen. En dan hebben we het alleen nog maar over de olieslachtoffers. Vogelbe scherming zet zich in voor alle vogels en vogelgebieden die bedreigd worden. Nu wordt het écht tijd om Vogel bescherming te steunen. behartigt. Daarom eist Vogelbescherming onderzoek naar de toedracht van olierampen, controle en opspo ring van vervuilers door de overheid. Namens de asiels claimt Vogelbescherming een schadevergoeding voor o.a. schoonmaakkosten, opvang en medicijnen. Vogelbescherming. Ik geel mij nu op als lid en r jaar het tijdschrift VOGELS (als lid) of 't Ja, ik hel ontvang 6x per iaar net iijdsi VOGELAART)E (als jeugdlid) S-88 Steun het werk van Vogelbescherming en wordt nu tld. Stuur de bon tn een ongefrankeerde envelop naar: Vogelbescherming, Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist. Bellen kan ook: (03404) 25406. lid 135,- per jaar Hr/Mw I Adres I Postcode Plaats jeugdlid t/m 15 jaar f 20,- per jaar 12.90 te koop zijn. Het is niet voor niets dat juist Veere extra aandacht be steedt aan Willem III. Deze was geboren enkele weken na de dood van zijn vader Willem II. Aangezien een zuigeling geen stadhouder kon zijn, hadden de regenten de macht gegrepen en was het eerste stadhouderloze tijdperk aan gebroken. Krachtens zijn ge boorte was de jonge prins van Oranje echter tevens markies van Veere en Vlissingen. Bo vendien was de Zeeuwse be volking toen al sterk Oranje gezind. Op achttienjarige leef tijd bezocht de prins zijn mar kizaat. De geestdrift van het volk was zo groot, dat hij zijn stem kon laten geiden als eer ste edele in de Staten van Zee land. Vier jaar later (in het rampjaar 1672) braken er in Veere opstootjes uit Deze leid den er toe dat de prins werd aangesteld tot stadhouder van Zeeland. Een paar dagen later Koning-stadhouder Willem mzoals hij is te zien in de raadzaal van het stadhuis in Veere pas volgde Holland. De macht van de regenten was voorlopig gebroken. Door zijn huwelijk met de Engelse kroonprinses Maria raakte hij verwikkeld in de strijd om de troonopvol ging in haar land. Vooraan staande politici vroegen hem naar Engeland te komen om het protestantisme te waar borgen en de Franse invloed te weren. Dit was de aanleiding tot de expeditie uit Hellevoet sluis. Uiteindelijk werd de Zeeuwse markies gekroond tot koning van Engeland, Schot land „en Frankrijk" zoals de titel toen nog luidde. De leiding van de expeditie berustte bij Cornelis Evertsen de jongere. Hij stamde uit het Vlissingse geslacht dat meer dere admiraals van Zeeland voortbracht. Het Zeeuwse aandeel in de tocht bedroeg één vierde. De Republiek telde vijf admiraliteiten, waaronder één in Zeeland. Die van Fries land deed niet mee, daar dat gewest een andere stadhouder had. De Amsterdamse admi raliteit vond zichzelf de meest prestigieuse en kon het moei lijk verkroppen dat een Zeeuw op deze tocht vloothoofd was. Willem Ill's voorkeur ging echter naar hem uit. Kort nadien wisten de Am sterdamse regenten te be werkstelligen dat Evertsen werd afgezet. Hij droeg als bijnaam „Keesje de duivel". Bij zijn terugkeer uit Enge land naar Vlissingen liet hij het admiraalschip de „Wal cheren" zulke kunsten uitha len, dat het vastliep en zonk. Vlak bij de Oranjeboom, bui tendijks, moeten op de zeebo dem nog altijd de kanonnen van Evertsen liggen. VLISSINGEN - Het Middelburgs Manne koor houdt dinsdag 12 april een 'zang-in' in het Anker in Vlissingen. In de ontmoetings ruimte in de Bonedijkstraat geeft het koor onder leiding van dirigent Han Beekman een gratis concert. Bedoeling van het optreden is het werven van nieuwe leden. De 'zang-in' be gint om kwart voor acht. Het Middelburgs Mannenkoor hoopt met het optreden in het Anker een aantal zang liefhebbers over de streep te trekken. Om be langstellenden echt de kans te geven om sfeer te proeven worden aanwezigen zelfs uitgeno digd om dinsdagavond met het 65 leden tel lende koor mee te zingen. Moch de eerste ken nismaking bevallen dan worden de nieuwko mers voortaan iedere dinsdagavond om kwart voor acht verwacht in de Concert- en Gehoor zaal in Middelburg voor de wekelijkse repeti tie. KAPELLE - Op initiatief van de Vereniging van Neder landse Tuinbouwstudiegroe- pen zetten zaterdag 9 april meer dan driehonderd telers in ons land de deuren van hun bedrijf open voor het publiek. In het kader van de actie 'Kom in de Kas' gunnen de glastuin ders belangstellenden een kijkje achter de schermen van hun bedrijf. Aan de nationale open dag wordt ook medewer king verleend door een aantal Zeeuwse bedrijven. Op Schou- wen-Duiveland kan een be zoek worden gebracht aan be drijven in Kerkwerve, Drei- schor en Oosterland, op de Be- velanden kunnen belangstel lenden terecht in Kapelle, We- meldinge, Yerseke en Bieze- linge. Op de Bevelanden houden vier glastuinders een open huis. In Kapelle kan een be zoek worden gebracht aan de kwekerij van F. Hamelink aan de Vroonlandseweg. Dit be drijf is gespecialiseerd in het kweken van bloemen. Momen teel staan in de kassen onder meer fraaie trosanjers. Anjers zijn ook te bewonderen bij Schouwenaar in het Paarde- wegje in Wemeldinge. In Bie- zelinge toont Minnaar perk- VLISSINGEN/MIDDEL- BURG - Alhambra heeft deze week twee nieuwe films op het programma. The Last Empe ror van Bernardo Bertolucci gaat over het leven van de laatste keizer van China. Het verhaal begint in Peking in het jaar 1908 als Pu Yi als driejarige op de Drakentroon wordt geplaatst als 'Heer van tienduizend jaren'. De film is te zien op vrijdag, zaterdag en zondag om acht uur en op za terdag om elf uur. De tweede nieuwe film is Jungle Boek van Walt Disney, de film gaat over Mowgli, een Indiase jongen die bij zijn ge boorte te vondeling wordt ge legd. Bagheera de panter vindt hem en laat hem opgroeien te midden van de wolven.De film is Nederlands gesproken en gezongen, en is te zien op don derdag tot en met zondag om twee uur. De derde film is Fatal At traction en is dagelijks te zien op de normale tijden.In Mid delburg is er in de paasvakan tie volop te zien voor jong en oud.In het Schuttershof start er een Zweeds kinderfilmfes tival wat de hele maand april doorgaat. Op woensdag om twee uur draait de film De kinderen van Field. Op zater dag en zondag draait om twee uur de film Ronja de Rovers dochter. Overige bioscoopda- gen van dit festival zijn 13, 16,17,20,23,24 en 27 april. Te zien zijn onder meer de films 'Kalle leeft in spanning', 'Hugo en Josephine','Niels Holger- sons wonderbare reis' en 'Pipi Langkous zet de boel op stel ten'. Daarnaast draait er in Schuttershof een nieuwe film van John Houston welke als een der beste van hem van de afgelopen jaren wordt be schouwd. Het verhaal betreft een aantal inwoners van Du blin die tijdens een kerstdi neetje rustig bij elkaar in een kamer zitten. Het is een sterk psychologisch, goed opge bouwde film met tal van mooie momenten. In Electro draait nog steeds Dirty Dan cing, op donderdag tot en met zaterdag om twee en zeven uur en half tien, op zondag om twee uur en half negen en op maandag tot en met woensdag om half negen en woensdag twee uur. Op 8 april is er in de Middel burgse Schouwburg een groot filmbal dat zeker door filmfa naten bezocht moet worden. Op het programma staat on dermeer een fantastisch op treden van The Directors, een band bestaande uit filmregi- seurs, acteurs en actrices. Pu bliekstrekkers zijn zeker Huub Stapel en Dick Maas die iedereen kent van de succes films Flodder en Amsterdam ned. Een andere bekende naam is Maya van den Brouc- ke, bekend als presentatrice tijdens de Stadhoudersfeesten van 1987. Verder bestaat de band uit Nouchka van Brakel, Leon de Winter, Monique Kleeman, Esmee Lammers, Hans Scheepmaker en George Schouten. The Directors zullen zelf ook nog een aantal gasten meebrengen. Wie dat zijn blijft een verrassing. Naast The Directors zal op treden de nieuwe Zeeuwse formatie Earthquake Roody and the Trambling Walls welke bestaat uit bekende Zeeuwse instrumentalisten zoals Ad en Ruden Riemens, Nick van Raay, Peter Wessels, Hans Felius, Ad Oste en Cor de Jong. De muziek is in de stijl van de bekende Blues Brothers. Gezien de populari teit van de film Dirty Dancing verzorgt Dansschool Janvier uit Middelburg een dirty dan cing-demonstratie. goed en tuinplanten. In Yer seke geven medewerkers van de firma Poley de nodige uit leg over het kweken van di verse potplanten. Zo kunnen zij vertellen waarom bijvoor beeld chrysanten het gehele jaar door verkrijgbaar zijn terwijl de bloem eigenlijk een echte herfstbloem is. Overi gens zijn in alle bedrijven des kundige glastuinders aanwe zig om vragen van bezoekers te beantwoorden. De vier bedrijven op de Be velanden zijn zaterdag aan staande gratis toegankelijk tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags. HET WEEKBLAD WAAR |E LEKKER VOOR GAAT ZITTEN In samenwerking met een aantal Zeeuwse touringcar- bedrijven organiseert de Scheldebode een drietal dagrei zen naar de Huishoudbeurs in Amsterdam. Op dinsdag 12 april, op donderdag 14 april en op zaterdag 16 april kun nen onze lezers tegen een sterk gereduceerd tarief naar de grootste consumentenbeurs van ons land. Het uit stapje naar de Huishoudbeurs kost -bij inlevering van de bon- voor onze lezers slechts 32,50. De prijs van een en treebewijs is daarbij inbegrepen. Een bezoek aan de Huishoudbeurs betekent voor de be zoekers meestal een leuk dagje uit. De Huishoudbeurs is echter niet alleen gezellig, de grote consumentenbeurs heeft de bezoekers heel wat te bieden. De Huishoudbeurs is voor een groot aantal bedrijven en organisaties de ge legenheid om hun producten en diensten aan een groot publiek te presenteren. Daarbij is het de gelegenheid om nieuwe producten te lanceren. Juist die nieuwtjes maken de Huishoudbeurs voor de bezoekers erg interessant. De Huishoudbeurs kenmerkt zich door een grote varia tie. Individuele ondernemers presenteren een veelheid aan producten. Aan bod komen niet alleen huishoudelijke apparatuur, maar ook cosmetica, mode, levensmiddelen en dranken. Er wordt aandacht besteed aan de recreatie in eigen land, aan professionele inbraakbeveiliging van woningen, aan de verzorging van huisdieren en aan mo derne apparatuur voor het zogenaamde 'snelle koken'. Voor de doe-het-zei vers is een compleet paviljoen binnen het RAI-complex ingericht. Naast de gebruikelijke product-presentaties heeft de Huishoudbeurs ook een aantal noviteiten te bieden. Een van die nieuwtjes is de 'Negen Maanden Beurs'. Een zelf standige beurs bedoeld voor zwangere vrouwen en jonge ouders. De 'Negen Maanden Beurs' begint pas op 13 april. Dat betekent dat jonge of aanstaande ouders die met de Scheldebode naar Amsterdam gaan moeten kiezen voor de laatste twee datums. Aanmelden voor de dagreis naar de Huishoudbeurs is mogelijk bij de onderstaande reisbureua's. De vertrektij den en de opstapplaatsen worden bij aanmelding op het boekingskantoor medegedeeld. Reserveren is vanaf he den mogelijk bij AMZ Reizen AMZ Reizen AMZ Reizen Van Fraassen Van Fraassen Van Fraassen Van Oeveren Rsb. Buysse Walstraat 32 Damplein 3 Westwal 13 P. Krugerstraat 21 Voorstad 18 Londersekaai 19 Dam 3 Zandpad 54 Vlissingen Middelburg Goes Vlissingen Goes 01184-19710 01180-16755 01100-27600 01184-17710 01100-20220 irg Zierikzee 01110-12319 Middelharnis 01870-2853 Naam: Straat: i Plaats: i t Aantal personen: t i l Scheldebode-Huishoudbeurs l

Scheldebode | 1988 | | pagina 11