het weekblad waar je ■lekker voor gaat zitten Stichting Delta Cultureel start haar expositie-reeks SPRINT PHOTO Woensdag 6 april op Vlissingse Boulevard (9i^cfcliojjJp uur \viiS! foto service Benefiet-Paas-Concert voor dakloze kinderen Manifestatie over leven Betje Wolff J.P.A. Rossël AAN ONZE LEZERS EN ADVERTEERDERS DE DOE-HET-ZELF ZAAK DIE STEVIG AAN DE WEG WIL TIMMEREN SPIJKERT ZICH VAST OP DE SCHELDEBODE c (^i-tfsrr M V In Grote Kerk van Veere Nieuw Telegrafie VLISSINGEN Den Briel en hertog Al va zijn bekende namen uit de ge schiedenisboeken. De belangrijke rol van de Vlissingse vestingstad raakt daarentegen in de vergetelheid. Feit blijft bestaan dat Vlissingen de eerste stad was die uit eigen initiatief en zonder hulp van buitenaf het Spaanse juk van zich afwierp. Dat gebeurde om precies te zijn op 6 april 1572. Stichting Vesting Vlissingen wil daarom op 6 april samen met schiet vereniging De Fles en Scoutinggroep De Watergeuzen deze belangrijke ge beurtenis uit de ver getelheid halen. Geschiedenis herhaalt zich Schaduw Laatste druppel Initiatief Vesting, De Fles en Watergeuzen COMPLETS L Ontvangst omdat kleurenfoto's afdrukken een vak is: ons vak. DE Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. .Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapel Ie. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. DB UITGAVEZEEg I TG AVE ZEEBRA WEEKBLADEN DEBQDËj Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. 301 WOENSDAG 30 MAART 1988 KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VEERE - Zaterdagmiddag 2 april wordt in de Grote Kerk in Veere de dertiende zomer- tentoonstelling geopend om 14.00 uur. Onder het genot van een drankje en na het wel komstwoord is er de gelegen heid om rond te kijken op de tentoonstelling „Veere en om streken, aan het begin van de XXe eeuw". De tentoonstelling heeft on der meer tekeningen en etsen van Walter Vaes (1882-1958) en wordt georganiseerd door de stichting „De Schotse Huizen". Vanaf zondag eerste paas dag 3 tot 31 oktober brengt de Stichting Delta Cultureel weer oude niet weg te denken ten toonstellingsonderdelen en en kele nieuwe exposities. De zomertentoonstelling in de Grote Kerk in Veere telde in 1987 ruim eenenveertigdui zend bezoekers, en afhankelijk van het goede weer natuurlijk rekent de Stichting op een nog groter aantal dit jaar. De kerk heeft zo zijn vaste beziens waardigheden zoals de ge schiedenis en de conservering van de kerk, de historie van Veere en een aantal gerestau reerde, authentieke boeren wagens. In een aantal vitrines zijn fossielen en stenen van de kunsthandel Aquamarijn uit Veere ondergebracht en en kele beeldhouwwerkjes van mevrouw F. van Dalen, be kend van het beeldengroepje van spelende kinderen op de markt bij het stadhuis. Twee geheel nieuwe ten toonstellingen zijn „Willem III en de Zeeuwen", en „Optische telegrafie in Zeeland". Met de presentatie van Willem III en de Zeeuwen is ingehaakt op de actuele herdenking van het feit dat hij 300 jaar geleden tot koning van Engeland ge kroond werd. De relatie van Willem III met de Zeeuwen was erg sterk. In 1689 werd stadhouder Willem III samen met de En gelse prinses Mary II Stuart tot koning en koningin ge kroond. Veere gaat tijdens de tentoonstelling met name in op de voorliggende periode. De Veer se agenten hebben zeer sterk geijverd voor de verhef fing van Willem III in de funkties die door zijn vader werden bekleed. In 1668 werd hij bij zijn meerjarigheid ver heven tot Eerste edele, verte genwoordiger van de adel in de staten Zeeland. In 1672 werd hij door de Staten van Zeeland benoemd tot opperbe velhebber van het leger en te vens Stadhouder van Holland en Zeeland. Naast deze her denking wordt in een apart expositiedeel aandacht be steed aan Cornells Evertsen, zoon uit een oud admiraalsge slacht uit Zeeland. Beiden staan in relatie tot de Franse strijd op Nederlands grondge bied en de invansievloot in 1688 naar Engeland. De tweede nieuwe tentoon stelling gaat over optische te legrafie in Zeeland. Deze ten toonstelling mag als een unie- kum beschouwd worden. Van 1810 tot 1813 fungeerde de to ren van de kerk als seinpost voor de Franse kustbewaking als schakel in een Frans-Hol landse lijn die liep van Schier monnikoog tot aan Bayonne (Zuid Frankrijk). Er is een algemene uitleg over dit soort telegrafie en een overzicht van de situatie in Zeeland in de Franse tijd. Als bijpassend onderdeel van deze tentoonstelling zijn reproduk- ties van enkele unieke teke ningen van de Franse Genie uit 1813 te zien toen dit diende als militair hospitaal en als seinpost. Eveneens is er een model van de semafoon te zien op eenderde ware grootte zoals deze op de toren heeft gestaan. Aansluitend op het thema van William en Mary is er dankzij medewerking van kunsthandel De Horn uit Vlis singen een expositie van En gelse landschapsschilders met onder andere werk van Here ford Hill en Harry Spencer. Het concertprogramma voor de Grote Kerk ziet er weer ge varieerd uit voor aankomende zomer. Op 25 juni geeft het Zeeuws orkest een concert en op 1 juli de muziekvereniging Verre's Genoegen. Het Mid delburgs Kamerkoor komt op 2 juli met een Engels reper toire gevolgd door het kamer orkest De Drieklank uit Mid- delhamis en het KSO kamer orkest uit Den Hag op 16 juli. Op 13 augustus geven Sa- vouma en Ronald Stevenson uit Edinburgh een concert door harp en piano uitgevoerd. Geheel anders is de avond op 20 augustus waarop het zigeu nerorkest Siperkov uit Delft speelt en om nog een uiterste te brengen speelt de Blue Jeans Big Band uit Middel burg op 27 augustus. Op 7 oktober wordt de serie concerten afgesloten met een Veerse avond. Alle concerten beginnen om acht uur. De openingstijden van de kerk zijn op maandag tot en met vrijdag van tien tot vijf uur en op zondag van twee tot vijf uur. De toren is te bezoe ken tot halfvijf. Illll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Mill III II III llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllll III Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll Watergeuzen landen opnieuw iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii In 1572 meende hertog Al va zijn werk te kunnen voltooien. Een kasteel in de vestingstad, beheersing van de Schelde en volledige beteugeling van het Zeeuwse volk. De Vlissingse bevolking, geheel op zee aan gewezen, zag de belofte voor een betere haven verdwijnen toen Alva opdracht gaf deze grond te gebruiken om er een kasteel op te bouwen in de trant van de citadel in Ant werpen. De gemoederen waren toch al vertoornd door Alva's in voering van de tiende penning en het kasteel wakkerde dit gevoel nog eens extra aan. In het voorjaar van 1572 werd het bittere ernst voor de bevolking. De onvrede be reikte zijn top en slechts een directe aanleiding zou nog no dig zijn om de vierduizend burgers tot strijd aan te zetten. Op paaszondag, april 1572, kwam het bericht dat Den Briel naar Oranje was overge gaan. Een hoopvol bericht voor de Vlissingers dat al snel overschaduwd werd door Al va's roep om versterking van het garnizoen. Op 3 april geeft Alva op dracht om drie Spaanse com- pagniën naar Vlissingen te sturen. Op paasmorgen trok een aantal burgers naar de haven om poolshoogte te ne men. Daar zagen zij tot hun Nadat Vlissingen op 6 april 1572 de zijde van de Prins van Oranje heeft gekozen wordt de stad belaagd door de Spaanse vloot. De Schutterij en de Watergeuzen zijn paraat. Dit jaar wordt dit feit herdacht op de Vlissings boulevard. verbazing een zeventiental schepen geschaard liggen, klaar om bij eb de Vlissingse "haven binnen te lopen. De con clusie was snel getrokken. Spanjaarden langs beide zijden betekende dat Alva van Vlissingen een Spaans bol werk wilde maken. Dit was de laatse druppel. Het gerucht verspreidde zich onder de be volking en al snel was er een groeiende opstandige menigte bijeen. Oranjeman Jan van Cuyk, afgevaardigde van de vrij- heidsgezinden, nam de leiding en in korte tijd stond de volks oploop, sommigen gewapend, voor het stadhuis. Zij eisten de (ADVERTENTIES) Elegante damesconfectie maten 38 t/m 60 Ginnekenslraal 153 - Breda - Tel. 076-134945 Hoek van Cootholem sleutel van het tuighuis om toegang tot de kanonnen en het kruit te hebben. De weigering leidde tot nog grotere opwinding en kort daarna werden de deuren open gebroken. Onder luid ge jubel en gejuich werd er vanaf het Westerhavenhoofd de eer ste kogel afgevuurd die vlak voor een van de Spaanse sche pen in zee kwam. Nog diezelfde middag ver trokken de Spaanse schepen en werd het begin van de be vrijding van dit Spaanse juk een feit Twee dagen later kwamen de watergeuzen uit Antwerpen de bevolking hel pen. Op woensdag 6 april zullen om zeven uur 's avonds op nieuw watergeuzen de Boule vard- oude vestingwallen- be klimmen. Salvo's van de ka nonnen en trompetgeschal ge ven dit historische feit een ex tra tintje. 'Op 1 april verloor Alva zijn Bril'. 'Op aprilletje 6 verloor Alva zijn Fles'. Ter hoogte van het kleine strandje, bij de splitsing van boulevard Evertsen en Boule vard Blankert zullen de wa tergeuzen, waaronder een de legatie uit Biervliet landen. De watergeuzen worden voor het eerst gesignaleerd rond tien voor zeven bij de leugenaar. Het van Rossenkanon zal daar een eerste toejuichings salvo afvuren. Bij de passage van de gevangentoren wacht trompetgeschal en bij het kleine strandje salvo's uit vier kanonnen die worden afge vuurd door een aantal be kende burgers. De sloepen ko men dan het strand op en de geuzen beklimmen de vesting. het feest compleet te maken krijgt de burgerij een borreltje aangeboden. De ommekeer in Vlissingen was in Brussel nog onbekend op het moment dat een neef van Alva, Don Fernando Pa- checo, richting Vlissingen ver trok. Een dag na de opstand arriveerde hij en werd door het woedende volk voor Alva's zoon aangezien. Ternauwer nood wist hij aan de dood te ontsnappen maar uitstel van executie was slechts voor twintig dagen gevangenschap. Uit weerwraak tegen Alva werd hij samen met nog twee jonge edelen uit zijn gevolg opgehangen. Zijn helm, een fraai hoofddeksel, is de ko mende weken te bezichtigen in het Stedelijk Museum aan Bellamypark te zamen met een schitterende gravure van deze hanging. Ter hoogte van Inguana aan Bellamypark ligt er in het wegdek een ronde blauwe steen met de datum 1 1572. Precies op deze plaats heeft de menigte de Don opge hangen. a Walstraat 78 Lange Vorststraat 36 St. Josephstraat 20 Dr. Brabersstraat 1 Vlissingen Goes Bergen op Zoom i Roosendaal Een ontvangst voor de wa tergeuzen is er op de boule vard en de burgervader zal een woord tot hen richten. Om (ADVERTENTIE) tandprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en Ingevallen gezichten Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen MIDDELBURG - Op initia tief van Centinus van Iwaar- den en Marrie van der Feen wordt zaterdag 2 april in de Schouwburg in Middelburg een Benefiet-Paas-Concert gehouden. De opbrengst van het concert is bestemd voor de bouw van een opvangtehuis voor dakloze kinderen in het Braziliaanse Belo Horizonte. Het benefietconcert begint om acht uur. De toegang is gratis. Aan het concert wordt be langeloos medewerking ver leend door een aantal Zeeuwse musici. Optredend zijn de Zeeuwse zanger Janus Mon- deel en de CSW-leerlingen Linda Bolier, Louise de Leur en Markus van der Feen. Op het podium staan verder de pianiste en zangeres Cathy Carter, de van de musical Hair bekende zanger Jim Denton en de gospelgroep 'First Love'. Markus en Matthijs van der Feen spelen tenslotte een paas-improvisatie op piano en drums. Het is de bedoeling dat de kosten van het concert worden gedragen door sponsors. Daar naast wordt tussen de bedrij ven door een collecte gehou den. De artiesten treden be langeloos op. De totale op brengst van het concert gaat naar het goede doel. Een eer der gehouden benefiet-concert leverde ruim tweeduizend gulden op. In verband met 2e paasdag zijn de afsluittijden voor De Scheldebode van 6 april a.s vervroegd. Redactiekopij dient ingeleverd te worden voor vrij dag 1 april 14.00 uur; advertenties voor vrijdag 1 april 16.00 uur. Tevens zijn onze kantoren op vrijdag 1 april om 16.00 uur gesloten. ZEEBRA WEEKBLADEN B.V. VLISSINGEN - Onge twijfeld moet het Straatfes tival van Vlissingen de at tractie van het jaar worden in de stad van Michiel de Ruyter. Het straatfestival vindt voor de achtste keer plaats van 29 juli tot en met 3 augustus. Het programma is opge bouwd uit muziek- en thea tervoorstellingen, multi di- ciplinaire projecten en uit tentoonstellingen heden daagse beeldende kunst. Tot nu toe werd het Straatfesti val bekostigd uit subsidies van de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen en uit de bijdragen van enkele bedrijven. Ook dit jaar zijn die be drijven van de partij, maar de subsidiepot is minder ge vuld dan andere jaren, zodat de organisatie naar andere ingangen moet zoeken. Het Straatfestival van Vlissingen kan financieel gesteund worden door bij voorbeeld mee te doen aan reclamemogelijkheden zoals laserprojectie van teksten en of logo's op het hoofdpo dium. Verder zijn er lasera nimaties, een diaprojectie op het hoofdpodium en de re clamewagen is opnieuw van de partij. Tevens bestaat de moge lijkheid om via borden en spandoeken reclame te ma ken. Klaas Overdam van de Culturele Raad Vlissingen kan elke gegadigde inlich tingen verschaffen (01184- 14928). Voorafgaand aan het Straatfestival vinden ook tal van evenementen plaats. Van 12 juli tot en met 7 augustus wordt de tentoon stelling Hedendaagse kunst gehouden. De eerste ten toonstelling wordt gewijd aan werk van Alex Vermeu len. Zijn werk doet denken aan Jules Veme. Zijn objecten hebben vaak barokke versieringen en zien er als machines ran te reizen uit Van 15 juli tot en met 27 juli wordt het Spiegeltentfestival gehou den. Het popfestival Wave -'88 vindt op 28 juli plaats. Zoals bekend start het Straatfestival op 29 juli. Op 6 augustus is Vlissingen in de ban van het Nationaal Vliegerfestijn dat zich af speelt op het Badstrand (6 augustus) en een dag later op het Nolle8trand. Vanaf 17 augustus is de tentoonstelling Heden daagse kunst te zien met medewerking van Gerard Lenting, Rien Halters en Gertjan Evenshuis. Grote houten beelden, getijden- beelden, een land-art-pro- ject, ijzeren en stalen beel den en diverse fotomontages worden tentoongesteld. De Taptoe vindt dit jaar op 26 augustus plaats. Te vens is er een manifestatie over 250 jaar Betje Wolff. Deze manifestatie bestaat uit verschillende onderde len, te weten een literaire dag in Brittania, een ten toonstelling in het museum, het plaatsen van een ge denkplaat bij het geboorte huis van Betje Wolff, een poëziewedstrijd voor de jeugd, een drukproject van Mass and Individual Mo ving, diverse projecten op school en een expositie in de bibliotheek. Met zo'n behendige advertentiekampagne Die gaat huis aan huis aan huis. In stad en wijk en dorp. ledereen krijgt 'm, iedere week; en gaat er even lekker voor zitten. Oude mensen, jonge mensen; man en vrouw Dat hebben NIPO-onderzoeken wel bewezen. Want de Scheldebode is eigen. De Scheldebode biedt de adverteerder tal van kombi natiemogelijkheden tot marktverruiming. Liever in de buurt? Ook dat kan. En als u daar die kiene kombinatieprijzen, die kraakheldere druk en die vlekkeloze verspreiding bij optelt, en sowieso, dat lage tarief, dan moet u toch wel tot de slotsom komen, dat u met zo'n advertentie kampagne in de Scheldebode wel eens heel voordelig heel wat meer handige hulpjes zou kunnen verkopen. Bel dus meteen voor meer informatie. TREFWOORD VOOR TREF VVgy ZEKER ADVERTEREN

Scheldebode | 1988 | | pagina 1