'Man die vrouw aanvalt, is altijd een lafaard' Ron Brandsteder presenteert auto- en modeshow bij Dijkwel Bouw bad- en strandhotel start mogelijk dit jaar nog Visreceptenwedstrijd Test de luxe van de Suzuki Swift. Vijftig jaar historie geeft recht op jubileumconcert WIE LAAT ZIEN DAT MOOI EN VOORDELIG GOED SAMEN GAAN? LUNDIA. 'JUDO'KIAI START NIEUWE CURSUS - FOTO-ZESA DE SCHELDEBODE HET WEEKBLAD WAAR )E \^J^/LEKKER VOOR GAAT ZITTEN SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 MAART 1988 309 VLISSINGEN - De Souburgse judovereni- ging KIAI start na de paasvakantie weer met een nieuwe groep voor de cursus zelfver dediging voor vrou wen. De cursus duurt drie maanden en wordt nu voor de tweede keer gegeven. Realiteit Ontwerpen Vermijden OOST-SOUBURG - Zaterdag 9 april viert het Souburgs Mannen koor haar vijftigjarig bestaan met een jubi leumconcert in cultureel centrum De Zwaan in Oost-Souburg. Vijftig jaar mannenkoor en vijftig jaar herinnerin gen. Een terugblik op de eerste roerige jaren. Verlies Water Hoogtepunt Vriendenclub Feest Exploitatie Realisatie Wellicht zelf koken in een restaurant en naar Urk Wedstrijd „Ik denk dat zelfverdedi ging voor vrouwen helaas een 'must' is geworden", zegt Ingrid van de Kooy, één van de bijna klaargestoomde cursisten. In drie maanden leerde ze met simpele maar effectieve technieken - onder meer het befaamde 'knietje' - om daarmee een aanvaller af te kunnen schrikken. „Je kent nu verschillende manieren om jezelf te verdedigen, zo dat je minder vlug in je schulp kruipt als er eens wat gebeurt", aldus Ingrid. Haar medecursiste, Crista de Groot beaamt dat „Ik stond bij het uitlaten van de hond 's avonds echt wel eens te trekken aan dat beest van schiet nou alsjeblieft op. Maar nu voel je je een stuk rustiger. Je weet watje moet doen en raakt niet paniek maar reageert direct". Beide dames zijn enthou siast over wat ze op de cur sus geleerd hebben. KI Al- trainer Johan van Schaik is ook beslist van plan met de cursussen door te gaan. Er is grote belangstelling voor. „Je hoeft niet over een be paalde conditie te beschik ken om aan de cursus mee te kunnen doen. Ik heb zowel vrouwen van zeventien als van veertig op les", aldus Van Schaik. Tijdens de lessen wordt geprobeerd zo dicht moge lijk de realiteit te benade ren. „Zo pik je het het beste op", vervolgt hij. „In het be gin trainen de dames ge woon in de zaal onder de TL-buizen. Ze leren allerlei verdedigingstechnieken, maar ook het gebruiken van de stem. Iets wat net zo goed afschrikkend werken kan. Allemaal dingen die logisch zijn, maar je moet ze wél doen. het moet een automa tisme worden. Later in de cursus werken we in het donker. Daarbij oefenen we een soort rollenspel met vijf aanvallers en vijf slachtof fers. Dan komen er nogal wat reacties los, want dat blijkt een heel spannende ervaring te zijn. Om de wer kelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen gaan we aan het eind van de cursus naar buiten, met gewone kleren aan". Speciaal voor deze cursus is Van Schaik een pak aan het ontwerpen. Het idee is afkomstig uit Amerika. De bedoeling is, dat de man die het pak draagt afdoende be schermd wordt tegen de klappen en schoppen van de dames. „Als het een beetje meezit hoop ik dit pak bij de vol gende cursus te gebruiken. Op die manier leren de da mes wat het is om hard door te slaan. Hoe het voelt om die knie goed tussen die be nen te plaatsen. Het belang rijkste is toch, te leren snel en effectief te zijn, maar omdat je weet dat je op elk aar niet echt door kan slaan, houd je je nu nog steeds in". Hoewel de cursus van Van Schaik serieus gericht is op een aanval van een belager met minder goede bedoelin gen, wil hij er wel op wijzen dat iemand na die drie maanden niet moet denken elke confrontatie aan te kunnen. „Het blijft toch altijd het Zelfverdedigingscursus van KIAI voor vrouwen is een must", aldus cursiste Ingrid van de Kooy beste om ervan weg te lopen en een confrontatie te ver mijden. Verder kan je beter blijven praten en laten mer ken dat je niet bang bent, ook dat schrikt af. Tenslotte is een man die een vrouw aanvalt nog altijd een laf aard". Vrouwen die meer inlich tingen over de cursus zelf verdediging willen krijgen kunnen bellen naar J. van Schaik, 01184-62942, of in lichtingen vragen aan de ju dozaal van KIAI aan het Koopmansvoetpad (naast Sporthal Souburg). Souburgs mannenkoor in de lift In 1938, bijna vijftig jaar ge leden, werd op 8 april het Sou burgs Mannenkoor opgericht. Nadat hoofdonderwijzer Van Duivenvoorde de suggestie had gedaan een gezelligheidskoor te vormen gingen initiatiefne mers Jo Minderhoud, Bart Re- verse, Jan Frangois en Isaac Kleim op pad om leden te wer ven. Het begon allemaal met zes tien leden. Het vaste repeti tiestekje werd café Millenaar. Al gauw werd het koortje door pech getroffen. Café Mille naar, vlakbij het vliegveld Middelburg-Souburg gelegen, kreeg steeds meer bezoek van Hollandse Soldaten wat regel matig een belemmering was om te kunnen repeteren. Op 10 mei 1940 hing er een verdacht oorlogsluchtje rond het repetitielokaal. Het vlieg veld dat vol met boerenkarren stond bleek een belemmering voor de Duitsers om te kunnen landen. Verder dan beschieten vanuit de vliegtuigen kwamen ze niet, want de boerenkarren bleven. Zo werd Walcheren niet op 10 mei, maar pas op 17 mei bezet gebied. De oorlog betekende voor het mannenkoor ook een ver lies van één van de oprichters. Isaac Kleim werd in 1940 door een granaatscherf dodelijk ge troffen. Tijdens de oorlogsja ren besloten de leden van het koor hun repetities en uitvoe ringen te stoppen. Wilde je als koor bestaan, dan moest je je aansluiten bij de Deutsche Kultur Kamer, en daar was niemand voor te vin den. Vier jaar lang bleef het koor bij dit standpunt. In 1944 toen langzaam aan de koorleden weer bij elkaar kwamen werden de eerste re petities overschaduwd door een tweede pech. De macht van het water. Van 1944 tot 1945 heeft Walcheren bijna constant met overstromingen te kampen gehad. De bombar dementen hadden grote gaten in de dijken geslagen. Jo Min derhoud: „Je was bijna niet bereikbaar in die tijd. Boven dien deed je er vaak uren over om ergens te komen. Je was afhankelijk van eb en vloed en wanneer je er niet door kon fietsen moest je soms terug vallen op een bootje." In november 1944 werd Walcheren bevrijd en eind 1945 moest er begonnen wor den aan het herstel. Herstel ook voor het mannenkoor, al zou het nog tot eind 1946 duren eer het koor weer volledig herenigd was en de repetities konden beginnen in het nieuwe repetitielokaal in de Brugstraat Dat jaar werd er nieuw leven geblazen in de vereniging en werden er weer volop nieuwe leden gewerfd. In 1947 was het koor met vijfentwintig man. Op 23 april en 10 mei 1947 kwamen de eer ste hoogtepunten voor het koor. „Zeelandia", een Zeeuwse vereniging in Rotter dam, nodigde het mannenkoor uit voor een feestavond in Rotterdam. Walcheren en Rot terdam deelden het zware ver lies van de oorlogsjaren en de vele vernielingen door bom bardementen. Deze binding tussen Rotter dam en Walcheren staat nog als een warme herinnering in het geheugen van Jo Minder houd: „Het werd een gewel dige avond met veel applaus en warmte. Je kon voelen dat ons koor aan een fantastisch nieuw begin stond". Toch zou het nog tien jaar duren eer het koor weer een echt hoogtepunt beleefde. Op het solistenconcours van de Zeeuwse zangersbond „Zang veredelt" in Kortgene behaalden zij met een dubbel- kwartet de tweede prijs. Het dubbelkwartet dat een enigs zins uniek karakter had bleek een groot succes. In 1964 was er een optreden in het Huis van Bewaring in Middelburg. Een hele belevenis. In die tijd was het vrouwengedeelte nog niet overduidelijk gescheiden van de mannen in de gevange nis. De gevangenen waren en thousiast, maar vooral van de vrouwenkant kwamen de con stante ovaties. Maar het koor verzorgde deze voorstelling graag. De vier optredens met Excelsior, toendertijd het beste mandoli nekorps van Nederland, wa ren ook concerten van allure die zeker niet vergeten zijn. Op 19 mei 1977 kwam het derde hoogtepunt. In de Town Hall van Deal in Zuid-Enge- land, de „Marines Concert Hall", werden de vriend schapsbanden tussen Deal en Vlissingen verstevigd. VLISSINGEN - Zaterdag 26 maart presenteert Ron Brand steder in de showroom van Auto Renault Dijkwel een auto- en modefeest. In het ga ragebedrijf aan de Gildeweg worden geavanceerde motor techniek, fraai gestyleerde koetswerken en actuele mode bij elkaar gebracht tijdens een show die wordt gehouden in het kader van het zestigjarig jubileum van Renault Neder land. Onder het motto 'wie jarig*is trakteert' verrassen Renault Nederland en Auto Renault Dijkwel de bezoekers van het jubileumfeest op een aantal aangename verrassingen. Zo kunnen de autoliefhebbers ge nieten van de complete model- lenlijn van Renault, een aan tal speciale jubileummodellen en feestelijke prijzen. Voor de liefhebbers van mode is er een wervelende modeshow, gepre senteerd door Ron Brandste der. Aan deze show wordt me dewerking verleend door Pa- tachou, Hans Knuijt en kapsa lon Han van de Sande. Mede werking wordt ook verleend door Hotel Ameville. Alle be zoekers trakteert Auto Re nault Dijkwel op smakelijke hapjes, lekkere drankjes en aardige cadeautjes. Daarnaast maakt iedere bezoeker die een proefrit maakt of zijn huidige auto laat taxeren kans op het winnen van een stijlvolle Re nault 5 Fashion. De kopers van een nieuwe Renault 5, 9 of 11 kunnen rekenen op een feeste- lijke jubileumprijs, een uniek financieringsaanbod of een Renault Garantie Plus Con tract van drie jaar met een maximum van honderd dui zend kilometer. (ADVERTENTIE) Autobedrijf Paauwenburg B.V., Gerbrandystraat 4, Vlissingen, 01184-65496 Sinds de oorlogsjaren wer den er regelmatig culturele- en sport uitwisselingen geor ganiseerd in het teken van vriendschap. Het optreden in 1977 was een geweldig succes. Naast de vele Engelsen waren er honderdveertig Neder landse bezoekers. Het publiek genoot en weer mocht het koor staande ovaties in ontvangst nemen. Zo groeide het Sou burgs Mannenkoor verder. Een mooi moment kwam in 1978. De kerstuitvoering voor het programma „U zij de Glo rie" werd vanuit sporthal Bas- kenburg verzorgd. Te zamen met het Middelburgs mannen koor en het mannenkoor uit Goes vormden zij een groot Zeeuws mannenkoor van hon- j derdzeventig man. Als laatste grote optreden hebben we in 1983 nog een uit voering gehad met het oud Tambours- en Pijperskorps van oud-mariniers uit Rotter dam. Van dit optreden zijn bandopnamen gemaakt waar van de opbrengst bestemd was voor het rampschip De Schor pioen. Vooral het oude „Schor pioenslied" werd voor deze ge legenheid zeer fraai vertolkt." j En daar, in 1983, stagneerde het succes van het mannen- koor. Tijdgebrek door onregel matig werk, meer vereni gingsleven op het gebied van sport en televisie waren nogal eens de reden dat een lid niet op de repetitie verscheen. Maar het mannenkoor over- leefde deze tijdelijke terugval en is nu vijf jaar later sterker dan ooit. „We zitten weer in de lift", zegt voorzitter De Kam. „Het afgelopen jaar zijn er tien nieuwe leden bij gekomen en sinds 1986 hebben we een nieuwe dirigent". De dirigent is Gerard Wort- man. Gerard: „Het Souburgs mannenkoor is altijd al een hechte vriendenclub geweest en voornamelijk een gezellig heidskoor. Onze nieuwe leden willen we dan ook geleidelijk integreren en langzaam ver trouwd laten raken met de vele en soms zware stukken die ze moeten instuderen. Na het jubileumconcert gaan we verder met het werven van le den en verbreden van het re pertoire." Het Souburgs mannenkoor is een echt neutraal koor dat enorm maatschappelijk en so ciaal is ingesteld. Regelmatig verzorgt het koor een toernee langs ziekenhuizen, rusthui zen en bejaardentehuizen. Ook is er altijd de bereidheid mee te werken aan een concert van een andere vereniging. Op 9 april is het feest! In de middaguren is er van halfvier tot zes uur een receptie in zaal Rehoboth in Oost-Souburg. Jo Minderhoud, secretaris vanaf het eerste begin en Bart Reyerse en Jan Francois, me de-oprichters, zullen dan ze ker extra in het zonnetje wor den gezet. Het jubileumconcert in De Zwaan begint om 20.00 uur. Het concert biedt een afwis selend programma met muzi kale intermezzo's van Erna Ovaa, pianiste en fluitiste, en Kristine Molendijk, klarinet- tiste. Wim Bimmel uit Oost- Kapelle en dr. van der Stal verzorgen een gastoptreden en jrengen een aria van Figaro. DOMBURG - Binnenkort wordt het voormalige Bad- en Strandhotel in Domburg in oude luister hersteld. Naast een gevelgetrouwe kopie van het oude Badhotel worden twee appartementenvleugels gerealiseerd. Het project be staat uit drie aaneengescha kelde bouwdelen; het centraal gelegen 'Badhotel' en de ap partementengebouwen de Tooropvleugel' en de 'Mon- driaanvleugel'. Het nieuwe Badhotel wordt op dezelfde plaats gebouwd, waar nu nog het oude inmid dels vervallen Badhotel staat. Het hotel wordt gerealiseerd in 5 lagen op een onderbouw. Op 3 lagen vindt men de servi ces van het hotel en de alge mene aceomodaties. Naast 79 hotelkamers, congresaccom modaties en een café biedt het Badhotel onder meer voorzie ningen als een zwembad, sau na, crèche en squashbanen. Eveneens worden 3 restau rants met elk een eigen uit straling gerealiseerd. De westelijk gelegen Toor opvleugel bestaat uit 57 apaar- tementen in 3 en 4 bouwlagen. De appartementen in de Toor opvleugel zijn verbonden door middel van een middencorri dor voorzien van vides. De oostelijk gelegen Mondriaan- vleugel bestaat uit 3 en 4 bouwlagen. Hierin zijn 42 ap partementen ondergebracht In de onderbouw is voor ieder appartement een overdekte parkeerplaats beschikbaar. Nabij de hoofdentree van het hotel is parkeren ingeruimd voor bezoekers. In het ontwerp hebben veiligheid en privacy hoge prioriteit gekregen. Het management van het Badhotel is door middel van een langlopende manage- mentsovereenkomst opgedra gen aan de 'Dorint' Hotel maatschappij, één van de grootste Duitse hotelgroepen. De huidige eigenaar Bad- en Strandhotel Domburg N.V. (B.S.D.) blijft eigenaar van het hotel. Door middel van een certificering en aandelenemis sie worden de kopers van de appartementen direkt belang hebbende in B.S.D. en dus in het hotel. De appartementen in de Tooropvleugel met de Depen dance zullen in de verhuurex- ploitatie van het hotel mee draaien. De eigenaren van de appartementen hebben gedu rende een aantal weken per jaar vrij gebruik van hun eigendom. Deze appartemen ten zullen in hoofdzaak wor den gekocht door mensen, die hun vermogen willen aanwen den voor een permanente waardevermeerdering met be lastingvoordelen. Tevens be schikken zij hierdoor over een vakantie-adres op een uitste kende locatie. De appartementen in de Mondriaanvleugel zijn geheel vrij beschikbaar voor de eige naar. Evenwel om redenen van het bestemmingsplan is de maximale verblijfsduur in een aaneengesloten periode, 180 dagen. De gevel van het nieuwe Badhotel is identiek aan de oorspronkelijke gevel. De beide appartementsvleugels hebben een geavanceerde vormgeving en er is gekozen voor een heldere kleurstelling, welke in sfeervol contrast is met die van het Badhotel. De verkoop van het project vangt thans aan en zal zich richten op zowel de Neder landse als buitenlandse markt met name de Duitse markt. Afhankelijk van de verkoop resultaten zal de bouw nog in 1988 aanvangen. Rekening houdende met een bouwtijd van 20 maanden is dan een op levering in het voorjaar van 1990 te verwachten. Voor het ontwerp tekende het Architectenbureau Rot huizen 't Hooft B.V. uit Goes. De bouwkundige aanne mer is de Bataafse Aanneming Maatschappij B.V. (BAM) uit Den Haag. De uitvoering is in handen van de vestiging Vlis singen. Het project is een ont wikkeling van BAM Projek- trealisatie uit Zeist SS ZEELAND Bedenk een visrecept en maak kans op een bezoek aan het televisiepro gramma 'Kokkerellen' van Ria van Eijndhoven en neem wellicht een eigentijdse com pact-discs peler mee naar huis. Dat is de samenvatting van de wedstrijd, die wij voor onze lezers in petto hebben. Voor alle keukenprinsen, kokkerel- koninginnen en alle andere verwenners van zichzelf en fijnproevers. De laatste jaren krijgen we steeds meer verschillende soorten vis te zien. Weer eens wat anders dan het scholletje en het lekkerbekje. De be kende vissoorten zijn natuur lijk niet weg te denken, maar de mogelijkheden met andere visjes worden steeds groter. Ria van Eijndhoven, bekend van het populaire televisie programma 'Kokkerellen' van de AVRO en haar reizende de monstratiekeuken, vindt dat er nog veel te weinig gekookt wordt met vissoorten als schelvis, wijting, kabeljauw, sprot, makreel en noem maar op. Juist deze zogenaamde rond vissen zijn nu volop ver krijgbaar. Zij kunnen een smakelijk en gezond onderdeel vormen van de hoofd- of broodmaaltijd, of als hapje tussendoor verorberd worden. „Laten we ophouden te zeg gen dat er geen andere vis soorten zijn", zegt Ria, „je moet er gewoon naar vragen, anders komt het er nooit. Je kunt zovéél doen met vis. Combineren met groenten als prei, zuring, selderij en ven kel; met lekkere kruiden als dille, basilicum en bieslook; met specerijen als kerrie, pa prikapoeder en cayennepeper. En het hoeft helemaal niet in gewikkeld, met wat simpele alledaagse ingrediënten kan al een feestmaaltijd worden be reid. Vis moet natuurlijk wel vers zijn, maar verse vis is ge makkelijk te herkennen aan de heldere ogen, rode kieuwen en een frisse geur". dag 28 maart binnen zijn op de redactie van De Scheldebode, Torenstraat 5,4381 ET Vlissin gen. Degenen die voor de Zeeuwse finale uitgenodigd worden krijgen zo snel mogelijk be richt. Ria van Eyndhoven Met Ria van Eijndhoven schrijven we een visrecepten wedstrijd uit. De meest crea tieve kookkunstenaars en kunstenaressen bereiden op dinsdag 12 april in restaurant De Oesterbeurs te Yerseke hun eigen receptuur. De daar bij aanwezige jury beoordeelt welke van onze lezers zich winnaar mag noemen. Het mag een simpel recept zijn, maar ook een ingewikkeld re cept. Als het maar zelf bedacht is en vis de hoofdrol speelt. De winnaar wordt uitgenodigd om in een Urker restaurant zijn of haar kwaliteiten te to nen met andere winnaars uit het land, onder toeziend oog van Ria van Eijndhoven. Af gezien van een leuke dag maakt u dan nog kans op een prachtige compact-discspeler en een uitnodiging om het te levisieprogramma van Ria bij te wonen (Kokkerellen). De re cepten moeten uiterlijk maan- ADVERTENTIE) Eigen stijl, fraai gestyleerd. Een komfortabele fauteuil, met keuze uit 12 verschillende kleurkombinaties. Royaal zitten voor 'n kleine .prijs. Kom snel kijken! Breda, Houtmarktpassage 24-26, Tel. 076 - 143731.

Scheldebode | 1988 | | pagina 9