zeelandhallen Dam- en schaaktafels op plein 'Vierwinden' SPRINT PHOTO Middelburger overvleugelt Francesco Moser Snuffelpas voor monteurs Tiener Totaaldag uur viisi foto service Johnny Tulfer vertelt over Belgische bieren -«saraas» HET WEEKBLAD WAAR JE Thriller-schrijvers in bibliotheek Vlissingen LEKKER VOOR GAAT ZITTEN ltS>H<pr J.P.A. Rossël DE DOE-HET-ZELF ZAAK DIE STEVIG AAN DE WEG WIL TIMMEREN SPIJKERT ZICH VAST OP DE SCHELDEBODE 7 a m Idealen Kwaliteit Rok-onvriendelijk omdat kleurenfoto's afdrukken een vak is: ons vak SCHRIJVER VERSLUIJS „TUINVARIA" (alles voor de tuin) en de „CARAVAN-en CAMPINGSHOW" in de nieuwe ZEELANDHALLEN te GOES MIDDELBURG - Bram Moens uit Middelburg gaat aan het eind van dit jaar een serieuze aanval doen op het werelduurrecord van Francesco Moser. Van een echte aanval is eigenlijk niet eens sprake, Moens rijdt het record helemaal aan flarden. Hij hoeft daarvoor niet eens af te reizen naar een hoog- landbaan in Mexico. Een wielerbaan in Nederland is voor Moens voldoende om het record van de Ita liaanse supervedette van 51,15 kilometer in één uur tot boven de zestig kilometer grens te tillen. Dat de hoge heren van de Internationale Wieier Unie zijn prestatie niet zullen bijschrijven in de recordboe ken is voor de Middelburger niet zo belangrijk. 01100-21020 fa* 27053 telex 55039 anthony fokkerstraat - goes Bram Moens geniet in Mid delburg inmiddels de nodige bekendheid. Niet als wielren ner, wel als de man die regel matig op futuristisch ogende rijwielen door het stadscen trum raast Een ligfiets is dan ook nog altijd een bijzondere verschijning. Het laatste product dat Bram heeft heeft ontwikkeld is een lichtgewicht ligfiets van nauwelijks 7,5 kilo. De eigen aardige twee wieier is een staaltje technisch vernuft waarmee Bram Moens onge kende snelheden weet te be reiken. In een doodgewone wedstrijd over één uur haalde Bram fluitend een gemiddelde van 53 kilometer per uur. Op korte stukken zijn snelheden van meer dan tachtig kilome ter geen uitzondering. Een verbetering van het wereld uurrecord lijkt met het door Moens ontwikkelde en ge bouwde materiaal dan ook geen probleem. Om aan te to nen dat het echt sneller kan dan Moser wil Moens het uur- record nog dit jaar aanvallen. Waar dat moet gaan gebeuren is nog niet bekend. Wel bekend is dat de overkoepelende wie lerorganisaties de prestaties van Moens niet zullen erken nen. De fiets voldoet welis waar aan vrijwel alle voor schriften, maar de trappers en het zadel staan wat te ver uit elkaar. Maar dat is nu juist het geheim van de ligfiets. Bram Moens kan het best worden getypeerd als een fiet- senbouwer, een ontwerper, een producent en een fanatiek berijder van ligfietsen. Een gezonde dosis idealisme kan hem echter ook niet ontzegd worden. Hij maakt zijn ligfiet sen dan ook niet alleen voor het plezier of voor zijn boter ham, ook om te ageren tegen overmatig gebruik van de auto. Bram zit liever niet in een milieu-praatgroepje, Bram zoekt liever naar een eigen alternatief voor de hei lige koe. „Vier jaar geleden liep ik langs een fietshandel waar een Roulandt ligfiets stond. Ik was meteen enthousiast en moest de fiets hebben. Naar aanleiding van een artikel in het blad Fiets ben ik zelf een ligfiets gaan bouwen. Het heeft me bijzonder veel tijd, geld en inspanning gekost, maar uiteindelijk heeft het ge resulteerd tot een prima pro duct met uitstekende rij- eigenschappen. Bram begon in eerste in stantie de Roulandt-ligfiets te verbeteren, maar stapte al snel over op een eigen ont werp: een driewieler. Deze M5 -Meer Meters Met Minder Moeite- was snel en comforta bel. Een uitstekend alternatief voor automobilisten. Toch wa ren er ook nadelen. De fiets was te duur en reikte in het verkeer precies tot uitlaat- hoogte. Niet erg gezond dus voor de berijder. VLISSINGEN - Vanuit Ondernemend Vlissingen is het idee naar voren gebracht om meer 'versiering' aan te brengen in de winkelstraten van Vlissingen en op tussenliggende pleinen. Het idee heeft nu vaste vorm gekregen en kan dank zij schenkingen gerealiseerd worden. Het mens-erger-je-niet-spel op de boulevard wordt niet on aangeroerd gelaten tijdens de zomermaanden. Toeristen reage ren er spontaan op of kijken op het gemak naar andere spelers. Het plein Vierwinden leent zich op dezelfde wijze voor dit spel- gebeuren op straat Rondom het plein staan volop banken waarop je tussen het winkelen door even lekker kunt uitrusten in het zonnetje. Bij deze banken worden nu binnenkort tafels van beton geplaatst met speciale dam- en schaakvakken. De passant, met damstenen en schaakstukken op zak, kan voortaan een lekker rustig plekje zoeken op dit plein om er heerlijk een spelletje te dammen of partijtje schaak te spelen. De tafels wor den vervaardigd door de gemeente. Met een beetje geluk staan ze er voor Pasen. De financiële ondersteuning voor dit buiten lucht-spel is van Notariskantoor Sauer, Advocatenkantoor van de Wijst, Restaurant de Beurs en café Moby Dick. Bram Moens valt aan het einde van dit jaar op zijn eigengebouwde ligfiets het iverelduurrecord van Francesco Móser aan. Nu al staat vast dat Moens de afstand van 51,15 kilometer ruimschoots zal verbeteren. Uiteindelijk is Bram Moens teruggekomen op de tweewie- Ier ligfiets. Naar eigen idee ontwikkelde Bram een echte race-ligfiets. Het karretje heeft een frame van koolstof vezel, een product dat de laat ste jaren veel wordt gebruikt in de industrie. Het materiaal is licht maar ijzersterk en na genoeg onderhoudsvrij „Je kunt met koolstofvezels allerlei vormen maken. Het stoeltje is dan ook in het frame geintegreerd. daardoor krijgt het geheel een sneller aanzien. Je ligt ook werkelijk in deze fiets, maar omdat het stoeltje zo dicht bij het achterwiel zit, zou je behoorlijke schokken in je nek kunnen krijgen. Daarom zijn de fietsen uitge voerd met een vering. De wielen heeft Bram in sa menwerking met Derk Thijs ontwikkeld. Steun werd ver leend door de T.U. van Delft en Eindhoven. De koolstofwie- len zijn lichter en vooral stuk ken goedkoper dan soortge lijke ontwerpen van de er kende fabrikanten. Daarbij zijn ze verrassend goed van kwaliteit Maarten Ducrot bij voorbeeld is uitermate en thousiast over het geesteskind van Moens en Thijs. Hij mag de wielen echter niet gebrui ken omdat hij gebonden is aan een sponsorcontract Bram Moens beperkt zich niet alleen tot het maKen van race-monsters. Ook de standaard-ligfietsen hebben zijn aandacht. De fiet sen kunnen inmiddels worden geleverd met een groot aantal accessoires en zijn daardoor uitermate geschikt voor ge bruik in de stad of tijdens de vakantie. Volgens Bram is een ligfiets eigenlijk altijd ideaal. „Op een normale fiets zit je als een jockey op een paard. Voor mij niet erg comfortabel. De ligfiets heeft een ergono misch betere houding, de spierkracht wordt effectiever gebruikt waardoor de berijder minder snel moe zal worden. Zadel-, hand, arm- en nekpijn zijn voorgoed verleden tijd. Verder is de ligfiets veiliger dan de gewone fiets want je kan er bijvoorbeeld niet mee over de kop gaan.uiteraard zijn er ook wel nadelen. Door de kleine productie en het vele handwerk is de ligfiets nog niet voor iedereen betaalbaar. De fiets is ook rok-onvriende lijk. Tenslotte moet iemand die bang is om te vallen beter niet op de ligfiets kruipen." Het door Bram Moens ontwikkelde én gebouwde race-monster prijs. Dit jaar is hij wederom kampioen van Nederland ge worden. De titel hebben wel voldoening, maar beslist geen allures gebracht. Zowel Bram als zijn vrouw Anja blijven sobertjes leven. „Het lijkt allemaal heel erg romantisch. Een eigen bedrijf (ADVERTENTIE) Walstraal 78 Lange Vorststraat 36 j Sl Josephstraal 20 Dr Brabersstraat 1 Vlissingen Goes Bergen op Zoom Roosendaal Ondanks die nadelen stijgt het aantal gebruikers van lig fietsen gestaag. Er is zelfs al een vereniging. De NVHPV, de Nederlandse Vereniging Hu- man Powered Vehicles. Deze club organiseert wedstrijden voor voertuigen die op mense lijke kracht worden voortbe wogen. In Middelburg organi seert de vereniging voor het eerst in Zeeland ook een der gelijke wedstrijd. Als datum is 27 augustus geprikt Bram heeft niet veel tijd voor deze wedstrijden, het werk gaat immers voor. Doet hij echter wel mee aan een koers, dan is het bijna altijd VLISSINGEN - De Antwer penaar Johnny Tulfer geeft zaterdag 19 maart een lezing over de Historiek van het Bier. De lezing wordt gehouden in de aula van de Christelijke Mavo in Vlissingen. De bijeen komst begint om acht uur. Tulfer is een kenner van de Belgische bierwereld. Hij stelde de Belgische Biergids samen, een lijvig boekwerk over alles wat met Belgische bieren van doen heeft Om het fijne van het gerstenat te leren kennen reisde hij vier jaar lang meer dan honderd brou werijen af. De bijeenkomst in Vlissin gen is een initiatief van het Walcherse Wijnmakers en Bierbrouwers Gilde. Het Gilde stelt de bezoekers zaterdag avond in de gelegenheid om diverse bieren te proeven. De bezoekers kunnen ook kennis maken met Dave Vlam, de schrijver van een boek over de Nederlandse brouwerijen en hun bieren. Aanwezig zijn ook de leden van het Nederlands Bierkeurmeesters Gilde. Zij houden zaterdag in Vlissingen een onderlinge wedstrijd. VLISSINGEN - De Open bare Bibliotheek Vlissingen haakt in op het thema van de Boekenweek 'Misdaad in de lage landen'. Op zaterdag 19 maart zijn er twee 'thriller'- schrijvers uitgenodigd om te vertellen over hun werk. Le zingen van deze schrijvers kunnen bijgewoond worden in de bibliotheek. De Vlaamse schrijver Jef Geeraerts vertelt zaterdag over zijn werk vanaf elf uur tot een uur. Deze auteur schrijft ieder jaar een nieuwe thriller met vaak een actueel en de gemoederen beroerend onderwerp als keuze. Doordat hij onderzoek verricht naar achtergronden omtrent het gekozen onderwerp getuigen zijn boeken van grote kennis van zaken. Deze auteur is in de zestiger jaren begonnen met schrijven van voorname lijk autobiografische romans. Zijn bekendste romans zijn de vier 'Gangreen'-delen. Van twee tot vier vertelt Tomas Ross iets over zijn werk. Hij schrijft thriller-boe ken sinds 1980. Zijn onderwer pen zijn meestal authentieke feiten en gebeurtenissen die niet in de officiële geschied schrijving vermeld worden. Hij maakt er misdaadverha len van die een goede plaats innemen in de vaderlandse li teratuur. Sinds 1982 verschijnt zijn werk in een sterrenserie: 'vijf sterren-thrillers van de hand van internationaal er kende topauteurs op spanning en hoge kwaliteit geselecteerd door de befaamde thrillerau teurs Tomas Ross Maj Sj&- wall'. Toegangskaarten zijn gratis af te halen aan de balie van de Openbare Bibliotheek in Vlissingen en Oost Souburg of bij boekhandel Bikker. (ADVERTENTIES) temdprotheticus Kunstgebitten reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzlttende protheses en ingevallen gezichten Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Zoekt u een goede woning in welke prijsklasse ook 7 Kijk dan in onze speciale advertentie pag. onroerend goed. GOES-MIDDELBURG en een eigen product vragen echter enorm veel arbeid. Het is echt keihard werken om een beetje boterham te verdienen. Tot nu toe hebben we nog niet veel verdiend, want alles wat we verdienen wordt geinves- teerd in gereedschappen, grondstoffen en onderzoek." Met zo'n behendige advertenbekampagne. Die gaat huis aan huis aan huis. in stad en wijk en dorp. ledereen krijgt 'm. iedere week; en gaat er even lekker voor zitten. Oude mensen, jonge mensen; man en vrouw. Dat hebben NIPO-onderzoeken wel bewezen. Want de Scheldebode is eigen. De Scheldebode biedt de adverteerder tal van kombinatiemogelijkheden tot marktverruiming. Liever in de buurt? Ook dét kan. En als u daar die kiene kombinatieprijzen. die kraakheldere druk en die vlekkeloze verspreiding bij optelt en sowieso, dat lage tarief, dan moet u toch wel tot de slotsom komen, dat u met zo'n advertentie- kampagne in de Scheldebode wel eens heel voordelig heel wat meer handige hulpjes zou kunnen verkopen. Bel dus meteen voor meer informatie IV» Bezoekt a.s. donderdag 17, vrijdag 18 en zaterdag 19 maart de consumentenbeurs Dagelijks geopend van 13.00 - 22.00 uur. Bram Moens jaagt op uurrecord VLI8SINGEN - Bijna der tig BOVAG-bedrijven op Walcheren hebben de handen in elkaar geslagen om leer ling-automonteurs aan vol doende praktijkervaring te helpen. De BOVAG-dealera hebben daartoe een zoge naamde Snuffelpas geïntrodu ceerd. De eerste exemplaren van de Snuffelpas zijn vrijdag door de Zeeuwse BOVAG- voorzitter Ir. R. van MUI over handigd aan de LBO-leerlin- gen van De Wellinge In Mid delburg en De Swanenburgh In Vlissingen. Dat gebeurde in het bijzijn van de ouders van de leerlingen ln de showroom van Auto Poppe Walcheren. Het initiatief van de Wal cherse BOVAG-dealers is uniek voor Nederland. Met de Snuffelpas kunnen de leer ling-automonteurs regelmatig een kijkje nemen in de keuken van diverse autobedrijven in de regio. Op die manier wor den theorie en praktijk zo dicht mogelijk bij elkaar ge bracht De daarvoor speciaal opgerichte BOVAG-LBO- werkgroep heeft naast dit ini tiatief ook nog toegezegd dat de komende drie jaar steeds twintig leerling-monteurs bij de 29 deelnemende bedrijven werk krijgen aangeboden. In zijn toespraak wees ir. Van Mill de leerling-automon teurs op het belang van een gedegen opleiding. Het auto bedrijf wordt steeds veelzijdi- ger, zo stelde de Zeeuwse BO- VAG-voorzitter vast. "Met steeds meer aspecten dient rekening gehouden te worden. Er worden eisen ge steld op het gebied van milieu en veiligheid, er wordt gede gen kennis van de electronica gevraagd en met de komst van de APK-keuringen biedt het atobedrijf steeds meer werk." In zijn toespraak roemde ir. Van Mill het initiatief van de autobedrijven op Walcheren. Voor iedereen die geïnteres seerd is in het autovak houdt de BOVAG-LBO-werkgroep op vrijdag 13 mei een open dag. De gehele staan de deuren van Auto Poppe Walcheren open voor iedereen die wil kennismaken met de werk zaamheden in een garage. Voor de lokatie Auto Poppe in Vlissingen is gekozen omdat dit bedrijf centraal gelegen is maar ook de beschikking heeft over een ruime werkplaats, een spuiterij, een plaatwerke rij, een showroom en een ma gazijn. Tijdens de open dag wil de organiserende werkgroep laten zien dat het autovak meer te bieden heeft dan sleu telen onder de motorkap al leen. Vrijdag toerden de eerste Snuffelpassen overhandigd aan leerlingen van De Wellinge en De Swa nenburgh. Onder hen slechts één meisje. MIDDELBURG - Op zaterdag 19 maart houdt het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk in samenwerking met de Stichting Recreatiewerk Zeeland een Tiener Totaaldag. Doel van deze activiteitendag is vrijwilligers in het tienerwerk nieuwe ideeën aan te rei ken. De Tiener Totaaldag wordt gehouden in het gebouw van het Servicebureau aan de Roozenburglaan 89. Tijdens de Tiener Totaaldag wordt een groot aantal ac tiviteiten getoond. Tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags zijn er workshops over sport- en spelactivitei ten, over striptekenen en graffity, het werken met com puters en de mogelijkheden tijdens disco-avonden. Hoe met eenvoudige middelen sfeer gebracht kan worden in de tijdelijke disco wordt verteld door Romeo Altenberg. Ook wordt aandacht besteedt aan dans en trends. Aan de orde komt de hip-hop cultuur. Onder meer worden tij dens de Tienerdag demonstraties gegeven in breakdance, rap en scratch. Tijdens de Tiener Totaaldag worden ook de allernieuwste films en videoclips vertoond. Te zien zijn uitsluitend films en clips waarvoor tieners belang stelling hebben, zoals de meest recente films met Ma donna en Michael J. Fox Ter gelegenheid van de Tiener Totaaldag wordt een Tiener Special uitgegeven waarin uitgewerkte ideeën en activiteiten die tijdens de dag wor den gepresenteerd zijn opgenomen. IIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIimiMIIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIMIIIIIMIII IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII IIIIIIMIMIIIIII (ADVERTENTIE) Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Editie Vlissingen 23.300 ex. f Bfti1 ÊE Gemeenten; Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. A M M I Editie Middelburg 21.700 ex. 'WÊÊêIÊÊ^mÊÊÊmtÊk ■Hi HB Gemeenten: Arnemuiden, ■fefl Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. hmmmmm Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. 16 MAART 1988 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN 1

Scheldebode | 1988 | | pagina 1