Pedaalridders klaar voor de start Jong talent in het vissersdorp Arnemuiden Wielerkalender Brede basis voor WV Zeeland Peter Mol hoopt op militaire selectie Raas aast op profcontract Wielerwedstrijd om clubtitels Nieuw wielerseizoen staat voor de deur: SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 FEBRUAR11988 309 GOES - Elk jaar staan ze bij de aanvang van het seizoen te popelen van ongeduld om de beuk erin te gooien. De pedaalridders, de mannen op het stalen ros, de beulen van de weg of hoe je ze maar noemen wilt. Onze Zeeuwse renners maken daarop geen uitzondering en tijdens hun voorbereiding op de komende wedstrijden zijn ze bepaald niet 'zunig' op zichzelf geweest. Op hun eentje of in groeps verband trokken ze de afgelopen weken door de polders en stoomden zich klaar voor het karwei dat wacht. Allemaal bezield van de gedachte er dit keer eens iets goeds van te maken als het enigszins kan vertaald in klinkende resultaten. Dit laatste is echter niet voor iedereen een haalbare kaart. De jongens die tot de klasbak- ken behoren zullen ongetwijfeld met minder in spanning 'voorop' rijden dan de jongens bij wie het woordje 'afzien' wellicht dik onderstreept in hun woordenboek staat. Hoe dan ook, ze horen er allemaal bij. Want zoals elke sport kent ook het wielercircus top pers en mindere goden. En wie plezier en ont spanning beleeft tussen de snelle wielen rijdt dan ook in het goede spoor. Het maakt dan niets uit of hij beroepsrenner is of tot de jongste, dan wel tot de veteranen-categorie behoort. Belang rijk is dat hij meedraait in de bonte meute. Zoals ook de supporters erbij horen. Vaak laaiend en thousiast schreeuwen zij de kelen schor voor hun idolen en ook dat geeft cachet aan de koers. Opvallend daarbij is, dat de wielerfanfaten langs de kant vrijwel nooit hun boekje te buiten gaan. Laten we het zo houden. Ook in Zeeland. Militair 's-HEERENHOEK - Voor Pierre Raas kan het komende seizoen een mijlpaal worden in zijn car rière. De neef van „Grote Jan" heeft nog steeds profambities, maar omdat Pierre half april de leef tijd van 24 jaar bereikt, gaat de tijd voor hem zo zoetjesaan dringen. Vorig seizoen meende de blonde coureur uit 's-Heerenhoek een goeie kans te hebben om bij de amateurs op de wip te komen en daarna de sprong te kunnen maken naar de prof ca tegorie. Dat ging niet door, Vrouwe Fortuna liet Raas in 1987 hopeloos in de steek. ARNEMUIDEN - Arjan de Ridder en Jacco Schroevers behoren zeker tot de belofte volle jongeren die nieuwe im pulsen kunnen geven aan de Zeeuwse wielersport. Zij tim merden reeds behoorlijk aan de weg en dat bleef niet onop gemerkt bij de speurders naar jong talent De Ridder zal dit seizoen, evenals vorig jaar, deel uitmaken van de natio nale junioren-selectie en Schroevers debuteert als ama teur bij de gastrennersvereni- ging van Jo van Aarle. Een duidelijk bewijs dat het duo uit Arnemuiden wat in zijn mars heeft Arjan de Ridder, die bij de jeugdlicentiehouders en bij de nieuwelingen vele triomfen behaalde, heeft vorig jaar als eerstejaars junior al aardig wat routine opgedaan in grote buitenlandse wedstrijden. Hij kwam in de nationale selectie goed uit de verf en bondscoach Piet Kuijs aarzelde dan ook niet om de jonge Zeeuw (hij telt sinds januari achttien len tes) een nieuwe kans te geven. De Ridder die vorig jaar vijf overwinningen boekte, waar onder de Börker Omloop in Drente hoopt zich dit jaar op nieuw waar te maken. Belangrijke wedstrijden in Oostenrijk, Ierland en Polen en een trip van drie weken naar Canada staan onder an dere op het programma van Piet Kuijs. De bondscoach heeft twaalf renners onder zijn hoede, waaronder sterke renners als Gerard Kemper, Danny Overgaag en Eric Dek ker. „Dat betekent dus dat ik hard zal moeten knokken voor mijn plaats", weet De Ridder, die overigens toch wel met zelfvertrouwen het seizoen te gemoet ziet. „Ik voel me licha melijk sterker dan vorig jaar, toen ik niet altijd topfit was. Door een keelontsteking ging toen ook het WK in Italië aan mijn neus voorbij. Dit keer hoop ik erbij te zijn in Dene marken. En in eigen omgeving zou ik dolgraag eens van de partij zijn in de driedaagse van Axel, omdat dit toch een belangrijke wedstrijd is". Voor zijn trainingsmaat Jacco Schroevers (evenals De Ridder lid van de WV Zee land) staat er dit seizoen ook veel op het spel. Schroevers, die in juni 19 jaar wordt, ac teerde vorig jaar sterk bij de junioren. Hij klasseerde zich 35 keer bij de eerste tien. Hij zegevierde zes keer (won on der andere de Acht van Chaam) en die resultaten le verden hem een plaats op in de ploeg van Jo van Aarle, waar Frits Schür de leiding heeft over zeventien man. Onder hen bekende renners als Joost van Adrichem, Richard Lip pens, Jan-Willem van Loen- hout en Toine Goense uit Ove- zande. Jacco Schroevers, die één seizoen bij de nieuwelin gen reed en toen nog geen pot ten kon breken, behoorde ook als eerstejaars junior nog niet tot de blikvangers. Maar vorig seizoen kwam voor deze krachtpatser de doorbraak. Schroevers: „Ik ben natuur lijk erg blij dat ik bij Jo van Aarle kon komen en ik stel me veel voor van het komende seizoen. Ik zal alles uit de kast halen om in een aantal klas siekers goede prestaties te le veren en ik schuw de grote af standen in dergelijke wed strijden niet". Op 12 maart moet Schroevers reeds aan de slag in de Ronde van Gronin gen (165 kilometer) en op 20 maart staat een belangrijke wedstrijd in Luxemburg op het programma. „Wat er daarna nog uit de bus rolt voor mij zullen we wel zien", zegt de robuuste coureur uit het vissersdorp, die tussen zijn wielerbedrijvigheden door, te vens hard blokt om zijn MTS- diploma te halen. „Want ook dat is belangrijk", weet hij. Arjan de Ridder (links) en Jacco Schroevers. - foto: tannie de jonge GOES - Renners met een KNWU-lincentie kunen dit jaar be hoorlijk aan de bak komen in Zeeland. Wedstrijden voor ama teurs voeren de boventoon maar ook junioren, nieuwelingen en liefhebbers/veteranen kunnen diverse keren hun talent tonen. Het aantal koersen voor dames blijft beperkt tot zes en er staan voorlopig slechts vier profkoersen gepland. Vast staat dat de beroc^»- renners het meest in actie zul len komen op Zuid-Beveland; Hansweert 23 mei, Ronde van Midden Zeeland 28 mei en 's- Heerenhoek 14 augustus. De Zeeuwsvlamingen laten de grote mannen in op 21 mei in Kloosterzande hun rondjes rijden en Sas van Gent komt daar waarschijnlijk nog bij. De Ronde van Midden Zee land, waarin behalve de profs ook amateurs hun 'Ronde' zul len rijden, is ongetwijfeld het grootste wielerevenement in onze provincie. Andere wed strijden van formaat zijn: de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan- deren, de Omloop van de Braakman en de Wim Hen driks-trofee allen voor ama teurs; de junioren driedaagse Groot Axel en de Omloop van Borsele voor nieuwelingen. Hoewel de profrondes de meeste aantrekkingskracht uitoefenen op het publiek, konden ook de organisatoren van een aantal criteriums voor amateurs het afgelopen jaar tevreden zijn over de belang stelling. De koersen in dom burg, Zierikzee, Bruinisse en Renesse trokken veel toe schouwers. Ongetwijfeld zal deze trend zich ook het ko mende seizoen voortzetten. Het districtskampioenschap van Zeeland wordt op 5 mei in Vlissingen verreden. Om de clubkampioenschappen van Theo Middelkamp en Zeeuwsch Vlaanderen wordt zaterdag 28 februari gereden in Kwadendamme. De KNWU wedstrijdkalender ziet er als volgt uit (p=profs; aamateurs; j=junioren; n=nieuwelingen; d=dames; l/v=liefhebbers/veteranen; r=recreanten). Maart: 27 Graauw nj/v. april: 2 Vlissingen j^l/v, jeugd; 2 Sluiskil a; 9 Omloop van de Braakman a; 10 Groede (categorie onbekend); 16 Om loop van Borsele n; 23 Lewe- doxp a, 1/v; 24 Wim Hendriks trofee a. Mei: 5 Vlissingen districts kampioenschappen; 6 IJzen- dijke a, 7 Yerseke aj,n; 12 We- meldinge aj/v; 14 en 15 Om loop van Zeeusch-Vlaanderen a; 14 Temeuzen nj/v; 15 Oost- burg nj/v; 17 Hulst aj/v; 21 Kloosterzande p,aj,n; 22 Kwa dendamme aj; 23 Hansweert p,a,n; 24 Axel a,d; 27 t/m 29 Driedaagse Groot Axel j; 28 Ronde van Midden Zeeland p,a; 28 Goes 1/vj; 29 Water- landkerkje aji. Juni: 3 Sluis a; 4 Lamswaarde a; 4 Biggekerke jj/v; 5 Aar denburg j^/v; 11 Nieuwerkerk a; 18 Vogelwaarde a.nj/v; 20 Zuiddorpe aj,n; 24 Schoon- dijke a; 25 Nieuwdorp jAl/v; 26 Eede a; 28 St Jansteen a. Juli: 1 Kruiningen 1/v; 2 Krui- ningen aj,n; 3 Hoofdplaat a; 5 Westdorpe a,n; 6 Westkapelle a; 8 Breskens a.d; 9 Poortvliet a,d; 10 Heikant a,l/v; 16 St Maartensdijk aj; 18 Philip pine aji; 19 Clinge a,d,l/v; 23 Temeuzen a; 25 Biervliet a; 28 Bruinisse a j/v; 29 Aagtekerke a; 31 Sas van Gent (categorie onbekend). Augustus: 3 Renesse a; 4 Dom burg a; 13 Kortgene ajj/v; 14 's-Heerenhoek p,aj,r; 20 Kou- dekerke a,dj/v; 20 Zierikzee a; 26 Tholen a; 27 Middelburg aj,d,l/v,r. September: 3 Oud Vossemeer aj,n,l/v; 4 Cadzand a. Oktober: 4 Hulst a. VLISSINGEN - De wieler vereniging Zeeland kan het komende seizoen met vertrou wen tegemoetzien. Zaterdag tijdens de ploegenvoorsteiling in café-restaurant Solskin te Vlissingen bleek dat de club gestadig groeit, ook in kwali tatief opzicht. Het amateurkorps telt nu achttien man, waaronder kleppers van formaat als John de Crom en Nico van de Klun- dert, de twee Brabanders die vorig jaar de absolute blik vangers waren. De Crom wist toen elf wedstrijden te win nen, waaronder drie klassie kers, terwijl ook Van de Klun- dert twee klassiekers op zijn naam schreef. Beide renners die ook in de criteriums tot de uitblinkers behoren azen ook dit keer op palmares in het grote werk. Zo kondigde John de Crom aan dat hij voor dit seizoen vooral zijn zinnen heeft gezet op de Ronde van Midden-Zeeland en de Ronde van Vlaanderen (België). Verder beschikt men bij de amateurs over meerdere routiniers als Rob Bijvank, Anton van Putten, Peter van de Klundert en Martin Stroo- snijder. WV Zeeland zal vertegen woordigen. Men richt zich dit jaar weer op diverse Belgische klassiekers, waaronder de Ronde van Vlaanderen en Luik-Bastenaken-Luik, maar ook in eigen land heeft men een aantal grote wedstrijden op het programma staan. Ploegleider bij de amateurs is Gerard de Man. Als nieuwe leden kon men noteren Piet van Rij, John Cools en Wilfried de Krijger en hun debuut bij de amateurs maken voorts Jacky Fortrei en Jacco Schroevers. Laatstge noemde die vorig jaar sterk acteerde, maakt inmiddels deel uit van de gastrenners- vereniging Jo van Aarle, maar speaker Berg van Gils, die de presentatie had, deelde mee dat Schroevers straks ook een aantal keren een ploeg van De zestien liefhebbers die de WV Zeeland telt worden bege leid door Sam Broersma. Van de junioren is Arjan de Ridder het paradepaardje. Hij maakt voor het tweede seizoen deel uit van de nationale selectie en zal aan diverse grote wedstrij den in het buitenland deelne men. Verder telt de WV Zee land een viertal nieuwelingen, waaronder Richard Siereveld, twee jeugdlicentiehouders en één dame. Wielervereniging Zeeland. - foto tanny de jonge Als clubsponsors zullen (mossels en zeevis) uit Arne- (Mako cleaning service) uit weer optreden Cees de Ridder muiden en Gerard de Man Oud Beijerland. 'S-GRAVENPOLDER - In het Zeeuws amateurkorps is Peter Mol duidelijk in opmars. Zijn resultaten van het vorige seizoen liegen daar niet om. De renner uit 's-Gravenpolder kwam zestig keer aan de start en wist zich vijfentwintig keer bij de eerste tien te klasseren. Twee keer kwam Mol met de bloemen thuis. Tevens werd hij winnaar van het Zeeuws Vlaams voor jaarsklassement en eindigde achter Heddy Nieuwdorp als tweede in het klassement van Algemene Zeeuwse Verzekerin gen (koersen boven de Westerschelde). Terugblikkend op 1987 stelt tiehouder en in de drie jar dat hij bij de jeugd acteerde boekte hij 25 overwinningen. Bij de nieuwelingen won hij twee keer, werd Zeeuws kam pioen en ook bij de volgende categorie, de junioren behoor lijk. „Ik debuteerde op mijn achttiende als amateur en vooral dat eerste seizoen was moeilijk voor me. Daarna kwam ik beter op dreef, hoe wel de opbouw niet in snle- trein vaart ging. Te lang naar mijn zin moest ik wachten op de overwinning. Dat komt om dat ik niet rap genoeg ben in de laatste meters. Om kans te maken op de bloemen moet ik het hebben van een korte solo. Dat leverde vorig jaar succes op in Philippine en Welberg. Ik blijf er echter aan werken om mijn sprintsnelheid op te voeren." Naast de vele criteriums laat Peter Mol dit seizoen ook het 'grote werk' niet liggen. „Mijn voorkeur gaat uit naar Belgische klassiekers, omdat die me het beste liggen. Daar kun je meer groeien in de wedstrijd en meestal nog te rugkomen als je eventueel wat achterstand hebt opgelopen. In Nederlan ligt dat vaak anders. Als daar in het begin een groep wegrijdt, kun je het wel vergeten. Dat neemt niet weg, dat ik de klassieker dicht bij huis zeker niet zal laten schie ten. Ik denk bijvoorbeeld aan de Omloop van de Braakman, de Omloop van Zeeuwsch Vlaanderen en zeer zeker ook aan de Ronde van Midden Peter Mol dan ook vast: „Ik ben content over de bereikte resultaten. Vooral als je weet, dat ik ook nog een goeie maand op non-actief ben ge weest. Bij een valpartij liep ik kneuzingen op aan beide knieën en door dit letsel moest ik vijftien wedstrijden laten schieten. Er had dus meer in gezeten, maar nakaarten heeft weinig zin en daarom met nieuwe moed naar het volgend seizoen, daarin ga ik proberen me opnieuw waar te maken en een stap vooruit te zetten. Dat moet mogelijk zijn. In ieder geval heb ik me serieus voor bereid. Ik heb meer tijdens de wintermaanden meer getraind dan andere jaren en heb meer kilometers in de benen. Kortom de accu is lekker op geladen en met zelfvertrou wen zie ik dan ook de ko mende wedstrijden tegemoet." Voor de pas 21-jarige cou reur met de gestoffeerde bo venlip, die sinds januari van dit jaar het militaire tenue draagt, zou het erg belangrijk zijn deel uit te maken van de militaire wielerploeg. „Dat zou mijn trainingsmogelijkheden sterk vergroten", weet hij. „Ik doe er dan ook mijn uiterste best voor om erbij te geraken." Peter Mol, die gezien zijn jeugdige leeftijd de beste jaren nog voor zich heeft, gaat aan zijn vierde seizoen bij de ama teurs beginnen. Tien jaar gele den begon hij als jeugdlicen- De tegenslag begon al in het plaats leek er dan ook voor mij Peter Mol: Militaire selectie voorlopig belangrijkste doel. - foto: tannie de jonge Zeeland. Die valt dit jaar ove rigens gelijk met Olympia's Tour en daaraan zou ik ook graag deelnemen. Maar of die kans er voor mij inzit, dat staat te bezien. Dat hangt er van af of ik wel of niet in de militaire ploeg kom." Hoe dan ook, vast staat dat de sympathieke en sportieve Peter Mol straks boordevol ambitie aan de start staat. „Ik merk dat ik elk jaar sterker wordt en hoewel ik niet direct ambitie heb om ooit beroeps renner te worden, wil ik er bij de amateurs uithalen wat mo gelijk is." voorjaar. Pas teruggekeerd uit Spanje, waar hij flink had ge traind en in februari ook twee wedstrijden had gewonnen, ging Pierre er in eigen omge ving nog eens flink tegenaan. Maar volgens hem pakte dat verkeerd uit „Ik denk dat ik in maart te veel kilometers heb gemaakt en dat bovendien het grote temperatuurverschil waarmee ik te maken kreeg heeft mee gespeeld bij de ontsteking die ik opliep aan mijn rechter knie. Daar heb ik toen een hele tijd mee gesukkeld. Niettemin leek ik weer aardig op dreef te komen toen in mei de Omloop van Zeeuws-Vlaanderen ver reden werd en een goede KWADENDAMME - De wielerclubs ZRTC Theo Mid delkamp en WV Zeeuwsch- Vlaanderen houden gezamen lijk hun clubkampioenschap pen op zondag 28 februari in Kwadendamme. Om één uur klinkt het eer ste startschot voor de junioren en dames (beide categorieën moeten 50 kilometer afleggen) en voor de nieuwelingen (35 kilometer). Om kwart voor drie vertrekken de amateurs (80 kilometer) en de liefheb bers/veteranen (50 kilometer). Van Theo Middelkamp staat dertig amateurs ingeschreven, waaronder Heddy Nieuwdorp, Pierre Raas, Toine Goense, Peter Mol, Richard de Vrieze, Marcel Remij n en Wilfred Geijs als voornaamste kans hebber. Bij de WV Zeeuwsch- Vlaanderen (21 vertrekkers) zijn favorieten, Karei van Goethem, Peter van 't West einde en Niek de Taye. Als at tractie rijdt buiten mededin ging op de tandem mee het Zeeuwsvlaamse duo Guus Barhorst/Arnold Polderman. Bij de junioren staan tien Middelkampers ingeschreven, waaronder Frank Zoetewei, Raymond Tolhoek en John Wiskerke als favorieten van start gaan. Bij de zeven ren ners van Zeeuwsch-Vlaande- ren is Rolf Mobach de te klop pen man. Voorts heeft Theo Middelkamp drie vertegen woordigers bij de nieuwelin gen en Zeeuws Vlaanderen ze ven. Bij de dames rijden alleen Middelkampers (vier) evenals bij de liefhebbers/veteranen (negen). Start en finish zijn op De Witte dam. Vanaf twaalf uur kan men inschrijven in 'De Kroon'. in te zitten". Maar tijdens die twee daagse sloeg het noodlot op nieuw toe voor Pierre Raas. In de tweede etappe maakte hij een buiteling, waarbij ook an dere renners waren betrok ken, die over hem heen vielen. „Ik kreeg toen een pedaal in mijn zij, waarbij een nier be schadigd werd, wat overigens pas een paar dagen later werd geconstateerd". Pierre Raas belandde toen tien dagen in het ziekenhuis en dat zette hem weer geruime tijd op non-actief. Een lelijke streep door de rekening dus en diverse grote wedstrijden gin gen dan ook zijn neus voorbij. Desondanks wist Raas vorig jaar nog acht bloemtuilen in de wacht te slepen en werd on der andere zeven keer tweede. Nog niet zo slecht kan men concluderen maar door zijn gedwongen non-activiteit wa ren aansprekende resultaten in het „grote werk" toch niet haalbaar voor hem. En dat is uiteraad van groot belang om binnen te raken bij een prof- ploeg. De tegenslag die Raas trof in het vorige seizoen had mede tot gevolg dat voor hem de deur dicht ging bij Jo van Aarle, de gastrennersvereni- ging waarvoor de Zeeuw de laatste drie jaar uitkwam. Maar Pierre Raas is niet bij de pakken gaan neerzitten en gaat boordevol ambitie aan zijn zesde seizoen bij de ama teurs beginnen, getooid in het Pierra Raas: profambities. clubsponsorshirt van zijn ver eniging Theo Middelkamp. Op dezelfde manier dus, als Pa trick Tolhoek vorig jaar deed en die nu een profcontract heeft bij Roland. Raas: „Of mij dat ook zal lukken moet natuurlijk wor den afgewacht. Maar ik ga er wel mijn uiterste best voor doen, want beroepsrenner worden is mijn ideaal. Dit sei zoen wordt dan ook erg be langrijk voor me. Lukt het dit jaar niet kan ik een prof loop baan wel vergeten. In ieder geval kan ik dit jaar meer voor mijn eigen kansen rijden. Bij een gastrennersvereniging is dit zeker niet altijd het ge val. Raas die bij het bouwbedrijf Schrijver werkt kan de dins dag- en donderdagmiddag be nutten voor training. „De rest moet ik 's avonds doen, maar ik denk op die manier een flink eind te komen". In het voorseizoen staan on der andere op zijn program ma: Gent-Staden, Dorpenom loop van Rucphen, Omloop van de Braakman, Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen en de Ronde van Midden-Zeeland of de Omloop van de Krimpe- nerwaard. Wellicht zit er voor hem ook een kansje in dat hij als gastrenner in een sponsor- ploeg kan deelnemen aan Olympia's Tour. Raas: „Ik voel me nu eer he lemaal topfit en dat is uiter aard nodig om straks goed aan de bak te komen. Natuurlijk hoop ik dit jaar op meer ge luk".

Scheldebode | 1988 | | pagina 9