LÜCKEN: „IK LAAT EEN LICHTSPOOR ACHTER" Opsteker van de Week voor Lia ten Hoorn Bertus Borgers in De Piek service\ SPRINT PHOTO Expositie rond de VOC in het Abdij-complex Stadsomroeper van Rochester maakt reclame op Walcheren HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GA AT ZITTEN Tijdens Bob's Birthday Party Beurs van de Verzamelaar in schouwburg Middelburg MSTERDAMNED Koffieconcert van Ensemble 4 Rommelmarkt DE MODEZAAK DIE BIJDETIJDS WIL WERVEN SHOWT Z'N KOLLEKTIE IN DE SCHELDEBODE JE MOET er maar zin in hebben. Een wandeling van tweeduizend kilometer. Wie begint daar aan? En, misschien een betere vraag, waarom doet iemand zoiets? Middelburger Red Lücken start op vijf april een dergelijke onderneming. Startpunt is de RK-kerk in Breskens. De kerk die veeleer bekendheid geniet door de immer inspirerende aanwezigheid van pas tor Omèr Gielliet. Een man die op ludieke wijze z'n spirituele onderkomen heeft ingericht, met hout snijwerken die op onorthodoxe wijze her en der verspreid in de kerk staan. Twee aparte figuren die elkaar ontmoeten, en weten te vinden in een onder neming die niet alledaags genoemd kan worden. karretje Fatigué ULUii Vlissingen I Goes I Bergen op Zoom I Roosendaal omdat kleurenfoto's afdrukken een vak is; ons vak- COMPUTERS Lijnbach Bedevaart voor vluchtelingen Door Kees Walraven MIDDELBURG - Het waarom van de voetreis naar Santiago de Compostela is voor de vijftigjarige Red Lüc ken eenvoudig. „Zoals je weet (wij wisten het niet,red.) is Santiago al sinds jaar en dag een bedevaartplaats. Heel lang geleden zou daar Jacobus de Visser hebben gewoond. In de Middeleeuwen bezochten zelfs tweeduizend mensen per dag de bedevaartplaats. Ik zie het voor mezelf als 'De oproep tot de weg'. Het is voor de vierde maal dat Lücken de reis onder neemt, maar deze keer heeft de voettocht een extra dimen sie. Red Lücken kontakteerde Marlot Blomhart kwam vrijdag naar De Mikke om de Opster- ker van de Week uit te reiken aan Lia ten Hoorn -FOTO FOTO ZESA- MIDDELBURG - Lia ten Hoorn van het vogelasiel De Mikke werd vrijdagmiddag door TROS-omroepster Marlot Blomhart verrast met de 'Opsteker van de Week'. De wekelijkse onder scheiding kreeg de Middelburgse dierenliefhebster vanwege haar inzet kort na de jongste olieramp. In het vogelasiel De Mikke werden toen honderden met olie besmeurde vogels opge vangen en van een zekere dood gered. Het toekennen van de gouden speld aan de Middelburgse vogelredster moet worden gezien als een symbool: de Opsterker van de Week is eigenlijk voor alle vrijwilligers die na de ramp een helpende hand hebben toegestoken. één cent per stap rekenen, dan kan ik al gauw zo'n dertigdui zend gulden bij elkaar lopen, toch een aardig bedrag om een aantal mensen mee te helpen". Omèr Giellet over het uitge ven van een boekje, waarin het wedervaren in dagboek vorm zou worden weergege ven. Te duur!! Pastoor Gielliet opperde de gedachte, iets met de reis te doen, iets wezenlijks. Bijvoorbeeld een aktie voor de vluchtelingen, waar ook ter wereld. De Middelburger, een geëngageerd levend mens als hij is, gaat er onmiddelijk op in. Hoe zoiets in het vat te gie ten? Het plan wordt geboren. Iedere stap verkopen aan sympathisanten. Een sum miere rekensom leert dat de tweeduizend kilometer onge veer drie miljoen stappen be tekent. Lücken: „Als we nu In '83 onderneemt Red Lüc ken voor de eerste maal een dergelijke missie. Te voet, met vrouw en vijf-jarig kind en een karretje richting Santiago. De reis verloopt aanvankelijk voorspoedig, maar eenmaal in Spanje begint het gedonder. Geen redelijk begaanbare pa den, ze worden met de regel maat van de klok van de weg gereden. Te gevaarlijk dus! Het laatste trajekt, van Pam plona naar Santiago wordt met openbaar vervoer afge legd. Deze keer vetrekt Red Lüc ken alléén. Het ligt in de be doeling om dwars door Frank rijk, richting Biaritz alleen te lopen. Dèèr staan een paar mensen gereed die hem verge zellen tijdens de laatste hon derden kilometers. Alleen, dwars door Frankrijk! Hoe gaat dat en hoe ervaart een mens dat? „Tja, af en toe wel eenzaam, maar ik voel me ge sterkt door 'boven'. Een tweede stimulans is, dat ik voor de vluchtelingen op pad ben. Mijn eerste stop is in Aardenburg, waar een schitte rende basiliek staat. Ik loop namelijk een oud trajekt langs allerlei kathedralen. In iedere kathedraal op de route steek ik een kaars op. Ik laat als het ware een lichtspoor achter tot het eindpunt. Iedereen zou het kunnen volgen". Lücken is vroegtijdig ge pensioneerd en ziet zodoende kans om via bijverdiensten de dure reis te bekostigen. Hij is honderd dagen op weg. In die tussentijd moet hij toch zien dat er in de dagelijkse behoef ten wordt voorzien, ook de 'outfit' kost geld. Goede kle ding, deugdelijk schoeisel en een tent die een stootje kan verdragen. Hij heeft het alle maal voor elkaar. Wat z'n vluchtelingen-race betreft blijf hij hameren op het feit dat hij een neutraal rekening nummer wil. Het moet bona fide in elkaar zitten. Er wordt gedacht aan de Stichting Vluchtelingen met het be kende gironummer 999. „Laat ik die mensen maar even bel len of zij er mee akkoord gaan". Het meisje dat de tele foon opneemt kan geen beslis sing nemen. De grote baas is weg. „Is het goed dat ik u maandag even terugbel?". Problemen onderweg zullen er zeker zijn. Het is geen flau wekul zo'n ellendig eind te moeten lopen. Iedere dag weer. De vermoeidheid slaat onherroepelijk toe. Na verloop wordt die ondersteund door een desolaat gevoel, de een zaamheid dus. Daarnaast de onbekendheid met de Franse taal. „Ik spreek Frans als een kind. Wanneer ik in een dorp aankom, dat stap ik naar I Monsieur le Maire en kan ik hem vertellen dat ik 'trés fati gué' ben. Vaak krijg ik een stukje grond toegewezen waar ik m'n tent mag opzetten. Soms nog een flesje melk of een kan water. Dat is voldoen de. En de taal? Och, er zijn al- j tijd wel mensen die Engels spreken". Aan de Spaanse grens staan enkele Nederlanders die uit solidariteit met de vluchtelin gen het laatste trajekt met Lücken volmaken. Er kunnen er nog bij. Lücken vindt het wel een aardige gedachte. „Een leuk initiatief, die men sen aan de grens, die mee gaan lopen. Mevrouw Bakvis uit Vlissingen koördineert die sa menkomst aan de grens. Mochten er nog belangstellen den zijn, dan kunnen ze haar zeker bellen. Haar nummer is 01184-70058". Dan de aankomst in San tiago de Compostela. Een er varing? Wat voel je dan. „Als je aankomt dan gebeurt 'Het'. Dan valt er een leegte, een goeie leegte. Dan is het in de trant van 'Het is volbracht'. Op vijf april vertrekt Lüc ken om klokslag 10.30 uur vanuit de katholieke kerk in Breskens. Een tocht die hope lijk een goed bedrag opbrengt voor de vluchtelingen. Mensen die zich betrokken voelen bij het lot van de vluchtelingen kunnen geld storten op giro nummer 999 van de Stichting Vluchtelingen. Als beloning krijgen die mensen een oor konde ondertekend door Red Lücken. VLISSINGEN - In het jon- gerenuitgaanscentrum De Piek in Vlissingen staan de muziekliefhebbers komend weekend twee leuke live-op tredens te wachten. Zaterdag aanstaande is het podium van De Piek beschikbaar voor de hardrock-formatie Master Ti mekeeper, een dag later is het feest tijdens Bob's Birthday Party. Zaterdagavond 13 februari krijgt de regionale formatie Master Timekeeper de gele genheid zich aan een groter publiek te presenteren. De uit Middelburg afkomstige groep zorgt voor een gevarieerd pro gramma waarin pure hard rock centraal staat. Het optre den begint omstreeks tien uur. De toegang is gratis. Zondagmiddag 14 februari zorgt een aantal formaties voor een groot feest. Optre dend zijn in ieder geval de Vlissingse bands Cartunes, Streeks en Balls. De overige acys hebben speciaal voor dit verjaarsdagsfeestje een act in gestudeerd. Te zien en te ho ren zijn, naast de drie reeds genoemde groepen, de forma ties Beau Geste, Call Boys, Herman Brock en FFFF en Bertus Borgers met Jam. Bob Birthday Party bgint om twee uur. Het feest duurt tot ongeveer tien uur 's avonds. Een entreekaartje kost slechts vijf gulden. (ADVERTENTIE) Hliy X Walstraat 78 I Lange Vorststraat 36 I St. Josephslraat 20 I Or Biabersstraat 1 (ADVERTENTIES) vlissingen 01184-12260 IBM ra Tulip Pmoml ('onpMtn. Doordaditf locpusmra .oor L. tedrijf rf UMrilut Smit dkkl bij bun. Tel 011S4 - IS6I0 ma Um vrijdag van 0900 lof (700 AUTOMATISERING MIDDELBURG - In de Middelburgse Kloveniers doelen treedt zondag 14 fe bruari het 'Ensemble 4' op. Het koffieconcert begint om half twaalf. 'Ensemble 4' wordt ge vormd door de saxofoniste Olga de Roos, de pianiste Marjolein bakker, harpiste Saskia Kingma en slagwer ker Peter Prommel. Het viertal brengt een pro gramma met werken van Gotkovsky, Debussy, Vello- nes, Yuyama, Ravel, Meye- ring en Kingma. Red Lücken gaat te voet naar het bedevaartsoord Santiago de Compostela om een actie van pastoor Omer Gielliet te ondersteunen. MIDDELBURG - Commis saris der Koningin dr. C. Boertien opent vrijdag aanstaande in de Kapittelzaal van het Abdij-complex in Middelburg de tentoonstelling 'Verbeeld Verleden'. Deze ex positie is opgebouwd uit vijf tig tekeningen over de VOC in Zeeland van Leendert van der Pool. De tentoonstelling wordt geopend om drie uur. Het bestuur van de Teeken Akademie Middelburg heeft in het kader van het VOC-jaar aan de Middelburgse kunste naar Leendert van der Pool opdracht gegeven om in vijftig tekeningen de historische re latie tussen het huidige Zee land en het Zeeland ten tijde van de Gouden Eeuw vast te leggen. Daarbij is vooral geke ken naar overblijfselen en sporen van de Verenigde Oostindische Compagnie en de maritieme geschiedenis van Zeeland. In de meeste tekenin gen is een deel van Middel burg vastgelegd, maar er zijn ook tekeningen van gebouwen en plekken in andere delen van Zeeland. Zo komen onder meer de plaatsen Vlissingen, Veere en Westkapelle op de expositie aan bod. Tijdens de expositie worden de originele tekeningen van Leendert van der Pool ge toond. Deze tekeningen zijn opgenomen in een boekje dat eveneens de titel 'Verbeeld Verleden' draagt. Omdat vaak de relatie tussen heden en ver leden niet meer bekend is, zijn de tekeningen voorzien van teksten van Lodewijk Wage naar. De Teeken Akademie heeft het boekje in samenwer king met de stichting VOC- publicaties uitgegeven. De tentoonstelling is tot en met zaterdag 26 februari te bezichtigen van maandag tot en met vrijdag van half tien tot half een en van half twee tot half vijf in de Kapittelzaal. De toegang is gratis. Het boekje 'Verbeeld Verleden' is in de expositieruimte ver krijgbaar. Het boekje -dat overigens ook verkrijgbaar is in de boekhandel- kost dertig gulden. De eerste kopers krij gen bij aankoop een door Van der Pool gesigneerde litho gratis. VLISSINGEN - Het show korps Vlissingen houdt zater dag 13 februari een grote rom melmarkt. De markt wordt gehouden in een van de gara geboxen in de Nicolaas Ho- nighstraat. Snuffelaars kun nen daar terecht van acht uur 's morgens tot drie uur in de middag. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het instrumentenfonds van de organiserende vereniging. (ADVERTENTIE) Met zo'n wervelende advertentiekampagne. Die gaat huis aan huis aan huis. In stad en wijk en dorp. ledereen krijgt 'm, iedere week; en gaat er even lekker voor zitten. Oude mensen, jonge mensen; man en vrouw. Dat hebben NIPO-onderzoeken wel bewezen. Want de Scheldebode is eigen. De Scheldebode biedt de adverteerder tal van kombinatiemogeiijkheden tot marktverruiming. Liever in de buurt? Ook dat kan. En als u daar die kiene kombinatieprijzen, die kraakheldere druk en die vlekkeloze verspreiding bij optelt, en sowieso, dat lage tarief, dan moet u toch wel tot de slotsom komen, dat zo'n advertentiekampagne in de Scheldebode wel eens heel voordelig voor 'n maatgevende omzet zou kunnen zorgen. Bel dus meteen voor meer informatie. TREFWOORD VOOR TRE. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapeller Editie Middelburg 21 Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. yiGAyE_Z_E_EPRA WEEKBLADEN WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Correspondenten: Bettie Hollestelle, tel. privé 01184-14479, Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. KANTOOR: VLISSINGEN/MIDDEL- BURG - De stadsomroeper van Rochester, een plaatsje gelegen aan de rivier de Med- way in het graafschap Kent, meert komend weekend af in de havens van Vlissingen en Middelburg. Vrijdag 12 fe bruari legt het motorvaartuig Clyde aan bij het station in Vlissingen, een dag later is de jachthaven van Middelburg het eindpunt van de boottocht. In beide plaatsen maakt de stadsomroeper reclame voor de toeristische activiteiten in Zuid-Oost-Engeland. Het motorvaartuig Clyde doet dienst als informatiecen trum. In de boot is een 'reisbu reau' ingericht waarin de no dige wetenswaardigheden over Zuid-Oost-Engeland te vinden zijn. Speciale aandacht wordt daarbij besteed aan de bezienswaardigheden in het zuidelijke deel van Engeland en de toeristische mogelijkhe den die de zuidelijke kustge bieden bieden. De motorboot Clyde doet tij dens een cruise door de Hol landse wateren in totaal veer tien plaatsen aan. Steeds wordt de aankomst van het drijvende informatie-centrum aangekondigd door de stads omroeper van Rochester. Dat gebeurt in traditionele kleding en op de manier zoals dat al eeuwen in Engeland gebruik is. De stadsomroeper probeert met luide stem belangstellen den naar de Clyde te lokken. Daar worden de gasten ont vangen door de bemanning. Zij proberen de bezoekers in deze donkere wintermaanden wat zon te brengen. Het info-centrum Clyde meert vrijdagmorgen in Vlis singen af. Belangstellenden kunnen van tien uur 's mor gens tot twee uur 's middags in de boot terecht. In de middag uren gaan de deuren van het cruise-schip om vier uur open. Tot acht uur geven de Engelse gasten uitgebreide informatie over hun streek. In Middel burg is het varende reisbureau op zaterdag en zondag op de zelfde tijden geopend. TORBgm^^VySSlNGyyEyjm4^991^^OSMDRE^O^yS505^380KBVUSSINGEN De stadsomroeper van Rochester is vrijdag present in Vlissingen, zaterdag en zondag kondigt hij de aankomst van het varende reisbureau Clyde aan in Middelburg. MIDDELBURG - De afde ling Zeeland van de Verzame laar houdt zaterdag 13 fe bruari een grote Boeken- en Paperassenbeurs. De beurs wordt gehouden in de stads schouwburg van Middelburg. Tussen negen uur 's morgens en vijf uur 's middags kunnen snuffelaars daar terecht. De belangstelling voor de derde Boeken- en Paperassen beurs is ongekend groot. Een groot aantal verzamelaars -uit alle delen van ons land- heeft reeds toegezegd op de beurs aanwezig te zijn. Het is dan ook zeker dat tijdens de beurs- dag veel oude boeken, prent briefkaarten, topografische kaarten en andere antiquitei ten te koop of te ruil zullen worden aangeboden. Te ver wachten zijn bijvoorbeeld ook verzamelstukken als oude te keningen en gravures, oude bladmuziek, handtekeningen van bekende of beroemde per sonen, noodgeld, affiches en drankenetiketten. De Boeken- en Paperassen beurs is zowel toegankelijk voor leden van de Verzame laar als voor andere belang stellenden. Leden van de orga niserende vereniging betalen een gulden entree, niet-leden wordt een eigen bijdrage van 2.50 gevraagd. Inlichtingen over de ruilbeurs zijn telefo nisch verkrijgbaar onder nummer 01184-15260.

Scheldebode | 1988 | | pagina 1