Fruittelers niet ongerust door het slechte weer ILIUMIMJ Foto-expostie in bibliotheek Mevrouw Maree krijgt driedelige Van Dale EM WIE WEET HOE NEELIE OVER DE KAMER DENKT? LUNDIA. „Beatrixbomen" mogen de Vlissingse grond in Inf o-avond Swanenburgh Expo over watersnood Lezing Vrienden Museum over vereniging Rembrandt Schipper Veldkamp vertelt Wie ruim denkt moet de Carry eens bekijken. SUZUKI SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 FEBRUAR11988 309 GOES - De landbouw wacht met spanning af hoe het winterweer zich verder zal ontwikkelen. Ja nuari is een natte maand geweest met temperatu ren die te hoog waren voor de tijd van het jaar. De grond is doorweekt, op veel plaatsen staan plassen en het water lijkt voorlopig niet van plan te zijn weg te zakken. Behalve in december is er nog nage noeg geen vorst geweest. Wat zijn de gevolgen als het plotseling wel hard zou gaan vriezen of als er veel sneeuw viel? Bollen komen uit de grond. For sythia en sierprunus staan al hier en daar in de bloei. Op veel boomtakken zijn al knoppen waar te nemen. Kan een plotselinge vorst schade opleveren aan de fruitbomen? Overgevoelig Gronden Zoek je een slimme oplossing om fijn te kunnen wonen? Het Lundia woon systeem biedt meer mogelijkheden dan je denkt. Kom naar de winkel. Neelie deed dat ook. Gewassen VLISSINGEN - Op verzoek van de Confe deratie van Nederlandse Oranjeverenigingen gaat de gemeente Vlis singen ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag van Koningin Beatrix drie bomen planten. Dat gebeurt morgen, donderdag 4 fe bruari, op drie verschil lende plaatsen in de ge meente. Fruitbomen Akkerbouwers voelen nattigheid (ADVERTENTIE) De heer W. Maljaars, be- drijfstakdeskundige van het Consulentschap voor de ak kerbouw, licht hierbij toe: „Vanaf kerstdag is het natter geweest dan normaal in ja nuari. De laatste jaren is er weinig sneeuw en weinig nee slag gevallen. Er was weinig wateroverlast. Maar zoals het nu met de nattigheid gesteld is, laat de grond slecht door. De drainage in de ondergrond moet het overtoliige water tot hooguit april afvoeren. Anders komen er problemen met het zaaien. De uitgangssituatie zal VLISSINGEN - Scholenge meenschap Swanenburgh houdt dinsdag 9 februari een informatie-avond. Uitleg wordt gegeven over de studie mogelijkheden aan de scho- lengemeenschao voor leao, lhno en Ito. Het open huis be gint om zeven uur. De belangstellenden die dinsdag 9 februari in Swanen burgh een kijkje willen nemen worden om zeven uur ver wacht in de aula van het ge bouw Zaaihoekweg 1. Na een korte ontvangst krijgen de be zoekers een rondleiding langs de verschillende klaslokalen. Daar wordt uitleg gegeven over het studiepakket dat de scholengemeenschap te bieden heeft en worden kleine de monstraties met aanwezige hulpmiddelen gegeven. Op het programma staat ook een mo deshow, waarbij kleding wordt getoond die door leer lingen van de school is ont worpen en gemaakt. De infor matie-avond duurt tot om streeks kwart over negen. VLISSINGEN - In de openbare bibliotheek van Vlissingen is tot en met 24 februari een tentoonstel ling te bezichtigen over de watersnood van 1953. Te zien zijn een fotogra fisch overzicht van de ramp, het herstel en de herstelwerkzaamheden en 35 jaar oude filmbeel den. Dit historisch foto materiaal is afkomstig van de Gemeentelijke Archiefdienst Vlissingen. De o verzichts-ten toon stelling is gratis toegan kelijk tijdens de normale openingsuren van het boekenmagazijn aan de Lange Zelke. in ieder geval dit voorjaar niet gunstig zijn. Het is al te nat, en hoe meer er bij komt, des te erger wordt het. Er moet wel een wonder gebeuren willen we nog een droge vorst krij gen." Vorst heeft in normale om standigheden een positieve uitwerking op de grond. De hoeveelheid vocht die altijd in de grond aanwezig is, zet uit. Bij het uitdooien komen er dan mooie egale scheurtjes, die er een teken van zijn dat de grond goed poreus is. Voor de plantengroei is het van es sentieel belang dat er zuurstof bij de wortels kan en dat er warmte aanwezig is. Maar door de wateroverlast verliest de grond het overtollige water niet. Als er nu behoorlijke vorst komt, gaat het effect daarvan verloren. Bij het dooien blijft de ondergrond bevroren, waardoor het water niet weg kan. Door piasvor ming raakt de grond overge voelig. Als er nog een droge, gunstige vorst zou willen ko men, zou het de eerste weken van februari helemaal droog moeten zijn. Door de nattigheid is de grond als het ware in elkaar geslagen. Daar komt bij, dat het van het najaar ook al zo nat was. De zware machines hebben de grond in elkaar ge perst, zodat de structuur ver loren gegaan is. Met het ploe gen is dat wel enigszins verbe terd, maar het bleef nat. In te genstelling tot wat men zou verwachten, heeft de lichtere grond meer te lijden dan de zwaardere gronden. In zwaar- Breda, Houtmarktpassage 24-26, Tel. 076 -143731. De extreem hoge -neerslag in januari belooft weinig goeds voor het nieuwe zaaiseizoen. dere grond is er altijd nog een structuur van kluiten en hol tes aanwezig, waardoor het water afgevoerd kan worden. Maar de lichtere, samengeper ste gronden, zoals die veel voorkomen op Tholen, Schou wen en rond Kruiningen, slaan als een plaat in elkaar. In de Poel bestaan er in de grote herverkavelde percelen ingesloten laagtes waar het water blijft staan. Ook zilte grond slaat makkelijk dicht, maar die is in Zeeland te ver waarlozen. Kalkarme grond is extra gevoelig, maar daar is overal gips gestrooid. Echte zandgrond die goed doorlaat hebben we niet. De wintertarwe heeft hier en daar behoorlijk te lijden. Op diverse percelen staan grote waterplekken. Daar rot het weg. Het is wel mogelijk De eerste zogenaamde Beat- rixboom wordt om 10 uur ge plant op de hoek van de Beat- rixlaan en het Baskensburg- nlein. Twee leerlingen van de Graaf Jan van Nassauschool assisteren burgemeester Van der Doef en de heer C.W. Lou- werse (secretaris Comité Or ganisatie Feestelijkheden) die de Beatrixboom planten en een plaquette onthullen. De tweede boom gaat om 13.30 uur de grond in. Dat gebeurt op het grasveld van het Sou- burgse Oranjeplein. De leer lingen van de openbare Pieter Louwerse-school helpen hier bij het verrichten van de offi ciële handelingen. Beatrix boom nummer 3 komt terecht op de hoek van de Zandweg en de Dorpsstraat in Ritthem. Met behulp van leerlingen van de Rietheim-school wordt de boom om 11.45 uur in de Vlis singse grond vastgezet. Een van de oude prenten van les Lamain, gemaakt bij de afdichting van de Zuid-Sloe in 1949. MIDDELBURG - In de hal van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is tot en met maandag 21 maart een ten toonstelling, opgebouwd rond werken van de fotograaf les Lamain. De expositie is gratis te bezichtigen tijdens de nor male openingsuren van de bi bliotheek. les Lamain, geboren op 5 juli 1915, voltooide in 1938 een opleiding aan de Royal Photo graphic Society of Great Bri tain in Londen. Meteen daarna keerde hij terug naar Neder land om te gaan werken in een fotozaak in Amsterdam. In 1940 vestigde hij zich als zelf standig fotograaf aan de Noordweg in Middelburg. En kelejaren later verplaatste hij zijn fothandel naar de Noord- straat. Daar bleef Lamain tot 1975 actief. Bij leven heeft Lamain on geveer vijfduizend negatieven geschonken aan de Zeeuwse Bibliotheek. Daar zijn ze als speciaal project afgedrukt. Tijdens de expositie worden honderd foto's afkomstig uit de schenking getoond. Te zien is een documentaire serie over zinkwerk aan de Zuidwate ring bij Ritthem, interieurfo to's van de melkfabriek in Middelburg en de afdichting van de Zuid-Sloe in 1949. Daarnaast wordt een stukje verdwenen Middelburgse his torie getoond. Met de tentoonstelling wil de bibliotheek een overzicht geven van de belangrijke na latenschap van les Lamain en tevens verwijzen naar de sterk ontwikkelde fotocollectie over Zeeland. Het Zeeuws Docu mentatiecentrum heeft mo menteel zo'n vijftigduizend fo to's in haar bezit. Deze collec tie is door iedereen te raadple gen, bijvoorbeeld voor het doen van onderzoek of het ma ken van een scriptie. om in het voorjaar daar wat zomertarwe bij te zaaien. Be paalde zomerrassen zijn voor het bakken net zo goed als winterrassen, en kunnen on geveer tegelijkertijd geoogst worden. Andere wintergewas sen zijn er niet veel. Het beetje koolzaad en wintergerst wat er staat heeft met dezelfde problemen te kampen. Volgens de heer J. Ruissen, bedrijfstakdeskundige van het Consulentschap voor de fruit teelt, hebben de fruitkwekers voorlopig minder te vrezen. Hij zegt: „De neerslag kan wel VLISSINGEN - Het bestuur van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen houdt dinsdag 9 fe bruari om 20.00 uur een bij eenkomst in het Stedelijk Mu seum aan het Vlissingse Bella- mypark. Drs. T. Klip-Marmin, ambassadeur van de „Vereni ging Rembrandt" houdt een lezing over de doelstellingen en mogelijkheden van haar werk. De lezing wordt geïllu streerd met dia's, een histo risch overzicht en een kunst historische bespreking van kunstwerken die de loop der jaren met de steun van de „Vereniging Rembrandt" door Nederlandse musea verwor ven zijn. De lezing is voor iedereen toegankelijk. een rol spelen, maar bij vol doende afwatering is het op pervlaktewater als regel niet schadelijk. Wat de tempera tuur aangaat, hoor je hier en daar wel eens schrikbarende reacties maar die zijn voorba rig. Er zit nog maar weinig ontwikkeling in de fruitbo men. Als het kouder wordt zou er maar van heel weinig schade sprake zijn. Dat ge beurt alleen in extreme situa ties. In de winter van 1985 zijn er bomen bevroren. Dat kwam omdat het toen net na nieuw jaar nog niet gevroren had. Dankzij de vorst die we in de cember al gehad hebben, zal het nu niet meer zo erg zijn. Het is wel meer gebeurd dat er eind februari al bloemetjes stonden. In maart bestaat er nog kans op nachtvorst, en dat kan de tere vroege bloemetjes aantasten. Ook dan is de schade onoverkomelijk. -Voor lopig is er nog geen reden tot ongerustheid." VLISSINGEN - Schipper Albert Veldkamp is vrijdag aan staande te gast in de Open Hof aan de Alexander Gogelweg in Vlissingen. Op uitnodiging van het comité Zeeland van de ver eniging Het Zeilend Zeeschip vertelt de schipper over de reizen die hij deze winter met de zeilschoener Eendracht heeft ge maakt. Naast een relaas over de seiltocht tussen de Canarische Eilan den vertelt schipper Veldkamp ook het een en ander over de plannen voor de bouw van een nieuwe Eendracht. Het gespro ken woord ondersteund hij met de vertoning van een film waarin het wel en wee van de bekende zeilschoener centraal staat, het optreden van Albert Veldkamp begint om acht uur. Belangstellenden kunnen vanaf half acht in de Open Hof te recht. Autobedrijf Paauwenburg B.V., Gerbrandystraat 4, Vlissingen, 01184-65496 VLISSINGEN - Dat de Scheldebode kerstpuzzel een gigan tisch succes was hebben we reeds gemeld. De prijzen waren vo rige week binnen en de redactie trok met fotograaf meteen naar de hoofdprijswinnaar toe. Dat was zoals gemeld mevrouw Ma- ree-de Feijter uit Oost-Souburg. Samen met haar man poseert zij hier voor onze fotograaf, dolgelukkig met de driedelige Van Dale ter waarde van 252,50. „We doen altijd mee maar hebben nog nooit iets gewonnen", aldus de winnares. - foto foto zesa Informatieavond Arsenaal - De gemeente Vlissingen houdt woensdag 10 februari om 19.30 uur in het Stadhuis een open bare informatiebijeenkomst. Het beleidsteam Arsenaal geeft een stand van zaken over de voort gang van de ontwikkeling van het Arsenaalgebied. Zeeuwse Reuma-vereniging - De reumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland houdt vrijdag 5 februari de jaarvergadering in De Stenge in Heinkenszand. Het be gint om 20 uur. Na de pauze wor den drie rondes bingo afgewerkt. Kledinginzameling - De kle- dinginzameling in de gemeente Vlissingen voor de Stichting Kle ding Inzameling Charitatieve In stellingen heeft voorlopig in to taal 4.000.- opgebracht. De helft daarvan is besteed aan het helpen van 1370 gezinnen in In donesië, de andere helft wordt aangewend voor de realisatie van enkele projecten in het Afri kaanse Koninkrijk Lesotho. Gevonden - Bij de gemeentepo litie in Vlissingen zijn in de pe riode van 20 tot 27 januari de vol gende voorwerpen aangegeven: een herenbril, tijperpoes, toeren- teller, 2 bouwdozen, een wandel stok, een horloge, een blauw kin derjurkje, een knijpportemonnee, een portemonnee met onder meer foto's, een naamplaatje, 2 handtassen en een wieldop. Bij het Vlissingse dierenasiel zijn een zwarte bastaard hond en een zwart/witte kater aangege ven. Swingavond COC - De jonge rengroep van de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Ho moseksualiteit COC regio Wal cheren houdt vrijdag 5 februari een swingavond in het gebouw aan de Eigenhaardstraat in Mid delburg. Het begint om 21 uur, er wordt dansmuziek ten gehore gebracht en er is informatie ver krijgbaar over homosexualiteit. Feminisme - Onder de titel „Vrouwen komen op verhaal" houdt de Werkgroep Feministi sche Theologie Walcheren in maart een basiscursus rond fe minisme en feministische theolo gie. led Meurders, theologe en functionaris van Vrouw en Ge loof in Breda, begeleidt de cur sus die wordt gehouden op 9,16, 23 en 30 maart in het Emanicipa- tiegebouw aan de Middelburgse Nieuwstraat. Voor opgave en in formatie: 01188-3108. De Zwaan - In Buurthuis De Zwaan aan de Souburgse Krom- wegesingel start donderdag 4 fe bruari een kinderkookclub. De activiteit houdt in dat de deelne mers allerlei lekkere hapjes mo gen klaarmaken. De bijeenkomst duurt van 15.30 tot 16.45 uur. Voor opgave en aanmelding, te lefoon 01184-61252. Het buurt huis kan ook nog medewerkers gebruiken voor het begeleiden van deze activiteit. Huurderscomité - Het Huurders comité Basco Acacialaan e.o. houdt vandaag -woensdag 3 fe bruari- een openbare vergade ring. De bijeenkomst vindt plaats in welzijnscentrum Bachten Komme in de Badhuisstraat in Vlissingen. Op het programma staat onder meer een bespreking van het rapport 'grondwateron- derzoek'. Aandacht wordt verder besteed aan het wijkcomité Tuin stad, het Vlissings Platform van Huurderscomitées en waterover last in brandgangen. De verga dering begint om acht uur. Appeldienst - Op zondag 7 fe bruari wordt er in de Sint Ja- cobsstraat te Vlissingen een ap peldienst gehouden. Het thema van deze dienst is „Mensen heb ben mensen nodig". Voorganger is dominee J. de Boer. Verdere medewerking wordt verleend door het koor Goudete uit Goes. Organist is de heer B. Beekman. Vanaf 9.45 uur is er een samen zang. De appéldienst begint om 10.00 uur. Mldgard - In jongerencentrum Midgard te Middelburg treedt op vrijdag 5 februari de Bredase band „The four and only's" op. De aanvang is om 21.30 uur. Door dit evenement wordt de swingavond van 5 februari ver plaatst naar 12 februari. Rationeel denken - In het Vlis singse buurthuis Woltershuis be gint maandag 8 februari om 19.30 uur een tien-wekelijkse cursus Rationeel denken voor vrouwen. Op de eerste bijeen komst geeft de heer Hermans een toelichting op het onder werp. Wie meer wil weten kan bellen naar Janny Stokx, 01184- 13512 of naar het Woltershuis, telefoon 01184-14660, vragen naar Netty de Gelder. Afaslesoos - De Afaslesoos Wal cheren brengt op 18 februari een bezoek aan de Zeeuwse Biblio theek In Middelburg. Gastvrouw Is mevrouw van Vrljberghe. Zij legt uit welke mogelijkheden de bibliotheek heeft voor mensen met leesmoeilijkheden. In de voormiddag wordt het Zeeuws Documentatiecentrum bezocht. Voor meer inlichtingen kan ge beld worden naar 01180-26693. Kerkdienst - Zondag 14 februari is er een interkerkelijke dienst, afgestemd op verstandelijk min- derbegaafden in de Getuigenis- kerk te Middelburg. Voorganger is dominee L.J.G. IJkel. Muzikale medewerking wordt verleend door het Klimopkoor onder lei ding van Marleen de Wild en or ganist W. Willeboordse. De dienst begint om tien uur. Na af loop is er een koffiecontact. Bourgondische avond - De As sociation de la Culture Frangaise en Zélande (A.C.F.) houdt op 6 februari een Bourgondische avond met een maaltijd, bingo en dansen in zaal „De Lammeren- burcht", Zuidbeekseweg 4a te Vlissingen. De aanvang is om 18.30 uur. Voor reserveren en in lichtingen kan gebeld worden naar 01184-72623/18713. Weduwen en weduwnaars - De groep voor weduwen en weduw naars met jonge kinderen (tot achttien jaar) houdt op woens dag 2 maart een thema-avond met als onderwerp „Ook een we duwnaar staat er alleen voor". Spreker is de heer Niek van Raay. De avond wordt gehouden in het gebouw van het FIOM- Zeeland, Varkensmarkt 1 te Mid delburg en begint om 20.00 uur. Wie meer wil weten kan bellen naar 01180-27311. Gezinsdlenst - In de Hervormde kerk In Nieuw- en Sint-Joosland wordt zondag 7 februari om 9.30 uur een gezinsdlenst gehouden die in het teken van het Wereld- diakonaat staat. Het thema van de dienst Is „Als er gedeeld wordt, Is er genoeg". Voorgan ger is de heer Simon Sies. Me dewerking wordt verleend door de basisschool „De Wegwijzer" en door het kinderkoor „De Gi deonsbende". Werelddiakonaat - Ook in de Pe- truskerk te Vlissingen is er een dienst in het teken van de zon dag voor het Werelddiakonaat. Het thema is „Bevrijd?". Voor ganger is dominee J.D. de Boer. Medewerking wordt verleend door de kantorij van de Petrus- kerk onder leiding van de heer de Haan. Leden van het Wereld diakonaat verzorgen eveneens enkele onderdelen. De dienst be gint om 17.00 uur. Buurthuis De Paraplu - Van 1 tot en met 5 februari Is er In buurt huis De Paraplu een energieten toonstelling. Rond de tentoon stelling worden diverse voorlich tingsbijeenkomsten georgani seerd waarbij ook kinderen wor den betrokken. Aan de hand van een quiz worden kinderen ge confronteerd met energieproble men. Deelnemers zijn de kinde ren van de Paauwenburgschool, Louise de Colignyschool en de Theo Thijssenschool. Op vrijdag 5 februari is er In de Paraplu tus sen 15.00 en 17.00 uur een tafel- tennistoernooi voor jongeren. Deelnemers kunnen zich opge ven vla telefoonnummer 01184- 65453. Gespreksgroep COC - Met een introductie-avond op donderdag 4 februari om 20.00 uur start het COC regio Walcheren met een gespreksgroep voor jongens en mannen. De bedoeling ervan is het met elkaar praten over het beleven van homoseksuele ge voelens en hoe hiermee om te gaan in het dagelijkse leven. De gesprekken vinden plaats in een huiselijke sfeer in het pand aan de Eigenhaardstraat 2. Er wordt gestart met een serie van zes bij eenkomsten om de veertien da gen. Wie meer wil weten kan van maandag tot en met woensdag tussen 19.00 en 21.00 uur bellen naar 01180-12280. Buiten deze tijden kan gebeld worden naar 01184-11641. Bingo - De Stichting Welzijn voor Ouderen houdt op 16 fe bruari om 19.30 uur een bingo avond in dienstencentrum 'Bach ten Reede'. Kaarten zijn op 9 fe bruari 's middags aan de zaal verkrijgbaar. Proefultzendingen - De televi siezender van het zendstation Goes die het programma van Nederland 3 gaat uitzenden heeft op werkdagen van 08.45 tot 15.30 uur proefultzendingen vla kanaal 35. Uitgezonden wordt een testbeeld met de tekst PTT-Ned. 3. Het testbeeld wordt afgewisseld met technische In formatie over de zenders en de ontvangstmogelijkheden. Tij dens de proefultzendingen wordt via het geluidskanaal het programma van radio 5 of de programma's van radio 5 en 1 ontvangen. In de proefperiode zendt Goes via de nieuwe zen der in de avond en de nacht alle beelden met bijbehorend geluld van de Olympische Winterspelen in Calgary uit. Nederland 3 be gint officieel op 4 april aan staande met de uitzendingen. Wintertrainingstocht - Wandel sportvereniging Willen Is Kunnen uit Vlissingen op zondag 7 fe bruari een wintertrainingstocht over 35 kilometer. De tocht start om 10.00 uur bij het clubgebouw aan de Oranjestraat te Vlissin gen. Het startbureau is vanaf 9.00 uur geopend. Verdere in lichtingen zijn verkrijgbaar bij het secretariaat, telefoon 01184- 60294.

Scheldebode | 1988 | | pagina 9