aak Landelijke gebieden in de kijker Supermarkt van vakkennis en levenservaring FOTO SERVICE HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN knuijt Expositie in bibliotheek Exclusieve achtdaagse „Russische Winter" M V "Leve het platte-land" is het motto van de Europese campagne voor de landelijke gebieden. Deze gaat uit van de 21 landen die aangesloten zijn bij de Raad van Europa, waaronder Nederland. De bedoeling is om het publiek bewust te maken van het belang van de landelijke gebieden en de func ties die ze vervullen. Ze duurt van 12 juni 1987 tot 17 oktober 1988. De landinrichtingsdienst in Zeeland besloot hier op eigen wijze aandacht aan te schen ken. De middelbare scholen krijgen informatie mappen toegestuurd; een fototentoonstelling gaat de provincie rond; en een geïllustreerde strooifol der geeft een summier inzicht in het gegeven. VLISSINGEN/MIDDELBURG - De werkgroep Gilde Walcheren is ter ziele. Eind vorige week be sloten de leden de werkgroep om te zetten in een of ficiële stichting: de Stichting Gilde Walcheren. In dit Gilde heeft een groot aantal vijftig-plussers zich verenigd om in de toekomst geheel belangeloos zoveel mogelijk werkervaring, vakkennis en le venservaring aan te bieden aan iedere inwoner van Walcheren die daar om vraagt. Om optimaal te kunnen bemiddelen tussen vraag en aanbod heeft het Gilde een eigen krant gemaakt. Per ongeluk zijn vorige week reeds een aantal exemplaren van de Gildegids verspreid, vandaag -woensdag 3 fe bruari- verschijnt de krant officieel voor het eerst. Capaciteiten VOOR DE BESTE ^KWALITEIT SPRINT PHOTO Babbelaars J.P.A. Rossël Subsidie Korting voor u: 175.- Let op ^si-ijsr Verschijnt wekelijks gratis huis tV) aan huis op Walcheren. i> - 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg. Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-19910. Openingstij den: 08.30-12.30, 13.30-17.00 u. DE SCHFJ JDEBODE Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur. Mare Molenaars, tel. privé 01640-53031. Correspondenten: Bettie Hollestelle, tel. privé 01184-14479, Tosca Houtstra, tel. privé 01184-71672. UITGAVE ZEEBRA WEEKBLAI WOENSDAG 3 FEBRUARI 1988 KANTOOR: TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5 301 «WkWilMsCTEg INGEN "Landelijke gebieden" is een term die toepasbaar is op alles wat niet bebouwde kom of in dustrieterrein is. In Nederland betekent dat tachtig procent van de totale oppervlakte. In Zeeland is dat (het water in de zee-armen niet meegerekend) zelfs negentig procent. Het ge bruik van deze gronden is in drie soorten te verdelen. In de eerste plaats is daar de land bouw. Voorts speelt de open lucht-recreatie zich vooral aan het water en in bossen en duinen 'af, maar ook op bij voorbeeld fietsroutes en door het agrarische gebied. Natuur en landschap drei gen nogal eens ten gunste van de twee eerstgenoemde func ties in de verdrukking te ko men. De Europese campagne beoogt te benadrukken dat de onderlinge samenhang van deze drie functies van essen- tiëel belang voor alle landge noten is. Het platteland moet mooi, gezond en productief zijn. Prioriteiten kunnen ech ter in de loop van de tijd gaan deweg veranderen. Een opti maal beheer van de landelijke gebieden vereist juiste landin richtingsmaatregelen. Landinrichting is een gede- concentreerde rijksdienst, en staat onder het ministerie van landbouw en visserij. Hij is gevestigd in het landbouwcen trum aan de Westsingel te Goes. Ir. H.A. Okma, inspec teur landinrichting in Zee land, vertelt over de werkwij ze: „Het ministerie ontwikkelt het beleid, gerelateerd aan wat er in Brussel besloten wordt Wij moeten daaraan in de provincies, gestalte geven. Hoe de dienst daarop inspeelt is verschillend, omdat iedere provincie zich weer in een eigen situatie bevindt In Zuid-Holland bijvoorbeeld oefent het gebruik voor de re creatie van de stedelingen een druk uit op het landelijk ge bied. In Zeeland heeft het platteland vooral een agrari sche functie." Er is in Zeeland wel verschil aan te wijzen tussen het ach terland, waar de landbouw de voornaamste plaats inneemt, en de kuststrook, waar de openlucht-recreatie steeds be langrijker wordt. Verder is op te merken dat in het oostelijke gedeelte van de provincie een veroudering van het platte land optreedt. Het grondbezit versnippert, waardoor het grondgebruik minder doelma tig wordt. Het ministerie tracht dit door middel van zijn planologie te verbeteren. De uitvoering ligt in handen van de landinrichting. Op ver schillende wijzen: kavelruil, aanpassingsinrichting, herin richting of ruilverkaveling, tracht deze de planologie in de praktijk vorm te geven. De taak van de landinrichting is eindig. Daarna berust het be heer van de grond aan de eige naar. Bepaalde gebieden, zoals de Yerseke Moer en het land rond Sinoutskerke zijn om him natuurlijke bijzonderhe den verklaard tot beheersge bieden. De eigenaars zijn ver plicht de waarden van natuur en landschap te respecteren. Door vrijwillig een beheerso vereenkomst met het bureau landbouwgronden van het mi nisterie te sluiten, kan de boer daar echter vergoeding voor ontvangen. Ing. J.W. Busser, hoofd van de afdeling onderzoek bij landinrichting, heeft de folder "Leve het platte-land: Zee land" geschreven. Het stelt de verschillende aspecten van landinrichting op gemakkelijk leesbare wijze aan de orde. Het boekwerkje is rijkelijk voorzien van foto's en van een overzichtskaart van de land inrichtingsprojecten in de pro vincie. Hij zegt hier zelf over: „Er bestond wel een algemene folder, maar ik wilde iets spe cifiek voor de Zeeuwse situa tie schrijven met mijn eigen ideeën. Ik laat er ook in naar voren komen hoezeer de histo rie van het land weerspiegeld is in het landelijk gebied. Overal zijn cultuurhistorische waarden aan te wijzen." De folder maakt deel uit van het informatie-pakket, dat landinrichting aan alle scholen voor voortgezet onder wijs heeft doen toekomen. Het pakket bevat een keur aan brochures en folders, die ver schillende aspecten van land schapsarchitectuur, natuurbe houd en wetgeving behande len. De leraars geografie wordt verzocht deze map aan In Zeeland heeft het platteland vooral een landbouwfunctie. de leerlingen te tonen. Zij kunnen gebruik maken van dit materiaal om werkstukken of scripties samen te stellen. Ieder Zeeuws eiland is ver schillend: vanuit de plaats waar ze zijn kunnen de kinde ren zelf voor onderzoek op pad gaan] Een reizende fototentoon stelling laat zien welke rol de activiteiten van landinrich ting spelen in de ontwikkeling van de landelijke gebieden. De drie functies komen hierin duidelijk aan de orde. Ook hier is de folder "Leve het lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII platte-land: Zeeland" gratis te verkrijgen. De tentoonstelling lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll is tijdens de openingsuren te bezichtigen in bibliotheek "De Stolpe" te Zierikzee van 1 tot en met 12 februari; in het ge meentehuis van Sint Maar tensdijk van 17 tot en met 26 februari; en in het museum voor Noord- en Zuid-Beve land te Goes van 1 tot en met 15 maart. Gilde officieel van start Het Gilde Walcheren dankt zijn bestaan aan een aantal aanstaande gepensioneerden. Op een van de cursusavonden van 'Pensioen in Zicht', een cursus die sinds jaar en dag in het vormingscentrum Hede- nesse in Cadzand wordt gege ven, werd het idee geopperd om tot oprichting van een Gilde te komen. Als voorbeeld diende een aantal andere Gil- Voorzitter A. Ekkart den waarmee in andere plaat sen reeds successen waren ge boekt. Een stafmedewerker van de Stichting Welzijn voor Ouderen stimuleerde de deel nemers in de oprichting van de eerder gememoreerde werkgroep. „Eigenlijk moet gesteld dat (ADVERTENTIES) UUR Vlissingen: Walstraat 78 Goes: Lange Vorststraat 36 de ouderen steeds jonger wor den. Het is tegenwoordig heel gewoon als iemand jonger dan zestig reeds met pensioen gaat. Op die leeftijd hebben die mensen niet zelden nog heel wat in hun mars, maar om uit eenlopende redenen is aan die capaciteiten in de werkkring geen behoefte meer. De mees ten vallen meteen na hun pen sioen dan ook in een diep gat Ze voelen zich echt uitgeran geerd. Met de relaties van het werk zijn geen contacten meer en mochten die er wel zijn dan groeit men toch snel uit elk aar. Een groot aantal ouderen dreigt dan ook snel te vereen zamen. Een doel van het Gilde is om dat te voorkomen. Dat kan door mensen met dezelfde interesses bij elkaar te bren gen", zo meent de heer A.A.J.M Ekkart uit Vlissingen, de voorzitter van het Gilde. Het Gilde wil niet alleen ouderen voor vereenzaming behoeden, het Gilde Walche ren wil het mes aan twee kan ten laten snijden. De deelne mers willen hun leeftijdgeno ten en jongeren generaties be hulpzaam zijn met gerichte, deskundige adviezen. Daarbij puttend uit een jarenlange er varing. Momenteel telt het Gilde Walcheren zo'n vijftig deelne mers. De aanbiedingen varië ren van stoelenmatten tot het zelf maken van Zeeuwse Bab belaars, van een windmolen maker tot een wereldreiziger, van een gewezen journalist die helpt bij het maken van een scriptie tot een doe-het-zelver die vertelt hoe je eenvoudig en tegen geringe kosten een fiets- imperiaal voor op de auto maakt. In principe kunnen alle aanvragers en aanbieders bij het Gilde terecht. Aanbie dingen die niet passen binnen de doelstelling van het Gilde- project zoals huwelij ksbemid- LEZ gem# „Is dat je opa „Nee, een leermeester van het Gilde Een tekening van A. Comelissen zoals die te zien is in de eerste Gildekrant. tandprotheticus Kunstgebitten, reparaties en vernieuwingen Spec, voor slechtzittende protheses en Ingevallen gezichten Spoedig klaar. Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen deling en charitatief werk worden geweigerd. De heer Ekkart: „Het door geven van de kennis is gratis. We willen absoluut niet dat het Gilde een commercieel ka rakter krijgt. Dat levert wei eens leuke reacties op. Som mige mensen zijn zo blij met de hulp die ze gekregen heb ben dat ze toch geld willen ge ven. Ook dat moet nog beter georganiseerd worden. Ik ben als de dood dat daar misbruik van gemaakt wordt. De enige kosten die voor rekening van de aanvrager kunnen komen zijn reiskosten of materiaal kosten. Hoewel het Gilde een finan ciële bijdrage van aanvragers in principe weigert, heeft de jonge stichting natuurlijk wel enig beginkapitaal nodig. Voorlopig is de eerste duw in de rug gegeven door de klei nere gemeenten op Walcheren. Zij hebben voor 1988 een kleine subsidie toegezegd. „Mochten verdere subsidies uitblijven dan zullen we an dere wegen moeten zoeken. Misschien dat we dan de ach terpagina van onze Gildekrant moeten verkopen aan adver teerders. Dat is echter niet de enige mogelijkheid, momen teel zijn we aan het bekijken hoe we op een andere manier eigen fondsen kunnen opwer pen," aldus Ekkart. De genoemde Gildekrant - die vandaag huis-aan-huis wordt verspreid in een oplage van 48.500- moet een aantal keer per jaar verschijnen. Het is echter wel de bedoeling dat de lezers de krant niet weg gooien, maar juist goed op bergt. Op het moment dat iemand advies nodig heeft van een 'oude rot in het vak' moet de krant zo voor het grijpen zijn. Daarnaast is het de be doeling dat de krant zichzelf binnen een tijdsbestek van een aantal jaren overbodig maakt. Bij de bemiddeling wordt gewerkt met een aantal con tactpersonen. De adviesvrager belt de contactpersoon, die op zijn beurt de gegevens door speelt naar de juiste Gildeme- dewerker. Mocht in het eigen bestand de juiste persoon niet MIDDELBURG - In de Ga lerie van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is tot en met 3 maart een tentoonstel ling te bezichtigen waaraan medewerking wordt verleend door verschillende kunste naars. Exposanten zijn Fiet van Vijsel (collages). Carlo Ponti (fotografie) en Mike Werkhoven (grafiek). Daar naast wordt uit een privé col lectie een aantal keramische kunstwerken getoond. De ten toonstelling is te bezichtigen tijdens de normale openings tijden van de bibliotheek. gevonden kunnen worden, dan bestaat in een enkel geval zelfs de mogelijkheid om iemand van een van de andere dertig Gilden in ons land in te schakelen. „Op het ogenblik zijn we echter meer in vragers dan in aanbieders geïnteresseerd. Zij moeten immers het bewijs le veren dat het Gilde Walcheren levensvatbaar is." (ADVERTENTIE) ZEELAND - De Zeeuwse ANVR-reisbureaus hebben voor don derdag 17 maart een zeer bijzondere reis op het programma staan. Het gaat om een zogenaamde Russische Winter die In to taal acht dagen In beslag neemt, die deelnemers naar Leningrad voert en als exclusiviteit een IJsbrekerscrulse door de gedeelte lijk dichtgevroren Oostzee bevat! Uw weekblad biedt als enige een korting aan op deze door de ANVR georganiseerde reis. Bij inlevering van de onderstaande bon op één van de vermelde ANVR-reisbureaus betaalt u geen 1350.- maar slechts 1175.- per persoon voor deze belevenis. Een korting van deze krant, voor u van 175.-. Wat heeft de ANVR voor u in petto? Donderdag 17 maart maakt de bus een rit door Zeeland en pikt alle deelnemers aan de „Russische Winter" op. Om 17.00 uur die dag vindt de inschepping plaats in Travemünde. Daar stappen de reizigers op de Gts. Finnjet van de Finnjet-Silja Line. Om 18.00 uur vertrekt de boot naar Helsinki. Overnachting vindt aan boord plaats. Vrijdagmorgen wordt een uitgebreid Scandinavisch ont bijt genuttigd terwijl de Gts. Finnjet, een zeer luxueuze cruise schip met tal van faciliteiten, een tocht maakt door de Oostzee. Zaterdagochtend worden de passagiers na ontschepping via de touringcar door enkele interessante Finse steden naar Lenin grad vervoert. Daar wordt overnacht en voor de zondag en de maandag staat het leren kennen van de grote Russische stad op het programma. Na het ontbijt in het hotel van Leningrad voert de touringcar de groep tegen het eind van de middag terug in Helsinki. Om 18.00 wordt de Gts. Finnjet weer bevolkt en om 19.00 uur reist deze af. De overnachting vindt aan boord plaats. De woensdag speelt zich geheel af op de vorstelijke Gts. Finnjet met zijn sauna, disco theek, zwembad, bioscoop en danssalon met live-orkest. De Oostzee wordt die dag opnieuw doorkruist. Donderdagochtend wordt het ontbijt aan boord gebruikt en na de ontscheping (9.30 uur) rijdt de bus met Zeeuwse reizigers te rug naar huis. Het ANVR-reisbureau bij u in de buurt kan u alles tot in de details vertellen. Vergeet alleen niet de bon van ons mee te nemen. Het maakt de exclusieve Russische Winter extra inte ressanti Do Zeeuwse ANVR-reisbureaus Vlissingen: AMZ-Reizen, Walstraat 32, 01184-19710. Holland International Van Fraassen, Paul Krugerstraat 21, 01184-17710 Reisbureau Muller Co, Boulevard de Ruyter 16, 01184-12322. Middelburg; AMZ-Reizen, Dam plein 3, 01180-16755. ANWB, Lange Geere, 01180-15155. Holland International, Lange- viele 7, 01180-27855. Holland international Van Fraassen, Londense Kaai 19, 01180- 27758. Goes: AMZ-Reizen, Westwal 13, 01100-27600. Holland International, Kreukel- markt 4, 01104-27427. Holland International Van Fraassen, Voorstad 18. 01100-20220. VOOR DE BETERE MANNENMODE HOEDEN EN PETTEN Nu ook een ruime sortering in de grotere matenkleding St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN Carlier Tours. Opril Grote Markt, 01100-20280. Terneuzen: ANWB, Markt 11, 01150- 17960. Holland International Van Fraassen, Westkolkstraat 36, 01150p12251. Interver Reizen. Axelsestraat 15, 01150-30251. Breskens: Reisbureau Brugge. Spuiplein 35, 01172-1593. Zierikzee: Reisbureau Van Oeveren. Dam 3,01110-15036. RUSSISCHE WINTER-ARRANGEMENT Naam: Adres: Telefoonnummer Deze bon geldt voor één persoon boeking voor één persoon. BIJ Inlevering bij één van de bijgevoegde ANVR-relsburo's betaalt u geen 1.350.- maar slechts J 1.175.- voor het achtdaagse arran gement 'Russische Winter'. Voor meer informatie en/of boekin gen: stap of bel naar het ANVR-relsburo bij u in de buurt

Scheldebode | 1988 | | pagina 1