Ploegenpresentatie Middelkamp EL/MARKT FOTO SERVICE Popconcert voor actie Afrika Nu Nieuw licht op ontstaan van Middelburg Les-restaurant morgen open HET WEEKBLAD WAAR IE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Nieuwe korte cursussen Kunstzinnige Vorming Lezing kunstbehoud Lezing kunstbehoud Kookcursus voor mannen T~ Weense Avond van Papilion Mn-SST 301 M V GOES - Bij de Zeeuwse Ren- en Tour club „Theo Middel kamp" zal voor het derde achtereenvol gende jaar als hoofd- spondor optreden „Al gemene Zeeuwse Verze keringen", gevestigd in Middelburg. 2WTERDAC 50 JANUARI VOOR DE BESTE ^KWALITEIT - SPRINT PHOTO COMPUTERBOEKEN COMPUTERTIJDSCHRIFTEN STUDIEBOEKEN Libris. Uw Complete Bc^khojidel Morgen in Schouwburg MIDDELBURG - Vanaf volgende week zal er een nieuw boekwerk over de Zeeuwse hoofdstad in de boekhandel te verkrijgen zijn. „Middelburg, haar ge schiedenis en mooiste monumenten" is een historische en bouwkundige stadsgids. Zo wel voor bewoners als voor bezoekers be vat hij veel wetenswaardigs op overzichte lijke wijze voorgesteld. Het boek bestaat uit twee gedeelten. De eerste veertig bladzijden, geschreven door Jan Bruijns, behandelen de wordingsgeschiedenis van de stad. Fred Jilleba heeft in de volgende tachtig pagina's een wandelroute uitgezet langs de voornaamste historische gebouwen in de binnenstad. Het geheel is rijkelijk voorzien van illustraties: originele nieuwe foto's benevens nog weinig bekende oude opnamen, naast prenten en plattegronden. De ge boden informatie is van gedegen kwaliteit, maar de schrijftrant houdt de materie voor een breed pu bliek toegankelijk. Specialist in: MIDDELBURG Donderdag 28 januari zal mw. A.R. van Dellen, inspectrice van hei voortgezet onderwijs, het les-restaurant van de Chr. S.G. voor be roepsonderwijs „De Waaijenburgh" officeel openen. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. 35e jaargang. Oplage: Editie Vlissingen 23.300 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle" Editie Middelburg 21.700 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg. Mariekerke, Middelburg en Veere. Kantoor: Torenstr. 5, Vlissingen. Tel. 01184-1991C. Openingstij den: 08.30-12.30,13.30-17.00 u. DE SCHFJ UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN ^gJSDAG2yANUARM988 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester. tel. privé 01195-379. Redactie: Redacteur: Luc Vranken, tel. privé 01184-62280. Correspondente: Bettie Hol- lestelle, tel. privé 01184-14479. In aanmerking voor steun verlening komen dit jaar 28 amateurs, zeven liefhebbers, één veteraan en vier dames. Zaterdag vond in hotel „Goes" de ploegenvoorstelling plaats. Renners en rensters presen teerden zich daar in hun fraaie nieuwe wedstrijdtenue met de bekende kleuren geel zwart. De heer J.A.F. Jonas, directeur van Algemene Zeeuwse deed uit de doeken dat zijn maatschappij zonder aarzeling had besloten op nieuw met „Theo Middel kamp" in zee te gaan. „Door ons wordt de wielersport in het algemeen en deze Zeeuwse club in het bijzonder een warm hart toegedragen en daar willen we dan ook graag mee geassocieerd worden", liet de heer Jonas weten. De colo radokevers, zoals hij de ren ners van „Theo Middelkamp" noemde (omdat hun kleding overeenkomst vertoond met dit insectje) hadden volgens hem vorig seizoen met succes jacht gemaakt op eervolle re sultaten. „Daarom kunnen beide partijen tevreden zijn. En ook dit jaar rekenen wij er op dat die goede samenwer king gecontinueerd wordt." De voorzitter van het KNWU- wielerdistrict Zeeland Pierre Eijsackers wees op het grote belang van sponsoring en stak zijn waardering daarvoor dan ook niet onder stoelen of ban ken. Ook Middelkamps voor zitter Jan van Osta had veel lof voor „Algemene Zeeuwse Verzekeringen" en stak zijn renners nog eens een hart on der de riem om naast het leve ren van goede prestaties te vens de naam van de sponsor op waardige wijze uit te dra gen. Namens de renners sprak Piet Eversdijk (liefhebber) een dankwoord. Tot de amateurs die dit jaar zullen acteren en voorgesteld werden door spea ker Eddy Bogaart behoren on der andere: Heddy Nieuwdorp (met zes overwinningen de meest succesvolle in vorig sei zoen), Peter Mol, Pierre Raas, Marcel Remijn, Nap Hage, Kees Schouwenaar, Cees Vleugel, Francois Franse, Bart Hoogesteger en Stefan Kole. Hun debuut bij de amateurs maken: Wilfred Geijs, Patrick van Belzen, Wilfred Raas, Henk Tolleman, Ronald Ma- thijssen en Tonny Moonen. Hans Harinck is van de ama teurs overgestapt naar de ve teranen en zal samen met de liefhebbers Mario van de Ber ge, Cor Bloem, Dirk van Duij- vendijk, Piet Eversdijk, Leo Jumelet, Carlos Nobels en Leon van der Wielen de geel zwarte kleuren verdedigen. Bij de dames doen dat: Anita van den Dries, Joke Goeree, Marianne Wagemakers en Mariëtta Zoetewei. Tijdens deze bijeenkomst werden ook de drie beschikbare prijzen uitgereikt van het „Algemene Zeeuwse amateurklassement, seizoen 1987. Heddy Nieuw dorp had de meeste punten ge scoord, gevolgd door Peter Mol en Patrick Tolhoek. (ADVERTENTIE) UUR Vlissingen: Walstraat 78 Goes: Lange Vorststraat 36 MIDDELBURG - Op don derdag 28 januari 1988, aan vang 19.30 uur, houdt me vrouw drs. T. Klip, ambassa drice van de Vereniging Rem brandt een lezing in het Zeeuws Museum, Abdij 3. Middelburg onder de titel „De Vereniging Rembrandt, een nationaal fonds voor kunstbe houd". In deze lezing zal mevrouw Klip ook ingaan op de voor werpen die het Zeeuws Mu seum met steun van de Ver eniging Rembrandt in de loop der tijd mocht verwerven. meer dan 1500 computerboeken In voorraad geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30- 18.00 uur, zaterdag van 9.00- 16.00 uur. de Ruiter 1 P««'l 'riWf'rtr.it SS-ST J4381M6 Ullffin-wr,. t«l.eilS-t-lïT33 MIDDELBURG - Morgen, donderdag 28 januari leve ren vier Zeeuwse popgroepen een bijdrage aan een pop concert waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie Afrika Nu. Het concert wordt gehouden in de Middel burgse Schouwburg en begint om 20.30 uur. De deelnemende groepen zijn The Noise uit Zierikzee, Tissue uit Vlissingen, Draften Blues uit Kloosterzande en Avital uit Middelburg. Het optreden uan Avital wordt op geluisterd door een aantal surprise-acts. Historische stadsgids gereed VLISSINGEN - Het insti tuut Kunstzinnige Vorming Vlissingen begint in de eerste week van februari 1988 met een aantal nieuwe korte cur sussen. Het instituut biedt de MIDDELBURG - Het Mid delburgs Musical- en Operet tegezelschap „Groene Papil- Ion" verzorgt op zaterdag 30 januari een „Weense Avond" in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Op het pro gramma staan echte Weense liedjes, bekende en minder be kende operettemelodieën en gezellige „Stimmungsmusik". Het Juliana-Blaasorkest uit Middelburg presenteert deze avond een aantal melodieën van Robert Stolz. De kostuums zijn evenals de zaal en het de cor helemaal in Weense sfeer gehouden. Ook een hapje en een drankje ontbreken niet. De muzikale leiding is in han den van Jaap Edel. Voor de liefhebbers is er een bal na. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Kunsthuis „De vier Windekes" en Boetiek „De Oesterschelp" beide te Middelburg. mogelijkheid om onder bege leiding van bevoegde docenten op een creatieve wijze bezig te zijn. Tevens worden de deel nemers uitgebreid geïnfor meerd op het gebied van de verschillende disciplines door middel van de behandelde leerstof en de werkwijze die tijdens de lessen van toepas sing is. Het aanbod omvat: kijken naar kunst, fotografie vorm geving, fotografie dokatech nieken, bloemsierkunst, tex tiel/verftechnieken en kle ding, interieur en vormgeving, sieraden maken, portret teke nen en schilderen, Yoga, be wegingsexpressie voor kinde ren en klassiek ballet voor kinderen. MIDDELBURG - Op don derdag 28 januari 1988, aan vang 19.30 uur, houdt me vrouw drs. T. Klip, ambassa drice van de Vereniging Rem brandt een lezing in het Zeeuws Museum, Abdij 3, Middelburg onder de titel „De Vereniging Rembrandt, een nationaal fonds voor kunstbe houd". (ADVERTENTIE) Deze cursus is speciaal be- doeld voor mannen met weinig of geen kookervaring. Op de cursus leren de cursisten een aantal eenvoudige, gezonde maaltijden te bereiden. Aan de hand van de klaar te maken gerechten worden een aantal I basistechnieken van het ko ken, zoals koken, smoren, bak ken, binden aangeleerd. Ook informatie over gezonde voe ding en over de te verwerken levensmiddelen komt aan de orde. Fred Jilleba is geen onbe kende in de Middelburgse mo numentenwereld. De afgelo pen tien jaar zijn verschil lende werken van zijn hand verschenen. Hij debuteerde op dit gebied met „Het oude Mid delburgse woonhuis", bedoeld om de dateringstechniek van panden aan te scherpen. „Het Van de Perrehuis" beschrijft het huidige paleis van justitie aan het Hofplein. Ofschoon van huis uit geen beroepsar chitect, heeft hij zich op het gebied van de kennis van de bouwkunst autoriteit verwor ven. Voordat hij anderhalf jaar geleden met de V.U.T.igung, was hij hoofd van het parketsecretariaat van de rechtbank. Jan Bruijns uit Ovezande is leraar Nederlands en geschie denis aan het Sint Wille- brordscollege in Goes. Daar naast is hij bezig met het op zetten van een nieuwe boek handel, „De Koperen Tuin", in die plaats. Deze winkel wil zich specialiseren op het ter rein van de literatuur, ge schiedenis en boeken voor de jeugd. Daarnaast gaat deze zaak zich actief inzetten voor de leesbevordering op basis- en voortgezette scholen. Met „Middelburg, haar geschiede nis en mooiste monumenten" verwachten de schrijvers een gat in de markt op te vullen. Een alomvattende stadsgids is een tijd lang niet meer ver schenen. In zijn historische inleiding gaat Jan Bruijns met name in op het ontstaan van de stad Middelburg: „Over het tijd perk van de V.O.C. is er recen telijk genoeg geschreven. Maar de vragen over de begin periode van Middelburg zijn nog lang niet beantwoord. Voor vele mensen blijft het louter giswerk, de één schrijft het van de ander over zonder verdergaand onderzoek. Ikzelf neem de gangbare theorieën niet klakkeloos over. Over het algemeen gaat men er van uit, dat er in de negende eeuw een burcht gebouwd werd, midden tussen Souburg en Domburg in (vandaar Middelburg) en dat daaromheen een nederzet ting groeide. Er zijn geen vondsten ontdekt die iets an ders zouden aantonen. Maar daar ben ik het niet mee eens. De afwezigheid van vondsten Deze cursus is speciaal be doeld voor mannen van het platteland van Walcheren. Opgeven kan bij de Stich ting Welzijn Ouderen Platte land Walcheren, telefoon 01187-1514 in de morgenuren. Aan deze opening is een lange geschiedenis vooraf ge gaan, die in augustus 1981 is begonnen. Dan stelt de minis ter voor onderwijs en weten schappen nl. drie werkgroepen in die de vakken huishoud kunde, gezondheidskunde en textiele werkvormen een meer beroepsgericht karakter moe ten gaan geven. In 1985 zijn de werkgroepen klaar met een model-vak werkplan voor elk van de 3 vakken. De conclusie is dan dat de leerlingen in de boven bouw van het L.H.N.O. (klas 3 4) voor een afstudeerafde- ling moeten kiezen. Per afstu- deerafdeling staan 2 beroeps gerichte vakken, elk voor mi- mimaal 6 uur per week, op het lesrooster. Er worden 6 scho len aangewezen om de vak werkplannen concreet te gaan toepassen. Het project wordt in 1986 uitgebreid als staatssecretaris Ginjaar-Maas 24 scholen ana- wijst om de vakwerkplannen verder bij te schaven. De Waaijenburgh werd toen aan gewezen als volgschool voor de afstudeerafdeling verzorgende (met als beroepsgerichte vak ken huishoudkunde en ge zondheidskunde). Dit was voor de school een fijne zaak want het betekende automatische een toestemming en geld voor een verbouwing en inventari- saanschaf. De verbouwing was noodzakelijk geworden door het meer beroepsgerichte karakter van het vak huis houdkunde. Werd vroeger uit sluitend aandacht besteed aan de zgn. kleinhuishouding (ook wel gezindshuishouding) nu komen ook groothuishou- dingsaspecten aan de orde zo dat er o.a. grootkeukenappa- ratuur, schoonmaakappara- tuur en een restaurant moes ten komen. Al deze veranderingen bin nen het L.H.N.O. moeten er voor gaan zorgen dat de leer lingen een meer gedegen basis hebben voor een vervolgoplei ding in het Middelbaar Be roepsonderwijs of dat de ar- beidspositie voor L.H.N.O.-ge- diplomeerden voor wie dit eind-onderwij s is wordt ver beterd. Eén van de oude prenten uit de historische stadsgids: het Middelburgs droogdok. De foto is ruim honderd jaar oud. -Zeeuws Documentatie Centrum- MIDDELBURG - Op 23 fe bruari om 10.00 uur houdt de Huishoudschool in Oostka- pelle weer een kookcursus voor mannen van boven de 60 jaar. wil nog niet zeggen dat er ook nooit wat geweest is. Ik geloof niet, dat er in de negende eeuw zomaar ergens aan de Ame een burcht gebouwd is. Die lo kaliteit moet zijn betrouw baarheid bewezen hebben doordat er al bewoning was. Het zou mij niet verwonderen als er in de zevende eeuw op de kreekruggen een nederzet ting ontstaan was. Ook heb ik bezwaar tegen de opvattingen over de loop van de Ame. Op een kaartje in het boek maak ik dit duidelijk. Die kreek zou zuidelijk van de Lange Delft zaakte een groot verlies aan monumenten. Er is echter nog een derde reden aan te wijzen: de welvaart. Bij restauraties laat men dikwijls alleen de voorgevel staan, terwijl er achter een geheel nieuw huis gebouwd wordt. Daarentegen- over staat, dat er volgens Fred Jilleba „achter ongerestau- reerde en niet erg oude gevels zeer oude woonhuizen kunnen schuilgaan. Middeleeuwse constructies zijn daar zeer wel aan te treffen." Eén en ander komt in de wandeling langs de monumenten aan de orde. „Middelburg, haar gesche- denis en mooiste monumen ten" is een ambitieus project met de vele foto's. Commer cieel is een dergelijk plaatsge bonden werk niet zeer aan trekkelijk. Toch heeft de uit geverij „De Koperen Tuin" zich er aan gewaagd. Jumbo Offset uit 's-Gravenpolder heeft het drukwerk geleverd. De prijs is voor de maanden februari en maart tot ƒ29.50 beperkt kunnen blijven, ter wijl het daarna ƒ34.50 gaat kosten. Vanaf 30 januari is het in de Middelburgse en andere Zeeuwse boekhandel te koop. (ADVERTENTIE) gelopen hebben, en de haven zou kunstmatig uitgegraven zijn. Dat lijkt me onwaar schijnlijk. De naam „Dam" zegt al voldoende. De Dam en het vroegere droogdok volgen gewoon de hoofdloop van de oude Ame." Hoe een stad als Middelburg ooit precies ontstaan is, blijft in de nevelen van het verre verleden gehuld. Meer dan enig ander land heeft de Zeeuwse geschiedenis afge hangen van de wisseling tus sen zee en land. Het landschap veranderde gedurig. Dit is nu moeilijk meer te achterhalen. Verschillende plaatsen zijn ontstaan op kreekruggen. Dit zijn kreken die verzand zijn; door het verzakken van het omliggende veenlandschap kwamen deze hoger te liggen en boden bovendien een stevi gere ondergrond voor weg aanleg en bebouwing. Andere nederzettingen kwamen weer tot stand op terreinen die van ouds al hoger lagen, of op kunstmatige verhogingen en langs dijken. Middelburg is wellicht door een combinatie van verschillende factoren zo gegroeid. De burcht bleef eeuwenlang onbebouwd. De bevolking ont wikkelde zich er omheen in het markt- en in het haven kwartier. Uiteindelijk is de burcht afgebroken. De stad groeide uit tot een groot cen trum voor de stapelhandel, voornamelijk voor Engelse wol en Franse wijn. De com mercie was echter in handen van buitenlandse handelaren. Middelburg profiteerde van de val van Antwerpen, maar bleef achter bij Amsterdam en Rotterdam. In de negentiende eeuw verarmde de stad, on danks de aanleg van het ka naal door Walcheren. Dit eco nomische verval en het bom bardement van 1940 veroor- y

Scheldebode | 1988 | | pagina 1