Foto-expo Fobie in Vlissingen Open Dag HBO-V Cios-opleiding start in Goes Opstapcursus MAVO voor volwassenen VOC prijsvraag Bo the Rude in de Piek Anti Bont-karavaan op de Markt in Middelburg W.B.A. steunt Olympus Groene School Kapelle Swanenburgh: drie keer Lager Beroepsonderwijs Ook bouwkunde binnen Hogeschool Fotowedstrijd Draadontspanner Trash-avond in American Expositie in de Scheldehof Optreden van de Red Beans Dubbelconcert in 't Beest Bijeenkomst CPN Zeeland Vergadering huurders Cursus over energie Lezing Thenot Lezingen in wijkcentrum 'Open Hof' Open dag 29 januari Ter Welle SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 27 JANUAR11988 Inleveren vóór 15 februari GOES - De Christelijke Scholengemeenschap „Ter Welle" in Goes, de school voor lager en mid delbaar beroepsonderwijs, start per 1 augustus 1988 met de opleiding Sport en Bewegen (C.I.O.S.) Ja renlang is er gediscussieerd over deze vijfde oplei ding Sport en Bewegen en uiteindelijk is het gelukt om deze opleiding voor Zuid-West Nederland in Zeeland en met name in Goes binnen te halen. GOES/ZIERIKZEE - In Goes en Zierikzee starten 1 maart opstap- cursussen als voorberei ding op de mavo voor volwassenen. De cur sussen zijn bedoeld voor volwassenen die over wegen om aan de Zeeuwse Dag- en A vondscholengemeen - schap één of meerdere vakken te gaan volgen en daarin een diploma willen behalen. 317 OOST-SOUBURG - Enkele weken geleden kondigden wij de fotowedstrijd aan van de Souburgse fotoclub De Draad ontspanner in samenwerking met foto Verschoore in de Vlissingse St. Jacobsstraat. Voor potentiële deelnemers nog even deze herinnering. Om aan de wedstrijd deel te kunnen nemen moeten de fo to's als onderwerp hebben „Het weer in Nederland" of „Mensen". Per onderwerp mag één foto ingeleverd worden met de formaten vanaf 18x24 tot 20x40 (inclusief passe par partout). Dat moet gebeuren graaf en Ad Verschoore van de gelijknamige fotozaak. De 25 beste foto's worden op vijf en zes maart tentoongesteld in het wijkcentrum Middenhof in Oost-Souburg, waar het club lokaal van de fotoclub geves tigd is. Woensdagavond 9 maart reikt de jury de prijzen uit. De winnende foto's wor- voor 15 februari bij Foto Ver schoore aan de Sint Jacobs straat. Aan de achterzijde moeten duidelijk naam, adres en telefoonnummer worden vermeld. De deelname staat open voor iedereen. De jury bestaat uit H.J. Hintzen, voor zitter van de Cuturele Raad, Ruben Oreel, free-lance foto den gedurende de verdere maand maart en april ten toongesteld in de etalage van foto Verschoore. Er zijn drie prijzen: de le prijs bestaat uit een Bilora statief ter waarde van 200.-, de 2e en 3e prijs zijn waarde bonnen van respectievelijk 75 en 50 gulden te besteden bij Foto Verschoore voor het ont wikkelen en afdrukken van kleurwerk. Voor meer informatie: Foto Verschoore 01184-14081, F.H. de Bruijne 01184-65619 (voor zitter Draadontspanner) of C. Dorland 01184-63499 (secreta ris Draadontspanner). Een voorbeeld van de tentoov VLISSINGEN - Volgende week dinsdag, 2 februari, doet de reizende foto-tentoonstel ling Fobie Vlissingen aan. Tot en met 27 februari zijn hon derd foto's met verschillende onderwerpen te zien in de Stadhuishal en expositie ruimte Zelke Negen-Een (ruimte onder de openbare bi bliotheek). In de Stadhuishal is de tentoonstelling te zien van maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 17.00 uur, in de exporuimte maandag van 13.30 tot 20.00 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. Fobie is een produkt van de fotogroep De Binding uit Am sterdam. De viering van het elling Fobie. - foto han sieveking tweede lustrum van De Bin ding lag ten grondslag aan de jongste expositie. Het collec tief van (amateur)fotografen is ontstaan uit de behoefte zich naar buiten toe te manifeste ren. Het collectief beschrijft het eigen werk als „artistiek gebruik maken van onze foto grafische verworvenheden". MIDDELBURG - De New Orleans Red Beans treedt zon dag 31 januari op in cafa De Geere in Middelburg. Het con cert begint om drie uur. VLISSINGEN - De Stichting Sociaal Kultureel Werk Vlis singen houdt in februari een cursus over energiebesparing. De cursus wordt gehouden in buurthuis De Paraplu op woensdag 3 februari en de maandagen 8,15 en 22 februa ri. In buurthuis De Zwaan vindt de cursus plaats op de donderdagen 11, 18 en 25 fe bruari. Ook woensdag 24 fe bruari is er een cursusavond. Alle duren van 20.00 tot 22.30 uur. Voor opgave en inlichtin gen: Fred Hanny 01184-65453. De cursussen worden uitge voerd in samenwerking met de Stichting „Energie Anders" uit Rotterdam. Deze stichting voorlichting en doet on- het gebied, van energiebesparing en duur zame energie. In de cursus komt aan de orde hoe verstandig om te gaan met energie-apparatuur thuis; de isolatie thuis en de beste besparingstips. MIDDELBURG/VLISSIN - GEN - Vanaf 27 januari t/m 17 februari 1988 is een tentoon stelling in de bibliotheek in Oost Souburg te bezichtigen van werk van kinderen die deelnamen aan VOC prijs vraag. De prijsvraag is in de zomer van 1987 tijdens het VOC-festival uitgeschreven door het Zeeuws museum te Middelburg en het Stedelijk museum te Vlissingen. De tentoonstelling bestaat uit tekeningen en reisversla gen door kinderen gemaakt, aangevuld met materialen in de vorm van voorwerpen, prenten, documentatie en een videopresentatie. Kinderen (individueel) en scholen heb ben de musea bezocht en werk ingeleverd. De prijsuitreiking vindt plaats op woensdag IC februari a.s. om 14.30 uur. Op dezelfde dag zullen Doeke Roos en Eric van der Doe een lezing verzorgen, onder de titel „In dienst van de VOC. Het le ven aan boord van de schepen van de Kamer van Zeeland". De lezing wordt ondersteund met de vertoning van een aan tal dia's. GOES - In het komende week-end staan twee activi teiten op het programma in 't Beest te Goes. Op vrijdag 29 januari wordt de film „Blue Velvet" vertoond, van de Amerikaanse regisseur David Lynch. De hoofdrollen worden vertolkt door Isabelle Rosseli- ni, Dennis Hopper en Kyle Maclachan. De aanvang is 20.30 uur. Op zaterdag 30 januari zul len de twee Amsterdamse groepen „The Landlords" en „The Red Roses" een concert geven. Het repertoire van eer- stegenoemde groep bestaat uit eigen werd: melodieuze songs met veel koorwerk en het ge bruik van dubbele lead-gita- ren. „The Red Roses" spelen covers van onder andere Gram Parsons en Merle Hag gard, country-rock met veel akoestiek gitaarspel. Het concert begint om 22.00 uur. MIDDELBURG - Het dis trict Zeeland van de CPN houdt donderdag 28 januari een openbare scholingsbijeen komst. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Wereldwinkel op de Dam in Middelburg. Er wordt begon nen om acht uur. Tijdens de openbare scho lingsbijeenkomst houdt Leo Molenaar een korte inleiding. Molenaar is lid van het partij bestuur van de CPN en hoofd redacteur van het tijdschrift Politiek en Cultuur. Tijdens zijn inleiding besteedt Mole naar vooral aandacht aan Le nin. Gesprekspunten zijn on der meer de politiek van Lenin in 1917, Lenins methoden en de stagnatie van het Sovjet-sys teem van na Lenin. Aandacht wordt ook besteed Michail Gorbatsjov, perestroika en glasnost. Na afloop van de in leiding is er gelegenheid tot discussie. VLISSINGEN - Het Vlis singse Platform voor Huur- derskomitees (voorheen Woonlastenkomitee Vlissin gen) houdt op woensdag 27 ja nuari om 19.30 uur een open bare vergadering in welzij ns- centrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104 te Vlissin gen. Aan de orde komen onder meer de volgende punten.: de ingekomen stukken onder an dere van Zekatel en Woonlas- tenoverleg Nederland, de stand van zaken met betrek king tot de aanleg van de ka beltelevisie en de uitvoering van het activiteitenplan 1988. Ook de huurverhoging van de geijsers van de Basco wordt behandeld. Bo the Rude. VLISSINGEN - In uitgaanscentrum De Piek in de hellebaar dierstraat treedt zaterdagavond de band Bo the Rude op. Het concert begint om tien uur. Bo the Rude geniet sinds kort de nodige bekendheid in de Ne derlandse popwereld. De groep was de revelatie tijdens de on langs gehouden Grote Prijs van Nederland. De muziek van Bo the Rude laat zich het best omschrijven als moderne, eigentijdse wave. MIDDELBURG - Het Anti Bont Comita trekt momenteel met een mobiele tentoonstelling door Nederland. Zaterdag aan staande parkeert het comita een 12 meter lange demonstratiebus op de Markt in Middelburg. Van elf uur 's morgens tot vijf uur 's middags kunnen belangstellenden in de bus een kijkje nemen. Met de mobiele tentoonstelling wil het Anti Bont Comita de harde waarheid achter de bontjas tonen. Door middel van foto's en video-presentaties willen de organisatoren misstanden in de bontindustrie aan de kaak stellen. Zowel bij het doen en laten van pelsdierenfokkers als bonthandelaren worden zaterdag de nodige vraagtekens geplaatst. MIDDELBURG - Andrée Thenot, docente aan de Ecole du Louvre te Parijs, houdt dinsdag 2 februari een lezing voor Alliance Fran$aise des Pays-Bas in café-restaurant „De Abdij,,, Abdijplein 5 te Middelburg. De aanvang is om 20.15 uur. Mevrouw Thenot spreekt over „Les sources de la civili sation fran?aise". Ter illsutra- tie worden er dia's vertoond. 19 Maart brengt Andrée Gau- thier zijn „Images du Paris ro- mantique" met dia's en mu ziek. Dat gebeurt in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Middelburgse Kousteensedijk om 20.15 uur. VLISSINGEN - In het be jaardenhuis De Scheldehof is tot en met maandag 1 februari de tentoonstelling 'Vlissingen 1900-1945' te bezichtigen. Te zien zijn oude foto's en kaar ten en schilderijen van de Vlissinger Jac. Schoenmaker. De tentoonstelling is ingericht in de kleine zaal van het be- jaardenuis. De tentoonstelling is niet alleen toegankelijk voor bewoners, ook andere belang- stellenden kunnen een kijkje komen nemen. De expositie ruimte is geopend van tien uur MIDDELBURG - Vrijdag 29 januari wordt in Bar Ame rican, Plein 40 in Middelburg een Trash-metal avond ge houden. Om 20.30 uur treedt de Leidse band Razende Roeland op en om 22.00 uur de vijf mansformatie Riek Boois uit Aarlanderveen. De Riek Boois zijn inmid dels landelijk bekend. De mu ziek schommelt tussen de he dendaagse hardcore en speed- metal. De band bestaat een kleine drie jaar. In die tijd werd zo'n vijfentwintig maal opgetreden en een demo opge nomen. De bezetting bestaat uit Kasper, drums; Gerhard, zang; Paul, bas; Pascal, gitaar en Marco, gitaar. VLISSINGEN - In wijkcen trum Open Hof wordt maan dag 8 februari een lezing ge houden. Uitgenodigd als gast spreker zijn dr. J. Brons en fy siotherapeut J. van de Broek. De bijeenkomst begint om acht uur. Dr. Brons uit Oost-Souburg geeft in wijkcentrum Open Hof uitleg over homeopathie. Van de Broek, fysiotherapeut in Westerzicht, besteedt aan dacht aan acupunctuur. Na de beide inleidingen is er voor de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen. Kaar ten voor de informatieve avond zijn in de voorverkoop verkrijgbaar in het wijkcen trum. Een toegangsbewijs kost drie gulden. VLISSINGEN/MIDDELBURG - Het Middelburgse bedrijf W.BA technics - cleaning - painting heeft besloten vanaf dit jaar de eerste juniorenteams van de Vlissingse handbalvereni ging Olympus te sponsoren. Zowel de damesjunioren als de he renjunioren van Olympus werden als voorproefje in een nieuw trainingspak gestoken. Op de foto (met links sponsor de heer Ansems van W.B.A.) de beide teams in de nieuwe kledij, de lei ders en de trainers. GOES - De HBO-V/V- HBO-V houdt zaterdag 30 ja nuari a.s. van 10.00-15.00 uur een open dag aan de J.P. Coen- straat 9 te Goes. Deze dag is bestemd voor toekomstige stu denten en verdere geïnteres seerden. Medewerkers en stu denten proberen tijdens deze dag een indruk te geven van het verpleegkundig beroep. In de praktijklokalen ver pleegkunde vindt een demon stratie plaats van verpleeg kundige handelingen en visies. Er wordt algemene informatie gegeven over de HBO-V/V- HBO-V en het verpleegkundig beroep. Verder vindt er een demonstratie plaats van dra matische expressie en commu nicatieve vaardigheden. Ook draait er doorlopend een vi deofilm met betrekking tot het verpleegkundig beroep. De HBO-V leidt in volledig dag onderwijs HAVO, VWO en MBO-gediplomeerden op tot het zelfstandig vervullen van het verpleegkundig beroep in alle velden van de gezond heidszorg: algemene zieken huizen, verpleeghuizen, psy chiatrische ziekenhuizen, zwakzinnigeninstellingen en de extra-murale gezondheids zorg. De V-HBO-V (Vrijstel ling HBO-V) is een HBO-V voor verpleegkundigen, die reeds in een of meerdere vel den van de gezondheidszorg A, B of Z zijn opgeleid. De voor uitzichten voor werk voor ver pleegkundigen zijn gunstig, de meeste afgestudeerde ver pleegkundigen hadden al voor hun afstuderen een baan. Er is een grote behoefte aan goed opgeleide verpleegkundigen in de gezondheidszorg. De HBO- V staat voor iedereen klaar! Groene School in Kapelle is een provinciale school voor agrarisch en natuurtechnisch onderwijs. De vier onderdelen van de Groene School zijn L.A.S. - Lager Agrarische School, I.L.O. - Individueel Landbouwonderwijs, leerling stelsels in akkerbouw, groen verzorging, tuinonderhoud en fruitteelt en tot slot cursussen in booglassen, steen- en ce- mentwerk, bloemschikken, computerkunde en diverse be drijf scursussen. De eerste twee leerjaren zijn de brugjaren waar vooral na druk wordt gelegd op de alge meen vormende vakken. Na de tweede klas krijgen de land en tuinbouwvakken meer aandacht zoals bloementeelt, fruitteelt, akkerbouw en bloemsierkunst. Verder die- renhouderij en aanleg en on derhoud. Het diploma, na drie jaar, biedt doorstromingsmo gelijkheden naar de middel bare land- en tuinbouwscho len in Goes en Schoondij ke. Met de leerlingenstelsel op leidingen kan men het volgen de: in twee jaar het diploma vakbekwaam akkerbouwer, in twee jaar vakbekwaam fruit teler, in twee jaar assistent tuinonderhoud en in twee jaar Groenverzorger B. Met het di ploma Groenverzorger B is men gerechtigd deel te nemen aan de secundaire opleidingen kleinschalig groen voore het vak hovenier/detaillist of grootschalig groen - opleiding tot groenvoorziener, beide op leidingen zijn twee-jarige. Voor meer informatie: Groene School, Biezelingse- weg 10 in Kapelle, telefoon 01102-1812. Tot nu toe hebben vier scho len in het land onder de naam C.I.O.S. (Centraal Instituut Opleiding Sportleid(st)er) mensen opgeleid voor het be roep van Sport en Bewegings- Ieid(st)er. Na de herstructure ring van het middelbaar be roepsonderwijs hebben ze hun opleiding voortgezet onder de naam: Sport en Bewegen (M.D.G.O.-S.B.) De opleiding duurt drie jaar. Door middel van theorie, praktijk en stages wordt de vakbekwaamheid ontwikkeld en tevens wordt veel aandacht besteed aan de persoonlijke ontwikkeling. Met deze oplei ding kan men onder andere werkzaam zijn als: sport- of rekreatieleider, trainer, coach, sportinstrukteur of aktivitei- tenbegeleider. Uiteraard moe ten de toekomstige leerlingen zelf over voldoende kwalitei ten beschikken om vrijwilli gers in de sport te begeleiden, aktiviteiten te ontwikkelen en informatie te verstrekken. Het eerste van de drie leer jaren is algemeen en staat in het teken van de beroeps oriëntatie. Aan het eind van het jaar wordt de keuzerich- De ervaring leert dat voor een aantal volwassenen de be ginperiode op de mavo erg zwaar is. Hiervoor kunnen allerlei oor zaken zijn: - een groot deel van de lagere schoolkennis is weggezakt. - het zelfvertrouwen in eigen kunnen ontbreekt. - de manier van lesgeven is veranderd - je bent verleerd hoe je effi ciënt je huiswerk moet maken - concentratieproblemen. De bedoeling van de cursussen ting bepaald. Het tweede jaar lopen de leerlingen stage bij een sportvereniging, zodat ze zich kunnen bekwamen in les- en leidinggeven. In het derde leerjaar is men hoofdzakelijk bezig met de keuzerichting. Leerlingen worden toegela ten tot de opleiding Sport en Bewegen met: diploma LBO, met tenmin ste drie vakken op C-niveau. diploma MAVO. bewijs van overgang van HAVO-3 naar HAVO-4. bewijs van overgang naar VWO-3 naar VWO-4. een ander door de Minister aan te wijzen diplo ma. een ontheffing van de onderwij sinspektie. De informatiedag is vrijdag 29 januari 1988 in het school gebouw aan de Bessestraat 4 te Goes, vanaf 15.00-17.00 uur en vanaf 19.30-21.30 uur. Het schoolgebouw ligt op 5 minu ten afstand vanaf het station. is om alvast te wennen aan „studeren", om kennis op te frissen en om weloverwogen te kunnen kiezen in augustus. De kusussen worden uitge voerd door het Regionaal Edu catief Centrum voor volwasse nen „de Bevelanden-Tholen". (R.E.C.) In de cursussen wordt aan dacht besteed aan: rekenen Nederlands opfrissen van kennis leren studeren kennismaken mavo voor volwassenen. Er zijn 15 bijeen komsten (1 maart tot 1 juli). De bijeenkomsten zijn 's morgens tijdens schooltijden. Voor info en of opgave kunt u het R.E.C. bellen 01100-31170 en vragen naar Jan Capello. De Scholengemeenschap Swanenburgh is een Scholen gemeenschap voor Lager Be roepsonderwijs. In deze scho lengemeenschap zijn drie vor men van Lager Beroepsonder wijs opgenomen te weten: LTO- Lager Technisch On derwijs, LEAO- Lager Econo misch Administratief Onder wijs en LHNO- Lager Huis houd en Nijverheidsonder wijs. Voordat aan bovenge noemde opleidingen kan wor den begonnen doorloopt de leerling eerst de onderbouw periode. VLISSINGEN - De HTS in Vlissingen heeft ook nog een afdeling bouwkunde in huis. In de onderwijsuitgave van vorige week is deze afdeling onvermeld gebleven bij de studiemogelijkheden aan de HTS. De afdeling bouwkunde biedt een veelzijdige en prak tijkgerichte studie.Het blijkt dat afgestudeerden goed op de arbeidsmarkt terecht kunnen en meestal al tijdens hun op leiding, maar in ieder geval snel daarna, een baan vinden. Ook veel vrouwen worden aangetrokken door dit techni sche beroep. De afdeling bouwkunde kent twee afstudeerrichtin gen: algemene bouwkunde en constructietechniek. Bouw kundige HTS-ingenieurs heb ben in het algemeen tot taak het detailgericht ontwikkelen en berekenen van bouwpro jecten, zoals woningen, fabrie ken, kantoren enz. De zorg voor de produktie van bouw werken, de financiële afhan deling en, na oplevering, on derhoud en service ligt ook op hun terrein. Zij moeten prak- tisch-creatief zijn ingesteld en hebben ook een maatschappe lijke functie wanneer zij zich bezighouden met stedebouw, volkshuisvesting, stadsver nieuwing, ruimtelijke orde ning en dergelijke. Een voor lichtingsbrochure over de stu dierichtingen van de HTS (bouwkunde, elektrotechniek, weg- waterbouwkunde en werktuigbouwkunde) zijn te krijgen bij de Hogeschool Zee land, Edisonweg 4, Vlissingen, tel. 01184-89000. In deze periode die twee ja ren duurt, wordt aandacht be steed aan alle vakken van het voortgezette onderwijs. De doorstromingsmogelij kheden na het behalen van een di ploma aan deze school zijn MTS, MEAO en MDGO. Ook een vorm van kort middelbaar onderwijs is mogelijk. De bo venbouw van school begint bij het derde studiejaar en hierbij kan de leerling een keuze ma ken uit een tiental afdelingen. Verder is er het extra vierde jaar. Leerlingen die geslaagd zijn aan het einde van de vierde klas krijgen dan een mogelijk heid om hun doorstromings kansen naar bijvoorbeeld M.B.O. te vergroten. Zo kan de leerling voor een aantal vak ken examen afleggen op een hoger niveau dan is behaald in het eindjaar. Examens op de school zijn opgebouwd uit ver schillende niveaus, A, B, C, D. Zo kan iedere leerling hier zijn/haar eigen richting bepa len met het bijpassende tempo en het gewenste eindresultaat Voor meer informatie kunt u terecht bij Scholengemeen schap Swanenburgh, Zaai- hoekweg 1 in Vlissingen, tele- foon 01184-68051. GOES - Ter Welle in Goes houdt op 27 januari in haar gebouw aan de Van Dussel- dorpstraat 45 haar open dag voor de opleidingen: Assisten ten in de Gezondheidszorg (MDGO-AG).Deze afdeling leidt op voor assistenten bij apothekers, dokters en tand artsen. Verzorgenden (MDGO-VZ). Alle leerlingen die vorig jaar het VZ-diploma hebben behaald zijn werk zaam in de bejaardenverzor ging, de gezinsverzorging, de kraamverzorging en de licha melijk gehandicapten verzor ging en voor de Interim Alge mene Schakelopleiding. In di verse lokalen zal voorlichting gegeven worden over de oplei dingen, terwijl in de prak tij klokalen de praktijkvakken gedemonstreerd worden.

Scheldebode | 1988 | | pagina 17